Zahrada

Nejlepší vysokotlaké čističe (test a recence “vapek”)

Nejlepší tlakové myčky (WAPky) Vysokotlaký čistič anebo taky tlaková myčka či „wapka“ – pod těmito názvy se skrývá víceméně jedno a totéž zařízení. Totiž kompaktní čistič, který umožňuje odstraňování nečistot pomocí proudu vody vytryskovaného pod velmi vysokým tlakem.

Tento nástroj nachází uplatnění například při umývání automobilů, kol, zahradního nábytku nebo i vypuštěného bazénu, podlah na terase, v pergole a podobně. Nejlepší vysokotlaké čističe mohou sloužit i k údržbě fasád nebo střešních krytin – a jistě byste našli spousty dalších možností, jak využít tuto praktickou pomůcku pro zahradu, garáž, pozemek i dům.

Základem wap zařízení je čerpadlo s hadicí a tryskou, ale některé modely mohou nabízet celou řadu příslušenství, funkcí a možností. Díky tomu je jejich využití pohodlnější a univerzálnější. Protože se jedná o velmi šikovnou věcičku, připravili jsme pro vás recenzi vysokotlakých čističů.

Vybrali jsme šest produktů, které patří k nejzajímavějším a nejvíce prodávaným a zastupují zároveň různé cenové kategorie. Díky tomu budete moci najít optimální variantu, ať už preferujete maximální výkon a kvalitu, nebo sháníte spíše základní výrobek pro příležitostné, nenáročné použití a hlavní roli u vás hrají nízké náklady.

Kromě samotného testu se na závěr dočkáte taky užitečného průvodce nákupem. V něm se dozvíte, jaké parametry jsou při výběru wapky důležité a vybavíte se potřebnými informacemi, radami a tipy, abyste pořídili co nejlépe.

Test nejlepších vysokotlakých čističů podle redakce

PořadíProduktParametryHodnoceníCena
1.Nejkvalitnější pro časté využití
KÄRCHER K 5 COMPACT
Max. tlak: 145 bar
Příkon: 2100 W
Průtok: 500 l/hod
Délka hadice: 8 m
· Motor chlazený vodou vhodný pro delší práci
[usr 5 text="true" tooltip="true"]do 7000 KčČíst recenze
2.Alternativa vítěze
KÄRCHER K 4 POWER CONTROL HOME
Max. tlak: 130 bar
Příkon: 1800 W
Průtok: 420 l/hod
Délka hadice: 8 m
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 7500 KčČíst recenze
3.Nejlepší vapka cena / výkon
Riwall PRO REPW 150 SET
Max. tlak: 150 bar
Příkon: 2000 W
Průtok: 468 l/hod
Délka hadice: 8 m
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 4500 KčČíst recenze
4.Profi použití
Makita HW 132
Max. tlak: 140 bar
Příkon: 2100 W
Průtok: 420 l/hod
Délka hadice: 8 m
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]do 9500 KčČíst recenze
5.Nejlepší pro domácnost
POWERPLUS 2.200W
Max. tlak: 170 bar
Příkon: 2200 W
Průtok: 450 l/hod
Délka hadice: 8 m
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]do 6500 KčČíst recenze
6.Alternativa pro domácnost
Riwall PRO REPW 120 SET
Max. tlak: 120 bar
Příkon: 1500 W
Průtok: 432 l/hod
Délka hadice: 5 m
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]do 2000 KčČíst recenze

1. KÄRCHER K 5 Premium Smart Control (od 12500 Kč)

To nejlepší pro náročnější zákazníky a pro kompletní údržbu

 Recenze KÄRCHER K 5 Premium Smart Control  Německá značka Kärcher patří v oblasti čisticí techniky mezi světovou špičku. Není proto asi překvapením, že se hned na prvním místě testu vysokotlakých čističů usadil produkt právě od tohoto výrobce.

Jedná se o model s označením K 5 Premium Smart Control. Cenově sice patří už do vyšší kategorie, ale nabízí natolik vynikající možnosti, že si i přesto první příčku zaslouží.

K 5 Premium Smart Control zaujme velmi dobrým výkonem a technickými parametry. Zařízení dokáže generovat průtok až 500 litrů za hodinu při tlaku 145 barů. Díky tomu je tento stroj vhodný pro časté použití na velmi znečištěných površích. Potěší vás nejenom síla tohoto modelu, ale i komfort používání.

Čistič samozřejmě disponuje kolečky, ale také teleskopickým hliníkovým držadlem. Je vybaven technologií Plug ‚n‘ Clean umožňující výměnu čisticího prostředku jedním pohybem. Systém Quick Connect zase zajistí rychlé a snadné připojení nebo odpojení hadice ke stroji a pistoli.

Druhy vodního paprsku lze pak měnit otáčením nástavce Multi Jet 3v1. Není tedy třeba nástavce stále měnit. Pistole je dokonce opatřena LCD displejem zobrazujícím aktuální tlak a zařízení lze připojit skrze Bluetooth k mobilnímu telefonu, získáte tak zajímavého poradce. Výhodou je také navíjecí buben, aktivní nasávání vody a samozřejmě v neposlední řadě vodou chlazený motor.

Video

Co potěší

 • Jeden z nejkvalitnějších WAP čističů na trhu
 • Špičková výbava a kvalita zpracování
 • Vysoký výkon
 • Vysoce praktické a pohodlné použití

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

2. KÄRCHER K 4 POWER CONTROL HOME (od 7500 Kč)

Pracovní nástroj pro náročné

 Recenze KÄRCHER K 4 POWER CONTROL HOME  I druhou příčku testu obsadil přístroj značky Kärcher. Tentokrát jde o model K 4 POWER CONTROL HOME, který je vhodný jako pracovní nástroj proti odolnějším nečistotám a na středně znečištěné povrchy. I tentokrát se však můžete těšit na velmi silný výkon a vysokou kvalitu zpracování.

Čistič K 4 POWER CONTROL HOME pracuje pod tlakem v rozmezí 20-130 barů. S příkonem 1800 W (mycí výkon cca 1500 W) a průtokem max. 420 litrů za hodinu si poradí až s 30 m2 za hodinu. Opět je přítomen systém Plug´n´Clean pro snadnou výměnu čisticího prostředku a nejzajímavější částí zařízení je pistole opatřená LED displejem. Otáčením nástavce můžete nastavit 3 varianty tlaku a jeden speciální režim. Díky tomu nemusíte příslušenství neustále měnit a práce jde od ruky.

I u tohoto modelu naleznete kolečka, praktické teleskopické držadlo i stojánek pro vyšší stabilitu. Důležitý je však zejména kvalitní, vodou chlazený motor, který zajišťuje nejen vysoký výkon, ale i spolehlivost a dlouhou životnost zařízení.

Tento model lze stejně jako ten předchozí propojit s mobilní aplikací Kärcher Home & Garden.

Video

Co potěší

 • Velmi kvalitní vysokotlaký čistič
 • Silný, vodou chlazený motor
 • Snadná regulace tlaku a typu proudu
 • Pistole s LED displejem
 • Pohodlné používání

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

3. Riwall PRO REPW 150 SET (od 4200 Kč)

Nejlepší v poměru cena / výkon

 Recenze Riwall PRO REPW 150 SET  Riwall PRO REPW 150 SET patří mezi nejprodávanější vysokotlaké čističe na našem trhu. Důvodem může být dostupná cena pod 4 tisíce korun, ale jistě taky velmi dobré zpracování, výkon a výbava. Jedná se o produkt s velmi dobrým poměrem ceny a kvality. Pojďme se tedy podívat na konkrétní parametry.

Co se týče výkonu, je na tom Riwall PRO REPW 150 SET opravdu dobře. S příkonem 2000 W pracuje pod tlakem až 150 barů a maximální průtok je 468 litrů za hodinu. Zařízení je vybaveno kvalitním, hliníkovým čerpadlem a motorem s měděným vinutím. Díky těmto vlastnostem můžete stroj použít i na silně znečištěné a odolné povrchy včetně kamenných zídek, cest a podobně.

Produkt nabízí řadu příslušenství, které rozšiřují jeho možnosti. Získáte zejména speciální nástavec s nastavitelnou šíří plochého paprsku vody, další nástavec s rotujícím proudem a taky kartáč vhodný pro mytí aut, dlažby apod. Tlaková hadice je dlouhá 5 m, ale získáte i 8metrovou prodlužovací hadici. Zařízení je vybaveno kolečky a umí i aktivně nasávat vodu.

Co potěší

 • Cenově dostupný a přitom velmi kvalitní čistič
 • Rozsah příslušenství
 • Hliníkové čerpadlo
 • Silný výkon

Co zamrzí

 • Nevhodně umístěný filtr
 • Obtížné navíjení
 • Špatně zpracovaný návod
 • Bez regulace tlaku

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

4. KÄRCHER K 7 PREMIUM SMART CONTROL (od 17300 Kč)

Nejkvalitnější

 Recenze KÄRCHER K 7 PREMIUM SMART CONTROL  Po menší odbočce se vracíme ke značce Kärcher a dostáváme se k nejdražšímu produktu v naší recenzi vysokotlakých čističů.

Model K 7 PREMIUM SMART CONTROL nicméně není nákladnější bezdůvodně. Jedná se o extrémně výkonné zařízení vhodné i pro nejnáročnější použití. Nakonec uznejte sami – pracovní tlak je nastavitelný v rozmezí 20-180 barů; průtok dosahuje hodnoty 600 litrů za hodinu a příkon činí 3000 W.

Čistič disponuje vodou chlazeným, velmi kvalitním indukčním motorem s vysokou životností a třípístovým axiálním čerpadlem. Je vybaven pistolí s LED displejem, na které můžete nastavovat i kontrolovat hodnoty tlaku. I s jediným nástavcem tak můžete obstarat většinu povrchů. Samozřejmostí je systém Quick Connect a Plug ‘n’ Clean.

Součástí vybavení je kromě univerzálního nástavce Multi Jet 3 v 1, pistole Full Control Plus anebo 10 metrové hadice. A to není zdaleka vše. Model K 7 přichází s maximální výbavou a za danou cenu dostanete takřka profesionální zařízení.

Lze jej také připojit přes Bluetooth ke Kärcher Home & Garden aplikaci. Hodí se také extra boost výkon pro extrémně znečištěné povrchy.

Video

Co potěší

 • Vynikající zpracování
 • Rozsáhlé možnosti a výbava
 • Špičkový výkon

Co zamrzí

 • Vysoká cena
 • Vyšší hmotnost

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

5. KÄRCHER K 3 POWER CONTROL CAR (od 4000 Kč)

Ideální pro běžné domácí použití na auto

 Recenze KÄRCHER K 3 POWER CONTROL CAR  Vysokotlaký čistič K 3 POWER CONTROL CAR je cenově dostupnější model značky Kärcher ideální pro běžné použití třeba na umývání auta, ale příležitostně si poradí i s velmi odolným znečištěním a náročnými plochami. Potěší velmi nízká hmotnost (cca 4,4 kg bez příslušenství) v kombinaci se solidním výkonem. Tlak je nastavitelný v rozmezí 20-120 barů a průtok vody činí 380 l/hod. Příkon zařízení je pouze 1600 W, takže se jedná o poměrně úsporné zařízení.

Model je vybaven tlakovým spínačem s funkcí automatického vypnutí motoru uzavřením pistole, což šetří námahu i energii a vodu. Nástavec Vario-Power umožňuje plynulou regulaci tlaku vodního proudu, takže můžete přecházet mezi různými povrchy, aniž byste museli nástavec měnit. Součástí výbavy je ale taky rotační tryska.

Dále je součástí výbavy sada pro auto obsahující mycí kartáč, pěnovací trysku, čisticí prostředek 0,5 l – autošampon. Potěší také štědrá délka hadice (7 m) a možnot připojení k apliaci přes Bluetooth.

Co potěší

 • Cenově dostupný model pro běžné použití
 • Plynulá regulace tlaku
 • Rotační tryska jako součást výbavy
 • Automatické vypnutí motoru
 • Nižší spotřeba
 • Sada příslušenství pro mytí auta

Co zamrzí

 • Slabší výkon, vhodný spíše pro příležitostné použití nebo čištění méně znečištěných povrchů (třeba auta nebo zahradního nábytku)

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

6. Riwall PRO REPW 120 SET (od 2000 Kč)

Cenový tip na nejlevnější wapku

 Recenze Riwall PRO REPW 120 SET  A je tu poslední model testu vysokotlakých čističů, se kterým se vrátíme zpět ke značce Riwall. Jedná se o nejlevnější produkt našeho výběru; pořídit jej můžete už za necelé 2 tisíce korun. Tomu odpovídá i méně ohromující, ale stále velmi dobrý výkon. Konkrétně můžete očekávat tlak až 120 barů a maximální průtok 432 litrů za hodinu. Příkon je přitom pouze 1500 W.

Potěší kvalitně zpracované, hliníkové čerpadlo a solidní motor. Nechybí funkce aktivního nasávání vody, systém „Auto-stop“ vypínající motor při uvolnění spínače, tryska s nastavitelnou šíří vodního proudu nebo rotační turbo tryska. Výrobek může být optimální volbou pro méně náročné uživatele, kteří hledají cenově dostupný, ale stále kvalitní čistič.

Co potěší

 • Funkce aktivního nasávání vody a automatického vypnutí motoru
 • Nastavitelná tryska a rotační tryska
 • Velmi výhodná cena
 • Hliníkové čerpadlo

Co zamrzí

 • Slabší výkon
 • Méně kvalitní provedení některých částí
 • Nekvalitní návod
 • Bez regulace tlaku

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”]

Koupit v obchodě

Jak vybrat vysokotlaký čistič?

Našli jste v naší recenzi čistič, který by odpovídal vašim požadavkům? Ať už ano, nebo ne, neměli byste vynechat ani průvodce, kterého jsme pro vás připravili. Zejména pokud kupujete první wapku a nemáte ještě v oku všechny parametry a možnosti těchto zařízení.

Jaké jsou možnosti a výhody vysokotlakého čističe?

Tlakové myčky jsou univerzální pomůcky pro úklid kolem domu a na zahradě a pro čistění různých ploch a předmětů. Nejčastěji jsou wapky používány na umývání auta, jízdních kol nebo zahradní dlažby a nábytku. Použít je však můžete taky například na okapy, zdi, zídky a fasády, příjezdové cesty, brány, vrata či ploty nebo třeba na nářadí, stroje a zařízení.

Čističe se napojují na vodovodní rozvod, ale většina strojů disponuje i možností aktivního nasávání vody. Díky tomu můžete využít i alternativní zdroj a čerpat vodu např. ze zásobníku. Výhodou wapky oproti použití obyčejné hadice jsou značné. Především účinnost čištění pod tlakem je nesrovnatelně vyšší. Práce je efektivnější, rychlejší a ušetří vám čas i obrovské množství vody.

Většina čističů navíc disponuje různými možnostmi nastavení nebo příslušenstvím určeným speciálně pro určité typy povrchů. Při výběru tlakové myčky se proto orientujte i podle toho, na co budete přístroj nejvíce využívat.

Vysokotlaký čistič

Tlak čerpadla

Jedním z nejdůležitějších parametrů je u vysokotlakého čističe tlak čerpadla, pod kterým je voda „vystřelována“. Čím vyšší tlak, tím odolnější špínu se vám podaří odstranit, a můžete tak zařízení použít i na velmi náročné povrchy, jako jsou kamenné zdi, fasády, cesty, střešní krytiny apod.

Tlak se u běžných domácích produktů pohybuje v rozmezí cca 100-150 barů. Do 130 barů je čerpadlo vhodné zejména pro nenáročné mytí méně znečištěných stěn, bran nebo dlažeb a pro umývání aut, motocyklů nebo kol a zahradního nábytku.

Hodnoty tlaku okolo 150 už atakují profesionální úroveň a jsou vhodné pro náročné a časté používání prakticky na jakémkoli povrchu.

Velmi výhodné je, pokud čistič (zejména výkonnější) umožňuje regulaci tlaku. Na některé povrchy není použití maximálního tlaku ani vhodné (háklivější povrch se může poškodit), ani příliš ekonomické.

Průtok vody

Průtok je další velmi důležitá hodnota, která významně ovlivní efektivitu čištění. Čím vyšší průtok, tím větší a náročnější plochy můžete s čerpadlem obstarat. Hodnota je běžně udávána v litrech za hodinu (výjimečně se setkáte s litry za minutu). U levnějších domácích čerpadel se setkáte s průtokem okolo 300 až 400 l/hod. Kvalitnější a dražší čističe zvládají i 500 a více litrů. Vyšší průtok znamená rychlejší práci.

Příkon

Příkon udává, kolik si zařízení bere elektrické energie pro svou práci. Čím vyšší příkon, tím vyšší je i mycí výkon. Nicméně neplatí zde nějaká přesně vypočitatelná přímá úměra. Některá zařízení jsou ekonomičtější a kvalitnější a při nižším výkonu zvládnou víc než jiná při vyšším.

Vyšší hodnoty znamenají pochopitelně nejen silnější výkon, ale i větší spotřebu el. energie. Běžně se hodnoty příkonu pohybují v rozmezí 1500-2000 W. Silnější a poloprofesionální čističe mohou disponovat i výkonem výrazně vyšším.

Motor a čerpadlo

Životnost a kvalitu tlakové myčky ovlivňuje zejména zpracování čerpadla a motoru a použité materiály. Nejlevnější modely využívají čerpadla plastová, která jsou cenově dostupná a mohou obstát při sporadickém používání. Větší kvalitu a trvanlivost zajistí čerpadla z hliníku. Drahé přístroje pak většinou využívají různé odolné hliníkové slitiny nebo mosaz.

Pokud se jedná o motor, je vhodné volit zařízení s indukčním typem. Levnější modely používají vysokoobrátkové komutátorové motory, které mají výrazně nižší hmotnost a také výdrž. Pro občasné použití mohou být ale dostačující.

Možnosti, funkce a vybavení

 • Automatické vypnutí motoru – jde o velmi praktickou funkci, která zajistí úsporu vody, elektrické energie a zvýší pohodlí používání zařízení. Při puštění spínače pistole dochází k automatickému zastavení činnosti motoru. Není tedy třeba kvůli tomu odcházet k zařízení.
 • Regulace tlaku – možnost regulace tlaku oceníte, pokud chcete wapku používat na různé typy ploch a různé objekty. Příliš vysoký tlak může například oprýskat lak auta nebo nátěr plotu či branky. Nízký tlak si zase neporadí se zažranou a odolnou špínou např. na zdech, zídkách, cestách apod.
 • Ohřev vody – některé čističe disponují možností ohřevu vody pro účinnější čištění některých povrchů.
 • Kola a madla – tyto součásti jsou běžné u většiny domácích tlakových myček. Usnadňují manipulaci a používání zařízení.
 • Dávkovač saponátu – na některé, zejména mastné nečistoty, je ideální použití saponátu. Levnější čističe používají samostatné nádobky, dražší mají obvykle integrovaný dávkovač.
 • Jemný filtr – filtr dokáže zvýšit životnost zařízení, jelikož zachycuje drobné nečistoty z přívodu vody.

Příslušenství

Příslušenství k čističům může být velmi různorodé. Od různých rotačních nástavců po speciální kartáče nebo násady na různé typy povrchů, dlažeb, těžko přístupných míst (např. okapů) apod. Některé dražší modely nabízejí široký rozsah příslušenství; některé značky se naopak snaží spíše o co nejvyšší multifunkčnost nástavců, aby nebylo velkého množství příslušenství zapotřebí.

Video

Ukázka práce s vysokotlakým čističem Kärcher K3 Full Control Car & Home…

Nejprodávanější vysokotlaké čističe (wapky)

Nejprodávanější vysokotlaké čističe (wapky) na trhu podle portálu Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové tlakové myčky. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem kvalitního vysokotlakého čističe na trhu.
0 Sdílení
Téma

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře