Zahrada

Nejlepší čističe grilu: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Jak vybrat čistič grilu Jakmile vykoukne sluníčko a trochu se oteplí, spousta lidí běží do kůlny či garáže, aby vytáhli a oprášili gril a mohli se zase těšit z venkovních gastronomických a společenských radovánek. Grilování patří už i u nás mezi nejoblíbenější kratochvíle jara, léta a třeba i podzimu. Grily na plyn, uhlí, brikety nebo elektřinu postupně vytlačily u nás tradičnější opékání nad otevřeným ohněm. Ano, je to škoda, protože romantiku táboráku nic nenahradí, ale co naplat… doba se mění a nemá smysl zůstávat pozadu.

Grily navíc mají i lecjaké výhody. S kompaktními a elektrickými se dá grilovat i na verandě nebo dokonce na balkoně, plynové fungují jako celá zahradní kuchyně, uhlové jsou přinejmenším bezpečnější než otevřený oheň. Ale má-li jakýkoli gril dobře sloužit a jídlo z něj skvěle chutnat, je potřeba se o něj starat. V dnešním článku se proto zaměříme právě na údržbu těchto zařízení. Povíme si, jak gril vyčistit a poradíme vám i s výběrem nejlepšího čističe grilu, ale i dalších pomůcek, které se vám k těmto účelům mohou hodit.

Kromě obsáhlého průvodce vám nabídneme i žebříček, ve kterém najdete nejlepší prostředky a přípravky současnosti. Jejich funkčnost si můžete snadno ověřit. Stačí zavítat do uživatelských recenzí čističů na gril.

Nejlepší čističe grilu na trhu

NázevInfoHodnocení
#1Čistič roštů Weber®
✔️ Určeno k čištění roštů
📌 od 300 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Siguro Oven and Grill Cleaner
✔️ Pěnový čistič na trouby a grily
✔️ Pomerančová vůně
📌 od 140 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3CAMPINGAZ Čistící spray BIO
✔️ Odstraňuje mastnotu a napáleniny z grilů
📌 od 320 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#4PE-PO Čistič grilů
✔️ Čištění a odmašťování grilů a příslušenství
📌 od 80 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#5G21 Čistící set na grily
✔️ Obsahuje 2 drátěné kartáče, škrabku a drátěnku
📌 od 290 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#6Napoleon Power Cleaner
✔️ Vhodné pro extrémní zapečeniny
📌 od 690 Kč
⭐ 95 % Číst recenze

Jak vybrat čistič na gril

Výběr prostředků a pomůcek na čištění grilu nemusí být nijak náročné. Stačí vědět, co potřebujete a jakou péči váš gril vyžaduje. V dnešním článku vás seznámíme se základními druhy přípravků a vybavení a s tím, jak je používat.

Proč je důležité udržovat gril v čistotě?

Určitě byste nechtěli zahájit sezónu na špinavém grilu a trhnout si tak ostudu před přáteli či sousedy. Důkladné vyčištění je důležité. Na grilu se při každém použití usazují zapečené a mastné usazeniny. Ty jsou nejen nevzhledné, ale mohou se i následně lepit na suroviny, které budete připravovat. Asi uznáte, že steak obalený v týdny nebo měsíce staré mastnotě a černých sazích už zdaleka nevypadá tak lákavě, jak by mohl. O chuti nemluvě.

Rošt či kontaktní plocha by samozřejmě měly být při údržbě v centru zájmu. Čistit bychom je měli po každém použití grilu. Minimálně jednou za čas – a začátek sezony je k tomu ideální – bychom však měli důkladně vyčistit i další části grilu. U některých grilů mohou totiž usazeniny a nánosy způsobovat i horší efektivitu práce, omezovat výkon a rovnoměrnost rozehřátí. Mohou se podílet i na zkracování životnosti grilu nebo přispět k různým poruchám. To se týká především složitějších plynových grilů. V neposlední řadě se usazeniny při dalším použití grilu znovu připalují a přepalují a vyluzují zápach, který může poznamenat i připravované jídlo.

Čistý rošt grilu

Pojďme si tedy shrnout, jak o gril pečovat…

  • Rošt či kontaktní plochu byste měli pečlivě čistit po každém použití grilu.
  • Minimálně jednou (ale lépe vícekrát; záleží i na intenzitě použití) za sezónu je třeba provést generální údržbu.
  • Po použití gril vhodně uskladněte. Zejména dbejte na optimální uskladnění mimo sezónu.

Co budete potřebovat na údržbu grilu?

Pokud si pořídíte a nachystáte vhodné pomůcky, půjde vám práce mnohem lépe od ruky. Ale co je k důkladnému (či průběžnému) vyčištění grilu potřeba?

Pomůcky pro mechanické odstranění nečistot

Sem patří především kartáče. Používají se ocelové kartáče (obvykle s hlavicí ve tvaru trojúhelníku), ale taky ocelové drátěnky. Vyčistíte s nimi povrchy roštů, ale i kontaktních ploch a grilovacích kamenů z nejrůznějších materiálů – od nerezu přes litinu až po keramiku apod. Na větší zapečené usazeniny lze použít i ocelovou škrabku, špachtli či stěrku.

Tip: Existují i speciální kartáče 3v1, jejichž hlavice má na jedné straně ocelové štětiny, na druhé drátěnku a vepředu škrabku. Díky tomu jde o multifunkční nástroj. Na druhou stranu nemusí pracovat tak efektivně jako jednotlivé nástroje, protože pracovní záběr (plocha) je menší. Na menší grily či průběžné čistění se však mohou osvědčit.

Při výběru je důležité zvážit i délku madla. Kratší (a odolné) madlo umožní vyvinout větší tlak a lépe odstranit i zatvrzelejší nečistoty. S delším se zase dostanete do hůře přístupných prostor.

Tyto základní mechanické pomůcky na čištění vás nemusejí vyjít nijak draho. Záleží na tom jak dobře a kvalitně se budete chtít vybavit. Počítejte však s rozpočtem od cca 100 do 400 Kč. Po použití byste měli nechat kartáč odmočit a odmastit ve vodě s vhodným čisticím prostředkem. Kromě toho se na mytí a čištění grilu dají použít i speciální houbičky, hadříky apod. Skvělý výběr čisticích pomůcek na gril nabízejí například značky jako Weber, Fieldmann, Campingaz nebo třeba G21.

Přípravky pro chemické čištění grilu

Někdy jen hrubá mechanická síla nestačí a vyplatí se použít „chytrou“ chemii. Ostatně ani nádobí většinou nedrhnete pouze houbičkou, ale vypomáháte si čisticím prostředkem. Speciální čistidla existují i přímo pro použití na grily. Jak se používají a jak si vybrat ten správný?

Výběr čisticího prostředku na gril

V první řadě je třeba zvolit si vhodný prostředek dle účelu. I když jsou si jednotlivé čističe na gril často velmi podobné – je třeba si zkontrolovat, k čemu jsou vlastně určeny.

Prostředek na promazávání grilu před pečením

Například tento typ prostředku není určen přímo na odstraňování nečistot a čištění grilu. Má trochu jiný účel. Obvykle má podobu spreje a nanáší se před použitím grilu na rošt či kontaktní plochu. Sprej dokáže vytvořit na povrchu materiálu nepřilnavou vrstvu, promazat ho tak, aby se suroviny následně neměly tendenci připékat a přichytávat.

Zároveň použití tohoto speciálního spreje usnadní následnou údržbu a může i poskytovat jistou ochranu proti korozi nebo jiným nepříznivým vlivům. Velmi kvalitní sprej tohoto typu nabízí například značka Weber (Weber Non-Stick Spray) – 200ml balení stojí kolem 200 Kč.

Čisticí prostředky

Speciální čisticí prostředky na gril mívají opět nejčastěji formu spreje, což je velmi pohodlné a praktické řešení. Dobře pronikne i na těžko přístupná místa a snadno se nanáší na větší plochy. Čističe jsou typicky určeny pro odmaštění a rozpuštění nečistot, připálenin a usazenin.

Mnohé tyto čističe jsou vhodné nejen na grily, ale třeba i na údržbu domácích trub nebo plotýnek plynového sporáku apod. Kvalitní čističe nabízejí například značky Campingaz, Weber, Siguro a další. Cena se obvykle pohybuje kolem 150 až 300 Kč za 500 ml.

Dbejte i na ekologii

Čisticí prostředky mohou mít jednu nevýhodu, a tou je nepříliš velká šetrnost vůči životnímu prostředí nebo i zdraví uživatele. Většina kvalitních výrobců však v současnosti již nabízí nezávadné a bezpečné prostředky, které jsou ekologicky odbouratelné. Existují i přímo BIO prostředky s velmi vysokou šetrností.

Alternativní řešení a čistidla (babské rady)

Je sobota večer, hosté mají brzy přijít, vy vytáhnete gril a s hrůzou zjistíte, že je ušpiněný. Kartáčem usazeniny nejdou dolů, čistič vám došel, obchody jsou zavřené… co si počít? Tento scénář je samozřejmě jen jedním z mnoha možných. Možná nebudete chtít speciální čistidla používat kvůli odporu k chemii. Nebo zkrátka kvůli finančním úsporám. V těchto případech si můžete vypomoci domácími prostředky a využít tzv. babské rady a alternativní řešení.

Co lze použít? Evergreenem domácích pomůcek, čistidel a multifunkčních prostředků je jedlá soda a ocet, citrón, ale použít můžete dokonce i lógr z kávy (nebo rovnou kávu coby nápoj). Jak na to?

Jednou z možností je vytvořit si čisticí pěnu posypáním kontaktní plochy či roštu jedlou sodou a jejím zalitím octem. Nechte vzniklou pěnovitou směs chvíli působit a mechanicky očistěte. Další možností je vyrobit si pastu z mýdla, jedlé sody a vody. Měla by mít pastovitou konzistenci. Směs jednoduše nanesete na potřebné plochy či místa a opět po cca 20-30 minutách působení mechanicky očistíte.

Pokud jde o zmíněnou kávu, buď můžete lógr z „turka“ či kávovaru použít v podstatě jako čisticí písek, anebo lze i hotový horký nápoj nalít přímo na kontaktní plochu či rošt. Anebo v kávě i odmočit mastné hořáky plynového grilu. K těmto účelům lze použít i tzv. „druhák“ – tedy kávu připravenou z již použitého lógru. Použití čerstvé kávy by totiž bylo dost neekonomické a trochu nekulturní.

Každý gril potřebuje jinou péči

Konkrétní podoba a náročnost údržby bude záviset i na tom, jaký typ grilu jste si pořídili. Nejjednodušší to mají majitelé malých kontaktních elektrických grilů. Zvláště takových, které mají vyjímatelné desky. Ty pak stačí odmočit ve vodě a běžném prostředku a šetrně omýt.

Mnohé desky mají upravené, nepřilnavé povrchy. Údržba je snadná, ale musíte se vyhnout hrubému čištění (např. rýžákem, drátěnkou). Jakmile povrch narušíte, ztratí své vlastnosti, jídlo se bude připékat a údržba bude náročnější.

Rovněž různé keramické a litinové grilovací desky se díky rovné ploše udržují poměrně snadno. Výhodou je i vysoká tvrdost povrchu, takže můžete bez obav přitlačit.

Více práce čeká majitelé větších grilů na uhlí, brikety, a především členitých a složitějších grilů na plyn. Na druhou stranu je s těmito grily mnohem větší zábava.

Ceny kvalitních pomůcek na čištění grilu

Kolik stojí pomůcky a prostředky na důkladné a snadné vyčištění grilu? Zde jsou základní cenové relace při objemu balení kolem 500 ml.

Čističe na gril do 100 Kč

Spíše levné čističe a odmašťovací prostředky. Vybírat můžete z prostředků značek jako PE-PO, Cif (Cif Outdoor), SOLO, Sidolux apod.

Čističe na gril do 300 Kč

Čističe specializovanější nebo účinnější. V této relaci se prosazují značky jako Weber, Campingaz, Siguro, Kimicar, LotusGril a další.

Čističe na gril nad 300 Kč

Špičkové čističe, ale taky speciální ochranné spreje a prostředky značek jako Weber nebo Napoleon apod.

Nejlepší značky čističů grilu

Které značky čističů na gril se těší obzvláštní oblibě a mohou nabídnout skutečnou účinnost?

  • Weber – Renomovaná značka grilů nabízí i veškeré příslušenství a pomůcky včetně vysoce kvalitních čističů. Výborná, i když dražší, volba. Weber nabízí také skvělé grily.
  • Campingaz – Oblíbená značka outdoor vybavení a pomůcek, která nabízí kvalitní grily i příslušenství. Efektivní a kvalitní výrobky.
  • PE-PO – Značka PE-PO vstoupila do povědomí coby název pevných podpalovačů. Nabízí ale i jiné věci. Třeba čističe na gril, navíc za velmi dostupné ceny.
  • Napoleon – Značka především „lepších“ až luxusních plynových grilů. Nabízí i vysoce účinná (ale i docela drahá) čistidla.
NázevInfoHodnocení
#1Čistič roštů Weber®
✔️ Určeno k čištění roštů
📌 od 300 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Siguro Oven and Grill Cleaner
✔️ Pěnový čistič na trouby a grily
✔️ Pomerančová vůně
📌 od 140 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3CAMPINGAZ Čistící spray BIO
✔️ Odstraňuje mastnotu a napáleniny z grilů
📌 od 320 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#4PE-PO Čistič grilů
✔️ Čištění a odmašťování grilů a příslušenství
📌 od 80 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#5G21 Čistící set na grily
✔️ Obsahuje 2 drátěné kartáče, škrabku a drátěnku
📌 od 290 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#6Napoleon Power Cleaner
✔️ Vhodné pro extrémní zapečeniny
📌 od 690 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
0 Sdílení