Sport / outdoor

Nejlepší zimní brusle na led: TOP 9 produktů podle recenzí a testů

nejlepší brusle na led

Zimní bruslení patří mezi atraktivní sporty a kratochvíle a v dnešním návodu se proto podíváme, jak vybrat co nejlepší brusle na led. Lední brusle možná v posledních letech možná trochu ustupují ve prospěch in-line bruslí. Je to vcelku pochopitelné, led se totiž stává stále hůře dostupnou komoditou, kdežto letní sezóna se prodlužuje a neustále přibývá i vhodných a upravených stezek. Přesto jsou brusle na led stále populární mezi dětmi i dospělými. Využijete je nejen při rekreačním a zábavném bruslení, ale samozřejmě především pokud se chcete věnovat sportu jako lední hokej nebo třeba krasobruslení.

Zimní brusle lze dnes pořídit za poměrně dostupné ceny, ale to rozhodně neznamená, že stačí sáhnout po prvních, které uvidíte. Brusle totiž musí svému nositeli velmi dobře sednout střihem, velikostí i dalšími parametry. Pečlivý výběr je důležitý, zejména pokud s bruslením začínáte. Nesprávná volba může vést k horšímu pohybu na ledě, nejistotě – a nakonec třeba i ztrátě motivace se danému sportu věnovat. Proto se budeme věnovat všem důležitým aspektům výběru a nasměrujeme vás k výhodnému nákupu a bruslím, které vám padnou jako ulité.

Kromě obecného návodu na výběr se můžete těšit i na žebříček nejzajímavějších současných modelů. Pokud si mezi nimi vyberete, můžete si správnost svého rozhodnutí ještě ověřit v uživatelských recenzích bruslí na led anebo v odborných testech. Ačkoli je pocit z bruslí poměrně individuální záležitost, některé poznatky (například o kvalitě zpracování) se vám mohou velice hodit.

Nejlepší zimní brusle na trhu

ProduktHodnoceníCena (od)
PÁNSKÉ ZIMNÍ BRUSLE
#1Bauer Supreme S35 S20 senior

[usr 5 text="true" tooltip="true"]3950 Kč Číst recenze
#2BAUER X-LS - SR
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2150 Kč Číst recenze
#3Tempish WORTEX
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1050 Kč Číst recenze
DÁMSKÉ ZIMNÍ BRUSLE
#1Tempish Dream White II
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1715 Kč Číst recenze
#2Botas Stella Lady
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
#3Oxelo 100
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]750 Kč Číst recenze
DĚTSKÉ ZIMNÍ BRUSLE
#1SPARTAN Kombi 2v1
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
#2WORKER Pury Pro - s kožíškem
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#3Bauer NS Junior
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1850 Kč Číst recenze

Jak vybrat zimní brusle

Existují poměrně výrazné rozdíly mezi pánskými, dámskými a dětskými modely – proto se v první řadě podíváme na specifika jednotlivých variant. Poté se zaměříme i na některé další typy bruslí a samozřejmě i na některé důležité součásti a detaily tohoto vybavení, jako jsou nože nebo vázání. Zajímat nás bude i výběr bruslí z hlediska velikosti a ovšem taky ceny…

Proto jsme i tentokrát připravili přehledné shrnutí tří cenových kategorií (především rekreačních) bruslí. Taky krátce představíme některé významné výrobce, kteří představují záruku kvality a spolehlivého nákupu.

jak vybrat zimní brusle

Základní kategorie bruslí

Brusle pánské, dámské a dětské. Jak se od sebe liší a jak vybírat v rámci jednotlivých kategorií? Pojďme to zjistit.

⏩ Pánské brusle

Tyto brusle jsou určeny pro dospělé bruslaře a všeobecně se jim říká „kanady“. Od dámských modelů se poměrně výrazně liší na první pohled, takže není možné při výběru šlápnout vedle. Mají odolnější a robustnější konstrukci a jsou i odlišně tvarované. Dalším poznávacím znamením je zpevněná špička.

Pokud se podíváte na nože, uvidíte, že jsou zasazeny v plastovém držáku zvaném „holder“. Zbroušení do žlábku pak umožňuje důraznější, dynamický odraz. Pata ledních bruslí je zvýšená a směrem ke špičce výrazně klesá.

Kvalitní brusle mají nože z nerezové oceli (namísto levnější uhlíkové), která má mnohem lepší vlastnosti a životnost. Dražší brusle mohou mít i termoregulační vlastnosti, které zabrání tomu, aby se vám při intenzivní námaze příliš potila noha, nebo vám byla naopak zima během odpočinku. Některé modely mohou mít i odlehčený, perforovaný holder.

Pánské brusle mohou být určeny k rekreačnímu použití, ale taky jsou samozřejmě speciální sportovní hokejové modely, ale o tom až později.

⏩ Dámské brusle

Dámské mají specifickou konstrukci a tvar. Klasické modely jsou zcela nevhodné pro hraní hokeje, ale samozřejmě existují i dámské hokejové modely. Dámské brusle mají tvar klasické lodičky – tedy i s podpatkem. Tvar je ladnější a bota je subtilnější (méně pevná a robustní) a pohodlnější než u pánských verzí.

Ihned si lze všimnout i nepřítomnosti plastového holderu. U klasických dámských bruslí je nůž přichycen na třech místech k podrážce (na patě a na dvou místech blízko špičky). Dalším typickým rozdílem jsou drobné zoubky na přední části nože.

Nože mohou být opět vyrobeny z levnější uhlíkové oceli, která ale může časem zkorodovat. Nerezové provedení je dražší ale výrazně trvanlivější, a jelikož v dospělosti už noha neroste, jde obvykle o lepší volbu, protože brusle mohou vydržet velmi dlouho.

Pokud jde o materiál botičky, často se používá syntetika s voděodolnými vlastnostmi. U exkluzivnějších modelů se ale lze setkat i s pravou kůží. Výšku botičky ovlivňuje i její určení. Rekreační modely bývají vyšší a dobře zpevňují nohu v kotníku. Sportovní modely jsou nižší, aby umožňovaly větší rozsah pohybu.

⏩ Dětské brusle

Dětské boty se od pánských a dámských zdaleka neliší pouze menší velikostí. Důraz je kladen na komfort a jednoduchost používání, ale i atraktivní vzhled. Výběr je obrovský a určitě najdete design, který se bude vašemu dítěti líbit.

Bota brusle je obvykle plastová, velmi lehká a pohodlná, aby bruslení dítě bavilo. Dalším důležitým faktorem je zapínání. To je obvykle řešeno přezkami s rychloupínáním. Manipulace s ním je velmi jednoduchá a rychlá.

Další specialitou je možnost změny velikosti skeletu. Jde o velice šikovnou záležitost, která je dnes už dost rozšířená. Dětem samozřejmě rostou velice rychle nohy. Aby nebylo nutné měnit brusle jak na běžícím pásu, přicházejí výrobci s různými mechanismy, které umožní přizpůsobení botičky chodidlu. Ovšemže jen do určité míry, ale i tak tuto možnost jistě oceníte.

Na rozdíl od bruslí pro dospělé se u dětských příliš neliší modely pro kluky a pro holky – tedy kromě designového zpracování.

⏩ Unisex brusle

Existují i brusle univerzální, určené pro obě pohlaví. Tyto brusle mají konstrukcí a vzhledem blíže k pánským kanadám než tradičním dámským bruslím, které některým ženám příliš nevyhovují.

zimní brusle dámské

Další rozdělení bruslí

Základní rozdělení máme za sebou, ale ještě se podíváme na další typy bruslí. Jednoznačně nejdůležitější variantou jsou brusle určené pro lední hokej.

Hokejové brusle

Hokej patří mezi nejoblíbenější sporty na světě, a jelikož jsme hokejová velmoc, byl by hřích nezmínit se i o speciálních hokejových bruslích. Popis všech aspektů výběru by mohl snadno vydat na samostatný článek. Proto se omezíme jen na základní shrnutí.

 • Hokejové brusle jsou obecně robustnější s odolnější konstrukcí. Jsou lépe ovladatelné a umožňují dynamičtější pohyby, ale jsou taky poněkud méně pohodlné než brusle pro poklidnou jízdu.
 • Při výběru hokejových bruslí je třeba vycházet především z konkrétního určení a schopností bruslaře, respektive hráče. Mezi bruslemi pro lehký rekreační hokej (které se nemusí ani lišit od běžných) a bruslemi profesionálního hráče bude pořádně velký rozdíl – a to i cenový.
 • Tyto brusle se taky budou lišit v použitých materiálech, technologiích apod.
 • Z hlediska velikosti se brusle na hokej dělí na žákovské, juniorské a seniorské.
 • Při výběru hokejových bruslí hraje velkou roli i jízdní styl.
 • Některé pokročilé modely moderních bruslí na hokej dokonce umožňují tepelné tvarování, tak aby hráč dosáhl dokonalého, přesně padnoucího tvaru.

Kombinované brusle

Kombinované (či spíše kombinovatelné) brusle jsou specialita, kterou oceníte, pokud holdujete stejně tak zimnímu bruslení, jakož i letnímu bruslení in-line. U tohoto typu bruslí jsou totiž k dispozici dva druhy nástavců – jednak holder s noži na led, za druhé nástavec s kolečky. Brusle tak zužitkujete po celý rok. K dostání jsou pochopitelně pánské a dámské, ale i dětské modely.

Kačenky

Takzvané „kačenky“ jsou brusle – či spíše bruslařské návleky – určené pro nejmenší (předškolní) děti. Kačenky tvoří kovová konstrukce s připevňovacími pásky a čtyři nože (dva a dva paralelně). Tyto brusle jsou určeny pro první seznámení s pohybem na ledě.

Jsou velmi stabilní a u většiny modelů je možné nastavení velikosti v určitém rozmezí. Brusle neumožňují rychlý pohyb (nože jsou poměrně malé), ale jsou bezpečné a umožní dítěti získat na ledě jistotu, než přejde ke klasickým dětským bruslím.

zimní brusle zkušenosti

Nože bruslí

O rozdílech mezi noži na pánských a dámských bruslí už jsme se zmínili. Dámské brusle mají na přední straně zoubky pro lepší odraz i zastavení. Pánské mají oblejší profil. U nožů je pak třeba sledovat i materiálové zpracování.

Levnější varianty bruslí mohou mít stále nože z obyčejnější uhlíkové oceli, která ale nemá tak dobré vlastnosti jako nerez. Ale i mezi nerezovými noži jsou obrovské rozdíly. Tvrdá, ušlechtilá ocel udrží mnohem déle ostří a bude mít lepší jízdní vlastnosti.

Vázání

Velmi důležitým aspektem při výběru bruslí je i vázání. Existují v zásadě tři varianty:

 • Tkaničky – S touto variantou se zcela běžně setkáte u hokejových modelů i u většiny bruslí pro dospělé obecně. Tkaničky umožňují mnohem pevnější a přesnější dotažení brusle. Nevýhodou je pomalejší a náročnější postup utahování.
 • Přezky – Zejména u dětských modelů se častěji setkáte místo tkaniček s přezkami, které umožňují rychloupínání. Toto řešení můžete ale najít i u mnoha modelů pro dospělé. Výhodou je rychlost a jednoduchost použití. Nevýhodou menší přesnost a pevnost dotažení oproti tkaničkám.
 • BOA – Moderní „vymoženost“ v podobě systému vázaní, který využívá navíjecí lanko a utahovací kolečko. Je možné dosáhnout pevného utažení srovnatelného s tkaničkami a postup je přitom mnohem rychlejší. Modely s BOA systémem jsou však obvykle dražší.

Pevnost a velikost

Obecně platí, že čím pokročilejší a intenzivnější použití, tím by brusle měly sedět pevněji, ale bývají taky méně pohodlné. Pro rekreační bruslení můžete zvolit pohodlnější model a velikost zvolit i s určitou vůlí. To si při hokeji už dovolit nemůžete – zde musí noha sedět opravdu velmi přesně.

Při zkoušení bruslí nezapomeňte, že vevnitř budete mít ještě pravděpodobně docela tlustou ponožku. Zkoušejte je proto ideálně přímo s typem ponožek, které budete při bruslení používat.

Jak se o brusle starat?

Především je nutné pravidelné broušení nožů. To je třeba i hned po zakoupení bruslí, jelikož se prodávají s nenabroušenými noži (kvůli bezpečnosti). Frekvenci broušení můžete snížit tím, že po každém použití nože otřete hadříkem do sucha a nasadíte na nože plastové ochranné pouzdro. Brusle skladujte především v suchu.

Ceny bruslí na led

Jak se dnes pohybují ceny kvalitních bruslí na led? Vybírat můžete v poměrně širokém cenovém rozpětí podle toho, jakou úroveň požadujete.

Brusle na led do 1000 Kč

Levné zimní brusle lze běžně pořídit i pod tisíc korun a rozhodně se nedá říct, že by výběr byl malý. Naopak zde najdete i několik nejprodávanějších zimních bruslí současnosti – a to zejména v kategorii dětských a klasických dámských modelů. Výběr pánských kanad je v této ceně přece jen poněkud omezenější.

Brusle na led do 3000 Kč

Obrovský výběr včetně většiny nejoblíbenějších pánských modelů pro rekreační nebo mírně pokročilé použití. V této ceně najdete už i docela slušný výběr hokejových modelů, ačkoli samozřejmě nejde o výrobky pro pokročilé, nebo dokonce profesionální sportovce.

Brusle na led nad 3000 Kč

Kvalitní modely pro náročné ze špičkových materiálů a taky brusle závodní, hokejové a další speciální typy.

Nejlepší značky bruslí na led

Ještě tu máme klasické představení spolehlivých výrobců, které vám může posloužit jako inspirace při výběru.

 • Bauer – Tradiční a velmi známá značka hokejových bruslí. Nabízí špičkové modely, ale taky spoustu dostupnějších variant pro začínající a méně náročné hokejisty. Bauer nabízí tři řady bruslí podle jízdního stylu: Vapor (rychlost), Supreme (síla) a Nexus (kontrola).
 • CCM – Další známá hokejová značka a opět můžete vybírat z různých cenových kategorií a pro různé úrovně hráčů. Stejně jako Bauer nabízí i CCM brusle šité na míru jízdnímu stylu. K dispozici je silová řada Super Tacks, rychlostní Jetspeed anebo ovladatelná Ribcor.
 • Tempish – Značka nabízí především cenově dostupnější brusle pro rekreační použití. Velký výběr především dětských a dámských modelů.
 • Nils – Velmi dostupné zejména dětské a dámské brusle.

Nejprodávanější zimní brusle na led

Nejprodávanější zimní brusle na led (dámské, pánské, dětské) dle portálu Heureka.cz

ProduktHodnoceníCena (od)
PÁNSKÉ ZIMNÍ BRUSLE
#1Bauer Supreme S35 S20 senior

[usr 5 text="true" tooltip="true"]3950 Kč Číst recenze
#2BAUER X-LS - SR
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2150 Kč Číst recenze
#3Tempish WORTEX
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1050 Kč Číst recenze
DÁMSKÉ ZIMNÍ BRUSLE
#1Tempish Dream White II
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1715 Kč Číst recenze
#2Botas Stella Lady
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1300 Kč Číst recenze
#3Oxelo 100
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]750 Kč Číst recenze
DĚTSKÉ ZIMNÍ BRUSLE
#1SPARTAN Kombi 2v1
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1400 Kč Číst recenze
#2WORKER Pury Pro - s kožíškem
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#3Bauer NS Junior
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1850 Kč Číst recenze
0 Sdílení