Sport / outdoor

Nejlepší posilovací lavice: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší posilovací laviceRozhodli jste se zapracovat na své kondici a muskulatuře a chcete si pořídit co nejlepší posilovací lavici? Pak pro vás máme velmi dobrou zprávu. V dnešním článku se těmto cvičebním pomůckám budeme velmi podrobně věnovat. Shrnuli jsme pro vás všechny nejdůležitější informace a praktické tipy, které se tohoto tématu týkají. Díky tomu si budete moci vybrat přesně takovou posilovací pomůcku, jakou potřebujete pro dosažení svých cílů. Velmi důkladný výběr je v tomto případě opravdu důležitý, protože lavice na posilování obvykle není korunová záležitost, navíc zabere dost místa – a co je hlavní, je třeba uvažovat i o bezpečnosti. Správná volba a odpovídající používání jsou naprosto stěžejní podmínky úspěchu a předcházení zraněním.

Posilovacích lavic existuje větší množství druhů. My se podrobněji podíváme na všechny nejdůležitější typy a varianty, s nimiž se můžete běžně setkat. Zajímat nás budou i technické parametry a další vlastnosti, které by měly hrát roli při výběru. Kvalitní a dobře zvolená lavice vám může pomoci dosáhnout velmi dobrých výsledků při domácím posilování nebo udržování kondice v době, kdy z různých důvodů nemůžete navštěvovat kompletně vybavené fitcentrum. Náruživým cvičencům a zájemcům o rozvoj svalové hmoty se tedy investice jistě vyplatí a přítomnost účinného posilovacího nástroje u sebe doma jistě mnohokrát ocení.

V tomto průvodci se zaměříme především na teoretický „rozbor“ dané problematiky. Ale to neznamená, že vám nenabídneme nějakou ryze konkrétní a praktickou oporu. Samozřejmě pro vás máme žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů lavic na posilování. Možná mezi nimi najdete tu pravou – a možná ne. V každém případě byste měli své rozhodnutí konfrontovat i s uživatelskými recenzemi posilovacích lavic a třeba i odbornými testy. V obou zdrojích se můžete dozvědět leccos zajímavého a důležitého.

Nejlepší posilovací lavice na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1KLARFIT Ultimate Gym 3500
Typ: bench lavice / posilovací centrum
Rozměry: 130 x 195 x 185 cm
Hmotnost: 33 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8200 Kč Číst recenze
#2TRINFIT Bench FX5
Typ: multifunkční posilovací lavice
Rozměry: 145 x 122 x 109 cm
Hmotnost: 56 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9000 Kč Číst recenze
#3Capital Sports Flaptor
Typ: sklopitelná posilovací lavice
Rozměry: 149 x 42 x 42 cm
Hmotnost: 10 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4400 Kč Číst recenze
#4Tunturi UB60 Utility Bench
Typ: multifunkční posilovací lavice
Rozměry: 167 x 64,5 x 60 cm
Hmotnost: 25 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4900 Kč Číst recenze
#5Klarfit Relax Zone Pro
Typ: inverzní lavice
Rozměry: 78 x 146 x 159 cm
Hmotnost: 24,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4100 Kč Číst recenze
#6HMS L 8301
Typ: variabilní posilovací lavice
Rozměry: 151 x 32 x 118 cm
Hmotnost: 12 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1600 Kč Číst recenze
#7Marbo MH-L115
Typ: multifunkční lavice
Rozměry: 141 x 45 x 61 cm
Hmotnost: 15,5 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze

Jak vybrat posilovací lavici

Podle čeho vybírat konkrétní model posilovací lavice? V první řadě si musíte ujasnit, co od ní chcete a očekáváte, a taky, jaké jsou vaše možnosti – ať už prostorové nebo finanční. Proto se zaměříme především na detailní popis jednotlivých typů lavic a shrnutí jejich možností, výhod či nevýhod. Věnovat se však budeme i některým důležitým konkrétním parametrům.

Ke konci přijde na řadu krátký přehled cenových relací posilovacích lavic a taky výběr několika spolehlivých výrobců, u nichž můžete dobře pořídit.

Proč uvažovat o koupi posilovací lavice?

V době, kdy lze pořídit naprosto nepřeberné množství posilovacích a cvičebních pomůcek, nástrojů, přístrojů a zařízení je logicky zcela na místě ptát se: „Mám si koupit posilovací lavici, anebo něco jiného?

Tato otázka pochopitelně nemá jednoznačnou odpověď, navíc mezi jednotlivými druhy lavic jsou diametrální rozdíly, přesto je nutné vědět, co vlastně od dané pomůcky chcete.

  • Chci zhubnout? – Pokud hledáte pomůcku především na hubnutí, pak posilovací lavice může pomoci (sekundárně, protože více svalové hmoty vede k efektivnějšímu spalování tuků), ale primární volbou jsou obvykle jiné pomůcky, např. rotopedy, orbitreky, běžící pásy apod. Tedy především pomůcky pro aerobní trénink.
  • Chci zlepšit svou svalovou vytrvalost? – Zde už můžou být lavice, a zejména některé typy, vhodnou volbou. Velmi ovšem záleží na způsobu použití a metodice cvičení. Velmi zjednodušeně a obecně se dá říct, že k rozvoji svalové vytrvalosti vede především cvičení s nižší nebo nízkou zátěží a velkým počtem opakování. Dobrou pomůckou (či doplňkem lavice) mohou být i lehčí činky, různé expandéry apod.
  • Chci budovat/udržovat svalovou hmotu? – Už samotný název „posilovací lavice“ nabádá zájemce, že jde o pomůcky určené především k rozvoji či udržování síly a svalové hmoty. Platí to však především u některých druhů (bench lavice, scottova lavice apod.). Posilovací lavici oceníte buď jako doplněk, nebo provizorní náhradu návštěv posilovny, např. v době časové tísně. Začátečníkům nebo méně náročným cvičencům může dobře zvolená lavice posloužit i více méně komplexním způsobem. K lavici je pak ale třeba mít odpovídající vybavení a cvičit správným způsobem.
  • Chci budovat maximální sílu? – Zejména lavice na bench může posloužit i v tomto smyslu, a to zvláště v začátcích. Potažmo je třeba vlastnit dostatek činek nebo závaží pro další progres. Důležitá je i dostatečná nosnost lavice.
  • Chci tvarovat určité partie? – Například lavice na posilování břicha, hyperextenční lavice či scottova lavice jsou pro tento účel vhodné. Izolují nebo intenzivně zapojují určité partie a věnují jim plnou péči, takže dochází k jejich rozvoji a tvarování.
  • Chci posilovat kvůli jinému sportu? – Věnujete se např. boxu, hokeji nebo házené a chcete svůj výkon zlepšit a doplnit trénink pravidelným posilováním? K těmto účelům může vhodně vybraná posilovací lavice velmi dobře posloužit.

jak vybrat posilovací lavici

Může posilovací lavice kompletně nahradit návštěvy posilovny?

Tohle je důležitá, ale poměrně složitá otázka. Velmi záleží na tom, o jaké lavici je řeč – a taky jaké máte vůbec nároky. Např. bench lavice nebo multifunkční lavice představují vcelku účinné posilovací nástroje, s jejichž pomocí lze zvládnout řadu základních cviků pro rozvoj svalové hmoty a síly (pochopitelně s patřičným příslušenstvím).

Pokud nemáte velké ambice, můžete s tímto vybavením v zásadě i vystačit. Stejně tak, pokud je pro vás posilování jen doplněk k nějakému dalšímu sportu. Pokud se však budete chtít věnovat například bodybuildingu, kulturistice, silovému trojboji nebo podobným disciplínám, velmi pravděpodobně s tímto vybavením nevystačíte.

Typy lavic

Z výše uvedených otázek a odpovědí už jste mohli získat představu, co od posilovacích lavic očekávat, a co spíše ne. Nyní je ale nutné zamyslet se nad vhodným typem lavice a vybavením. Jde o zcela stěžejní rozhodnutí, které by mělo odpovídat vašim cílům. Pokusíme se jednotlivé typy co nejjasněji popsat a vysvětlit, co od nich můžete čekat.

Posilovací lavice na bench-press

Bench-press patří do trojice nejdůležitějších cviků pro rozvoj svalové hmoty a síly, někdy se mluví o takzvané „královské trojici“, která zahrnuje ještě dřep (míněno se zátěží) a mrtvý tah. Tyto tři cviky jsou elementární a naprosto zásadní a obvykle tvoří jádro objemových či silových tréninků. Za jistých okolností můžete i vystačit pouze s těmito třemi cviky. A všechny tři vám do jisté míry umožní uskutečnit i domácí lavice na bench.

Základem je lavice (obvykle s nastavitelným sklonem opěrky), která je opatřena i stojanem pro uchycení obouruční činky. S touto činkou můžete praktikovat bench-press, ale případně ji použít i pro mrtvý tah nebo dřepy (lehčí, pro těžké dřepy je třeba speciální stojan).

Většina v současnosti prodávaných domácích lavic na bench-press ale nabízí ještě víc. Například speciální část pro posilování nohou (pro tzv. předkopávání), případně i další součásti zvyšující multifunkčnost použití (čímž pak do jisté míry splývají s multifunkčními lavicemi). Pokud vlastníte i jednoruční činky, můžete lavici využít k celé škále dalších cviků na hrudník i jiné partie.

Tato lavice je tedy dobrou volbou pro komplexnější cvičení, ačkoli je primárně určená pro budování svalstva hrudníku. Poslouží jako provizorní náhrada návštěv posilovny nebo pro posilovací trénink coby doplněk určitého sportu apod.

multifunkční lavice

Multifunkční lavice

I výše uvedená lavice na bench-press je sama o sobě dosti multifunkční, ale může být ještě víc. Speciální multifunkční lavice mohou být například kombinací kompletní lavice na bench, navíc se scottovou lavicí, částí pro předkopávání a zakopávání a stojanem s kladkou pro přítahy. To je ale pouze příkladový případ. Multifunkční lavice může mít různé podoby a disponovat různými částmi. Podstatné je, že by měla umožňovat praktikování vícero cviků pro různé partie.

Scottova lavice

Jde o speciální a jednoúčelovou lavici, která umožňuje izolované a velmi intenzivní posilování bicepsových svalů. Slouží pro jejich rozvoj a dokonalé tvarování. Používá se s jednoručními činkami nebo obouruční činkou. Existují i lavice s vlastním systémem zátěže.

Rovná lavice

Jednoduchá rovná lavice je základní pomůckou pro praktikování celé řady cviků s jednoručními činkami nebo obouruční činkou. Je vhodná i pro zkušené cvičence, kteří budou vědět, jak s ní naložit a plně využít její možnosti.

Šikmá lavice

Šikmou lavici někde označují jako jednoúčelovou pomůcku na posilování břicha. To je i není pravda. Sama o sobě má tato lavice pouze překážku pro zaklínění nohou a cvičení obtížnějších leh-sedů. V kombinaci s činkami ji však můžete použít i pro různé cviky např. na prsní svalstvo (tlaky s jednoručkami).

Nastavitelná lavice

Opět disponuje překážkou na zapření nohou, ale sklon opěradla můžete nastavit ve velkém rozpětí do negativní i pozitivní polohy (nad i pod vodorovnou linii). Sloužit může k cvičení celé škály cviků s činkami (především na hruď a ramena, ale i paže) anebo cvikům na břicho.

Hyperextenční lavice

Tato lavice slouží k cvičení „hyperextenzí“ – tedy cviků na posílení zádových svalů, včetně hlubokých. Cvičení zádového svalstva je důležité pro zpevnění tzv. jádra těla, může posloužit i při rehabilitacích nebo jako prevence problémů se zády.

Nosnost, hmotnost

Jde o základní technické parametry, které by vás měly v souvislosti s posilovacími lavicemi zajímat. Hmotnost je především orientační známkou kvality a odolnosti zpracování, ale bude vás zajímat i vzhledem k náročnosti stěhování, přenášení apod. Hmotnost je však velmi rozmanitá, od např. cca 10 kg u nejjednodušších lavic po 100 a více kg u složitých multifunkčních modelů.

Nosnost je pak třeba určit na základě vlastní váhy a váhy zátěže, s níž budete pracovat (a pozor, některé části jako třeba nastavitelná opěradla, mohou mít vlastní nosnost, pečlivě čtěte návod a informace o produktu). Zde velmi záleží na tom, k jakému typu cvičení a k jak intenzivnímu tréninku budete lavici používat. Při cvičení s vlastní vahou je to jednoduché. Pokud chcete používat činky a časem třeba závaží navyšovat a dokupovat, musíte to vzít v potaz už při výběru a myslet dopředu. Nosnost lavic se pohybuje od cca 120 kg (vhodné pro posilování s vlastní vahou nebo lehkou zátěží) až po 400 a více kg (pro intenzivní posilovací trénink).

Video

Ceny posilovacích lavic

Jaké jsou ceny kvalitních posilovacích lavic? S jakou investicí počítat u lavice na bench, multifunkční nebo obyčejné rovné lavice? Pojďme to zjistit.

✅ Posilovací lavice do 2000 Kč

V této relaci najdete výběr především jednoduchých rovných nebo šikmých (břišních) lavic. Obvykle je ovšem nutné počítat s nízkou nosností! Tyto lavice většinou nejsou určeny pro cvičení s větší zátěží. Prosazuje se zde např. značka HMS.

✅ Posilovací lavice do 6000 Kč

Kvalitní jednoduché lavice s vysokou nosností anebo benchové či multifunkční lavice pro domácí použití. Opět vždy sledujte nosnost a k vlastní váze ještě přičtěte patřičnou hmotnost činky/závaží – ideální je vybírat s větší rezervou v nosnosti.

✅ Posilovací lavice od 6000 Kč

Velký výběr kvalitních nebo profesionálních lavic s vysokou nosností a taky sofistikovaných multifunkčních lavic. V této ceně si vyberou náročnější zájemci a taky majitelé posiloven či sportovních klubů, kteří shánějí kvalitní a odolné vybavení.

Nejlepší značky posilovacích lavic

Značka, resp. výrobce, může hrát při výběru také roli. Někteří výrobci nabídnou široký sortiment, dobrou kombinaci ceny a kvality nebo jiné výhody. Zde je pár tipů na oblíbené značky posilovacích lavic.

  • Marbo – Výborný výběr lavic v různých cenách, najít zde navíc můžete různé typy. Jde o jedny z nejprodávanějších posilovacích lavic u nás.
  • Trinfit – Velmi oblíbené lavice na bench, ale i jiné. Ceny od cca 2 tisíc korun. Velmi dobrá hodnocení v testech posilovacích lavic.
  • HMS – Tato značka sází především na cenově dostupnější lavice. U většiny modelů poměrně nízká nosnost. Vhodné pro méně intenzivní a náročné použití.
  • Tunturi – Kvalitní lavice různého druhu, včetně lavic s vysokou nosností vhodné i pro pokročilejší uživatele a náročnější použití.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1KLARFIT Ultimate Gym 3500
Typ: bench lavice / posilovací centrum
Rozměry: 130 x 195 x 185 cm
Hmotnost: 33 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8200 Kč Číst recenze
#2TRINFIT Bench FX5
Typ: multifunkční posilovací lavice
Rozměry: 145 x 122 x 109 cm
Hmotnost: 56 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9000 Kč Číst recenze
#3Capital Sports Flaptor
Typ: sklopitelná posilovací lavice
Rozměry: 149 x 42 x 42 cm
Hmotnost: 10 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]4400 Kč Číst recenze
#4Tunturi UB60 Utility Bench
Typ: multifunkční posilovací lavice
Rozměry: 167 x 64,5 x 60 cm
Hmotnost: 25 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4900 Kč Číst recenze
#5Klarfit Relax Zone Pro
Typ: inverzní lavice
Rozměry: 78 x 146 x 159 cm
Hmotnost: 24,5 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4100 Kč Číst recenze
#6HMS L 8301
Typ: variabilní posilovací lavice
Rozměry: 151 x 32 x 118 cm
Hmotnost: 12 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1600 Kč Číst recenze
#7Marbo MH-L115
Typ: multifunkční lavice
Rozměry: 141 x 45 x 61 cm
Hmotnost: 15,5 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2500 Kč Číst recenze
0 Sdílení