Sport / outdoor

Test 7 nejlepších nafukovacích kajaků: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší nafukovací kajaky

Výběr nejlepšího nafukovacího kajaku není snadná záležitost. Přesto se vám v následujícím článku pokusíme podat pomocné pádlo a vytáhnout vás z vod nejistoty. Zaměříme se na to, jak si pořídit správný typ nafukovací lodi a na toto dilema se podíváme z různých hledisek, abychom vám konečnou volbu co nejvíce usnadnili. Samozřejmě se podíváme i na důležité parametry a vlastnosti, které se kajaků týkají – a zmíníme se taky o potřebném vybavení.

Česká země, přesto (nebo snad právě proto), že nemá ani kousek moře, je zaslíbená vodákům, kteří se prohánějí na našich řekách i jiných vodních plochách. Tuto zábavu si alespoň někdy v životě vyzkoušela většina lidí. Ale pokud jste jí propadli nebo máte vodu nadosah, možná uvažujete o pořízení vlastního člunu. Nafukovací kajak je velmi dobrá a oblíbená volba. Proč? O tom se více rozepíšeme níže v našem článku.

Dobře zvolený a kvalitní nafukovací kajak vám může sloužit dlouho a zažijete s ním spoustu vodního dobrodružství. V našem průvodci vám sice neřekneme, který konkrétní model je vám šitý na míru, ale vybavíme vás potřebnými základními informacemi k dobrému nákupu. Určitě si ale přečtěte i nezávislé testy nebo uživatelské recenze nafukovacích kajaků. Často se dozvíte věci, které vám výrobce neřekne.

Nejlepší nafukovací kajaky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1GUMOTEX Seawave

 TOP kvalita 
Rozměry: 455 x 83 cm
Počet vzduchových komor: 3 + 3 + 2
Hmotnost: 17,5 kg
Nosnost: 250 kg
Max. počet osob: 3
[usr 5 text="true" tooltip="true"]32000 Kč Číst recenze
#2ITIWIT (Decathlon)

 Nejprodávanější z Decathlonu 
Rozměry: 382 x 108 cm
Počet vzduchových komor: dno + 2
Hmotnost: 17 kg
Nosnost: do 230 kg
Max. počet osob: 3
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6500 Kč Číst recenze
#3Intex 68307 Explorer K2

 Cena / výkon 
Rozměry: 312 x 91 x 51 cm
Počet vzduchových komor: 2
Hmotnost: - kg
Nosnost: 180 kg
Max. počet osob: 2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3400 Kč Číst recenze
#4Sevylor Kayak Tahaa Kit
Rozměry: 312 x 92cm
Počet vzduchových komor: 3
Hmotnost: 7,9 kg
Nosnost: 160 kg
Max. počet osob: 2
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4500 Kč Číst recenze
#5ITIWIT turistický

 Turistický 
Rozměry: 340 x 103 cm
Počet vzduchových komor: 3
Hmotnost: 14 kg
Nosnost: 150 kg
Max. počet osob: 1-2
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5500 Kč Číst recenze
#6Sevylor Tahiti plus

 Oblíbený model 
Rozměry: 361 x 90 cm
Počet vzduchových komor: 5
Hmotnost: 11,7 kg
Nosnost: 200 kg
Max. počet osob: 2+1 dítě
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5400 Kč Číst recenze
#7Savage Gear Kayak E Rider 330

 Nejlepší rybářský kajak 
Rozměry: 330 x 110 cm
Počet vzduchových komor: -
Hmotnost: cca 23,5 kg
Nosnost: 190 kg
Max. počet osob: 2
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]18000 Kč Číst recenze

Jak vybrat nafukovací kajak

Abyste si mohli být jistí, že je nafukovací kajak správná volba, představíme vám v našem návodu i alternativní plavidla na sjíždění klidných i divokých vod. Kajaky se pak taky pokusíme rozdělit na několik zásadních typů pro lepší orientaci.

Seznámíme vás s výhodami, ale i nevýhodami tohoto typu člunu a poradíme, podle čeho si vybírat rozměry nebo třeba materiálové provedení. Budeme se snažit zodpovědět i nejčastější dotazy, které se kajaků týkají, a samozřejmě nesmí chybět přehled tří základních cenových kategorií.

Co je to kajak?

Kajak je delší štíhlé plavidlo poháněné tzv. dvojpádlem. Tedy pádlem, které má „list“ na obou stranách „dříku“ neboli „žerdi“. Kajak je plavidlo s dlouhou historií. Spojované je především se severoamerickými Inuity (Eskymáky). Dnes se používají plastové, dřevěné, sklolaminátové i nafukovací kajaky především pro sportovní a rekreační účely.

Výhody a nevýhody nafukovacích kajaků

Nafukovací kajaky se těší rostoucí popularitě. Důvodů je mnoho. Mezi hlavní patří skladnost při transportu. Vyfouklý kajak zabere opravdu jen minimum místa a má i malou hmotnost. Lze jej snadno převážet. Nafouknutí a připravení k vyplutí je přitom velice rychlé. Důležitou výhodou je i cenová dostupnost tohoto typu člunů a velký sortiment.

To ale není vše. Nafukovací kajaky jsou rychlé čluny, které si poradí i s dravějšími vodami. Jsou velmi odolné, ale zároveň stabilní, bezpečné a pohodlné. Zároveň mají vysokou nosnost.

A jsou i nějaké nevýhody? Kajaky trápí více méně obdobné problémy jako jiné nafukovací čluny. Je to například pomalejší plavba oproti lodím z „pevných“ materiálů – to ale při rekreačních plavbách vůbec nemusí vadit. Určitou nevýhodou je taky potřeba dofukování či riziko mechanického poškození pláště.

Kajaky vs. jiné nafukovací čluny

Nafukovacích člunů je pochopitelně více druhů. Kdy si vybrat kajak, a kdy se naopak rozhodnout raději pro jinou variantu? A jaké jsou nejčastější alternativy?

Raft

Rafty jsou vodácká klasika. Tato rozměrná a vysoce stabilní plavidla jsou vhodná i pro větší počet osob (někdy až 10). Lze je použít pro poklidnou plavbu, ale i na dravou řeku. Rafty jsou ideální volbou, pokud je pro vás sjíždění řeky především společenská událost a chcete si užívat plavbu s partou přátel nebo s rodinou na jediné lodi.

Člun

Nafukovací čluny představují širokou skupinu plavidel. Vesměs jsou ale vhodné pro plavbu na klidnější otevřené vodní ploše, např. při rybaření na jezeře apod.

Kánoe

Nejbližším příbuzným kajaku je kánoe. Mají i blízký původ. Kánoe používali severoameričtí indiáni. Tato loď je tvarem kajaku podobná, ale posádku tvoří typicky dva (někdy i tři) lidé a pádla jsou pouze jednostranná. Větší prostor v kánoi ji předurčuje pro delší výlety. Kajak je naopak rychlejší, vhodný pro intenzivnější zážitek.

kajak intex explorer

Typy nafukovacích kajaků podle použití

Při výběru kajaku začněte tím, že si ujasníte, jaký typ tohoto plavidla potřebujete – a to v závislosti na tom, jaké máte zkušenosti a jaké plavby (a v jakých podmínkách) budete podnikat.

Rekreační kajak

Začneme základní variantou pro nenáročné uživatele, kteří chtějí občas vyrazit na vodu pro zábavu a radost z plavby. U těchto kajaků není kladen důraz na maximální odolnost nebo rychlost. Jsou vhodné pro poklidnější vody a nepříliš náročné úseky. Výhodou je dostupná cena, nízká hmotnost a velmi dobrá skladnost. Důležitá je taky stabilita a bezpečnost či komfort. Tyto lodě jsou snadno ovladatelné a zvládnou je i začátečníci. Tyto kajaky bývají kratší (obvykle pod 4 m) a širší (nejčastěji do cca 75 cm).

Turistický kajak

Důraz je v tomto případě kladen na stabilitu a dostatek prostoru (i pro zavazadla). Tyto kajaky obstojí i při delších výletech. Jsou pohodlné, bezpečné a dobře ovladatelné. Zároveň jsou i odolnější než rekreační modely.

Sportovní kajak

Sportovněji laděné kajaky se vyznačují především větší délkou a užším profilem. To jim dodává vysokou rychlost. Musejí být taky velmi odolné. Jsou ale méně stabilní a vyžadují více zkušeností. Užijí je především zkušenější plavci.

Expediční kajak

Varianta pro extrémní použití. Kajak je velmi rozměrný a taky rychlý. Důležitá je především maximální odolnost a dostatek úložného prostoru.

Kajaky na divokou vodu

Důraz je kladen na odolnost a perfektní ovladatelnost. Tyto kajaky jsou velmi dobře vybavené a zásadní roli hraje bezpečnost. Jsou taky dostatečně prostorné.

Video

Kajak podle počtu osob a rozměrů

Kajak je tradičně plavidlem pro jednu osobu. Dnes jsou ale zcela běžné nafukovací kajaky i pro dvě, výjimečně i pro tři osoby. Plavba na kajaku tedy může, ale taky nemusí, být solitérní zážitek. Od toho se samozřejmě odvíjí i délka kajaku. Rekreační kajaky pro jednu osobu obvykle mívají do cca 370 cm. Sportovní kajaky mohou mít i 450 nebo více cm.

Obecně platí jednoduché pravidlo – delší a užší kajaky jsou rychlejší, ale méně stabilní a vyžadují více zkušeností. Široké a kratší kajaky jsou vhodné i pro začátečníky. Jsou pomalejší, ale bezpečnější.

Kajak podle materiálu

Z jakých materiálů může být nafukovací kajak zhotoven? Existuje celá řada variant a variací různých materiálů. Podíváme se na specifika dvou nejzákladnějších.

PVC

Klasické PVC je naprostý základ. Typické je pro čluny a kajaky nejnižších cenových kategorií. Kvalita nafukovacích kajaků z tohoto materiálu je ale různorodá. Při použití dostatečně tlustého PVC a případně s přidáním další ochranné vrstvy (nylon, polyester), může člun dosáhnout solidní odolnosti a životnosti. Celkově jde ale především o cenově dostupnou volbu bez zvlášť oslnivých vlastností.

Gumové provedení

Používají se různé materiály na bázi kaučuku s obchodními názvy jako Hypalon či Nitrilon. Takové čluny jsou podstatně odolnější, kvalitnější a trvanlivější než ty z PVC. Výrazně lepší vlastnosti jsou ale očekávaně vyváženy vyšší cenou.

Počet komor

Velmi důležitým parametrem je počet komor. Více komor značí kvalitnější nafukovací kajak. Ideální je pak, pokud má každá komora taky vlastní ventil.

Ceny nafukovacích kajaků

Za jakou cenu se dá pořídit kvalitní nafukovací kajak a s jakými cenovými hladinami při výběru počítat? Zde je shrnutí tří základních kategorií a toho, jaké výrobky v nich můžete očekávat.

Kajaky do 5000 Kč

Nejlevnější sorta kajaků, ve které najdete především výběr rekreačních dvojmístných modelů s nosností nejčastěji od cca 120 do 150 kg. V této ceně lze rozhodně počítat především s materiálovým zpracováním z PVC.

Vybavení (ani bezpečnostní prvky) nebude na vysoké úrovni. Tyto čluny jsou vhodné pro občasné použití na bezpečných, klidnějších tocích. Najde se zde nicméně několik velmi oblíbených a prodávaných modelů. Patří mezi ně například Intex Explorer K2 nebo Challenger K2.

Kajaky do 10 000 Kč

Zde už je výběr větší a objevují se tady i solidní kajaky pro jednu osobu. Ale samozřejmě i varianty pro dva pasažéry – běžně s nosností nad 150 kg. Materiálem je obvykle stále PVC, ale zpracování bývá kvalitnější, často s nosnou tkaninou, ochrannými vrstvami apod. Najdete zde kvalitní rekreační a turistické kajaky.

Kajaky nad 10 000 Kč

Nejprodávanější nafukovací kajaky jsou do 20 až 30 tisíc korun. Najdou se ale i mnohem dražší modely. Samozřejmě už zde najdete i kajaky z kaučukových materiálů, špičkově zpracované, odolné a vhodné i pro náročné plavby. Záleží jen na vás, kolik jste ochotni investovat.

kajak

Nejlepší značky nafukovacích kajaků

Které značky jsou zárukou perfektního provedení kajaku a které nabídnou alespoň dobrý poměr ceny a kvality? Tady je několik žhavých kandidátů.

  • Aqua Marina – Tato značka se může pochlubit pěkným výběrem. Několik modelů se těší vysokému hodnocení v testech nafukovacích kajaků a drží se na předních příčkách prodejnosti. Cenově je sortiment velice rozmanitý. Aqua Marina nabízí kajaky z nejnižší, střední i nejvyšší cenové kategorie – a to zpravidla v odpovídající kvalitě.
  • Intex – Známý výrobce bazénů má v nabídce i pár kajaků. O obou už jsme se zmínili už výše, protože jde o jedny z nejprodávanějších modelů u nás. Oba přitom pořídíte zpravidla pod 5000 Kč.
  • Gumotex – Pokud jde o šíři sortimentu, je Gumotex jasný lídr. V sortimentu má takřka 30 modelů kajaků pro jednu, dvě, a dokonce i tři osoby. Kvalita je rozhodně na velmi dobré úrovni, ale kajak této značky nekoupíte pod 10 tisíc korun.
  • Sevylor – Další výrobce s velmi širokým výběrem. A najdete u něj i cenově dostupnější modely. Nejlevnější kajaky Sevylor stojí i pod 5000 Kč.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak vybrat pádlo na kajak?

Dvojpádlo na kajak může mít symetrické, nebo asymetrické listy. První varianta je vhodná pro rekreační plavení, druhá spíše pro sportovnější styl. Levnější pádla jsou z plastu a duralu, dražší využívají kompozitní materiály – jsou lehčí, ale méně odolná.

Co se týče délky – pro nafukovací kajaky se hodí pádla o délce od cca 210 do 230 cm. Pro klidné vody jsou vhodnější delší pádla, pro divokou kratší.

Na jakou vodu se hodí kajak a kdy zvolit jiné plavidlo?

Kajak může být poměrně univerzální plavidlo, jeho charakteru ale nejlépe vyhovují vodní toky, ideálně rychlejší (pro zkušenější osoby). Na klidnější řece se může lépe uplatnit kánoe, na jezeře nebo jiné vodní ploše i nafukovací člun.

Také doporučujeme : Nejlepší paddleboardy + Jak vybrat

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1GUMOTEX Seawave

 TOP kvalita 
Rozměry: 455 x 83 cm
Počet vzduchových komor: 3 + 3 + 2
Hmotnost: 17,5 kg
Nosnost: 250 kg
Max. počet osob: 3
[usr 5 text="true" tooltip="true"]32000 Kč Číst recenze
#2ITIWIT (Decathlon)

 Nejprodávanější z Decathlonu 
Rozměry: 382 x 108 cm
Počet vzduchových komor: dno + 2
Hmotnost: 17 kg
Nosnost: do 230 kg
Max. počet osob: 3
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6500 Kč Číst recenze
#3Intex 68307 Explorer K2

 Cena / výkon 
Rozměry: 312 x 91 x 51 cm
Počet vzduchových komor: 2
Hmotnost: - kg
Nosnost: 180 kg
Max. počet osob: 2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3400 Kč Číst recenze
#4Sevylor Kayak Tahaa Kit
Rozměry: 312 x 92cm
Počet vzduchových komor: 3
Hmotnost: 7,9 kg
Nosnost: 160 kg
Max. počet osob: 2
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4500 Kč Číst recenze
#5ITIWIT turistický

 Turistický 
Rozměry: 340 x 103 cm
Počet vzduchových komor: 3
Hmotnost: 14 kg
Nosnost: 150 kg
Max. počet osob: 1-2
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5500 Kč Číst recenze
#6Sevylor Tahiti plus

 Oblíbený model 
Rozměry: 361 x 90 cm
Počet vzduchových komor: 5
Hmotnost: 11,7 kg
Nosnost: 200 kg
Max. počet osob: 2+1 dítě
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5400 Kč Číst recenze
#7Savage Gear Kayak E Rider 330

 Nejlepší rybářský kajak 
Rozměry: 330 x 110 cm
Počet vzduchových komor: -
Hmotnost: cca 23,5 kg
Nosnost: 190 kg
Max. počet osob: 2
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]18000 Kč Číst recenze
0 Sdílení