Sport / outdoor

Nejlepší sněžnice: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší sněžnice
Sněžnice jsou vybavení, které umožňuje překonávat zasněžené pláně či pohoří, aniž bychom zůstávali s každým krokem uvěznění hluboko ve sněhu. Tradice těchto pomůcek je velmi prastará a v posledních letech se sněžnice vracejí do centra pozornosti a stávají se součástí moderních outdoor disciplín a aktivit. Pokud si chcete taky zkusit například zimní horskou turistiku a uvažujete o pořízení této parádní pomůcky, určitě vám přijde vhod náš dnešní článek. Budeme se v něm věnovat právě výběru nejlepších sněžnic.

Zaměříme se na moderní konstrukční varianty a prozradíme vám, jak a kde sněžnice využít a podle jakých parametrů se orientovat při nákupu. Zároveň jsme pro vás připravili žebříček s nejlepšími a nejoblíbenějšími modely. Pomoci vám však mohou například i uživatelské recenze sněžnic nebo odbornější testy.

Nejlepší sněžnice na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Warg Snowfall
✔️ Odolný hliníkový rám
✔️ Integrovaný podpatek pro snadné stoupání do svahu
✔️ Vhodné pro zimní turistiku do lehčího terénu
📌 od 2400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Sněžnice s velkým rámem TSL 2.28 Hike
✔️ Odolné a s vynikající přilnavostí
✔️ Nabízí skvělý poměr cena/výkon
✔️ Vhodné na začátky s chůzí na sněžnicích
📌 od 2100 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Sněžnice Morpho BigFoot
✔️ Sněžnice se zvýšenou nosností do 140 kg
✔️ Ze speciálního nepřemrzajícího materiálu
✔️ Vhodné pro téměř jakýkoliv druh bot
📌 od 3450 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Sněžnice FERRINO Baldas Lys Castor Special SS20
✔️ Velmi lehké, pevné a stabilní sněžnice
✔️ Integrovaný podpatek a snadné upínání
✔️ Vysoce odolná čepel z nerezové oceli
📌 od 3000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Sněžnice INOOK AX
✔️ Velmi snadno nastavitelná pro jakoukoliv velikost boty
✔️ Výborně řešený systém uchycení špičky boty
✔️ Určená pro běžného uživatele
📌 od 2400 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Quechua SH 100 Easy Mountain (Decathlon)
✔️ Snadná a příjemná chůze díky poddajnému materiálu EVA
✔️ Utahování na suchý zip
✔️ Poddajné a velmi lehké
📌 od 1200 Kč
⭐ 92 % Číst recenze

Jak vybrat sněžnice

Co je důležité při výběru sněžnic? Rozhodovat byste se měli především podle toho, jaké máte nároky a jakým způsobem a kde budete sněžnice používat. Od toho se odvíjí konstrukční typ sněžnic, ale i vybavení a zpracování.

Z historie sněžnic

Sněžnice jsou vynález, která lidstvo provází už mnoho tisíc let. Není jasné, kdy anebo kde vznikly první – pravděpodobně na tuto „vychytávku“ přicházely nezávisle na sobě různé národy už od pravěku. Známý je příklad Ötziho, slavného obyvatele Alp doby měděné, jehož mumie se našla v Ötzalských Alpách a měla u sebe i něco co badatelé považují za rámy sněžnic. Staré národy byly často v pohybu a mnohdy museli překonávat nástrahy a překážky přírody, mezi které patří i zasněžená pohoří.

V novověku se znalost sněžnic do Evropy vracela spíše oklikou přes americké a kanadské kolonie, kde je používaly indiánské kmeny. V Evropě totiž vývoj mezitím směřoval spíše k používání skluzových pomůcek – tedy lyží.

Sněžnice však nebyly nikdy zapomenuty, naopak se dá říct, že se značně vracejí do módy a zažívají renesanci. Moderní typy sněžnic se objevují na pultech obchodů už minimálně od 70. let minulého století. Určeny jsou pro rekreační a sportovní použití a oblíbené jsou především v USA. V posledních letech však chůzi se sněžnicemi přicházíme na chuť i v Evropě.

Kde a kdy se uplatní sněžnice?

Ačkoli se základní odpověď jeví jako zřejmá, pojďme se trochu blíže podívat na to, v jakých disciplínách či aktivitách lze využívat moderní sněžnice a proč se vyplatí uvažovat o jejich pořízení.

V minulosti byly sněžnice používány při přechodech pohoří (migrace, výzkumné cesty, obchod,…), lovu v horách, používat je mohli i různí pohraniční strážci, dřevorubci a podobně. Dodnes po nich mohou sáhnout i příslušníci povolání, jejichž výkon se pojí s pohybem v zasněženém, horském terénu. Sněžnice mohou být součástí vybavení např.: horských služeb, dřevorubců a lesníků, lovců a myslivců apod.

Kde se však používají sněžnice v rámci rekreačních a sportovních aktivit? Na vzestupu je obliba zimní turistiky. Největší popularitě se toto odvětví těší v USA, Kanadě, ale taky v Alpách a na severu Evropy. Samozřejmě však tuto disciplínu můžete provozovat i v našich horách. Zimní turistika, která zahrnuje právě i použití sněžnic, je velmi atraktivní sportovní odvětví.

Chůze se sněžnicemi je fyzicky náročnější než běžná chůze, nicméně není úmorná a odrazující jako pěší pohyb ve vysokém sněhu bez sněžnic. Zároveň má v sobě tento druh turistiky velké kouzlo a kus dobrodružství.

Sněžnice však mohou využívat například i lyžaři či snowboardisti. Zejména ti, kteří se věnují disciplínám, jako je freeride, backcountry a dalším, které jsou provozovány v terénu mimo upravené sjezdovky, dosah vleků apod. Sněžnice jim mohou pomoci s přesuny.

Sněžnice se zkrátka mohou stát velmi užitečnou výbavou každého, kdo se pohybuje v zimě po zasněženém (nejen horském) terénu. A to ať už kvůli výkonu povolání, sportu nebo jiným aktivitám.

Turistika sněžnice

Technika chůze na sněžnicích

Chůze na sněžnicích není technicky kdovíjak komplikovaná a ovládnete ji velmi rychle. Na sněžnicích je možné chodit bez holí i s holemi, které se používají zejména na delších a náročnějších trasách, trasách s větším převýšením apod. Menší „procházky“ zvládnete i bez nich. Hole však pomáhají udržet rovnováhu, což je na hlubokém sněhu často kámen úrazu. Ideální volbou jsou zde teleskopické trekingové hole se sněhovými bodci.

Při chůzi je nutné zvyknout si na poněkud širší krok, abychom si sněžnice sami nepřišlapovali. Je vhodné si chůzi před první „ostrou“ turistikou vyzkoušet na nějaké přívětivějším terénu (rovina, nízký sníh).

Do cca 30° stoupání lze i na běžných sněžnicích normálně stoupat kolmo v přímém směru jako při běžné chůzi do kopce. U strmějšího stoupání se používá technika, kdy paty jsou u sebe a chodidla více do stran (ve sněhu sněžnice vytvářejí stromečkový vzor). Do prudších kopců se používá technika, kdy se přední části sněžnic zarývají do sněhu a vytvářejí nášlapné prostory, použít se dá i technika křižování, která je vhodná, pokud podklad hodně ujíždí anebo potřebujeme šetřit síly.

Na sněžnicích se dá dokonce i běhat a strmé krátké úseky lze sklouzávat podobě jako při sjíždění na lyžích.

Sněžnice vs. nesmeky

Ačkoli mohou mít sněžnice různou konstrukci, v principu v tradičním provedení vždy využívají rozšířenou plochu, která lépe rozloží váhu a omezí zabořování do sněhu. Sněžnice se proto uplatňují především na čerstvém, hlubokém sněhu a prašanu.

Naopak na tvrdém či hladkém povrchu vám plochy sněžnic tak dobře nepomohou, spíše můžete mít problém nad nimi získat kontrolu. Zvláště, pokud chcete jít kupředu či dokonce stoupat. Při pohybu po ledovcích a zmrzlém sněhu mohou proto lépe posloužit mačky či nesmeky, což je jejich poněkud jednodušší a dostupnější turistická verze. Tyto pomůcky jsou opatřeny hroty a navlékají se na boty. Hrozy zajistí přilnavost k terénu.

Nutno však říct, že moderní sportovní sněžnice jsou obvykle vybaveny i hroty, které umožní pohyb po namrzlém či kluzkém povrchu. Sněžnice lze tedy považovat za nejvíce univerzální, byť většinou zároveň nejdražší a taky nejméně skladný prostředek pro pohyb po zimním terénu.

Typy sněžnic

Ačkoli princip zůstává, konstrukce a materiálové zpracování sněžnic se logicky dost mění od dávných předloh. Jaké základní konstrukční varianty sněžnic se dnes využívají?

Tradiční

Tradiční sněžnice jsou tvořeny přírodními organickými materiály. Nejznámější podoba vychází z indiánských sněžnic tvořených obvodovým rámem s výpletem z kožených řemínků, tkaniček apod. Dnes se takové zpracování sněžnic obvykle nepoužívá, i když moderní sněžnice z tohoto vzoru vycházejí.

S kovovým rámem

Sněžnice s kovovým rámem a výpletem se již před dekádami používali v armádách mnoha zemí světa. Konstrukční podobnost s tradičním vzorem je patrná, hlavní rozdíl byl právě v materiálu rámu, který se již nedělal a nedělá ze dřeva, ale kovu – nejčastěji hliníku či jeho slitiny (dural). Tento kov je lehký a přirozeně odolný vůči korozi.

Rámové sněžnice se používají stále a to i pro sportovní účely. Vnitřek sněžnice tvoří typicky jakási stélka (plachta), která je připevněná k rámu řemínky. Pro tyto části se obvykle používají moderní plastové materiály (PVC,…). K měkké stélce je pak připevněno vázání, kterým se sněžnice upíná k botě. Na spodku sněžnice z vázání a stélky v přední části typicky vystupují kovové drapáky – zuby, kterými se zakusuje do sněhu a umožní lépe zvládat stoupající či namrzlý terén.

Rámové sněžnice mívají o něco větší plochu oproti plastovým, což jim může poskytnout jistou výhodu v jemném hlubokém sněhu, nebo pokud nesete těžký náklad. Pokud jde o hmotnost, mohou být přitom i lehčí než plastové. Další výhodou je v průměru nižší cena.

Celoplastové

Velmi moderní variantou jsou pak celoplastové sněžnice. Typicky mívají užší tvar a celkově menší plochu. Vyrobeny jsou z pevného plastu s otvory po celé ploše, aby mohl sníh propadávat. To je výhoda oproti sněžnicím plachtou. Tyto sněžnice mívají velmi kvalitní vázání. Zespoda mohou být opatřeny pevnými nebo i odnímatelnými ozubenými lištami a opět i drapáky.

Plastové sněžnice jsou obecně vzato univerzálnější řešení vhodné i pro náročnější a náročné použití v komplikovanějším a různorodém terénu. Pokud máte vyšší ambice a chcete se věnovat těžší zimní turistice, rozhodně se vyplatí uvažovat právě o plastových sněžnicích, přestože pořizovací cena bývá vyšší.

sněžnice využití

Upínací vázání k obuvi

Jak připevnit sněžnici k obuvi? To je samozřejmě velmi důležitý bod a faktor výběru sněžnice. Moderní sněžnice využívají vázání, kdy je noha fixována řemínky nad prsty chodidla a přes nárt a taky za patou. U levných sněžnic jde o prosté nastavitelné řemínky z textilu či gumy. Výhodou je nižší cena a hmotnost i intuitivní použití, ale vázání není příliš precizní.

U kvalitnějších a dražších sněžnic se už setkáte se sofistikovanějším vázáním ve stylu snowboardového vázání a s různými rychloupínacími systémy, možností aretace vázání apod. Vázání by mělo být s běžnou zimní obuví kompatibilní, přesto se vyplatí vyzkoušet, zda vám sedí – zvláště pokud máte zvlášť velké číslo boty.

S usazením nohy souvisí i podpatěnka. Jde o drobný prvek, který lze odklopit a zlepšit úhel došlapu při stoupání do prudších kopců. Tento prvek vám umožní ušetřit síly. Nevyskytuje se však na všech sněžnicích.

Nosnost a velikost sněžnic

Důležitým parametrem je při výběru nosnost a velikost sněžnic. Obvykle se při výběru sněžnic vychází právě z hmotnosti uživatele. Pokud jste větší a těžší (nebo budete nosit těžký náklad), budete potřebovat sněžnice s větší plochou a odpovídajícím vázáním a nosností.

U sněžnic bývá obvykle uváděno pro jaké rozpětí hmotnosti (nosnost) jsou vhodné a taky pro jaké velikosti obuvi. Rozpětí bývá velmi značné, některé sněžnice jsou de facto univerzální, jiné nabízejí např. provedení ve dvou základních velikostech.

Ceny sněžnic

Ačkoli jde o v principu velmi jednoduchou pomůcku, moderní sněžnice vybavené pokročilým vázáním nemusejí být nijak levnou záležitostí. Cenové rozpětí je nicméně poměrně velké.

✅ Sněžnice do 2 000 Kč

Jde o velmi levné sněžnice pro vyloženě rekreační a nenáročné použití. Mohou být rámové i plastové, ale obvykle nenabízejí zvláštní odolnost či propracovanost a jen základní vázání. Výhodou bývá obvykle nízká hmotnost.

✅ Sněžnice do 5 000 Kč

Propracovanější, kvalitnější sněžnice s vyšší nosností a odolností, pořádným vázáním. Zde již lze pořídit modely pro poctivou horskou turistiku.

✅ Sněžnice nad 5 000 Kč

Vysoce kvalitní sněžnice pro náročné zájemce, kteří se chtějí věnovat např. těžké vysokohorské vícedenní turistice a jiným náročným outdoor aktivitám.

Nejlepší značky sněžnic

Které značky sněžnic patří k nejoblíbenějším a nabízejí nejlepší poměr ceny a výkonu? Máme pro vás pár tipů na spolehlivé výrobce.

  • TSL – Jedna z nejpopulárnějších značek s opravdu vynikajícím výběrem. Výhodou je značná rozmanitost. Značka nabízí sněžnice i velmi dostupné, ale taky špičkové, pro náročné použití.
  • Inook – Výborně hodnocená značka se solidním výběrem především ve střední cenové relaci. Velmi dobrá volba.
  • MSR – Značka s velmi rozsáhlou nabídkou. Zaměřuje se především na dražší až drahé sněžnice pro velmi náročné použití.
  • Quechua – Značka prodávaná řetězcem Decathlon. Jde především o velmi jednoduché sněžnice za nižší ceny. Vhodné pro méně náročné a nenáročné zájemce.
ProduktInfoHodnocení
#1Warg Snowfall
✔️ Odolný hliníkový rám
✔️ Integrovaný podpatek pro snadné stoupání do svahu
✔️ Vhodné pro zimní turistiku do lehčího terénu
📌 od 2400 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Sněžnice s velkým rámem TSL 2.28 Hike
✔️ Odolné a s vynikající přilnavostí
✔️ Nabízí skvělý poměr cena/výkon
✔️ Vhodné na začátky s chůzí na sněžnicích
📌 od 2100 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Sněžnice Morpho BigFoot
✔️ Sněžnice se zvýšenou nosností do 140 kg
✔️ Ze speciálního nepřemrzajícího materiálu
✔️ Vhodné pro téměř jakýkoliv druh bot
📌 od 3450 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#4Sněžnice FERRINO Baldas Lys Castor Special SS20
✔️ Velmi lehké, pevné a stabilní sněžnice
✔️ Integrovaný podpatek a snadné upínání
✔️ Vysoce odolná čepel z nerezové oceli
📌 od 3000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Sněžnice INOOK AX
✔️ Velmi snadno nastavitelná pro jakoukoliv velikost boty
✔️ Výborně řešený systém uchycení špičky boty
✔️ Určená pro běžného uživatele
📌 od 2400 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#6Quechua SH 100 Easy Mountain (Decathlon)
✔️ Snadná a příjemná chůze díky poddajnému materiálu EVA
✔️ Utahování na suchý zip
✔️ Poddajné a velmi lehké
📌 od 1200 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
0 Sdílení