Sport / outdoor

Nejlepší boty na volejbal: TOP 6 modelů podle recenzí a testů

nejlepší boty na volejbal
Volejbal je intenzivní a dynamický sport, který vyžaduje od svých hráčů nejen technickou dovednost, ale i fyzickou odolnost a rychlé reakce. Abyste však mohli dosáhnout co nejlepšího výkonu a zároveň předešli zranění – ať už akutním úrazům, či chronickým problémům – je nezbytné používat správnou obuv. Volejbalová obuv by měla poskytovat podporu a pohodlí noze a zajistit stabilitu. V dnešním článku jsme pro vás připravili detailního průvodce, ve kterém se dozvíte, jak vybrat nejlepší boty na volejbal na základě zásadních parametrů a aspektů, které byste při nákupu měli sledovat.

Volejbal je sport, který neklade zvlášť vysoké nároky na vybavení, což zajisté patří mezi jeho přednosti. Přesto jsou prvky, které byste neměli podceňovat či považovat za samozřejmost. Právě obuv se mezi ně rozhodně řadí. S výběrem vám může pomoci nejen náš průvodce, ale samozřejmě i žebříček, který jsme sestavili z nejžádanějších modelů. Neváhejte hledat inspiraci i v odborných testech a s trochou opatrnosti i v uživatelských recenzích volejbalových bot.

Nejlepší boty na volejbal na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Asics Netburner Ballistic FF 3
✔️ Model navržen pro snadný pohyb a rychlé starty z místa
✔️ Lepší stabilita při rychlých pohybech a obratech.
✔️ Technologie zvyšující pružnost boty
📌 od 2500 Kč
⭐ 100 % Zobrazit dámské

Zobrazit pánské
#2adidas Crazyflight
✔️ Odpružená mezipodešev
✔️ Přiléhavá konstrukce zajistí stabilitu
✔️ Strečový svršek ze síťoviny se postará o prodyšnost
📌 od 3000 Kč
⭐ 100 % Zobrazit dámské

Zobrazit pánské
#3ASICS UPCOURT 5
✔️ Poskytuje optimální flexibilitu při každém zápase
✔️ Konstrukce boty je měkká
✔️ Namáhané zóny jsou zpevněny
📌 od 1200 Kč
⭐ 98 % Zobrazit pánské
#4Nike Hyperace 2
✔️ Super lehká sálová obuv se skvělým odpružením
✔️ Podpora a stabilita na hřišti
✔️ S bezešvými překryvy, které zvyšují odolnost
📌 od 2000 Kč
⭐ 96 % Zobrazit dámské

Zobrazit pánské
#5Mizuno Wave Momentum 2
✔️ Skvěle padnou na nohy a pomáhají při každém pohybu v poli
✔️ Konstrukce poskytuje vysokou míru komfortu
✔️ Boty účinně eliminují sílu nárazu při dopadu
📌 od 3000 Kč
⭐ 96 % Zobrazit dámské

Zobrazit pánské
#6Mizuno Wave Lightning Z7
✔️ Velka stabilita na hřišti a dynamičtější odraz
✔️ Extrémně přizpůsobivý svrchní materiál
✔️ Pro rychlé pohyby ve všech směrech
📌 od 3000 Kč
⭐ 94 % Zobrazit dámské

Zobrazit pánské

Jak vybrat boty na volejbal

Při výběru volejbalových bot je důležité zaměřit se na konkrétní prvky a parametry, samozřejmě taky na materiály a použité technologie. Zpracování podešve i usně, prodyšnost, hmotnost a pochopitelně taky správná velikost. To jsou klíčové body. Obuv však vybírejte i podle toho, jaký je váš herní styl a vaše herní pozice. Správně vybrané boty mohou podpořit váš výkon.

Proč je důležité vybrat si správnou obuv na volejbal?

Výběr správné obuvi pro volejbal má rozhodně svůj význam. A to hned z několika důvodů. V první řadě, kvalitní boty optimalizují výkon hráče na hřišti, přispívají k vyšší efektivitě. Umožňují rychlejší a zároveň bezpečnější pohyby, což je klíčové v rychlém a dynamickém sportu, jako je volejbal.

Neméně důležitý faktor důležitosti spočívá v prevenci a bezpečnosti. Správná obuv pomáhá předcházet zraněním. Neadekvátní či nedostatečná podpora nebo špatná trakce mohou vést ke skluzům, pádům nebo k namožení kloubů, vazů a svalů a chronickým potížím.

Kromě těchto aspektů správná obuv také zvyšuje komfort při hře, což umožňuje soustředit se více na samotnou hru. Věnovat jí maximum energie a podávat nejlepší možné výkony bez nutnosti dělit pozornost mezi hru a pocity diskomfortu nohou nebo i bolesti.

Klíčové pilíře tedy jsou: výkon, bezpečnost, komfort.

volejbal halovy pexel

Zásadní požadavky na vlastnosti obuvi

Pojďme se teď podívat na zásadní obecné vlastnosti, kterým je při výběru volejbalové obuvi potřeba věnovat pozornost.

Stabilita

Stabilní obuv je zásadní pro bezpečné a efektivní provádění rychlých pohybů a změn směru, které jsou pro volejbal typické. Stabilní obuv zajišťuje, že noha zůstane pevně na svém místě i během těchto náročných pohybů, což snižuje riziko nejrůznějších poranění či namožení a přetížení (klenby, kotníků, kolen,…) vedoucích k přetrvávajícím problémům.

Trakce

Trakce čili přilnavost. Správná trakce zajistí přiměřenou přilnavost k povrchu hřiště. Kvalitní podešev pomáhá zabránit nechtěnému skluzu a udržet kontrolu nad pohybem i při velmi dynamických akcích. Při výběru sportovní obuvi obecně jde o klíčový faktor a požadavek.

Prodyšnost

Prodyšnost již souvisí především s faktorem komfortu. Ovlivňuje ji především zpracování usně (svršku) boty. Volejbal se obvykle hraje v interiéru či teplém a suchém počasí, takže prodyšnost je o to důležitější, a naopak není nutná zvláštní ochrana vůči chladu či vodě, čímž je situace jednodušší než například u fotbalových či běžeckých bot, kde je třeba prodyšnost vyvážit s voděodolností a tepelnou izolací.

Komfort

Anatomický optimální tvar, měkké a příjemné materiály, nízká hmotnost, ale i již zmíněná prodyšnost. Komfort je samozřejmě rovněž zásadní, bota nesmí tlačit nebo působit na noze nepříjemně.

Opora

Správná a anatomická opora pro klenbu, případně kotník – to jsou důležité požadavky, které souvisejí nejen s pohodlím, ale i bezpečností a zdravím. Dlouhodobé používání špatné obuvi může vést k vážnějším problémům a větší náchylnosti ke zraněním.

Tlumení

Volejbal je sport plný skoků a dopadů. Navíc se hraje často na pevném povrchu, který poskytuje jen minimální tlumení nárazů (samozřejmě s výjimkou např. plážového volejbalu). Podobně jako např. u basketbalových bot je tedy nutné, aby byla obuv schopna energii nárazů do jisté míry pohlcovat a dopady kompenzovat kvůli ochraně kloubů.

Odolnost

V neposlední řadě je třeba se zaměřit i na odolnost obuvi. Dospělým hráčům, kterým už neroste noha, se vyplatí investovat i větší obnos do velmi kvalitní a vysoce odolné obuvi dobré značky, která se nezačne po pár trénincích či zápasech rozpadat nebo příliš roztahovat (jako levné boty), čímž se ztrácejí zásadní vlastnosti, jako je opora a stabilita.

Čemu věnovat při výběru pozornost?

Nyní už se přesuneme ke konkrétním částem či parametrům volejbalové obuvi. Čeho si všímat? Podle čeho vybírat a na co si dát pozor?

Zpracování podešve

Podešev čili podrážka primárně zodpovídá za kvalitu a úroveň přilnavosti, tedy trakce. U sálové, interiérové volejbalové obuvi stále dominuje klasická guma, která má vynikající trakční vlastnosti. Vzorek je u kvalitních modelů značně sofistikovaný, tzv. „multidirekcionální“ – zajišťuje tedy trakci při pohybu do různých směrů.

Stélka a mezipodešev

Mezipodešev je speciální vrstva mezi podrážkou a stélkou, která bývá součástí kvalitní sportovní obuvi. Tato část se v botě stará především o tlumicí vlastnosti. Pomáhá absorbovat nárazy při dopadech a rychlých pohybech. Kvalitní mezipodešev může výrazně snížit tlak na klouby a svaly.

Na materiálech a technologiích mezipodešví si prestižní značky dávají velmi záležet a často je považují za svá esa v rukávu. Existuje mnoho patentovaných technologií a způsobů zpracování, jako je například patentovaná mezipodešev značky Mizuno U4icX nebo odpružení Zoom Air značky Nike.

Pro mezipodešve se často používá osvědčený pěnový materiál EVA s dobrým poměrem ceny a vlastností. Pokročilejší, lehčí a odolnější variantou je materiál Phylon. Dalším pokročilým materiálem je termoplastický polyuretan ETPU.

Zpracování svršku

Kvalita zpracování a použitých materiálů svršku se projeví především na prodyšnosti a komfortnosti obuvi, ale taky na její odolnosti. Často se používá síťovina nebo kombinace síťoviny a syntetických materiálů (včetně imitace kůže) pro optimální rovnováhu mezi odolností, podporou a prodyšností.

Materiály by měly být dostatečně pevné, aby nedocházelo k jejich přílišnému povolené a roztažení, což by se negativně projevilo na míře opory a stability, kterou je obuv schopna chodidlu poskytnout.

Střih bot

Za klasické řešení můžeme u volejbalové obuvi považovat boty s nízkým střihem – tedy klasické tenisky sahající pod kotníky. Existují však i vyšší kotníkové modely, které poskytují kotníkům zvýšenou oporu.

Zde již záleží vysloveně na preferencích každého hráče, zda zvolí vyšší míru ochrany nebo vyšší flexibilitu, agilitu. Vyšší střih může být vhodný pro hráče, kteří jsou na zranění kotníků náchylnější a upřednostní lepší oporu a stabilizaci této partie.

Hmotnost bot

Hmotnost obuvi hraje důležitou roli v celkovém výkonu hráče. Těžší boty mohou poskytovat lepší podporu a ochranu, ale tyto vlastnosti mohou jít částečně na úkor rychlosti a agility. Naopak, lehčí boty umožní maximalizovat agilitu a rychlost, ale mohou nabízet méně odolnosti, opory a ochrany.

Špičkoví výrobci se pochopitelně snaží vyvíjet obuv, která bude co nejlehčí se zachováním obou pólů vlastností. Díky moderním materiálům a technologiím se to daří stále lépe. Prvotřídní volejbalové boty se pyšní již velmi příznivou hmotností kolem 300 g nebo někdy i méně při stále vynikající odolnosti a stabilnosti.

volejbal

Výběr podle herního stylu a pozice

I herní styl a pozice hrají důležitou roli při výběru správné volejbalové obuvi. Někteří hráči upřednostní rychlost a agilitu před ochranou a odolností. Jiní se budou chtít zaměřit například na maximální oporu a stabilitu kvůli ochraně zdraví, zvláště pokud už mají nějaké problémy. Siloví hráči zvolí klidně mohutnější obuv atd.

Pokud jde o pozici hráče. Smečaři a blokaři by se měli kvůli častým výskokům a dopadům zaměřit na zvýrazněnou tlumivost – tedy především na vlastnosti mezipodešve. Hráči v poli zase potřebují klást u bot důraz na vícesměrovou trakci, především ve směru do stran. Boty by měly podporovat a umožňovat flexibilní pohyb.

Výběr podle povrchu

Naprosto drtivou většinu sortimentu speciální volejbalové obuvi tvoří interiérová sálová obuv. Podrážka je nejčastěji gumová, zajišťuje vysokou trakci na hladkém povrchu. Venku na antuce či tvrdém povrchu (asfalt) lze použít spíše buď staré volejbalové boty, nebo sportovní tenisky vhodné pro daný povrch s odolnou podrážkou a optimální tlumivostí. Nedoporučujeme používat drahou, novou sálovou obuv. Při plážovém volejbale se hraje většinou naboso, ale existují i speciální neoprenové ponožkové boty vhodné třeba na chladnější písek – nebo aby písek nezalézal mezi prsty.

Ceny volejbalových bot

Na kolik vás vyjde pořízení páru speciálních kvalitních volejbalových bot? Připravte se i na vyšší investici, na druhou stranu… ne vždy se vyplatí šetřit.

✅ Boty do 1 000 Kč

V této relaci najdete prakticky výhradně „neznačkovou“ a nespecializovanou obuv, tedy běžné sálovky či sportovní tenisky. Mohou být dostačující pro úplné začátky a kondiční tréninky.

✅ Boty do 3 000 Kč

Zde už se můžete těšit na velký výběr kvalitní až velmi kvalitní či prémiové obuvi, samozřejmě včetně specializovaných modelů na volejbal od prestižních výrobců jako Mizuno, Asics, Nike apod.

✅ Boty nad 3 000 Kč

Obuv pro aktivní a náročné hráče, kteří již požadují jen to nejlepší – nejpokročilejší materiály a technologie zpracování.

Nejlepší značky volejbalových bot

Které značky patří mezi volejbalovou obuví k nejlepším a nejžádanějším?

  • Mizuno – Tato značka je v oblasti volejbalové obuvi pravděpodobně lídrem a nejoblíbenějším výrobcem. Nabízí i největší sortiment. Skvělá volba i pro náročné.
  • Nike – I tato značka má na svém kontě několik specializovaných modelů na volejbal. Lze čekat výbornou kvalitu.
  • Asics – Velmi dobrý výběr a špičková kvalita. Další prestižní značka, kterou ocení i pokročilejší a náročnější hráči.
  • Allsix – Značka řetězce Decathlon nabízí asi nejlevnější (pod 1 000 Kč) obuv zaměřenou na volejbal.
ProduktInfoHodnocení
#1Asics Netburner Ballistic FF 3
✔️ Model navržen pro snadný pohyb a rychlé starty z místa
✔️ Lepší stabilita při rychlých pohybech a obratech.
✔️ Technologie zvyšující pružnost boty
📌 od 2500 Kč
⭐ 100 % Zobrazit dámské

Zobrazit pánské
#2adidas Crazyflight
✔️ Odpružená mezipodešev
✔️ Přiléhavá konstrukce zajistí stabilitu
✔️ Strečový svršek ze síťoviny se postará o prodyšnost
📌 od 3000 Kč
⭐ 100 % Zobrazit dámské

Zobrazit pánské
#3ASICS UPCOURT 5
✔️ Poskytuje optimální flexibilitu při každém zápase
✔️ Konstrukce boty je měkká
✔️ Namáhané zóny jsou zpevněny
📌 od 1200 Kč
⭐ 98 % Zobrazit pánské
#4Nike Hyperace 2
✔️ Super lehká sálová obuv se skvělým odpružením
✔️ Podpora a stabilita na hřišti
✔️ S bezešvými překryvy, které zvyšují odolnost
📌 od 2000 Kč
⭐ 96 % Zobrazit dámské

Zobrazit pánské
#5Mizuno Wave Momentum 2
✔️ Skvěle padnou na nohy a pomáhají při každém pohybu v poli
✔️ Konstrukce poskytuje vysokou míru komfortu
✔️ Boty účinně eliminují sílu nárazu při dopadu
📌 od 3000 Kč
⭐ 96 % Zobrazit dámské

Zobrazit pánské
#6Mizuno Wave Lightning Z7
✔️ Velka stabilita na hřišti a dynamičtější odraz
✔️ Extrémně přizpůsobivý svrchní materiál
✔️ Pro rychlé pohyby ve všech směrech
📌 od 3000 Kč
⭐ 94 % Zobrazit dámské

Zobrazit pánské
0 Sdílení