Sport / outdoor

Nejlepší helmy na kolo: TOP 6 +3 produktů podle recenzí a testů

Vybrali jsme nejlepší helmy na kolo pro děti i dospělé podle testů, recenzí a zkušeností uživatelů. Výběrem jsme strávili několik hodin, abychom vám následně mohli doporučit to nejlepší a nejzajímavější na trhu.

nejlepší helmy na kolo Dbáte na bezpečnost a hledáte co nejlepší helmu na kolo pro sebe nebo třeba pro své děti? V dnešním článku se na tento zásadní, ale leckdy zejména svátečními jezdci opomíjený, prvek cyklistické výbavy podíváme velice zevrubně. Výběr správné a perfektně padnoucí helmy totiž není jen tak – a měli byste mu věnovat náležitou pozornost. Ostatně tato pomůcka bude chránit před vážným nebo i smrtelným zraněním vaši vlastní hlavu. A to už stojí za trochu úsilí a pozornosti při nákupu. Tím spíš, že kvalitní cyklistická přilba vyjde na mnoho set nebo i několik tisíc korun.

Helma na kolo může mít různé podoby a je třeba vybírat takovou, která bude odpovídat vašim potřebám, jízdnímu stylu nebo disciplíně, jíž se věnujete. Obzvláštní pečlivost je nutná při výběru helmy pro děti. Špatně vybraná helma může být nepohodlná a odrazovat dítě od jejího nošení. Nemluvě o nedostatečné ochranné funkci při pádu nebo srážce. V našem článku se budeme věnovat všem důležitým aspektům a parametrům, které je třeba před pořízením helmy zvážit. Výběrem vás provedeme krok za krokem.

Ačkoli se budeme této bezpečnostní výbavě věnovat spíše z obecného hlediska, neochudíme vás ani o žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů. Možná mezi nimi najdete ideální přilbu pro své potřeby. Zajímavé a přínosné informace však mohou poskytnout i uživatelské recenze helem na kolo na internetu, kde se dozvíte více o kvalitě či komfortnosti konkrétních modelů.

Nejlepší helmy na kolo na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Jedna z nejlépe hodnocených v dTestu
Scott ARX
Velikost: 51-55, 55-59 cm
Technologie výroby: IN-MOLD
Hmotnost: 230 g

✔️ přizpůsobitelná výstelka z buněk s otevřenou strukturou
✔️ odnímatelný kšilt
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#22. místo z 12 (RoadBIKE 2019)
ABUS Viantor
Velikost: S, M, L
Technologie výroby: IN-MOLD
Hmotnost: 260 g

✔️ odolná skořepina s ActiCage vyztužením
✔️ výborný odvětrávací systém s velkými otvory
✔️ ideální i pro cyklisty/tky s dlouhými vlasy
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2130 Kč Číst recenze
#3Nejlepší poměr cena / výkon
UVEX I-VO 3D
Velikost: 3 různé velikosti
Technologie výroby: IN-MOLD
Hmotnost: 240 g
Větrací otvory: 24

✔️ Přizpůsobí se každému tvaru hlavy
✔️ Snímatelné antialergické vycpávky Vent pad
✔️ Skvělé recenze
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1620 Kč Číst recenze
#4Komfortní, pohodlná
Alpina Sports MYTHOS 3.0 LE
Velikost: 52-57 cm / 57 - 62 cm
Technologie výroby: IN-MOLD
Hmotnost: 250 g
Větrací otvory: 25

✔️ Kulatější tvar
✔️ Vysoká bezpečnost
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2400 Kč Číst recenze
#5Levný cenový tip
Alpina Sports TOUR 2.0
Velikost: 53-58 cm, 58-62 cm
Technologie výroby: IN-MOLD
Hmotnost: 250 g
Větrací otvory: 17
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#6Nejprodávanější
ST500 ROCKRIDER (Decathlon)
Velikost: S, M, L
Technologie výroby: -
Hmotnost: 280-370 g
Větrací otvory: 17
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]700 Kč Číst recenze
3 NEJLEPŠÍ HELMY NA KOLO PRO DĚTI
#1RockRider 500 BTWIN (Decathlon)
Velikost: 51-56 cm
Technologie výroby: IN-MOLD
Hmotnost: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]750 Kč Číst recenze
#2UVEX KID 3 CC
Velikost: 51-55 cm, 55-58 cm
Technologie výroby: -
Hmotnost: 350 g
Větrací otvory: 10
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#3Alpina Sports XIMO
Velikost: 49-54 cm / 47-51 cm
Technologie výroby: IN-MOLD
Hmotnost: 230 g
Větrací otvory: 11
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze

Nejprodávanější helmy na kolo na trhu

Nejprodávanější helmy na kolo na trhu dle portálu Heureka.cz

Testy cyklistických helem

 • Nejnovější německý test z konce roku 2021 – Stiftung Warentest – označil za vítězem testu helem na kolo model UVEX CITY I-VO MIPS se známkou 1,8. Druhé místo obsadila helma Alpina Haga LED (v ČR těžko k dostání) a dělenou třetí pozici pak získala helma Specialized Align II.

Jak vybrat helmu na kolo

Helma na kolo, zdánlivě naprosto jednoduchá záležitost. Přesto do hry vstupuje řada důležitých faktorů, které stojí za to mít při výběru na paměti. Zásadní je především výběr správné velikosti, důležitý je i typ konstrukce a způsob zpracování helmy, zajímat by vás měla i hmotnost a případné certifikáty, které informují o kvalitě. V neposlední řadě si lze všímat např. způsobu odvětrávání a různých dalších prvků výbavy nebo i designu.

Kromě návodu k výběru najdete v našem článku i shrnutí sortimentu tří základních cenových kategorií. Potom se podíváme i na několik významných výrobců helem, u nichž lze hledat kvalitu zpracování, bezpečnost a rozumnou cenu.

Proč nosit helmu na kolo?

Díky osvětě nosí helmu stále více cyklistů. Zejména těch, kteří se tomuto sportu či zálibě věnují intenzivněji nebo pravidelně. Přilba by ale měla být součástí výbavy každého, kdo usedá na jízdní kolo. Ačkoli to zákon dospělým osobám nenařizuje:

 • Avšak cyklisté do 18 let musejí nosit „ochrannou přilbu schváleného typu podle zvláštního právního předpisu a mít ji nasazenou a řádně připevněnou na hlavě“, jak uvádí zákon č. 361/ 2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích.

Cyklistika patří mezi aktivity, které zažívají nebývalý rozkvět. Provoz na rostoucím počtu cyklostezek je však čím dál větší, stejně tak na silnicích. Cyklista je tedy ohrožen srážkou s jiným cyklistou či vozem mnohem více než třeba před 30 nebo 50 lety.

Moderní jízdní kola taky běžně dosahují vyšších rychlostí. Tomu právě odpovídá zesilování a nárůst důležitosti ochranných prvků (tentýž trend je ještě patrnější u motorových vozidel). Argument, že se vždycky jezdilo bez helmy a jiných chráničů už neobstojí. Helma se stává nutností.

Chyby při (ne)používání helmy:

 • Opomínání helmy při krátkých přesunech na kole. K úrazu může dojít kdykoli, nejen na dlouhé výpravě.
 • Ledabylé upevnění helmy. Helma musí být vždy pevně připnutá.
 • Špatná velikost helmy. Helma musí perfektně sedět.
 • Používání stejné helmy i po kolizi (helma může po nárazu ztratit své vlastnosti, i když není výrazně zdeformovaná, a je proto vhodné ji vyměnit).
 • Nezodpovědnost a ledabylý přístup k bezpečnosti vlastních dětí. To se týká rodičů, kteří dovolují dětem jezdit bez přilby nebo nekontrolují (u menších dětí) její správné usazení apod.

Varianty helem na kolo

Jak jsme naznačili v úvodu, helem na kolo existuje více typů. Jako první se tedy podíváme na jednotlivé možnosti, jejich specifické vlastnosti a vzájemné rozdíly. Jakmile se rozhodnete pro správnou kategorii, zásadně zúžíte výběr a zjednodušíte si další postup. Základní varianty jsou tedy následující…

⏩ Silniční cyklistické helmy

Tento typ bychom mohli považovat za nejrozšířenější a poměrně velmi univerzální. Taky sortiment je vynikající, takže budete mít z čeho vybírat. U silničních přileb se výrobci snaží dosáhnout co nejnižší hmotnosti při zachování dostatečné ochranné funkce. Zároveň jsou tyto helmy typické velmi vydatným a propracovaným odvětráváním. To zabrání pocení hlavy při dlouhých vyjížďkách. Helmy se používají především na horských a krosových kolech. Vhodné jsou na silnice, stezky i do nepříliš náročného terénu. Standardně nemají štítek proti slunci.

⏩ Městské cyklistické helmy

Konstrukce je velmi podobná jako u silničních přileb. I zde je kladen důraz na nízkou hmotnost a komfort nošení. Velmi důležitou roli zde však hraje designové zpracování. Typický je taky menší počet odvětrávacích otvorů. Helmy nejsou – na rozdíl od silničních – vhodné pro velmi dlouhé vyjížďky.

⏩ BMX helmy

Helmy určené pro BMX disciplíny zahrnujících různé náročné triky a skoky vypadají na pohled jako velmi jednoduchá skořepina. Jsou ale mimořádně odolné. Počítejte však s minimálním odvětráváním. U těchto helem je důležitý taky typický styl a design, který je součástí dané „subkultury“. Helmu lze navíc univerzálně použít i např. na skateboardu či bruslích.

⏩ MBT helmy

MBT modely jsou velice podobné silničním – a to nejen konstrukcí, ale i důrazem na maximální odvětrávání a lehkost. MBT helmy ale mohou být pokročilejší, robustnější. Typicky jsou navíc rozšířené o štítek proti a často taky o týlní ochranu. Používají se opět především na horských kolech, jsou vhodné na silnice i do terénu.

⏩ Integrální helmy

Označovány jsou jako „freeride“ či „downhill“ helmy nebo taky helmy na sjezd. Jde o variantu s maximální možnou ochranou. Tyto helmy se značně podobají přilbám na motocykl a poskytují ochranu celé hlavy včetně obličeje.

Použity jsou velmi odolné materiály, konstrukce je robustní, odvětrávání je však poměrně slabé a taky hmotnost je mnohem výraznější než u ostatních typů. Helma musí ochránit i při velmi nebezpečných pádech v náročném terénu a při extrémních disciplínách.

⏩ Speciální helmy

Sem spadají různé specifické přilby určené pro konkrétní sportovní disciplíny, jako je např. triatlon apod.

Velikost a usazení helmy

Perfektní usazení přilby je základním předpokladem správné funkce, ale i pohodlí. Abyste takového usazení dosáhli, je nutné správně vybrat velikost. Velikosti helem jsou podobně jako u oblečení značeny písmeny: S, M a L. Těmto písmenům odpovídá rozpětí v centimetrech (to se může poněkud lišit podle výrobce), které odpovídá obvodu hlavy.

 • Velikost S je použitelná pro obvod hlavy 50-54 cm, velikost M pro 54-58 cm, velikost L pro 58-62 cm.

Základem je tedy znát obvod své hlavy a podle konkrétní míry pak vybírat. Výhodou je, že běžné cyklistické přilby (obvykle se to netýká integrálních a BMX modelů) jsou vybaveny možností regulace velikosti, takže si je můžete přesně přizpůsobit. Regulace se provádí buď kolečkem, anebo elastickými pásky (většinou u dětských modelů). Přesto je ideálním řešením vyzkoušení helmy přímo v obchodě.

Správné nasazení

Při usazení by měla být helma víceméně vodorovná a zasahovat vepředu cca doprostřed čela. Důležité je i pevné upnutí pod bradou. Helma však nesmí škrtit, takže je třeba ponechat mezi páskem a bradou vůli asi na prst, nejvýš dva. Pásky se nemají dotýkat uší. Helma se nesmí na hlavě hýbat, jinak může sklouznout, při pádu může dokonce svého nositele sama poranit.

jak vybrat dětskou helmu

Konstrukce, technologie a materiály

Většina helem na kolo je vyrobena technologií, kdy je do pevné plastové skořepiny vstřikována polystyrenová pěna. Jedná se o tzv. in-mold technologii. Někdy se pro zlepšení vlastností používá více typů pěn, které se liší zejména hustotou.

Další možností posílení odolnosti a ochranných schopností je vyztužení vnitřní výplně výpletem z materiálů, jako je hliník nebo i karbon či kevlar. V takovém případě už je však nutné počítat i s vyšší cenou. Moderním výplňovým materiálem je pak tzv. koroyd, který má mnohem lepší vlastnosti než polystyren.

Za zmínku rozhodně stojí i technologie MIPS, která využívá speciální kluznou vložku, aby omezila rotační síly působící při pádu na mozek. Tyto síly mohou mít totiž destruktivnější vliv než samotný přímý úder.

Hmotnost

Kvalitní helma představuje co nejlepší kombinaci pohodlí a ochrany. Každý výrobce se samozřejmě pídí po dosažení co nejnižší hmotnosti při zachování odolnosti. Drahé přilby využívající špičkových materiálů jsou toho schopny (hmotnost se pohybuje i pouze kolem 200 g). Příliš nízká hmotnost u levné přilby může být varovným znamením.

Systém větrání

Helmy na kolo disponují větracími otvory, které vepředu nasají vzduch a zadní částí helmy jej odvádějí. Přitom dochází k ochlazování hlavy. To je zvlášť důležité v horkém počasí, aby nedošlo k nebezpečnému přehřátí. Ale opět jde vždy o kompromis mezi mírou ochrany a pohodlím (tedy mírou odvětrávání). Příliš velké množství otvorů zajistí dobrou cirkulaci vzduchu, ale omezí bezpečnost.

Bezpečnost a certifikace

Při pořizování helmy jde o faktor, který by měl být spíš podmínkou než dobrovolným rozhodnutím. Základní certifikací je norma ČSN EN 1078, kterou by přilba měla v každém případě splňovat. Setkat se můžete i s dalšími certifikáty, např. CPSC, případně SNELL B90A nebo CE a AS/NZS. Pokud hledáte maximální kvalitu a bezpečnost, zajímejte se i o tyto atesty. Pro běžné použití je ale česká norma dostačující.

Rozhodně nekupujte helmy bez uvedené certifikace ČSN. Pokud kupujete helmu např. z druhé ruky, pochybného zdroje apod., vždy se ubezpečte, že tuto normu skutečně splňuje.

Video

Ceny helem na kolo

Kvalitní helma na kolo není úplně levná záležitost. Ale do vlastní bezpečnosti, a tím víc bezpečnosti svých dětí, se zajisté vyplatí investovat nějakou tu korunu navíc. Zde pro vás máme shrnutí tří základních cenových relací.

✅ Helmy na kolo do 1000 Kč

V této kategorii je výběr poměrně štědrý, ale najdete zde především dětské a juniorské helmy. Méně pak helmy pro dospělé jezdce. Pokud jde o dětské modely, můžete u hranice 1 tisíce korun počítat již se solidní kvalitou. U dospělých verzí půjde o levné kousky vhodné spíše pro nenáročné, občasné použití.

✅ Helmy na kolo do 3000 Kč

Nejoblíbenější kategorie s největším sortimentem. Najdete zde většinu nejprodávanějších helem na kolo. Lze zde počítat s velmi dobrou kvalitou pro běžné až náročnější použití. Najdete zde vcelku rovnoměrně zastoupené všechny běžné typy helem pro muže, ženy i děti.

✅ Helmy na kolo nad 3000 Kč

Zde lze očekávat špičkovou kvalitu a helmy pro náročné až velmi náročné (závodní helmy, extrémní disciplíny apod.) použití. Najdete zde velký výběr integrálních modelů, ale i klasických silničních helem a dalších typů.

Nejlepší značky helem na kolo

I podle výrobce se lze při výběru do jisté míry orientovat. Proto vám zde přinášíme několik tipů na osvědčené a spolehlivé značky, u nichž lze hledat poctivou kvalitu za odpovídající cenu.

 • Uvex – V současnosti jasná jednička nejen na českém trhu. Uvex nabízí obrovský výběr a většina modelů dostává špičková hodnocení v recenzích a testech helem na kolo. Značka nabízí výběr všech běžných typů – pro děti i dospělé – v různých cenách. Rozhodně dobrá volba.
 • Giro – Opět vynikající výběr. Kvalitní dětské i dospělé modely v různých cenách a pro různé účely.
 • Bell – Dobrý výběr především středně drahých helem. Silničních, MTB, BMX i integrálních.
 • Scott – I u této značky je většina helem ve střední cenové relaci. Převažují MTB a silniční modely.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak vybrat dětskou helmu?

Základem je kvalita a splnění normy ČSN. Dále je velmi důležitá správná velikost, helmu je tedy vhodné s dítětem vyzkoušet a najít takovou, která bude sedět tak akorát a zároveň bude dostatečně pohodlná. Nepohodlí bude dítě od používání helmy odrazovat. U dětské helmy platí obdobná pravidla jako při výběru helmy pro dospělé.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Jedna z nejlépe hodnocených v dTestu
Scott ARX
Velikost: 51-55, 55-59 cm
Technologie výroby: IN-MOLD
Hmotnost: 230 g

✔️ přizpůsobitelná výstelka z buněk s otevřenou strukturou
✔️ odnímatelný kšilt
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2200 Kč Číst recenze
#22. místo z 12 (RoadBIKE 2019)
ABUS Viantor
Velikost: S, M, L
Technologie výroby: IN-MOLD
Hmotnost: 260 g

✔️ odolná skořepina s ActiCage vyztužením
✔️ výborný odvětrávací systém s velkými otvory
✔️ ideální i pro cyklisty/tky s dlouhými vlasy
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2130 Kč Číst recenze
#3Nejlepší poměr cena / výkon
UVEX I-VO 3D
Velikost: 3 různé velikosti
Technologie výroby: IN-MOLD
Hmotnost: 240 g
Větrací otvory: 24

✔️ Přizpůsobí se každému tvaru hlavy
✔️ Snímatelné antialergické vycpávky Vent pad
✔️ Skvělé recenze
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1620 Kč Číst recenze
#4Komfortní, pohodlná
Alpina Sports MYTHOS 3.0 LE
Velikost: 52-57 cm / 57 - 62 cm
Technologie výroby: IN-MOLD
Hmotnost: 250 g
Větrací otvory: 25

✔️ Kulatější tvar
✔️ Vysoká bezpečnost
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2400 Kč Číst recenze
#5Levný cenový tip
Alpina Sports TOUR 2.0
Velikost: 53-58 cm, 58-62 cm
Technologie výroby: IN-MOLD
Hmotnost: 250 g
Větrací otvory: 17
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#6Nejprodávanější
ST500 ROCKRIDER (Decathlon)
Velikost: S, M, L
Technologie výroby: -
Hmotnost: 280-370 g
Větrací otvory: 17
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]700 Kč Číst recenze
3 NEJLEPŠÍ HELMY NA KOLO PRO DĚTI
#1RockRider 500 BTWIN (Decathlon)
Velikost: 51-56 cm
Technologie výroby: IN-MOLD
Hmotnost: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]750 Kč Číst recenze
#2UVEX KID 3 CC
Velikost: 51-55 cm, 55-58 cm
Technologie výroby: -
Hmotnost: 350 g
Větrací otvory: 10
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1500 Kč Číst recenze
#3Alpina Sports XIMO
Velikost: 49-54 cm / 47-51 cm
Technologie výroby: IN-MOLD
Hmotnost: 230 g
Větrací otvory: 11
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
0 Sdílení