Sport / outdoor

Nejlepší boty na snowboard: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší boty na snowboardTěšíte se na zimu, až hory a kopce zase přikryje bílá peřina a vyrazíte vstříc zimním radovánkám a sportům? Pak jste už jistě pečlivě připravení a máte veškeré potřebné vybavení v pohotovostním stavu. A pokud ne, je ideální čas to napravit. Snowboarding patří v poslední době jednoznačně mezi nejpopulárnější zimní aktivity. Mnozí dávají této disciplíně přednost i před tradičnějším lyžováním, jiní provozují třeba i oba sporty „paralelně“. Kromě samotného prkna, dobrého oblečení a kvalitní bezpečné helmy patří nezbytně ke sjíždění svahů na snowboardu taky speciální obutí. A právě tímto prvkem výbavy se budeme zabývat v dnešním článku. Podíváme se, jak vybrat nejlepší boty na snowboard na základě nejdůležitějších parametrů, nahlédneme na cenové relace a otřeme se i o nejznámější výrobce formou kratičkých recenzí.

Kvalitní obuv na snowboard není zrovna laciná záležitost – to ostatně platí obecně pro většinu vybavení na zimní sporty. O to důležitější je pečlivý výběr, který zajistí, že nešlápnete vedle, tedy v tomto případě do špatné boty. Tento průvodce pomůže s výběrem především začínajícím snowboardistům, kteří vybírají teprve své první vybavení. Je ale dost možné, že v něm zajímavé a nové informace najdou i pokročilejší jezdci, kteří se chystají obnovit své vybavení.

Kromě rad a tipů pro zdařilý nákup jsme si pro vás i tentokrát nachystali žebříček, ve kterém najdete výběr aktuálně oblíbených a osvědčených modelů. Vyplatí se taky procházet uživatelské i odbornější recenze snowboardových bot, v nichž se můžete dozvědět podrobnější a velmi konkrétní informace o výrobcích, které vás zaujaly.

Nejlepší boty na snowboard na trhu

ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Burton Moto Boa 20/21
✔️ podrážka, která poskytuje vysokou míru odpružení
✔️ maximum pohodlí již při prvním nazutí
✔️ systém utahování pomocí otáčení kolečka
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5600 Kč Číst recenze
#2Burton Swath
✔️ super lehký plynulý výkon
✔️ s vnitřní vložkou odolnou proti sněhu
✔️ udržuje teplo přímo pod vašima nohama
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#3FORAKER 300 DREAMSCAPE

Cena / výkon
✔️ poskytuje pohodlí a zpevnění při středně rychlé jízdě
✔️ pružná pěna pro maximum pohodlí
✔️ lepší zpevnění, širší a pohodlná botička
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#4Head SCOUT LYT BOA
✔️ komfortní a lehká snowboardová obuv
✔️ BOA systém pro snadné a rychlé utahování
✔️ tepelně tvarovaná vnitřní botička
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2900 Kč Číst recenze
#5All Road 900 DREAMSCAPE
✔️ dobré zpevnění při rychlé jízdě
✔️ přesné ovládání prkna při velké rychlosti
✔️ utažení kolečkem a lankem je velice pevné a přesné
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3900 Kč Číst recenze
#6Gravity Bliss 19/20

Nejprodávanější dle Heureka.cz
✔️ ynikající odpružení při doskocích, tlumí vibrace a tvrdé dopady
✔️ odolné proti oděru a opotřebení
✔️ zesílené boční panely pro maximální ochranu při náročné jízdě
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#7Reaper RAZOR

Cenový tip
✔️ vysoká míra pohodlí
✔️ nízká hmotnost
✔️ s jednoduchým a spolehlivým systémem šněrování
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze

Jak vybrat boty na snowboard

Jaké faktory jsou klíčové při výběru obuvi na snowboard? Výběr bot by se měl odvíjet od provozované disciplíny a taky stylu jízdy. Velkou pozornost je třeba věnovat například tuhosti a způsobu vázání. Samozřejmě podstatná je vždy i velikost a důležité je i to, aby boty ladily k vázání na snowboardu. Mezi dalšími aspekty pro výběr může být i design nebo materiálové zpracování a nepochybně taky cena, které se budeme rovněž věnovat.

Vnitřní a vnější bota

Snowboardové boty jsou tvořeny vnějším pevnějším skeletem a vnitřní botičkou. Tato botička bývá obvykle vyjímatelná, vyrobená z měkčích materiálů, které nohu perfektně obepnou, zajistí pružení i pevné usazení v botě. Vnitřní vložka zajišťuje taky vyšší tepelný komfort. Tyto vložky se musejí správně vytvarovat a přizpůsobit noze. V závislosti na použité technologii se tak stane zahřátím (např. fénem) a vložením nohy (což je rychlejší), anebo postupně používáním, kdy se vnitřní botička vytvaruje a usadí působením vlastního tepla jezdce.

Vnitřní vložky jsou taky opatřeny upínacím, stahovacím systémem. Mohou to být suché zipy, tkaničky, ale i pokročilejší systémy, které jsou dražší, ale v některých ohledech poskytnou lepší usazení, ale zacházení s nimi může být zdlouhavější – stejně tak údržba v případě nějakého poškození. Systém šněrování je důležitý zejména u vnější boty a později se budeme věnovat nejčastěji používaným systémům.

jak vybrat boty na snowboard

Tuhost boty (flex)

Jedním z vůbec nejdůležitějších faktorů při výběru bot na snowboard je tuhost/pružnost nazývaná „flex“. Tato hodnota by měla respektovat váš jízdní styl a různé tuhé boty se hodí i pro různé jednotlivé disciplíny.

Obecně platí, že začátečníkům jsou doporučovány spíše měkčí (středně tuhé) boty. Tyto boty jsou pohodlnější, poskytují větší volnost a taky spíše opustí různé chyby. Pro rekreační jízdu jsou taky vhodnější. Tvrdší boty ocení spíše zkušenější a profesionální jezdci. Tyto boty nohu fixují velmi pevně a vyžadují přesnou, technickou jízdu, protože reagují s vysokou citlivostí na každou nuanci pohybu.

Z výše řečeného jasně vyplývá, že nejprodávanější boty na snowboard jsou převážně střední a měkčí. Už proto, že zkušených a profi jezdců je a bude vždy méně než jezdců rekreačních a začátečníků. Kromě samotné míry zkušeností však s výběrem tuhosti souvisí i zmíněné disciplíny.

  • Freestylové ježdění v parcích se obvykle pojí s volbou měkčích až středně tuhých bot. Vyšší volnost a taky silnější tlumení je zde žádoucí.
  • Freeride v terénu naopak vyžaduje spíše střední až tvrdé boty, ale je nutné mít k tomu potřebné zkušenosti.
  • All-mountain zahrnuje možnost volby široké škály tuhosti podle preferencí, zkušeností a jízdního stylu.
  • Alpine snowboarding je typickým příkladem použití tvrdých bot.

Tuhost bot a vázání

Tvrdost bot by měla být v určitém logickém souladu s tvrdostí prkna i vázání. Samozřejmě zkušení jezdci mohou zkoušet různé nuance a kombinace, možností je přece jen dost. Začátečník však moc dobře neudělá, pokud si koupí měkké boty do tvrdého vázání. Tvrdost vázání i prkna se opět odvíjí od disciplíny a jízdního stylu. Vše do sebe tedy smysluplně zapadá, musíte si však předem ujasnit, co a jak chcete jezdit – a jaké jsou vaše možnosti.

snowboard

Systém vázání bot

Dalším faktorem při výběru bude systém či mechanismus vázání bot. Existuje několik variant, přičemž každá má nějaké výhody a nějaké nevýhody. Je třeba opět hledat optimální řešení dle vlastních požadavků a možností.

Klasické tkaničkové vázání

Milovníci klasiky mohou sáhnout po starém dobrém šněrování pomocí tkaniček. Boty s tímto systémem bývají i cenově dostupnější a výhodou je taky snadná a rychlá údržba. Stačí vyměnit tkaničku a pokračovat v ježdění. Boty lze i velmi dobře upevnit, ale utahování je zdlouhavější a fyzicky náročnější. Proto řada jezdců dává přednost některé z rychlejších, modernějších metod.

BOA

Velmi populární a šikovný mechanismus, který si získává srdce mnoha jezdců díky rychlosti a jednoduchosti použití. Boty se dotahují ovládacím kolečkem. Existuje varianta s jedním kolečkem anebo se dvěma, což umožňuje mnohem preciznější a citlivější dotažení. Další výhodou je poměrně snadné ovládání i v rukavicích. Tento systém je ale mechanicky složitější, takže si ho jen tak „instantně“ nespravíte. Na druhou stranu je poměrně spolehlivý (používá se ocelové lanko).

Fast lancing

Velice častý systém utahování, který docela dobře kombinuje cenu a rychlost a jednoduchost utažení. Je možné i dvouzónové, preciznější utažení. I zde platí, že opravu poškozeného vázání nezvládnete jen tak na koleně. Přesto jde o populární systém, jehož výhodou je i velký výběr bot – oproti BOA, který je patentovaný, a tudíž ho nenabízí každý výrobce.

Velikost

Proč dáváme velikost až nakonec? Protože lze předpokládat, že v této fázi už jste si dobře promysleli všechny ostatní aspekty. Víte, jaké boty potřebujete pro svůj jízdní styl a disciplínu, rozhodli jste se, které vázání bude nejvhodnější volbou. Nyní nezbývá než vybrat správnou velikost zvolených bot. Koupit jednoduše boty na snowboard podle čísla své běžné obuvi obvykle není úplně ideální řešení. A to nejen proto, že tato číslování se od sebe zpravidla liší.

Nesprávně zvolená velikost může mít vliv na pohodlí, ale i kvalitu jízdy a může se negativně projevit při techničtější jízdě. Boty je tedy ideální osobně vyzkoušet, chvíli v nich pobýt a třeba se i projít. Noha by měla být usazena pevněji než v běžných vycházkových botách. Vnitřní výložka se časem vytvaruje. Pokud boty nakupujete přes internet a nemáte odzkoušenou danou značku, nechte si poradit od prodejce, jakou velikost zvolit. Některé e-shopy poskytují i přesné a podrobné tabulky velikostí a návod, jak si odpovídajícím způsobem změřit nohu (tzv. mondo-point) a vybrat správné číslo.

výbava na snowboard

Ceny snowboardových bot

Jak už jsme řekli, boty na snowboard obvykle nejsou záležitostí, kterou byste pořídili za pár stovek, zvlášť pokud vám trochu záleží na kvalitě. V jakých relacích se tedy solidní modely pohybují a na jaký výdaj se připravit?

✅ Boty na snowboard do 2000 Kč

Pod dva tisíce korun lze mluvit o poměrně levných botách a počítejte s tím, že výběr nebude nijak slavný. Najdete zde více dětských a dámských variant než pánských modelů. Tato kategorie je vhodná pro zcela nenáročné, rekreační jezdce.

✅ Boty na snowboard do 4000 Kč

Velmi oblíbená relace s vynikajícím výběrem. Najdete zde většinu nejprodávanějších snowboardových bot. Nechybí osvědčené a kvalitní značky. Dobrá volba pro začátečníky i pokročilé jezdce.

✅ Boty na snowboard nad 4000 Kč

Boty pro náročnější jezdce. Výběr je opět skvělý. V dražších relacích si přijdou na své i aktivní sportovci.

Nejlepší značky snowboardových bot

Které značky snowboardových bot patří dnes k nejžádanějším?

  • Burton – Značka s obrovským výběrem, která jednoznačně patří mezi nejprodávanější. A to přesto, že cena se obvykle pohybuje nad 3 tisíci Kč. Vysoká kvalita.
  • Gravity – Velký výběr i obliba, hlavní konkurence značky Burton. Boty Gravity jsou v průměru o něco levnější, ale velmi dobře hodnocené. Výborný poměr ceny a kvality.
  • Nitro – Skvělý výběr, boty v různých cenových relacích od dostupných po velmi drahé.
  • Head – Řada velmi dobře hodnocených modelů. Ceny i pod 3 tisíce Kč.
ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Burton Moto Boa 20/21
✔️ podrážka, která poskytuje vysokou míru odpružení
✔️ maximum pohodlí již při prvním nazutí
✔️ systém utahování pomocí otáčení kolečka
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5600 Kč Číst recenze
#2Burton Swath
✔️ super lehký plynulý výkon
✔️ s vnitřní vložkou odolnou proti sněhu
✔️ udržuje teplo přímo pod vašima nohama
[usr 5 text="true" tooltip="true"]6000 Kč Číst recenze
#3FORAKER 300 DREAMSCAPE

Cena / výkon
✔️ poskytuje pohodlí a zpevnění při středně rychlé jízdě
✔️ pružná pěna pro maximum pohodlí
✔️ lepší zpevnění, širší a pohodlná botička
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
#4Head SCOUT LYT BOA
✔️ komfortní a lehká snowboardová obuv
✔️ BOA systém pro snadné a rychlé utahování
✔️ tepelně tvarovaná vnitřní botička
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2900 Kč Číst recenze
#5All Road 900 DREAMSCAPE
✔️ dobré zpevnění při rychlé jízdě
✔️ přesné ovládání prkna při velké rychlosti
✔️ utažení kolečkem a lankem je velice pevné a přesné
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3900 Kč Číst recenze
#6Gravity Bliss 19/20

Nejprodávanější dle Heureka.cz
✔️ ynikající odpružení při doskocích, tlumí vibrace a tvrdé dopady
✔️ odolné proti oděru a opotřebení
✔️ zesílené boční panely pro maximální ochranu při náročné jízdě
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2600 Kč Číst recenze
#7Reaper RAZOR

Cenový tip
✔️ vysoká míra pohodlí
✔️ nízká hmotnost
✔️ s jednoduchým a spolehlivým systémem šněrování
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2000 Kč Číst recenze
0 Sdílení