Sport / outdoor

Nejlepší lyžařské bundy: TOP 10 produktů podle recenzí a testů

nejlepší lyžařské bundy

Sháníte co nejlepší lyžařskou bundu, abyste si mohli parádně, a především sportovně, užít zimní sezónu? V dnešním článku se na tuto zcela elementární součást vybavení každého lyžaře podíváme pořádně zevrubně. Dobrá lyžařská bunda totiž musí splňovat řadu komplikovaných nároků a obstát i při intenzivní námaze na svahu a taky v případě, že vás zastihne nepříznivé počasí. Výběr lyžařské bundy by tedy neměl být jen otázkou osobního vkusu a módního vzhledu – ačkoli i tenhle faktor může hrát významnou roli. Důležité jsou však zejména funkční vlastnosti bundy.

Sortiment lyžařských bund pro ženy, muže i děti je nesmírně rozsáhlý a rozmanitý – proto se může nejen začínající lyžař v takovém množství možností snadno ztratit. Tento průvodce si bere za úkol provést vás výběrem tak, aby výsledkem byla koupě, se kterou budete spokojeni. Zaměříme se proto na všechny důležité aspekty a „parametry“ lyžařských bund. Poradíme vám, podle čeho vybírat, čeho si všímat, a na co si naopak dávat pozor. Vybaveni těmito informacemi budete mít při nákupu mnohem jistější ruku a nenecháte se jen tak oslnit planými reklamními řečmi, zdánlivě úchvatnou cenou nebo jinými lákadly.

V našem textu se na lyžařské bundy podíváme především z obecného hlediska, ale navíc jsme pro vás připravili i žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů. Pokud vás nějaký produkt zaujme (ať už z našeho výběru, nebo kdekoli jinde), určitě neprohloupíte, když se podíváte i po uživatelských recenzích zimních bund anebo odbornějších testech. Ty vám mohou prozradit leccos zajímavého o konkrétním modelu.

Nejlepší lyžařské bundy na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
PÁNSKÉ LYŽAŘSKÉ BUNDY
#1TRIMM
TRIMM TORENT

Materiál: 100 % nylon
Vodní sloupec: 10 000 mm

+ zajistí voděodolnost a skvělou prodyšnost
+ pružný materiál
+ kapsa na skipas, mobil a brýle
⭐ 100 %5950 Kč Číst recenze
#2Salomon
Salomon STORMSLIDE JKT

Materiál: 66 % polyamid, 34 % polyester
Vodní sloupec: 10 000 mm

+ skvělou volbou jak na sjezdovky, tak do města
+ skvěle odvádí vlhkost a je prodyšná
+ sněžný pás, systém odvětrávání, nastavitelné manžety a lemy
⭐ 100 %3800 Kč Číst recenze
#3Husky Gomez
Materiál: 92% polyester, 8% elastan
Vodní sloupec: 20 000 mm

+ chrání před větrem a vodou i v náročných podmínkách
+ odvádí vlhkost od těla a udržuje tě v suchu a teple
+ materiál pružný všemi směry
⭐ 100 %5650 Kč Číst recenze
#4Scott ULTIMATE DRYO 10
Materiál: 100 % polyester (DRYOsphere 2L)
Vodní sloupec: - mm

+ oblíbený model
+ odvětrání v kritických oblastech
+ protisněhová manžeta s připínacím systémem
+ kapsy: na ruce, náprsní, na rukávu
⭐ 100 %4500 Kč Číst recenze
#5FREERIDE 100
WEDZE - Decathlon

Materiál: 100% Polyester
Vodní sloupec: 10 000 mm

+ volnější střih a pružný materiál
+ 5 kapes: 2 na ruce, 2 náprsní (1 vnitřní, 1 vnější), 1 na skipas na paži
+ dobré recenze uživatelů
⭐ 95 %2300 Kč Číst recenze
DÁMSKÉ LYŽAŘSKÉ BUNDY
#1Husky Gambola
Materiál: 92% polyester, 8% elastan
Vodní sloupec: 20 000 mm

+ chrání před větrem a vodou i v náročných podmínkách
+ odvádí vlhkost od těla a udržuje tě v suchu a teple
+ středně zateplená
⭐ 100 %5650 Kč Číst recenze
#2Alpine Pro KORA
Materiál: 100 % polyester
Vodní sloupec: 3000 mm
⭐ 100 %4500 Kč Číst recenze
#3Blizzard VENETO
Materiál: 100 % polyamid
Vodní sloupec: 10 000 mm

+ vysoce odolný strečový materiál
+ skvělý tepelný komfort
+ vysoká prodyšnost a ventilační otvory
+ odnímatelná kapuce
⭐ 100 %3000 Kč Číst recenze
#4Hannah ROXEN II
Materiál: 100 % polyester
Vodní sloupec: 6000 mm

+ kapuce s regulací a odepínatelným kožichem
+ stylový moderní design a spolehlivé materiály
+ lyžování, volný čas
⭐ 95 %2700 Kč Číst recenze
#5Dámská lyžařská bunda Wedze 100 prodloužená
Materiál: 100% Polyester
Vodní sloupec: 10 000 mm

+ oblíbený model
+ dvojitá vrstva vaty, použití až do -15°C
+ sukně proti sněhu a možnost utažení v oblasti zápěstí.
⭐ 94 %1600 Kč Číst recenze

Nejlepší značky lyžařských / zimních bund

jakou koupit lyžařskou bunduKteré značky lyžařských bund se těší velké oblibě a nabízejí dobrý poměr ceny a kvality, perfektní zpracování a výborné vlastnosti?

 • Kilpi – Jedna z nejoblíbenějších značek u nás, řada modelů patří mezi nejprodávanější lyžařské bundy na trhu. Kilpi nabízí vynikající sortiment – a můžete si vybrat z modelů levnějších i prvotřídních. Vysoká kvalita zpracování. Prohlédněte si nabídku na oficiálním eshopu.
 • Alpine Pro – Velmi známá značka, která nabízí vysoce kvalitní modely nejen pro rekreační lyžování, ale i do náročnějších podmínek. Cenově se však většinou pohybuje ve vyšších relacích.
 • Hannah – Tato značka nabízí bezkonkurenční výběr a velký sortiment dostupnějších modelů do 2 tisíc korun. Avšak najdete u ní i velké množství dražších kousků. Hannah patří mezi velmi oblíbené výrobce.
 • Loap – Loap nabízí poněkud menší sortiment než předchozí značky, ale přesto má co nabídnout. U tohoto výrobce najdete i dostupnější modely a přitom se můžete těšit na dobrý poměr ceny a kvality.
 • Husky – Kvalitní český výrobce funguje již od roku 1997. Široká nabídka velmi kvalitních lyžařských bund pro pány, dámy i děti. Prohlédněte si nabídku v oficiálním eshopu.

Jak vybrat lyžařskou bundu

Kvalitní lyžařská bunda nemusí být právě levná záležitost, ale není rozumné vybírat ji jen podle nejnižší cenovky. Špatně zvolená bunda vás může na svahu zradit a zjistíte, že jste peníze vyhodili oknem. Určete si proto požadavky a rozpočet a snažte se najít optimální poměr ceny a kvality.

Při nákupu je kromě velikosti důležité materiálové zpracování a použité technologie (zátěr, membrána apod.), nepromokavost, prodyšnost a taky různé další prvky vybavení, které zvyšují komfort a praktičnost bundy. Tím vším se budeme zabývat. Kromě toho se pokusíme o stručné shrnutí nabídky v různých cenových třídách a zmíníme i několik oblíbených a osvědčených výrobců, u kterých lze hledat kvalitu.

Lyžařská bunda patří na svah

Zdálo by se to logické už vzhledem k označení „lyžařská“ bunda. Přesto si spousta lidí myslí, že vyzraje na zimu a mráz, když si pořídí lyžařskou bundu na běžné procházky po městě. Tento předpoklad je ale zcela mylný a lyžařská bunda z mnoha důvodů není vhodná pro obyčejné použití.

Lyžařské modely jsou stavěné pro aktivní použití až extrémní zátěž. Výrobci je vytvářejí tak, aby dokázaly co nejlépe chránit při fyzické námaze. Znamená to především to, že musejí být jednak nepromokavé, ale zároveň i prodyšné. Vlhkost se při lyžování nebo jiné aktivitě nesmí dostat dovnitř, ale musí být umožněn její odpar – zejména proto, že při namáhavé činnosti se obvykle dost potíme. Vlhkost uvězněná na těle by v mrazivém počasí znamenala vážný problém.

Lyžařské bundy disponují speciálními technologiemi a prvky, které umožňují maximální odvod vlhkosti. Mohou to být i ventilační otvory, např. v podpaží. Jednoduše řečeno, v lyžařské bundě vám bude při obyčejné zimní procházce nebo obhlížení trhů na náměstí zřejmě docela zima. Navíc výrazné nebo i reflexní provedení těchto bund není úplně ideální pro městské použití.

Pro tyto účely si raději pořiďte „civilní“ model, který vzhledem i funkčními vlastnostmi (silné zateplení, komfort) odpovídá účelu a lyžařskou bundu nechte ve skříni, dokud nevyrazíte na svah.

jak vybrat lyžařskou bundu

Co by měla splňovat lyžařská bunda?

Lyžařská bunda musí být schopna co nejlépe zabránit proniknutí vlhkosti. Ať už při silném sněžení, pádech nebo v jakékoli jiné situaci. Z tohoto hlediska je důležitý především parametr vodní sloupec. Napomáhat mohou však i některé speciální prvky. Například sněhový pás, elastické rukávy a podobně. Sníh se díky tomu nedostane pod bundu, ani když se třeba při pádu trochu vyválíte ve sněhové nadílce.

Prodyšnost je další důležitý faktor a pak samozřejmě taky mechanická odolnost, která zajistí, že bunda obstojí i vůči silnému tření, při pádech apod. Tato odolnost je dána především kvalitou použitého materiálu a taky kvalitou samotného zpracování. Lyžařská bunda musí taky skvěle padnout, nesmí omezovat v pohybu a zároveň musí poskytnout dostatečný tepelný komfort, který oceníte při přestávkách, čekání na vlek a podobně.

Dále by bunda měla mít dostatek dobře chráněných, ideálně nepromokavých kapes a případně se můžete zaměřit ještě na další prvky a vylepšení – o některých si ještě povíme.

Vodní sloupec

Tento parametr je důležitý nejen u lyžařských bund, ale obecně u oblečení pro outdoorové aktivity a taky např. u stanů apod. Udává míru voděodolnosti na základě poněkud komplikovaných laboratorních testů, kdy je materiál vystaven sloupci vody a měří se, při jaké výšce (v mm) dochází k jejímu propuštění. Co to ale znamená v praxi?

 • Vodní sloupec do 5000 mm – Takové oblečení nebo vybavení lze označit za promokavé až středně nepromokavé. Do 2 tisíc mm jde o oblečení pro běžné použití, od 2 tisíc mm pak už může jít o outdoorové kousky pro méně náročné (obvykle letní) použití.
 • Vodní sloupec 5000 až 8000 mm – Většina doporučení pro lyžařské bundy se pohybuje právě v tomto rozmezí. Vodní sloupec těchto hodnot vás ochrání i při dlouhodobější nepřízni počasí a při náročnějším použití. Nicméně jde spíše o doporučení pro rekreační lyžování. V případě, že se tímto sportem zabýváte na vyšší úrovni anebo se věnujete některým terénním disciplínám, bude vhodnější sáhnout po ještě vyšší nepromokavosti.
 • Vodní sloupec nad 8000 mm – Obstojí i při vysoké zátěži, profesionálním použití či dlouhodobém pobytu ve vlhkém prostředí. Nad 15 000 mm jde pak o oblečení určené pro extrémní podmínky (expediční či horolezecké vybavení apod.).

Prodyšnost

I v případě této vlastnosti se používá speciální veličina. Měří, kolik gramů vlhkosti dokáže 1 metr čtvereční materiálu propustit za 24 hodin. Výsledná hodnota však běžnému člověku sama o sobě mnoho neprozradí. Kolik je tedy tak akorát?

Při minimální zátěži vyprodukuje tělo do cca 100 g potu za hodinu, při extrémní námaze to může být i desetkrát tolik. To nám ale stále příliš mnoho neřekne, protože neznáme přesnou plochu odparu. Naštěstí můžeme opět sáhnout po obecných doporučeních.

Za minimální hodnotu pro lyžařské bundy je obvykle považována prodyšnost 3000 g (na 1 m2 za 24 hodin). Bunda do 5000 g může být dostačující pro rekreační lyžování – pro zvýšení prodyšnosti je možné využít ventilační otvory, dostatečně odpočívat mezi jízdami apod. Bundy nad 5000 g už by měly vystačit i mírně náročnějším lyžařům, nad 7000 g už jde pak o velmi kvalitní a prodyšné modely.

???? Platí, že čím více, tím lépe?

Ne nezbytně. Vybírejte optimální hodnoty pro dané použití. Do českých podmínek a pro rekreační použití může být zcela adekvátní bunda s vodním sloupcem 5000 mm a prodyšností 5000 g a poslouží vám lépe než třeba bunda „10 na 10“ (tedy 10 000 g a 10 000 mm), kterou byste využili ve velehorách, při extrémní námaze a podmínkách – a která taky bude citelně dražší.

Membrána a zátěr

Jde o dvě technologie, které zajišťují nepromokavost a zároveň prodyšnost materiálu. Membrána může být laminací pevně spojena se svrchním materiálem bundy, ale může být pod něj taky jen volně vložená. Zátěr na nanášen přímo na materiál – jde o voděodolný film, který zabrání pronikání vlhkosti dovnitř, ale nebrání odparu vody z těla.

???? Co je lepší?

Většina lidí se domnívá, že membrána je lepší než zátěr, ale to je poněkud zjednodušená představa. Ano, zátěr bývá levnější a nejkvalitnější membrány dosahují lepších vlastností než zátěry. Ale v praxi vždy záleží na konkrétním výrobku, kvalitě použitých materiálů, zpracování apod. Neplatí tedy nutně, že membrána je vždy lepší a ve středních třídách mohou být vlastnosti těchto technologií srovnatelné.

Velikost lyžařské bundy

Bunda by neměla sedět příliš na těsno, ale není ani vhodná zbytečně velká rezerva. Musí prostě sedět tak akorát a neomezovat v pohybu. Zkoušejte bundu na oblečení, které budete na lyžích nosit. Taky se v bundě zkuste pohybovat (předklonit, zvednout ruce nad hlavu).

kvalitní lyžařské bundy

Co je ještě důležité?

Na co se ještě zaměřit při výběru bundy na lyže?

 • Voděodolné kapsy – Vhodné je, aby měla bunda vnější i vnitřní kapsy s nepromokavým zipem. Voděodolný by měl být samozřejmě i hlavní zip.
 • Reflexní a výrazné prvky – Na svahu vás musí být dobře vidět, bunda by neměla být nevýrazná. Vhodné jsou reflexní prvky.
 • Podlepené švy – I toto je důležité kvůli nepromokavosti.
 • Ventilační otvory – Obvykle jsou v podpaží. V případě potřeby je lze rozepnout a umožnit zvýšení prodyšnosti a odparu potu.
 • Elastický rukáv – Zabrání proniknutí sněhu do bundy. Je v něm otvor na palec.

Některé speciální materiály

Většina lepších značek používá různé patentované materiály a technologie. Názvy mohou znít zajímavě, ale samy o sobě vám moc neřeknou.

 • Gore-Tex – Oblíbený materiál, který se vyznačuje vysokou odolností vůči větru při zachování prodyšnosti.
 • Cordura – Materiál, který vyniká především vysokou mechanickou odolností.
 • Coolmax – Velmi dobrý odvod vlhkosti.
 • Thermolite – Vysoký tepelný komfort a zároveň prodyšnost.
 • Windstopper – Odolný vůči větru i oděru.
 • AquaTrail – Výrazně voděodolný.

Ceny lyžařských / zimních bund

Jaká investice vás čeká při pořizování kvalitní lyžařské bundy? Tento přehled vám pomůže udělat si rámcovou představu.

⏩ Lyžařské bundy do 2000 Kč

Nejnižší kategorie bund, výběr je však poměrně velmi slušný. Najdete zde i značkové modely. Vodní sloupec je obvykle do 6000 mm. Tyto bundy jsou vhodné především pro rekreační použití v tuzemských podmínkách.

⏩ Lyžařské bundy do 4000 Kč

Obrovský výběr kvalitních značkových bund. Můžete narazit i na opravdu špičkové modely s vodním sloupcem 20 000 mm a víc. Tyto bundy poslouží i aktivnějším sportovcům nebo v náročnějších podmínkách velehor.

⏩ Lyžařské bundy nad 4000 Kč

Špičkové bundy s vodním sloupcem 10 000 mm a víc, nejčastěji však nad 20 000 mm. Najdete zde modely do extrémních podmínek, vhodné pro profesionální sportovce.

Nejprodávanější pánské lyžařské bundy

Nejprodávanější pánské lyžařské bundy podle nákupního portálu Heureka.cz

Nejprodávanější dámské lyžařské bundy

Nejprodávanější dámské lyžařské bundy podle nákupního portálu Heureka.cz

Nejčastější otázky nakupujících

Z jakých materiálů se vyrábějí lyžařské bundy?

Většinou jde o syntetické tkaniny, často na bázi polyesteru. Spousta výrobců využívá vlastní patentované materiály, jako je Gore-Tex, Cordura, Coolmax (viz výše) a podobně. Hledají optimální poměr prodyšnosti a voděodolnosti – obvykle v kombinaci s přijatelnou cenou.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
PÁNSKÉ LYŽAŘSKÉ BUNDY
#1TRIMM
TRIMM TORENT

Materiál: 100 % nylon
Vodní sloupec: 10 000 mm

+ zajistí voděodolnost a skvělou prodyšnost
+ pružný materiál
+ kapsa na skipas, mobil a brýle
⭐ 100 %5950 Kč Číst recenze
#2Salomon
Salomon STORMSLIDE JKT

Materiál: 66 % polyamid, 34 % polyester
Vodní sloupec: 10 000 mm

+ skvělou volbou jak na sjezdovky, tak do města
+ skvěle odvádí vlhkost a je prodyšná
+ sněžný pás, systém odvětrávání, nastavitelné manžety a lemy
⭐ 100 %3800 Kč Číst recenze
#3Husky Gomez
Materiál: 92% polyester, 8% elastan
Vodní sloupec: 20 000 mm

+ chrání před větrem a vodou i v náročných podmínkách
+ odvádí vlhkost od těla a udržuje tě v suchu a teple
+ materiál pružný všemi směry
⭐ 100 %5650 Kč Číst recenze
#4Scott ULTIMATE DRYO 10
Materiál: 100 % polyester (DRYOsphere 2L)
Vodní sloupec: - mm

+ oblíbený model
+ odvětrání v kritických oblastech
+ protisněhová manžeta s připínacím systémem
+ kapsy: na ruce, náprsní, na rukávu
⭐ 100 %4500 Kč Číst recenze
#5FREERIDE 100
WEDZE - Decathlon

Materiál: 100% Polyester
Vodní sloupec: 10 000 mm

+ volnější střih a pružný materiál
+ 5 kapes: 2 na ruce, 2 náprsní (1 vnitřní, 1 vnější), 1 na skipas na paži
+ dobré recenze uživatelů
⭐ 95 %2300 Kč Číst recenze
DÁMSKÉ LYŽAŘSKÉ BUNDY
#1Husky Gambola
Materiál: 92% polyester, 8% elastan
Vodní sloupec: 20 000 mm

+ chrání před větrem a vodou i v náročných podmínkách
+ odvádí vlhkost od těla a udržuje tě v suchu a teple
+ středně zateplená
⭐ 100 %5650 Kč Číst recenze
#2Alpine Pro KORA
Materiál: 100 % polyester
Vodní sloupec: 3000 mm
⭐ 100 %4500 Kč Číst recenze
#3Blizzard VENETO
Materiál: 100 % polyamid
Vodní sloupec: 10 000 mm

+ vysoce odolný strečový materiál
+ skvělý tepelný komfort
+ vysoká prodyšnost a ventilační otvory
+ odnímatelná kapuce
⭐ 100 %3000 Kč Číst recenze
#4Hannah ROXEN II
Materiál: 100 % polyester
Vodní sloupec: 6000 mm

+ kapuce s regulací a odepínatelným kožichem
+ stylový moderní design a spolehlivé materiály
+ lyžování, volný čas
⭐ 95 %2700 Kč Číst recenze
#5Dámská lyžařská bunda Wedze 100 prodloužená
Materiál: 100% Polyester
Vodní sloupec: 10 000 mm

+ oblíbený model
+ dvojitá vrstva vaty, použití až do -15°C
+ sukně proti sněhu a možnost utažení v oblasti zápěstí.
⭐ 94 %1600 Kč Číst recenze
0 Sdílení