Domácnost Sport / outdoor

Nejlepší nože značky Victorinox: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší nože Victorinox
Švýcarská kvalita, to je pojem, který je známý snad každému a mluví sám za sebe. Mezi ikonické produkty této země patří kromě čokolády a hodinek taky nože. Zejména tzv. švýcarské nože, které mají zemi helvétského kříže i v obecném názvu – a samotný kříž na vlastní střence nebo čepeli. Tedy alespoň pokud jde o originální švýcarské nože od značky legendární Victorinox. A právě špičkovými výrobky této značky se dnes budeme zabývat. Nezůstaneme ovšem jen u švýcarských multifunkčních nožů, ale zajímat nás budou i modely pro běžné použití. I ty totiž značka Victorinox produkuje. Navíc se můžete i u nich těšit na perfektní kvalitu. Jak vybrat nejlepší nůž značky Victorinox? S malou pomocí našeho průvodce se vám to určitě podaří. Představíme vám všechny zásadní typy a řady nožů, které tato věhlasná společnost vyrábí. Seznámíme vás s důležitými parametry, vlastnostmi, používanými materiály i dalšími důležitými fakty, které mohou ovlivnit vaše rozhodování. Věnovat se budeme ovšem i cenám.

Asi už tušíte, že nože Victorinox jsou sázkou na kvalitu. Ne vždy přitom musejí být velmi drahé. Naopak. Tato značka nabízí nože v různých relacích a jejími výrobky lze vybavit kuchyni a domácnost velice kvalitně a přitom za přiměřené ceny. Samozřejmě však můžete sáhnout i po exkluzivnějších řadách. Velmi důležitou – nebo spíše stěžejní – kategorií jsou u této firmy právě kapesní a švýcarské nože. Představíme vám jejich nejdůležitější druhy a řady. Tyto nože mohou oslovit zejména zálesáky, dobrodruhy, turisty a milovníky jiných outdoor aktivit a sportů, ale taky třeba pracovníky některých profesí, jako je horská služba, lesnictví, armáda a podobně.

V našem článku najdete kromě zajímavých informací taky výběr nejlepších a nejžádanějších nožů této značky. Tento žebříček vám může posloužit jako inspirace a pomoci vám s výběrem a při srovnávání. O kvalitě výrobků vás mohou přesvědčit i nejrůznějších uživatelské i odbornější testy a recenze nožů Victorinox.

Nejlepší nože značky Victorinox na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Victorinox SwissChamp
To nejlepší od Victorinox
✔️ 33 funkcí
✔️ Nůž o velikosti 91 mm
✔️ Parádní kousek pro sběratele
✔️ Multifunkční pomocník
📌 od 1950 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Victorinox PIONEER Alox
Civilní verze army nože
✔️ Kapesní nůž o velikosti 93 mm
✔️ 8 funkcí
✔️ Ochrana proti poškození a korozi
📌 od 1100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Victorinox Compact
Pro každodenní použití
✔️ Kapesní nůž o velikosti 91 mm
✔️ Vhodný pro turistiku a cestování
✔️ 15 funkcí
📌 od 1150 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Victorinox Classic SD
Nejprodávanější nůž od Victorinox
✔️ Délka nože 58mm/délka čepele 35mm
✔️ 7 funkcí
✔️ Hmotnost jen 22g
📌 od 370 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Victorinox Spartan
Nejznámější 91 mm nůž
✔️ Nejpoužívanější kapesní nůž pro turistiku a cestování
✔️ 12 funkcí
✔️ Délka 91 mm
📌 od 590 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Victorinox Hunter Pro
Pro lovce a outdoorové nadšence
✔️ Zavírací nůž Victorinox ve velikosti 136 mm
✔️ Robustní čepel
📌 od 2800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Victorinox Huntsman
Cena / výkon
✔️ Kapesní nůž o velikosti 91 mm
✔️ Vhodný pro cestování a turistiku
✔️ 15 funkcí
📌 od 1000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat nejlepší nože značky Victorinox?

Při výběru nože byste se pochopitelně měli řídit především podle toho, k jakým účelům budete nůž používat a jaké máte nároky. Tato švýcarská značka nabízí velké množství řad kapesních, multifunkčních i běžných kuchyňských nožů.

Důležité je samozřejmě vybavení, materiálové zpracování, délka čepele a další parametry, včetně ceny. Nůž Victorinox navíc může být i vynikajícím dárkem pro někoho blízkého na Vánoce, narozeniny nebo při jiné významné příležitosti. Tyto nože mohou při slušném zacházení vydržet a sloužit celý život.

O značce Victorinox

Historie této významné značky začíná v roce 1884 v obci Ibach, která je součástí města Schwyz ležícího v samém srdci Švýcarska, mezi majestátními horskými štíty. Zde se po zkušenostech ve Francii a Německu vrátil tehdy 24letý rodák Karl Elsener, aby zde založil vlastní podnik na výrobnu nožů. Jako pohon některých výrobních nástrojů sloužila přímo voda zdejší řeky Tobelbach.

Toto úzké spojení s krajinou původu zůstalo společnosti dodnes. Stále totiž sídlí v Ibachu, i když jde o světovou značku s téměř dvěma tisíci zaměstnanci a ročními příjmy, které v přepočtu přesahují neuvěřitelnou hranici 12 miliard českých korun ročně.

Vraťme se ale ještě na chvíli do minulosti. Nožíř Elsener se dočkal již v roce 1891 úchvatného úspěchu. Získal totiž armádní zakázku – samozřejmě na dodávání nožů. Bohužel, už o rok později do hry vstoupila značka Solingen, která dokázala nože dodávat levněji.

Letitý konkurenční souboj způsobil Elsenerově firmě obrovské ztráty. Vynahradit je dokázal teprve patent z roku 1897 na komerčně veleúspěšný důstojnický a sportovní nůž (Schweizer Offiziers- und Sportmesser). Navzdory názvu ho sice armáda za svůj nepřijala. Mimo ni se však uchytil o to lépe.

V roce 1909 pojmenoval Elsener svou firmu Victoria po své ženě a zvolil si erb s helvétským křížem jako své logo. Teprve v roce 1921 společnost dostala jméno Victorinox. Jde o kombinaci slov Victoria a inox. Druhé slovo je zkratkou acier inoxydable (z fr. nerezová ocel), mohli bychom ho tedy jednoduše přeložit jako „nerez“.

Celé 20. století se pak pro značku neslo ve znamení „souboje“ se společností Wenger z Delémontu, s níž se musela podílet na armádních dodávkách. V roce 2005 konečně došlo ke zlomu a firma Victorinox konkurenční značku Wenger odkoupila.

Video

Kapesní „švýcarské“ nože Victorinox

Kapesní nože švýcarského typu představují jednoznačně vlajkovou loď v rámci nabídky značky Victorinox. Existují však ve velkém množství variant a provedení. Základním určujícím parametrem je délka.

Kapesní nože 58 mm

Malé kapesní nože Victorinox mají 58 mm. Mohou posloužit jako parádní klíčenka. Přesto nejsou jen na ozdobu, ale skutečně fungují. I při malých rozměrech navíc nabízejí bohatou výbavu. Už základní modely Classic disponují nožem, pilníčkem a čističem nehtů, nůžkami, pinzetou a párátkem a kroužkem na zavěšení na klíče. Cena se pohybuje mezi 300 až 500 Kč.

Např. dražší modely Signature Lite nabídnou i LED světlo, většinou i šroubovák a pravítko. Velmi bohatou výbavu nabídnou modely MiniChamp. LED světlo sice nemají, místo něj však na nich najdete např. otvírač dopisů, loupač kůry a škrabku, otvírák, magnetický křížový šroubovák i běžný šroubovák, tlakové kuličkové pero a další prvky. Cena je kolem 1000-1200 Kč.

Kapesní nože 65 mm

Najdete zde modelové řady jako Nail Clip nebo Executive. Lze pořídit i kousky s dřevěnou střenkou. Pro modely Nail Clip jsou typické kleštičky na nehty ve výbavě.

Kapesní nože 85 mm

Najdete zde například modelové řady Junior a Evolution. Cena je obvykle mezi 700 až 1500 Kč. Hmotnost kolem 80 až 90 g. Ve výbavě můžete často najít vývrtku, otvírák, pilku na dřevo, bodec a výstružník i jiné prvky.

Kapesní nože 74 a 84 mm

Najdete zde například základní nůž Bantam. Disponuje nožem, otvírákem, šroubovákem, pinzetou a párátkem. Stojí kolem 400 Kč. Za zmínku stojí i modely Waiter (s otvírákem a vývrtkou) či vybavenější Tourist (dvě čepele, otvírák na konzervy, šroubovák, bodec,…). Za zmínku stojí i nože Walker, Sportsman či Recruit.

Kapesní nože 91 mm

Jde o mimořádně oblíbenou velikost nožů Victorinox. Najdete zde některé tradiční a stále nejprodávanější nože Victorinox. Za zvláštní zmínku stojí model oceňovaný a velmi žádaný Spartan. Při hmotnosti pouze 59 g disponuje dvěma noži, vývrtkou, otvíráky na lahve a konzervy, šroubováky a odstraňovačem izolace drátů, výstružníkem a bodcem, pinzetou, párátkem a kroužkem k zavěšení. Tento osvědčený model můžeme jedině doporučit. Jeho cena se pohybuje v rozmezí cca 400 až 650 Kč.

Dalším skvělým nožem je Huntsman, který se v oblibě drží hned za modelem Spartan. Je ovšem v průměru dražší – od cca 650 Kč výše. Disponuje 15 prvky včetně nůžek a pilky na dřevo nebo víceúčelového háčku. V této velikosti však najdete i opravdu masivně vybavené nože jako SwissChamp. Ten nabídne 33 funkcí. Cena je nad 2000 Kč. Poměrně populární Ranger nabídne 21 funkcí. Explorer pak 16. Dostupnější, ale velmi populární Camper je opatřen 13 prvky – jeho cena přitom začíná nad kolem 450 Kč.

Kapesní nože 93 mm

Tato méně známá kategorie obsahuje nože s kovovou aloxovanou střenkou a spíše menším počtem prvků – např. Pioneer či Farmer. Ceny jsou od 1000 Kč výše.

Kapesní nože 111 mm

Tato kategorie skrývá už spíše dražší nože. Mezi nejznámější patří Swiss Soldier Knife, který je i součástí výbavy švýcarské armády. Disponuje 10 funkcemi včetně např. nože se zubatou čepelí. Hmotnost je cca 126 g a cena kolem 1200 Kč. Mezi populární modely patří i nože Forester či Hunter.

Kapesní nože 130 mm

Nejdelší kapesní nože značky Victorinox. Najdete zde velký výběr, ale zvláštní pozornost zaslouží nůž RangerGrip 79, který patří k vůbec nejprodávanějším i nejlepším nožům značky. Cena je od cca 1200 Kč a tento model nabídne 12 funkcí. Jde především o osvědčené prvky, jako je (kromě nože) otvírák na láhve a konzervy, šroubováky, pilka, pinzeta apod. Hmotnost nože je 167 g.

Onyx

Zajímavou a velmi atraktivní možnost představuje speciální série Onyx. Nože a další prvky jsou opatřeny vrstvou oxidu chromitého. Ten dodává oceli mimořádně stylový a krásný černý tón. Tyto nože jsou rovněž opatřeny černou střenkou. Vrcholem série je Ranger Grip 55 Onyx Black – nůž má délku 130 mm a 12 prvků výbavy. Při ceně kolem 3 tisíc Kč jde ovšem o záležitost pro náročné.

Video

Kuchyňské nože Victorinox

Victorinox nejsou jen kapesní a armádní nože. Velkou část sortimentu tvoří i kuchyňské nože. A že jde o kvalitní kousky, na to se můžete spolehnout.

Kuchařské nože

Nejlepším společníkem každého kuchaře či kuchařky je pořádný kuchařský nůž. Jde o nože s širší až širokou čepelí, které by měly vynikat kvalitou zpracování a univerzálností. Umožní krájení i sekání. Vyrábějí se z tvrdé, trvanlivé, nerezové oceli. Délka čepele je nejčastěji mezi 18 až 28 cm. Victorinox nabízí vynikající výběr kvalitních kuchařských nožů.

Podle délky čepele a zpracování je lze pořídit od cca 300 Kč až po tisíc Kč a více. Nejlevnější jsou kratší modely (kolem 15 cm) s plastovou rukojetí. Potěší přesto výbornou ergonomií a vysokou kvalitou a stálostí čepele a ostří. Dražší jsou modely s dřevěnou střenkou.

Swiss Modern

Speciální zmínku si jistě zaslouží speciální řada nožů a dalších nástrojů Swiss Modern. Vyznačují se stylovým, charakteristickým tvarem rukojeti. Ta může být ze špičkového plastu, ale i pravého dřeva (ořech). Jde o nože s mimořádně kvalitními čepelemi a řemeslným zpracováním. Vrchol nabídky pak představují nože z damaškové oceli. Ty jsou ovšem při ceně kolem 15 000 Kč volbou spíš pro velmi náročné zájemce.

Japonské nože „santoku“

Japonské nože typu santoku jsou stále populárnější i u nás. Vyznačují se velmi širokou a tvrdou čepelí. Tvarem i způsobem použití představují jakési spojení nože a sekáčku. Victorinox nabízí velmi kvalitní kousky v cenách od cca 700 Kč.

Nože na zeleninu

Největší sortiment najdete v kategorii nožů na zeleninu. Značka Victorinox nabízí jedny z nejprodávanějších nožů na zeleninu nejen u nás. Kvalita provedení je na výjimečné úrovni. Například velmi populární a žádané nože na rajčata koupíte běžně kolem 100 Kč za kus. To není za švýcarskou kvalitu nijak moc.

Značka Victorinox nabízí i nože na chleba, řeznické nože a samozřejmě nejrůznější sady nožů. Samozřejmostí jsou ovšem i nejrůznější doplňky a příslušenství. Ať už jde o pouzdra, brousky, bloky nebo jiné prvky. Kromě toho Victorinox nabízí i další vybavení – škrabky, prkýnka, struhadla, vařečky apod.

Ceny nožů Victorinox

O cenách jsme se průběžně zmiňovali v článku. Pojďme si to však ještě stručně shrnout.

✅ Nože Victorinox do 500 Kč

V této relaci najdete zejména kratší nebo méně vybavené kapesní nože. Z těch nejznámějších např. Spartan či Classic nebo Camper. Taky za tuto cenu koupíte kuchyňské nože – kuchařské (převážně s plastovou střenkou) i skvělé zeleninové nože.

✅ Nože Victorinox do 1500 Kč

Většina kapesních i kvalitních kuchařských nožů Victorinox se vejde do této relace. Ze „švýcaráků“ lze vyzdvihnout třeba nože Huntsman, Ranger, Forester či třeba Outrider. Taky si můžete pořídit velmi kvalitní kuchařský nebo santoku nůž s dřevěnou střenkou.

✅ Nože Victorinox nad 1500 Kč

V této relaci už můžete najít vrcholné produkty značky. Ze švýcarských nožů sem patří třeba skvělý nůž RangerGrip 79, SwissChamp, RescueTool nebo nože speciální série Onyx. Z kuchyňských nožů sem spadá exkluzivní série Swiss Modern.

ProduktInfoHodnocení
#1Victorinox SwissChamp
To nejlepší od Victorinox
✔️ 33 funkcí
✔️ Nůž o velikosti 91 mm
✔️ Parádní kousek pro sběratele
✔️ Multifunkční pomocník
📌 od 1950 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Victorinox PIONEER Alox
Civilní verze army nože
✔️ Kapesní nůž o velikosti 93 mm
✔️ 8 funkcí
✔️ Ochrana proti poškození a korozi
📌 od 1100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Victorinox Compact
Pro každodenní použití
✔️ Kapesní nůž o velikosti 91 mm
✔️ Vhodný pro turistiku a cestování
✔️ 15 funkcí
📌 od 1150 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Victorinox Classic SD
Nejprodávanější nůž od Victorinox
✔️ Délka nože 58mm/délka čepele 35mm
✔️ 7 funkcí
✔️ Hmotnost jen 22g
📌 od 370 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Victorinox Spartan
Nejznámější 91 mm nůž
✔️ Nejpoužívanější kapesní nůž pro turistiku a cestování
✔️ 12 funkcí
✔️ Délka 91 mm
📌 od 590 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Victorinox Hunter Pro
Pro lovce a outdoorové nadšence
✔️ Zavírací nůž Victorinox ve velikosti 136 mm
✔️ Robustní čepel
📌 od 2800 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Victorinox Huntsman
Cena / výkon
✔️ Kapesní nůž o velikosti 91 mm
✔️ Vhodný pro cestování a turistiku
✔️ 15 funkcí
📌 od 1000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení