Domácnost

Nejlepší bytové vůně: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší bytové vůně
I vůně utváří domov. Pokud chcete v tom svém zažívat příjemné pocity, krásnou atmosféru a naladit se na správnou vlnu – rozhodně stojí za to zaměřit se i na smyslové vjemy. Čich je trochu opomíjený, ale na naši mysl čichové podněty velmi silně působí. I na podvědomé úrovni. Aromaterapie je díky tomu oblíbená a účinná a dopřávat si ji můžete i v pohodlí domova. Stačí zvolit vůni. Ale jak vybrat tu správnou? Jak zajistit, že se příjemně rozvine po domově a dlouho se zde uchová? Právě s tím vám poradíme v dnešním článku. Věnovat se budeme výběru nejlepších dlouhotrvajících vůní do bytu.

Nejlepší bytové vůně na trhu

PořadíProduktInfoHodnocení
#1Rituals The Ritual Of Sakura Parfum D'Interieur
Nejznámější a nejlepší bytové parfémy
✔️ Kombinuje jemnou vůni rýžového mléka a třešňového květu
✔️ Parfémovaný sprej
✔️ Nádherná květinová a krémová vůně
📌 od 720 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Rituals The Ritual Of Jing Mini Fragrance Sticks Difuzér
✔️ Jemná vůně posvátného lotosu a jujube
✔️ Zklidňující vůně vydrží přibližně tři měsíce
✔️ Přírodní a jedinečný styl
📌 od 460 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Smells Like Spells Norse Magic Hag
✔️ Inspirována severskými mýty
✔️ Skvělá vůně do bytu
✔️ Kořeněno-orientálně-květinová vůně
📌 od 1600 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Difuzér No. 3 Santal Fig – ILLUME x Bloomingville
✔️ Difuzér provoní váš interiér po dobu 8 - 12 týdnů
✔️ Dodává se v krásné dárkové krabici
✔️ Krásně zapadne do moderního interiéru
📌 od 650 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#5Harmonizující kolekce HOME od L'OCCITANE
✔️ Domácí parfém na bázi cypřiše, tymiánu, eukalyptu, jalovce a ylang-ylang
✔️ Přináší pocit pohody a rovnováhy
✔️ Provoní váš domov
📌 od 700 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#6Souletto Floramania Reed Diffuser
✔️ Bohatá a komplexní vůně
✔️ Difuzér uvolňuje vůni konstantně bez nutnosti dalšího zásahu
✔️ Krásný designový doplňek
📌 od 450 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#7Tierra Verde Osvěžovač vzduchu - BIO pomeranč
✔️ Sladká vůně po zralých pomerančích
✔️ Umí neutralizovat pachy
✔️ Svou kvalitou a šetrností si vysloužil certifikaci Eco Garantie
📌 od 150 Kč
⭐ 90 % Číst recenze

Jak vybrat vůni do bytu?

Parfém, vonnou svíčku nebo třeba difuzér? Květinovou, či ovocnou vůni? Uklidňující, či povzbuzující? Při výběru vůně je důležité řídit se dle toho, čeho chcete docílit. Chcete vůni intenzivní či spíše jemnou a dlouhodobou? Dnes už můžete mít cokoli, stačí vědět, kde a jak hledat. Pomoci vám mohou i recenze bytových vůní.

Způsoby, jak provonět byt

Pokud chcete, aby to u vás doma pěkně vonělo, stojí před vámi dva úkoly či rozhodnutí. Musíte si vybrat, jaká vůně by se měla vaším domovem šířit. A za druhé… jakým způsobem se bude šířit. V našem článku se budeme zabývat oběma kroky, ale začneme tím druhým. Podíváme se na to, jaké existují nejzajímavější a nejznámější možnosti „distribuce“ vůně po interiéru. Některé jsou pokročilé a vhodné i pro náročné, jiné spíše snadno dostupné. Stačí si vybrat.

bytová vůně

Bytový parfém

Jednoduché, okamžité, instantní řešení. Bytové parfémy mohou okamžitě rozptýlit poměrně intenzivní vůni. Kvalitní parfémy navíc zajistí, že se vůně v bytě udrží poměrně dlouho. Přesto jde spíše o krátkodobé a příležitostné řešení. Výhodou je obrovský výběr a velmi snadné použití kdekoli a kdykoli.

Aroma difuzér – jak ho vybrat?

Aroma difuzér je obecně poměrně široký pojem a dá se tak v zásadě označit cokoli, co rozptyluje a šíří nějakou vůni. Patří sem např. i aroma lampy, kterým se budeme věnovat zvlášť. Velmi oblíbené jsou pak tyčinkové difuzéry.

Tyčinkové difuzéry

Od vonných tyčinek se liší tím, že samotné tyčinky vůni nevydávají, nýbrž pouze předávají do prostoru. Obvykle jde o např. ratanová stébla, která se vloží do lahvičky s vonným olejem. Tyto difuzéry se typicky prodávají jako jeden celek. Tyto aromaterapeutické sety lze pořídit od cca 150 Kč a vydrží šířit vůni po dobu cca 4 až 8 týdnů. Samozřejmě s tím, že účinek postupně slábne.

Tyčinky vytahují vůni z oleje, do nějž jsou částečně ponořeny a šíří ji do prostoru. Není třeba žádné zahřívání ani napájení. Zhruba po 14 dnech je dobré tyčinky otočit. Používat byste je měli pouze s jedním typem vůně. Výhodou je nenáročnost, solidní účinek a zdravotní nezávadnost (žádné hoření, zplodiny,…) za předpokladu, že jde o kvalitní produkt.

Elektrické difuzéry

Elektrický difuzér je možností, kterou bychom v nadsázce mohli označit jako „profesionální“ volbu. Toto zařízení může být volbou i pro velmi náročné zájemce a fajnšmekry do bytových vůní, kteří chtějí dlouhotrvající a vydatný účinek.

Elektrické difuzéry šíří vůni aktivně, takže distribuce je velmi efektivní. Využívají přitom různé technologie. Velmi populární jsou ultrazvukové (sonické) modely, které pomocí akustických vibrací rozkládají použitou náplň (vonný olej) a šíří do prostory aromatickou mlhu/páru. Do nádrže difuzéru se dává voda a jen pár kapek oleje. Přístroj do jisté míry funguje i jako zvlhčovač.

Tyto difuzéry pracují tiše a prodávají se ve velmi pěkných designech, takže plní i účel bytové dekorace. Cena dostupnějších začíná už pod hranicí 400 Kč.

Další možností je nebulizační difuzér, který funguje na principu rozprašování. Dává se do něj pouze olej (bez vody), takže ho někteří považují za účinnější. Vskutku pracuje velmi intenzivně a provoní i poměrně velké prostory. Nevýhodou je vyšší cena oproti sonické verzi. Pro náročné zájemce a do velkých bytů a domů však může být vhodnější.

Oba typy difuzérů pracují za studena. Nevýhodou je (kromě pořizovací ceny) i nutnost elektrického napájení.

Aroma a katalytické lampy

Vonné lampy jsou další možností jak provonět byt i na dlouhou dobu. Existuje přitom více druhů těchto lamp.
Klasická aromalampa je velmi jednoduchá pomůcka. Jde o misku či jinou otevřenou nádobu na obvykle kovovém podstavci, v jehož dně je prostor pro zdroj tepla – obvykle se používá čajová svíčka. Další možností je keramický celek rozdělený na „dvě etáže“ – spodní pro svíčku a horní pro olej.

Výhodou těchto aromalamp je pěkný vzhled, i díky plamenu vytvářejí příjemnou atmosféru. Jsou navíc v průměru docela dostupné. Nevýhodou je právě spalování a tedy vypouštění zplodin, spotřeba svíček je pro dlouhodobé šíření vůně navíc poměrně velká. Aromalampy se tak hodí spíše pro příležitostné či omezené použití.

Katalytická lampa je poněkud sofistikovanější řešení, které se sice „spouští“ zapálením plamene, ale následně díky rozběhlé chemické reakci už fungují bez hoření. Tyto lampy primárně slouží k čištění vzduchu, ale používají se v kombinaci s vonnými oleji. Katalytické lampy bývají velmi zdobné, nemusejí se hodit do každého interiéru (např. moderního a minimalistického). Nevýhodou je i vyšší cena obvykle přes 1000 Kč.

Aromatické polštářky

Jednoduché, ale velmi příjemné řešení. Jde zkrátka o polštářky různé velikosti naplněné vhodnou sušenou bylinkou či směsí. Osvědčená je např. levandule, která vydrží vonět velmi dlouho. Polštářky lze používat běžným způsobem (na gauč, do postele) nebo je třeba zavěsit jako dekoraci.

Výhodou je přírodní a zcela nezávadné řešení. Nevýhodou je však poměrně nízká intenzita. Polštářky fungují spíše velmi lokálně, neprovoní celý byt. Dají se koupit, ale šikovnější zájemci si je mohou i sami vyrobit.

Vonné svíčky

Vonné svíčky jsou naprostá klasika a u nás zřejmě nejoblíbenější možnost. Jde zřejmě o první řešení, které člověka v souvislosti s provoněním bytu napadne. Nevýhodou je spalování a vznik zplodin. Zdravotní závadnost může zhoršovat přítomnost chemikálií zejména v méně kvalitních svíčkách (benzen, xylen,…).

Doporučujeme kupovat svíčky vysoké kvality z včelího vosku (či jiných nezávadných materiálů) od renomovaných výrobců. Déle vydrží a spalování je mnohem čistší. Mezi nejlepší značky patří Yankee Candle, WoodWick, Mulieres,…

Vonné tyčinky

Vonné tyčinky jsou další velmi populární varianta. Oblíbené jsou tibetské tyčinky ze santalového dřeva. Do této kategorie by se dal zařadit i tradiční český vánoční františek atd. Dnes je nabídka vonných tyčinek obrovská s nejrůznějšími druhy vůní. Tyčinky se zapálí, ale plamen se poté sfoukne, takže jsou bezpečnější než svíčky.

Potpourri, ovoce a bylinky

Svůj byt můžete velmi jednoduše provonět i pomocí sušených bylinek nebo ovoce (sušené plody, kůra). Velmi populární záležitostí je Potpourri. Směs vonného koření a bylin z dávné Francie. Používají se do ní i hobliny aromatických dřevin (jalovec, cedr,…), květiny (levandule, jasmín,…), koření (hřebíček, dobromysl,…), kůra citrusů apod. Nevýhodou této kategorie obecně je poměrně slabý účinek s kratším až střednědobým trváním.

levandule

Volba vůně do bytu dle ročního období

Nyní se můžeme přesunout k další části průvodce. V té se podíváme na výběr konkrétních vůní, což je minimálně stejně důležité. K volbě vůně se dá přistupovat z různých hledisek a úhlů. Jednou z možností je volit vůně podle ročního období.

Jaro

K jaru se pochopitelně hodí čerstvé, svěží, jasné vůně. Zkrátka jarní vůně. K jaru patří svěží vítr, čerstvá tráva a pučící květy. Hodí se květinové vůně, vůně, které najdete v lese, na rozkvetlé louce. Fialky, konvalinky, jasmíny, magnolie, kosatce, čerstvé ovocné vůně (zelená jablka, cirtrusy, třešně,…) i dřevité tóny.

Jaro se má zkrátka nést ve znamení vzdušnosti, čerstvosti. Nehodí se těžkopádné ani příliš intenzivní vůně. Spíše se hodí způsoby difuze vůní za studena než zápalné vonné pomůcky.

Léto

V létě vás mohou příjemně naladit exotické či orientální vůně. V horkých dnech se pak hodí osvěžující vůně. Zvolit můžete například vůně tropických ovocných plodů (kokos, mango,…), vůně středomořského koření (bazalka, oregano, tymián,…) či vůně moře nebo jiné „akvatické“ (vodní) vůně. Pokud je součástí vůně i sůl, bude vůně nejen autentická, ale pomůže vám i lépe dýchat. Hodí se i silnější květinové vůně.

Podzim

Podzim a zima jsou pro používání příjemných bytových vůní časy jako stvořené. Volit již můžete i těžší, vydatnější vůně. Sytější, kořeněné či dřevité. Oblíbené jsou vůně jehličnanů, pryskyřice, podzimního listí, lesních a pozdních plodů (jablka, hrušky, švestky,…). Skvělá je i vůně vanilky, medu, skořice či hřebíčku. Někdo nedá dopustit na orientální vůně. Na rozdíl od jara či léta se již hodí i zápalné vůně (tyčinky, svíčky,….).

Zima

Zima se nese ve znamení vánočních svátků a snese i poměrně velmi intenzivní, hutné vůně. Aspoň příležitostně. Oblíbené jsou dřevité vůně a vůně jehličí a pryskyřice. Klasikou jsou však i kořeněné vůně s dominantní skořicí, hřebíčkem, anýzem, zázvorem i vanilkou. Velmi příjemné mohou být vůně kávy, karamele a čokolády. Používají se i citrusové vůně pro osvěžení či jiné pozdní ovoce (opět zejména jablka, hrušky,…). Zima je ideálním obdobím pro výrazné, atmosférické provonění bytu.

Volba vůně podle místnosti

Vůni byste měli volit i podle konkrétní místnosti. Do ložnic a dětských pokojů by neměly pronikat žádné intenzivnější vůně. V každém případě musejí být zdravotně nezávadné a rozhodně jsou lepší volbou vůně šířené za studena. Jemné, osvěžující, chladivější (nebo hřejivější v zimě). Hodí se eukalyptus či jiné osvěživé bylinky či ovocné až dřevité vůně.

Obecně doporučujeme se v otázce provonění těchto místností příliš „neodvazovat“. Dětský pokoj je lepší z takových záležitostí zcela vynechat a raději zde umístit např. květiny, které i v noci produkují kyslík a čistí vzduch. Aloe, rýmovník, filodendron, kapradiny, azalka a další… ty se skvěle hodí i do ložnice.

V obývacím pokoji se můžete více rozšoupnout, zde je prostor pro různé příležitostné i vydatnější vůně dle ročního období, svátku apod. Zajímavě si lze pohrát s vůní ve vstupní chodbě. Je to první vůně, která příchozí „praští do nosu“ a velmi silně ovlivní celkový dojem. Zajímavě zde mohou vyniknout např. i kožené vůně, ale taky dřevité apod.

Do pracovny se pak hodí vůně, které podpoří soustředění a výkon (viz níže). Do jídelny zase vůně spojené s jídlem a podporující chuť (kořeněné, ovocné, sladké, čokoládové,…).

Volba vůně dle účinků

Bytovou vůni můžete volit i dle toho, jakých účinků chcete dosáhnout.

Uklidnění, antistres, relaxace

Vynikající je pro tyto účely levandule, která má vydatnou, krásnou a dlouhotrvající vůni. I obyčejné svazky sušené levandule vydrží vonět dlouho. Skvělá je i meduňka, heřmánek, eukalyptus, santalové dřevo. Vyzkoušet můžete vůni bazalky, borového dřeva, ylang-ylang, máty, čajovníků…

Soustředění

Na home office můžete svůj výkon a soustředění podpořit vhodnou vůní v pracovně. Osvědčenou záležitostí je rozmarýn, ale i máta, citrusové vůně, vůně borovice.

Vůně proti úzkosti, obavám, depresím

Potřebujete-li trochu podpořit psychiku a zbavit se negativních myšlenek, pomocí jsou především květinové vůně. Například růže, jasmín či levandule. Vhodné jsou i dřevité vůně cedru, lípy a lipových květů, santalu,…

Ceny bytových vůní

Kolik stojí kvalitní vůně do bytu? Zde samozřejmě velmi záleží na tom, o jaký typ vůně či zařízení na difuzi vůní půjde. Rozpětí je tedy značné.

✅Bytové vůně do 300 Kč

Výběr vonných svíček, tyčinek, ale i tyčinkových difuzérů, levnějších bytových parfémů, esenciálních olejů apod.

✅Bytové vůně do 1000 Kč

Kvalitnější svíčky, parfémy a elektrické difuzéry či aroma lampy.

✅Bytové vůně nad 1000 Kč

Katalytické lampy a výkonné elektrické difuzéry, exkluzivní parfémy a nejrůznější sady vůní.

Nejlepší značky bytových vůní

U kterých značek hledat zajímavý sortiment možností, jak provonět byt?

  • Air Wick – Obrovský výběr domácích vůní v různých formách. Parfémy, osvěžovače, oleje,…
  • Millefiori – Stylové a kvalitní vůně ve formě tyčinkových difuzérů, esenciálních olejů apod.
  • Rituals – Vysoce kvalitní domácí parfémy, svíčky a tyčinkové difuzéry.
  • Tesori – Oleje a difuzéry především s orientálním charakterem.
PořadíProduktInfoHodnocení
#1Rituals The Ritual Of Sakura Parfum D'Interieur
Nejznámější a nejlepší bytové parfémy
✔️ Kombinuje jemnou vůni rýžového mléka a třešňového květu
✔️ Parfémovaný sprej
✔️ Nádherná květinová a krémová vůně
📌 od 720 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Rituals The Ritual Of Jing Mini Fragrance Sticks Difuzér
✔️ Jemná vůně posvátného lotosu a jujube
✔️ Zklidňující vůně vydrží přibližně tři měsíce
✔️ Přírodní a jedinečný styl
📌 od 460 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Smells Like Spells Norse Magic Hag
✔️ Inspirována severskými mýty
✔️ Skvělá vůně do bytu
✔️ Kořeněno-orientálně-květinová vůně
📌 od 1600 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Difuzér No. 3 Santal Fig – ILLUME x Bloomingville
✔️ Difuzér provoní váš interiér po dobu 8 - 12 týdnů
✔️ Dodává se v krásné dárkové krabici
✔️ Krásně zapadne do moderního interiéru
📌 od 650 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
#5Harmonizující kolekce HOME od L'OCCITANE
✔️ Domácí parfém na bázi cypřiše, tymiánu, eukalyptu, jalovce a ylang-ylang
✔️ Přináší pocit pohody a rovnováhy
✔️ Provoní váš domov
📌 od 700 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#6Souletto Floramania Reed Diffuser
✔️ Bohatá a komplexní vůně
✔️ Difuzér uvolňuje vůni konstantně bez nutnosti dalšího zásahu
✔️ Krásný designový doplňek
📌 od 450 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#7Tierra Verde Osvěžovač vzduchu - BIO pomeranč
✔️ Sladká vůně po zralých pomerančích
✔️ Umí neutralizovat pachy
✔️ Svou kvalitou a šetrností si vysloužil certifikaci Eco Garantie
📌 od 150 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
0 Sdílení