Domácnost Pro děti

Nejlepší sedací vaky pro děti či pro dva: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Sedací vak Sedací vaky a pytle patří k dalším trendům, které v posledních letech zaplavily svět – a především naše obýváky, pokoje, snad i kanceláře a pracovny. Mnozí jim nakonec dávají přednost před tradičnějším posezením v podobě židlí, křesel nebo i pohovek. Co vlastně sedací vaky jsou, jak mohou vypadat a „fungovat“, ale především… jak vybrat nejlepší sedací vak? Právě to jsou otázky, kterým se dnes budeme věnovat. Sedací vak může sloužit jako pohodlné i zdravé místo k odpočinku, ale výběr je dnes už velký a rozmanitý, a ne každý model je automaticky vhodný pro každého a pro všechny příležitosti i účely.

V našem článku se zaměříme i na sedací vaky pro děti a taky třeba společné sedací vaky pro dva a další specifické modely. Nastíníme, jaké výhody, ale i nevýhody či úskalí, může používání těchto pomůcek přinášet a na jaké parametry a vlastnosti byste se měli zaměřit, pokud se rozhodnete toto vybavení do své domácnosti (nebo kamkoli jinam) pořídit.

V našem článku najdete jak podrobného, praktického průvodce výběrem, tak i inspirativní žebříček, do kterého jsme zařadili nejoblíbenější, nejlépe hodnocené a nejprodávanější sedací vaky ze současné nabídky. Zajisté si mezi nimi vyberete. Jejich kvality či nedostatky si přitom můžete snadno proklepnout prostřednictvím uživatelských recenzí sedacích vaků anebo i obšírnějších testů těchto výrobků.

Nejlepší sedací vaky pro děti či pro dva na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Tuli Sedací vak Relax
Nejlepší sedací vak dle nás
✔️ desítky různých vzorů
✔️ snímatelný potah
✔️ objem náplně: 220 l
✔️ rozměry: 65 x 95 x 70 cm
✔️ vhodné i do exteriéru
📌 od 4410 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tuli Sedací vak Smart
Nejlepší sedací pytel
✔️ desítky různých vzorů
✔️ NEsnímatelný potah
✔️ objem náplně: 320 l
✔️ rozměry: 140 x 140 x 25 cm
✔️ jeden z nejoblíbenějších modelů
📌 od 3690 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Sedací vak Klídek
Nejprodávanější na Alza.cz
✔️ 5 barevných provedení
✔️ lze měnit, odebírat nebo přidávat výplň
✔️ nenáročná údržba
✔️ rozměry: 95×75×108 cm
📌 od 3790 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4BeanBag Sedací pytel
Nejlepší pro děti
✔️ na sezení i ležení
✔️ výrobek příjemný na dotek
✔️ možnost doplnění výplně
✔️ omyvatelný vodou
✔️ rozměry: 179×140 cm
📌 od 1690 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5BeanBag Comfort s popruhy
✔️ dvojité prošití sedacího vaku
✔️ náplň lze přidávat či odebírat
✔️ lehce omyvatelný
✔️ s popruhy
✔️ rozměry: 189×149 cm
📌 od 1990 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Sedací vak - Lego
✔️ ideální pro děti - LEGO vzor
✔️ rozměr: 150×100 cm (cca 250 l)
✔️ dvojité prošití
✔️ lze odebírat a přidávat náplň
✔️ nosnost až 180 kg
📌 od 2700 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat sedací vak?

Co je důležité při výběru sedacího vaku? Především se musíte na základě způsobu použití rozhodnout pro správnou velikost a tvar. Dále je velmi důležité materiálové zpracování, od kterého se odvíjí i náročnost na údržbu, komfort, odolnost a další vlastnosti sedacího pytle. Pozornost budete chtít zajisté věnovat i designu nebo ceně a výrobci.

Co je to sedací vak?

Sedací vaky jsou módní druh „nábytku“, který může nahradit nebo doplnit běžnější druhy posezení. Jde o velké pytle a vaky různých tvarů a proporcí, které mají textilní potah a měkkou, lehkou výplň. Jsou to de facto velké polštáře, ale odolnější a více drží formu, takže se na nich dá pohodlně sedět či ležet. Jaké výhody to však přináší?

Nejlepší sedací vaky

Jaké jsou výhody a nevýhody sedacích vaků?

Obliba sedacích vaků se nerozšířila jen tak pro nic za nic. Používání tohoto vybavení přináší četné výhody. Mezi velmi důležité patří lehkost, flexibilita a mobilita. Vaky mají poměrně nízkou hmotnost, snadno je můžete kamkoli přesunout nebo natvarovat či upravit tak, aby se vešly na místo, kde je chcete mít.

Máte mnohem více možností a spíše se můžete řídit vlastní představou oproti třeba klasickému křeslu, kde se musíte spíše podřizovat. Vak můžete navíc snadno přetáhnout či přenést, může sloužit jako mobilní posezení. V menším bytě ho můžete třeba uskladnit ve skříni a vytáhnout, jen když bude potřeba nebo když přijde návštěva.

Vaky se vyznačují vysokou univerzálností použití. Dá se na nich ležet, klečet, sedět. Můžete si v nich hovět při čtení nebo sledování TV, s notebookem nebo při diskuzi s návštěvou. Vaků je přitom velký a rozmanitý sortiment. V závislosti na tvaru, materiálech i rozměrech se liší specifickými vlastnostmi a výhodami. Vybrat si tak můžete optimální variantu podle svého vkusu a potřeb.

Velmi často se pak vaky skloňují v souvislosti se zdravějším sezením a ležením. Skutečně je sezení na vaku či pytli lepší než na židli nebo v křesle? Mnozí odborníci tvrdí, že ano. Měkký a pružný podklad se adekvátně přizpůsobí anatomii. Tlak na páteř a klouby je mnohem nižší než u pevného posezení, ale vak zároveň nabídne přiměřenou oporu, aby sezení zůstávalo pohodlné.

Vaky mohou pomoci k větší relaxaci, uvolnění svalstva, člověk na nich obvykle nesedí v tak strnulé poloze jako na židli. Vaky jsou často doporučovány jako alternativní posezení pro osoby trpící různými onemocněními a bolestmi pohybového aparátu, ale taky třeba pro těhotné ženy a děti. Sedací vak však může být skvělým pelíškem i pro domácí mazlíčky.

Má to i nějaké nevýhody?

Ano, i nějaká úskalí se najdou. Například usedání a vstávání z vaku je náročnější než třeba z křesla či židle, což může činit potíže zejména starším osobám. Vak spíše poslouží pro delší relaxační posezení než jako „operativní“ sedátko, které potřebujete každou chvíli opouštět.

Dalším problémem může být údržba. Velmi ovšem záleží na zvoleném povrchu a materiálu, protože nároky na čištění a údržbu se mohou značně lišit. Některé vaky jsou ovšem opravdu náchylnější ke znečištění a hůře čistitelné. Kvůli členitému povrchu může být problematičtější je například vysát od chlupů či prachu oproti pohovce.

Pak je tu otázka pohodlí. Ne každému musí sezení či ležení na vaku vyhovovat. Obvykle je ale klíč ke komfortu ve správném výběru. Je třeba zvolit si adekvátní materiál, velikost i tvar, aby vám vak co nejlépe sloužil.

Sedací vaky pro děti

Sedací vak či pytel může být parádní formou posezení pro děti. Většina dětí bude vak přirozeně upřednostňovat před židlí, ale třeba i křeslem či pohovkou, protože vak poskytuje větší volnost a svobodu pohybu, pohodlí a zároveň jsou zábavnější. Na vaku lze sedět, ležet i cokoli mezi tím, což dětem vyhovuje, zvlášť neposednějším. Vak si tudíž snadno zamilují.

Při výběru byste se měli řídit především materiálovým zpracováním. Vaky pro děti by měly být snadno udržovatelné a čistitelné. Některé mohou mít i svrchní potah, který je snímatelný a pratelný. Skvělou volbou je nylon, který se velmi snadno udržuje. Vak by měl být taky velmi odolný, kvalitně prošitý a schopný odolat i divočejšímu zacházení.

Pokud jde o velikost, obvykle se pro děti prodávají vaky menších rozměrů a do objemu kolem 250 l. Samozřejmě však záleží na vás, jaký prostor chcete dětem poskytnout. Větší vak může poskytnout více prostoru pro pohyb a dítě se na něm bude cítit volněji. Případně může sloužit jako „sourozenecký“ vak pro dva.

Opomenout nelze jistě ani otázku designu. Drtivá většina vaků je jednobarevná, ale narazit můžete i na dětské vzory, například s dinosaury, zvířátky nebo pohádkovými postavičkami. Vzorek může mít i výhodu „maskování“. Nepůjde na něm tak snadno vidět každé ušpinění.

Sedací vaky podle tvaru

Tvar vaku představuje důležitý faktor výběru. Nejde jen o estetický dojem, ale taky funkční vlastnosti. V současnosti lze najít poměrně pestrou škálu tvarových zpracování. Podíváme se aspoň na ty nejdůležitější a základní typy.

Polštář

Zřejmě nejběžnější vaky na sezení, které se stále těší velké oblibě. Jejich výhoda spočívá v určité neutrálnosti a všestrannosti. Můžete na nich sedět i polehávat, lze je nechat volně ležet na zemi nebo postavit na hranu, opřít o zeď jako křesílko nebo umístit jinými způsoby. Mohou být taky skvělým hnízdečkem pro miminka či velmi malé děti, menší varianty pak třeba poslouží jako pelíšky pro domácí mazlíčky. Větší varianty poslouží i dvěma osobám.

Hruška

Skvělá volba na sezení se snadnějším usedáním a vstáváním. Pytel připomíná kapku či hrušku a nabídne vyšší posed s opěrkou. Hruška zabere méně místa než polštář, ale není tak univerzální.

Křeslo

Jde již o vak, který je tvarovaný do podoby křesla s opěrkou. Můžete ho doplnit i taburetem a mít měkčí, komfortní alternativu ušáku nebo jiného klasického křesla třeba do obýváku.

Míč, koule

Další populární varianta. Míče jsou oblíbené zejména u dětí, ideální na pohodlné hovění v dětském pokoji. Většinou jsou vaky i designově stylizované do podoby míče.

Další typy

Banán, válec, taburety, kostky i jiné typy. Možností je hodně, ale tyto typy vaku už se vyskytují méně, výběr je omezenější. Přesto mohou zaujmout.

Sedací vaky podle rozměrů a nosnosti

Rozměry jsou velmi různorodé v závislosti na tvaru vaku. Klasické větší polštářové vaky mívají obvykle cca 140 x 180 cm, což je dost pro pohodlné sezení i ležení dospělého člověka. Často se však velikost udává spíše v objemu (litry) anebo jednoduše v symbolickém označení. Třeba XL, XXL.

Vaky do 250 l jsou většinou menší, vhodné pro děti nebo sezení. Střední, nejběžnější modely mívají do 350 l. Nad touto hodnotou už jde o nadměrné XL či XXL vaky, které poslouží i dvěma osobám. Nosnost obvykle závisí na materiálu a hustotě výplně. Obvykle dosahuje 120-180 kg, může to však být i méně, někdy naopak dokonce více.

Sedací vaky podle materiálu potahu

Na potahy vaků se používají nejrůznější přírodní i umělé látky. Špičkovou odolnost a snadnou údržbu zajistí nylon, který je vhodný i do exteriéru. Na dotek příjemnější je bavlna, která se však snáze znečistí a hůře čistí. Odolnost je poněkud nižší. Doporučujeme variantu se snímatelným potahem.

Polyester je určitý kompromis. Poměrně odolný a cenově dostupný se středně náročnou údržbou. Eko kůže či pravá kůže jsou varianty působící luxusněji. Vhodné jsou do obýváků. Vyžadují více ohledů a náročnější péči (zejména pravá kůže). Plyš je pěknou volbou pro malé vaky do dětského pokoje. Jsou velmi příjemné a útulné. Ovšem životnost je krátká a údržba mimořádně náročná.

Sedací vaky podle výplně

Pokud jde o výplň, oblíbenou volbou jsou EPS kuličky. Existují v různých rozměrech. Čím menší, tím tvrdší posed, ale větší odolnost vůči proležení a ztrátě objemu. Větší kuličky jsou komfortní, ale dřív se sleží – je vhodné, aby šla náplň doplňovat.

Velmi zajímavou možností jsou přírodní výplně. Často se používají části obilnin, třeba pohanky, špaldy apod. Mají vysokou tvarovou stálost, ale jsou poněkud tvrdší a je třeba dávat pozor na vystavení vlhkosti. Pro venkovní použití se používají i vaky plněné vzduchem.

Naopak nedoporučujeme levné vaky plněné polystyrenem. Je netrvanlivý, má špatné ortopedické vlastnosti a je potenciálně zdravotně závadný. Rozhodně by neměl být volbou u vaku pro děti, alergiky, astmatiky apod.

Ceny sedacích vaků

Kolik stojí kvalitní sedací vak pro dítě či dospělého nebo pro dvě osoby?

Sedací vaky do 1000 Kč

V této relaci se dají pořídit především vaky typu míč nebo hruška. Jde o spíše menší velikosti vhodné pro děti či méně náročné dospělé.

Sedací vaky do 2000 Kč

Velký výběr vaků různého druhu, včetně polštářů, křesel apod. U levnějších druhů je třeba si dát pozor na materiálové zpracování, nosnost, odolnost apod.

Sedací vaky nad 2000 Kč

Zde lze pořídit velmi kvalitní sedací vaky z vysoce odolných a snadno udržovatelných materiálů. Rovněž si můžete vybrat z nadměrných vaků pro více osob.

Nejlepší značky sedacích vaků

Které značky sedacích vaků se těší největší oblibě?

  • SittingPoint – Velmi oblíbená značka dostupných sedacích vaků, kterou nabízí řetězec Lidl. Jde o menší vaky typu hruška nebo křeslo.
  • CrazyShop – Velký výběr velmi kvalitních vaků, především klasických polštářů, ale i míčů a dalších typů. Velmi dobrá volba.
  • Tuli – Vaky pro náročné. Velmi komfortní a kvalitně zpracované modely ovšem s vyššími cenami. Přejít do oficiálního eshopu
  • BeanBag – Typické jsou u této značky především polštářové vaky s popruhy, které jim dávají formu. Dobrá a osvědčená značka.
ProduktInfoHodnocení
#1Tuli Sedací vak Relax
Nejlepší sedací vak dle nás
✔️ desítky různých vzorů
✔️ snímatelný potah
✔️ objem náplně: 220 l
✔️ rozměry: 65 x 95 x 70 cm
✔️ vhodné i do exteriéru
📌 od 4410 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Tuli Sedací vak Smart
Nejlepší sedací pytel
✔️ desítky různých vzorů
✔️ NEsnímatelný potah
✔️ objem náplně: 320 l
✔️ rozměry: 140 x 140 x 25 cm
✔️ jeden z nejoblíbenějších modelů
📌 od 3690 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Sedací vak Klídek
Nejprodávanější na Alza.cz
✔️ 5 barevných provedení
✔️ lze měnit, odebírat nebo přidávat výplň
✔️ nenáročná údržba
✔️ rozměry: 95×75×108 cm
📌 od 3790 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4BeanBag Sedací pytel
Nejlepší pro děti
✔️ na sezení i ležení
✔️ výrobek příjemný na dotek
✔️ možnost doplnění výplně
✔️ omyvatelný vodou
✔️ rozměry: 179×140 cm
📌 od 1690 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5BeanBag Comfort s popruhy
✔️ dvojité prošití sedacího vaku
✔️ náplň lze přidávat či odebírat
✔️ lehce omyvatelný
✔️ s popruhy
✔️ rozměry: 189×149 cm
📌 od 1990 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Sedací vak - Lego
✔️ ideální pro děti - LEGO vzor
✔️ rozměr: 150×100 cm (cca 250 l)
✔️ dvojité prošití
✔️ lze odebírat a přidávat náplň
✔️ nosnost až 180 kg
📌 od 2700 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení