Domácnost Kuchyně

Inteligentní chytré květináče – recenze těch nejlepších nejen na bylinky

Květináč s bylinkami Chytrá domácnost řízená počítači a mobilními zařízeními už dávno nepatří do sféry sci-fi, ale mění se v běžnou realitu. Do většiny domů a bytů však proniká spíše postupně s jednotlivými prvky. Smart spotřebiče jako pračky, ledničky, televize nebo i robotické vysavače jsou docela známou záležitostí, ale někdy člověka zaskočí, co všechno ještě může být v domácnosti „chytré“. Například květináče jistě zatím patří spíše mezi kurióznější záležitosti. Pokud o něčem takovém slyšíte poprvé, v tomto článku najdete dostatek informací pro bližší seznámení. A pokud už o tomto vybavení vážně uvažujete, pomůžeme vám vybrat nejlepší chytrý květináč podle nejdůležitějších parametrů, ceny, ale taky krátkých recenzí známých výrobců.

Na první pohled se chytrý květináč může jevit jako další poněkud redundantní výstřelek moderní technologie. Ale ve skutečnosti může být jeho praktický užitek poměrně zajímavý. Zejména pak pro lidi, kteří se doma rádi obklopují zelení a třeba i vůní čerstvých bylinek, z nichž potom vaří lahodná jídla pro celou rodinu. Tento příklad jsme nezvolili náhodně. Současné chytré květináče jsou totiž skutečně zaměřeny především na pěstování zeleně tohoto druhu – tedy bylinek a třeba i některých druhů zeleniny. Jde tedy spíše o kompaktní domácí zahrádky než květináče v doslovném smyslu.

V tomto článku vás obeznámíme se základním principem fungování těchto výrobků. Představíme vám však i žebříček zajímavých konkrétních modelů. Podrobnější informace o nich pak můžete získat například z uživatelských recenzí chytrých květináčů a taky z různých podrobnějších a objektivnějších odborných testů.

Nejlepší inteligentní chytré květináče na trhu

ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Véritable® CONNECT,
Moonlight Gold

✔️ rychlý růst rostlin i bez oken
✔️ LED technologie
✔️ adapt’light™ mění sílu světla dle potřeby květin
✔️ 4-6 měsíců sklizně i v zimě
✔️ automatizované zavlažování na 3 týdny
✔️ 4 různé druhy rostlin ve stejný čas
✔️ přírodní náplně ihned k použití
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7200 Kč Číst recenze
#2Click and Grow Smart Garden 3
✔️ aada obsahuje 3 kazety s bazalkou
✔️ 100% organické, bez GMOs a pesticidů
✔️ inspirace z NASA
✔️ integrovaná LED lampa
✔️ automatické zavlažování
✔️ ideální, pokud začínáte
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2300 Kč Číst recenze
#3Click and Grow Smart Garden 9
✔️ větší květináč 2. místa tabulky
✔️ vhodný až pro 9 sazenic (součástí balení)
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3500 Kč Číst recenze
#4TREGREN T6 Kitchen Garden
✔️ až pro 12 rostlinek
✔️ speciální LED osvětlení
✔️ samozavlažovací systém
✔️ aplikace s databází 40+ rostlin
✔️ minimální potřeba údržby
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3500 Kč Číst recenze
#5Plantui 6 Smart Garden
✔️ hezký design
✔️ vhodný až pro 6 sazenic
✔️ vyžaduje speciální substrát
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]5500 Kč Číst recenze
#6Aspara Nature Smart Grower
✔️ futuristický design
✔️ vhodný až pro 16 sazenic
✔️ vyžaduje speciální substrát
✔️ nízká spotřeba vody
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]7000 Kč Číst recenze

Jak vybrat chytrý květináč

Jak vlastně funguje chytrý květináč, jaké nabízí výhody a nevýhody, pro koho je vhodný a podle jakých parametrů si vybrat ten svůj? To jsou otázky, na které budeme v dnešním článku hledat (a nalézat) odpovědi. Kromě toho nás budou zajímat i již zmíněné ceny těchto zajímavých výrobků a budeme se krátce věnovat i jednotlivým značkám.

Pro koho je chytrý květináč?

Kdo doma ocení přítomnost a služby chytrého květináče? Je zřejmě, že tento „spotřebič“ zatím nepředstavuje masovou, natož nezbytnou, záležitost na způsob lednice, sporáku nebo žehličky. Přesto nelze popřít, že jde o šikovnou věcičku, která může nabídnout zajímavé možnosti – a to především fanouškům chytrých technologií, ale i milovníkům čerstvých surovin v kuchyni.

Chytrý květináč Click And Grow Smart Garden 3

  • Chytrý květináč oceníte, pokud v paneláku nebo jiném bytovém domě a nemáte vlastní zahrádku. Za to máte k dispozici třeba balkon nebo volné vnitřní prostory pro drobnější vlastní úrodu.
  • Rádi vaříte s čerstvými bylinkami nebo si vypěstujete trošku vlastní zeleniny.
  • Rádi si „hrajete“ a zkoušíte různé moderní technologie a novinky.
  • Chcete si doma vypěstovat něco zeleného s minimem úsilí a znalostí.

A kdo naopak chytré květináče příliš neocení?

  • Pokud vás nebaví novoty, jste zkušení zahrádkáři / pěstitelé s vysokými nároky, máte vlastní zahrádku anebo toužíte po objemnější úrodě, pak vás chytré květináče asi úplně nenadchnou.

Chytrý, nebo ne?

Přídomek „chytrý“ (smart) se dneska objevuje velmi často. V kontextu technologií a elektroniky obvykle vyjadřuje přítomnost nadstandardních funkcí, možnosti programování a v neposlední řadě schopnost komunikovat s aplikacemi v počítači nebo mobilním zařízení, z čeho plyne možnost integrovat se do určitého centrálně ovladatelného celku.

Spousta tzv. chytrých květináčů (zejména levných) však tuto poslední vlastnost nenabízí a komunikovat s aplikacemi neumí. Samozřejmě, že to nemusí samo o sobě vůbec vadit, protože účel bude splněn i bez toho. Nicméně považujeme za vhodné na tento fakt upozornit, abyste se při výběru mohli lépe ujasnit své nároky a požadavky.

VIDEO:

Podívejte se na časosběrné video toho, jak rostla bazalka v chytrém květináči Click & Grow Smart Garden.

Jak chytré květináče fungují?

Smyslem chytrých květináčů není nic jiného než umožnit majiteli pěstování bylinek či zeleniny bez zvláštních nároků, zkušeností a námahy – navíc v elegantním a prudce moderním stylu. Princip spočívá v tom, že květináč se postará o osvětlení i výživu, vy jen dodáte sazenice a pravidelně doplňujete potřebné „suroviny“ v podobě vody, případně hnojiva.

Substrát, anebo živný roztok

Většina chytrých domácích květináčů nepracuje se zeminou, ale se speciálním živným roztokem. Pěstování probíhá na bázi tzv. aeroponie nebo hydroponie. Těchto chytrých květináčů je větší výběr a některé mohou být cenově dostupnější, ačkoli existují i drahé modely. Je tu ale ještě další možnost…

Některé květináče operují se speciálním substrátem. Jde o substrát, který se používá i na vesmírných stanicích a má vynikající vlastnosti. Pěstování je mnohem snazší a většinou dosáhnete i efektivnějších výsledků – a to bez hnojiva, stačí doplňovat vodu, když si květináč „řekne“. Tento systém obvykle najdete skrytý pod názvem SmartGarden, s tím souvisí i pojem Click&Grow, který se týká umístění (zacvaknutí) speciálních sazenic do květináče a jde taky o název jedné z důležitých značek výrobců.

Chytrý květináč Aspara

Osvětlení

Kromě podloží, ať už v podobě substrátu nebo živného roztoku, poskytují chytré květináče rostlinám ještě další zásadní věc – a to osvětlení. To je obvykle zajišťováno prostřednictvím LED diod a program je schopný simulovat přirozený cyklus dne a noci, takže osvětlení se automaticky reguluje a dodává rostlinám výživu pro fotosyntézu. Teoretický je pak možné umístit květináč kamkoli v domácnosti, přesto je rozhodně vhodnější podpořit růst ještě umístěním na světlejší místo – např. k oknu, na parapet apod.

Příkon

Jelikož jsou chytré květináče elektrické spotřebiče, leckoho může zajímat jejich spotřeba. Dobrou zprávou je, že tyto výrobky nepředstavují žádné požírače energie. Příkon je relativně velmi nízký, obvykle okolo cca 10 W. Roční spotřeba se u většiny modelů pohybuje kolem 50-70 kWh. Nejde tedy o nic hrozivého.

Počet sazenic

Velikost a od toho se odvíjející počet rostlinek. Velmi důležitý faktor výběru, který se obvykle ale zásadně odráží na ceně. Dnes lze sehnat květináče na 2, ale taky 12 nebo více sazenic.

Speciální programy

Pokročilé modely chytrých květináčů umí velmi zajímavé věci. Například oblíbené květináče značky TREGREN komunikují s aplikací, která obsahuje databázi několika desítek rostlin – u každé jsou přitom nastaveny speciální podmínky, zavlažovací, světelné a vyživovací. Rostlinka, kterou se rozhodnete zasadit, tedy dostává přesně to, co její druh potřebuje. Různé podobné možnosti a aplikace však nabízejí i další značky.

Designové zpracování

Pro většinu dostupných chytrých květináčů je příznačný elegantní, minimalistický a lehce futuristický designový styl. Hodí se tedy převážně do moderně zařízených domácností. Jednou z nevýhod chytrých květináčů je u nás prozatím poměrně malý výběr a nepříliš velká rozmanitost, co se designového zpracování týče. Dá se ale očekávat, že situace se bude s postupem času zlepšovat. Pokud zatím nenajdete vhodný model, protože by se vám líbilo něco v retro nebo rustikálním stylu, nezoufejte – je pravděpodobné, že se s rozvojem této technologie postupně dočkáte. Případně je možné zkusit se zaměřit na zahraniční zdroje, kde je výběr přece jen rozsáhlejší.

Jaké výsledky očekávat?

Chytré květináče jsou zajímavým krůčkem vpřed směrem k inteligentním domácnostem a umožní vypěstovat si pár rostlinek takřka bezpracně. Nelze ale rozhodně mluvit o nějakém zázraku nebo průlomu na poli pěstování rostlin. Květináče se navíc hodí pro pěstování zejména určitých druhů rostlinek.

Nejlépe si přitom zpravidla vedou bylinky. Například bazalka či máta jsou oblíbenou volbou a zkušenosti ukazují, že se jim v chytrých květináčích daří dobře. Další možností je potom zasazení určitých druhů zeleniny, například rajčat nebo papriček, potažmo vhodného druhu salátu. I s tím si chytré květináče obvykle obstojně poradí, ale lepších výsledků nejspíš často dosáhne zkušenější pěstitel v prostornějším, běžném truhlíku – notabene v zahrádce či skleníku. Před pořízením květináče je rozhodně rozumné znát nejen jejich možnosti, ale taky omezení, abyste předešli případnému zklamání z toho, že vám za týden na balkoně nevyrostl deštný prales.

Ceny chytrých květináčů

Dostáváme se k cenovým relacím. Jak jsme již řekli, kvalitních chytrých květináčů u nás zatím není běžně k dostání žádný závratný výběr. Jedná se přinejlepším o pár desítek modelů. Cenové rozpětí přitom taky není kdovíjak široké.

Chytré květináče do 3000 Kč

V této ceně chytré květináče prozatím začínají. Už kolem dvou tisíc korun lze koupit malé modely květináčů významné značky Click and Grow.

Chytré květináče do 6000 Kč

V této relaci najdete zřejmě nejlepší výběr a taky řadu nejprodávanějších chytrých květináčů od různých značek. Jde i o větší modely pro více sazenic.

Chytré květináče nad 6000 Kč

Především rozměrnější nebo špičkové květináče či designové květináče. V této relaci najdete například výrobky značky Véritable.

Nejlepší značky chytrých květináčů

Které značky chytrých květináčů nabízejí zajímavé a kvalitní výrobky?

  • Click and Grow – Známá a oblíbená značka, která nabízí květináče založené na pěstování ve speciálním substrátu. Ceny cca 2 až 5 tisíc Kč.
  • Véritable – Spíše dražší značka, důraz na design, pěstování v substrátu.
  • Tregren – Další populární značka, skvělý výběr, velké cenové rozpětí od cca 2500 Kč. Využívá hydroponické pěstování.
0 Sdílení