Domácnost

Nejlepší aviváže: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší aviváže Každý touží po dokonale vypraném, měkkém a voňavém prádle, které vydrží dlouho svěží a nepomačkané. Dosáhnout takového stavu přitom většinou není až tak nadlidský úkol, nástrojů k tomu určených je více. Kromě sušičky patří mezi nejosvědčenější a nejvíce oblíbené používání aviváže. Spousta lidí nakupuje a používá aviváž jaksi automaticky, aniž se příliš pozastavují nad jejím výběrem nebo nad tím, jak vlastně funguje a jaké výhody nebo nevýhody přináší. V dnešním článku se pokusíme o menší osvětu. Možná vás nasměrujeme k ještě o kousek lepším výsledkům při praní nebo zjistíte, z čeho pramení některé potíže, které možná s prádlem zažíváte. V následujícím průvodci se budeme věnovat výběru nejlepší a nejvoňavější aviváže. Kromě toho nás však budou zajímat vlastnosti aviváží, včetně slabin, nejvhodnější způsoby používání – a podíváme se i na možné alternativy. Taky se dotkneme cenových relací a v kratičkých recenzích představíme některé známé značky a výrobce.

Sortiment aviváží je značný. Spousta lidí má svou značku, po které jednoduše sáhnou vždy, když je to potřeba. Jiní jdou po nejvýhodnějších cenách. Efektivnější by však bylo se nad výběrem pozastavit a zamyslet. Ideálně pak zvolit nejvhodnější variantu v poměru ceny a kvality. Tomu by mělo předcházet rozhodnutí, zda aviváž vůbec potřebujete. Dalším klíčovým pilířem „úspěchu“ je správné používání tohoto prostředku.

V našem článku najdete zajímavé informace, které se vám mohou hodit při nákupu aviváže i praní. Nápomocný vám může být i žebříček populárních a kvalitních prostředků, který zde taky najdete. Při výběru se pak můžete orientovat i podle uživatelských recenzí aviváží anebo se porozhlédnout po odbornějších testech různých produktů.

Nejlepší a nejvoňavější aviváže na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1COCCOLINO Creations
Honeysuckle & Sandalwood

Doporučované v diskusích
Balení: 1,45 l
Počet praní: 58
Vůně: květinová
[usr 5 text="true" tooltip="true"]80 Kč Číst recenze
#2LENOR Spring Awakening
Vyrobeno v Česku
Balení: 2,9 l
Počet praní: 96
Vůně: květinová
[usr 5 text="true" tooltip="true"]180 Kč Číst recenze
#3Tierra Verde Yellow&Blue
Český ECO výrobek
Balení: 1 l
Počet praní: 33
Vůně: levandule
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]170 Kč Číst recenze
#4SILAN Supreme Romance Pink
Balení: 1,2 l
Počet praní: 48
Vůně: květinová
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]90 Kč Číst recenze
#5Etamine du Lys
ECOCERT certifikace
výroba Francie

Balení: 1 l
Počet praní: 40
Vůně: třešňový květ
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]160 Kč Číst recenze
#6LOVELA Baby hypoalergenní
Nejlepší aviváž pro děti
Balení: 2 l
Počet praní: 33
Vůně: svěží
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]120 Kč Číst recenze
#7Tesori d´Oriente Muschio Bianco
Balení: 0,75 l
Počet praní: 30
Vůně: orientální
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]80 Kč Číst recenze

Nejlepší aviváže z Německa

Aviváže z Německa je pojem, který rezonuje. Často zde totiž pořídíte voňavější a lepší produkty než v ČR. Hlavní roli však hraje především CENA. Které jsou nejoblíbenější aviváže od našich sousedů?

 1. KUSCHELWEICH Sommerwind – nejprodávanější aviváž německého výrobce (1 litr vydrží až 38 praní). Cena cca 65 Kč.
 2. SOFTLAN Windfrisch – univerzální květinová aviváž z Německa. (1 litr vydrží až 40 praní). Cena cca 60 Kč.
 3. PERLUX Parfume Euphoria – 1 litr vydrží až 40 praní. Cena cca 55 Kč.

Jak vybrat aviváž

Výběr aviváže by se měl řídit podle toho, jakých účinků chcete dosáhnout, na jaké prádlo ji budete používat a pro koho. Vždy je však na místě zvažovat samotnou nutnost použití aviváže, automatické používání se může rovnat vyhazování peněz a zhoršení některých vlastností prádla navrch. Jak se tomu vyhnout? I to budeme zjišťovat v tomto článku.

jak vybrat avivaž pro pradlo

Jak funguje aviváž?

Spousta lidí aviváž používá, aniž by přesně věděli, jaké jsou její účinky a na jakém principu funguje. Název tohoto prostředku se vyvinul z francouzského slova avivage (oživení) a původně označoval chemický proces používaný v textilním průmyslu. Význam se později přenesl a vžil spíše jako obecný název prostředku pro změkčení prádla. Aviváže jsou poměrně mladou záležitostí a klasicky mají několik účinků.

 • Jedním z nejdůležitějších bylo od začátku zmírnění vzniku elektrostatického náboje, který u mnoha syntetických tkanin způsobuje pocit nepříjemného lepení a přiléhání na kůži.
 • Aviváž způsobuje taky změkčení a provonění a delší zachování vůně po praní.
 • Zkušenosti spousty uživatelů potvrzují, že prádlo se při používání aviváže může i lépe žehlit.
 • Aviváž při správném použití taky do určité míry způsobuje odpuzování prachu a špíny od některých druhů textilií.

Všechny výše uvedené vlastnosti se jeví jako výhodné. Ve skutečnosti je věc poněkud komplikovanější a má i své odvrácené stránky. K těm se ještě dostaneme. Teď se pojďme podívat na to, jak aviváže fungují.

Celý princip spočívá v tom, že obalí jednotlivá vlákna textilie. Vznikne tak „ochranná“ vrstva. Aviváž tedy ulpívá na prádle i po vyprání a usušení a v podstatě může i uzavřít ve vláknech zbytky prášku.

Výsledkem jsou pak v případě kvalitní aviváže výše popsané vlastnosti. S použitím aviváže se však pojí i několik nevýhod.

Na co dát pozor při používání a výběru aviváže?

 • Aviváž mění vlastnosti některých tkanin. Například omezuje savost u bavlněného prádla. Znamená to, že například ručník vypraný v aviváži může být sice měkčí a příjemnější na omak, ale ztratí část své přirozené a v tomto případě poměrně značně žádoucí schopnosti sát vodu. Totéž se týká např. utěrek, spodního prádla a tím spíše klasických plátěných plenek. U bavlněných výrobků je tedy obecně vhodné použití aviváže zvážit.
 • Zcela nevhodné je použití aviváže u některých funkčních a elastických textilií. Jde zejména o různé sportovní oblečení. Aviváž může poškodit elasticitu a prodyšnost a radikálně omezit funkčnost tohoto prádla.
 • Použití aviváže může mít nepříznivý dopad na některé citlivé osoby, alergiky, lidi s lupénkou nebo třeba i na jemnou pokožku malých dětí. V takových případech, kdy aviváž může dráždit, je vhodné ji vynechat, anebo alespoň sáhnout po některé z dermatologicky testovaných, šetrných aviváží. Ty bývají často označeny přídomkem „sensitive“ a měly by být vhodné pro děti a alergiky. Přesvědčte se však v recenzích a popisku, zda je aviváž opravdu testovaná, nezpůsobuje podráždění a nejde jen o reklamní slogan. Dobře hodnocené a oblíbené aviváže tohoto typu například značky Kuschelweich, Softlan, Coccolino, Lovela, Lenor nebo třeba Silan.
 • Další výtky proti používání aviváže zaznívají často od ekologů. Jde o to, že aviváž je další chemický prostředek, který v podstatě není nezbytný. Pokud chcete co nejvíce šetřit životní prostředí, lze uvažovat o jejím vynechání nebo nahrazení přírodnější alternativou (viz níže).
 • A nakonec ještě dodejme, že pokud máte sušičku, použití aviváže může být poněkud nadbytečné, protože sušička zvládne prádlo příjemně osvěžit a zjemnit. Aviváž navíc může více zanášet filtr sušičky.

Jak vybrat a používat aviváž?

Samotný výběr aviváže se neřídí podle velkého množství exaktních parametrů. Je vhodné zorientovat se podle recenzí a doporučení, není chybou řídit se podle osvědčených a dobře hodnocených výrobců. Stojí však za to myslet ještě na několik faktorů:

 • Spíše než samotný objem aviváže by vás měl zajímat počet praní, na které aviváž vystačí. Není výjimkou, že 2l aviváž jedné značky může vystačit na méně cyklů než 1,5l aviváž jiného výrobce. Nenechte se tedy ihned okouzlit tím, že je balení velké a zároveň levné. Možná ve skutečnosti tak výhodné není.
 • Jak jsme již zmínili, pro citlivé osoby a děti je vhodné hledat aviváž dermatologicky testovanou, většinou označenou „sensitive“.
 • Dále se lze řídit například podle oblíbené vůně. Některé aviváže taky uvádějí, jak dlouho vydrží působit. Taková tvrzení je ovšem třeba brát s rezervou.

A jak aviváž používat? Zde je několik důležitých bodů:

 • Důležité je především používat aviváž s rozvahou a na textilie, pro které je vhodná. Jde zejména o syntetické tkaniny. Vyhněte se použití aviváže s funkčním sportovním prádlem.
 • Aviváž nelijte nikdy přímo na prádlo. Používejte přihrádku k tomu určenou, jinak může prostředek zanechat na prádle fleky.
 • Používejte dávku podle návodu a odměrku (víčko). Nedávejte aviváže víc, než je potřeba.

Aviváž a alternativy

Přemýšlíte, jestli by se aviváž nedala nahradit něčím šetrnějším? Možnosti tu skutečně jsou. Zajímavé jsou zejména dvě:

 • Ocet – Zní to možná divně, ale je to tak a jde o osvědčený „trik“. Do prádla stačí přidat pár lžic octa a změkčující efekt bude podobný jako u aviváže. Nebojte se, že by prádlo mohlo po octu zapáchat, nebude. Na druhou stranu nebude ani parfémované jako při použití aviváže.
 • Máchadlo – Na rozdíl od aviváže máchadlo prádlo neobalí, ale naopak se stará o vyplavení zbytků prášku. Prádlo je po vyprání savé, prodyšné, svěží. Některá máchadla mohou prádlo i provonět. Máchadlo je vhodnou alternativou zejména u bavlněných tkanin (ručníky, osušky, plenky, spodní prádlo apod.).

jak používat aviváž

Ceny aviváží

Kolik stojí kvalitní aviváž? Srovnání poměru ceny a výkonu je u aviváží komplikovanější, protože záleží jednak na objemu a za druhé na efektivitě, tedy na tom, na kolik várek prádla aviváž vystačí. Nízká cenovka tedy nemusí znamenat automatickou výhru.

✅ Aviváže do 100 Kč

Obrovský výběr. Většinou zde najdete balení do 1 l (např. Tesori, Kuschelweich, Softlan), anebo větší balení levných a často méně účinných aviváží.

✅ Aviváže do 200 Kč

Balení obvykle v rozmezí 1 až 3 l. Mezi oblíbené značky v této kategorii patří značky jako Silan či Jelen (spíše velká balení) nebo třeba Attitude či Lenor (spíše menší balení).

✅ Aviváže nad 200 Kč

Převážně velmi velká balení aviváží o objemu 5 l i více.

Nejlepší značky aviváží

Které značky se těší vysokým hodnocením v recenzích a testech aviváží a dobře se prodávají?

 • Tesori – Koncentrované a velmi oceňované a oblíbené aviváže s velmi zajímavými a exotickými vůněmi.
 • Lenor – Velmi známá značka s obrovským výběrem. Lenor nabízí zpravidla velmi slušný poměr ceny a kvality.
 • Silan – Další známá značka, která nabízí spoustu druhů aviváží, včetně šetrných. Často příznivé ceny.
 • Softlan – Menší, ale zajímavý výběr poměrně kvalitních a dobře hodnocených aviváží.

Nejprodávanější aviváže na praní na trhu

Nejprodávanější aviváže na praní na trhu podle portálu Heureka.cz

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1COCCOLINO Creations
Honeysuckle & Sandalwood

Doporučované v diskusích
Balení: 1,45 l
Počet praní: 58
Vůně: květinová
[usr 5 text="true" tooltip="true"]80 Kč Číst recenze
#2LENOR Spring Awakening
Vyrobeno v Česku
Balení: 2,9 l
Počet praní: 96
Vůně: květinová
[usr 5 text="true" tooltip="true"]180 Kč Číst recenze
#3Tierra Verde Yellow&Blue
Český ECO výrobek
Balení: 1 l
Počet praní: 33
Vůně: levandule
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]170 Kč Číst recenze
#4SILAN Supreme Romance Pink
Balení: 1,2 l
Počet praní: 48
Vůně: květinová
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]90 Kč Číst recenze
#5Etamine du Lys
ECOCERT certifikace
výroba Francie

Balení: 1 l
Počet praní: 40
Vůně: třešňový květ
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]160 Kč Číst recenze
#6LOVELA Baby hypoalergenní
Nejlepší aviváž pro děti
Balení: 2 l
Počet praní: 33
Vůně: svěží
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]120 Kč Číst recenze
#7Tesori d´Oriente Muschio Bianco
Balení: 0,75 l
Počet praní: 30
Vůně: orientální
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]80 Kč Číst recenze

Kam dál?

3 Sdílení