Domácnost

Nejlepší a nejvoňavější svíčky: TOP 9 produktů a značek podle recenzí a testů

Vonná svíčkaVonné svíčky. Oblíbená dekorace pro sváteční, ale i všední chvíle. Spousta lidí miluje mihotavé narudlé světýlko tančící na knotu a vysílající do prostoru okouzlující vůně. Zkrátka domácí idylka, jak má být. Vonná svíčka může být i vynikajícím dárkem pro nejrůznější příležitosti – od Vánoc přes narozeniny a svátky až po různá výročí nebo významné příležitosti. Anebo jen tak z lásky a pro radost. V dnešním článku jsme pro vás vybrali devět značek, které vyrábějí ty nejlepší vonné svíčky a u kterých si můžete být jisti vynikající kvalitou. Zároveň jsme připravili krátký návod, ve kterém se dozvíte, jak vybrat vonnou svíčku tak, abyste potěšili sebe nebo své blízké.

Nejlepší a nejprodávanější vonné svíčky na trhu

1. Yankee Candle

Yankee Candle svíčky

Značka Yankee Candle má kořeny sahající až do roku 1969, kdy její zakladatel – tehdy 16letý Mike Kittredge – začal vlastnoručně vyrábět a prodávat ozdobné svíčky. O pár let později se z výnosného koníčku stal byznys. Zní to jako zrod moderního nadšeneckého „start-upu“, že ano? V roce 1982 už měl podnik, začínající v garáži rodičů, své vlastní rozlehlé prostory a 30 zaměstnanců. Dnes jde o značku se světovým renomé. Jedinečnou ve svém oboru – a to i navzdory tomu, že její zakladatel v roce 2019 zemřel, zrovna v 50. výročí „vzniku“ firmy.

Značka Yankee Candle vyrábí svíčky i v České republice. Celý proces bere nesmírně vážně a skutečně z gruntu. Má například vlastní vývojáře parfémů, takže vůně svíček této značky jsou originální, jedinečné a autentické. Značka nabízí svíčky v nejrůznějších podobách.

Velmi oblíbené jsou svíčky ve skleněných dózách, které tvoří jádro sortimentu. Ty největší vydrží hořet až 150 hodin! Malé kolem 20-30 hodin. Yankee Candle je zárukou špičkové kvality.

2. WoodWick

WoodWick svíčky

Značka WoodWick vznikla v roce 2006 a představuje významného a oblíbeného výrobce špičkových a stylových vonných svíček. Značka sází na designovou eleganci v moderním, spíše minimalistickém stylu. Využívá přírodní materiály a zakládá si na precizním řemeslném zpracování všech součástí. Zajímavý je i detail v podobě knotů speciálně vyvinutých tak, aby vydávaly uklidňující „praskání“ ohně.

Zajímavá je série Trilogy, která nabízí svíčky se třemi vrstvami vůní. Svíčky PlusWick kladou důraz právě na knot s výrazným praskáním. Série HearthWick se zas vyznačuje dlouhým dřevěným knotem, zcela unikátním. WoodWick jsou opravdu krásné svíčky, které potěší i náročné milovníky krásných vůní a konejšivých plamínků.

3. The Greatest Candle

The Greatest Candle Vonné svíčky

Ekologické svíčky The Greatest Candle jsou vyráběné z inovativního recyklovaného rostlinného vosku – jde o vosk z „odpadních“ kuchyňských tuků. Jejich zpracování omezuje spotřebu přírodního vosku a zároveň snižuje kontaminaci prostředí a vod uniklými odpadními tuky. Firma si zakládá i na nulových emisích neboli uhlíkové neutralitě.

Svíčky The Greatest Candle mohou mít různou podobu. Oblíbené jsou vonné svíčky v plechových dózách. Naprostou specialitou jsou pak sady pro domácí výrobu vonné svíčky. Můžete tak někomu, třeba na Vánoce, dát vlastnoručně vyrobenou svíčku.

4. DW HOME

DW Home svíčky

DW Home je výrobce svíček a jiných – zejména voňavých – dekorací. Značka funguje už od roku 1996 a nabízí velmi pěkný a poměrně dost široký sortiment svíček s nádhernými vůněmi a ve stylových dózách z různých materiálů. Výběr přitom zahrnuje i svíčky poměrně dostupné – v cenách i pod 200 Kč a přitom ve skvělém designu a s dlouhou dobou hoření.

5. Mulieres

Mulieres vonné svíčky

Původem estonská značka patří dnes k významným evropským výrobcům šetrných a nechemických kosmetických prostředků, čistidel či vonných svíček a dalších výrobků včetně bytového textilu. Svíčkami této značky si můžete nechat provonět byt, aniž byste museli vdechovat potenciálně škodlivé látky, jako toluen, benzen či formaldehyd a další, které se často uvolňují z levných vonných parafínových svíček.

Čisté spalování, přírodní složení – takové jsou svíčky Mulieres. Pro domácnost s dětmi nezbytnost. Svíčky jsou navíc velmi elegantní a mají krásnou vůni. Tuto značku můžeme rozhodně vřele doporučit.

6. BARTEK CANDLES

Bartek Candles vonné svíčky

Polská značka Bartek Candles osloví hlavně milovníky vonných a dekorativních svíček v tradičnějších a domáčtějších designových pojetích. Styl svíček Bartek Candles je víc „old-school“, dekorativnější – pro někoho možná až poněkud staromódně kýčovitý.

Ale spousta lidí na takové ozdoby nedá dopustit. Bartek Candles navíc nabízí tematické kolekce. Např. vánoční, velikonoční i jiné. Výběr je pestrý a zajímavý a k tradičním českým svátkům sedle zajisté příhodněji než některé moderní designové dekorace.

7. Kerzenfarm

Kerzenfarm Přírodní svíčka

Severoněmecká značka Kerzenfarm působí na trhu již 30 let a denně produkuje na 50 000 svíček. Přesto jde o značku využívající ruční výrobu a zaměřenou na kvalitu a detail. Velkou výhodou je, že jde o svíčky ekologické a nezávadné.

Kerzenfarm nabízí skvělý výběr a svíčky i jiné výrobky jsou vždy v parádním, vkusném a elegantním designu, který potěší oko. Svíčky nesou příjemné vůně, které vykouzlí pohodovou atmosféru. Oblíbené jsou malé čajové svíčky, ale i větší svíčky v dózách.

8. zKokosu.cz

zkokosu svíčky

Líbily by se vám parádní a unikátní vonné svíčky v kokosové skořápce? Není problém. Pořídit si je můžete na e-shopu s příznačným názvem zKokosu.cz. Jde o původně českou značku založenou česko-slovenským párem. Značka má však kořeny na Bali, neboť právě zde vznikl nápad využít a „recyklovat“ kokosové skořápky, které se zde jinak ve velkém spalují jako odpad kokosového průmyslu.

zKokosu.cz je tedy další značkou, která se snaží najít ekologické využití pro věci, které by jinak jen přispívaly ke znečištění prostředí či ovzduší. Už proto si svíčky zKokosu zaslouží pozornost. Navíc jsou opravdu parádní.

9. Perfumed Prague

Perfumed Prague svíčky

A ještě jedna česká značka na závěr. Perfumed Prague je firma vyrábějící ručně dělané svíčky z přírodního vosku. Jde o české výrobky skvělé kvality. Potěší parádním designem, ale i nádhernými, jemnými a velmi sofistikovanými vůněmi. Svíčky Perfumed Prague patří sice k těm dražším, ale za své peníze dostanete maximální kvalitu. Tuto značku můžeme rozhodně doporučit i náročným zájemcům.

Jak vybrat vonnou svíčku?

Výběr vonné svíčky nemusí být složitý, občas vám prostě nějaká padne do oka a víte, že je to ta pravá. Přesto jsou tu i jiné faktory než design. Zejména kvalita materiálů – tedy použitého vosku a aromat.

Pozor na škodlivé spalování – vsaďte na kvalitu

Spousta levných svíček je vyrobena z parafínových vosků často nízké kvality. Tyto vosky mohou při spalování vytvářet škodlivé sloučeniny, jako je benzen, toluen, formaldehyd, aceton a další. Ty mohou být potenciálně karcinogenní. Pokud si zapálíte svíčku párkrát za rok, zřejmě se vám nic nestane, ale pokud vonným svíčkám holdujete víc, jistě se vyplatí pořídit si takové, které vám nezamoří ovzduší.

Svíčky z vysoce rafinované a kvalitního parafínového vosku jsou bezpečnější. Stále jde ale o chemický produkt vyráběný rafinací ropy. U opravdu kvalitních svíček se tak většinou setkáte spíše s přírodními vosky.

Vonná svíčka k relaxaci

Včelí, palmový či sójový?

Jde o tři nejčastější materiály pro výrobu svíčkového vosku. Palmový je bezpečný a přírodní. Na druhou stranu samotná výroba „palmových produktů“, jako je i palmový tuk, je kontroverzní a palmový vosk tak nelze považovat za zcela „eko-friendly“ – tedy šetrný k životnímu prostředí.

Sójový vosk je moderní specialitou a využívají ho kvalitní výrobci, kteří se kloní k maximálně šetrné a ekologické produkci. Hoření je zcela nezávadné, svíčka vydrží dlouho a i samotná výroba je – dá se říct – udržitelná a ekologická. Celkově tedy dobrá volba.

Včelí vosk je naprostá klasika a právem je považován za jeden z nejlepších a nejkvalitnějších vosků. Je zdravotně zcela nezávadný a hoří dlouho. Má i přirozeně krásnou vůni. Včelí vosk však bývá i nejdražší.

Čemu se vyhnout?

Před pořízením vonné svíčky se vyplatí číst i složení. Rozhodně byste se měli vyhnout některým látkám, jako je PFOA či BPA nebo ftaláty. Hledejte přírodní a šetrné složení, ať už co se týče vosku nebo parfémů, které dodávají svíčce aroma.

Nejlepší vonné svíčky

Svíčky v dózách – oblíbená volba

Svíčka může stát volně, ale rostoucí oblibě se těší svíčky umístěné ve vlastních dózách. Dózy jsou designovým prvkem, na kterém si výrobci mohou vyhrát – zároveň přinášejí větší bezpečnost používání a lepší možnosti skladování. Dózy jsou zkrátka in.

A jaké se používají? Setkat se můžete nejčastěji se skleněnými dózami. Ty mohou být transparentní nebo s jakkoli upraveným, barveným či zdobeným povrchem. Další možností jsou dózy plechové, rovněž stylová a zajímavá záležitost, jsou navíc lehčí. Nakonec existují i svíčky v keramických nádobkách, které jsou nejvhodnější k opakovanému použití.

Jak dlouho vydrží vonná svíčka hořet?

Zde opravdu velmi záleží na kvalitě, ale pochopitelně i velikosti svíčky. Malé, obyčejné čajové svíčky z nepříliš kvalitního vosku mohou vydržet sotva hodinu či dvě. Lepší čajové svíčky vydrží aspoň 2-3 hodiny jako svíčky Kerzenfarm.

Menší dózové svíčky pak mohou hořet mezi 10-35 hodinami v závislosti na konkrétní velikosti i kvalitě. Střední svíčky mohou nabídnout kolem 50-80 hodin hoření. Velké svíčky mohou vydržet třeba i 150 nebo více hodin. Jinými slovy, mohou hořet skoro šest a půl dní (i nocí) v kuse. To už je pořádná výdrž.

Cena vonných svíček

Vonné svíčky mohou stát od pár desítek korun v případě čajových svíček po mnoho set nebo i přes tisíc Kč u kvalitních dóžových svíček. Do 200 Kč obecně pořídíte spíše menší nebo levnější a obyčejnější svíčky. Do 500 Kč už lze vybrat kvalitnější kousky pro náročnější zájemce. Nad 500 Kč se pohybují větší svíčky renomovaných výrobců.

0 Sdílení