Domácnost

Nejlepší polštáře mezi nohy a kolena: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

nejlepší polštáře mezi kolena
Spousta lidí přemýšlí, jak změnit svůj život k lepšímu. Jak posílit své zdraví a vitalitu i svou psychickou pohodu a odolnost. Většina však hledá odpovědi výhradně v bdělém stavu. Ve stravě, sportu, meditaci, zvyšování odolnosti vůči stresu a podobně. To vše je samozřejmě naprosto v pořádku, ale součástí mozaiky „lepšího života“ by měl být ještě jeden dílek. Kvalita spánku. Dobrý spánek může být lékem nejen na únavu, ale i řadu vážnějších obtíží. Jak ho ale dosáhnout? Chce to nejen správný přístup, ale i patřičné vybavení. Kvalitní postel a matrace je základ. Samozřejmě musíme věnovat pozornost i tomu ostatnímu. Peřinám, polštářům, povlečení. A co takhle nějaké trochu speciálnější pomůcky? Už jste slyšeli o polštáři mezi kolena? Pakliže jste klikli na tento článek, tak pravděpodobně ano – a nejspíš i uvažujete o jeho pořízení. Tak to jste tady správně. Dnes se podíváme na to, jak vybrat nejlepší polštář mezi nohy a kolena, ale taky na to, jak takový polštář vlastně funguje, pro koho je vhodný a jaké výhody přináší.

Polštář byl vždy vnímán jako něco, co patří pod hlavu. Ale může najít i jiné využití – takové, které nabídne zcela nový rozměr spánku a komfortu navíc. Možná už s polštářem mezi koleny či pod nohama dávno spíte, takže to moc dobře víte. A taky si nejspíš už neumíte představit, že byste spali jinak. Není k tomu koneckonců ani důvod. Naopak možná přišel čas přejít takříkajíc na vyšší level a pořídit si polštář, který je k těmto účelům přímo určený. Polštář mezi kolena a na nohy nabídne ergonomické a komfortní řešení, optimální pro dané partie.

Je však nutné si dobře vybrat, tak aby vám polštář co nejlépe seděl – a proto byste měli věnovat výběru jistou pozornost. Připravili jsme pro vás jak obšírného průvodce výběrem, tak i žebříček nejprodávanějších a nejlépe hodnocených polštářků, který poslouží jako inspirace. Zajímavé poznatky najdete i v recenzích polštářů mezi kolena.

Nejlepší polštáře mezi nohy a kolena na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Polštář mezi kolena 26x21x16 cm
Náš tip
✔️ Ortopedický polštář z polyuretanové pěny
✔️ Měkký a dobře tvarovatelný
✔️ Snímatelný povlak lze vyprat
📌 do 650 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Ortopedický polštář na nohy LegPillow
Ortopedický polštář mezi kolena
✔️ Vkusné atypické zpracování
✔️ Výplň tvoří paměťová pěna
✔️ Je určen pro spaní na boku
📌 do 300 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Medi Sleep Ortopedický polštář
✔️ Ortopedický polštář mezi kolena a nohy
✔️ Z lité paměťové pěny
✔️ Ventilační otvor poskytuje prostor pro proudění vzduchu
📌 do 350 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Polštář mezi kolena, 25 x 20 x 15 cm
Oblíbený
✔️ Ortopedický polštář mezi kolena
✔️ Polštář je vyrobený z paměťové pěny
✔️ Povlak na zip je snímatelný
📌 do 480 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#54Home Relaxační polštář Náhradní manžel Trevlig
Alternativa
✔️ Při potížích s kyčlemi, bolestmi zad nebo v těhotenství
✔️ Výplň z dutého vlákna
✔️ Vzdušný povlak zajistí skvělou prodyšnost
📌 do 400 Kč
⭐ 90 % Číst recenze

Jak vybrat polštář mezi nohy a kolena

Proč si pořídit polštář mezi kolena?

Trápí vás v noci bolesti či nepříjemný pocit tlaku a horka v dolních končetinách? Probouzíte se s bolavými zády nebo s pocitem, že jste se nevyspali dvakrát nejlíp, přestože jste spali dostatečně dlouho? Pokud se takové situace opakují často, měli byste se zamyslet nad tím, co na svém spánku změnit. Chyba může být ledaskde. Od špatné matrace až po zdravotní obtíže.

Jednou z možností, jak některé nepříjemné jevy a diskomfort kompenzovat, může být právě polštář na nohy a mezi kolena. Polštář umístěný mezi koleny může zajistit neutrálnější pozici pánve a zmírnit tlak na některé partie. Zároveň představuje měkčí a chladivější oporu, než když máte nohy položené jednu na druhé. Polštář mezi kolena může přinést úlevu i při problémech jako je ústřel (ischias), vyhřezlá plotýnka apod.

Polštář proti chronickým bolestem a „neklidným nohám“

Takřka zázračně může v některých případech a u některých lidí působit používání polštáře mezi kolena na řadu chronických bolestivých problémů. Typickým příkladem může být známá a velmi nepříjemná neurologická porucha známá jako syndrom neklidných nohou.

Vyznačuje se tupou, ale palčivou bolestí a tlakem či záškuby. Projevy jsou nejhorší právě večer při usínání a člověk má nutkání s nohama hýbat, chodit. Odtud taky pochází název syndromu. Položení nohou na vyvýšený polštář (při poloze na zádech) či umístění polštáře mezi kolena (při poloze na boku) může přinést překvapivou úlevu. Nejde pochopitelně o zázračný lék, ale rozdíl v komfortu může být ihned citelný.

Obdobné platí při nejrůznějších chronických onemocněních kloubů, jako je revma, artritida, osteoartróza a podobně. U těchto (i jiných) onemocněních a problémech může polštář mezi nohy ulevit tlaku na klouby a zajistit lepší polohu nohou a těla. Za polštář mezi kolena vám budou velmi vděčné i vaše kyčle.

Při spánku bez polštáře má noha tendenci klesat k lůžku a dostávat kyčle do nepřirozené polohy, působí na ně větší tlak. Při potížích s kyčlemi může být polštářek, který zajistí jejich neutrální, komfortní pozici, obrovskou úlevou.

ložnice polštáře

Pro koho je polštář mezi kolena vhodný?

Z výše uvedeného je patrné, že tuto pomůcku ocení mladí i staří lidé, každý koho trápí bolesti kloubů či dolních končetin nebo zad. Každý, kdo při spánku těžko hledá komfortní polohu. Polštář mezi nohy může být skvělý i pro zcela zdravé lidí, kteří nemají žádné chronické ani akutní potíže. Poskytne lepší úlevu po např. fyzicky náročném dni. Ale stejně tak může v kterýkoli jiný den jednoduše zvýšit celkový komfort při spánku. Zejména pokud preferujete polohu na boku nebo i na zádech.

Tento typ polštářů může být však skvělý i pro těhotné ženy. Prodávají se i rozměrné těhotenské polštáře. Ty mívají tvar velkého U či jakéhosi C, které obklopí z jedné či obou stran celé tělo. Jeden cíp je vždy určen právě pro umístění mezi kolena.

Je polštář mezi kolena pro někoho nevhodný?

Obecně vzato nejsou žádná rizika ani omezení pro používání polštáře mezi koleny. Většina lidí v něm pravděpodobně najde zalíbení a bude mít pocit lepšího pohodlí. Polštář však zřejmě příliš nevyužijete, pokud preferujete polohu na břiše. Pokud naopak spíte převážně na zádech, můžete si polštář vložit pod nohy. Mírně zvýšena poloha nohou na měkkém podkladu může přinést podobnou úlevu jako použití polštáře mezi koleny.

Normální, nebo ortopedický polštář mezi kolena?

Stejně jako u matrací či běžných polštářů pod hlavu se i u polštářů mezi nohy můžete setkat s pojmy jako anatomický, ortopedický či zdravotní. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Ve skutečnosti výrobci a prodejci používají tyto pojmy poměrně libovolně. Pokud nejde o schválenou zdravotnickou pomůcku, nejsou požadavky na „anatomické“ či „ortopedické“ pomůcky nijak zákonem upravovány.

Anatomické či ortopedické polštáře typicky poznáte tak, že jsou dražší. Většinou to naštěstí není jediný rozdíl. Tyto polštáře bývají propracovanější, z kvalitnějších materiálů, které nabídnou lepší oporu, vyšší hustotu a odolnost. Bývají tvarované tak, aby co nejlépe odpovídaly potřebám dané partie.

Který si tedy vybrat? Pokud máte vyšší nároky a chcete polštářek, který poskytne kvalitní oporu a nabídne dlouhou živostnost, investice do anatomického/ortopedického modelu může být zcela na místě. Zvýšeného komfortu při spánku však můžete dosáhnout i s běžným polštářkem. Ten bude levnější a pro osoby, které nemají zvláštní zdravotní problémy či potíže dostačující.

Polštářek s fixační páskou

Některé polštáře mezi kolena disponují i fixačním popruhem opatřeným obvykle suchým zipem. Tím je polštář možné přichytit k noze. Pokud máte „divočejší“ spánek, často se převalujete a měníte polohy, můžete tuto pomůcku ocenit. Polštářek se vám podaří udržet na místě.

Někdo může mít naopak dojem, že páska na polštářku spíše překáží a že její používání není příliš komfortní. Zde už velmi záleží na osobních preferencích. Většina polštářků však fixační popruh nemá, a přesto jsou s nimi lidé spokojeni. Pokud si tedy nejste jisti, sáhněte raději po osvědčené variantě bez popruhu.

Tvar polštáře

Jaké jsou tvarové varianty polštářů mezi kolena a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých možností?

  • Polštář ve tvaru přesýpacích hodin – Díky vykrojení středové části z obou stran, dokonale zapadne mezi kolena (stehna) a udrží tím optimální polohu kyčlí a páteře. Vykrojení je u různých modelů různě výrazné. Pokud máte větší obvod stehen, může vám sedět spíše menší vykrojení. Polštářky ve tvaru přesýpacích hodin jsou v současnosti zřejmě nejprodávanější a nejběžnější.
  • Skládací polštář – Tvoří ho dvě oddělené části s vlnovkami. Po složení dá opět tvar kosti či přesýpacích hodin. Výhodou je, že rozdělenými částmi lze dobře vypodložit nohy i při spaní v poloze na zádech. Pokud tedy hledáte polštář nejen mezi kolena, ale i pod nohy, tohle je lepší volba.
  • Velké relaxační a těhotenské polštáře – Velmi zajímavou a příjemnou záležitostí mohou být velké polštáře, ke kterým se lze zcela „přitulit“ a zároveň část vložit mezi kolena. Některé jsou speciálně určeny pro těhotné ženy, ale existují i každodenní relaxační varianty. Někdy se jim říká „náhradní partner“. Nevýhodou je, že zaberou v posteli poměrně hodně místa a taky se příliš neuplatní, pokud spíte zejména na zádech. V takovém případě bude lepší menší polštář pod nohy. Pro mnoho lidí však mohou být tyto velké perfektním „spánkovým asistentem“, protože pomohou zajistit i lepší polohu (objetí) a úlevu pažím a celkově dodávají pocit útulnosti a bezpečí.

polštáře postel

Materiálové zpracování polštářů mezi kolena

Materiálové zpracování patří bezesporu k nejdůležitějším faktorům při výběru. Je třeba rozlišit materiál výplně a materiál potahu. Důležitost je však srovnatelná.

Pokud jde o materiály výplně, pravděpodobně nejoblíbenější variantou je známá paměťová pěna, která se pro tento účel perfektně hodí. Paměťová pěna se poddá, ale zároveň je hustá a zajistí dostatečnou oporu. Nesplaskne pod zátěží tak snadno jako tradiční výplně polštářů (peří apod.) – a taky se posléze vrátí do původní polohy, takže se neproleží. Pěna je tvárná, flexibilní, univerzální. Perfektně se přizpůsobí tvaru těla. Tuto variantu můžeme rozhodně doporučit.

Další možnosti jsou levnější PUR pěny, které se často používají na matrace. Mohou představovat solidní a dostupnou volbu, ale je třeba správně zvolit tuhost. Tyto pěny nejsou tak přizpůsobivé, ale oporu mohou poskytnout dobrou.

Pokud jde o materiál potahu, ty mohou být velmi různorodé. Bavlna je osvědčená klasika, krásně prodyšná. Polyester je zase odolný. Často se používají kombinace těchto materiálů, různé varianty úpletů a taky nejrůznější speciální příměsi, vlákna a technologie, které mají antibakteriální, antialergické či jiné žádoucí vlastnosti. Může to být kokosové vlákno, aloe vera, celulózové vlákno (např. Lyocell), stříbrná vlákna a tak dále. Možností je opravdu velké množství.

Pokud se více potíte a špatně snášíte horko, hledejte mezi materiály s co největší prodyšností (studená pěna, bavlněný potah,…). Naopak zimomřivějším osobám mohou sedět polštáře s hřejivějšími vlastnostmi.

Velikost

Velikost polštářů mezi kolena bývá univerzální. Obvykle není možné vybrat z více velikostních variant. V průměru se rozměry pohybují kolem 25 × 20 cm. Jde tedy o poměrně malé polštářky. Pokud máte výrazněji větší proporce, snažte se hledat spíše mezi poněkud rozměrnějšími variantami.

Ceny polštářů mezi kolena

Kolik stojí kvalitní polštář mezi kolena nebo pod nohy? Počítejte s investicí minimálně v řádu několika stovek. Nicméně jde o investici do lepšího spánku, a navíc lze očekávat, že kvalitní polštářek mezi kolena vydrží poměrně velmi dlouho.

✅ Polštáře mezi kolena do 400 Kč

Opravdu velmi levné (nejlevnější) polštářky lze sehnat někde těsně pod hranicí 400 Kč nebo kolem této ceny. Jde většinou o standardní modely z PUR pěny bez zvláštních technologií či úprav. Pro použití méně náročnými osobami bez zdravotních potíží mohou však být dostačující.

✅ Polštáře mezi kolena do 600 Kč

Největší výběr polštářů. Běžná je paměťová pěna i jiné kvalitní materiály. Najdete zde propracovanější anatomické modely i kvalitnější potahy. Dobrá volba pro většinu zájemců.

✅ Polštáře mezi kolena nad 600 Kč

Ortopedické a zdravotní polštáře pro náročné či pro osoby se zdravotními obtížemi. Vysoce kvalitní materiály a precizní zpracování.

Nejlepší značky polštářů mezi kolena

U kterých výrobců můžete najít vysokou kvalitu zpracování a materiálů? Zde pro vás máme pár tipů:

  • Qmed – Tato značka patří k nejoblíbenějším. Nabízí anatomické a přitom poměrně dostupné polštářky mezi kolena.
  • Modom – Vynikající výběr, jedna z nejvýznamnějších značek. Nechybí ani polštářky s fixačním popruhem.
  • Ledou – Dostupné a přitom slušně zpracované a dobře hodnocené polštářky z PUR pěny.
  • Antar – Kvalitní a za přiměřenou cenu. Rovněž populární značka s dobrou nabídkou.
ProduktInfoHodnocení
#1Polštář mezi kolena 26x21x16 cm
Náš tip
✔️ Ortopedický polštář z polyuretanové pěny
✔️ Měkký a dobře tvarovatelný
✔️ Snímatelný povlak lze vyprat
📌 do 650 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Ortopedický polštář na nohy LegPillow
Ortopedický polštář mezi kolena
✔️ Vkusné atypické zpracování
✔️ Výplň tvoří paměťová pěna
✔️ Je určen pro spaní na boku
📌 do 300 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Medi Sleep Ortopedický polštář
✔️ Ortopedický polštář mezi kolena a nohy
✔️ Z lité paměťové pěny
✔️ Ventilační otvor poskytuje prostor pro proudění vzduchu
📌 do 350 Kč
⭐ 95 % Číst recenze
#4Polštář mezi kolena, 25 x 20 x 15 cm
Oblíbený
✔️ Ortopedický polštář mezi kolena
✔️ Polštář je vyrobený z paměťové pěny
✔️ Povlak na zip je snímatelný
📌 do 480 Kč
⭐ 92 % Číst recenze
#54Home Relaxační polštář Náhradní manžel Trevlig
Alternativa
✔️ Při potížích s kyčlemi, bolestmi zad nebo v těhotenství
✔️ Výplň z dutého vlákna
✔️ Vzdušný povlak zajistí skvělou prodyšnost
📌 do 400 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
0 Sdílení