Magazín

6 rad, jak vybrat a jaká by měla být matrace pro bolavá záda? Ortopedická a zdravotní?

Matrace - zdravotní, ortopedická Kvalitní spánek a odpočinek představuje zásadní pilíř dobrého zdraví. Ale co dělat, pokud se vám spánku nedostává nebo vás od něj ruší třeba chronické bolesti zad? První, na co byste se měli v takovém případě zaměřit, je ložní vybavení. Pakliže máte problémy se zády, velmi významnou pozornost byste měli věnovat především matraci. Špatná matrace může tyto potíže prohloubit, ale správná je dokáže kompenzovat, poskytnout úlevu, lepší spánek – a v důsledku i lepší celý den, kdy vás záda nebudou po protrpěné noci tak bolet. Jak ale vybrat nejlepší matraci pro bolavá záda?

V dnešním článku najdete sérii rad a tipů, které vás mohou ke koupi optimální matrace navést. Zjistíte, které materiály a způsoby zpracování jsou při bolestech zad vhodné – a které naopak ne. Věnovat se budeme i dalším důležitým specifikům a parametrům.

Nejlepší matrace na bolavá záda na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Ortopedická matrace 1+1 MPO ALOE COMFORT
Náš vítěz testu a tip
✔️ Se 7 anatomickými zónami
✔️ 5 a 4 z rozsahu 1-7 (nejměkčí-nejtvrdší)
✔️ vhodná při bolestech zad, krční páteře a při problémech s bolestivostí kloubů
✔️ Český výrobek firmy MPO
✔️ Výška 20 cm
✔️ Extrakty z rostliny Aloe Vera
📌 od 11990 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Magniflex MAGNISTRETCH 9
Nejkvalitnější řešení
✔️ Dokáže uvolnit meziobratlové ploténky
✔️ Dokáže uvolnit přiskřípnuté nervy
✔️ Dokáže zpomalit proces sesedání páteře
✔️ Výška matrace: 23 cm
✔️ Tuhost: Středně tuhá
📌 od 28000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Tropico Guard Medical Concept
Ortopedická zónová matrace
✔️ Vhodná volba pro bolavá záda a klouby
✔️ Zdravotní profilace na obou stranách
✔️ Výška 24 cm
✔️ Tuhost : středně tvrdá/ tvrdá
📌 od 10700 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Tropico Super Fox Blue Wellness
✔️ Masážní profilace
✔️ Tužší strana vybavena profilací ve tvaru kostek, vyvinutou pro zdravotní matrace
✔️ Ramenní kolébky omezí tlak a ochrání ramenní klouby
✔️ Výška matrace: 18 - 30 cm
✔️ Tuhost 3 – středně tvrdé
📌 od 7700 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#5Ortopedická matrace DIA VISCO HI
✔️ Vysoká (24 cm) robustní, ortopedická matrace
✔️ Měkká matrace z líné a studené pěny
✔️ Zdravotní "Ahornflex"systém
✔️ Napomáhá účinné regeneraci během spánku
📌 od 8200 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#6VISCOFOAM DUO
✔️ Oboustranné provedení - letní a zimní strana
✔️ Udržuje páteř v přirozené poloze
✔️ Středně tvrdá tuhost H2
✔️ Výška 20 cm
✔️ Cena
📌 od 5500 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

1. Jak zvolit správný druh matrace?

Jaký typ matrace si pořídit, pokud vás bolí záda? Bude stačit „obyčejná“, nebo je nutné investovat do zdravotní či ortopedické matrace? A jaké jsou mezi nimi vlastně rozdíly?

Zdravotní matrace je trochu ošemetný pojem. V úzkém smyslu slova může označovat speciální, schválenou zdravotní pomůcku, pro níž platí nižší sazba DPH. Tyto pomůcky se pojí především s použitím ve zdravotnických zařízeních a speciálních ústavech. Obecně jsou však takto označovány i matrace pro běžné použití. Takové, které mají (nebo by měly) nabízet celkově vyšší kvalitu s důrazem na podporu zdravého spánku.

Jde o široký a mlhavý pojem, se kterým mohou prodejci nakládat celkem libovolně. Čistě označení „zdravotní matrace“ tudíž rozhodně neznačí, že po ní můžete sáhnout a nic dalšího už neřešit. Tím spíš, že i kvalitní zdravotní matrace mohou být zaměřeny různě. Nemusí být nutně koncipovány pro úlevu od bolesti zad.

Pojem ortopedická matrace už je v tomto případě konkrétnějším vodítkem. Opět platí, že samotné označení není zárukou kvality. Je třeba zajímat se o úroveň a kvalitu výrobce, o použité materiály, certifikáty a podobně. Nicméně, pojem „ortopedická“ sám o sobě odkazuje k tomu, že matrace by měla mít anatomické vlastnosti, poskytovat tělu kvalitní oporu, potažmo kompenzovat případné ortopedické obtíže.

Ne vždy je ale nezbytně nutné kupovat přímo ortopedickou matraci. Záleží taky na povaze vašich problémů se zády, jejich intenzitě či závažnosti atd. Pokud spíte na dvacet let staré pružinové matraci, jejíž profil připomíná pohoří Alpy a záda vás bolí z fyzicky namáhavé (nebo naopak sedavé) práce, zásadního zlepšení pravděpodobně dosáhnete i při koupi kvalitní „běžné“ matrace.

Nejlepší matrace pro bolavá záda

2. Jak vybrat tvrdost matrace na bolavá záda?

Tvrdost matrace je v souvislosti s bolestmi zad zásadní faktor. Příliš měkké matrace jsou pro zdraví páteře nevhodné, neposkytují dostatečnou oporu a problémy se mohou spíše prohlubovat. Pokud při ležení cítíte, že do matrace příliš vplouváte, že vám citelně klesá oblast hýždí nebo že je náročnější se otočit, matrace je nejspíš příliš měkká. Páteř by měla být v rovině. Matrace jí musí poskytnout dostatečně pružnou, ale pevnou oporu. Udržet tělesné partie v určité linii. Tomu mohou dopomoci i anatomické zóny, ale k tomu se dostaneme později.

Není nicméně žádným řešením koupit rovnou tu nejtvrdší matraci. Ani příliš tvrdá matrace není pro tělo vyhovující. Může způsobovat bolestivé otlaky a proleženiny. Napáchat víc škody než užitku. Tvrdost musí být tudíž adekvátní – i když spíše pevnější.

Výrobci většinou dělí matrace do 4 nebo 5 kategorií tuhosti. Nejsou nijak standardizované, takže jsou spíše orientační, pro porovnání matrací v rámci jednoho výrobce. Obecně však platí, že matrace s tuhostí 1 se prakticky nedělají nebo zcela minimálně. Pro dospělého člověka s ortopedickými problémy jsou nemyslitelné. Ani tuhost 2 označovaná jako „měkká“ nebude nejspíš vhodná. Používá se spíš pro děti nebo osoby s velmi nízkou hmotností.

Nejoblíbenější jsou matrace číslo 3 a 4 (střední a tvrdší). Ty už mohou být vhodnou volbou i v případě problémů se zády. Záleží taky na tělesné hmotnosti anebo preferované spánkové poloze. Pokud spíte hlavně na břiše, můžete se zajímat o poněkud měkčí matrace – bude se vám lépe dýchat, matrace navíc není tak vystavena tvrdým partiím.

Při spánku na boku působí největší tlak na ramena a hýždě. Je vhodné zvolit zónovou matraci, která oporu rozdělí dle partií – nebo matraci (či rošt) s ramenní kolébkou (měkkou zónou). Tvrdost je vhodná střední až tužší. Při spaní na zádech je tělo nejvíce v rovině a dobrou oporu poskytne i tvrdší matrace. Opět se však vyplatí zónování, které zajistí, že zejména oblast hýždí a boku bude podepřena adekvátně vůči tělu. Nebude nadsazená (na příliš tvrdé matraci), ani se nebude propadat.

Velmi tuhé (číslo 5) matrace obvykle taky nejsou volbou pro většinu populace, včetně lidí s bolestmi zad. Výjimku mohou tvořit osoby s velmi vysokou tělesnou hmotností.

Matrace - zdravotní, ortopedická

3. Výška matrace

Výška matrace je stěžejní faktor, který výrazně svědčí o celkové kvalitě matrace – a taky se velmi vydatně promítá do její ceny. Dá se říct, že výška je v podstatě přímo úměrná kvalitě matrace a spánkovému komfortu. Ortopedické a zdravotní matrace patří takřka výhradně mezi vyšší. Vyšší matrace poskytne lepší oporu, nestane se, že pocítíte tlak roštu. Seniorům a lidem s omezenou pohyblivostí ze z ní lépe vstává. Vysoká matrace má taky vyšší nosnost a životnost. Ale kolik je tak akorát?

Obecně vzato lze říct, že matrace do cca 13-15 cm nejsou příliš vhodné pro dospělé osoby a stálé lůžko. Pro osoby s bolestmi zad to platí dvojnásobně. Nižší matrace se hodí na příležitostná lůžka, taky mohou být dostačující pro děti. Mezi 15 a 20 cm lze mluvit o standardní, běžné výšce.

Velmi kvalitní, zdravotní a ortopedické matrace nicméně velmi často nabízejí výšku od 20 cm výše, kterou už lze označit za komfortní. Poskytnou velmi dobrou oporu – a to i v kombinaci s pevným roštem. Některé matrace mohou dosahovat výšky i 25 cm nebo víc. Zde už výběr závisí na nabídce výšek konkrétních modelů, na výšce postele, v potaz můžete vzít i svou tělesnou hmotnost, požadavek na životnost a odolnost, finanční rozpočet a další proměnné.

Vysoká matrace

4. Jaký materiál a typ matrace je vhodný na bolavá záda?

Matrace pružinová, molitanová, taštičková, pěnová, sendvičová, s tuhým jádrem, latexová? Typů a způsobů zpracování je spousta. Ale který je ten pravý?

Hned na začátku můžeme vyloučit tradiční a dnes již přežité pružinové matrace a samozřejmě i velmi nekvalitní matrace z klasického měkkého (žlutého) molitanu. Na druhou stranu moderní typy pružinových (resp. taštičkových) matrací, matrací z hustých PUR nebo speciálních pěn, rovněž matrace vyrobené sendvičovým (vrstveným) způsobem, latexové matrace – ty všechny mohou být i vysoce kvalitní a nabízet „ortopedické“ provedení.

Volba už pak závisí na dalších vlastnostech, parametrech a osobních preferencích. V současnosti patří k nejprodávanějším matrace na bázi různých pěn. Často jejich kombinací. Základní hustá PUR pěna představuje dostupné řešení. Vysoké prodyšnosti dosahují studené (HR) pěny. Oblíbená je i paměťová pěna. Ta se používá často v podobě tenčí svrchní vrstvy, která se příjemně poddá, tužší jádro pod ní zároveň udrží pevnou oporu.

Latexové matrace jsou velmi elastické, tvarově stálé a hygienické. Výbornou prodyšnost, pružnost a oporu poskytnou i matrace taštičkové či mikro-taštičkové. Jde o „novou generaci“ pružinových matrací, kdy jsou pružiny v samostatných obalech (taštičkách). Často tvoří středovou část, svrchní vrstvy jsou pak pěnové – např. právě z paměťové pěny.

Obecně nelze nějaký typ zhodnotit jako ortopedicky nejlepší. Vybírat tudíž můžete z celé široké škály a vždy bude záležet na kvalitě a vlastnostech konkrétního modelu.

5. Anatomické zóny

Už jsme se zmínili o „zónách“ v matracích. Ale co to vlastně je? Takzvané anatomické zónování představuje podélné (horizontální) rozčlenění matrace na určitý počet segmentů s různými vlastnostmi. Vlastnosti jednotlivých segmentů odpovídají potřebám konkrétní partie, která na nich leží.

Počet těchto zón se různí. Minimálně jsou 3, může jich být taky 5 nebo 7. Počet je lichý, protože od středu se zóny rozbíhají symetricky. Je tedy jedno, jak matraci otočíte. Pokud vezmeme 7zónovou matraci, pak střed pro boky bývá vysoce pružný a pevnější s vysokou oporou. Zóny pro kolena a ramena jsou shodně měkčí. Mezi nimi jsou přechodové zóny, na koncích následují elastické zóny pro chodidla a hlavu. Zónování nejvíce ocení spáči na boku, ale zónování ničemu neuškodí, ani pokud spáváte na zádech nebo i na břiše.

6. Solidní výrobce

Při pořizování matrace se vyplatí vsadit na osvědčené značky a výrobce. Velmi propracované a kvalitní ortopedické i zdravotní matrace nabízí například značka Dormeo. Obrovský výběr najdete u populární značky Tropico. Velmi dobře hodnocené jsou české značky Dřevočal, MPO matrace nebo třeba Interier-Stejskal. Dostupné, ale solidní matrace nabízí třeba značka Ecomatrace.

ProduktInfoHodnocení
#1Ortopedická matrace 1+1 MPO ALOE COMFORT
Náš vítěz testu a tip
✔️ Se 7 anatomickými zónami
✔️ 5 a 4 z rozsahu 1-7 (nejměkčí-nejtvrdší)
✔️ vhodná při bolestech zad, krční páteře a při problémech s bolestivostí kloubů
✔️ Český výrobek firmy MPO
✔️ Výška 20 cm
✔️ Extrakty z rostliny Aloe Vera
📌 od 11990 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Magniflex MAGNISTRETCH 9
Nejkvalitnější řešení
✔️ Dokáže uvolnit meziobratlové ploténky
✔️ Dokáže uvolnit přiskřípnuté nervy
✔️ Dokáže zpomalit proces sesedání páteře
✔️ Výška matrace: 23 cm
✔️ Tuhost: Středně tuhá
📌 od 28000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Tropico Guard Medical Concept
Ortopedická zónová matrace
✔️ Vhodná volba pro bolavá záda a klouby
✔️ Zdravotní profilace na obou stranách
✔️ Výška 24 cm
✔️ Tuhost : středně tvrdá/ tvrdá
📌 od 10700 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Tropico Super Fox Blue Wellness
✔️ Masážní profilace
✔️ Tužší strana vybavena profilací ve tvaru kostek, vyvinutou pro zdravotní matrace
✔️ Ramenní kolébky omezí tlak a ochrání ramenní klouby
✔️ Výška matrace: 18 - 30 cm
✔️ Tuhost 3 – středně tvrdé
📌 od 7700 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#5Ortopedická matrace DIA VISCO HI
✔️ Vysoká (24 cm) robustní, ortopedická matrace
✔️ Měkká matrace z líné a studené pěny
✔️ Zdravotní "Ahornflex"systém
✔️ Napomáhá účinné regeneraci během spánku
📌 od 8200 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
#6VISCOFOAM DUO
✔️ Oboustranné provedení - letní a zimní strana
✔️ Udržuje páteř v přirozené poloze
✔️ Středně tvrdá tuhost H2
✔️ Výška 20 cm
✔️ Cena
📌 od 5500 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení