Magazín

Jak zapojit a kam umístit pračku?

Těšíte se na novou pračku, ale vaši radost trochu kalí obava, že nebudete vědět, jak ji zapojit? Jednou z možností je nechat si pračku nainstalovat profesionály (některé internetové obchody dnes v rámci zkvalitňování svých služeb tuto možnost nabízejí), ale s tím se obvykle pojí další finanční výdaj. Další možností je zapojit pračku svépomocí. Faktem je, že nejde o nic až tak náročného, takže i pokud nepatříte mezi obzvlášť technicky zdatné jedince, nejspíš si s tím poradíte… když budete mít při ruce správný návod. A v našem článku vám právě takový návod poskytneme.

Kam pračku umístit?

V případě pračky je třeba se zamyslet i nad samotným umístěním. Většina lidí nemá doma prostoru až tak nazbyt a umístění často vychází spíš z nouze a nezbytnosti než z čehokoli jiného. Přesto je dobré vědět, že jsou místa, kde by pračka stát z různých důvodů neměla. O jaká místa jde?

Jak zapojit pračku

  • V první řadě je důležité, aby pračka nestála někde, kde by mohlo docházet k výraznému poklesu teplot až pod bod mrazu. Neizolované či nevytápěné prostory nejsou vhodná volba. Pračku samozřejmě můžete umístit třeba do sklepa, pokud tam udržujete teploty v rozumných mezích. Při poklesu teplot pod 0°C by mohlo dojít k zamrznutí vody v pračce. Zcela nevhodnou volbou je tudíž například balkón.
  • Pračku umísťujte vždy na pevný a rovný podklad. Pračka musí stát vodorovně. Pokud to podklad neumožňuje, je obvykle možné vytvořit rovinu nastavením nožiček pračky.

Koupelna, kuchyně nebo třeba sklep?

Jaké výhody a nevýhody skýtá umístění pračky v různých místnostech? Koupelna či kuchyně jsou nejčastější volbou v bytech. Opravdu jen málo bytů má k dispozici něco jako speciální technickou místnost. Umístění pračky je vždy spíše kompromis.

Koupelna se jeví jako logická, jelikož pračka pracuje s vodou, mokrým prádlem atd. V koupelně taky bývá koš na špinavé prádlo. Ergonomicky jde tedy o zřejmě relativně výhodnější variantu. Zejména v panelácích jsou však bytové koupelny často opravdu stísněné, a pokud například nedáte dopustit na vanu, může se klidně stát, že pro pračku už se vhodné místo nenajde.

Druhou, poměrně populární, volbou je kuchyně. Dnes jsou módní především vestavěné pračky, které designově perfektně splynou s kuchyňkou linkou. Předek pračky mohou i krýt skříňová dvířka, takže nijak nenarušuje estetický dojem kuchyně. Horší je to s volně stojící pračkou, která v kuchyni zřejmě natolik stylově působit nebude. Ale co naplat. Výhodou umístění v kuchyni může být například obecně více manipulačního prostoru.

Další možností je sklep, prádelna nebo jiná místnost techničtějšího rázu mimo obytné prostory. To může být v mnoha ohledech ideální řešení. Neruší vás hluk z pračky, máte dost prostoru, nějaká ta voda na podlaze při práci s mokrým prádlem nebo poruše není žádný problém (nutno říct, že moderní pračky už mají různé systémy a pojistky typu Aqua-Stop a vytečení pračky není zas tak žhavou obavou). Nevýhoda je poměrně zřejmá – a může to být především vzdálenost při přenášení prádla.

Jak pračku zapojit?

Předpokládejme, že místo pro pračku už máte vybrané. Nyní tedy přejděme rovnou k jejímu zapojení. Pokusíme se o maximální přehlednost a jasné a srozumitelné popsání všech důležitých bodů.

1. Odstranění obalu

Ještě před tím, než se pustíte do samotné instalace, se ujistěte, že nikde nezůstaly zbytky obalů nebo polystyrenů, kterými je pračka upevněna v krabici. Velmi důležité je taky odstranit šrouby, které upevňují buben během přepravy. K tomu dostanete přesný návod společně s pračkou. Rozhodně pračku nespouštějte bez jejich odstranění.

2. Napouštěcí hadice

Součástí balení bude kromě pračky i napouštěcí hadice s gumovými těsněními. Ty mohou být již v hadici, anebo někde v balení. Zkontrolujte to a případně zkompletujte hadici. Zapojte jeden její konec k zadní části pračky, druhý připojte k přívodu vody.

Může se stát, že hadice, která je součástí balení, nebude dost dlouhá. Pak je samozřejmě nutné dokoupit delší, rozhodně se nepokoušejte o nějaké kutilské nadstavování délky přibalené hadice. V případě, že hadice po zapojení kape, je nejspíš na některém konci málo utažená. Dotáhněte ji rukou nebo nářadím, ale nepoužívejte žádnou brutální sílu, mohli byste poškodit těsnění, hadici, přívod nebo i pračku.

3. Odpad

Další fází je připojení pračky k odpadu. V ideálním případě stačí napojit odtokovou hadici na odpad. Pokud pračka stojí mimo dosah odvodu odpadu, budete muset použít improvizované řešení. Taková jsou ovšem vždy ošemetná a taky nevypadají dobře. Není-li zbytí, můžete vést odpadní hadici např. do vany či jiné nádoby.

4. Zapojení do elektřiny

A zbývá to nejjednodušší. Zapojit pračku do zásuvky. I zde je třeba mít na paměti určité věci. Pračka by měla být vždy přímo zapojena do zásuvky ideálně s vlastním jističem. Naprosto nevhodné je zapojování pračky například přes prodlužovací šňůru.

Tím je instalace hotová. Jak vidíte, není to nic složitého, jde o pár kroků, které pravděpodobně zvládnete sami. K ruce si každopádně vezměte manuál od pračky a před instalací ho pečlivě prostudujte a postupujte v souladu s ním, abyste se vyhnuli jakýmkoli problémům.

Tipy na oblíbené sušičky prádla

Pračku již zapojenou pravděpodobně máte, ale co takhle pořídit ještě sušičku prádla? Zde je žebříček těch nejoblíbenějších na trhu.

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Beko DPY 8506 GXB1
[usr 5 text="true" tooltip="true"]11 490 Kč Číst recenze
#2Bosch WTW 87467CS
[usr 5 text="true" tooltip="true"]15 390 Kč Číst recenze
#3LG RC80EU2AV4D
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13 990 Kč Číst recenze
#4AEG AbsoluteCare T8DBG48WC
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]13 990 Kč Číst recenze
#5LG RC82EU2AV4W
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]14 990 Kč Číst recenze
#6Siemens WT47W540BY
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]17 490 Kč Číst recenze
#7Beko DS 7434 CS RX
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]14 990 Kč Číst recenze
0 Sdílení