Magazín

Jak vyčistit sedačku?

jak vyčistit sedačku Sedačka, gauč či pohovka je zásadní součástí obývacího pokoje a často i dalších pokojů či třeba kanceláře nebo pracovny. Každý jistě chce, aby tento kus nábytku působil reprezentativním dojmem – a z toho důvodu je třeba se o něj náležitě starat. Ale existuje velké množství materiálových řešení potahů a každý má na údržbu jiné nároky. Každý jinak odolává skvrnám a znečištění.

V dnešním článku se podíváme na to, jak nejvhodnějším způsobem udržovat různé oblíbené druhy potahů na sedačkách. Poradíme vám taky, jak zasáhnout v případě, že se stane nehoda a na gauči se objeví nepříjemná skvrna. Na pomoc si vezmeme různé babské rady a domácí postupy, ale zmíníme se i o dalších možnostech.

Jak vyčistit sedačku z kůže?

Kožené potahy jsou známkou luxusu. Jde o ušlechtilý přírodní materiál, který se hodí do reprezentativních místností a je stále módní. Kůže může být zpracována mnoha způsoby a mít různé podoby, struktury i barvy.

Rozdíly v kvalitě

Pokud se rozhodnete pro koženou sedačku, počítejte s výraznou investicí. Dejte si dobrý pozor na podezřele levné kožené sedačky a výrobky pochybného původu. Zdaleka neplatí, že kůže je automaticky zárukou kvality! Naopak nekvalitní, špatně zpracovaná a příliš tenká kůže může mít poměrně velmi krátkou životnost. Brzy se začnou objevovat vady na kráse a o něco později i různé praskliny a větší problémy.

kožená sedačka

Údržba

Jinak řečeno – když už kůži, tak kvalitní. Takový potah může mít mimořádně dlouhou životnost, ale rozhodně nejde o bezúdržbový materiál. O koženou sedačku je třeba se průběžně starat. Hned po nastěhování je třeba ji naimpregnovat speciálním přípravkem (voskem).

Pokud možno, nechte si poradit od výrobce nebo prodejce. Impregnaci je pak třeba provádět pravidelně, ideálně aspoň dvakrát do roka. Zabrání se tak vysoušení kůže, tvorbě neodstranitelných skvrn a prasklin. Po impregnaci je nutné nechat sedačku několik hodin „odpočívat“ – stačí přes noc.

Životnost sedačky podpoříte správným umístěním co nejdál od zdrojů tepla a světla – tedy radiátorů, kamen, oken (pokud jimi proniká přímé světlo). To vše jsou vlivy, které sedačce neprospívají – může docházet k vysoušení, blednutí barvy apod. Jistou ochranu poskytuje právě pravidelná impregnace.

Čištění

Při čištění kvalitní a drahé kožené sedačky není přímo ideální spoléhat na babské rady a je lepší pořídit si speciální komerčně prodávané přípravky. Rozhodně se vyhněte agresivním chemickým prostředkům, mastným přípravkům i pracím práškům apod. Kůže je poměrně citlivá.

Povrch zbavte prachu a nečistot vysátím nebo utěrkami z mikrovlákna. Aplikujte prostředek a nechte působit a opět setřete hadříkem z mikrovlákna. Někde se dozvíte, že na znečištění lze použít kvalitní neagresivní mýdlo (třeba značka Jelen).

Pozor: Při čištění kůže nepoužívejte hrubé kartáče a jiné drsné prostředky. Mohly by potah poškodit. Odolnější skvrny je však možné čistit jemným kartáčkem.

Jak vyčistit sedačku z ekokůže?

Imitace kůže patří stále k populárním materiálům. Dříve se jednalo především o koženku, dnes je v kurzu tzv. „ekokůže“. Tento materiál nabízí vzhled blízký pravé kůži, ale je cenově mnohem dostupnější a prodyšnější než pravá kůže. Materiál povrchu je syntetický, položený na obvykle bavlněném úpletu. Další výhodou je poměrně snadná údržba a dobrá odolnost vůči znečištění.

Podobně jako u kůže nelze na čištění použít hrubé kartáče či houby – ani jiné prostředky, které by mohly povrch odrhnout (abrazivní čističe), vhodné nejsou ani parní čističe a agresivní chemie. Při vzniku skvrny zasáhněte co nejrychleji.

Případnou tekutinu nenechte zaschnout a vysušte ji např. savými utěrkami. Na skvrny použijte mýdlo s vodou. Opět lze použít i speciální komerční přípravky.

Pozor: Skvrny od propisek, fixů či barev půjdou odstranit jen velmi těžko, spíš vůbec. Důležitá je tedy prevence. Rovněž dejte pozor na poškrábání povrchu ostrými hranami nebo kovovými předměty.

Jak vyčistit sedačku ze semiše?

Velur a nubuk neboli obecně semiš. Všechny tyto pojmy označují broušenou kůži. V případě veluru jde o kůži broušenou po rubu s poněkud hrubší strukturou oproti nubuku, kdy se broušení provádí po líci. Velur je o něco méně citlivý a méně náročný na údržbu než nubuk.

Specifikem při údržbě těchto látek je, že se čistí nikoli mokrou, ale suchou cestou. Mokré čištění je rizikové, mohlo by dojít k promáčení, vzniku skvrn a nežádoucích map. K údržbě se proto používají speciální čisticí gumy (např. značky jako Saphir, Collonil, Redecker apod.) anebo gumové kartáčky.

Dále je třeba pravidelně používat speciální prostředky na ochranu před vysoušením a blednutím veluru či nubuku (např. značka Colourlock) a impregnaci. Ochranu i impregnaci je vhodné provádět aspoň 2x ročně.

čistění sedací soupravy

Jak vyčistit sedačku z mikroplyše?

Mikroplyš je materiál velmi příjemný na dotyk, hebký a přitom i odolný. Zejména pokud jde o odolnost vůči znečištění. Z tohoto hlediska jde o velmi praktický potah – v případě, že se jedná o kvalitní mikroplyš.

Na mikroplyš sice více sedá prach kvůli chlupatější struktuře, ale snadno se ho zbavíte. Ve většině případů lze mikroplyš pouze vysávat na nižší výkon běžným vysavačem. Při čištění skvrn pak lze použít vodu a pěnové čističe. Použít lze i extraktor. Mikroplyš ale není příliš odolná vůči oděru, proto se musíte vyhnout abrazivním čističům a obecně sedačku chránit před mechanickým oděrem či poškozením ostrými předměty.

Jak vyčistit sedačku z mikrovlákna?

Mikrovlákno se od mikroplyše liší na první pohled povrchovou strukturou, která je v tomto případě hladká. Mikrovlákno dobře odolává znečištění a oproti mikroplyši má i vyšší otěruvzdornost. Údržba je jednoduchá a spočívá v pravidelném vysávání na nízký výkon a čištění nečistot obyčejnou vodou, potažmo vodou s mýdlem.

Rozlité tekutiny byste měli co nejdříve vysušit savým hadříkem nebo ubrouskem. Opět je třeba se vyhnout agresivní chemii, ostrým předmětům, abrazivním čisticím prostředkům a hrubým pomůckám (kartáče apod.).

Čištění sedačky od psích chlupů je častým problémem
Čištění sedačky od psích chlupů je častým problémem

Jak vyčistit sedačku z tkaniny?

Látkové potahy patří u sedaček k nejžádanějším. Důvodem je cenová dostupnost v kombinaci s obrovským výběrem a rozmanitostí provedení. Různé druhy tkanin se mohou svými vlastnostmi zásadně lišit. Některé jsou z hlediska údržby poměrně nepraktické, jiné se čistí velmi snadno.

Protože zde panuje obrovská různorodost ve způsobu provedení a kvalitě, a tedy i následných vlastnostech, není příliš snadné podat nějaký obecný návod k údržbě. Přesto se pokusíme poradit vám alespoň základní postupy pro čištění textilních potahů.

  • Voda s šamponem – Základní pomoc je teplá voda s šamponem nanesená na hadřík nebo houbičku.
  • Pěnové a speciální čističe – Lze použít i různé speciální, většinou pěnové, čističe na látkové potahy.
  • Voda s octem – Někdy se setkáte i s doporučením čistit skvrny vlažnou vodou s octem.
  • Extraktor – Speciální nástroj na čištění koberců a čalounění, který si poradí i se zažranou špínou a čistí do hloubky pomocí vody, saponátu a vysokého tlaku. Existují samostatné extraktory nebo kombinace s vysavačem. Samozřejmě jde už o jistou investici.
  • Impregnace – Odolnost potahu vůči znečištění lze zvýšit impregnací potahů speciálními přípravky.
  • Ochranná vrstva – Kvalitní a dražší textilní sedačky mohou být opatřeny speciální ochrannou vrstvou, která odpuzuje nečistoty i tekutiny a umožňuje snadné čištění. Opět záleží na kvalitě dané ochrany, ale o této variantě je rozumné uvažovat zejména v případě, že máte doma malé děti nebo zvířecí mazlíčky.

Kam dál?

0 Sdílení