Magazín

Jak zlikvidovat vosy a sršně. Odpuďte je jednou provždy

Vosy a sršně patří neodmyslitelně k naší přírodě a na jaře odvedou i práce, které jsou lidem užitečné. Například omezují stavy některých škůdců. Přesto budí tito tvorové oprávněný respekt a někdy i obavy a chceme si je držet dál od těla a domovů. Sršně ani vosy ale často nedají na ústní domluvy a mohou se uhnízdit v bezprostřední blízkosti našich domácností. Jak se tomu bránit?

Sršeň obecná

Jediným druhem sršně, který žije v našich končinách, je vespa crabro čili sršeň obecná. Oproti vosám je robustní, dosahuje délky až 35 mm, takže působí poměrně odstrašujícím dojmem. A to přesto, že sršen zpravidla není zdaleka tak agresivní jako vosa.

Při střetnutí obvykle stačí zůstat v klidu a sršeň si vás nebude všímat. Sršní jed je taky 15x slabší než včelí, a dokonce je údajně méně toxický než vosí. Bodnutí ale může bolet víc. Důvodem je větší žihadlo a taky vyšší obsah acetylcholinu. Pro zdravého člověka, který netrpí alergií, ale nepředstavuje ani větší množství bodnutí ohrožení na životě.

Sršně
Sršně

Sršeň coby chráněný druh

Často se setkáte s tvrzením, že sršně jsou u nás chráněné, takže není povoleno svépomocí likvidovat jejich hnízda. Toto tvrzení není zcela pravdivé. Likvidace hnízda není nijak postižitelná, jinak řečeno je de facto povolená. Sršně jsou pouze souhrnně chráněny před celkovým vyhubením coby druh.

Vosa obecná a útočná

Podstatně běžnější než sršeň je vespula vulgaris neboli vosa obecná. Na délku dosahuje až 15 mm a poznat je podle vysoce kontrastních žluto-černých pruhů. Velmi podobným druhem je vosa útočná (vespula germanica), která dosahuje délky do cca 19 mm, a od vosy obecné ji při bližším zkoumání můžete poznat podle tří oddělených černých teček na čele.

Kde se jim líbí?

V rámci našich domovů se vosy i sršně často usazují pod střešními trámy, na půdách, v kůlnách apod. Místo si mohou najít i v různých větších dutinách nebo spárách ve zdech apod. Tyto dutiny mohou postupně zvětšovat.

Vosí hnízdo
Vosí hnízdo

Jak vosy a sršně odpudit?

Pokud chcete vosy a sršně udržet dál od svého domu nebo jiného místa, můžete nastražit různé odpuzovače a pasti, které mohou pomoci jejich přítomnost omezit.

  • Mezi oblíbené lidové rady patří natření oken a dveří (resp. rámů) kyselinou octovou nebo obyčejným octem.
  • Těmto druhům hmyzu taky nevoní citron. Použít můžete například citronové vonné svíčky anebo nastrouhat citronovou kůru do misky a dát ji na příhodná místa (před okna, na stůl na zahrádce apod.). Do citronové kůry můžete taky zkusit přidat rozdrcený hřebíček nebo chilli (případně obojí).
  • Velice zajímavou možností je umístění napodobenin vosích hnízd. Tyto speciální odpuzovače lze koupit za cca 250-270 Kč. Fungují na jednoduchém principu. Vosy a sršně respektují vlastní teritoria, a když se budou domnívat, že je u vás obsazeno, poletí o dům dál.

Lákání na sladké pasti

Tuto variantu záměrně uvádíme zvlášť, protože může být velice kontraproduktivní. Vosy a sršně můžete lákat na různé pasti s ovocnou šťávou nebo jinými sladkými a aromatickými návnadami. Hmyz do pasti vletí, ale nedostane se ven a uhyne. Tyto pasti lze jednoduše vyrobit z plastových lahví.

Problém je, že sladké pasti vosy a jiný hmyz především lákají, a to třeba i z velké dálky. Výsledkem tak bude spíš zvýšení celkového hmyzího zájmu o danou oblast. Proto určitě není vhodné tyto pasti používat doma. Posloužit mohou např. u ovocných stromů, kde odlákají vosy od poškozování samotného ovoce.

Likvidace hnízda

Svépomocnou likvidaci hnízda sršňů či vos vám rozhodně nemůžeme zodpovědně doporučit – alespoň ne během teplých měsíců. Pokud vás hnízdo bezprostředně neohrožuje, bude nejlepším řešením počkat do podzimu nebo zimy, kdy hmyz hnízdo opustí – pak ho můžete bezpečně odstranit.

Pokud se potřebujete hnízda zbavit ihned, nejlepší volbou je zavolat odborníky. Může to být speciální firma, která se zabývá dezinsekcí, anebo i hasiči. Ti se ale postarají pouze o nebezpečná hnízda na veřejných prostranstvích.

Tipy na oblíbené přípravky proti vosám a sršňům

ProduktHodnoceníCena (od)
#1BROS hasičák na vosy a sršně - 300 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]120 Kč Číst recenze
#2AgroBio Atak aerosol na vosy Extra 750 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]280 Kč Číst recenze
#3Insekticid Antivespe proti vosám 750 ml[usr 5 text="true" tooltip="true"]190 Kč Číst recenze
#4GoodLife Odpuzovač vos umělé hnízdo[usr 5 text="true" tooltip="true"]315 Kč Číst recenze
#5Tescoma - lapač vos[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]200 Kč Číst recenze
#6Biolit Plus sprej proti vosám 2x400 ml[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]220 Kč Číst recenze
#7Lapač vos 8 x 11 cm[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]80 Kč Číst recenze

Vlastnoruční likvidace

Pokud jste se rozhodli, že hnízdo zničíte sami. Máme pro vás několik rad a tipů.

Vosí hnízdo na stromě
Vosí hnízdo na stromě

Vyhodnoťte rizika

  • Malé hnízdo nejspíš zvládnete odstranit. Velká hnízda ale mohou skýtat takový počet vos nebo sršní, že už se vystavujete skutečnému riziku a ohrožení života.
  • Zajistěte, že se během likvidace nebudou v blízkosti vyskytovat žádné děti, alergici nebo osoby s vážnějšími zdravotními potížemi. Snad ani není třeba zdůrazňovat, že pokud sami trpíte alergií, v žádném případě se do likvidace nepouštějte.

Naplánujte strategii a připravte se

  • Připravte si ochranné pomůcky, které zakryjí vaše tělo doslova od hlavy k patě. Uplatní se třeba lyžařské vybavení. Nezapomeňte především na rukavice a kompletní ochranu očí a obličeje.
  • Naplánujte si, jakým způsobem hnízdo zlikvidujete. Ujistěte se, že máte možnost rychlého úniku z prostoru hnízda.

Zničit nebo přemístit?

  • Volně visící hnízda je možné i přemístit, aniž byste museli všechny obyvatele vyhubit. Můžete ho odstřihnout a v pevném pytli odnést někam do bezpečí.
  • Hnízdo můžete zničit z větší vzdálenosti např. pomocí přípravku jako Duracid Vespe. Tato pěna hnízdo obalí a vosy či sršně vyhubí.
  • Hnízdo v zemi můžete zničit nalitím vařící vody nebo neprodyšným ucpáním vstupu hlínou, jílem nebo podobně. Hnízdo lze případně vypálit sirným knotem.

Další rady

  • Pracujte vždy co nejrychleji, ale nikoli na úkor opatrnosti.
  • Hnízdo likvidujte pokud možno v noci. Čím bude chladněji, tím lépe, protože vosy a sršně budou v „útlumu“. Dokážou se ale rychle dostat do ráže, takže opět platí pravidlo o rychlosti.
0 Sdílení