Auto / moto

Test a recenze nejlepších sněhových řetězů

Nejlepší sněhové řetězy Ačkoli u nás sněhové řetězy nepatří k povinné výbavě vozidla, představují pomůcku, kterou se v zimních měsících rozhodně vyplatí mít na cestách při sobě. A v případě, že vyrážíte do hor nebo lze očekávat zvlášť obtížné podmínky, by měly být naprostou samozřejmostí. V některých úsecích je nasazení řetězů přímo povinné.

Jejich použití vám může pomoci z mnoha nepříjemných situací a výrazně zvýší bezpečnost osazenstva vozu na rizikových cestách. Zejména při sněhových závějích nebo na náledí. Protože je v současné době nabídka sněhových řetězů velmi široká a není snadné se v ní zorientovat a najít vhodné „adepty“ pro vaše potřeby a vozidlo, připravili jsme pro vás výběr nejlepších sněhových řetězů, mezi kterými možná narazíte na optimální variantu.

Toto vybavení může mít mnoho podob, mezi alternativy patří i textilní řetězy, nebo dokonce chemické řetězy. Ani jedna z těchto možností ale nepředstavuje adekvátní náhradu klasického kovového provedení, na které jsme se v naší recenzi sněhových řetězů zaměřili především. I mezi standardními modely ale panuje obrovská rozmanitost.

Provedení je velmi různorodé a vhodná volba nezávisí jen na velikosti pneumatiky, ale i typu auta, způsobu použití, mechanismu nasazení a v neposlední řadě na ceně a dalších faktorech. Cenové rozpětí je u sněhových řetězů opravdu velmi značné, proto jsme se do testu snažili zařadit zástupce z různých kategorií. Na závěr jsme pro vás vytvořili i průvodce výběrem řetězů, který vás nasměruje na správnou cestu, pokud si s volbou nevíte rady nebo kupujete tuto pomůcku poprvé.

Test sněhových řetězů podle redakce

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Pewag Servo
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4000 KčČíst recenze
#2Pewag Snox Pro
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4400 KčČíst recenze
#3Thule CB-12
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1600 KčČíst recenze
#4Pewag Brenta C
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]2100 KčČíst recenze
#5Compass sněhové řetězy
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]500 KčČíst recenze
#6AutoSocks 645
[usr 4 text="true" tooltip="true"]1800 KčČíst recenze
Recenze TOP 6 sněhových řetězů

#1 Pewag Servo (od 4000 Kč)

Nejlepší poměr cena / výkon

 Recenze Pewag Servo  Na prvním příčce testu sněhových řetězů se umístil model rakouského výrobce Pewag s označením Servo. Značka Pewag sice nepatří k nejstarším nebo nejtradičnějším, ale za to už řadu let k nejvíce oceňovaným ve svém oboru. Tyto kvalitní sněhové řetězy jsou důkazem, že v Rakousku to prostě umějí. Při ceně za pár okolo dvou tisíc korun jde navíc o řetězy spíše v nižší střední cenové kategorii. Poměr ceny a výkonu (nebo chcete-li – kvality) je tedy výjimečně dobrý.

Řetězy Pewag Servo byly vyvinuty za pomoci nejmodernějších technologií speciálně pro rychlá, výkonná a sportovní auta. Vyznačují se tedy nejen maximální účinností, ale taky obrovskou odolností i za velmi náročných podmínek a při rychlé jízdě. Tloušťka použitých článků činí 3,2 mm, jde tedy o hrubší řetězy, se kterými můžete vyrazit i na hory nebo do obtížnějšího terénu. Řetězy vždy zajistí optimální trakci.

Za zmínku ale rozhodně stojí nejen jízdní vlastnosti, ale i způsob montáže, který je vyřešen opravdu dobře. Nasazení je jednoduché a pohodlné a provádí se pomocí samoupínání. Instalaci tedy zvládne každý i bez zvláštního umu. Průběžně navíc dochází k automatickému dopínání, což vás osvobozuje od dodatečných úprav řetězu. Stejně pohodlná je pak i následná demontáž. Řetězy jsou vybaveny i plastovými díly pro ochranu disků.

Faktorem, který hraje řetězům Pewag Servo do karet je i elegantní designové provedení. Řetězy můžete mít kdykoli nasazeny i na luxusním voze, aniž by celkový vzhled doznal nějakou újmu.

Pewag Servo pro SUV

Pro majitele rozměrných vozů SUV existuje i speciální varianta Pewag Servo SUV, která je pro tento typ automobilů přizpůsobena velikostně i technologicky.

Co potěší

  • Velmi kvalitní řetězy i pro sportovní vozy
  • Tloušťka článků 3,2 mm
  • Velmi pohodlná a snadná montáž i demontáž
  • Varianta i pro SUV

Co zamrzí

  • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 4000 Kč

Koupit v obchodě

#2 Pewag Snox Pro (od 4400 Kč)

 Recenze Pewag Snox Pro  I na druhém místě se podíváme na sněhové řetězy rakouské značky Pewag. V tomto případě ale půjde o model Snox Pro, který je v průměru o něco dražší než předchozí varianta. Tyto pokročilé řetězy využívají velmi zajímavý a v mnoha ohledech převratný způsob navlékání – a to pomocí systému „Snox Box“.

Pewag Snox Pro vynikají tedy především jednoduchostí a komfortem při navlékání, které zvládnete i bez použití výraznější fyzické síly. Ale pohodlnost montáže není jedinou výhodou tohoto výrobku. Jde totiž o jedny z nejkvalitnějších sněhových řetězů ve své kategorii. Očekávat tedy můžete i perfektní vlastnosti. Za produktem stojí i prestižní test AutoMotorSport, který mu udělil hodnocení „velmi doporučeno“. Velmi dobře si řetězy vedly i v dalším renomovaném testu, ADAC.

Řetěz využívá čtyřhranné články o tloušťce materiálu 3,2 mm. Díky tomu je zajištěna ideální trakce i na problematických površích. Řetězy Pewag Snox Pro vynikají taky dlouhou životností a zmíněný systém Snox Box zajišťuje automatickou regulaci napnutí i během jízdy. Není tedy třeba žádná průběžná manipulace.

Pewag Snox Pro pro SUV

I tento typ řetězů je nabízen ve speciální variantě Pewag Snox Pro SUV určená pro rozměrná vozidla i s náhonem 4×4. Rozdíl není jen v rozměrech, ale i v samotné konstrukci. Například tloušťka článků v tomto případě činí 3,7 mm, aby obstály i proti významně vyšší hmotnosti vozů SUV.

Co potěší

  • Velmi komfortní systém napínání
  • Automatická regulace napnutí za provozu
  • Odolná varianta pro SUV

Co zamrzí

  • Občas se mohou smekat z usazení
  • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 4400 Kč

Koupit v obchodě

#3 Thule CB-12 (od 1600 Kč)

 Recenze Thule CB-12  S třetím místem naší recenze sněhových řetězů se podíváme na produkt tradiční švédské značky Thule, která se zabývá výrobou zavazadel a příslušenství pro motorová vozidla. Sněhové řetězy Thule CB-12 patří k cenově poměrně velmi dostupným a velmi oblíbeným. I za cenu okolo tisíce korun ale nabízejí velmi dobrou kvalitu a vlastnosti, které v zimě na cestách rozhodně oceníte.

Tyto řetězy využívají asymetrický vzor a diamantový tvar článků. Velikost článků činí 12 mm a zajišťuje dostatečnou spolehlivost na zasněžených nebo zledovatělých vozovkách. Napínání je řešeno standardním způsobem s pomocí háčků; s červeně vyznačenými montážními místy. Thule CB-12 nabízí za velmi rozumnou cenu vysokou odolnost a životnost a řetězy navíc obdržíte i s ochranným kufříkem a dalším příslušenstvím (rukavice, folie).

Řetězy Thule CB-12 jsou určeny pro běžné osobní automobily.

Řetězy Thule pro SUV

Pokud vlastníte větší vůz typu SUV, můžete sáhnout po vhodnější alternativě od této značky – konkrétně po modelu Thule Easy-fit SUV nebo modelu Thule XG-12 Pro.

Co potěší

  • Dobrá cena
  • Solidní zpracování

Co zamrzí

  • Nutnost dopínání řetězů

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1600 Kč

Koupit v obchodě

#4 Pewag Brenta C (od 2100 Kč)

 Recenze Pewag Brenta C  Ještě potřetí – a tentokrát už opravdu naposled – se vrátíme k výrobci Pewag. Podíváme se totiž na cenově výhodnější model Brenta C, který využívá opět unikátní systém montáže – a to pomocí pružného ocelového lana společně se speciálním napínacím systémem pro snadnou a rychlou instalaci.

Řetězy Pewag Brenta C jsou tvořeny čtyřhrannými články, jsou oboustranně použitelné a díky provedení se šikmou stopou zajišťují vysokou míru přilnavosti, odolnost a taky omezují hluk při provozu. Články mají tloušťku 3,55 mm a jsou vhodné pro použití nejen na městských cestách, ale třeba i v horských oblastech.

Co potěší

  • Dobrá cena
  • Rychlé nasazení
  • Odolnost

Co zamrzí

  • Ruční dopínání

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2100 Kč

Koupit v obchodě

#5 Compass sněhové řetězy (od 500 Kč)

 Recenze Compass sněhové řetězy  Jako cenový tip nám v testu sněhových řetězů poslouží model známého a oblíbeného výrobce nářadí, nástrojů a vybavení všeho druhu. Značka Compass se těší velké přízni, jelikož nabízí za velmi výhodné ceny mnohé nezbytné produkty, aniž by příliš „šidila“ na kvalitě. Řetězy Compass sice kvalitativně nepatří mezi špičku na trhu, za to jde o vůbec nejprodávanější sněžné řetězy u nás.

Řetězy jsou určeny pro osobní vozidla do maximální hmotnosti 2 t. Způsob montáže je standardní a poměrně rychlý – jednoduše je obepnete okolo pneumatiky. Tyto řetězy jsou vyráběny v široké škále variant pro různé typy a velikosti pneumatik a jsou otestovány a taky schváleny významnou německou organizací TÜV SÜD.

Řetězy Compass pro SUV

Pokud sháníte cenově dostupné řetězy pro rozměrnější vozidlo SUV, můžete sáhnout po variantě Compass SUV-VAN, která je opatřena články o rozměrech 16 x 27 mm při tloušťce materiálu 4,5 mm. Tyto řetězy jde použít pro vozy až do hmotnosti 7,5 t.

Co potěší

  • Velmi nízká cena
  • Přiměřená kvalita

Co zamrzí

  • Obtížnější montáž
  • Horší vlastnosti konstrukce
  • Nesrozumitelný návod

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 500 Kč

Koupit v obchodě

#6 AutoSocks 645 (od 1800 Kč)

 Recenze AutoSocks 645  Ačkoli nejsou textilní řetězy obvykle brány jako plnohodnotná náhrada klasických (a jejich použití vám může například v zahraničí vynést pokutu), bylo by chybou je v tomto testu zcela ignorovat.

Na závěr jsme tedy zařadili jeden textilní model, který se vyznačuje relativně dobrými vlastnostmi.

U řetězů, nebo spíš návleků, AutoSocks 645 oceníte především skladnost, nízkou hmotnost a taky jednoduchost montáže ve srovnání s drtivou většinou kovových modelů. Tyto návleky se vyznačují vysokou přilnavostí a poradit by si měly na sněhu i na ledu.

Návleky by podle výrobce měly vydržet na 300-400 km používání a umožňují maximální rychlost 50 km/h. Jsou snadno udržovatelné (lze je prát v pračce), skladné a při provozu velmi tiché a komfortní. Vhodné jsou i pro drahá auta a jsou šetrná vůči ALU kolům.

Zničit je však snadno můžete, pokud s nimi budete jezdit i po suchém asfaltu, který je rychle potrhá.

Co potěší

  • Snadné nasazení
  • Skladné, lehké, pratelné
  • Tiché

Co zamrzí

  • Výrazně nižší účinnost a životnost oproti kovovým řetězům

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1800 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat sněhové řetězy?

Už máte jasno, jaké sněhové řetězy koupit pro vaše auto? Pokud ještě ne, můžete se inspirovat následujícím průvodcem, ve kterém naleznete rady a tipy pro úspěšný nákup i použití tohoto vybavení.

Typy řetězů

Sněhových řetězů existuje hned několik typů. V první řadě byste se měli rozhodnout, který je ten pravý pro vás, vaše auto a vaše potřeby. Každá varianta má něco do sebe, ale skrývá i nevýhody.

 Ocelové řetězy 

Jde o standardní a stále zdaleka nejpoužívanější a nejúčinnější variantu. Tyto řetězy lze ještě dále rozdělit na specifické druhy. K tomu se ještě dostaneme. Kovové provedení je každopádně vhodné (nebo spíš nutné) zvolit, pokud se v zimě chcete pustit do náročnějších úseků, kde hrozí větší závěje nebo náledí. Nevýhodou tohoto řešení je zejména obtížnější montáž nebo vysoká hmotnost.

 Textilní návleky 

Takzvané textilní řetězy jsou moderní alternativou, jejíž výhody spočívají v lehkosti, skladnosti a velmi snadné „montáži“. Efektivita této varianty je ale poměrně nízká a stejně tak i její životnost. Návleky se snadno zničí na asfaltu a mohou se velmi špatně chovat na čerstvém sněhu. Vhodné mohou být například pro sportovní vozy díky velmi malé výšce. Jejich výhodou je i vyšší komfort a minimální hlučnost při jízdě.

 Chemické řetězy 

Tato alternativa není příliš rozšířená ani výhodná, a když už – hodí se spíše pro velmi krátké použití. Například když potřebujete vyjet ze zapadlého parkoviště apod. Jde o nouzové a obvykle cenově relativně dostupné, ale velmi málo efektivní řešení.

Typy ocelových řetězů

S šikmou stopou

Tato varianta vyniká nejvyšší přilnavostí a spolehlivostí. Řetězy kryjí celou zimní pneumatiku, zkracují brzdnou dráhu a jsou i poměrně velmi odolné. Taky instalace bývá v rámci kovových řetězů nejjednodušší. Všechny tyto výhody ústí v jedno pochopitelné úskalí – „šikmostopé“ řetězy bývají obvykle nejdražší.

Žebříčkové řetězy

Představují de facto protiklad k řetězům se šikmou stopou. Jsou totiž konstrukčně nejjednodušší a taky nejlevnější. Využívají rovnoběžné příčky a k vozovce doléhají poměrně malou plochou, což je činí výrazně méně účinnými. Taky nasazování je poměrně náročné a obvykle je nutné do nich najíždět.

Řetězy s příčkami

Tento typ představuje střední cestu mezi žebříčkovými a šikmostopými řetězy. Stopa má obvykle tvar písmene X, případně H. Mají dobré vlastnosti při brždění a solidní přilnavost. Cenově i kvalitativně jsou někde uprostřed.

Podle čeho vybírat?

Při výběru vhodného konkrétního typu hraje roli hned několik parametrů, které je potřeba vždy sledovat.

  • Tloušťka materiálu – Většina řetězů je vytvořena z článků o síle materiálu okolo 3 mm (pozor neplést s průměrem celého článku!). 3milimetrové články jsou vhodné pro méně náročné výjezdy po upravených městských vozovkách. Pokud chcete vyrazit na hory nebo do jiného obtížnějšího terénu, volte články o tloušťce 3,2 mm nebo více.
  • Zátěž – Orientovat se musíte taky podle hmotnosti vašeho vozu. Řetězy bývají obvykle rozděleny na kategorie do 2 tun a do 7 tun.
  • Výška řetězu – Nejčastěji můžete zakoupit řetězy s konstrukční výškou 9 až 16 mm. Řetězy nad 12 mm jsou určeny pro vozy nad 2 t do cca 7,5 t, pro terénní vozy, SUV apod. Nízká výška je vhodná pro osobní vozidla nebo sportovní vozy (velmi nízké řetězy).
  • Rozměr pneumatiky – Roli hraje šířka, profil a průměr.
  • Značka a model vozidla

Povinnost sněhových řetězů v ČR a jinde ve světě

Jak se na sněhové řetězy dívají české předpisy? Zatímco u zimních pneumatik je jejich povinnost stanovena od 1. listopadu (do 31. března) v případě, že jsou nebo lze očekávat podmínky, které je vyžadují (sníh, led, námraza apod.), u sněhových řetězů žádné obecné pravidlo neplatí. Řidiči ani nejsou povinni je vozit jako součást povinné výbavy.

Řetězy jsou však povinné na úsecích, které jsou označeny značkou C5a se symbolem pneumatiky v modrém poli. Řetězy pak musí být nejméně na dvou hnacích kolech. Pokuta za nedodržení povinnosti může dosáhnout až 2500 Kč ve správním řízení nebo 2000 Kč na místě.

Pokud víte – nebo tušíte – že byste na úsek s povinnými řetězy mohli v zimě narazit, je vhodné je mít ve voze. Totéž platí při cestě do zahraničí. Tam se může povinnost zcela lišit. V některých zemích, jako je Rakousko, Slovensko, Slovinsko či Chorvatsko a další, jsou součástí povinné výbavy vozu.

V ČR dále platí, že se sněhovými řetězy je maximální rychlost vozu omezena na 50 km v hodině.

Při samotném výběru vhodné značky a modelu řetězů se můžete orientovat taky podle německých testů, které řetězy a jejich kvalitu a účinnost hodnotí. Tímto se zabývají například prestižní testy jako ADAC, AutoMotorSport.

Důležitým ukazatelem jsou i atestace – u nás je to ATEST 8 SD, v zahraničí pak nejvíce TÜV.

Cena sněhových řetězů

Kolik stojí kvalitní sněhové řetězy? Může to být několik stovek i několik tisíc korun. Řetězy se obvykle prodávají v balení po 2 kusech – tedy jeden pár. Pojďme se podívat, na kolik vás takové balení může vyjít.

✅ Sněhové řetězy do 1000 Kč

Dostupné řetězy za pár stovek mohou sloužit jako jakási pojistka pro nenadálé situace. Nečekejte zázračnou kvalitu nebo životnost. V této relaci dominuje značka Compass.

✅ Sněhové řetězy do 3000 Kč

Vynikající výběr a většina nejprodávanějších sněhových řetězů. Kvalitnější řetězy i pro častější nebo náročnější použití.

✅ Sněhové řetězy nad 3000 Kč

Špičkové řetězy a řetězy pro rozměrná kola, nákladní vozy, nadměrnou zátěž a další speciality. Kategorie pro náročné zájemce.

Nejlepší značky sněhových řetězů

Kteří výrobci sněhových řetězů nabízejí dobrý poměr ceny a kvality?

  • Compass – Tyto řetězy patří k nejprodávanějším, především díky cenové dostupnosti. Solidní poměr ceny a kvality pro nenáročné použití.
  • Pewag – Gigantický výběr, jedna z nejoblíbenějších a nejžádanějších značek. Nabízí převážně dražší až drahé sady, ale najdete u ní i dostupnější varianty.
  • Thule – Známá a populární značka, která nabízí vysokou kvalitu a drží vynikající hodnocení v testech a recenzích. Opět však převážně dražší řetězy.
  • AutoSock – Pokud vás zaujala alternativa v podobě textilních návleků, značka AutoSock vás možná zaujme. Nabízí kvalitní textilní „řetězy“ v různých cenách.
0 Sdílení