Auto / moto

Test 6 nejlepších heverů / zvedáků: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší hevery

Potřebujete co nejlepší hever do dílny nebo garáže, ale nevíte, který si vybrat? Pak jste na správném místě. V tomto článku se totiž podíváme heverům nejenom na zoubky, ale i další ústrojí. Seznámíme vás se všemi zásadními typy zvedáků a jejich důležitými vlastnostmi. Najdete zde i žebříček heverů, ve kterém možná objevíte model, který splní vaše nároky. Samozřejmě se podíváme i na důležité technické parametry, abyste skutečně pořídili takový nástroj, jaký potřebujete. Byla by totiž chyba vybírat toto nářadí jen podle ceny nebo známé značky.

Hever, zvedák nebo i panenka. To jsou některé z nejznámějších názvů, jimiž lze počastovat zařízení určená k manipulaci s těžkými předměty. Hevery si nejčastěji spojujeme s opravami automobilů a motorových vozidel obecně. Zvedák je dokonce stále součástí povinné výbavy vozidla (s výjimkou některých zvláštních případů, kdy kola umožňují nouzové dojetí nebo bezmontážní opravu).

Najdete ho pochopitelně i v každé autodílně. Pokud se chcete věnovat vlastnoručním opravám či úpravám vozu, neobejdete se bez něj. Hever ale může posloužit kdekoli, kde je potřeba zvednou a zajistit břímě. Takové situace mohou nastat například i ve stavebnictví či strojírenství a taky při různých pracích kolem domu a na pozemku.

Náš průvodce vám pomůže s obecnou orientací v záležitostech zvedáků, ale při výběru konkrétního modelu mohou posloužit i uživatelské recenze heverů a odborné testy. Rozhodně doporučujeme je prozkoumat.

Nejlepší hevery / zvedáky na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Mar-Pol M80124

 Skvelé recenze 
Typ: hydraulický
Zvedací rozsah: 89 - 359 mm
Max.nosnost: 2,5 t
Hmotnost: 15 kg
Rozměry: 60 x 24 x 16 cm (balení)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1099 Kč Číst recenze
#2Geko Hydraulický zvedák 3 t

 Pro častější využití 
Typ: hydraulický
Zvedací rozsah: 135 - 495 mm
Max.nosnost: 3 t
Hmotnost: 34 kg
Rozměry: 62 x 34 x 19,5 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3035 Kč Číst recenze
#3VOREL Hever pod auto 3000kg-GS/TUV
Typ: hydraulický
Zvedací rozsah: 150 - 485mm
Max.nosnost: 3 t
Hmotnost: 35 kg
Rozměry: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3290 Kč Číst recenze
#4Compass Hever pojízdný 2 t

 Základní model 
Typ: hydraulický
Zvedací rozsah: 135 - 342 mm
Max.nosnost: 2 t
Hmotnost: 8,5 kg
Rozměry: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]826 Kč Číst recenze
#5Geko Hever 1,5 t

 Nůžkový 
Typ: nůžkový
Zvedací rozsah: 105 - 385 mm
Max.nosnost: 1,5 t
Hmotnost: -
Rozměry: -
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]307 Kč Číst recenze
#6COMPASS - panenka-GS/TUV

 Hever "panenka" 
Typ: hydraulický, "panenka"
Zvedací rozsah: 165 - 315 mm
Max.nosnost: 2 t
Hmotnost: 2,65 kg
Rozměry: -
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]299 Kč Číst recenze

Jak vybrat hever / zvedák

Hever je třeba volit na míru, aby opravdu obstál v situacích, které očekáváte, že by mohly nastat. Mezi nejdůležitější parametry patří zdvih, ale i nosnost nebo hmotnost. Velmi důležitá je taky volba správného typu z hlediska mechanismu a konstrukce. Na to vše se v našem průvodci zaměříme.

Kromě toho se podíváme i na trojici základních cenových skupin, včetně stručného shrnutí jejich nabídky. Představíme i několik ověřených a kvalitních značek heverů a zodpovíme některé důležité otázky, které se s tímto nářadím pojí.

jak vybrat zvedak hever

Rozdělení heverů podle zdvihu

Rozdělení zvedáků je trochu oříšek, protože k němu lze přistoupit z několika různých úhlů. Například podle výšky zdvihu lze rozlišovat dva typy těchto zařízení:

Nízkozdvižné hevery

Nízkozdvižné zvedáky nacházejí uplatnění především při výměně kol, např. v pneuservisech. Toto zařízení neumožňuje pozvednutí břemena (zpravidla motorového vozu) do takové výšky, aby byla možná práce pod ním.

Vysokozdvižné hevery

Tato varianta zvedáků naopak pozvedne břemeno natolik, že je umožněna pohodlná a bezpečná práce pod ním.

Rozdělení heverů podle nosné konstrukce

Často se můžete setkat i s tímto rozdělením, které se týká způsobu, jakým je zajištěna podpora břemene. Velmi známé jsou například klasické nůžkové zvedáky, které už jsou ale poněkud na ústupu. Běžné jsou taky pákové zvedáky. V profesionálním prostředí (autodílny apod.) se často setkáte s robustními sloupovými zvedáky. Ty lze ještě dále rozdělit podle počtu sloupků (jedno-, dvou- nebo čtyřsloupové).

Rozdělení zvedáků podle použití

Další třídění zvedáků spočívá ve způsobu jejich použití. Obecně lze mluvit o heverech pro domácí použití a heverech profesionálních.

Domácí použití

Domácí hevery slouží především k výměnám kol nebo svépomocným opravám auta, ale mohou nastat i další situace, při kterých najdou uplatnění (a vůbec se nemusí týkat vozidel). Tyto nástroje jsou především cenově dostupnější, mobilnější, lehčí a skladnější než profesionální varianty.

Použití je navíc velmi jednoduché. Nevýhodou je pak především menší nosnost a zdvih a celkově subtilnější konstrukce, která není dimenzována pro časté a náročné používání. V domácím prostředí se uplatňují např. klasické nůžkové nebo menší hydraulické modely.

Profesionální hevery

Profesionální hevery jsou mnohem robustnější a mají širší škálu využití. Lze je taky intenzivně zatěžovat a používat k náročným pracím. Jak už jsme řekli, běžné jsou v autodílnách. Zde se uplatňují zejména sloupkové typy – ty mohou mít hydraulický nebo mechanický systém zdvihu.

Profesionální zvedáky různého typu se používají v řadě dalších oborů. Cena těchto zvedáků je velmi vysoká, jde o složitější zařízení s vysokou nosností a odolností.

hevery dle mechanizmů

Rozdělení heverů podle mechanismu

Velmi důležitým dělením je pak rozčlenění podle principu hnacího mechanismu zvedáku. Zde lze rozlišit tři základní varianty:

  • Mechanické zvedáky
  • Hydraulické zvedáky
  • Pneumatické zvedáky

Nůžkové zvedáky

Nůžkové zvedáky se řadí do kategorie mechanických heverů a snadno je poznáte podle typických rozevíratelných ramen. Zdvih pak zajišťuje masivní šroub se závitem umístěný mezi rameny. Pohyb šroubu a zdvih je prováděn manuálně – obvykle otáčením klikou.

Tento typ heveru je dodnes velmi běžný, přestože už existují pohodlnější varianty. Stále ale patří k cenově nejdostupnějším, navíc jde o velmi skladné a jednoduché řešení. Nevýhodou je zejména velká fyzická pracnost a taky pomalý průběh zdvihu.

Hřebenový zvedák

Tento typ zvedáků využívá speciální hřebenovou (ozubenou) kolmou osu. Pomocí kliky lze zdvihovou část posunovat po ose po jednotlivých stupíncích (zubech), přičemž je zařízení opatřeno zpětnou záklopkou, která po posuvu zajistí mechanismus na dané pozici. Opět jde samozřejmě o mechanický typ zvedáku.

Hydraulický zvedák

V soutěži popularity dnes hydraulické zvedáky jasně vítězí. Jde o nejoblíbenější variantu pro domácí použití, která postupně nahrazuje pracné a zastaralé nůžkové hevery. Tyto zvedáky mají vysokou nosnost a jsou i velmi odolné.

Oproti nůžkovým modelům jsou však přece jen těžší a větší, takže bývají spíše stálou součástí dílny nebo garáže. Taky jejich cena je vyšší, ale už dávno nepředstavuje žádnou závratnou investici. Hydraulické zvedáky umožní rychlou, nenamáhavou a bezpečnou práci i s velmi těžkými břemeny. Tyto nástroje jsou obvykle opatřeny i podvozkem pro vyšší mobilitu.

Pneumatické zvedáky

Poněkud méně běžné řešení. Zvedák využívá tlak vzduchu, k jeho ovládání je potřeba kompresor nebo pumpa.

Nosnost

Při nákupu zvedáku vás jistě bude zajímat nosnost – jde o možná nejdůležitější parametr. Tato hodnota se udává v kilogramech nebo tunách a informuje o tom, jakou maximální hmotnost by mělo zdvihané břemeno mít. Při překročení doporučené nosnosti může dojít k poškození heveru.

Nosnost zvedáku volte vždy s určitou rezervou a nepřetěžujte jej. Zajistíte tím jeho delší životnost. Není ale třeba kupovat přehnaně silný hever, pokud ho skutečně nevyužijete. Za vysokou nosnost si totiž připlatíte. Zvažte proto optimální kompromis mezi cenou a výkonem.

Mezi nejprodávanější hevery patří zejména hydraulické modely s maximální nosností v rozpětí 2 až 3 tun. To by mělo být dostačující pro všechna běžná osobní vozidla. Levnější zvedáky (zejména nůžkové) mívají ale i nižší max. nosnost. Nejčastěji dosahuje 1 až 1,5 t. I tyto hodnoty jsou pro přizvednutí osobního auta obvykle dostatečné.

Profesionální zvedáky se pohybují v úplně jiných hladinách. Jejich nosnost dosahuje i 40 nebo 50 tun. Ovšem i jejich cena se pohybuje v desítkách, nikoli jednotkách tisíc.

Hmotnost

Další velmi důležitý technický parametr. Pro převážení coby součást povinné výbavy jsou stále nejvhodnější mechanické, zejména nůžkové, zvedáky. Tyto modely dosahují nejnižších hmotností a přitom svou práci v nouzi odvedou. Hmotnost těchto heverů se pohybuje obvykle kolem 2-3 kg, což je velmi pohodlná a mobilní váha.

Hydraulické zvedáky bývají výrazně těžší. Běžná hmotnost oblíbených domácích modelů bývá okolo 15 kg. Nejde tedy přímo o masivní, nemobilní nástroj, ale ani o lehké příruční nářadí.

Výška zdvihu

Výrobci udávají dvě hodnoty – minimální a maximální výšku zdvihu. Obě jsou důležité. Minimální výška musí být o něco menší, než je vzdálenost zvedaného břemene (obvykle podvozku auta) od země.

Maximální výška pak musí být dostačující k tomu, abyste pohodlně a bezpečně provedli potřebné úkony (např. výměnu kola). Rozdíl mezi minimálním a maximálním zdvihem obvykle činí okolo 20-30 cm. Maximální zdvih se nejčastěji pohybuje do cca 380 mm. Jsou ale samozřejmě i hevery, které umožňují zdvih i 500 mm nebo více.

Video

Ceny heverů

V jakých cenách lze dneska pořídit kvalitní hever pro domácí použití? Kolik zaplatíte za nůžkový a kolik za hydraulický model? Máme pro vás stručný přehled.

Hevery do 1000 Kč

V nejnižší cenové kategorii najdete překvapivě značný výběr. Zahrnuje především nůžkové zvedáky s nosností do 1,5 až 2 tun. Ty nejlevnější pořídíte už okolo 300 Kč. Jde tedy o minimální investici. I kvalitnější modely se ale směle vejdou do tisícovky. V této ceně však můžete pořídit dokonce i hydraulické modely – pokud vystačíte s lehčími modely o nosnosti do cca 2 t.

Hevery do 3000 Kč

V této cenové relaci najdete většinu nejprodávanějších hydraulických modelů. Nosnost běžně dosahuje 3 tun. Jde většinou o kvalitní nástroje, které uspokojí i vyšší nároky. Výběr je navíc poměrně široký, takže jistě najdete odpovídající kousek.

Hevery nad 3000 Kč

Velmi kvalitní hydraulické hevery. Najdete zde poloprofesionální a ve vyšších cenách samozřejmě i profesionální kousky. Nosnost je obvykle 3 nebo více tun. Zdvih většinou před 450 mm.

Nejlepší značky heverů

Kteří výrobci heverů stojí za úvahu a mohou nabídnout kvalitní modely za dostupné ceny? Máme pro vás pár ověřených značek, u kterých si jistě budete schopni vybrat.

  • Yato – Tato značka nabízí poměrně široký výběr velmi kvalitních hydraulických heverů pro domácí použití. Nosnost činí 2 tuny nebo více. Cena základních modelů začíná už na cca 1500 Kč.
  • Geko – Velmi široký a rozmanitý výběr. Značka Geko nabízí hydraulické i nůžkové hevery v různých cenových hladinách. Nabídka zahrnuje i nářadí s nosností až 20 nebo i více tun.
  • Verda – Značka nabízí kvalitní hydraulické zvedáky s nosností do 3 t.
  • Mar-Pol – Velmi oblíbené a cenově dostupné nůžkové i hydraulické zvedáky. Dobré výsledky v testech heverů.
  • Compass – Compass je u nás známá a populární značka nářadí. Nabízí především základní řešení za velmi dostupné ceny – a to platí i v případě heverů. V nabídce najdete velmi levné hydraulické i nůžkové modely.

Nejčastější otázky nakupujících

Jak bezpečně zacházet s heverem?

Před zvedáním břemena se především ujistěte, že podklad je dostatečně pevný a samozřejmě rovný. Ideálním podložím je beton, asfalt nebo velmi odolná dlažba. Pokud zvedáte vozidlo, zkontrolujte před samotným úkonem, že je zatažena ruční brzda. Při delší práci zajistěte břemeno taky podpěrami pro případ selhání zvedáku.

Lze automobil podepřít zvedákem v jakémkoli místě?

Rozhodně ne. Místo je přesně stanoveno a potřebnou informaci najdete v dokumentaci vozidla a často bývá i zvýrazněno přímo na podvozku. Zvedání vozu na špatném místě může vést k jeho poškození.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Mar-Pol M80124

 Skvelé recenze 
Typ: hydraulický
Zvedací rozsah: 89 - 359 mm
Max.nosnost: 2,5 t
Hmotnost: 15 kg
Rozměry: 60 x 24 x 16 cm (balení)
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1099 Kč Číst recenze
#2Geko Hydraulický zvedák 3 t

 Pro častější využití 
Typ: hydraulický
Zvedací rozsah: 135 - 495 mm
Max.nosnost: 3 t
Hmotnost: 34 kg
Rozměry: 62 x 34 x 19,5 cm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3035 Kč Číst recenze
#3VOREL Hever pod auto 3000kg-GS/TUV
Typ: hydraulický
Zvedací rozsah: 150 - 485mm
Max.nosnost: 3 t
Hmotnost: 35 kg
Rozměry: -
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3290 Kč Číst recenze
#4Compass Hever pojízdný 2 t

 Základní model 
Typ: hydraulický
Zvedací rozsah: 135 - 342 mm
Max.nosnost: 2 t
Hmotnost: 8,5 kg
Rozměry: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]826 Kč Číst recenze
#5Geko Hever 1,5 t

 Nůžkový 
Typ: nůžkový
Zvedací rozsah: 105 - 385 mm
Max.nosnost: 1,5 t
Hmotnost: -
Rozměry: -
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]307 Kč Číst recenze
#6COMPASS - panenka-GS/TUV

 Hever "panenka" 
Typ: hydraulický, "panenka"
Zvedací rozsah: 165 - 315 mm
Max.nosnost: 2 t
Hmotnost: 2,65 kg
Rozměry: -
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]299 Kč Číst recenze
0 Sdílení