Auto / moto

Nejlepší stěrače: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Stěrače stírají? Anebo už spíše ne? V tom případě je nejvyšší čas na jejich výměnu. Ideální je samozřejmě nečekat na poslední chvíli, ale všímat si či kontrolovat stav stěračů s určitou pravidelností, aby se nestalo, že vás nechají na holičkách v nejnevhodnější situaci. Pokud jste uznali, že pořízení nových stěračů je zapotřebí, zbývá už jen vybrat ty správné. Zvlášť v případě, že je to vaše úplně první výměna, budete možná trochu tápat v tom, jak vybrat co nejlepší stěrače, které vydrží dlouho a budou perfektně sloužit. V dnešním článku se budeme zabývat právě touto problematikou. Podíváme se na to, podle čeho stěrače vybírat, jaké důležité otázky si položit a nabídneme krátké recenze výrobců.

Stěrače jsou mezi komponenty na autě tak trochu „popelky“. Někdy jsou opomíjené a zanedbávané. Zatímco na výměnu oleje nebo pneumatik většina řidičů nezapomíná, stěrače nebývají tak často ve středu zájmu. Což je trochu paradox, protože patří k nejviditelnějším součástem auta a máme je při řízení přímo před očima. Nové stěrače zároveň obvykle nepatří k nejdražším položkám při servisu, jde o záležitost, kterou lze obvykle vyřešit za několik málo stovek korun. To ale neznamená, že stačí vzít první stěrače, na které narazíte v supermarketu anebo v libovolném e-shopu. Nad výběrem je vhodné se trochu zamyslet. Tím spíš, že možnosti jsou různorodější, než se může na první pohled zdát.

V dnešním článku vám nabídneme návod, který vám pomůže vybrat si optimální produkt – a to ať už dáváte přednost nejvyšší kvalitě, maximální finanční úspoře anebo si vždy hledáte co nejlepší poměr ceny a „výkonu“. Kromě toho se jako vždy dočkáte i žebříčku nejoblíbenějších aktuálních modelů, mezi nimiž můžete najít kvalitní a osvědčené výrobky. Doporučujeme však hledat informace i v odborných a uživatelských testech a recenzích stěračů, v nichž můžete najít velmi konkrétní rady a poznatky.

Nejlepší stěrače na trhu

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Bosch Aerotwin 600+475 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]500 Kč Číst recenze
#2Bosch Aerotwin 530+475 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]540 Kč Číst recenze
#3Bosch Aerotwin 650+400 mm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]600 Kč Číst recenze
#4Bosch Aerotwin 600+450 mm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]550 Kč Číst recenze
#5Sheron Flat 475 mm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]110 Kč Číst recenze
#6Valeo Silencio X-TRM 600+475 mm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]600 Kč Číst recenze

Jak vybrat stěrače

V našem průvodci se budeme snažit zodpovědět otázky, které se týkají nejen samotného výběru, ale i výměny stěračů. Představíme vám dva základní typy stěračů a povíme si o důležitých parametrech. Věnovat se ale budeme i ceně. Nápovědu, na jakou investici se připravit, najdete ke konci článku. Závěrem pak představíme i několik známých a prověřených výrobců.

Kdy se pustit do výměny stěračů?

Existuje nějaký konkrétní interval, ve kterém je vhodné stěrače vyměnit? Je praktičtější a rozumnější se takovému zobecnění vyhnout. Řidiče to pak může svádět k mávnutí rukou, s tím že stěračům ještě zbývá dostatek „tabulkového“ času. Nejlepším řešením je všímat si jejich funkce a pravidelně je kontrolovat. Stěrače musejí pracovat bezchybně, jinak ohrožujete nejen sebe, ale i ostatní.

V případě, že nejsou schopné zajistit perfektní výhled, je třeba je vyměnit. Drhnutí a vytváření šmouh, hlučnost nebo nerovnoměrné stírání jsou jasnou známkou. Pokud se stěrače už i zasekávají, není na co čekat. Slabým místem bývá logicky guma, která je nejvíce namáhaná a má tendenci nejrychleji degradovat a ztrácet své vlastnosti. Může tuhnout nebo se začít dokonce odrolovat, puchřet. V takovém případě na nic nečekejte.

jak vybrat stěrače

Životnost stěračů

Jak dlouho stěrače vydrží? To závisí na celé řadě faktorů. Mezi nejdůležitější patří:

  • Kvalita stěračů
  • Intenzita používání
  • Parkování

Opravdu kvalitní stěrače vydrží násobně déle než levné náhražky. Dále samozřejmě záleží na tom, zda jezdíte každý den, anebo auto využíváte spíše příležitostně, v jakých podmínkách a počasí jste schopní a ochotní vyjet apod. Velmi důležitou roli hrají taktéž vlivy okolí, zejména při parkování. Pokud máte garáž, můžete počítat s tím, že nejen stěrače, ale i další součástky budou trpět méně a vydrží déle. Životnost stěračů výrazně sníží soustavné vystavení větru a dešti (koroze), ale taky přímému slunci. UV záření může mít degradující vliv především právě na gumové části.

Výměna gumičky, nebo celých stěračů?

Jak už jsme řekli, jako první obvykle začnou ztrácet své vlastnosti samotné stírací gumičky. Může se snadno stát, že gumičky už jsou ve špatném stavu, ale konstrukce stěrače žádné problémy nevykazuje, drží pevně, neviklá se. V takovém případě může být řešením uvažovat pouze o výměně samotných gumiček.

Výhodou bude především cena. Náklady na výměnu lze stáhnout ze stovek třeba jen na desítky korun. Má to ale i několik háčků. Především se nesnažte tímto způsobem na výměnu vyzrát, pokud jsou stěrače už starší a zaslouží celkovou výměnu. Jen si přiděláte práci. Další nevýhodou je často poněkud problematičtější výměna, zejména u originálních kusů a aerostěračů.

Obvykle je výměna gumiček nicméně možná, ale počítejte s tím, že se nemusí úplně povést. Zvlášť pokud neznáte postup a nemáte potřebný grif. Pomoci vám mohou různé návody, které najdete na internetu, včetně např. video návodu na Youtube.com.

kdy měnit stěrače

Původ stěračů

Poměrně zásadní je rozhodnutí, z jakého zdroje stěrače koupit. Máte hned několik možností a každá má svá pro i proti:

  • Originální stěrače
  • Značkové stěrače
  • Neznačkové stěrače

První varianta se zdá být jako nejelegantnější a nejjednodušší řešení. Zejména u nových a lepších aut zřejmě budete chtít mít stěrače přímo na míru vašemu vozu. Originální stěrače bývají však taky obvykle nejdražší.

Další možností je pořízení značkových stěračů od některého z renomovaných výrobců. Mohou to být značky jako Bosch, Denso, Valeo a jiné. Tyto stěrače mohou mít prvotřídní kvalitu plně srovnatelnou s originálními variantami. Důvodem je i to, že originální stěrače nevyrábějí přímo automobilky, ale využívají právě dílen výše jmenovaných společností, kteří slouží jako dodavatelé. Pořízení značkových stěračů tak může být adekvátní volbou.

Poslední možností je pořízení cenově dostupných stěračů. Ty můžete často pořídit i v supermarketu nebo u benzínové pumpy. Jde o řešení, které nelze zcela zodpovědně doporučit, protože kvalita těchto stěračů bývá často špatná. Ano, jsou třeba i velmi levné, ale budete je muset vyměnit mnohem dříve než kvalitní. Ve výsledku si přiděláte práci a náklady budou pravděpodobně z dlouhodobějšího hlediska taky vyšší. Levné stěrače mohou být volbou například v nouzové situaci, kdy jiná varianta není dostupná a je třeba stěrače urychleně vyměnit.

Ramínkové vs. ploché stěrače

Existují dva zásadní typy stěračů. První jsou klasické s ramínkovou konstrukcí, druhé využívají modernější konstrukci a nazývají se ploché, flat či aero stěrače. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Klasické ramínkové stěrače

Tyto stěrače fungovaly po desítky let a dodnes se používají, ačkoli u novějších aut už převládla plochá varianta. Ramínkové stěrače jsou nicméně stále funkční záležitostí a vycházejí většinou levněji. Nevýhodou je například náchylnost ke korozi.

Ploché stěrače

Flat či aero stěrače jsou moderním řešením, s nímž poprvé přišla firma Bosch. Mají výborné vlastnosti a dnes už jsou modely, které lze uchytit i na starší auta, původně vybavení ramínkovými stěrači. Pokud se rozhodnete pro flat stěrače, sáhněte po kvalitě, nejlépe originálu od značky Bosch. Levnější flat stěrače jsou často velmi nepodařené napodobeniny. Velmi dobré vlastnosti a kvalitu mají taky „hybridní“ stěrače značky Denso.

Délka a uchycení

Tyto dva parametry je taky třeba sledovat, abyste nešlápli vedle a nepořídili příliš krátké či dlouhé stěrače – nebo třeba model, který na váš vůz ani nepůjde namontovat. Pokud nevíte, jaké parametry potřebujete, můžete využít různé nápovědy a tabulky na internetu, kde najdete správné údaje pro svůj vůz.

jak instalovat stěrače

Ceny stěračů

Kolik zaplatíte za kvalitní stěrače na auto? Zde se můžete podívat na tři hlavní cenové relace.

✅ Stěrače do 200 Kč

V nejnižších cenách koupíte především neznačkové stěrače nižší kvality. Do 200 Kč však už lze narazit i na některé značkové modely od výrobců jako Bosch apod.

✅ Stěrače do 500 Kč

Oblíbená sorta s největším výběrem a největším množství nejprodávanějších stěračů na trhu. Vybere si většina majitelů vozů, kteří hledají optimální poměr ceny a kvality.

✅ Stěrače nad 500 Kč

V této relaci dominují špičkové aero stěrače značek jako Bosch nebo Valeo. Vhodné pro náročnější zájemce.

Nejlepší značky stěračů

Kteří výrobci stěračů jsou zárukou vysoké kvality, životnosti a spolehlivosti? Máme pro vás pár nejvýznamnějších.

  • Bosch – Stěrače Bosch jsou jasná špička a jde o nejprodávanější stěrače vůbec. S touto značkou chybu rozhodně neuděláte.
  • Valeo – Další renomovaná značka, u které najdete spíše dražší varianty (ale ani dostupnější nechybí). Dobrá volba.
  • Denso – Značka je známá především velmi kvalitními hybridními stěrači, které mohou být alternativou k aero stěračům Bosch.
  • Sheron – Pokud jdete hlavně po co nejnižší ceně, možná vás zaujme nabídka značky Sheron.
ProduktHodnoceníCena (od)
#1Bosch Aerotwin 600+475 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]500 Kč Číst recenze
#2Bosch Aerotwin 530+475 mm
[usr 5 text="true" tooltip="true"]540 Kč Číst recenze
#3Bosch Aerotwin 650+400 mm
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]600 Kč Číst recenze
#4Bosch Aerotwin 600+450 mm
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]550 Kč Číst recenze
#5Sheron Flat 475 mm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]110 Kč Číst recenze
#6Valeo Silencio X-TRM 600+475 mm
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]600 Kč Číst recenze
0 Sdílení