Auto / moto

Test 6 nejlepších startovacích kabelů: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší startovací kabely Nejenom v tuhých mrazech se může stát, že vás baterie v automobilu zradí – a obvykle se to stává ve chvíli, kdy nejvíc spěcháte. Jak si ale v takové situaci poradit, abyste se včas dostali tam, kam potřebujete. Nejschůdnější cestu často představují startovací kabely.

Tato pomůcka by se měla nacházet ve výbavě každého majitele vozu a oceníte ji především, pokud jezdíte spíše sporadicky, a tudíž baterii hrozí při dlouhém stání vybití. Pomocí kvalitních startovacích kabelů můžete snadno baterii nahodit a vyrazit. Použít můžete buď zdravou baterii z jiného auta anebo i speciální externí zdroj. Některé startovací kabely jsou schopné rozhýbat třeba i dodávku nebo jiné větší vozidlo. Nekvalitní produkt vám ale nepomůže nastartovat ani auto typu „nákupní taška“. Protože je výběr správného produktu velmi důležitý, připravili jsme pro vás žebříček šesti nejlepších startovacích kabelů, které jsou u nás v současnosti k dostání.

Do výběru jsme zařadili kabely v různých cenových relacích, ale zaměřili jsme se výhradně na výrobky s co nejzajímavějším poměrem ceny a kvality a samozřejmě s vysokou mírou spolehlivosti. Smyslem tohoto nástroje je poskytnout vám záchranné lano v případě nouze, proto je funkčnost a spolehlivost na prvním místě.

A podle čeho se při výběru orientovat, na jaké parametry se zaměřit a jak kabely správně používat? I na tyto otázky vám odpovíme. Pomoc najdete v průvodci pořízením hned za samotnou recenzí startovacích kabelů.

Jaké jsou tedy nejlepší startovací kabely dle testů a recenzí?

 1. Extol Premium 800A 5 m
 2. GYS Profi 500A 3 m
 3. Sheron 600A 3 m – nejprodávanější
 4. GYS Profi 700A 4,5 m
 5. Compass 600A 4 m
 6. Compass 400A 3 m

Nejlepší startovací kabely podle oblíbenosti

ProduktInfoHodnoceníCena (od)
#1Extol Premium 800 A 5 m
Náš vítěz
✔️ vynikající kvalita zpracování
✔️ spolehlivost, dlouhá životnost
✔️ osobní i nákladní vozy
✔️ silný průřez vodiče
❌ vyšší cena
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1350 KčČíst recenze
#2GYS Profi 500 A 3 m
Cena / výkon
✔️ kvalitní a spolehlivé kabely
✔️ silný průřez vodiče (25 mm2)
✔️ dobře zpracováno
✔️ vhodné i pro větší a dieselové vozy
❌ kratší provedení
[usr 5 text="true" tooltip="true"]980 KčČíst recenze
#3Sheron 600 A 3 m
Nejprodávanější
✔️ dostupná cena
✔️ dobrý poměr ceny a kvality
✔️ dostatečný průřez vodičů 22 mm2
✔️ kovové svorky
❌ horší izolace kleštin
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]400 KčČíst recenze
#4GYS Profi 700 A 4,5 m
Pro nákladní vozy
✔️ velmi silný průřez, 35 mm2
✔️ robustní zpracování svorek i kabelu
✔️ dostatečná délka
✔️ pro nákladní, stavební izemědělská auta
❌ vysoká cena
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2000 KčČíst recenze
#5Compass 600 A 4 m
I pro silnější vozy
✔️ dobrý poměr ceny a kvality zpracování
✔️ robustní, celokovové svorky
✔️ 100% měděný kabel
✔️ průřez i pro silnější a dieselové vozy
❌ zmáčknutí kleští vyžaduje sílu
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1180 KčČíst recenze
#6Compass 400 A 3 m
Levná volba
✔️ nízká cena
✔️ 100% měděné vodiče
✔️ dobře zpracované svorky
❌ především pro méně výkonná auta
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]420 KčČíst recenze
Recenze TOP 6 startovacích kabelů

#1 Extol Premium 800 A 5 m (od 1350 Kč)

 Recenze Extol Premium 800 A 5 m  Extol je velmi oblíbená značka nářadí a hobby potřeb, kterou zastřešuje švýcarská společnost Madal Bal. Startovací kabely Extol Premium představují především skutečně spolehlivé a kvalitní řešení, ačkoli bohužel ne nejlevnější. Kabely využívají startovací proud 800 A a jsou schopny zprovoznit baterie nejen v osobních, ale i v nákladních vozech. Jsou použitelné pro systémy o napětí 12 nebo i 24 V a potěší i poměrně velká délka 5 m.

Extol Premium 800 A patří mezi nejkvalitnější startovací kabely na našem trhu, odpovídají normě CE a díky použitému materiálu TPR je lze používat i v opravdu silných mrazech, a to až do -30°C.

První místo v testu si tyto kabely tudíž rozhodně zaslouží, a to i navzdory tomu, že budete muset při pořízení sáhnout trochu hlouběji do kapsy. Odvděčí se vám ale dlouhou a spolehlivou službou. Jde o skvělou volbu především pro majitele větších vozů, dodávek a podobně.

Co potěší

 • Vynikající kvalita zpracování
 • Spolehlivost, dlouhá životnost
 • Pro osobní i nákladní vozy
 • Velmi silný průřez vodiče
 • Dostatečná délka

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1350 Kč

Koupit v obchodě

#2 GYS Profi 500 A 3 m (od 980 Kč)

 Recenze GYS Profi 500 A 3 m  Třímetrové kabely GYS Profi si v testu startovacích kabelů vedly rovněž velmi dobře a zdatně sekundují předchozímu švýcarskému výrobku. Dostupné jsou navíc za nižší cenu a u tuzemských řidičů se těší velké oblibě i výbornému hodnocení. Tyto kabely disponují průřezem vodiče 25 mm2. To je skvělá hodnota a s takovými kabely můžete směle nastartovat i vozidlo s vyšším objemem motoru (nad 2,5 l). Vhodné jsou taky pro majitele vozů s motorem dieselovým.

Kvalita zpracování je na vynikající úrovni. Startovací svorky jsou bronzové, kabel je pak vyroben z mědi. Spolehlivost tohoto výrobku je takřka 100procentní. Startovací proud je v tomto případě 500 A.

Celkově lze tyto kabely jednoznačně doporučit pro majitele menších i větších vozů. Snad jediné, co trochu zamrzí, je poměrně malá délka kabelů – 3 metry mohou být v některých situacích skutečně nedostačující. Jde však o mouchu, kterou lze vzhledem k celkové vysoké kvalitě snadno odpustit.

Co potěší

 • Vysoce kvalitní a spolehlivé kabely
 • Silný průřez vodiče (25 mm2)
 • Precizní zpracování
 • Vhodné i pro větší a dieselové vozy

Co zamrzí

 • Poněkud kratší provedení

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 980 Kč

Koupit v obchodě

#3 Sheron 600 A 3 m (od 400 Kč)

 Recenze Sheron 600 A 3 m  Na třetím místě naší recenze startovacích kabelů se podíváme na produkt značky Sheron. Tento původní český výrobce přišel na trh s cenově velmi dostupnými kabely, které běžně koupíte pod 500 Kč. Možná vás napadlo, že za takové peníze nemůžou být kabely dostatečně kvalitní – nicméně zkušenosti uživatelů hovoří o opaku. Poměr ceny a „výkonu“ je velmi dobrý a jde o vůbec nejprodávanější startovací kabely v České republice.

Startovací proud činí 600 A a velmi zajímavý je i průměr vodiče – a to 22 mm2, což je v rámci dané cenové kategorie více než slušné a dostačující i pro středně velká vozidla. Opět je drobnou nevýhodou zejména menší délka těchto kabelů; mají totiž pouze 3 metry.

Pokud ale hledáte za co nejdostupnější cenu spolehlivé startovací kabely v dobré kvalitě, tento produkt značky Sheron pro vás určitě nebude zklamáním.

Co potěší

 • Nejprodávanější startovací kabely u nás
 • Velmi dostupná cena
 • Velmi dobrý poměr ceny a kvality
 • Dostatečný průřez vodičů 22 mm2
 • Odolné kovové svorky
 • Přepravní taštička

Co zamrzí

 • Horší izolace kleštin

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 400 Kč

Koupit v obchodě

#4 GYS Profi 700 A 4,5 m (od 2000 Kč)

 Recenze GYS Profi 700 A 4,5 m  Čtvrté místo testu startovacích kabelů obsadil další produkt značky GYS. Tento francouzský výrobce přichází v tomto případě s kabely, které jsou delší – ale především mají opravdu silný průřez, a to rovnou 35 mm2. Díky tomu si kabely GYS Profi poradí s nákladními vozidly, ba i se stavebními či zemědělskými stroji. Vhodné jsou i pro dodávky.

Svorky jsou velmi odolné, robustní a kabel je z prvotřídní mědi. Celkově je zpracování na vynikající úrovni a dostačující je i délka 4,5 m. Startovací proud je 700 A a kabely jsou uloženy v praktickém boxu se zipem. Jde tedy tomuto produktu vůbec něco vytknout? Jen těžko. V rámci své kategorie jde o velmi dobře hodnocené a oblíbené kabely s vysokým výkonem a spolehlivostí. Nevýhodou je tedy pouze poměrně vysoká cena a taky určení – tyto kabely se skutečně hodí především pro silné stroje a pro majitele běžných osobních vozů by představovaly poněkud „předimenzované“ řešení.

Co potěší

 • Velmi silný průřez, 35 mm2
 • Kvalitní a robustní zpracování svorek i kabelu
 • Dostatečná délka
 • Vynikající pro nákladní i stavební nebo zemědělská vozidla

Co zamrzí

 • Vysoká cena

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.9 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2000 Kč

Koupit v obchodě

#5 Compass 600 A 4 m (od 1180 Kč)

 Recenze Compass 600 A 4 m  Compass je česká značka zabývající se dovozem autopříslušenství. V jejím sortimentu najdete i kvalitní startovací kabely nebo sněhové řetězy za poměrně rozumnou cenu. Tyto kabely o solidní délce 4 m disponují kvalitními 100% měděnými vodiči, které mají při stejném průřezu mnohem lepší vlastnosti než vodiče hliníkové. Startovací proud je až 600 A.

Produkty značky Compass se u nás těší velké oblibě a platí to i pro tyto startovací kabely, které se řadí k nejžádanějším. Spolehlivě fungují při použití u benzínových vozidel do zdvihového objemu motoru 5500 ccm a u dieselových vozů do objemu 3000 ccm. Kleště jsou zpracovány celokovově a jsou dostatečně zaizolovány. Kabely jsou navíc dodávány v praktickém balení, ve kterém je lze snadno přenášet.

Co potěší

 • Dobrý poměr ceny a kvality zpracování
 • Robustní, celokovové svorky
 • 100% měděný kabel bez příměsí jiných kovů
 • Dostatečný průřez i pro silnější a dieselové vozy

Co zamrzí

 • Vysoká hmotnost
 • Zmáčknutí kleští vyžaduje sílu

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.7 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1180 Kč

Koupit v obchodě

#6 Compass 400 A 3 m (od 420 Kč)

 Recenze Compass 400 A 3 m  Taky šesté a poslední místo tohoto žebříčku startovacích kabelů obsadil produkt značky Compass. Tentokrát jde o slabší kabely, které zvládnou startovací proud do 400 A. Vhodné jsou tedy především pro benzínová osobní vozidla – a to do zdvihového objemu 2500 ccm. Pokud jste však majiteli právě takového auta, budete se moci na funkčnost těchto startovacích kabelů spolehnout.

Zpracování je stejně poctivé jako u předchozího typu stejné značky. Vodiče jsou z čisté mědi, svorky jsou odolné a dostatečně izolované, ale tentokrát poněkud menších rozměrů. A opět vše dostanete úhledně zabalené do praktické taštičky pro přenášení. Neopomenutelnou výhodou je taky velmi nízká cena těchto kabelů. A jak je to s nevýhodami? K těm hlavním patří menší délka pouze 3 m, ale taky nedostačující výkon pro silnější vozidla.

Co potěší

 • Velmi nízká cena
 • 100% měděné vodiče
 • Kvalitně zpracované svorky

Co zamrzí

 • Vhodné především pro méně výkonná benzínová osobní auta
 • Délka 3 m

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 420 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat startovací kabely?

Startovací kabely sestávají ze dvou izolovaných a barevně odlišených vodičů a klešťových svorek na koncích. Mohlo by se zdát, že jsou jedny jako druhé a vůbec nezáleží na tom, po kterých sáhnete. Opak je pravdou. Správný výběr je u této pomůcky zcela zásadní. Některé méně kvalitní kabely totiž vůbec nemusejí fungovat nebo je jejich životnost až tragicky malá.

Startovací kabely, nebo rovnou startovací stanice?

Když vybíráte startovací kabely, máte možnost pořídit si jenom to nejnutnější – tedy kabely se svorkami, které připojíte obvykle k nabité baterii jiného auta – anebo můžete sáhnout po variantě s vlastním zdrojem, tedy po startovací stanici.

Druhé řešení je samozřejmě dražší, ale na druhou stranu má řadu využití a výhod. V první řadě nejste odkázáni na cizí zdroje nebo druhé auto, dále pak můžete tuto sadu využít například jako zdroj energie pro obytné vozy. Zdroj může dokonce sloužit jako dobíjecí stanice třeba pro mobilní zařízení. Přinejmenším za zvážení tato varianta rozhodně stojí.

Průřez vodiče

Pokud se vrátíme k samotným kabelům, kterým se ostatně věnovala i naše recenze, pak při výběru musíme sledovat několik parametrů. Tím možná vůbec nejdůležitějším je průřez vodiče. Podle tohoto faktoru můžete snadno odlišit spolehlivé kabely od těch prakticky nepoužitelných. A jaký průřez by měly vodiče mít?

Za zcela minimální hranici lze považovat průřez okolo 16 mm2. Počítejte nicméně s tím, že je to hodnota vhodná spíše pro velmi malá, benzínová osobní auta. Skutečně kvalitní kabely začínají teprve někde na průřezu 20 mm2 a více. Pro silnější a dieselové vozy nebo dodávky se ale poohlédněte po kabelech s hodnotou alespoň 25 mm2.

Nenechte se taky zmást tloušťkou celého kabelu. Jde o typický kamuflážní tah výrobců, kdy se pod mohutnou vrstvou izolace skrývají miniaturní vodiče. Hledejte tedy přímo informaci o průřezu vodiče, která by měla být uvedena na obalu výrobku.

Hliník vs. měď

Jednoduše řečeno, měděné kabely jsou jednoznačně lepší. Jsou sice dražší, ale mnohem méně se lámou a při stejném průřezu mohou vést větší proud. Vodiče by měly být čistě měděné. Opět se ale často setkáte s různými slitinami, které se jako měděné pouze tváří.

Délka kabelu

Délka kabelů se pohybuje od cca 3 metrů do 5 metrů. Delší kabely jsou samozřejmě v mnoha ohledech praktičtější, ale zvyšuje se jejich cena a taky hmotnost a rozměry.

Startovací proud

Maximální startovací proud bývá zpravidla vždy uveden v názvu daných startovacích kabelů. Pro správnou funkci je potřeba alespoň 400 A. U některých kvalitních kabelů to ale může být i 800 nebo více A.

Cena kabelů

Cena startovacích kabelů začíná někde u 200 Kč a končí v některých případech i na 4 nebo 5 tisících. Obvykle není třeba sahat po nejdražších variantách, ale rozhodně se nedoporučuje kupovat kabely nejlevnější. Kvalitní produkt pro běžné použití lze snadno pořídit v rozmezí 500 až 2000 Kč.

Na co si dát pozor?

Při výběru je třeba především zohlednit, pro jaké vozidlo budete kabely používat. Obecně je však třeba si dávat pozor na příliš levné a nekvalitní kabely a na některé finty výrobců, jako jsou zmíněné měděné slitiny nebo nadstavovaná tloušťka kabelů pomocí izolace. Důležitá je taky dostatečná izolace koncovek proti zkratům.

Jak kabely připojit?

 1. Připojte červený kabel na kladný pól vaší (tedy v tomto případě vybité) baterie a druhý konec na kladný pól nabíjecí baterie.
 2. Druhý kabel naopak připojte nejdříve na baterii nabitou – samozřejmě na záporný pól – a poté na kostru karoserie vašeho vozu (tedy nikoli na pól baterie). Nyní můžete začít startovat.

Tento postup je obecně doporučovaný jako nejbezpečnější a nejspolehlivější, proto je vhodné si jej zapamatovat a při používaní startovacích kabelů se jej držet. Nejde ostatně o nic složitého.

Čtěte také:

0 Sdílení