Auto / moto Sport / outdoor

Nejlepší nosiče kol: TOP 8 produktů podle recenzí a testů

Chystáte se vyrazit na cyklistický výlet anebo aktivní dovolenou a sháníte co nejlepší nosič kol na automobil? V tom případě jste tady správně. V dnešním článku se budeme věnovat právě této užitečné pomůcce. Využijete ji při převozech jízdních kol autem, které nemá dostatek místa v zavazadlovém prostoru – což je jistě případ většiny běžných vozů. Jízdní kolo je přece jen poměrně rozměrný a neskladný náklad. A co teprve, když jich potřebujete převézt víc. Nosiče kol vám to snadno umožní. Vybrat si navíc můžete z několika různých typů a z obrovského i cenově rozmanitého sortimentu. Faktem však je, že kvalitní nosič kol není úplně laciná záležitost. I proto je velmi důležité postupovat při výběru obezřetně a zvolit si optimální variantu pro své potřeby.

V současnosti můžete volit mezi třemi základními druhy nosičů kol. Jde o nosiče umísťované na střechu, nosiče na tažné zařízení a nosiče instalované na zadní dveře vozu. Každé z těchto řešení má své přednosti i nedostatky a každým z nich se budeme podrobně zabývat. Zaměříme se taky na důležité otázky, faktory a parametry, kterým je potřeba věnovat pozornost. Zajímat nás bude i speciální výbava a možnosti nosičů. Pokusíme se vám nabídnout komplexní návod, který vám pomůže s rozhodováním a umožní vám co nejlépe nakoupit.

Tento průvodce se bude zabývat především obecnými vlastnostmi nosičů. Nevynecháme však ani obligátní žebříček nejzajímavějších aktuálních modelů, ve kterém najdete kvalitní produkty a třeba si rovnou vyberete svého favorita. V každém případě je ale rozumné věnovat pozornost i uživatelským recenzím nosičů kol a případně taky odborným testům, pokud jsou pro produkt, který vás zaujal, k dispozici. Z těchto zdrojů se často dozvíte spoustu důležitých informací, které výrobce neuvádí.

Nejlepší nosiče kol na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
Nosič kol na tažné zařízení
#1TOP PRODUKT
Vítěz testu aktiv Radfahren

Thule VeloCompact 926
Max.počet kol: 3
Nosnost: 60 kg
Hmotnost: 19 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13700 Kč Číst recenze
#2Cena / výkon
Peruzzo PURE INSTINCT 4
Max.počet kol: 4
Nosnost: 60 kg
Hmotnost: 19 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9600 Kč Číst recenze
#3Vynikající hodnocení
Thule EasyFold XT 2
Max.počet kol: 2
Nosnost: 60 kg
Hmotnost: 17,9 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]15900 Kč Číst recenze
#4Dobrá cena i recenze
Hakr Trip 3 Middle
Max.počet kol: 3
Nosnost: 60 kg
Hmotnost: 15,6 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8000 Kč Číst recenze
#5Vítěz testu RADtouren
Uebler i21
Max.počet kol: 2
Nosnost: 60 kg
Hmotnost: 13 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]17800 Kč Číst recenze
Nosič na kolo na střechu
#1THULE 598 ProRide
Max.počet kol: 1
Nosnost: 20 kg
Hmotnost: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3050 Kč Číst recenze
#2THULE 532 FreeRide
Max.počet kol: 1
Nosnost: 17 kg
Hmotnost: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
Nosič kol na zadní páte dveře
#1Skvělá nosnost
PERUZZO PURE INSTINCT REAR 2
Max.počet kol: 2
Nosnost: 45 kg
Hmotnost: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze

Jak vybrat nosič kol

Jak postupovat při výběru nosiče jízdního kola? Na jaké parametry a detaily se zaměřit? Jak si vybrat správný typ? Jakou očekávat investici? To všechno se v následujícím textu dozvíte. Začneme rozdělením nosičů na jednotlivé druhy s důrazem na vzájemné rozdíly, výhody a nevýhody každé možnosti. Zajímat nás budou i technické parametry, jako je nosnost a počet jízdních kol, možnosti uzamčení, nabídka příslušenství a podobně.

Dočkáte se i krátkého shrnutí tří základních cenových skupin a taky vám představíme některé oblíbené značky a výrobce, jejichž sortiment se vyplatí sledovat. Tak jdeme na to.

jak vybrat nosič kol

Nosiče jízdních kol podle konstrukce a umístění

Mezi nejdůležitější rozhodnutí při výběru nosiče kol patří volba správného druhu podle umístění a konstrukce. V zásadě existují tři hlavní kategorie…

Nosiče kol na tažné zařízení

Začneme touto kategorií, protože nosiče kol na tažné zařízení nabízejí velké možnosti, jsou mimořádně oblíbené a sortiment je obzvlášť široký. Pro mnoho lidí jde o jasnou volbu. Toto řešení však má i svá úskalí. V první řadě je nutné mít na vozidle nainstalované samotné tažné zařízení – dejme tomu, že tuto podmínku máte splněnou a pojďme dále.

Modely na tažné zařízení jsou cenově náročnější, což je jednou z hlavních nevýhod tohoto typu. Přesto patří jednoznačně k nejprodávanějším nosičům kol na trhu. Jaké jsou důvody? Především je to velmi snadná montáž a velmi dobrá a jednoduchá dostupnost kol. Dále potěší vysoká kapacita (až 4 kola). Velkým plusem je i minimální vliv na jízdní vlastnosti vozu a taky na spotřebu paliva oproti dvěma zbývajícím typům. Zároveň nehrozí poškození karoserie nebo odření laku.

Jízdní kola lze snadno naložit i vyložit, existují i sklopné modely, které umožní pohodlný přístup do zavazadlového prostoru a samozřejmě i modely se zámkem na ochranu kol. Na nosič lze obvykle naložit i robustnější elektrokola. U většiny modelů je na dobré úrovni i skladnost, jelikož je možné je složit. Nemusíte se taky obávat problémů např. při parkování v objektech a garážích s nízkým stropem.

Mezi nevýhody naopak patří – kromě vyšší ceny – i nutnost přemístit nebo pořídit třetí SPZ. Kola také částečně omezují výhled ze zadního okna a při cestě se mohou více ušpinit. Kromě vyšší ceny jde však spíše o drobné nedostatky než vážná negativa, takže pro náročnější uživatele je tento typ nosiče jistě dobrou volbou. Ještě je třeba podotknout, že existují dvě podkategorie těchto nosičů:

  • Plošinové modely – Dá se říct, že jde o preciznější a komfortnější, ale zároveň i dražší variantu. Plošinové nosiče jsou robustnější, což vede k poněkud náročnější manipulaci při instalaci a větším prostorovým potřebám při skladování. Tyto nosiče jsou určeny pro 2-4 nebo výjimečně i 5 kol (s adaptérem). Každé kolo je velmi pevně uchyceno a má k dispozici vlastní prostor, takže nehrozí vzájemné otloukání kol o sebe a jejich poškození. Bezpečnost uchycení je na vynikající úrovni a většina modelů je sklopná pro snadný přístup do kufru. Vhodná volba pro náročné uživatele, kteří často převážejí větší množství kol.
  • Závěsné modely – Tato zařízení jsou subtilnější než plošinové nosiče. Kola jsou zavěšena ve vzduchu. Výhodou je zde výrazně jednodušší instalace na vozidlo, nižší hmotnost a taky menší pořizovací cena. Plusem je i lepší skladnost. Ale pak jsou tu i nevýhody. Především výrazně nižší kvalita a komfort přepravy oproti plošinové verzi. Některá kola navíc nemusejí být s těmito nosiči kompatibilní (je třeba si na to dát pozor). Taky se příliš často nesetkáte s možností sklopení kvůli přístupu do zavazadlového prostoru. Obecně vzato jde o levnější, ale taky méně propracované řešení.

Nosiče kol na střechu vozu

Nosiče kol pro umístění na střechu vozidla patří stále k nejčastěji vídaným variantám. Důvodem obliby této varianty je především velmi nízká cena. Nosiče na střechu jsou v průměru nejlevnějším řešením. Ale to není jediná výhoda. Zajisté oceníte taky například naprosto volný přístup do zavazadlového prostoru vozu. Při jízdě taky nedochází ke znečištění kol na rozdíl od výše zmíněných modelů na tažné zařízení.

Nevýhody jsou však také poměrně zřetelné. V první řadě je to náročnější montáž a umístění kol, stejně tak pak sundávání kol a demontáž zařízení. Jde o fyzicky náročnější záležitost a problém nastává především u vyšších vozů. Pro umístění nosičů je taky nutné mít na střeše vozu namontované tzv. příčníky. Takže pokud je nemáte, počítejte s další investicí. Další nevýhodou je zhoršení jízdních vlastností vozu, zvýšení spotřeby palivy. Tyto vlivy jsou tím patrnější, čím více kol na střechu umístíte.

S tím souvisí i fakt, že nosiče na střechu jsou určeny pro jedno jediné kolo. Pokud chcete převážet více kol, je třeba nakoupit další nosiče. Tím se zvyšuje celková cenová náročnost tohoto řešení. Se střešními nosiči budete mít taky problém zaparkovat v garáži nebo některých parkovacích objektech. Zároveň je nutné omezit rychlost jízdy.

Celkově vzato, střešní nosič je jednoduchá a skladná pomůcka vhodná spíše pro méně časté použití. Vyplatí se pak především, pokud převážíte jen malý počet kol, ideálně jedno nebo dvě.

Nosiče na zadní dveře vozu

Tento typ nosičů patří mezi relativně málo populární a uživatelé se k jeho použití uchylují spíše v případě, že nemají jinou možnost (např. na střeše je střešní box, chybí tažné zařízení apod.). Tuto variantu lze tedy považovat spíše za nouzové řešení a skutečně má celou řadu docela vážných nevýhody.

Za prvé tento typ není vhodný pro úplně všechna vozidla, ale spíše pro určité druhy karoserií. Před pořízením je tedy vhodné informovat se, zda bude dané zařízení dostatečně kompatibilní s vaším automobilem. Nosič tvoří ocelový rám a pryžové plochy. Samotná montáž obvykle není zvlášť náročná nebo složitá, ale používání tohoto nosiče neúměrně zatěžuje páté dveře, na kterých je nainstalován. Častější použití se tedy může negativně projevit na jejich životnosti.

Další nevýhodou je omezení výhledu ze zadního okna, obvykle dochází i určitému blokování stěračů. Při montáži, nakládání a vykládání kol může dojít i k poškození laku nebo karoserie vozu. Dále musíte počítat s omezením přístupu do zavazadlového prostoru.

Výhodou tohoto řešení je naopak poměrně dostupná cena a celkem snadná instalace a manipulace s nosičem i koly. Podobně jako v případě nosiče na tažné zařízení nedochází k takovému zhoršení jízdních vlastností vozu ani k tak výraznému navýšení spotřeby paliva jako u nosičů na střechu. Do nosiče na zadní dveře pak můžete umístit až tři jízdní kola. Při převozu většího počtu kol je důležité, zda má daný model nosiče fixační lišty. Ty zajistí kola proti vzájemnému odírání.

kde umístit nosič na kola

Podle čeho nosič kol vybrat?

Jaké otázky byste si měli položit při výběru typu a konkrétního modelu nosiče kol, abyste dospěli k optimální volbě? Zde jsou alespoň některé…

  • Kolik jízdních kol chci převážet? – Pokud chcete převážet jen jedno kolo, může být vhodnou volbou střešní nosič, který vás vyjde nejlevněji. Při větším počtu kol už je vhodné uvažovat o investici do nosiče na tažné zařízení. Dále je nutné vždy zkontrolovat, pro kolik kol je daný model nosiče určen a jaká je jeho nosnost.
  • Jak intenzivně budu nosič používat, kam budu cestovat? – Při častém použití je vhodné přemýšlet o nosiči na tažné zařízení, které má nejlepší vlastnosti, pokud jde o spotřebu, vliv na jízdní schopnosti vozu apod. Zároveň nezatěžuje zadní dveře na rozdíl od nosiče instalovaného přímo na ně.
  • Jaké mám vozidlo? – Ne každý nosič pasuje na všechna vozidla, ale týká se to hlavně nosičů na zadní dveře. V případě střešních nosičů je zase třeba mít příčníky, u nosičů na tažné zařízení pak logicky musíte mít na autě tažné zařízení.
  • Jaké mám nároky a finanční možnosti? – Pokud jste nároční a požadujete maximální komfort a úroveň přepravy a zabezpečení, bude rozumné uvažovat o plošinovém nosiči na tažné zařízení. Ale v takovém případě si připlatíte. Pokud potřebujete spíše levné a nenáročné řešení pro občasné nebo výjimečné použití s menším počtem kol, může dobře posloužit i nosič na střechu.

Výběr nosiče podle počtu kol

Jak jsme řekli, počet kol je velmi důležitým rozhodovacím faktorem. Je třeba sledovat, pro jaký počet kol je daný nosič určený. Roli však hraje i typ nosiče.

  • 1 kolo – V tomto případě může být nejvýhodnější pořízení střešního nosiče, který vyjde nejlevněji a jedno kolo nebude na střeše představovat takovou zátěž.
  • 2 až 3 kola – V případě dvou kol se stále může nejlépe vyplatit nosič na střechu, u tří kol už lze spíše uvažovat o pořízení nosiče na zadní dveře, nebo lépe nosiče na tažné zařízení.
  • 4 kola – Ideální je pořízení nosiče na tažné zařízení.
  • 5 kol – Zde už je v podstatě jediná možnost – a to nosič na tažné zařízení, který umožňuje použití speciálního adaptéru pro přidání pátého kola. Sortiment takových nosičů už je ale podstatně omezenější.

Nosnost nosiče kol

S počtem kol souvisí samozřejmě i nosnost. Ale není kolo jako kolo, a proto je nosnost důležité sledovat. Ta se bude lišit v závislosti na kvalitě a robustnosti zpracování nosiče, ale i na jeho typu. Limitováni můžete být např. i nosností střešních příčníků v případě nosiče na střechu vozu.

Jednoznačně platí, že nejvyšší nosnost mohou mít modely pro umístění na tažné zařízení. U těch lze počítat s nosnosti až 60 kg (ale prodávají se i méně nosné modely). Na tento typ nosičů proto můžete umístit např. i elektrokola, která jsou oproti běžným výrazně těžší.

Nosiče na střechu mají nejnižší nosnost, obvykle okolo 20 kg. Pomyslný střed pak představují nosiče na zadní dveře vozu, které obvykle disponují nosností v rozmezí 30 až 45 kg.

Možnosti a funkce nosičů

Nosiče nemívají nijak zvlášť bohaté funkční vybavení. Nejlepší možnosti typicky nabízejí modely pro umístění na tažné zařízení vozu.

  • Možnost sklopení – Tato funkce umožňuje přístup do zavazadlového prostoru, a pokud pořizujete nosič na tažné zařízení, vyplatí se sáhnout po takovém, který touto funkcí disponuje. Dnes už je to většina.
  • Uzamčení kol – Zámek může být součástí balení, v některých případech ho lze přikoupit. Jsou ale i neuzamykatelné nosiče. Záleží na tom, zda necháváte kola na autě delší dobu bez dozoru.

Video

Ceny nosičů kol

V jakých cenových relacích se pohybují kvalitní nosiče kol na střechu, na tažné zařízení nebo na zadní dveře? Máme pro vás shrnutí jednotlivých cenových kategorií.

✅ Nosiče kol do 5000 Kč

V této cenové kategorii pořídíte naprostou většinu nosičů na střechu, ale taky nosičů na zadní dveře vozu. U nosičů na střechu je však nutné pamatovat na to, že každý slouží jen pro jedno kolo. Pokud chcete na střechu umístit dvě nebo více kol, cena se násobí, zejména při více než dvou kolech už se toto řešení nemusí finančně až tak vyplatit. Nosiče na zadní dveře naproti tomu běžně pojmou dvě nebo tři kola. Cena těch nejlevnějších přitom začíná už na cca 1500 Kč.

✅ Nosiče kol do 10 000 Kč

V této ceně můžete pořídit velmi kvalitní nosiče kol na střechu či zadní dveře, ale především zde začínají být k dispozici nosiče na tažné zařízení. V této relaci taky najdete některé z nejprodávanějších nosičů kol současnosti.

✅ Nosiče kol nad 10 000 Kč

Zde najdete především velmi kvalitní plošinové nosiče na tažné zařízení vozidla. Ačkoli jde o větší investici, právě do této relace spadá velké množství nejžádanějších nosičů. Pokud často převážíte vyšší počet kol, stojí kvalitní, dražší nosič za úvahu.

jak cestovat s kolem

Nejlepší značky nosičů kol

Jak jsme slíbili, máme tu pro vás i pár tipů na osvědčené výrobce, kteří mohou nabídnout vysokou kvalitu, dobrou cenu nebo i jiné přednosti.

  • Thule – Tato značka v současnosti dominuje trhu s nosiči kol hned v několika ohledech. Nabízí největší sortiment a taky celou škálu mimořádně prodávaných modelů. Najdete u ní především špičkové nosiče na tažné zařízení, ale i výběr ostatních typů.
  • Peruzzo – Další velmi oblíbená značka, která se drží v závěsu za Thule. Opět jasně dominují nosiče na tažné zařízení, ale cena je oproti Thule často výrazně dostupnější.
  • Hakr – Populární výrobce, v jehož nabídce najdete jednat střešní nosiče, ale i kvalitní a nezřídka i cenově dostupné modely na tažné zařízení.
  • Menabo – Další značka, která stojí za pozornost, navíc se solidním výběrem. Nabízí i opravdu mimořádně dostupné varianty na tažné zařízení (pod 5 tisíc korun, ačkoli obvykle jen pro 2 kola).

Nejčastější otázky nakupujících

Mají nosiče kol vliv na spotřebu a jízdní vlastnosti vozu?

Jak bylo řečeno výše, největší vliv na jízdní vlastnosti a spotřebu mají nosiče na střechu. Zde je potřeba i adekvátně omezit rychlost jízdy a taky počítat s možnými problémy u nízkých průjezdů, při vjezdu do garáží apod. U nosičů na zadní dveře anebo tažné zařízení jsou negativní dopady na spotřebu paliva nebo jízdní vlastnosti vozu výrazně menší.

Lze pořídit nějaký univerzální nosič kol, nebo je třeba vybírat podle vozu?

Podle vozu je obvykle třeba se orientovat pouze u nosičů na zadní dveře (ačkoli i zde existují univerzálnější varianty). Zbylé dva typy nosičů jsou v principu více méně univerzální. U nosičů na tažné zařízení je pouze nutné mít na autě tažné zařízení (čili tzv. kouli). U nosičů na střechu jsou zas nutné střešní příčníky. Ale konkrétní nosič můžete pak používat i na jiných vozech.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
Nosič kol na tažné zařízení
#1TOP PRODUKT
Vítěz testu aktiv Radfahren

Thule VeloCompact 926
Max.počet kol: 3
Nosnost: 60 kg
Hmotnost: 19 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]13700 Kč Číst recenze
#2Cena / výkon
Peruzzo PURE INSTINCT 4
Max.počet kol: 4
Nosnost: 60 kg
Hmotnost: 19 kg
[usr 5 text="true" tooltip="true"]9600 Kč Číst recenze
#3Vynikající hodnocení
Thule EasyFold XT 2
Max.počet kol: 2
Nosnost: 60 kg
Hmotnost: 17,9 kg
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]15900 Kč Číst recenze
#4Dobrá cena i recenze
Hakr Trip 3 Middle
Max.počet kol: 3
Nosnost: 60 kg
Hmotnost: 15,6 kg
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]8000 Kč Číst recenze
#5Vítěz testu RADtouren
Uebler i21
Max.počet kol: 2
Nosnost: 60 kg
Hmotnost: 13 kg
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]17800 Kč Číst recenze
Nosič na kolo na střechu
#1THULE 598 ProRide
Max.počet kol: 1
Nosnost: 20 kg
Hmotnost: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3050 Kč Číst recenze
#2THULE 532 FreeRide
Max.počet kol: 1
Nosnost: 17 kg
Hmotnost: -
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1700 Kč Číst recenze
Nosič kol na zadní páte dveře
#1Skvělá nosnost
PERUZZO PURE INSTINCT REAR 2
Max.počet kol: 2
Nosnost: 45 kg
Hmotnost: -
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4000 Kč Číst recenze
0 Sdílení