Sport / outdoor

Nejlepší tenisové rakety: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší tenisové rakety
Vybíráte co nejlepší tenisovou raketu, která vám perfektně padne do ruky a umožní vám nebo vašim dětem užít si tento krásný sport? V našem dnešním průvodci se zaměříme právě na toto sportovní vybavení, které představuje nejdůležitější prvek tenisové hry. Tenis patří mezi nejoblíbenější sporty nejen v ČR, ale i ve většině Evropy. Podobně jako třeba fotbal ho lze hrát zcela rekreačně a pro zábavu. Ale i v takovém případě je výběr správné rakety důležitý. Nevhodně zvolený model může vést k nepohodlí až zraněním a k příliš obtížným začátkům. Přinejmenším vás taková hra zřejmě brzy omrzí.

V tomto článku se podíváme na to, jak si vybrat raketu na míru. Zkombinujeme při tom dvě hlediska. Jednak nás bude zajímat úroveň uživatele (dítě, rekreační či začínající tenista, pokročilý tenista,…) a pak samozřejmě technické parametry a vlastnosti tohoto vybavení. Tyto dva faktory jdou ruku v ruce, protože jednotlivé parametry musí odpovídat právě především vašim schopnostem. Kromě toho nás bude zajímat taky kvalita zpracování a cena. Zejména rekreační hráči s menšími ambicemi totiž budou raketu vybírat právě především podle poměru ceny a kvality.

Kromě obecného návodu pro výběr rakety pro vás máme navíc i žebříček několika nejzajímavějších současných modelů. Informace o konkrétních výrobcích můžete najít taky v uživatelských recenzích tenisových raket. Pamatujte ale, že v tomto případě jde o velmi individuální záležitost – a co nesedí jednomu, může vyhovovat druhému. Můžete si však udělat aspoň představu o kvalitě zpracování dané rakety.

Nejlepší tenisové rakety na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena
PRO POKROČILÉ TENISTY
#1Babolat Pure Aero Rafa
Vyvážení rakety: 320 mm
Velikost hlavy: 645 cm²
Hmotnost rámu rakety: 300 g

✔️ pro hráče, kteří hledají rotaci a sílu
⭐ 100 %do 3000 Kč Číst recenze
#2Wilson Clash 100
Vyvážení rakety: 310 mm
Velikost hlavy: 645 cm²
Hmotnost rámu rakety: 295 g

✔️ síla, ovladatelnost a cit
⭐ 100 %do 4500 Kč Číst recenze
#3Yonex Ezone 100
Vyvážení rakety: 320 mm
Velikost hlavy: 645 cm²
Hmotnost rámu rakety: 300 g

✔️ maximální pohlcení nežádoucích vibrací
⭐ 100 %do 5000 Kč Číst recenze
PRO ZAČÁTEČNÍKY A REKREAČNÍ HRÁČE
#1Head IG Challenge MP
Vyvážení rakety: 335 mm
Velikost hlavy: 645 cm²
Hmotnost rámu rakety: 270 g

✔️ pro začátečníky a středně pokročilé hráče
✔️ pro kombinaci síly a kontroly
⭐ 98 %do 1500 Kč Číst recenze
#2Babolat AERO G
Vyvážení rakety: 320 mm
Velikost hlavy: 660 cm²
Hmotnost rámu rakety: 270 g

✔️ pro mírně pokročilé hráče
✔️ pro kombinaci síly a spinu
⭐ 97 %do 1750 Kč Číst recenze
#3Head Ti. Tornado
Vyvážení rakety: 325 mm
Velikost hlavy: 670 cm²
Hmotnost rámu rakety: 285 g

✔️ pro začátečníky a středně pokročilé hráče
✔️ pevnější raketa s více síly a vyšším výkonem
⭐ 92 %do 700 Kč Číst recenze

Nejprodávanější tenisové rakety

Toto jsou nejprodávanější tenisové rakety podle nákupního portálu Heureka

Jak vybrat tenisovou raketu

Při výběru rakety vstupuje do hry poměrně značné množství proměnných a není vždy snadné je vystihnout stručně a srozumitelně. Přesto jsme se o to pokusili, abychom vám nákup co nejvíc usnadnili.

Zaměřili jsme se proto na jednotlivé základní aspekty výběru: jako je hmotnost rakety, velikost hlavy, vyváženost apod. V každém oddíle se pak věnujeme i tomu, jak by měl daný parametr vypadat vzhledem k úrovni hráče.

Závěrem se ještě podíváme na cenové kategorie tohoto vybavení a krátce představíme i některé osvědčené a populární výrobce, na jejichž sortiment se vyplatí hodit očkem. Na úvod ale ještě něco o tenisu samotném…

Tenis a jeho vývoj

Každý, kdo se zajímá o pořízení tenisové rakety, už zřejmě tenis někdy viděl, takže není třeba popisovat, že jde o míčovou hru, která se hraje na kurtu přes síť. Ale možná vás zaujme, že:

 • Tenis má překvapivě starý původ. Ten sahá až do 13. století ve Francii, kdy se hrál na klášterních dvorech (fr. cour – odtud kurt) a napodoboval lov ptáků do sítí. Proto se hra nazývala jeu de la chasse neboli „hra na lov“.
 • V roce 1875 si hru přivlastnili Angličani patentem na pravidla a podobu, která už se blížila (tedy aspoň ve srovnání s historickými variantami) současné verzi.
 • Už v roce 1877 vznikla soutěž Wimbledon, která patří dodnes k nejprestižnějším. V letech 1881 následovala soutěž US Open, 1891 French Open, 1905 Australian Open.
 • Tenis je dynamický i vytrvalostní sport, který rozvíjí aerobní a částečně i anaerobní kondici.

Náš tip: Podívejte se na tipy na nejlepší boty na tenis

Jak vybrat tenisovou raketu

Tenisová raketa a její parametry

Raketu na tenis tvoří hlava s výpletem, krček a rukojeť, která se obvykle nazývá „grip“. Při výběru pak hraje roli především:

 • Hmotnost
 • Velikost hlavy
 • Vyvážení
 • Délka rakety
 • Grip
 • Tuhost rámu
 • Šířka rámu
 • Výplet

⏩ Hmotnost rakety

Hmotnost rakety se udává bez výpletu a je při výběru stěžejní záležitost. Rozlišuje se několik váhových kategorií tenisových raket:

 • Ultra lehké – do 259 g
 • Lehké – 260 až 279 g
 • Středně těžké – 280 až 299 g
 • Těžké – nad 300 g

A teď jak k výběru přistoupit.

 • První dvě kategorie jsou určeny především pro děti, juniory, ženy nebo začátečníky. Lehčí rakety jsou dobře ovladatelné a nekladou takové nároky na kondici při delší hře. Horší je ovšem přesnost a švih.
 • Středně těžké rakety jsou velmi oblíbené a volí je většina pokročilejších hráčů a sportovních tenistů. Nabízejí dobrou vyváženost vlastností. Tuto váhu může zvolit i začínající hráč s dobrou kondicí a větší silou.
 • Těžké rakety jsou doménou především profesionálních hráčů. Poskytují vysokou přesnost a švih, ale vyžadují mnoho síly pro rychlou manipulaci.

kvalitní tenisové rakety

⏩ Velikost hlavy

Další zásadní parametr a opět je k dispozici řada variant, z nichž každá má své výhody a nevýhody a je vhodná pro jinou sortu hráčů. Pojďme se na to podívat…

U nás se většinou setkáte s údajem v cm2 (druhá varianta je in2 – tedy čtvereční palce). Podle velikosti spadají hlavy do některé z těchto kategorií:

 • Mid-size – do cca 600 cm2
 • Mid-plus – do cca 660 cm2
 • Over-size – nad cca 660 cm2

Někdy se setkáte s podrobnější kategorizací nebo poněkud odlišným rozpětím, ale to není při výběru až tak podstatné. Důležité je vědět, jaký dopad má velikost hlavy na hru, a jakou velikost tudíž zvolit na základě vlastních schopností.

 • Velká hlava rakety (nad 660 cm2) je typickou volbou pro začátečníky, rekreační a „sváteční“ hráče. Pokud hrajete tenis jen tu a tam a hlavně pro zábavu, rozhodně zvolte tuto možnost. Tato raketa odpouští chyby a díky velké ploše usnadňuje hru. Tzv. sweetspot čili optimální bod dopadu míčku je značně rozměrný. Výhodou je i větší rychlost udělená míčku i při slabším zásahu a vyšší ochrana ruky.
 • Střední hlava je vhodnou volbou pro pokročilejší a sportovní hráče. Představuje určitou střední cestu, pokud jde o poměr vlastností, výhod a nevýhod pro hráče.
 • Menší hlavy od cca 630 cm2 už může vzít do ruky i zkušenější nebo profesionální tenista. Tenisté na špičkové úrovni však sahají po raketách s malou hlavou – tedy cca 600 cm2 a méně, které poskytují maximální kontrolu.

⏩ Vyvážení rakety

Tento faktor v podstatě udává, kde se nachází těžiště dané rakety. Patří mezi parametry, které jsou někdy při výběru rakety opomíjeny. Pokud se na vyváženost zaměříte, můžete získat raketu, která vám mnohem lépe padne. Vyvážení může být:

 • Do hlavy
 • Na střed
 • Do ruky

Lze samozřejmě rozlišit i další nuance (jako mírně do hlavy, mírně do ruky). Vyvážení se taky uvádí přesněji v milimetrech. Opět je ale hlavní vědět, jakým způsobem umístění těžiště ovlivňuje hru, výkon hráče apod.

 • Rakety vyvážené spíše do hlavy vkládají do úderu více energie a poskytují tudíž míčku větší zrychlení. Proto ji ocení především začátečníci, rekreační hráči, ale třeba i mírně pokročilí tenisté.
 • Rakety vyvážené na střed jsou opět optimálním kompromisním řešením, které ocení většina hráčů na škále od mírně pokročilých až po sportovní tenisty.
 • Rakety vyvážené do ruky představují vhodnou volbu pro pokročilé a závodní tenisty, kteří vyžadují přesnost a maximální kontrolu. Ovšem na úkor síly úderu (je třeba vynaložit více síly).

⏩ Délka rakety

Zde už je to poněkud jednodušší. Délka rakety je totiž standardizovaná na 685 mm neboli 27 inch. Jde o naprosto běžnou volbu. Přesto existují i rakety prodloužené a taky rakety zkrácené, které mají logicky o něco větší nebo menší délku. Kratší rakety mohou zvolit především děti a junioři, delší pak velmi vysocí hráči. Delší raketa navíc umožní zesílení úderu a použití obouručního odpalu.

pdle čeho koupit tenisovou raketu

⏩ Grip

Správný výběr rukojeti je velmi důležitý. Špatná volba může vést k namáhání ruky a zápěstí a v důsledku toho k nepohodlí, bolestem nebo i zraněním. Je jasné, že v takovém případě nebudou vaše výsledky zrovna ideální a tenis vás zřejmě ani nebude dlouho bavit.

Výběr gripu je velmi individuální a poměrně ošemetná záležitost. Existují kategorie, které mohou napovědět. Podle evropského dělení je:

 • Velikost 3 nebo 4 vhodná pro většinu mužů, velikost 5 pro muže s větší rukou, velikost 2 je vhodná pro ženy nebo muže s malou rukou, velikost 1 pro ženy s malou rukou a juniory, velikost 0 především pro děti a juniory.

Při uchopení gripu by se prsty neměly dotýkat bříška palce. Zároveň by zde ale neměl vzniknout prostor větší než na malíček. Problematický je především příliš tlustý grip, který právě vede k namáhání vazů a svalů a riziku zranění. Příliš úzký grip lze ještě upravit pomocí omotávky. Ideální je však samozřejmě přesně padnoucí grip.

⏩ Tuhost rámu

Tuhost rámu je další vlastnost, kterou se vyplatí sledovat. Existují rakety tuhé i flexibilní, přičemž ty tuhé jsou určeny především pro začátečníky, protože odpouštějí chyby a odpálí i špatně trefený míček. Středně tuhé rámy jsou vhodné pro široké spektrum hráčů od mírně pokročilých po sportovní. Flexibilní rakety jsou pak volbou profesionálů.

⏩ Šířka rámu

Zvolit můžete raketu s širokým nebo úzkým rámem. Širší rámy (22 mm nebo víc) najdete u raket pro začátečníky a rekreační hráče. Tento rám opět spíše odpouští chyby a je i šetrnější k ruce. Užší rámy jsou pro pokročilejší tenisty. Poskytují vyšší přesnost.

⏩ Výplet

Důležitá je především hustota výpletu. Kdy se uvádí počet krátkých a dlouhých strun. Nejčastější volbou jsou výplety 16 x 19, které poskytují úderu vysoké zrychlení. Hustší vypletení (18 x 20) naopak zvyšuje kontrolu, ale ubírá na rychlosti odpalu. Vyšší je ale taky životnost výpletu. Rakety pro pokročilé hráče jsou často prodávány bez výpletu.

tenisová raketa Head

Ceny tenisových raket

Kolik stojí kvalitní tenisová raketa pro rekreační nebo vážnější hru? Zde je malý přehled.

Rakety do 1000 Kč

Jde především o dětské a juniorské modely anebo o modely pro velmi lehkou rekreační hru. Pokud si zahrajete jen párkrát za rok a vyloženě pro zábavu, můžete se s takovou raketou spokojit.

Rakety do 3000 Kč

Lze zde koupit solidní rakety pro začátečníky. Od cca 2 tisíc i pro pokročilejší hráče. Výběr v této kategorii je obrovský.

Rakety od 3000 Kč

Zde se dostáváme na pole raket pro pokročilé a posléze i závodní a profesionální hráče.

Nejlepší značky tenisových raket

Znáte populární a ověřené výrobce tenisových raket? Pokud jsou to pro vás zatím neprobádané vody, máme tu několik tipů.

 • Wilson – Značka Wilson má na kontě velké množství nejprodávanějších tenisových raket u nás a patří jednoznačně k nejoblíbenějším. Obrovský výběr v různých cenách.
 • Head – Zřejmě hlavní konkurent Wilsonu. Enormní výběr. Opět různé cenové kategorie, především do 4 tisíc. Více velmi dostupných modelů než Wilson.
 • Babolat – Další populární značka s velkým sortimentem.
 • Yonex – Menší výběr. Především dražší rakety od cca 2 tisíc výše. Vysoká kvalita.
ProduktParametryHodnoceníCena
PRO POKROČILÉ TENISTY
#1Babolat Pure Aero Rafa
Vyvážení rakety: 320 mm
Velikost hlavy: 645 cm²
Hmotnost rámu rakety: 300 g

✔️ pro hráče, kteří hledají rotaci a sílu
⭐ 100 %do 3000 Kč Číst recenze
#2Wilson Clash 100
Vyvážení rakety: 310 mm
Velikost hlavy: 645 cm²
Hmotnost rámu rakety: 295 g

✔️ síla, ovladatelnost a cit
⭐ 100 %do 4500 Kč Číst recenze
#3Yonex Ezone 100
Vyvážení rakety: 320 mm
Velikost hlavy: 645 cm²
Hmotnost rámu rakety: 300 g

✔️ maximální pohlcení nežádoucích vibrací
⭐ 100 %do 5000 Kč Číst recenze
PRO ZAČÁTEČNÍKY A REKREAČNÍ HRÁČE
#1Head IG Challenge MP
Vyvážení rakety: 335 mm
Velikost hlavy: 645 cm²
Hmotnost rámu rakety: 270 g

✔️ pro začátečníky a středně pokročilé hráče
✔️ pro kombinaci síly a kontroly
⭐ 98 %do 1500 Kč Číst recenze
#2Babolat AERO G
Vyvážení rakety: 320 mm
Velikost hlavy: 660 cm²
Hmotnost rámu rakety: 270 g

✔️ pro mírně pokročilé hráče
✔️ pro kombinaci síly a spinu
⭐ 97 %do 1750 Kč Číst recenze
#3Head Ti. Tornado
Vyvážení rakety: 325 mm
Velikost hlavy: 670 cm²
Hmotnost rámu rakety: 285 g

✔️ pro začátečníky a středně pokročilé hráče
✔️ pevnější raketa s více síly a vyšším výkonem
⭐ 92 %do 700 Kč Číst recenze
0 Sdílení