Sport / outdoor

Nejlepší pálky na stolní tenis: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší pálky na stolní tenisStolní tenis známý taky jako ping-pong či pinec patří mezi oblíbené sportovní hry. V českém prostředí je už desítky let populární především jako odpočinková či rekreační aktivita. Stoly na ping-pong najdete na chatách a v různých rekreačních zařízeních či klubech. Stolní tenis má však u nás dlouhou tradici i jako profesionální sport. Pokud se chystáte s touto hrou začít a uvažujete o pořízení první pálky, jistě se vám bude hodit náš článek. Budeme se v něm věnovat výběru nejlepší pálky na stolní tenis – a to z různých hledisek, včetně cenových relací nebo kratičkých recenzí osvědčených výrobců. Informace, které zde naleznete, mohou být k užitku nejen začátečníkům. Nové poznatky možná objeví i pokročilejší hráči, kteří se rozhodli, že je na čase sáhnout po kvalitnější pálce.

Stolní tenis se do světa rozšířil z Číny – která je dosud ping-pongovou velmocí. První Evropané, kteří si tuhle hru vychutnávali, byli Britové v 80. letech předminulého století. Už na konci 19. století byla tato hra rozšířená prakticky po celé Evropě a pronikla i do USA. Důvodů její popularity coby lidového sportu může být nenáročnost na prostor i vybavení – alespoň v porovnání s řadou jiných sportů. Ping-pongu se navíc mohou věnovat lidé všech věkových kategorií. Při výběru pálky je třeba se řídit především vlastními potřebami. Volit na základě vlastních schopností a dovedností, v případě trochu pokročilejších hráčů i podle stylu hry.

V dnešním článku se podíváme na důležité parametry a faktory, které byste měli při výběru pálky zvažovat. Čeká na vás i žebříček oblíbených současných modelů, ve kterém možná najdete inspiraci. Cenné poznatky můžete získat i z uživatelských recenzí pálek na stolní tenis.

Nejlepší pálky na stolní tenis na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Cena / výkon
Butterfly Boll Gold *****
Určení / Styl: Všestranný
Rychlost: 70
Spin: 70
Kontrola: 90
[usr 5 text="true" tooltip="true"]670 Kč Číst recenze
#2Skvělé recenze
Butterfly Zhang Jike ZJX6
Určení / Styl: Všestranný
Rychlost: 100
Spin: 85
Kontrola: 95
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#3Profi pálka
Donic CarboTec 7000
Určení / Styl: Útočný
Rychlost: 120
Spin: 120
Kontrola: 60
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1800 Kč Číst recenze
#4Alternativa
Butterfly TIMO BOLL SG77
Určení / Styl: Útočný
Rychlost: 90
Spin: 90
Kontrola: 80
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1150 Kč Číst recenze
#5Nejlepší do 500 Kč (+/-)
DONIC Top Team 700
Určení / Styl: Rekreační
Rychlost: 70
Spin: 70
Kontrola: 70
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]590 Kč Číst recenze
#6Sada pro rekreační hraní
Set na stolní tenis RICHMORAL
Určení: Rekreační
Rychlost: -
Spin: -
Kontrola: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]170 Kč Číst recenze

Jak vybrat pálku na stolní tenis

Ping-pongovou pálku byste měli vybírat s rozmyslem – vycházet přitom ze zkušeností, herního stylu, požadavků apod. Pochopitelně, že začátečníci, kteří chtějí sport teprve poznat, nemohou dost dobře mít jasno ve svém herním stylu a nemají ani dostatek jiných zkušeností, které by jim pomohly s výběrem.

V našem článku se proto zaměříme na zásadní parametry, jako je typ pálky, materiálové zpracování, druh potahu, hmotnost či tvar rukojeti – a pokusíme se objasnit, jaké mají na pálku a její vlastnosti vliv. Bavit se ke konci budeme i o cenách a taky spolehlivých výrobcích.

jak vybrat pálku na stolní tenis

Hotová vs. sestavovaná pálka

Začněme tím, jaký typ pálky zvolíte – a to z hlediska toho, v jakém „stavu“ ji pořídíte. Existují dvě základní možnosti.

 • Hotové pálky – Jak název napovídá, pálka je kompletní a nevyžaduje žádné úpravy. Prostě ji vezmete do ruky a hrajete. Jde o obvyklou volbu u rekreačních nebo začínajících hráčů. Jasnou výhodou je jednoduchost, okamžitá připravenost k použití a obvykle i cena. Pálku si však nemůžete přizpůsobit na míru (což pro začátečníky není vážný nedostatek) a kvalita zpravidla nedosahuje úrovně lepených pálek.
 • Sestavovaná pálka – U této možnosti si pořídíte optimální dřevo a potahy na míru a pálku si sami zkompletujete. Takto můžete sestavit velmi kvalitní či profesionální pálku, která vám dokonale padne. Po tomto řešení sahají pokročilejší hráči a profesionálové, někdy i začátečníci, kteří to s ping-pongem myslí opravdu vážně. Pro rekreační hraní nebo první seznamování se sportem může však být toto řešení zbytečně komplikované – a taky dražší.

Rychlost, rotace, kontrola

Jde o tři základní parametry, s nimiž se pravděpodobně při výběru pálky setkáte – snad s výjimkou úplně nejlevnějších variant ze supermarketu. Každá z těchto vlastností má vlastní číslo. Čím je vyšší, tím lépe pálka v dané vlastnosti vyniká.

Určitý zádrhel tkví v tom, že číslování není jednotné ani nijak striktně standardizované. Hodnoty jsou tedy spíše určeny k porovnání pálek mezi sebou – zejména pak v rámci jedné značky.

Druh dřeva/materiálu

Nyní se budeme bavit o těle pálky. Pálky na stolní tenis jsou dřevěné, ale mohou být vyrobeny taky z kompozitních materiálů, kde ovšem taky tvoří stěžejní složku dřevo. Materiál má velký vliv na vlastnosti pálky. Výběr dřeva se týká především sestavovaných pálek. Existují tři základní varianty, které se liší podle stylu hry.

 • OFF – Dřeva pro útočný, ofenzívní styl hry. Rychlé pálky s dostatečnou kontrolou.
 • DEF – Pálky pro obranný styl, které se vyznačují především vynikající kontrolou a jsou velmi pomalé.
 • ALL – Vyvážené pálky pro univerzální hru. Mohou být vhodnější volbou i pro méně pokročilé hráče, kteří svůj styl teprve hledají.

stolní tenis výbava

Potahy

U potahů je důležitý druh, ale taky tloušťka. V obou případech by se volba měla opět odvíjet především od herního stylu.

Tloušťka

 • Do 1,5 mm – Tyto potahy jsou pomalejší, ale slibují lepší kontrolu. Proto jsou vhodnější pro defenzivnější hru.
 • Od 1,5 mm – Vyšší tloušťka rovná se vyšší rychlost, a tudíž větší vhodnost pro útočný herní styl. Příliš velká tloušťka vede k vysoké rychlosti, ale na úkor kontroly. Začátečníci by proto měli volit spíše uměřenou tloušťku.

Druh

 • Soft (DEF, OFF, ALL) – Soft je základní potah, po kterém sáhne většina začátečníků. Soft potahy se vyrábějí v provedeních pro různé styly hry.
 • Tráva – Potahy s dlouhými venkovními vroubky, které zpomalují a dávají výbornou rotaci a kontrolu. Skvělé pro defenzivní hru.
 • Antitopspin – Také pomalé a s velmi slabým odrazem, vroubky dovnitř. Používají se pro obrannou hru.
 • Sendvič – Vyvážená rychlost a kontrola, slabší rotace. Poměrně univerzální herní styl.

Tvar

Za zmínku stojí taky možnost volby z několika tvarů rukojetí. Tentokrát nejde o typy s jasně vymezenými vlastnostmi pro určité herní styly, ale volba je spíše subjektivní. Záležet může i na způsobu držení pálky (klasické vs. tužkové), přičemž klasické je mnohem rozšířenější (zejména u nás a obecně v rámci Evropy).

Pro toto držení je vhodná konkávní, rovná nebo i anatomicky tvarovaná rukojeť. Dá se říct, že oblíbenou a možná nejčastější volbou (alespoň mezi pokročilejším hráči) je konkávní tvar, kdy se rukojeť na koncovce rozšiřuje. Pokud byste tíhli k tužkovému držení (které je ovšem spíše na ústupu), zvolte rukojeť se speciálním tvarem pro tento styl (rukojeť je kratší).

Hmotnost

Má hmotnost nějaký vliv na výkon či herní vlastnosti? Ovšemže ano. Obecně platí, že pro začátečníky jsou vhodné pálky lehčí. Totéž platí u rekreačních hráčů a hráčů s menší fyzičkou. Lehčí pálka nepřetěžuje zápěstí, umožňuje lepší zvládání techniky.

Lehčí pálky jsou rovněž vhodné pro defenzivnější herní styl. Za lehké lze považovat pálky do cca 170 g. Pokud máte lepší fyzičku a dáváte přednost agresivnějšímu a útočnějšímu stylu, pak pro vás může být vhodnou volbou spíše těžší pálka.

kvalitní pálky na stolní tenis

Ceny pálek na stolní tenis

V jakých cenových relacích se pohybují kvalitní pálky na stolní tenis a jakou investici očekávat, pokud chcete s tímto sportem začít? Máme pro vás alespoň drobnou nápovědu.

✅ Pálky do 500 Kč

Nejlevnější sorta, ve které však můžete najít slušný zástup nejprodávanějších pálek na stolní tenis a obecně vynikající výběr. Často jde o velmi levné sady dvou pálek i s míčky – ty jsou určeny pro zcela nenáročné, rekreační použití. Najít zde však můžete i výběr značkových pálek, které jsou vhodné i pro vážnější zájemce především z řad začátečníků.

✅ Pálky do 2000 Kč

Extrémně široká nabídka, která zahrnuje zřejmě většinu nejoblíbenějších modelů. Tato relace uspokojí i pokročilejší a náročnější hráče. Najdete zde hotové pálky i samostatná dřeva nebo jiné komponenty.

✅ Pálky nad 2000 Kč

Velmi kvalitní až špičkové a profesionální pálky a komponenty. Velmi drahé modely vhodné i pro profesionální hráče mohou atakovat cenu až 10 tisíc korun.

Nejlepší značky pálek na stolní tenis

Pokud jde o pálky na stolní tenis, existuje několik osvědčených značek, které mají ve světě vynikající renomé a těší se obrovské popularitě a skvělému hodnocení. Nabízejí obvykle profesionální pálky, ale i dostupnější kousky.

 • Butterfly – Společně s Donic a Stiga jde o jednu z ikon stolního tenisu. Butterfly nabízí výběr pálek v dostupných i velmi vysokých cenách. Vyberou si začátečníci i profesionálové. Skvělá hodnocení v testech pingpongových pálek.
 • Donic – Konkurent předchozí značky s vynikajícím výběrem. Větší výběr modelů v dostupnějších cenách do cca 1 tisíce korun.
 • Stiga – A do třetice Stiga. Další světová značka, která nabídne levnější rekreační i špičkové modely.
 • Brother – Tato značka nabízí především velmi levné pálky nebo sady pálek určené pro rekreační hru.
ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Cena / výkon
Butterfly Boll Gold *****
Určení / Styl: Všestranný
Rychlost: 70
Spin: 70
Kontrola: 90
[usr 5 text="true" tooltip="true"]670 Kč Číst recenze
#2Skvělé recenze
Butterfly Zhang Jike ZJX6
Určení / Styl: Všestranný
Rychlost: 100
Spin: 85
Kontrola: 95
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1200 Kč Číst recenze
#3Profi pálka
Donic CarboTec 7000
Určení / Styl: Útočný
Rychlost: 120
Spin: 120
Kontrola: 60
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1800 Kč Číst recenze
#4Alternativa
Butterfly TIMO BOLL SG77
Určení / Styl: Útočný
Rychlost: 90
Spin: 90
Kontrola: 80
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]1150 Kč Číst recenze
#5Nejlepší do 500 Kč (+/-)
DONIC Top Team 700
Určení / Styl: Rekreační
Rychlost: 70
Spin: 70
Kontrola: 70
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]590 Kč Číst recenze
#6Sada pro rekreační hraní
Set na stolní tenis RICHMORAL
Určení: Rekreační
Rychlost: -
Spin: -
Kontrola: -
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]170 Kč Číst recenze
0 Sdílení