Sport / outdoor

Nejlepší kettlebelly: TOP 7 produktů dle recenzí a testů

Nejlepší kettlebelly

Hledáte co nejlepší kettlebell pro efektivní posilování? Připravili jsme pro vás návod, který vám pomůže s obtížným výběrem i se strastiplnými začátky cvičení. Ačkoli se může zdát, že kettlebell je naprosto jednoduchá záležitost a nákup této pomůcky nemůže být žádné téma, nenechte se mýlit. Správná volba je velice důležitá a může značně ovlivnit vaše budoucí výsledky i samotnou motivaci k tréninku.

Kettlebelly jsou jedním z možných nástrojů pro posilování tzv. volnými váhami. Nejde o žádný nový vynález, tyto pomůcky se objevily v carském Rusku už někdy v 18. století, původně se používali jako protizávaží při prodeji a vážení zboží, později se staly pomůckou pro rozvoj tělesné síly a kondice. Rusové jim ovšem říkali bulina nebo girja. V poslední době zažívá girja renesanci, ale svět ji zná spíše pod anglickým názvem Kettlebell. V čem se tato pomůcka liší např. od činek, jaké jsou výhody cvičení s kettlebelly, na co si dát pozor při výběru i používání? To vše se v našem průvodci dozvíte.

Pokud vás trénink s těmito závažími láká a chcete si nějaké pořídit, využijte kromě našeho článku i rady, které najdete například v testech nebo uživatelských recenzích kettlebellů. Dozvíte se zajímavé tipy a zkušenosti.

Nejlepší kettlebelly na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1inSPORTline Vin-Bell

 Jednotlivě 3 až 12 kg 
Hmotnost: 3 kg
Materiál - výplň: cement
Materiál - rukojeť: plast
[usr 5 text="true" tooltip="true"]159 Kč Číst recenze
#2Sada vinylových činek
inSPORTline Ketlebel


 Sada 2-16 kg 
Hmotnost: od 2 - 16 kg
Materiál - výplň: litina
Materiál - rukojeť: litina
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5439 Kč Číst recenze
#3Klarfit Kettlebell

 Váha: 2x16 kg 
Hmotnost: 2 x 16 kg
Materiál - výplň: cement
Materiál - rukojeť: plast
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1339 Kč Číst recenze
#4Pogumovaná činka inSPORTline
Ketlebel Profi


 Různé váhy (až 40 kg) 
Hmotnost: od 25- 40 kg
Materiál - výplň: ocel
Materiál - rukojeť: chrom
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3790 Kč Číst recenze
#5Ironbell Master

 Různé váhy (až 32 kg) 
Hmotnost: 8 kg
Materiál - výplň: kov
Materiál - rukojeť: kov
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]449 Kč Číst recenze
#6super-bell SEDCO

 24 kg nebo 28 kg 
Hmotnost: 24 kg
Materiál - výplň: kov
Materiál - rukojeť: chrom
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1459 Kč Číst recenze
#7inSPORTline Ketlebel 2 kg

 Pro ženy 
Hmotnost: 2 kg
Materiál - výplň: litina
Materiál - rukojeť: litina
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]169 Kč Číst recenze

Jak vybrat kettlebell

Co je při výběru kettlebellu důležité? Samozřejmě materiál a kvalita zpracování, hmotnost, tvar nebo třeba i barva. V první řadě si však musíte ujasnit, co od cvičení s tímto nářadím očekáváte? Na jaký druh tréninku se chcete zaměřit, jakých výsledků hodláte docílit. I to jsou zásadní faktory, na které byste při výběru neměli zapomínat.

V našem návodu vám poradíme, jak postupovat. Seznámíme vás taky s cenovými kategoriemi těchto pomůcek, s výrobci i s tím, jak kettlebelly používat (alespoň velmi rámcově). Tak pojďme na to…

Jaké jsou výhody a specifika cvičení s kettlebelly?

Kettlebelly představují především alternativu jednoručních – a do jisté míry i dvouručních – činek. V prospěch tohoto nářadí mluví praktičnost a určitá univerzálnost.

 • Cvičení s kettlebelly může být izometrické, a naopak i velmi dynamické. Umožňují totiž provádění statických cviků a taky cviky tahem (typické pro jednoruční činky), ale i cviky švihem (typické spíše pro činky obouruční, tedy s delší osou).
 • Kettlebelly jsou masivní, ale oproti činkám nebo některým jiným nástrojům relativně skladnější. Jejich robustnost je taky předurčuje k opravdu obrovské, takřka neomezené životnosti (pochopitelně při kvalitním zpracování).
 • S kettlebelly můžete provádět bezpočet cviků i soustav cviků, lze je použít při posilování prakticky jakékoli svalové partie.

jak vybrat kettlebell

K jakým účelům lze kettlebelly použít?

Díky zmíněné univerzálnosti se tyto pomůcky uplatňují prakticky ve všech disciplínách a cvičení s nimi může být při správném postupu velmi efektivní. Jaké jsou tedy základní možnosti?

 • Budování svalové hmoty – Pro takzvaný objemový trénink jsou kettlebelly velmi vhodným náčiním. Používají se větší váhy. Tak abyste zvládali cca 6 (u cviků na více partií nebo velké partie) až 12 (u izolovanějších cviků) opakování na jednu sérii. Sérií je také větší množství (5 nebo i více). Cvičení musí být velmi intenzivní, každé opakování by mělo být prováděno takřka do úplného vyčerpání sil. Pokud chcete cvičit za tímto účelem a tímto způsobem, rozhodně byste zpočátku měli využívat vedení trenéra.
 • Budování síly – Ještě intenzivnější typ tréninku. Používají se nejvyšší zátěže a ještě menší počet opakování, a naopak větší množství sérií. Pomoci mohou i izometrické cviky. Opět je nutné vedení trenérem (aspoň na začátku).
 • Kondiční cvičení – Rozvíjí svalovou vytrvalost, částečně i sílu a svalovou hmotu, jde o všestrannější trénink vhodný pro začátečníky. Používají se nižší zátěže, větší počet opakování a méně sérií.
 • Hubnoucí cvičení, rehabilitace – S kettlebelly lze pochopitelně spalovat i tuky a použity mohou být dokonce i při rehabilitacích nebo rekonvalescencích (ovšemže pod vedením).

Kettlebelly umožňují provádění cviků, které procvičí velké svalové partie, více svalových partií zaráz nebo i prakticky celé tělo. Tyto cviky jsou mnohem účinnější (to platí pro hubnutí i budování hmoty a síly) než izolované cviky (např. bicepsový zdvih). Ty sice mají své opodstatnění, ale spíš u zkušenějších cvičenců, kteří vědí, jak s nimi zacházet.

Materiálové zpracování

Kettlebelly mohou být v zásadě zpracovány ze dvou materiálů. Tím prvním je masivní kov, druhým pak plast. Existuje jednoznačně lepší varianta, nebo má každé řešení své výhody a nevýhody?

Kovové kettlebelly

Pokud to s cvičením s kettlebelly myslíte opravdu vážně, celokovové (litinové) provedení je naprosto jasná volba. V jejich prospěch svědčí odolnost, životnost, ale i praktičnost. Lépe se drží, umožňují pohodlnější manipulaci a taky snesou i horší zacházení při intenzivním tréninku. Jsou taky výrazně skladnější. Jejich nevýhodou je ovšem cena. Taky je potřeba používat vhodné podložky na podlahu.

Plastové kettlebelly

Někdy se mluví o tzv. „vin-bellech“. Jde o plastovou schránku (prakticky stejného tvaru jako má klasický kettlebell), která je naplněna cementem. Toto řešení obstojí spíš u začátečníků, kteří chtějí cvičit kondičně a s menšími váhami (především do 10 kg). Jinak zde vyvstává celá řada nedostatků a negativ:

 • Plastové modely nemají přesnou hmotnost a nejsou dobře vyvážené
 • Madlo může klouzat
 • Jsou rozměrné, při vysokých hmotnostech nabývají plastové modely olbřímích rozměrů a stávají se prakticky takřka nepoužitelnými
 • Jsou méně odolné, mají tendenci praskat

Plastové kettlebelly jsou na druhou stranu levnější. Pro pokročilé použití nicméně nejsou příliš vhodné.

Hmotnost

Hmotnost kettlebellu, která určuje cvičební závaží, je velmi individuální záležitostí. Pokud jste úplní začátečníci, nejlépe uděláte, když se s těmito pomůckami seznámíte v nějakém fitcentru a následně si necháte poradit od trenéra.

Kettlebelly se vyrábějí ve velkém hmotnostním rozpětí, nejmenší mohou mít pouze 1 kg (plastové modely), největší mohou mít i 48 kg. Největší oblibě se ale těší „nižší střední“ váhy – např. 8, 12 nebo 16 kg.

Madlo

Pokud jde o madlo, je třeba si všímat především následujících faktorů:

 • Kvalita zpracování – Je velmi důležité, aby bylo madlo souměrné, nebylo např. křivě přivařené, nevyskytovaly se na něm hrboly či výčnělky apod. Takový kettlebell rozhodně nechte ležet.
 • Tloušťka – Další zásadní kritérium. Příliš silné madlo se obtížně drží a je zde riziko vyklouznutí a následného zranění sebe nebo jiných, případně poškození majetku. Úchyt o průměru v rozmezí cca 28-38 mm by měl uspokojit většinu cvičenců.
 • Povrch – Příliš hladký, anebo naopak silně strukturovaný (vroubkovaný) povrch. Ani jedno není žádoucí. U prvního bude hrozit vyklouznutí, u druhého nepříjemné sdírání kůže zejména při švihových cvicích a protáčení kettlebellu. Správnou volbou je tedy lehce strukturované madlo.

Tvar

Tvar kettlebellu musí být symetrický a rozložení hmotnosti dokonale vyvážené (to je problém zejména u plastových modelů). Důležité je taky rovné „dno“ – tedy základna kettlebellu, která musí při položení na rovný povrch perfektně sedět a být naprosto stabilní.

Video

Ceny kettlebellů

kettlebell pro muže jak cvičitZa kolik lze pořídit kvalitní kettlebell? Máme pro vás tradiční přehled základních cenových kategorií a shrnutí jejich nabídky.

Kettlebelly do 1000 Kč

Cena tohoto nářadí se odvíjí především od hmotnosti, kvality zpracování a materiálu. Nejlevnější jsou velmi lehké a plastové kettlebelly. Cena plastových, 1kg modelů začíná už pod sto korunami. Pod tisíc korun pořídíte i celokovové kettlebelly, ale většinou spíš o nižších hmotnostech.

Kettlebelly do 2000 Kč

V této ceně najdete kvalitní kettlebelly v celokovovém provedení a problém nejsou ani vysoké váhy okolo 40 kg nebo více. Na své si tedy přijdou i pokročilí cvičenci.

Kettlebelly nad 2000 Kč

V této cenové relaci najdete už především sady více kusů. Některé sady čítají i deset a více kettlebellů a taky mohou stát 10 tisíc nebo více korun. Jde o komplexní cvičící sestavy se zastoupením všech vah.

Nejlepší značky kettlebellů

kettlebell pro ženy jak vybratKteří výrobci mohou nabídnout kvalitní plastové a kovové kettlebelly? Máme pro vás několik tipů.

 • inSportLine – Tato domácí značka se u nás těší velké oblibě. Nabízí prakticky veškeré fitness vybavení a nechybí ani kettlebelly, kterých je zde opravdu velký výběr. Jde ale především o plastové modely vhodné spíš pro začátečníky.
 • Spartan – Spartan nabízí plastové i celokovové modely – a to od velmi lehkých vah až po největší závaží. Najdete zde i zajímavé sady.
 • HMS– Obrovský výběr zejména litinových modelů. Najdete zde veškeré váhy a přitom jde o cenově poměrně dostupné kousky.
 • Sedco – Velmi oblíbená značka nejprodávanějších kettlebellů, která nabízí kvalitní litinové varianty i plastové modely. Její výrobky se těší mimořádně dobrému hodnocení v testech kettlebellů.

Nejčastější otázky nakupujících

Jaké cviky lze s kettlebellem provádět?

Velmi účinné a oblíbené jsou variace klasických cviků na velké svalové partie a prakticky celé tělo, jako jsou dřepy s činkou nebo mrtvé tahy. Klasickým cvikem je taky „swing“, což je druh švihu. Mezi známé cviky patří i snatch, press, clean anebo třeba windmill.

Jaké jsou kettlebelly s pogumováním nebo plastovým či vinylovým obalem?

Tyto produkty mohou skvěle a lákavě vypadat, ale není všechno zlato, co se třpytí. Nejlepší kvalitu poskytnou klasické litinové varianty, vypadají sice všedně, ale jejich kvalitám se jiné zpracování nevyrovná.

Jaké jsou kettlebelly s chromovaným madlem?

Tato otázka silně souvisí s předchozí, často je chromované madlo součástí právě modelů s plastovým obalem. Toto řešení není příliš praktické a bezpečné, i když vypadá dobře. Chrom bude klouzat. Pokud je povrch opatřen vroubkováním, může zas cvičení bolet (při některých cvicích, kdy je závaží třeba protáčet).

Kolik kusů kettlebellů bych si měl/a pořídit?

Tentokrát nemusí nutně platit, čím víc, tím líp. Pro začátek si vyberte jeden kettlebell s optimální vahou. Později můžete přikoupit další s rozdílnými váhami. Pro domácí cvičení postačí 1-3 kusy, víc než 5 kusů obvykle nic zásadního neřeší. Samozřejmě existují sady, ve kterých je i deset a více kettlebellů, ty se ale pro soukromé použití nevyplatí – takovou sadu zužitkuje např. fitcentrum, sportovní klub apod.

Lze kettlebell nahradit klasickou činkou?

Kettlebell je efektivní především díky svému specifickému tvaru. Při některých cvicích pochopitelně můžete libovolně nahrazovat kettlebell činkami a naopak – u některých to ale příliš nejde.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1inSPORTline Vin-Bell

 Jednotlivě 3 až 12 kg 
Hmotnost: 3 kg
Materiál - výplň: cement
Materiál - rukojeť: plast
[usr 5 text="true" tooltip="true"]159 Kč Číst recenze
#2Sada vinylových činek
inSPORTline Ketlebel


 Sada 2-16 kg 
Hmotnost: od 2 - 16 kg
Materiál - výplň: litina
Materiál - rukojeť: litina
[usr 5 text="true" tooltip="true"]5439 Kč Číst recenze
#3Klarfit Kettlebell

 Váha: 2x16 kg 
Hmotnost: 2 x 16 kg
Materiál - výplň: cement
Materiál - rukojeť: plast
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]1339 Kč Číst recenze
#4Pogumovaná činka inSPORTline
Ketlebel Profi


 Různé váhy (až 40 kg) 
Hmotnost: od 25- 40 kg
Materiál - výplň: ocel
Materiál - rukojeť: chrom
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3790 Kč Číst recenze
#5Ironbell Master

 Různé váhy (až 32 kg) 
Hmotnost: 8 kg
Materiál - výplň: kov
Materiál - rukojeť: kov
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]449 Kč Číst recenze
#6super-bell SEDCO

 24 kg nebo 28 kg 
Hmotnost: 24 kg
Materiál - výplň: kov
Materiál - rukojeť: chrom
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]1459 Kč Číst recenze
#7inSPORTline Ketlebel 2 kg

 Pro ženy 
Hmotnost: 2 kg
Materiál - výplň: litina
Materiál - rukojeť: litina
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]169 Kč Číst recenze
0 Sdílení