Sport / outdoor

Nejlepší běžecké bundy: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší bunda na běhání Běh je společně s chůzí nejpřirozenější formou pohybu. A člověk je na běhání od přírody skvěle vybavený. Nejsme pravda nejlepší sprinteři živočišné říše – ale naopak ve vytrvalostním běhu dokážeme jako druh soupeřit i s velmi zdatnými soky. Samozřejmě, že tento „návrat ke kořenům“ chce cvik a trénink. Většina z nás si od běhu odvykla ve prospěch pohodlnějších činností, jako je sezení. Běhání ale zažívá renesanci, stává se stále rozšířenější módou. Chcete se taky vrátit do formy? Můžete začít ihned a nepotřebujete prakticky nic. Ale časem, až se do nové aktivity a koníčku víc ponoříte, se možná budete chtít přece jen lépe vybavit. Základní potřebou každého běžce jsou dobré běžecké boty. Ale to není vše. I ostatní části oděvu by měli odpovídat potřebám dané disciplíny. A mezi nejošemetnější záležitosti pak patří bunda. V dnešním článku se proto podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší běžeckou bundu.

Chlad, ostrý vítr nebo i déšť. Rozmary počasí nemusejí být nutně překážkou běžeckého tréninku nebo rekreačního joggingu. Známé pořekadlo platí, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Běh je ovšem intenzivnější fyzická aktivita a běžné oděvy mohou způsobovat různé problémy a nefungují správně. Obyčejná bunda vám tak může být spíše na překážku než ku pomoci a možná příště ztratíte chuť v nepříznivém počasí běhat a budete čekat na teplou sezónu a slunečné dny. To by ovšem byla velká škoda. Stačí přitom investovat do kvalitní běžecké bundy a můžete na sobě pracovat kdykoli. Tedy pokud si správně vyberete.

V našem článku najdete průvodce výběrem této části oděvu a máme pro vás samozřejmě i inspirativní žebříček nejlepších, nejoblíbenějších a nejlépe hodnocených modelů. Kromě toho můžete své znalosti rozšířit i prostřednictvím uživatelských nebo odbornějších testů a recenzí běžeckých bund.

Nejlepší běžecké bundy na trhu

ProduktInfoHodnocení

Nejlepší dámské běžecké bundy

#1Inov-8 Stormshell
Náš vítěz: dámská běžecká bunda
✔️ Voděodolnost 20.000 HH
✔️ Prodyšnost 20.000 B-1
✔️ Běžecký střih, prodloužené rukávy s očky na palce
✔️ Reflexní doplňky kolem celého obvodu
📌 od 4150 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Craft PRO Hypervent
Nejlepší větruodolná bunda
✔️ Z lehkého a jemného materiálu s voděodpudivou vrstvou
✔️ Sbalitelná do vlastní kapsy
✔️ Meshové panely v podpaží pro zvýšení ventilace
✔️ Decentní reflexní potisk
📌 od 1700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Nike Essential
✔️ Univerzální bunda značky Nike
✔️ Odvádí pot
✔️ Odpuzuje vnější vodu a vlhkost
✔️ Prodyšnost a reflexní prvky
📌 od 1550 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4On Running Weather
✔️ Odolá každému počasí
✔️ Disponuje strukturovanou kapucí
✔️ Ochrání před větrem i deštěm
✔️ Materiál poskytuje 360° ventilaci
❌ Vysoká cena
📌 od 5900 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5The North Face First Dawn
✔️ Lehká, prodyšná, jednoduchá
✔️ Produkt je vyroben z udržitelných zdrojů
✔️ Nepromokavý, prodyšný materiál DryVent™
✔️ Větrací panel v horní části zad
📌 od 3500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Nejlepší pánské běžecké bundy

#1Salomon Bonatti
✔️ Chrání před deštěm, sněhem a větrem zvenčí
✔️ Poskytuje prodyšnost přes membránu
✔️ Reflexní prvky vpředu a vzadu
✔️ Sbalí se do vlastní náprsní kapsy
📌 od 3500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Compressport Hurricane
Unisex
✔️ Lehká, 100% nepromokavá a vzdušná
✔️ Vhodná na jakýkoli typ těla
✔️ Snadno sbalitelná do malého váčku
❌ Vysoká cena
📌 od 4200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3CRAFT ADV Essence Wind
Běžecká bunda proti větru
✔️ Pro aktivity v proměnlivém větrném počasí
✔️ Vyrobená z částečně voděodolného materiálu
✔️ Perforace v oblasti hrudníku a v podpaží pro zvýšení ventilace
✔️ Produkt je vyroben z udržitelných zdrojů
📌 od 2300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Asics Core
✔️ Skvělá cena
✔️ Udrží tě v teple a pohodlí
✔️ Odpuzuje vodu a rychle schne
✔️ Vybavena reflexními prvky
📌 od 1000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5On Running Weather
✔️ Odolá větru i dešti
✔️ Disponuje strukturovanou kapucí
✔️ Materiál poskytuje 360° ventilaci
❌ Vysoká cena
📌 od 6500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat běžeckou bundu?

Výběr běžecké bundy nemusí být zrovna snadný. Je třeba vybalancovat především dvě zásadní vlastnosti… ochranu (před větrem, chladem a vodou) a prodyšnost, která je v extrémně důležitá. Kromě toho se vyplatí sledovat i řadu dalších faktorů. Cenu nebo značku výrobce nevyjímaje. Jak na to?

Proč si pořídit běžeckou bundu?

Při běhání potřebujete mít volnost pohybu a zároveň dosáhnout jisté aerodynamiky. Běžné bundy mohou selhat v obou těchto oblastech. Ale dejme tomu, že byste tuto nepřízeň nějak překonali a chtěli se řídit Zátopkovým heslem: Těžko na cvičišti,…

Jenže po nějaké chvíli běhu se v obyčejné bundě začnete potit – a pak nastávají opravdu krušné časy, protože materiál dost možná není tak prodyšný, jak by měl být.

Zkrátka a dobře… pokud si chcete běh užívat a nikoli trpět diskomfortem a omezením pohybu a chcete dosahovat stále skvělých konzistentních výsledků, běžecká bunda je skvělá volba. Nemluvě o tom, že v nevhodně zvoleném oblečení si můžete uhnat i nějakou tu chorobu, která vás z tréninku může na čas vyřadit.

Běžecká bunda

Vítr vs. déšť: základní faktory pro výběr běžecké bundy

Před čím nás má vlastně ochránit běžecká bunda? První, co většině lidí přijde na mysl, je chlad nebo zima. Ale to není úplně přesné. Z hlediska správného vrstvení oblečení totiž bunda představuje nejsvrchnější vrstvu – ochrannou. Ta má chránit především před dvěma vlivy. Před deštěm a/nebo větrem.

A co nás tedy např. za sychravého pozdního podzimu má chránit před vlezlým chladem? Především vhodná volba dalších vrstev. Spodní vrstvu může zastupovat i vhodné funkční prádlo. Důležitá je nejen ochrana před chladem, ale i schopnost co nejlépe odvádět pot. Střední vrstva se pak stará právě o tepelnou izolaci. Jde o různé svetry a mikiny. Samozřejmě i zde je ideální volit mikiny na běhání, které mají odpovídající přiléhavý střih i materiálové složení.

Svrchní vrstva by pak neměla zásadně přebírat funkci těchto vrstev. To má téměř vždy za následek omezení prodyšnosti a následné vaření se ve vlastním potu. Jistě, i zateplené a tlusté bundy mají na světě své neopomenutelné místo, ale pokud neběháte rovnou po vrcholcích zimních Alp, pravděpodobně získáte nad svou termoregulací při běhu lepší kontrolu použitím správného vrstvení s prodyšnou a spíše lehčí bundou na závěr.

Většina běžeckých bund je tedy koncipována právě tak, že má chránit před větrem anebo před vodou – tedy deštěm. Tyto bundy jsou obecně velmi prodyšné a úsporně, přiléhavě střižené. Existují i zateplené běžecké bundy. Často mají spíše lokální izolační části chránící trup v kombinaci s vysoce prodyšnými partiemi.

Pojďme se ale podívat na dvě základní běžecké bundy – větrovku a nepromokavou bundu. Jak fungují, vypadají a na co se hodí?

Běžecká bunda proti větru

Běžecké větrovky jsou zřejmě nejoblíbenějším typem běžeckých bund. Jejich úkolem je chránit před ostrým větrem, zatímco ochranu proti chladu zajišťují ostatní vrstvy. Díky tomu jsou větrovky lehké až mimořádně lehké.

Jakákoli větrovka se snadno vejde do batohu, ale mnohé lze složit i do kapsy. Větrovky jsou skvělé na trailové běhání přírodou, protože coby zavazadlo zaberou minimum místa, ale přesto vás ochrání v sychravějším počasí. Velmi kvalitní větrovky využívají materiály (membrány) jako Gore Windstopper nebo ultralehký a prodyšný Pertex.

Některé větrovky dokážou ochránit i před určitou mírou vody. Obvykle v podobě nejvýše lehkého deštíku či mrholení. Jejich schopnosti v tomto směru jsou však z logiky věci omezené. Větrovky jsou nicméně skvělou volbou na podzimní či jarní běhání anebo do chladných letních dní či vyšších nadmořských poloh.

Velkou výhodou větrovek je kromě lehkosti a skladnosti i vysoká míra prodyšnosti. U většiny rozhodně nehrozí, že se v nich budete „pařit“.

Voděodolná a nepromokavá běžecká bunda

Tento typ bund se soustředí především na ochranu před deštěm. Obyčejná pláštěnka sice zachytí i silný déšť, ale zároveň nepropustí vodu zevnitř – tedy neumožňuje odvod potu. Běžecké voděodolné a nepromokavé bundy toto musejí zvládat.

To je důvod, proč jsou tyto bundy technologicky složitější a dražší, mají-li svou funkci dělat dobře. Čím silněji je bunda nepromokavá, tím náročnější je zajistit zároveň dostatečnou prodyšnost. Zejména u membránových bund.

Pokud běháte navzdory větru dešti, měli byste o pořízení kvalitní nepromokavé bundy uvažovat, přestože musíte počítat s poněkud větší investicí než u větrovky.

Nepromokavost

Základním hodnotícím faktorem nepromokavosti je onen „zprofanovaný“ vodní sloupec, který měří schopnost tkaniny odolávat tlaku vody. Tento parametr má v praxi své rezervy, neboť jde o laboratorní hodnotu. Přesto lze na jeho základě zhruba odhadovat, do jakých podmínek bude oblečení ještě vhodné.

Vodní sloupec do cca 5000 mm se hodí spíš do města, do lehčího deště. Kolem 10 000 mm už lze považovat za bundu i do větší nepohody a silného deště, do přírody. Od 15 000 mm už může bunda obstát i v náročnějších „horských“ podmínkách. Kolik vám bude stačit na běhání? Usuďte sami. Ale vyhněte se tomu, abyste vodnímu sloupci přikládali přehnanou váhu a brali ho jako absolutní měřítko. Spíš může posloužit jako orientační vodítko a jistě neuděláte chybu, pokud se podíváte i do recenzí.

Prodyšnost

Nepromokavost je sice fajn, ale pokud nejde ruku v ruce s odpovídající prodyšností, můžete si rovnou koupit igelitovou pláštěnku za pár korun. U běžecké bundy platí požadavek na zvlášť vysokou prodyšnost. Exaktně ji hodnotí parametr MVTR (Moisture Vapor Transmission Rate), který udává doslova paropropustnost. Tedy kolik gramů vodních par dokáže materiál propustit na 1 m2 za 24 hodin. Čím vyšší číslo MVTR, tím lepší prodyšnost.

A kolik je tak akorát? Pro běžecké účely byste neměli klesat pod hodnotu MVTR 15 000. Náročnější běžci sáhnou i po 20 000 a profesionální či velmi nároční sportovci mohou hledat bundy s MVTR i 30 nebo 40 tisíc. Naopak bundy kolem 5-10 tisíc MVTR budou pohodlné spíš pro běžné nošení.

Alternativou je koeficient RET, který je objektivnější. Měří odpor kladený parám, a proto platí, že čím nižší RET, tím lépe. Např. RET 6 by v identických podmínkách zhruba odpovídalo 20 000 MVTR.

Střih

Přiléhavé, nebo volnější provedení? U běžeckých bund jsou preferovány spíše vypasované, přiléhavé střihy. Bunda musí ale perfektně sednout, aby neomezila pohyblivost. Setkat se však můžete i s volnějšími modely, pokud dáváte přednost pohodlí.

Hmotnost, skladnost

Některé ultralehké běžecké větrovky mohou mít i méně než 100 g a snadno se vejdou i do kapsy. Voděodolné bundy jsou už těžší, méně skladné – přesto se výrobci snaží omezit váhu a objem, jak jen je to možné. Většina bund se díky tomu vejde i pod hranici 300 g.

Ale dejte si pozor… pokud je bunda lehká a levná, nejspíš nebude kvalitní. Bundy, které dobře fungují i při velmi nízké hmotnosti a objemu, jsou totiž většinou ty nejdražší.

Barvy, bezpečnost

Barvy a design jsou samozřejmě věcí osobního vkusu. Protože se ale snadno může stát, že tu a tam „vběhnete“ na vozovku či cyklostezku, měli byste myslet na to, aby vás bylo i v horším počasí nebo viditelnosti vidět. Pokud běháte často právě po cestách s dalším provozem, volte ideálně bundu s reflexními barvami či prvky.

Tip: Inspiruj se také tipy na kvalitní běžecké ponožky.

Funkční prvky

Co může běžecká bunda ještě mít či umět anebo co by na ní nemělo chybět? Zajisté je vhodné se zaměřit na kvalitu zpracování včetně detailů, jako jsou kvalitně a voděodolně zpracované švy a zipy. Jde o typické slabiny. Dále se jistě budou hodit kapsy. Ty by měly být upravené, aby co nejméně překážely a přitom zajistily pevné a bezpečné uložené potřebných předmětů. Nakonec jistě uvítáte kapuci. Ta by měla být utažitelná a ergonomická, třeba i s předním kšiltem.

Ceny běžeckých bund

Kolik investovat do kvalitní běžecké bundy? Připravte se na to, že má-li za něco stát a skutečně plnit svůj účel při náročné fyzické aktivitě, budete muset vynaložit určitý obnos. Relace jsou nicméně různé.

Běžecké bundy do 1000 Kč

Do tisíce Kč můžete pořídit poměrně solidní větrovky na běhání. Dostupnější modely nabízejí značky jako Kalenji či Evadict (Decathlon), ale třeba taky Klimatex nebo tu a tam Northfinder. Při běžném použití mohou slušně posloužit.

Běžecké bundy do 4000 Kč

V této relaci už najdete velký výběr vysoce kvalitních větrovek, ale obvykle už i nepromokavých či voděodolných bund. Na své si přijde většina běžců, včetně náročnějších. Vodní sloupec může být i kolem 20 000 mm.

Běžecké bundy nad 4000 Kč

Pro náročnější běžce, kteří se nebojí krušnějších podmínek, trailové běžce apod. Pokud se nebojíte počasí ani terénu, mělo by tomu vaše vybavení odpovídat.

Nejlepší značky běžeckých bund

Které značky patří k oceňovaným a nabídnou špičkové materiály, zpracování i účinnost? Zde je několik žhavých kandidátů…

  • Inov-8 – Špičková a velmi ceněná značka, která nabízí vynikající bundy na běhání ve větru i dešti. Volba i pro náročné zájemce. Vyšší ceny.
  • Montane – Další velmi kvalitní značka, která se pohybuje ve střední až vyšší cenové relaci. Vysoká účinnost a skvělé hodnocení.
  • Salomon – Osvědčená a velmi žádaná a kvalitní značka. Výborný výběr a vysoká hodnocení. Volba i pro náročnější.
  • Under Armour – Kvalitní bundy, které často začínají i na částkách přijatelnějších pro méně náruživé, náročné či „sváteční“ běžce. Najdete zde ale i spoustu špičkových modelů.
  • Kalenji/Evadict – Ve znamení cenové dostupnosti. Jde o značky z produkce řetězce Decathlon. Mohou být skvělou vstupenkou do světa běhání. Velmi příznivý poměr ceny a kvality.
ProduktInfoHodnocení

Nejlepší dámské běžecké bundy

#1Inov-8 Stormshell
Náš vítěz: dámská běžecká bunda
✔️ Voděodolnost 20.000 HH
✔️ Prodyšnost 20.000 B-1
✔️ Běžecký střih, prodloužené rukávy s očky na palce
✔️ Reflexní doplňky kolem celého obvodu
📌 od 4150 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Craft PRO Hypervent
Nejlepší větruodolná bunda
✔️ Z lehkého a jemného materiálu s voděodpudivou vrstvou
✔️ Sbalitelná do vlastní kapsy
✔️ Meshové panely v podpaží pro zvýšení ventilace
✔️ Decentní reflexní potisk
📌 od 1700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Nike Essential
✔️ Univerzální bunda značky Nike
✔️ Odvádí pot
✔️ Odpuzuje vnější vodu a vlhkost
✔️ Prodyšnost a reflexní prvky
📌 od 1550 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4On Running Weather
✔️ Odolá každému počasí
✔️ Disponuje strukturovanou kapucí
✔️ Ochrání před větrem i deštěm
✔️ Materiál poskytuje 360° ventilaci
❌ Vysoká cena
📌 od 5900 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5The North Face First Dawn
✔️ Lehká, prodyšná, jednoduchá
✔️ Produkt je vyroben z udržitelných zdrojů
✔️ Nepromokavý, prodyšný materiál DryVent™
✔️ Větrací panel v horní části zad
📌 od 3500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Nejlepší pánské běžecké bundy

#1Salomon Bonatti
✔️ Chrání před deštěm, sněhem a větrem zvenčí
✔️ Poskytuje prodyšnost přes membránu
✔️ Reflexní prvky vpředu a vzadu
✔️ Sbalí se do vlastní náprsní kapsy
📌 od 3500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Compressport Hurricane
Unisex
✔️ Lehká, 100% nepromokavá a vzdušná
✔️ Vhodná na jakýkoli typ těla
✔️ Snadno sbalitelná do malého váčku
❌ Vysoká cena
📌 od 4200 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3CRAFT ADV Essence Wind
Běžecká bunda proti větru
✔️ Pro aktivity v proměnlivém větrném počasí
✔️ Vyrobená z částečně voděodolného materiálu
✔️ Perforace v oblasti hrudníku a v podpaží pro zvýšení ventilace
✔️ Produkt je vyroben z udržitelných zdrojů
📌 od 2300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Asics Core
✔️ Skvělá cena
✔️ Udrží tě v teple a pohodlí
✔️ Odpuzuje vodu a rychle schne
✔️ Vybavena reflexními prvky
📌 od 1000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5On Running Weather
✔️ Odolá větru i dešti
✔️ Disponuje strukturovanou kapucí
✔️ Materiál poskytuje 360° ventilaci
❌ Vysoká cena
📌 od 6500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení