Sport / outdoor

Nejlepší vojenské hodinky: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší vojenské hodinky Zdálo by se, že v době mobilních telefonů, které ukazují čas a mají i bezpočet dalších funkcí, náramkovým hodinkám odzvonilo. Ale je to spíše naopak. Tento segment roste a rozvíjí se. Hodinky patří nadále k nejvýznamnějším módním doplňkům – ale nejen to. Mohou být i ryze funkčním, praktickým, pracovním a profesionálním nástrojem. Současné chytré a sportovní hodinky jsou už nadupané funkcemi a ukazování času je jen jednou z nich. Dají se díky tomu důmyslně využít v nejrůznějších oborech a činnostech. Mezi zajisté nejnáročnější odvětví, kde lze takové hodinky využít, patří vojenství.

Vojenské hodinky však nemusejí být doménou profesionálních bojovníků na frontě. Tyto, někdy taky takzvaně taktické, hodinky mohou být skvělou výbavou pro nejrůznější dobrodruhy, outdoor sportovce, myslivce, lovce nebo jen nadšence všeho druhu. Funkce, které nabízejí, nemají výhradně „armádní“ charakter. Vojenské hodinky jsou však definovány určitými specifickými a typickými vlastnostmi a nároky. Jaké nároky to jsou a co by měly taktické hodinky umět? To se dozvíte v dnešním článku, v němž se budeme věnovat výběru nejlepších vojenských hodinek. Ať už pro jakékoli účely.

Kvalitní vojenské hodinky představují investici nikoli v řádu stovek, ale přinejmenším nižších tisíců korun. Jde tedy o nákladnou pomůcku, a proto je její výběr důležité důkladně zvážit. Není přitom rozumné slevovat ze zásadních nároků kvůli úspoře, protože takové jednání se vám může v praxi značně vymstít. Ve válce či mezní situaci vás může špatné vybavení stát i život. V méně vyhrocených případech minimálně hodně peněz navíc nebo velké zklamání a rozčarování. S výběrem vám zajisté mohou pomoci testy a recenze vojenských hodinek – a samozřejmě taky náš žebříček nejzajímavějších modelů.

Nejlepší vojenské hodinky na trhu

PořadíProduktInfoHodnocení
#1Luminox Sea Navy Seal
Náš tip a vítěz
✔️ Značku doporučují i profesionální vojáci
✔️ 24 hodinový subciferník
✔️ Luminiscenční ručičky
✔️ Karbonové pouzdro
✔️ Vodotěsnost do 200 m
📌 od 8900 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Garmin Tactix 7 PRO Solar Sapphire
Nejlepší chytré vojenské hodinky
✔️ Používají i členové ozbrojených sil
✔️ Splňují požadavky vojenské normy (MIL-STD-810G)
✔️ Exta odolnost proti nárazům, vlhkosti i vodě
✔️ Hodinky lze využít i pro volnočasové aktivity
✔️ GPS, kompas, barometr, výškoměr
📌 od 27000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Garmin Instinct® 2 Solar Tactical Edition
Garmin cena / výkon
✔️ Hmotnost jen 52 g
✔️ Ideální pro outdoor i běžné nošení
✔️ splňují požadavky vojenské normy (MIL-STD-810G)
✔️ Sklíčko se solárním nabíjením
✔️ Vestavěné ABC senzory
📌 od 11000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Traser P 6600 Type 6 MIL-G Sapphire Tritium
Kvalitní vojenské hodinky Traser
✔️ Unikátní edice hodinek
✔️ Safírové sklíčko a vteřinová ručička s tritiovou kapslí
✔️ Vysoce nárazuvzdorné, vodotěsné do 200 m
✔️ Řemínky ze dvou druhů materiálů: nato a pryž
✔️ Vhodné do velmi náročného prostředí
📌 od 12650 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#5Luminox BEAR GRYLLS Survival
Ve spolupráci s Bearem Gryllsem
✔️ Vysoká vodotěsnost a odolné zpracování
✔️ pouzdro vyrobeno z karbonu
✔️ Hmotnost jen 79 g
✔️ tritiová luminiscence = čitelnost i ve tmě
✔️ Na ciferníku najdete logo a heslo Beara Gryllse
📌 od 10500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#6Swiss Military Hanowa THUNDERBOLT CHRONO
Levné vojenské hodinky
✔️ Poháněny švýcarským quartzovým strojkem
✔️ Analogové zobrazení datumu, chronograf
✔️ Luminiscence na ručičkách a indexech
✔️ Safírové sklíčko s antireflexní úpravou
✔️ Voděodolnost tohoto modelu je 100 m
📌 od 9500 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#7Casio PRG-270-1ER
Levné vojenské hodinky
✔️ Určené také na sportovní a outdoorové aktivity
✔️ Teploměr, výškoměr, kompas, barometr
✔️ Solární napájení
✔️ Hmotnost jen 67 g
✔️ Vodotěsnost tohoto modelu je 100 m
📌 od 5200 Kč
⭐ 97 % Číst recenze

Nejlepší značky vojenských hodinek

Které značky patří k nejoblíbenějším výrobcům vojenských hodinek? Existuje několik jasných favoritů…

  • Garmin – Jeden z nejznámějších výrobců chytrých hodinek. Nabízí i obrovský výběr vojenských a taktických modelů v různých relacích. Volba pro nenáročné začátečníky, ale i nejnáročnější profíky. Koupíte zde.
  • Suunto – Hodinky této značky jsou častou volbou i u vojáků z povolání. Vysoká kvalita a různé cenové relace včetně dostupnějších modelů.
  • Luminox – Jedny z nejprodávanějších vojenských a taktických hodinek. Velmi dobrá a oceňovaná značka s bohatým výběrem. Koupíte zde.
  • Traser – Mimořádně oblíbená značka i mezi profesionály. Hodinky v cenách od 2 do 30 i více tisíc Kč. Osvědčená kvalita. Koupíte zde.
  • Breitling Rolls-Royce mezi vojenskými hodinkami. Chcete-li nejvyšší luxus a nevadí vám plácnout se pořádně přes kapsu, Breitling vás nenechá chladnými.

Jak vybrat nejlepší vojenské hodinky?

Co je důležité u vojenských hodinek? Především splnění základních nároků a standardů kvality. V čem by měly být vojenské hodinky nekompromisní a co mohou nabízet navíc?

Co jsou to vojenské či taktické hodinky?

V první řadě je třeba zdůraznit, že neexistuje žádná „norma“, která by přesně definovala parametry vojenských či taktických hodinek. Stejně tak označení „vojenské hodinky“ neznamená, že je mohou kupovat nebo nosit jen profesionální vojáci.

Jako vojenské či taktické hodinky jsou obvykle označovány modely hodinek splňujících určité náležitosti, jako je zejména vysoká odolnost, čitelnost a výdrž. Většinou taky nabízejí různé specifické funkce. Ty však nemusejí nutně souviset s vojenstvím, ale spíše s pohybem a orientací v terénu apod.

Taktické hodinky mohou být v dnešní době „chytré“ – tedy nadupané pokročilými funkcemi – anebo i relativně obyčejné. Tedy takové, které více či méně jen ukazují čas. Rovněž mohou být analogové i digitální a mít nejrůznější podoby. Rozhodně tedy nejde o úzce vymezený pojem. Pojďme se však podívat na blíže na vlastnosti, které by vojenské hodinky rozhodně měly mít…

Zásadní požadavky na vojenské a taktické hodinky

Odolnost

Zřejmě nejdůležitější vlastností a podmínkou toho, aby se mohly hodinky honosit označením vojenské či taktické, je bezesporu důraz na odolnost. Hodinky by měly snést i velmi tvrdé zacházení a používání v nejrůznějším terénu a za nejrůznějších okolností.

Základem jsou tedy maximálně kvalitní materiály. Pouzdro hodinek může být z nejrůznějších kovů – od nerezové oceli přes hliníkové slitiny až po různé vysoce odolné a lehké kompozity typu karbonu, velmi drahé hodinky mohou být třeba i titanové. Zrovna tak se však používá i plast. Pokud je kvalitní, může být odolnost poměrně vysoká.

Další součástí hodinek je sklíčko. Zde je nutná především odolnost vůči poškrábání, ale i proražení. Sklíčko tak musí být tvrdé i pružné a pevné. Tím je běžné sklo diskvalifikováno. Kvalitní hodinky využívají safírová nebo jiná minerální sklíčka. Plast či hardlex (tvrzené sklo) najdete spíše u levných modelů a odolnost vůči podření bude nižší. Mezi méně běžné možnosti různé kvality patří akryl, živice, hexalit, plexisklo atd.

Nakonec je tu řemínek. Používají se nejrůznější materiály. U odolnějších a dražších modelů dominuje ocel, titan, kevlar nebo i silikon či špičková pryž/kaučuk a taky pravá kůže nebo vysoce odolné textilie. K nejdostupnějším volbám se řadí polyuretan nebo i jiné plasty. Kvalitní plast se však může objevit i u drahých hodinek.

Kromě samotných materiálů je důležité věnovat pozornost i tomu, jak fungují dohromady a zajímat se o praktické vlastnosti, jako je vodotěsnost. Vodotěsnost do 50 m nabídnou i levnější hodinky. Špičkové modely nabídnou vodotěsnost do 100, 200 i více metrů. Tuto hodnotu obvykle definuje výrobce.

O odolnosti vůči vodě a prachu (či jiným tělesům nebo násilí) informuje rovněž hodnota krytí IPxx. Zjednodušeně lze říct, že za skutečné vojenské hodinky by se měly považovat takové, které nabízejí nejvyšší stupně krytí – a to IP68 nebo IP69.

Čitelnost (zobrazení)

Není pochybnost o tom, že displej taktických hodinek by měl být za všech okolností čitelný. Vojenské hodinky mohou mít displej analogový (tedy klasický), mohou mít taky digitální displej různého druhu. Žádnou možnost nelze automaticky diskvalifikovat.

V současnosti dávají však uživatelé (včetně profesionálů a vojáků) obvykle přednost analogovému číselníku. Pokud je navíc v kombinaci např. s tritiovým podsvícením, představuje sázku na jistotu, která nikdy nezklame. Tritiové podsvícení totiž svítí soustavně, není třeba nic mačkat, což vojáci velmi oceňují. Svit je přitom už z pár metrů prakticky neviditelný, takže nepředstavuje taktickou nevýhodu.

Výdrž, pohon a bezporuchovost

Jak mají být vojenské hodinky napájené? Tak aby vydržely co nejdéle při maximální přesnosti a spolehlivosti.

Je samozřejmě velký rozdíl mezi hodinkami chytrými, které nabízejí nejrůznější funkce či aplikace a hodinkami mechanickými, analogovými. U druhé varianty je výbornou volbou např. známý a osvědčený bateriový QUARTZ systém, který vydrží spolehlivě běžet i 2 nebo 3 roky, či vysoce kvalitní automatický strojek. Další možností je klasická baterie/akumulátor nebo i solární pohon u chytrých hodinek.

Hodinky taky musejí být obecně spolehlivé, přesné a bezporuchové. Tenhle faktor se těžko odhaduje z běžného popisu. Nápovědou může být výrobce, cena i recenze a testy vojenských hodinek.

Ergonomie a praktičnost

Hodinky musejí padnout jak ulité, nikde nepřekážet, každá funkce musí být snadno dostupná, důležité je co nejvíce pohodlné, přesné, praktické, jednoduché a spolehlivé ovládání. V případě nouze nebo nedostatku času je boj s „uživatelským rozhraním“ to poslední o co stojíte. Kvalitní hodinky renomovaných značek by tyto požadavky měly splňovat.

Funkční vybavení

Přísně vzato mohou vojenské hodinky ukazovat jen čas a pořád to budou vojenské hodinky, pakliže splní výše uvedené náležitosti. Na druhou stranu, dnes už jsou uživatelé zvyklí na trochu jiné služby. Proto pro vás máme přehlídku alespoň nejdůležitějších nebo nejzajímavějších funkcí, které mohou vojenské hodinky nabízet nebo které můžete chtít.

Možnosti velmi záleží na tom, o jaký typ hodinek jde. Z principu věci jsou v tomto směru hodinky s analogovým číselníkem v nevýhodě. Přesto se dá říct, že se v rámci kategorie vojenských hodinek těší větší oblibě a většina taktických modelů je právě tohoto typu. I tak mohou některé nabídnout zajímavou plejádu funkcí. Například…

  • Světové časy
  • Datum
  • Stopky
  • Teploměr
  • Kompas
  • Barometr
  • Výškoměr

Chytré hodinky s displejem a procesorem už toho mohou umět mnohonásobně víc. Mohou disponovat i mapami, navigačními systémy apod. Špičkové vybavení i kvalitu v tomto směru nabízejí například taktické a vojenské chytré hodinky Garmin (např. série Tactix).

Nejvyšším modelům nechybí např. ani opravdové lahůdky jako balistická kalkulačka, navigace pro výsadkářské seskoky padákem, samozřejmostí je předpověď počasí, tréninkové aplikace, různé funkce trasování, monitoring zdraví a bezpočet dalších možností.

Chytré vs. analogové hodinky

Hodinky s dotykovým displejem a záplavou funkcí, anebo jednodušší analogová klasika? Jak jsme již naznačili, většina profesionálů upřednostní špičkové analogové hodinky s důrazem na přehlednost, dostupnost základních funkcí, čitelnost a odolnost.

Pokud jste však hravější a rádi využijete maximální potenciál moderních technologií, z kvalitních chytrých hodinek budete nadšení. Zvláště pokud hledáte hodinky pro nejrůznější sportovní i jiné aktivity a rozmanitější, univerzálnější použití.

Design

Design je již více osobní záležitostí. Rozhodně nutně neplatí, že by vojenské hodinky měly mít zelený, hnědý či „maskáčový“ design. I když jsou samozřejmě i takové, výběr je mnohem pestřejší. Valná část taktických hodinek sází na univerzálnější, elegantní design např. v černé, stříbrné či šedé barvě nebo kombinacích. Výjimkou nejsou dokonce ani pestrobarevnější variace. Záleží na způsobu použití i osobním vkusu.

Hmotnost

Je jasné, že vojenské hodinky by měly být co nejlehčí. To se však poněkud bije s požadavkem na vysoce odolné, bytelné a kvalitní zpracování. Kvalitní výrobci dokážou tyto dva požadavky vybalancovat použitím špičkových materiálů a postupů.

Rozpětí je zhruba mezi 40 až 150 g. Hodinky nad 100 g už lze považovat za relativně těžké a měly by svou hmotnost obhájit kvalitou a výbavou.

Cena vojenských hodinek

Kolik stojí pořádné kvalitní vojenské hodinky? Za hubičku to nebude, nicméně relace jsou přece jen různorodé.

Vojenské hodinky do 2 000 Kč

V této relaci zřejmě nebude možné mluvit o taktických či vojenských hodinkách v pravém slova smyslu, spíše o modelech, které se snaží do této role stylizovat. Vhodné budou pro nenáročné, civilní použití.

Vojenské hodinky do 15 000 Kč

Od cca 4-5 tisíc Kč již lze pořídit hodinky renomovaných značek, jako je Luminox, Suunto, Traser či Hamilton, které mohou nabídnout potřebný standard a úroveň kvality. Kolem 10-15 tisíc Kč už může jít o velmi kvalitní kousky vhodné i pro náročné použití.

Vojenské hodinky nad 15 000 Kč

Zde teprve začíná ta pravá zábava a taky de facto největší výběr. Najdete zde vysoce kvalitní až špičkové modely značek jako Breitling, Luminox, Garmin, Suunto, Traser a dalších prestižních výrobců.

PořadíProduktInfoHodnocení
#1Luminox Sea Navy Seal
Náš tip a vítěz
✔️ Značku doporučují i profesionální vojáci
✔️ 24 hodinový subciferník
✔️ Luminiscenční ručičky
✔️ Karbonové pouzdro
✔️ Vodotěsnost do 200 m
📌 od 8900 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2Garmin Tactix 7 PRO Solar Sapphire
Nejlepší chytré vojenské hodinky
✔️ Používají i členové ozbrojených sil
✔️ Splňují požadavky vojenské normy (MIL-STD-810G)
✔️ Exta odolnost proti nárazům, vlhkosti i vodě
✔️ Hodinky lze využít i pro volnočasové aktivity
✔️ GPS, kompas, barometr, výškoměr
📌 od 27000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#3Garmin Instinct® 2 Solar Tactical Edition
Garmin cena / výkon
✔️ Hmotnost jen 52 g
✔️ Ideální pro outdoor i běžné nošení
✔️ splňují požadavky vojenské normy (MIL-STD-810G)
✔️ Sklíčko se solárním nabíjením
✔️ Vestavěné ABC senzory
📌 od 11000 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#4Traser P 6600 Type 6 MIL-G Sapphire Tritium
Kvalitní vojenské hodinky Traser
✔️ Unikátní edice hodinek
✔️ Safírové sklíčko a vteřinová ručička s tritiovou kapslí
✔️ Vysoce nárazuvzdorné, vodotěsné do 200 m
✔️ Řemínky ze dvou druhů materiálů: nato a pryž
✔️ Vhodné do velmi náročného prostředí
📌 od 12650 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#5Luminox BEAR GRYLLS Survival
Ve spolupráci s Bearem Gryllsem
✔️ Vysoká vodotěsnost a odolné zpracování
✔️ pouzdro vyrobeno z karbonu
✔️ Hmotnost jen 79 g
✔️ tritiová luminiscence = čitelnost i ve tmě
✔️ Na ciferníku najdete logo a heslo Beara Gryllse
📌 od 10500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#6Swiss Military Hanowa THUNDERBOLT CHRONO
Levné vojenské hodinky
✔️ Poháněny švýcarským quartzovým strojkem
✔️ Analogové zobrazení datumu, chronograf
✔️ Luminiscence na ručičkách a indexech
✔️ Safírové sklíčko s antireflexní úpravou
✔️ Voděodolnost tohoto modelu je 100 m
📌 od 9500 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#7Casio PRG-270-1ER
Levné vojenské hodinky
✔️ Určené také na sportovní a outdoorové aktivity
✔️ Teploměr, výškoměr, kompas, barometr
✔️ Solární napájení
✔️ Hmotnost jen 67 g
✔️ Vodotěsnost tohoto modelu je 100 m
📌 od 5200 Kč
⭐ 97 % Číst recenze
0 Sdílení