Sport / outdoor

Nejlepší AirBike: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší airbikySvět fitness a posilovacích strojů se neustále vyvíjí relativně rychlým tempem. Rozhodně se dá říct, že oblíbené domácí přístroje a trenažery, jako jsou zejména rotopedy, už dnes považujeme za běžnou věc. Neřku-li tradiční záležitost. Ale i rotopedy ušly dlouhý kus cesty a neustále se proměňují. Zlepšují se brzdné systémy a mechanismy odporu, samozřejmě pak funkční a programová výbava, ovládání zátěže a další prvky. Tato evoluce je spíše kontinuální a probíhá většinou nenápadně. Současně s tím však dojde tu a tam k nějaké revoluční změně. Ta bývá mnohem víc patrná a často rozhýbe stojaté vody. Jednou z takových záležitostí je v posledních letech bezesporu trenažér, kterému se říká AirBike. Jindy se – pro většinu našinců možná o krapet srozumitelněji – mluví o vzduchovém rotopedu. V dnešním článku se zaměříme právě na tento zajímavý cvičební nástroj a poradíme vám, jak vybrat nejlepší AirBike pro účinný trénink. Tento přístroj popíšeme, porovnáme s jinými variantami a věnovat se budeme důležitým parametrům. Chybět nebudou ani recenze výrobců, kteří tyto vzduchové trenažéry nabízejí.

AirBike není naprosto nový vynález. Na první pohled je zřejmé, že patří do větve rotopedů, k čemuž odkazuje i zmíněný v češtině používaný název. Princip fungování je však zásadně odlišný od těch, které bychom mohli označit za starší, běžné nebo standardní. AirBike má navíc i něco z dalšího významného přístroje, jímž je orbitrek čili eliptický trenažér. Jak vlastně AirBike funguje, v čem vyniká nad klasikou, zda má i nějaké nevýhody, na to vše budeme hledat odpověď. Snad úspěšně. Fakt je ten, že vzduchové rotopedy zatím nejsou úplně banální nebo laciná záležitost. Pořízení je tedy třeba dobře zvážit. Už teď vám ale můžeme prozradit, že přinejmenším za velmi vážnou úvahu tato záležitost stojí.

Momentální sortiment vzduchových rotopedů u nás zdaleka nedosahuje šíře výběru běžnějších trenažérů. Přesto je už k dostání o něco víc než pár zajímavých modelů. Ty vám taky představíme v našem žebříčku. Pokud se o nich chcete dozvědět ještě o něco víc, ideálně z první ruky (tedy od uživatelů), mohou vám pomoci recenze AirBiků anebo i různé detailnější testy.

Jaké jsou tedy nejlepší Airbike?

 1. AirBike inSPORTline Pro – Nejlepší AirBike pro většinu lidí
 2. AirBike inSPORTline Lite – nejlepší AirBike cena / výkon
 3. AirBike inSPORTline Beast – nejlepší pro náročné a profi sportovce
 4. inSPORTline Airbike Basic II – nejlepší levný AirBike
 5. Capital Sports Strike Bike – další na zvážení
 6. HMS Air Bike MP6548 – AirBike ke kardio cvičení
 7. Tunturi Platinum Air Bike PRO – Vhodné i pro profi použití

Srovnání nejlepších AirBiků na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1inSPORTline Airbike Pro
Náš vítěz, skvělé recenze
✔️ Rotoped se vzduchovým brzdným systémem pro intenzivní trénink
✔️ Robustní rám unese až 160 kg
✔️ Přednastavené intervalové programy
✔️ Pohodlné polohovatelné sedlo
📌 od 24500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2AirBike inSPORTline Lite
Nejlepší airbike cena / výkon
✔️ Robustnější AirBike na doma pro všechny náruživé sportovce
✔️ Maximální nosnost 135 kg
✔️ Sedlo polohovatelné vertikálně i horizontálně
✔️ Pohyblivá madla s pěnovými gripy
📌 od 15500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3AirBike inSPORTline Beast
Makej jako Attila Végh!
✔️ Profesionální rotoped se vzduchovým brzdným systémem v precizním provedení
✔️ Opěrky rukou nabízí nejen několik různých úchopů
✔️ Maximální nosnost 180 kg
✔️ Intervalové programy lze zahájit cvičení stisknutím jediného tlačítka
📌 od 31000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4inSPORTline Airbike Basic II
Nejkvalitnější nejlevnější
✔️ Má místo zátěžového kola ventilátor
✔️ Úroveň zátěže si můžete dále upravit regulačním knoflíkem
✔️ Pohyblivá madla, takže trénujete ruce a nohy zároveň
✔️ Maximální nosnost 110 kg
📌 od 7000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Capital Sports Strike Bike
Další na zvážení
✔️ Extra široké sedátko pro pohodlné sezení
✔️ Výška sedadla nastavitelná v 6 stupních
✔️ Kolečka pro snadné přemístění
✔️ Volitelné připojení hrudního pásu přes BT
✔️ Maximální zatížení: 150 kg
📌 od 21000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6HMS Air Bike MP6548
Alternativa od HMS
✔️ Nejkomplexnější stroj určený ke kardio cvičení
✔️ Vhodný jak pro vytrvalostní, tak i crossové tréninky či kruhové domácí treninky
✔️ Maximální nosnost 110 kg
📌 od 15500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Tunturi Platinum Air Bike PRO
I na profi použití
✔️ Masivní rámová konstrukce s nosností 165 kg
✔️ Nabízí dohromady 13 programů a to 12 přednastavených
✔️ Ergonomicky tvarované gelové sedlo je nastavitelné v horizontálním i vertikálním směru
📌 od 60000 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat AirBike neboli vzduchový rotoped?

Podle čeho vybírat AirBike? V první řadě byste se měli pečlivě seznámit s principem fungování a s tím, v čem se tato variace liší od jiných trenažerů. Samozřejmě se pokusíme popsat, v čem AirBike vyniká, i v čem může naopak zaostávat. Toto zařízení nebude ideální pro každého. Pro někoho však může být perfektním řešením. Věnovat se budeme i konkrétním parametrům a chybět nebude ani cenový přehled.

Rotoped s ventilátorem

Ano, základní a nejviditelnější (ačkoli rozhodně ne jedinou) odlišností AirBiku od běžného rotopedu je přítomnost ventilátoru na pozici de facto předního kola. Tohle je zcela stěžejní faktor. AirBike využívá odpor vzduchu užitého ventilátoru – a tento odpor se zcela přirozeně a přímo úměrně přizpůsobuje vynaložené síle jezdce.

Jinými slovy, s rostoucí rychlostí šlapání, roste i odpor, který vám rotoped klade. AirBike tedy není třeba nastavovat, hledat optimální intenzitu cvičení, aby na vás nebyla příliš slabá, nebo příliš vysoká. Nemusíte se tím zabývat ani při jízdě, kdy vám docházejí síly. Regulace odporu je přirozená a reaguje na vaše úsilí. Nelze než říct, že toto řešení je velice fikané. Ocení ho stejně tak začátečníci nebo osoby, které hledají přístroj na rehabilitační cvičení, ale ještě více velmi nároční cvičenci.

Pohyblivá madla

Dalším nejvýraznějším rysem vzduchového rotopedu jsou specifická madla, skoro jakoby vypůjčená z orbitreku. Není to tak daleko od pravdy. Princip fungování madel je skutečně bližší eliptickému trenažeru než klasickému rotopedu. Důvod je zřejmý. Zapojení celého těla. Ale pozor, madla lze u zpravidla vždy i zafixovat, pokud byste měli zájem čistě o šlapání. Stejně jako při šlapání je i odpor madel závislý na vynaložené síle.

Rotoped se vzduchovým odporem inSPORTline AirBike Beast
Rotoped se vzduchovým odporem inSPORTline AirBike Beast

Neomezený odpor

Existují rotopedy s magnetickými a indukčními systémy odporu a brždění i další trenažery využívají různě pokročilé a propracované systémy podle cenové kategorie a cílové skupiny. Vzduchový rotoped je ovšem už o krok jinde. Jak už jsme řekli, kladený odpor vzduchu reaguje úměrně a plynule na výkony jezdce, takže nepřetěžuje méně zdatné jedince a nenudí špičkové sportovce. S tím souvisí i fakt, že odpor vzduchu, který vám může rotoped klást do cesty, je takřka neomezený. AirBike je tedy zařízení perfektně uzpůsobené i pro extrémně intenzivní trénink. Zde právě leží těžiště tohoto zařízení, ale o tom ještě později.

Cvičení celého těla

Další hlavní devizou AirBiku je zapojení vícero svalových skupin. Vzhledem k povaze pohybu se ve skutečnosti zapojí takřka všechny svalové skupiny, zejména ty největší, které mají největší podíl na efektivitě a výsledcích cvičení, ať už jde o rozvoj kondice, svalové hmoty a síly nebo hubnutí. Při cvičení na AirBike se zapojí především:

 • Svaly stehen, hýždí, lýtek
 • Svaly hrudníku
 • Tricepsy, svalstvo ramen
 • Různé skupiny zádových svalů

Jak vidíte, výčet je poměrně komplexní. Ve výsledku tedy může být cvičení na AirBike vysoce intenzivní a efektivní.

Bude to v létě příjemné?

Ventilátor integrovaný v rotopedu nesměřuje pochopitelně proti jezdci, přesto se k vám při cvičení lehčí proud vzduchu dostává, což je příjemné při intenzivním cvičení nebo tréninku během letních měsíců. Tento benefit je nicméně jen sekundární záležitostí. Stolní větrák jistě vyjde levněji a osvěží nejspíš účinněji.

Množství úchopů

Když se podíváte na madla AirBiků, uvidíte, že jsou sofistikovaně tvarované. Toto provedení rozhodně není jen na efekt, ale má důležitý význam. Volbou úchopu totiž můžete změnit povahu zátěže a zapojit jiné svaly nebo na ně přenést více zátěže, a naopak. To ocení opět především pokročilejší cvičenci, kteří vědí, na které partie se chtějí zaměřit, a svůj trénink v tomto směru pečlivě plánují. I méně pokročilí uživatelé však takové řešení jistě ocení. Změnou úchopu během cvičení můžete ulevit již unaveným svalům a ještě pokračovat v tréninku. Dosáhnout lepších výsledků.

Bez nohou

Stejně jako lze u AirBiků obvykle vyřadit z provozu madla, můžete naopak i ulevit nohám. Tato zařízení obvykle disponují stupátky, na které je možné nohy umístit a pokračovat zabíráním pouze horní polovinou těla. To například u orbitreku z principu věci možné není. Jde přitom o další významný bod přispívající k efektivitě cvičení na AirBiku.

Beznárazové cvičení

AirBike je velmi šetrný vůči kloubům a pohybovému aparátu obecně. Plynulé cvičení s přirozenou regulací odporu totiž minimalizuje jakékoli negativní působení na klouby. Tento trenažer je tudíž vhodný i pro osoby, které se zotavují po zranění nebo trpí nějakým onemocněním kloubového aparátu. Může být účinným rehabilitačním nástrojem. Nicméně se nedá říct, že jeho hlavní síla by tkvěla právě v tomto „oboru“ působnosti.

Způsob tréninku aneb LISS vs. HIIT

Jak AirBike používat? To je samozřejmě na vás. Je ale potřeba říct, že princip jeho fungování směřuje k tomu, že některými způsoby použití z něj vytěžíte mnohem víc než jinými.

Kardio, aerobní trénink, LISS

Většina zejména levnějších trenažérů, ať už jde o rotopedy, orbitreky nebo jiné, je koncipována zejména pro účely vytrvalostních tréninků při nižší až střední intenzitě. Tedy zejména pro trénink v tzv. aerobním pásmu. Při něm dochází k výraznému okysličování svalů a v průběhu tréninku převažuje tuk coby primární zdroj energie. Tento trénink buduje především vytrvalostní kondici a je důležitou součástí hubnoucích strategií. Samozřejmě, že i tento typ tréninků lze na AirBike velmi účinně provádět. Avšak faktem je, že k tomuto účelu vcelku dobře poslouží i levnější a jednodušší trenažery.

Intenzivní trénink, intervalový trénink, HIIT

Mnohem více kvality AirBike doceníte při intenzivnějších druzích tréninku, kdy se dostává i na anaerobní pásmo. Ve spojitosti s AirBike je často skloňovaný trénink HIIT, tedy velmi intenzivní intervalový trénink. Při tomto tréninku se pravidelně střídají kratší fáze extrémního vypjetí s delšími fázemi nízké intenzity. Tento trénink je velmi náročný, ale taky mimořádně efektivní, pokud jde o budování celkové kondice, spalování tuků, ale i rozvoj svalové hmoty. Dalším podobným systémem je Tabata, která je jasněji definovaná a ještě intenzivnější.

AirBike tedy ocení především náročnější sportovci. To taky odpovídá jeho vyšší ceně. Člověk, který si chce občas protáhnout tělo, zřejmě nebude do trenažeru investovat více, než je nutné.

Konkrétní parametry

Na jaké konkrétní parametry se při výběru AirBike zaměřit?

Ventilátor

Ventilátor je stěžejním prvkem AirBike a je třeba mu věnovat pozornost. Především kvalitě zpracování, kterou můžete odhadnout podle použitých materiálů, hmotnosti a v neposlední řadě celkové ceny rotopedu.

Konstrukce, nosnost, hmotnost

Protože jsou AirBiky typicky ideální pro intenzivní trénink, měla by tomu odpovídat kvalita konstrukce a její robustnost. Odhadovat ji můžete podle materiálů i hmotnosti a nosnosti modelu. Hmotnost může být od cca 50 po 100, někdy i více kg. Nosnost od cca 100 do 180 (a opět někdy i více kg). Je ale třeba vycházet i ze způsobu použití. Těžké modely s vysokou nosností jsou optimalizované pro velmi náročné použití nebo do fitcenter apod. Pro domácí použití tedy nemusíte sahat po nejrobustnější variantě. Taky záleží kolik a jakých uživatelů (hmotnost, nároky) bude stroj používat.

Stabilita

Pro bezpečné a intenzivní použití je nutná perfektní stabilita a kvalita upevnění rotopedu. I na tento faktor je vhodné se zaměřit. Pokud se rotoped při vyšší intenzitě cvičení začne chovat podezřele, nebude to ideální volba – a nemá smysl na tomto faktoru šetřit. Taková sleva nebude zadarmo.

Řetězový vs. řemenový pohon

Existují modely s řetězovými i řemenovými systémy. Které řešení je lepší? Častěji se doporučuje kvalitní řemenový systém. Důvodů je několik – především tišší chod a takřka bezúdržbové provedení. Řetězové systémy jsou sice velmi odolné, ale hlučnější a je třeba se o ně trochu starat, podobně jako v případě řetězů na klasickém kole. Tímto konstatováním však ani v nejmenším nechceme říct, že má smysl pořizovat jedině AirBike s řemenovým pohonem. Řetězové modely mohou být rovněž vysoce kvalitní a nabídnout třeba zase jiné výhody.

Vybavení

Zde už lze postupovat velmi podobně jako u klasických rotopedů. Výbava se týká monitoru (displeje) a jeho možností, taky programového vybavení a prvků, jako jsou měřiče tepu apod. Dále lze uvažovat o nadstandardních prvcích, např. USB portech, přehrávačích hudby apod. To vše samozřejmě zvyšuje cenu. Někdy může být lepší volbou kvalitně zpracovaný rotoped s minimální nebo základní výbavou než načančaný model, který ale trpí na odbytější konstrukci.

Video

Ceny AirBiků

Kolik stojí kvalitní vzduchový rotoped? Zde jsou základní cenové relace.

✅ AirBiky do 10 000 Kč

Pořádný AirBike je dražší záležitostí než běžný rotoped. K dostání jsou dnes i modely v dostupných relacích už kolem 5 tisíc Kč (např. modely HMS). Počítejte však s tím, že pod 10 tisíc Kč nekoupíte nic extra. Spíš jde o řešení pro nepříliš náročné uživatele (samozřejmě pro domácí použití).

✅ AirBiky do 30 000 Kč

Oblíbená kategorie s velkým výběrem. Zde už najdete robustnější, odolnější modely, které snesou intenzivnější použití (nosnost většinou 130 kg a více). Velmi oblíbenou značkou je InSportLine. Solidní i pro náročnější domácí použití.

✅ AirBiky nad 30 000 Kč

Špičkové modely pro velmi náročné nebo komerční použití ve fitcentrech apod. Důraz na extrémní odolnost a výkonnost.

Nejlepší značky AirBiků

Kteří výrobci AirBike se těší dobrému hodnocení a nabízejí kvalitu?

 • InSportLine – Nejprodávanější AirBiky u nás. Výborný výběr a obvykle i poměr ceny a kvality. Značka nabízí dostupnější modely (Basic, Lite) i špičkovou kvalitu (Beast).
 • HMS – Převážně levnější modely a modely pro méně náročné použití.
 • Assault – Vynikající AirBiky pro náročné použití i do posiloven. Vyšší až vysoké ceny.

Nejprodávanější AirBike na trhu

Nejprodávanější AirBike na trhu podle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1inSPORTline Airbike Pro
Náš vítěz, skvělé recenze
✔️ Rotoped se vzduchovým brzdným systémem pro intenzivní trénink
✔️ Robustní rám unese až 160 kg
✔️ Přednastavené intervalové programy
✔️ Pohodlné polohovatelné sedlo
📌 od 24500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2AirBike inSPORTline Lite
Nejlepší airbike cena / výkon
✔️ Robustnější AirBike na doma pro všechny náruživé sportovce
✔️ Maximální nosnost 135 kg
✔️ Sedlo polohovatelné vertikálně i horizontálně
✔️ Pohyblivá madla s pěnovými gripy
📌 od 15500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3AirBike inSPORTline Beast
Makej jako Attila Végh!
✔️ Profesionální rotoped se vzduchovým brzdným systémem v precizním provedení
✔️ Opěrky rukou nabízí nejen několik různých úchopů
✔️ Maximální nosnost 180 kg
✔️ Intervalové programy lze zahájit cvičení stisknutím jediného tlačítka
📌 od 31000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4inSPORTline Airbike Basic II
Nejkvalitnější nejlevnější
✔️ Má místo zátěžového kola ventilátor
✔️ Úroveň zátěže si můžete dále upravit regulačním knoflíkem
✔️ Pohyblivá madla, takže trénujete ruce a nohy zároveň
✔️ Maximální nosnost 110 kg
📌 od 7000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Capital Sports Strike Bike
Další na zvážení
✔️ Extra široké sedátko pro pohodlné sezení
✔️ Výška sedadla nastavitelná v 6 stupních
✔️ Kolečka pro snadné přemístění
✔️ Volitelné připojení hrudního pásu přes BT
✔️ Maximální zatížení: 150 kg
📌 od 21000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6HMS Air Bike MP6548
Alternativa od HMS
✔️ Nejkomplexnější stroj určený ke kardio cvičení
✔️ Vhodný jak pro vytrvalostní, tak i crossové tréninky či kruhové domácí treninky
✔️ Maximální nosnost 110 kg
📌 od 15500 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#7Tunturi Platinum Air Bike PRO
I na profi použití
✔️ Masivní rámová konstrukce s nosností 165 kg
✔️ Nabízí dohromady 13 programů a to 12 přednastavených
✔️ Ergonomicky tvarované gelové sedlo je nastavitelné v horizontálním i vertikálním směru
📌 od 60000 Kč
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení