Sport / outdoor

Nejlepší elektronické šipky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Šipky Házení šipek je sport i zábava. Obrovskou výhodou je, že na tuto aktivitu nepotřebujete zvláštní prostory a lze ji provozovat v každém věku. Šipky baví děti, dospělé i seniory. Popularitě se těší v hospůdkách a barech, ale pokud vás tato disciplína pořádně chytí, není důvod nepořídit si terč a šipky taky domů.

Pak už je jen otázka, jak vybrat to správné vybavení. A právě s tím vám pomůžeme. V dnešním článku se tomuto tématu podíváme pořádně na zoubek a poradíme vám, jak vybrat nejlepší elektronické šipky. Věnovat se budeme všem důležitým faktorům, ale i cenám nebo výrobcům. Zajímavé podněty můžete získat i prostřednictvím recenzí elektronických šipek.

Nejlepší elektronické terče na šipky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Canaveral ED 520
Nejlepší volba pro většinu lidí
✔️ snadná čitelnost
✔️ 4 displeje
✔️ zavírací víko
✔️ velikost hrací plochy je 43 cm
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Klarfit Dartmaster 180
Ideální pro domácí zábavu
✔️ 27 rozdílných her se 150 variacemi
✔️ zabudovaný hrací počítač
✔️ terč je určen pro max. 8 hráčů
✔️ terč obsahuje 12 šipek
📌 od 2300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Bull's Delta IV
Pro velký počet hráčů
✔️ dvouřádkové segmenty
✔️ terč pro až 16 hráčů
✔️ 38 her a 130 herních variant
✔️ 9 displejů
📌 od 3300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4SPOKEY Narvi
Oblíbený model
✔️ až pro 16 hráčů
✔️ 27 her s možností kombinací až 243
✔️ lze napájet i bateriemi
✔️ průměr hrací plochy je takřka 35 cm
📌 od 1170 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Windson AP-400
✔️ nabízí 27 možností her s 202 variacemi
✔️ průměr 55 cm
✔️ umožňuje hru až 8 hráčům současně
✔️ terč obsahuje 12 šipek
📌 od 1800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6ECHOWELL DC 100
Jeden z nejprodávanějších terčů
✔️ až pro 8 hráčů
✔️ nabízí 20 možností her s 158 variacemi
✔️ 6 ks šipek v balení
✔️ dvouřádkový LCD displej
📌 od 1280 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat elektronický terč na šipky?

Co je důležité při výběru elektronických šipek? V první řadě byste si měli ujasnit, zda je elektronika pro vás opravdu ideální. Dále je důležité především vybavení – počet hráčů a her, možnosti nastavení zvuku, displeje, box, rozsah příslušenství a samozřejmě cena.

Odkud pochází šipky?

Pomineme-li šipky do kuší či třeba foukaček používané v minulosti mnoha kulturami jako zbraň, šipky jako hra mají pravděpodobně svůj původ v Anglii – a to už možná ve středověku. Traduje se historka, že angličtí (či waleští) lučištníci hráli něco jako šipky před svým vítězstvím v bitvě u Azincourtu v roce 1415. První zmínka o „šikách“ (angl. darts) je dokonce ještě o století starší.

Historie moderních šipek však začíná teprve někde na konci 20. století. O rozvoj této hry se značně zasloužil tesař Brian Gamlin. Ten vymyslel první terč s bodováním. Jeho systém se de facto používá dodnes, ačkoli byly snahy najít elegantnější řešení – zůstaly víceméně neúspěšné. Již na počátku 20. století představovaly šipky nejoblíbenější britskou hospodskou zábavu.

Dnes jsou šipky oficiální sportovní disciplína, které se věnují kluby a organizace po celém světě. U nás mají šipky pod palcem svazy UŠO a ČŠO. Světově má zřejmě nejlepší renomé organizace PDC, která sdružuje množství nejlepších hráčů.

Elektronický terč na šipky

Soft vs. steel

Různé organizace se zaměřují na konkrétní pod-disciplíny šipek. Základní jsou dvě a dělí se podle typu hrotů a terče.

Jako steel (z anglického slova pro ocel) se označují tradiční šipky s ostrými kovovými hroty, kterými se hází na klasický sisalový terč. Tuto disciplínu provozují zmíněné organizace PDC nebo ČŠO. Druhou variantu představují softy. Jde o moderní šipky s měkkými hroty, kterými se hází na elektronické terče. Na tyto šipky se soustředí organizace UŠO.

Kde si dát terč?

Pokud chcete hrát šipky doma, můžete si terč samozřejmě pověsit, kam je ctěná libost. Pokud byste však chtěli hrát podle oficiálních pravidel, měli byste si umístění terče správně vyměřit. Pověste ho na stěnu ve výšce 173 cm, konkrétně jde o vzdálenost země od přesného středu terče.

Rovněž vzdálenost „startovací pozice“ neboli odhodové čáry se nejpřesněji měří od středu terče. Od něj povede úhlopříčka k čáře o délce 293,5 cm. Můžete si třeba odměřit provázek a s něčí pomocí ho napnout, abyste získali přesnou vzdálenost. Vycházet můžete i z přímky terč bude od čáry 237 cm.

Jaké existují hry?

Šipkových her je celá řada. Asi nejjednodušší hrou je High Score. Tato hra je ideální pro začátečníky, děti a hru s tradičním terčem, kde musíte počítat score sami. Zkrátka se sčítají body a vítězí ten, kdo za stanovený počet kol, kterých bývá typicky 7, nahází nejlepší výsledky.

Základní a nejvýznamnější šipkařské hry jsou však 501, potažmo 301 nebo 701. Jde o počáteční počet bodů, od kterého se odepisuje až k nule. Hráč se tedy snaží hodit přesný počet, aby dosáhl nuly. Hra už je složitější a mnohem větší pohodlí vám zajistí elektronický terč, který za vás bude score počítat.

Pokud máte rádi trochu soupeřivější a strategičtější zápolení, skvělou volbou může být Cricket. Hází se postupně na výseče a střed a můžete svým postupem i zablokovat soupeře nebo mu „způsobit“ trestné body. Pravidla jsou však opět složitější a hru si užijete mnohem lépe na elektronickém terči. Nejlépe se hraje ve čtyřech a svou náročností je vhodná pro intenzivnější šipkové seance.

Zajímavou hrou je i Low Score. Jak název napovídá, jde o obrácenou verzi High Score a podobně jednoduchou (co do pravidel) hru. Úkolem je však naházet, co nejméně bodů. To může být obzvlášť velká zábava.

Nejlepší elekronické šipky

Typy šipek a terčů

Vybavení na šipky může mít různé podoby. Jak bylo řečeno, zásadní rozdíl se odvíjí od toho, jak jsou zpracovány šipky a terč.

Klasickou šipku tvoří hrot, kovové (obvykle chrom, mosaz,…) tělíčko, které tvoří prostřední část. Zajišťuje správné vyvážení šipky (existuje více způsobů umístění těžiště) a za tělíčko se šipka taky drží. Za tělíčkem následuje kovová či plastová násadka. Na ní jsou umístěny letky. Ty bývají plastové.

Sisalové terče

Pokud má šipka kovový hrot, označuje se jako steel – a takovou šipkou se hraje výhradně na tradiční terče, které mohou být vyrobeny z různých materiálů. Naprostou klasikou jsou terče sisalové. Ty se vyrábějí z rostliny agáve sisalové. Textilní vlákna této agáve se používají např. na výrobu lan. Na jeden terč se použije i více než 10 milionů vláken.

Sisal má optimální vlastnosti, protože se při zásahu rozestoupí, ale udrží šipku pevně přesně na místě dopadu. Po vyjmutí se vlákna zase sjednotí. Jednotlivá pole jsou taky oddělena drátěnými přepážkami. Tak nemůže vzniknout rozpor, které pole bylo vlastně zasaženo. Moderní a kvalitní sisalové terče využívají speciální „žiletkové“ dráty, které ještě více omezují odrážení a odklony dopadu šipek.

Sisalový terč je profesionální vybavení pro šipkaře, kteří se věnují disciplíně steel. Tyto terče nabízejí vysokou kvalitu a mohou vydržet velmi dlouho. Časem se nicméně opotřebí. Výdrž závisí na intenzitě použití i kvalitě zpracování konkrétního terče. Nevýhodou je taky, že jakoukoli hru musíte hodnotit a bodovat sami. Na druhou stranu můžete terč pověsit kdekoli a nejste závislí na žádném napájení. Sisalové terče nejsou úplně lehké, ale pořád lehčí a skladnější než elektronické.

Elektronický terč

Šipkami s měkkými plastovými hroty (soft) se hází na elektronické terče. Jde o moderní variantu šipek. Elektronický terč využívá hustou plastovou mřížku. Šipky se nezabodávají, ale zůstávají vězet v úzkých segmentech, pod nimi je snímací membrána, která zajišťuje bodování a hodnocení.

Elektronické terče vyžadují napájení. Volit můžete mezi bateriovými i síťovými variantami. Bateriové modely jsou vhodné, pokud chcete větší flexibilitu. Jejich provoz však vyjde o něco dráž a musíte myslet na výměnu baterií. Síťové řešení je spolehlivější, ale jste limitováni dostupností zásuvky. Toto řešení je však vhodnější např. do hospod či barů nebo pro intenzivnější použití.

Elektronické terče nabízejí typicky velký výběr her. Stačí si vybrat a terč za vás počítá score. Můžete si tak hru užívat naplno, což oceníte především u her, které mají složitější pravidla bodování, než má třeba obyčejný High Score.

Elektronické terče jsou méně skladné a hra je hlučnější než u sisalových. To může být problém, pokud chcete hrát třeba v noci v paneláku. Na druhou stranu cenově nemusejí být elektronické terče dražší než sisalové. Ve skutečnosti se rozpětí poměrně dost překrývá.

Nejlevnější elektronické terče koupíte někdy už kolem 500 Kč, nejvíce jich najdete v relaci 1000 až 2500 Kč. Nejdostupnější sisalové terče začínají na podobné hladině, nejvíce jich je mezi 1000 až 2000 Kč. Nejkvalitnější mohou stát až k 3000 Kč. Ovšem nejlépe vybavené elektronické modely vyjdou na čtyři pět i osm tisíc Kč nebo více.

Papírové, plastové a dětské terče

Pokud to s šipkami nemyslíte kdovíjak vážně a chcete si prostě tu a tam hodit, zřejmě se vám nebude chtít investovat mnoho stovek nebo i tisíc Kč a víc. Existují ale i levné alternativy. Pro steely je to papírový terč. Ty velmi levné pořídíte i pod stovku. Počítejte ale s nízkou životností.

Takové terče jsou vhodné i pro děti. Ještě lépe se mohou uplatnit plastové terče pro softy. Princip zpracování je podobný jako u elektronických terčů, ale nedočkáte se žádného bodování. Jde čistě o terč. Cena je běžně do tří stovek. Pro úplně nejmenší děti pak může být volbou textilní terč se šipkami, které nemají hroty, ale plošky opatřené suchým zipem.

Vybavení a možnosti elektronických terčů

Podle čeho vybrat elektronický terč? Jaké možnosti a vybavení se vyplatí sledovat a co vše můžete mít?

Zavírací box

Některé terče jsou umístěny v uvnitř speciálního uzavíratelného boxu, s nímž tvoří kompaktní celek. Ve dvířkách bývá prostor pro uložení šipek. Mimo používání je terč možné uzavřít kvůli ochraně před prachem a estetickému dojmu. Box může být plastový, ale třeba i s dřevěnými dvířky.

Multiplayerový displej

Některé terče nabízejí hned několik displejů, počítadel – jednotliví hráči tak mohou své score mít neustále na očích.

Zvuk na pozadí

Elektronické terče nabízejí i různé zvukové signály a efekty, které slouží pro lepší orientaci ve hře. Je však vhodné, aby byla hlasitost těchto zvuků nastavitelné, potažmo je šlo vypnout.

Počet hráčů

Terče umožňují typicky hru minimálně 4 hráčů. Běžné jsou terče až pro 8 hráčů, ty kvalitnější umožní i opravdu velký turnaj o 16 hráčích.

Počet a variace her

Počet druhů her bývá opravdu velký. I nejlevnější terče jich většinou nabízejí přes deset, ty dražší přes třicet. K tomu je třeba připočítat různé nastavitelné variance pravidel. Těch bývá třeba 70, ale taky až 200 nebo více. Herní možnosti jsou opravdu rozsáhlé i u dostupnějších modelů.

Počítačový soupeř a obtížnost

Terče často umožňují hru proti počítači. Můžete tak hrát a trénovat sami proti terči. Lepší terče umožňují i nastavení obtížnosti anebo při hře s protihráči nastavení nevýhody, aby se vyrovnala různá úroveň hráčů.

LED diody a indikátory

Terče bývají opatřeny různými LED ukazateli a indikátory, které upozorňují na stav hry. Např. zbývající hody, aktuální hráč atd.

Ovládání a složitost

Terče se obvykle ovládají na tlačítkových panelech. Dražší modely nabízejí více možností, ale úměrně tomu roste i náročnost ovládání. Kvalitně zpracovaný manuál je tudíž taky důležitý faktor.

Příslušenství

Zejména jde o počet šipek a počet náhradních hrotů, abyste nemuseli brzy dokupovat výbavu.

Video

Terč na videu zakoupíte na Decathlon.cz

Ceny elektronických šipek

Kolik stojí kvalitní terč na šipky? Ceny mohou být různorodé.

Elektronické šipky do 1000 Kč

V této relaci koupíte nejlevnější terče. Obvykle jeden displej, bez boxu, menší možnosti nastavení. Výhodou je snazší ovládání a skladnost.

Elektronické šipky do 2500 Kč

Oblíbená relace, ve které si vyberou i náročnější hráči. Velký výběr a různorodé možnosti. Kvalitní zpracování i vybavení.

Elektronické šipky nad 2500 Kč

Šipky pro velmi náročné hráče či intenzivní použití. Vhodné jsou taky do restauračních zařízení. Nabízejí špičkovou výbavu, ale i odolné zpracování.

Nejlepší značky elektronických terčů na šipky

Které značky elektronických terčů na šipky patří k nejlepším?

  • Klarfit – Velmi populární a kvalitní terče, které osloví i náročnější zájemce. Poctivé zpracování a výborné vybavení. Převážně vyšší ceny.
  • Echowell – Dostupnější a jednodušší terče, které zaujmou i méně náročné a příležitostné šipkaře.
  • OneConcept – Jde o jedny z nejoblíbenějších a přitom špičkových terčů. Nevýhodou je poměrně vysoká cena.
  • Bull’s – Vysoce kvalitní a profi terče. Spíše vyšší až vysoké ceny. Vhodné pro náročnější zájemce.

Nejprodávanější elektronické terče na šipky na trhu

Nejprodávanější elektronické terče na šipky na trhu dle portálu Heureka.cz

ProduktInfoHodnocení
#1Canaveral ED 520
Nejlepší volba pro většinu lidí
✔️ snadná čitelnost
✔️ 4 displeje
✔️ zavírací víko
✔️ velikost hrací plochy je 43 cm
📌 od 1800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Klarfit Dartmaster 180
Ideální pro domácí zábavu
✔️ 27 rozdílných her se 150 variacemi
✔️ zabudovaný hrací počítač
✔️ terč je určen pro max. 8 hráčů
✔️ terč obsahuje 12 šipek
📌 od 2300 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Bull's Delta IV
Pro velký počet hráčů
✔️ dvouřádkové segmenty
✔️ terč pro až 16 hráčů
✔️ 38 her a 130 herních variant
✔️ 9 displejů
📌 od 3300 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4SPOKEY Narvi
Oblíbený model
✔️ až pro 16 hráčů
✔️ 27 her s možností kombinací až 243
✔️ lze napájet i bateriemi
✔️ průměr hrací plochy je takřka 35 cm
📌 od 1170 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Windson AP-400
✔️ nabízí 27 možností her s 202 variacemi
✔️ průměr 55 cm
✔️ umožňuje hru až 8 hráčům současně
✔️ terč obsahuje 12 šipek
📌 od 1800 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6ECHOWELL DC 100
Jeden z nejprodávanějších terčů
✔️ až pro 8 hráčů
✔️ nabízí 20 možností her s 158 variacemi
✔️ 6 ks šipek v balení
✔️ dvouřádkový LCD displej
📌 od 1280 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení