Sport / outdoor

Nejlepší boty na tenis: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

nejlepší boty na tenis
Tenis je ušlechtilý a krásný sport a skvělá záliba. Pokud se mu však chcete začít věnovat, čeká vás jistá investice do kvalitního vybavení. Tenis není jen o raketě, i když jde o jakýsi symbol tohoto sportu. I ostatní pomůcky a vybavení musejí perfektně „ladit“ a sedět, podpořit váš výkon na kurtu. Velmi důležitá je pak vcelku pochopitelně obuv. Tenisové klání se může docela protáhnout, představuje obrovský záběr pro výdrž a fyzičku, navíc vyžaduje velmi rychlé pohyby a reakce. Boty musejí obstát a tohle vše zvládnout na výbornou. Nevhodná nebo nekvalitní obuv bude nejenom podrážet váš výkon a zhoršovat vaše výsledky, ale může skončit i velmi nepříjemným zraněním. To vás může vyřadit z další hry na dny, týdny i měsíce. Důležitost kvalitní obuvi je tedy zřejmá a neoddiskutovatelná. V dnešním článku se tudíž podíváme na to, jak nejlepší boty na tenis vybrat.

Zajímat nás budou všechny podstatné parametry a faktory. Věnovat se budeme i některým známým a spolehlivým výrobcům, které vám představíme v krátkých recenzích. Taky jsme pro vás připravili přehled cen. Pomůže vám ujasnit si, kolik budete muset do tenisového vybavení investovat. Vybavení na tenis není bohužel vždy zrovna levnou záležitostí. Zvlášť pokud má odvádět dobrou práci a sloužit co nejdéle. O to více se vyplatí pečlivost a rozvážnost při výběru. Utratit peníze je snadné, ale utratit je dobře – to už chce odpovědnější přístup.

V dnešním článku se vám pokusíme přinést souhrn všech informací, tipů a rad, které budete pro dobrou koupi kvalitních tenisových bot potřebovat. Dočkáte se i žebříčku nejoblíbenějších aktuálních modelů. Ten poslouží jako inspirace. Vždy však vybírejte především podle vlastních potřeb a preferencí. Pomoci vám dále mohou například uživatelské recenze bot na tenis nebo i různé odbornější testy, které se obšírněji věnují konkrétním modelům obuvi.

Nejlepší boty na tenis na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Asics Gel Resolution 8
Nejlepší boty na tenis dle nás
✔️ Extra odolná guma umístěná na vybraných místech podešve
✔️ Gelové díly na patě a ve špičce
✔️ Stabilitu při pohybech do stran
✔️ Výztuha na úrovni palce
📌 od 2800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Pánské

Dámské
#2Asics Court FF 2
Nejlepší pánské boty na tenis
✔️ Extra odolná guma umístěná na vybraných místech podešve
✔️ Gelové díly na patě a ve špičce
✔️ TRUSSTIC SYSTEM™ pod klenbou zvyšuje stabilitu bot
📌 od 3900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Pánské
#3adidas Adizero Ubersonic 4
Nejlepší dámské boty na tenis
✔️ Pro zkušené a závodní hráčky
✔️ Nejlehčí a nejdynamičtější odpružení od adidas
✔️ Podrážka z unikátní pryže vyniká mimořádnou odolností
📌 od 3200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Dámské
#4Mizuno Wave Exceed 4 Tour CC
✔️ Extra odpružení v zadní části chodidla
✔️ Poskytují pohodlí a současně stabilitu
✔️ Umožňují hráčům otáčet se maximální rychlostí
📌 od 2750 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Pánské

Dámské
#5Babolat Jet Mach II
✔️ Výkonnostní ultralehká obuv pro náročné klubové a turnajové hráče
✔️ Obrovská odolnost, nízká hmotnosť
✔️ Speciální polstrování paty
📌 od 2600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Pánské

Dámské
#6Wilson Kaos Devo Bandeja Clay
Pánské boty na tenis
✔️ Spolehlivé a odolné boty pro rekreační hráče
✔️ Vynikající mix komfortu a výkonu
✔️ Kvalitní odpružení v přední a v zadní části
📌 od 2000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Pánské
#7K-Swiss Hypercourt Express 2 HB
Dámské boty na tenis
✔️ Nejprodávanější model značky K-Swiss
✔️ Podrážka z mimořádně husté a odolné směsi gumy
✔️ Z velmi lehkého a flexibilního materiálu
📌 od 3000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Dámské

Jak vybrat tenisovou obuv

Podle čeho se řídit při výběru kvalitní tenisové obuvi? Mezi rozhodující faktory by měl rozhodně patřit povrch, na kterém budete hrát. Od toho se odvíjí zpracování obuvi. Srovnatelně důležitý bude i váš herní styl, ale samozřejmě taky subjektivní komfort a celková kvalita řemeslného a materiálového zpracování obuvi. Cena nebo značka výrobce jsou zajisté taky aspekty, které má smysl při výběru zvažovat.

jak vybrat boty na tenis

Proč si pořídit speciální obuv na tenis?

Zejména začátečníci a vlažnější či rekreační hráči budou pochybovat, zda je nutné pořizovat speciální a často drahou obuv na kurt. Proč třeba nepoužít kvalitní běžecké boty?

Tenisová obuv je speciálně přizpůsobená potřebám tohoto sportu. Běžecké boty se z principu soustředí na jiné priority. Typický je důraz na vysoké odpružení a ochranu zón došlapu. Taky se zde silně hraje na co nejnižší hmotnost, což u „tenisek“ tak úplně neplatí.

Tenisové boty mají poněkud jiné cíle. Základní kýženou vlastností je podpora stability a silná boční opora. Při tenise dochází často k rychlé akceleraci a bočním pohybům, prudkým odrazům a dopadům v různých polohách.

Boty na tenis musejí zajistit správnou oporu pro tyto akce a vydržet silný nápor intenzivní hry. Oproti běžeckým botám taky nižší podrážku pro lepší pocit kontaktu se hřištěm a větší pocit jistoty. Taky podrážka má specifickou strukturu. Zde záleží i na druhu povrchu.

Hmotnost tenisové obuvi

Při výběru a prvním potěžkání kvalitních tenisových bot budete možná překvapeni tím, že nemusejí patřit zrovna k nejlehčím, nejen ve srovnání s běžeckými. Mezi mimořádně lehké (možná i nejlehčí) tenisové boty patří např. Asics Gel Solution Speed FF Clay, kdy jedna bota váží 348 g. To se nezdá nijak málo. U tenisové obuvi však není výjimkou, že hmotnost boty atakuje hranici 500 g nebo ji i překonává.

Boty na tenis však musejí poskytovat vysokou oporu a ustát značný nápor při rychlých akcích, skluzech apod. Proto jsou zpracovány bytelně a s ohledem na specifika daného sportu. Při dlouhé hře se mohou těžší boty pronést, ale oceníte jejich pevnost a odolnost i silnou podporu.

Supinace a pronace

V rámci biomechaniky chodidla se často skloňují termíny supinace a pronace. O pronaci mluvíme, pokud se chodidlo při dopadu (běhu) vytáčí směrem dovnitř, supinace znamená, že se vytáčí spíše ven. Problematická je především nadměrná pronace (mírná pronace je přirozený stav) nebo supinace, tyto stavy je vhodné kompenzovat správně zvolenou obuví. Platí to nejen při běhu, ale i při tenise.

Zjistit, jak na tom jste, můžete pomocí „mokrého testu“. Namočte si nohu a stoupněte na rovný povrch, na kterém bude dobře vidět otisk (např. beton).

 • Enormní vyklenutí, kdy téměř není vidět klenba, značí supinaci. Dobrou volbou jsou spíše flexibilnější boty.
 • Minimální vyklenutí (plochá noha) značí nadměrnou pronaci. Doporučujeme zvolit boty se zvýšenou mírou opory a důrazem na stabilitu. Počítejte s rychlejším opotřebením v oblasti prstů a paty.
 • Zdravé, přiměřené vyklenutí je neutrální došlap. Můžete si vybrat prakticky jakékoli boty.

tenisová obuv

Boty na tenis podle povrchu

Jedním z nejdůležitějších faktorů výběru tenisové obuvi je bezesporu povrch, na jakém budete hrát. Rozlišit lze boty na měkký povrch (trávu), tvrdé povrchy (beton) a antuku. Boty na konkrétní povrchy se od sebe v různých vlastnostech liší.

 • Boty na antuku – Antuka je pomalý povrch, vyžaduje vytrvalost a rychlost, značně podkluzuje. Na antuku jsou ideální boty s typickým „stromečkovým“ vzorem na podrážce a velmi pevnými boky a důrazem na stabilitu.
 • Boty na tvrdý povrch – Boty se na tomto povrchu více opotřebovávají. Je tedy vhodné klást důraz na odolnost zpracování, pevnou podrážku i svrchní useň. Taky odpružení tlumicí nárazy by mělo být vyšší.
 • Boty na měkký povrch – Boty na tento povrch mívají plochou podrážku s minimálním vzorem, ale často jsou opatřeny drobnými výstupky. Ty umožní stabilitu i na mokré trávě. U těchto bot je taky možné zvolit spíše flexibilnější svrchní useň.
 • Existují i různé univerzální modely, které se snaží optimálně zkombinovat vlastnosti ideální pro všechny druhy povrchů. Tyto boty jsou vhodnou volbou, pokud často střídáte povrchy a nechcete mít speciální boty pro každý povrch. Je však nutné počítat s tím, že u každého povrchu jde tak trochu o kompromis, nikoli to nejlepší, co můžete mít.

Stabilita a pevnost

Tenisové boty jsou obvykle například ve srovnání s běžeckými nejen těžší, ale i výrazně pevnější a méně poddajné. Mívají sice spíše nižší podrážku s menší mírou odpružení, ale za to velmi výraznou boční podporu a oporu nožní klenby.

Důraz je však kladen i na vyztužení patové části. Naopak přední část u prstů bývá poněkud flexibilnější. Volba konkrétní kombinace vlastností závisí i na herním stylu a konstituci hráče či zvoleném povrchu. Např. silovější hráči mohou sáhnout po těžších, celkově bytelných botách.

Tlumení, odpružení

I u tenisové obuvi je pochopitelně velmi zásadní odpružení a tlumení dopadů. Zde platí jasná úměra. Čím tvrdší herní povrch, tím vyšší míru odpružení a tlumení by měly boty mít. Pohybový aparát je totiž více namáhán. Ale rozhodnutí může vycházet i z individuálních preferencí.

Někteří hráči zkrátka sáhnou raději po vyšším tlumení a jiní upřednostní minimální odpružení a co nejbližší kontakt s povrchem. Vyšší tlumení obecně ocení i těžší hráči, kteří trpí na vyšší namáhání kloubního aparátu.

Materiálové zpracování

Kvalitní moderní boty na tenis se vyrábějí s naprostou převahou z různých pokročilých syntetických materiálů. Kožené usně a přírodní materiály jsou už spíše dozvukem minulosti. Mohou být stylové, ale neposkytují takovou prodyšnost, lehkost a další vlastnosti jako syntetika.

Jak často je třeba boty na tenis měnit?

Tohle samozřejmě nelze zodpovědět nijak obecně. Vždy záleží na herním nasazení, stylu, povrchu. Nejvíce dostanou boty zabrat na tvrdých površích a při rychlé, dynamické hře. První odchází tlumení a podrážka.

Kontrolujte proto podrážku, a pokud je již na vzorku patrné ošoupání, je čas boty vyměnit. Stejně tak pokud cítíte, že se vnitřní opora a konstrukce začíná bortit, zhoršuje se tlumení a opora. Používání sešlapaných tenisových bot je rizikové z hlediska zvýšeného nebezpečí zranění. A to jistě nechcete. Proto není vhodné používat boty až do úplného zničení.

výbava tenistu

Ceny bot na tenis

V jakých cenových relacích se pohybují kvalitní boty na tenis? Počítejte s tím, že nejde o právě nejlevnější typ obuvi a do kvality je třeba investovat dostatečnou částku. Přesto se najdou i dostupnější kousky, které mohou solidně posloužit.

✅ Boty na tenis do 1500 Kč

Nejlevnější speciální boty na tenis začínají někde kolem 1 200 Kč. Levněji lze tu a tam sehnat především dámské nebo dětské modely. Levnější boty nemusejí být nutně vyloženě nekvalitní. Obvykle jde však o modely spíše pro méně náročné hráče. I zde však můžete narazit na výrobky renomovaných značek.

✅ Boty na tenis do 3000 Kč

Velmi populární kategorie, ve které si přijde na své většina hráčů – a to včetně náročných zájemců a profesionálů. Výběr je opravdu vynikající a zahrnuje kvalitní až špičkovou obuv na nejrůznější povrchy a taky závodní modely.

✅ Boty na tenis od 3000 Kč

Vyberou si především opravdu velmi nároční a profesionální hráči, kteří požadují kombinaci nejlepších vlastností.

Nejlepší značky bot na tenis

Které značky bot na tenis se těší největší oblibě a patří k osvědčeným a vysoce hodnoceným?

 • Adidas – Spolu s Asics a Nike patří do nejsilnější trojice. Nabízí skvělý výběr a vysokou až špičkovou kvalitu. Mezi velmi oblíbené řady patří například tenisové boty Adidas Adizero, GameCourt, CourtJam či CourtSmash.
 • Nike – Další prvotřídní značka s výborným výběrem, která nabízí modely i pro velmi náročné a profesionální hráče. Stejně tak však můžete narazit i na dostupnější kousky.
 • Asics – Tato renomovaná značka nabídne obrovský výběr. Opět platí, že si na své přijdou velmi nároční profesionálové, ale najdou se i cenově příznivější modely. Vynikající a ověřená kvalita.
 • Wilson – I značka Wilson má rozhodně mnoho co nabídnout. Tenisové boty Wilson jsou vysoce oceňované a patří k nejkvalitnějším.
ProduktInfoHodnocení
#1Asics Gel Resolution 8
Nejlepší boty na tenis dle nás
✔️ Extra odolná guma umístěná na vybraných místech podešve
✔️ Gelové díly na patě a ve špičce
✔️ Stabilitu při pohybech do stran
✔️ Výztuha na úrovni palce
📌 od 2800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Pánské

Dámské
#2Asics Court FF 2
Nejlepší pánské boty na tenis
✔️ Extra odolná guma umístěná na vybraných místech podešve
✔️ Gelové díly na patě a ve špičce
✔️ TRUSSTIC SYSTEM™ pod klenbou zvyšuje stabilitu bot
📌 od 3900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Pánské
#3adidas Adizero Ubersonic 4
Nejlepší dámské boty na tenis
✔️ Pro zkušené a závodní hráčky
✔️ Nejlehčí a nejdynamičtější odpružení od adidas
✔️ Podrážka z unikátní pryže vyniká mimořádnou odolností
📌 od 3200 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Dámské
#4Mizuno Wave Exceed 4 Tour CC
✔️ Extra odpružení v zadní části chodidla
✔️ Poskytují pohodlí a současně stabilitu
✔️ Umožňují hráčům otáčet se maximální rychlostí
📌 od 2750 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Pánské

Dámské
#5Babolat Jet Mach II
✔️ Výkonnostní ultralehká obuv pro náročné klubové a turnajové hráče
✔️ Obrovská odolnost, nízká hmotnosť
✔️ Speciální polstrování paty
📌 od 2600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Pánské

Dámské
#6Wilson Kaos Devo Bandeja Clay
Pánské boty na tenis
✔️ Spolehlivé a odolné boty pro rekreační hráče
✔️ Vynikající mix komfortu a výkonu
✔️ Kvalitní odpružení v přední a v zadní části
📌 od 2000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Pánské
#7K-Swiss Hypercourt Express 2 HB
Dámské boty na tenis
✔️ Nejprodávanější model značky K-Swiss
✔️ Podrážka z mimořádně husté a odolné směsi gumy
✔️ Z velmi lehkého a flexibilního materiálu
📌 od 3000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Dámské
0 Sdílení