Nejlepší běžecké boty 2020 a jak je vybrat?

Nejlepší běžecké boty Běh patří k nejpřirozenějším druhům pohybu. Člověk je skvěle uzpůsoben především pro vytrvalostní tratě a běh patří odedávna k nejzákladnějším sportovním disciplínám a byl také jedinou disciplínou, ve které se závodilo na prvních Olympijských hrách v roce 776 př. n. l. Tehdy atleti běhali bosí, ale dnes je přece jen jiná doba. Proto se vám v tomto článku pokusíme pomoci vybrat co nejlepší běžecké boty, které vám budou sloužit na stovkách kilometrů.

Kvalitní běžecké boty by měly představovat elementární výbavu pro každého, kdo se chce běhání věnovat – ať už vážněji nebo jen kondičně či rekreačně. Boty představují důležitou oporu nohy, dokážou zabránit zranění při špatném došlápnutí a snižují zatížení, které je při běhu vyvíjeno na klouby. Nekvalitní boty vám možná pomohou ušetřit pár stovek, ale dost možná zaplatíte svým zdravím. Trpět budou vaše klouby i nožní klenba.

Je pochopitelné, že ne každý – zvlášť na začátku – chce investovat do speciální obuvi horentní částku. Proto jsme pro vás připravili recenzi běžeckých bot, do které jsme vybrali obuv v různých cenových kategoriích. Od cenově velmi dostupných až po modely, které ocení zejména náročnější a zkušenější běžci. Do výběru jsme samozřejmě zahrnuli boty pánské i dámské. Vybrat si tak může úplně každý.

Test nejlepších bot na běhání podle redakce

 ProduktHodnoceníCena (od) 
1.Nike Zoom Pegasus Turbo 2

 Pro každodenní běhání 
5 out of 5 stars (5 / 5)3680 KčPánské (od 3680 Kč)

Dámské (od 3680 Kč)
2.Asics Gel-Nimbus 21

 Pro delší vzdálenosti 
5 out of 5 stars (5 / 5)3902 KčPánské (od 3902 Kč)

Dámské (od 3443 Kč)
3.adidas UltraBOOST 19

 Vylepšený model oblíbených 
5 out of 5 stars (5 / 5)3200 KčPánské (od 3200 Kč)

Dámské (od 3600 Kč)
4.Saucony Triumph ISO 5

 Denní běhání delších tras 
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)2199 KčPánské (od 4420 Kč)

Dámské (od 2199 Kč)
5.Nike Zoom Fly Flyknit

 Top model podle runrepeat.com 
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)2560 KčPánské (od 2600 Kč)

Dámské (od 2560 Kč)
6.Nike Air Zoom Pegasus 36
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)2550 KčPánské (od 2700 Kč)

Dámské (od 2550 Kč)
7.Asics GEL-EXCITE 6
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)1699 KčPánské (od 1699 Kč)

Dámské (od 1499 Kč)
8.Nike Epic React Flyknit 2
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)3420 KčPánské (od 3420 Kč)

Dámské (od 2470 Kč)

Jak vybrat běžecké boty?

Jaké koupit běžecké boty, abyste později nezažili rozčarování a nemuseli litovat utracených peněz? Ačkoli jsme vám v naší recenzi představili velmi kvalitní modely, mezi nimiž byste mohli najít svého favorita, jednoznačná odpověď neexistuje.

Záleží na mnoha faktorech, včetně vašich preferencí a potřeb, ale také například na stavbě nohy. Přinášíme vám proto kromě recenzí i průvodce, ve kterém se dozvíte, na co se při výběru zaměřit, abyste zvýšili své šance na úspěšný nákup.

Oranžové běžecké boty

Rozdělení běžeckých bot

Začneme rozdělením běžecké obuvi – a to hned z několika hledisek. Vybrat si správný typ je zcela zásadní. Každé boty jsou totiž určeny do jiných podmínek, pro jiný povrch nebo rozdílné účely.

Dělení podle povrchu

Silniční

Běžecké boty se rozlišují především podle povrchu, pro který jsou určeny. Nejběžnější variantu představují boty silniční (ROAD), určené pro zpevněné, rovné a kvalitní povrchy, jako jsou silnice, běžecké dráhy apod.

Tento typ běžeckých bot je zpravidla nejlevnější, má poměrně univerzální použití a hodí se i pro běžné každodenní nošení. Podešev je zpravidla hladká nebo málo strukturovaná, boty bývají lehké a mívají měkčí a velmi dobře prodyšnou svrchní část. Výrazné je také tlumení nárazů. Nevýhodou je nižší odolnost a horší vlastnosti v terénu.

Trailová a krosová obuv

Tyto typy běžeckých bot jsou určeny do terénu. Některé modely se uplatní na polních cestách a lesních stezkách, jiné obstojí i v opravdu náročném – například skalnatém terénu. Podešev bývá výrazně strukturovaná a odolná. Pevnější je zpravidla také svrchní část.

Krosové a trailové boty by měly poskytovat stabilitu a chránit chodidlo zespoda před nerovnostmi terénu, ale také jej zpevnit kvůli snížení rizika podvrtnutí kotníku nebo jiného zranění. Obuv tohoto typu bývá o něco těžší, ale podstatně odolnější než silniční a většinou disponuje i ochranou proti vodě apod., což ovšem poněkud snižuje její prodyšnost. Krosové a trailové boty by měly obstát i v kluzkém prostředí, například v blátě.

Samozřejmě existují také boty univerzální, které v sobě kombinují vlastnosti optimální jak pro přívětivé, rovné povrchy, tak do terénu.

Trailové běžecké boty

Dělení podle účelu

Tréninková obuv

Tento typ je někdy nazýván „objemovou obuví“, protože musí především vydržet velké množství naběhaných kilometrů a přitom stále udržet nohu v pohodlí, podporovat ji, dobře tlumit nárazy a chránit před zraněním.

Závodní obuv

Důraz je kladen na lehkost a rychlost. Na trati vám takové boty prospějí, ale při delším výběhu (natož v terénu) by vás příliš dobře nepodržely. Jsou méně odolné i méně tlumené.

I nášlap je důležitý!

Taky stavba nohy hraje roli při výběru bot. Chodidlo je při běhu během dopadu vystaveno vysokému tlaku (několikanásobek tělesné hmotnosti), volba správné obuvi je proto stěžejní pro ochranu šlach, vazů a kloubů.

Neutrální došlap

Pokud máte neutrální došlap, můžete si gratulovat. Jedná se o nejvýhodnější a nejzdravější možnost. Noha dopadá na patu a tlak plynule přechází na špičku – při tom všem jsou chodidla a kotníky v rovině. Vybrat boty pro vás bude jednodušší, protože nepotřebujete žádné speciální úpravy.

Supinace

Pokud se vám chodidlo při došlapu vychyluje směrem ven, mluví se o supinaci. Supinace se typicky pojí s vyšší klenbou anebo nohama do „O“. Vhodné jsou boty s pevnější vnější stranou podešve. Některé modely bot se zaměřují právě na běžce se supinací.

Pronace

V tomto případě se chodidlo vyvrací směrem dovnitř. Je tedy vhodné zvolit boty s posílenou stabilitou na vnitřní straně podrážky. Pronace se pojí s nohama do „X“ a také nižší klenbou nebo plochými chodidly.

Běhání

Ploché nohy nebo vyšší klenba

V případě, že máte klenbu v normálním stavu, můžete si pořídit obuv bez speciálních vylepšení nebo úprav. V případě snížené, nebo naopak vyšší klenby je však vhodné věnovat výběru zvýšenou pozornost.

Pro nízkou klenbu jsou vhodné pevné a stabilní boty bez polstrování, které jsou zesílené zejména na vnitřní straně podrážky. Pro vyšší klenbu se hodí polstrované boty, které omezují supinaci.

Jakou značku vybrat?

A na závěr k samotným značkám. Každá značka běžecké obuvi má své typické rysy a charakteristiky, kterých se u svých modelů většinou drží. Pojďme se podívat na nejznámější výrobce.

Adidas

Boty této značky jsou zpravidla užší a budou vyhovovat především běžcům s úzkým, delším chodidlem. Svršek bývá flexibilní a přilnavý. K nejoblíbenějším modelům (kromě těch v naší recenzi) patří např. Adidas Performance UltraBOOST Uncaged.

Nike

Zámořská značka Nike jde vstříc spíše širším chodidlům, ale jinak se její modely od sebe značně liší. Mezi oblíbené modely patří: Nike DOWNSHIFTER 6 nebo NIKE AIR MAX SEQUENT 3.

Zobrazit nejlepší běžecké boty Nike.

Asics a Mizuno

Obě značky jsou sice japonské, ale jsou rozdílné. Mizuno sází na širší provedení, Asics bývá útlejší a velmi dobře zpevňuje nohu.

Brooks

Brooks je americká značka, která na první příčku klade komfort. Její boty jsou skutečně pohodlné, ale mívají vyšší hmotnost.

Solomon

Francouzská značka Solomon nabízí velmi odolné, terénní boty s pevným svrškem. Ideální volba pro trail running.

A kam dál? Podívejte se například na náš výběr běžeckých pásů nebo na nejlepší čelovky na běhání.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nových běžeckých bot. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem bot na běhání na trhu.
Dříve jsme doporučovali tyto běžecké boty (již nemusí být aktuální):

#1 Salomon XA PRO 3D GTX (od 2890 Kč)

Velmi kvalitní běžecké boty do terénu, které ale oceníte i na dalších typech tratí.

 Recenze Salomon XA PRO 3D GTX  I přes vyšší cenu se model Salomon XA PRO 3D GTX řadí mezi nejprodávanější běžecké boty u nás. Opět se jedná o obuv vhodnou do terénu, ale její vlastnosti každopádně oceníte na jakémkoli typu trati.

Boty se vyznačují vysokou mírou stability, přilnavosti a velice dobře tlumí nárazy a pruží.

Salomon XA PRO 3D GTX jsou opět vybaveny ochrannou vrstvou Gore-Tex a obstojí i ve velmi špatném počasí. Jejich konstrukce je robustní a poskytne vysokou míru opory a přitom se můžete těšit na velmi dobré pohodlí. Mezipodešev je ze speciální EVA pěny, podešev pak kombinuje více materiálů pro dosažení optimálních vlastností a odolnosti.

Co potěší

 • Vysoká odolnost a dlouhá životnost
 • Vhodné do terénu i pro jiné typy tratí
 • Vysoké pohodlí při nošení
 • Stabilita a dobré tlumení a odpružení
 • Vhodné i do nepříznivého počasí

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: Pánské od 2890 Kč / Dámské od 2590 Kč

Pánský model Dámský model

#2 Salomon Speedcross 4 GTX (od 3098 Kč)

Do náročného, ale spíše měkkého terénu.

 Recenze Salomon Speedcross 4 GTX  Francouzská značka Salomon se dostala v naší recenzi běžeckých bot ke slovu hned dvakrát. Důvodem je vysoká obliba právě této značky v rámci vyšší cenové kategorie a špičková kvalita produktů.

Prvním zástupcem bude model Salomon SPEEDCROSS 4 GTX.

Boty jsou určeny do obtížného terénu a mají velmi pevný, vyztužený svršek – čímž se výrazně liší od předchozích bot z testu od značky Inov-8. Svrchní část je také opatřena materiálem Gore-Tex, který zvyšuje možnost využití bot v jakémkoli počasí. Salomon boty SPEEDCROSS 4 GTX si nejlépe rozumí s náročným, ale spíše měkkým terénem. Mají poměrně agresivní přilnavost a disponují speciální vložkou pro vysoké pohodlí chodidla.

Co se týče hmotnosti, ta je v důsledku robustní konstrukce malinko vyšší (260 g u velikosti UK5,5), pořád však jde o lehké a komfortní boty, které poskytují především vysokou míru opory.

Co potěší

 • Ideální pro náročný terén a trail-running
 • Vhodné do každého počasí díky membráně Gore-Tex
 • Karbonové tkaničky a rychloupínací šněrování
 • Velmi odolné provedení
 • Vysoká opora nohy

Co zamrzí

 • Vyšší cena

NAŠE HODNOCENÍ: 5 out of 5 stars (5 / 5) CENA: Pánské od 3098 Kč / Dámské od 3070 Kč

Pánský model Dámský model

#3 Inov-8 Race Terraclaw 250 (od 2154 Kč)

Do náročného přírodního terénu

 Recenze Inov-8 Race Terraclaw 250  Druhé běžecké boty střední cenové kategorie bude v testu zastupovat model britské sportovní značky Inov-8 TERRACLAW 250. Jelikož se tento výrobce zaměřuje na obuv „terénní“, nebude ani tento typ výjimkou. TERRACLAW 250 jsou trailové boty, které ve velikosti UK8 mají hmotnost 250 g.

Velmi specifická je podešev, kterou tvoří řídce, ale promyšleně rozmístěné trojúhelníky. Tato podrážka zajišťuje vynikající stabilitu v obtížném terénu a poskytuje znamenitý záběr při běhu na mokrých nebo kluzkých površích.

Vynikající vlastnosti má také mezipodešev, která má optimální tloušťku, aby zajistila pohodlí a tlumení a přitom neomezovala vnímání povrchu. Svršek velmi dobře obemkne chodidlo. Je nevyztužený, a veškerou práci tak nechává na svalech nohy.

Inov-8 TERRACLAW 250 S jsou boty určené i do velmi náročného přírodního terénu – a i v těchto podmínkách dokážou dokonale obstát. Vhodné jsou pro zejména pro velmi dlouhé tratě a bez problémů zvládnou i maraton. Ideálně se jim daří na tvrdším povrchu, ale nemusíte se obávat ani běhu v jiném prostředí (bahno, tráva apod.).

Co potěší

 • Vynikající boty do obtížného terénu
 • Skvělý design
 • Dokonale podporují vnímání běžeckého povrchu
 • Podešev je velmi stabilní a odolná
 • Boty jsou velmi pohodlné a pevně sedí
 • Vhodné pro dlouhé nošení a vytrvalostní tratě

Co zamrzí

 • Menší opora a podpora svrchní vrstvy, větší námaha svalů a šlach

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: Pánské od 2154 Kč / Dámské od 2072 Kč

Pánský model Dámský model

#4 Mizuno Wave Rider 20 G-TX (od 1953 Kč)

Pro silniční běh a pro zpevněné povrchy

 Recenze Mizuno Wave Rider 20 G-TX  Mizuno je japonská sportovní značka a běžecké boty z dílny tohoto výrobce patří celosvětově k nejoblíbenějším.

Mizuno Wave Rider 20 G-TX je vyráběn jako pánských i dámský model, který se cenově pohybuje v nižší střední kategorii. Design boty je pro značku typický; s velmi sportovním střihem a kombinací více barevných odstínů (dostupné jsou v různých barevných variantách).

Běžecké boty Mizuno Wave Rider 20 G-TX jsou určeny pro silniční běh a pro zpevněné povrchy. Ideální jsou pro jogging, ale také pro tréninkové, ba i závodní účely. Jsou vhodné pro běžce, kteří mají tzv. neutrální nášlap, případně nášlap s mírným sklonem k supinaci (vysvětlení v průvodci na konci testu).

Speciální mezipodešev U4ic zaručuje velmi dobré tlumení, boty jsou nepromokavé, velmi lehké a umožňují dosažení vysoké rychlosti. Jsou určeny pro krátké i dlouhé tratě. Mizuno Wave Rider 20 G-TX jsou velmi kvalitní běžecké boty, které ocení i zkušenější sportovci.

Co potěší

 • Vysoký komfort při nošení
 • Vodotěsný svrchní materiál (Gore-Tex)
 • Boty do každého počasí
 • Mezipodešev dostatečně tlumí nárazy
 • Vhodné i pro rychlostní běh
 • Odolné provedení
 • Vhodné pro rekreační běhání, ale i pro trénink nebo závody
 • Nízká hmotnost

Co zamrzí

 • Materiál Gore-Tex trochu snižuje prodyšnost

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: Pánské od 2150 Kč / Dámské od 1953 Kč

Pánský model Dámský model

#5 Adidas Galaxy Trail (od 850 Kč)

Pro rekreační nebo kondiční běhání v přírodě

 Recenze Adidas Galaxy Trail  Tyto běžecké boty v naší recenzi budou mít na sobě tři notoricky známé proužky. Pocházejí totiž od německé značky Adidas, která patří mezi nejvýznamnější výrobce sportovních potřeb a oblečení na světě. Tyto boty na první pohled zaujmou velmi pěkným designem kombinujícím pastelových barev a patří mezi nejprodávanější běžecké boty u nás.

Jedná se o boty trailové – tedy určené především pro nezpevněné cesty. Jsou skvělé pro běhání na lesních cestách, pěšinách apod. Podrážka má vysokou přilnavost a ochrání vaše nohy v obtížnějším terénu i na kluzkých površích. Svrchní část boty je z prodyšné tkaniny, která zabrání přehřívání chodidla. Adidas Galaxy Trail W BA8341 disponuje také pružnou mezipodešví.

Tyto boty jsou výbornou variantou pro rekreační nebo kondiční běhání v přírodě. Speciálně tvarovaná podešev zajišťuje skvělé vlastnosti při náhlých změnách směru běhu nebo na nerovném povrchu.

Co potěší

 • Povedený design
 • Výborné pro běhání na nezpevněných, přírodních cestách
 • Podrážka s vysokou přilnavostí
 • Prodyšný svrchní materiál
 • Odolné provedení
 • Nízká cena

Co zamrzí

 • žádná větší negativa

NAŠE HODNOCENÍ: 4.8 out of 5 stars (4,8 / 5) CENA: Pánské od 1102 Kč / Dámské od 850 Kč

Pánský model Dámský model

#6 Nike T-LITE XI (od 999 Kč)

Nejlepší pro začínající běžce, TOP do 1000 Kč

 Recenze Nike T-LITE XI  Test běžeckých bot ukončíme cenově dostupným a velmi oblíbeným pánským i dámským modelem americké značky, kterou jistě netřeba nikomu představovat. Tyto boty mohou reprezentovat velmi výhodné řešení pro začínající a rekreační běžce, kteří prozatím nechtějí vyloženě jednoúčelovou obuv. Nike T-LITE XI mají vzhled klasických tenisek a poměrně univerzální využití pro volnočasové aktivity.

Oceníte je však také jako tréninkové běžecké boty. Tvoří je gumová podešev a svrchní materiál kombinuje kůži a látku. Boty jsou však také opatřeny mezipodešví ze speciální látky „phylon“, která má velmi dobré tlumící vlastnosti. Při běhu tak bude váš došlap lehčí a měkčí.

Boty jsou také opatřeny perforací po bocích, která pomáhá lepšímu odvětrávání, a jsou velmi lehké, což je při běhu zásadní.

Nike T-LITE XI nabízejí za výhodnou cenu dobré vlastnosti, pohodlí i odolnost a mohou být skvělou startovní obuví pro běhání.

Co potěší

 • Nízká hmotnost
 • Lehká, dobře pružicí podrážka
 • Mezipodešev z materiálu tlumícího nárazy
 • Velmi dostupná cena
 • Vhodné pro běhání, ale i pro každodenní nošení
 • Pěkný, jednoduchý design

Co zamrzí

 • Na patě jsou poněkud tvrdší

NAŠE HODNOCENÍ: 4.6 out of 5 stars (4,6 / 5) CENA: Pánské od 999 Kč / Dámské od 819 Kč

Pánský model Dámský model
0 Sdílení

Přidat komentář

TOPlist
0 Sdílení
Sdílet
Tweet
Pin