Sport / outdoor

Nejlepší běžecké boty (test a recenze 2023)

Nejlepší běžecké boty Běh patří k nejpřirozenějším druhům pohybu. Člověk je skvěle uzpůsoben především pro vytrvalostní tratě a běh patří odedávna k nejzákladnějším sportovním disciplínám a byl také jedinou disciplínou, ve které se závodilo na prvních Olympijských hrách v roce 776 př. n. l. Tehdy atleti běhali bosí, ale dnes je přece jen jiná doba. Proto se vám v tomto článku pokusíme pomoci vybrat co nejlepší běžecké boty, které vám budou sloužit na stovkách kilometrů.

Kvalitní běžecké boty by měly představovat elementární výbavu pro každého, kdo se chce běhání věnovat – ať už vážněji nebo jen kondičně či rekreačně. Boty představují důležitou oporu nohy, dokážou zabránit zranění při špatném došlápnutí a snižují zatížení, které je při běhu vyvíjeno na klouby. Nekvalitní boty vám možná pomohou ušetřit pár stovek, ale dost možná zaplatíte svým zdravím. Trpět budou vaše klouby i nožní klenba.

Je pochopitelné, že ne každý – zvlášť na začátku – chce investovat do speciální obuvi horentní částku. Proto jsme pro vás připravili recenzi běžeckých bot, do které jsme vybrali obuv v různých cenových kategoriích. Od cenově velmi dostupných až po modely, které ocení zejména náročnější a zkušenější běžci. Do výběru jsme samozřejmě zahrnuli boty pánské i dámské. Vybrat si tak může úplně každý.

Test nejlepších bot na běhání podle redakce

ProduktHodnoceníCena (od)
1.Nike Air Zoom Pegasus 39
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3050 KčPánské

Dámské
2.Asics Gel-KAYANO 28
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3000 KčPánské

Dámské
3.adidas Ultraboost 22
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3700 KčPánské

Dámské
4.On Running Cloudflow 3
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4000 KčPánské

Dámské
5.Nike ZoomX Vaporfly Next% 2
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6000 KčPánské

Dámské
6.Asics Fuji Lite 3
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2500 KčPánské

Dámské
7.Salomon Pulsar Trail
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]2900 KčPánské

Dámské
8.Mizuno Wave Rider 26
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4000 KčPánské

Dámské

Jaké jsou nejlepší běžecké boty podle nás na trhu?

 1. Nike Air Zoom Pegasus 39 – nejlepší běžecké boty pro většinu lidí
 2. Asics Gel-KAYANO 28 – nejlepší běžecké boty v oblasti podpory a stability
 3. adidas Ultraboost 22 – nejlepší boty na pravidelné běhání
 4. On Running Cloudflow 3 – nejlepší běžecké boty s největším tlumením
 5. Nike ZoomX Vaporfly Next% 2 – nejlepší závodní běžecké boty
 6. Asics Fuji Lite 3 – nejlepší běžecké boty do přírody
 7. Salomon Pulsar Trail – nejlepší běžecká bota s vysokým tlumením (do terénu)
 8. Mizuno Wave Rider 26 – TOP běžecké boty značky Mizuno

Jak vybrat běžecké boty?

Jaké koupit běžecké boty, abyste později nezažili rozčarování a nemuseli litovat utracených peněz? Ačkoli jsme vám v naší recenzi představili velmi kvalitní modely, mezi nimiž byste mohli najít svého favorita, jednoznačná odpověď neexistuje.

Záleží na mnoha faktorech, včetně vašich preferencí a potřeb, ale také například na stavbě nohy. Přinášíme vám proto kromě recenzí i průvodce, ve kterém se dozvíte, na co se při výběru zaměřit, abyste zvýšili své šance na úspěšný nákup.

Oranžové běžecké boty

Výhody a nevýhody běžeckých bot

Běžecké boty představují sportovní obuv určenou především pro aktivity spojené s běháním, ať už rychlostním nebo vytrvalostním. Existuje velký výběr druhů, které se liší podle vhodnosti do určitého prostředí a terénu, podle konkrétní běžecké disciplíny, ale i podle anatomických potřeb uživatele (došlap apod.). Spousta lidí si však běžecké boty oblíbila i pro denní nošení. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Výhody:

 • Nízká až velmi nízká hmotnost
 • Vysoká míra tlumení
 • Dostatečná odolnost, případně i nepromokavost (v závislosti na konkrétním typu)
 • Obvykle dobrá prodyšnost
 • Dámské i pánské modely, obrovský výběr

Nevýhody:

 • Design je sportovně laděný a nemusí být ideální pro některé civilní příležitosti
 • Některé mohou být méně pohodlné než civilní obuv
 • Ceny kvalitních běžeckých bot mohou být vyšší

Rozdělení běžeckých bot

Začneme rozdělením běžecké obuvi – a to hned z několika hledisek. Vybrat si správný typ je zcela zásadní. Každé boty jsou totiž určeny do jiných podmínek, pro jiný povrch nebo rozdílné účely.

Dělení podle povrchu

Silniční

Běžecké boty se rozlišují především podle povrchu, pro který jsou určeny. Nejběžnější variantu představují boty silniční (ROAD), určené pro zpevněné, rovné a kvalitní povrchy, jako jsou silnice, běžecké dráhy apod.

Tento typ běžeckých bot je zpravidla nejlevnější, má poměrně univerzální použití a hodí se i pro běžné každodenní nošení. Podešev je zpravidla hladká nebo málo strukturovaná, boty bývají lehké a mívají měkčí a velmi dobře prodyšnou svrchní část. Výrazné je také tlumení nárazů. Nevýhodou je nižší odolnost a horší vlastnosti v terénu.

Trailová a krosová obuv

Tyto typy běžeckých bot jsou určeny do terénu. Některé modely se uplatní na polních cestách a lesních stezkách, jiné obstojí i v opravdu náročném – například skalnatém terénu. Podešev bývá výrazně strukturovaná a odolná. Pevnější je zpravidla také svrchní část.

Krosové a trailové boty by měly poskytovat stabilitu a chránit chodidlo zespoda před nerovnostmi terénu, ale také jej zpevnit kvůli snížení rizika podvrtnutí kotníku nebo jiného zranění. Obuv tohoto typu bývá o něco těžší, ale podstatně odolnější než silniční a většinou disponuje i ochranou proti vodě apod., což ovšem poněkud snižuje její prodyšnost. Krosové a trailové boty by měly obstát i v kluzkém prostředí, například v blátě.

Samozřejmě existují také boty univerzální, které v sobě kombinují vlastnosti optimální jak pro přívětivé, rovné povrchy, tak do terénu.

Trailové běžecké boty

Dělení podle účelu

Tréninková obuv

Tento typ je někdy nazýván „objemovou obuví“, protože musí především vydržet velké množství naběhaných kilometrů a přitom stále udržet nohu v pohodlí, podporovat ji, dobře tlumit nárazy a chránit před zraněním.

Závodní obuv

Důraz je kladen na lehkost a rychlost. Na trati vám takové boty prospějí, ale při delším výběhu (natož v terénu) by vás příliš dobře nepodržely. Jsou méně odolné i méně tlumené.

I nášlap je důležitý!

Taky stavba nohy hraje roli při výběru bot. Chodidlo je při běhu během dopadu vystaveno vysokému tlaku (několikanásobek tělesné hmotnosti), volba správné obuvi je proto stěžejní pro ochranu šlach, vazů a kloubů.

Neutrální došlap

Pokud máte neutrální došlap, můžete si gratulovat. Jedná se o nejvýhodnější a nejzdravější možnost. Noha dopadá na patu a tlak plynule přechází na špičku – při tom všem jsou chodidla a kotníky v rovině. Vybrat boty pro vás bude jednodušší, protože nepotřebujete žádné speciální úpravy.

Supinace

Pokud se vám chodidlo při došlapu vychyluje směrem ven, mluví se o supinaci. Supinace se typicky pojí s vyšší klenbou anebo nohama do „O“. Vhodné jsou boty s pevnější vnější stranou podešve. Některé modely bot se zaměřují právě na běžce se supinací.

Pronace

V tomto případě se chodidlo vyvrací směrem dovnitř. Je tedy vhodné zvolit boty s posílenou stabilitou na vnitřní straně podrážky. Pronace se pojí s nohama do „X“ a také nižší klenbou nebo plochými chodidly.

Běhání

Ploché nohy nebo vyšší klenba

V případě, že máte klenbu v normálním stavu, můžete si pořídit obuv bez speciálních vylepšení nebo úprav. V případě snížené, nebo naopak vyšší klenby je však vhodné věnovat výběru zvýšenou pozornost.

Pro nízkou klenbu jsou vhodné pevné a stabilní boty bez polstrování, které jsou zesílené zejména na vnitřní straně podrážky. Pro vyšší klenbu se hodí polstrované boty, které omezují supinaci.

Tlumení dopadu – raději více, či méně?

Kvalitní tlumení dopadu patří k nejdůležitějším vlastnostem běžecké obuvi. Existuje však nějaká univerzální odpověď na otázku, jaká míra tlumení je ideální? Vcelku očekávatelně to tak jednoduché nebude. Míra tlumení by se měla odvíjet od konkrétních potřeb…

Například při běhání po tvrdém, rovném povrchu je vysoká míra tlumení velmi důležitá. Běh po asfaltu nebo dlažbě není příliš přirozený a noha může trpět. Proto by měly být silniční modely běžeckých bot velmi dobře tlumené. Pokud běháte v přírodních podmínkách a terénu, nejsou nohy vystavovány takovému náporu.

Velký rozdíl v potřebách taky může být mezi vytrvalostními běhy a sprintem anebo mezi rekreačními a pokročilými běžci. Zkušený běžec možná zvolí menší tlumení, protože mu bota naopak umožní efektivnější odrážení a malé, ale v závodech třeba i významné časové zisky.

Tlumení by tedy mělo odpovídat konkrétním nárokům. Silně tlumená obuv bude pohodlnější, velmi vhodná pro rekreační nebo začínající běžce, na dlouhých tratích a samozřejmě na nepřírodním zpevněném povrchu (silnice, cyklostezky apod.).

Stabilita běžecké obuvi

Jedním z parametrů běžecké obuvi je i podpora stability. Ta bývá poněkud výraznější u krosových bot určených do terénu. Přehnaný důraz na podporu stability ale nemusí být automaticky žádoucí výhoda. Naopak. Stabilnější boty bývají méně flexibilní, hůře se přizpůsobují chodidlu a omezují jeho přirozený pohyb a odvíjení došlapu.

Cena kvalitních běžeckých bot

Kvalitní běžecké boty nejsou zrovna levná záležitost, ale stejně jako u každého jiného zboží existují i v tomto případě různé cenové relace. Rozmanitost sortimentu běžecké obuvi je natolik značná, že si jistě zvládnete vybrat, ať už jsou vaše nároky a požadavky na kvalitu nebo cenu jakékoli.

✅ Běžecké boty do 1000 Kč

I pod hranicí 1000 Kč můžete pořídit běžeckou obuv – dokonce zde tu a tam najdete i produkty dobře znějících značek, například Nike či Adidas. Nepůjde samozřejmě o boty nejvyšší úrovně, přesto můžete být s kvalitou spokojeni, pokud do výběru správného modelu investujete trochu času a úsilí. Běžecké boty do tisíce korun budou vhodné především pro rekreační a méně náročné použití.

✅ Běžecké boty do 3000 Kč

V této ceně najdete obrovský výběr a spoustu velmi oblíbených modelů. Můžete se těšit na značky jako Nike, Adidas nebo třeba i Salomon, Mizuno či Inov-8. U těchto výrobců lze očekávat vysokou kvalitu a promyšlené zpracování. Běžecké boty do 3 tisíc uspokojí i náročnější či pokročilejší uživatele.

✅ Běžecké boty nad 3000 Kč

Je zřejmé, že více než tři tisíce investují do bot buď velmi zapálení a zkušení běžci anebo nároční uživatelé. Tomu odpovídá i výběr. Sortiment je i tentokrát vynikající a zahrnuje prestižní i specializované značky. Najdete zde i modely určené pro aktivní a profesionální sportovce.

Nejlepší značky běžeckých bot

A na závěr k samotným značkám. Každá značka běžecké obuvi má své typické rysy a charakteristiky, kterých se u svých modelů většinou drží. Pojďme se podívat na nejznámější výrobce.

Adidas

Boty této značky jsou zpravidla užší a budou vyhovovat především běžcům s úzkým, delším chodidlem. Svršek bývá flexibilní a přilnavý. K nejoblíbenějším modelům (kromě těch v naší recenzi) patří např. Adidas UltraBOOST (určeno pro neutrální běžce, nejprodávanější model), SolarBOOST nebo Adidas Adizero Boston Boost (což jsou velmi lehké běžecké boty).

Nike

Zámořská značka Nike jde vstříc spíše širším chodidlům, ale jinak se její modely od sebe značně liší. Mezi oblíbené modely patří: Air Zoom Pegasus, Infinity React, Zoom Fly.

Zobrazit nejlepší běžecké boty Nike.

Asics a Mizuno

Obě značky jsou sice japonské, ale jsou rozdílné. Mizuno sází na širší provedení, Asics bývá útlejší a velmi dobře zpevňuje nohu.

Brooks

Brooks je americká značka, která na první příčku klade komfort. Její boty jsou skutečně pohodlné, ale mívají vyšší hmotnost.

Solomon

Francouzská značka Solomon nabízí velmi odolné, terénní boty s pevným svrškem. Ideální volba pro trail running.

Nejprodávanější dámské běžecké boty

Nejprodávanější dámské běžecké boty podle portálu Heureka.cz

Nejprodávanější pánské běžecké boty

Nejprodávanější pánské běžecké boty podle portálu Heureka.cz

A kam dál? Podívejte se například na náš výběr běžeckých pásů nebo na nejlepší čelovky na běhání.

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nových běžeckých bot. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem bot na běhání na trhu.
0 Sdílení