Sport / outdoor

Nejlepší běžecké boty Nike: TOP 6 modelů podle recenzí a testů

Nejlepší běžecké boty Nike

Hledáte co nejlepší běžecké boty Nike? V našem dnešním článku se zaměříme právě na tuto notoricky známou a nesmírně populární značku a pokusíme se vás co nejdůkladněji zasvětit do jejího sortimentu běžecké obuvi. Řekneme si něco o značce samotné a potom vám představíme jednotlivé modelové řady, které jsou v současnosti k dostání. Zaměříme se i na různé parametry a specifické vlastnosti, podle nichž se můžete při výběru orientovat.

Boty Nike představují špičku v kategorii sportovní obuvi. Výhodou je extrémně široký sortiment, který zahrnuje stejně tak cenově dostupnější modely, jako exkluzivní kousky pro náročné sportovce a fajnšmekry. Můžete si tedy vybrat podle vlastních možností a požadavků a s kvalitou (resp. s poměrem ceny a kvality) budete jistě spokojení.

V naší recenzi běžeckých bot Nike se dozvíte především obecné informace o modelových řadách a způsobu výběru tohoto typu obuvi. Pokud se chcete dozvědět víc o konkrétních modelech, skvělou pomocí mohou být uživatelské recenze běžeckých bot Nike anebo odborné testy. Na internetu jich jistě najdete dostatek.

Nejlepší běžecké boty Nike na trhu

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Nike Zoom Fly 3


Taky dámský model
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3999 Kč Číst recenze
#2Nike Air Zoom Pegasus 36

 Pro každodenní použití 

Taky dámský model
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2250 Kč Číst recenze
#3Nike ZoomX Vaporfly Next%

 Nejrychlejší, nejlehčí (unisex) 
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6999 Kč Číst recenze
#4Nike ZOOM WINFLO 6

 Nejpohodlnější (pánské) 
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2337 Kč Číst recenze
#5Nike Air Zoom Vomero 14

 Doporučuje runnersworld.com (dámské) 
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2520 Kč Číst recenze
#6Nike Free RN 5.0

 Pro minimalisty 

Taky pánský model
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1680 Kč Číst recenze

Jak vybrat běžecké boty Nike

Podle čeho vybírat běžecké boty? A konkrétně boty značky Nike? V našem průvodci se zaměříme na modelové řady, výrobní materiály, přizpůsobení obuvi ke konkrétnímu povrchu nebo terénu i na výběr obuvi podle individuálních potřeb. V první řadě si však pojďme říct něco o samotné značce Nike.

Společnost Nike

Dalo by se říct, že fajfka či chcete-li vlnovka (v angličtině nese logo název „swoosh“), kterou značka Nike používá jako své logo, je dnes už takřka univerzálně srozumitelným symbolem. Koneckonců provází tuto značku prakticky od jejího založení v roce 1971.

Společnost sice technicky vzato vznikla už v roce 1964 – založil ji profesionální sportovec Philip Knight se svým trenérem. Až v roce 1971 však dostala své nynější jméno a s ním taky zmíněné logo. Navrhla jej jistá Carolyn Davidson, toho času teprve studentka grafiky, a dostala za něj prakticky symbolickou částku v podobě 35 dolarů. Název Nike je odvozen od jména řecké bohyně vítězství. Logo pak má ztvárňovat její křídlo.

V současné době se společnost Nike věnuje výrobě širokého spektra sportovních oděvů a potřeb a spadá pod ní několik dalších velevýznamných dceřiných značek – jako je například Converse nebo Umbro. Běžecká obuv je sice jen jedním z mnoha odvětví, kterými se samotná značka Nike zabývá, ale patří mezi primární.

Jak vybrat běžecké boty Nike

Boty podle terénu

Při výběru běžeckých bot (nejen značky Nike) je velmi důležité, v jakém typu terénu a prostředí se budete pohybovat. Pokud zvolíte obuv, která je pro dané podmínky „stavěná“ poběží se vám mnohem lépe, dosáhnete většího komfortu, lepších výsledků a omezíte negativní dopady na zdraví chodidla či kloubů.

???? Nike Road aneb silniční běžecké boty

Silniční běžecké boty patří k nejdůležitějšímu sortimentu značky Nike. Jsou určeny pro běh na zpevněných a upravených površích, jako jsou asfaltové a betonové cyklostezky, silnice apod. Jde o praktické boty, které jsou vhodné i pro každodenní běžné použití.

Při výrobě silniční běžecké obuvi klade značka Nikde důraz na kvalitní odpružení, které ochrání klouby i chodidla a na maximální možnou absorpci nárazů – to se však tomuto výrobci daří skloubit s minimální hmotností boty. Jde o velmi elegantní modely, které na první pohled vyvolávají dojem lehkosti a rychlosti. Poskytují přitom dostatečný komfort i při dlouhodobém nošení.

Některé modely se zvlášť zaměřují na zvýšenou úroveň trakce a poskytují lepší podmínky například na namrzlých nebo mokrých površích. Často se setkáte i s reflexními prvky. Ty by na botách rozhodně neměly chybět, zejména pokud rádi běháte večer nebo i v horším počasí (a tedy při snížené viditelnosti).

Hmotnost silničních bot Nike se nejčastěji pohybuje v rozmezí 6 až 9 uncí, což je cca 170 až 250 g. Jde tedy o poměrně velmi lehkou obuv.

→ Důležitým ukazatelem je zde parametr, který se v angličtině nazývá Heel to Toe Drop. Jde o rozdíl mezi výškou horního okraje podešve u paty a v oblasti palcového kloubu. Tento rozdíl je nejčastěji 0-8 mm. Vyšší rozdíl je poskytuje lepší odpružení a je vhodnou volbou, pokud při běhu dopadáte více na patu nebo trpíte problémy s achillovkou. Nižší rozdíl poskytne lepší kontakt s vozovkou a je vhodnější pro běžce, kteří dopadají spíše na střed nebo špičku chodidla.

???? Mezi nejoblíbenější silniční běžecké modely značky Nike patří modely jako: Nike Downshifter 7, Nike Revolution 4, Nike Air Zoom Pegasus 35, Nike Zoom Fly Flyknit, Nike Zoom Fly.

???? Nike Trail – běžecké boty do „terénu“

Pokud vás příliš neoslovuje běh po městských stezkách nebo silnicích a raději zabloudíte do přírodnějšího prostředí, měla by tomu odpovídat i vaše sportovní obuv. Silniční boty by byly v takových podmínkách vystaveny vysoké zátěži. A taky pro vaše nohy a lepší pocit z běhání bude jistě výhodnější zvolit více terénní (trailové) boty Nike.

Tyto boty rozeznáte od silničních na první pohled. Mají robustnější podrážku s mnohem výrazněji strukturovaným vzorem. Nike nabízí trailové boty pro muže i ženy, pro naprosté začátečníky i pro pokročilé. Stejně tak můžete sáhnout po modelech subtilnějších, určených do mírnějšího terénu, ale i po botách, které obstojí i v divočejším terénu.

Nike se u trailové obuvi snaží o optimální rovnováhu mezi odolnosti a dostatečnou bezpečností (odpružení, zpevnění nohy apod.) a zároveň zachováním komfortu, lehkosti (ačkoli váha je vyšší než u silniční obuvi) a elegantního, civilnějšího vzhledu.

Nike klade u trailových bot důraz na vynikající trakci, tlumení nárazů i další faktory, ale taky design. Optimálních vlastností dosahuje velmi promyšlenou kombinací nejvhodnějších materiálů a funkčních prvků. Typická je taky mírně rozšířená přední část, která umožní hladší a jistější došlap například při běhu z kopce.

???? Mezi nejoceňovanější trailové běžecké boty Nike patří: Nike Air Zoom Wildhorse 5, Nike Air Zoom Terra Kiger 4, Nike Air Zoom Wildhorse 4, Nike Air Zoom Terra Kiger 5 nebo Nike Air Zoom Pegasus 36 Trail.

kvalitní běžecké boty Nike

Technologie a materiály

Nike má na svém kontě celou řadu patentovaných technologií, které společnost sama vyvinula a používá při výrobě své běžecké obuvi. Podobně se můžete u bot Nike setkat s řadou různých materiálů. Pojďme se podívat alespoň na některé možnosti. Při výběru se pak snáze zorientujete a lépe pochopíte, co si pod obvykle ryze abstraktními názvy a pojmy představit.

 • EVA – Jde o poměrně známý a hojně užívaný pěnový materiál, který se uplatňuje při výrobě podešví, resp. tlumících prvků, sportovní obuvi. Najdete ho často i botách Nike, ale spíše u nižších řad. Tento materiál má sice velmi dobré vlastnosti, ale dnes už nejde o první ligu. Přesto můžeme mluvit o dobré variantě v rámci cenově dostupnějších modelů.
 • Phylon – Tento materiál bychom mohli označit za pokročilejší variantu předchozího (EVA). Používá se ke stejným účelům (podešev, mezipodešev), ale je výrazně lehčí a zároveň odolnější. Má špičkové tlumící vlastnosti. Nevýhodou je snad jen vyšší cena.
 • Lunarlon – Další pokročilá technologie s tlumícími účinky, která zvyšuje komfort při došlapu. Jde o technologii přímo z dílny značky Nike.
 • Cushlon – Technologie, která kombinuje gumu a phylon za účelem zlepšení vlastností při odrazu a dopadu. Stejně jako EVA, phylon a lunarlon je i cushlon používán především u mezipodešví.
 • Duralon Blown Rubber – Měkký gumový materiál, který se používá v přední části podešví některých běžeckých bot Nike.
 • BRS 1000 Carbon Rubber – Velmi odolný materiál, který výrazně zpevňuje podešev a chrání ji před mechanickým opotřebením a poškozením. Boty Nike s touto technologií dosahují vyšší životnosti.
 • Waffle – Jde o další specialitu z dílny Nike, a to navíc poměrně ikonickou. Waffle je technologie výroby podešve, která vznikla už v roce 1974, ale u řady běžeckých modelů se s ní můžete setkat dodnes.
 • Flyknit – Tato technologie Nike se používá pro svrchní vrstvu běžeckých bot. Tkanina dosahuje vysoké prodyšnosti a pružnosti i pevnosti.
 • Nike Air – Jde o speciální vzduchovou kapsli, se kterou se můžete setkat v zadní části některých běžeckých bot Nike. S touto technologií dosahují boty vysoké pružnosti a tlumení dopadů, aniž by došlo k navýšení hmotnosti nebo omezení odolnosti či pohodlí.
 • Nike ZoomX – Pěna, která dosahuje bezkonkurenční pružnosti. Zároveň je lehká a měkká. Umožňuje maximalizovat rychlost běhu.
 • Nike Free – Boty s touhle technologií jsou zaměřené na maximální volnost pohybu a přizpůsobení se chodidlu běžce. Jde o speciální drážky v podrážce, které umožní využít veškerý rozsah pohybu chodidla.

Video

Jak vybrat boty na míru?

Při výběru obuvi není důležitý jen okolní terén nebo další vnější podmínky. Orientovat byste se měli taky podle svého běžeckého stylu a vlastní anatomie. Už jsme se zmínili o tom, že pokles podešve v přední části (Heel to Toe Drop) by měl odpovídat vašemu došlapu. Dalším významným faktorem je pohyb nohy a kotníků – mluvíme přitom o supinaci, pronaci nebo neutrálním došlapu.

Při pronaci dochází k vtlačování kotníků směrem k sobě. Jde o přirozený a účinný mechanismus tlumení, ale u některých lidí je velmi výrazný. Poznáte to zejména podle více opotřebených a sešlapaných vnitřních stran bot. Při výraznější pronaci je vhodné zvolit obuv, která bude tento specifický došlap reflektovat (nebo i kompenzovat). Při supinaci je naopak většina váhy rozložena na vnějších stranách chodidel.

Pro osoby s nadměrnou pronací jsou konstruovány například boty Nike Air Zoom Structure 22. Pro neutrální došlap pak Nike Epic React Flyknit 2, Nike Joyride Run Flyknit případně Nike Air Zoom Pegasus 36.

Největší konkurenti

Mezi nejsilnější konkurenty v kategorii běžecké obuvi (a nejen zde) patří především německá značka Adidas, která nabízí srovnatelně široký sortiment i kvalitu. Zejména v rámci silniční běžecké obuvi si pak dobře vedou i značky Reebok nebo Puma. Dalšími významnými výrobci běžecké obuvi jsou značky jako Asics, New Balance, Brooks apod.

Nejčastější otázky nakupujících

Lze trailové boty Nike používat i na silnicích nebo v tělocvičnách?

Běžecké boty Nike určené do terénu (Nike Trail) jsou skutečně vhodné především pro použití na neupravených površích, případně v přírodním prostředí. Pro použití na silnicích jsou tyto boty zbytečně těžké a robustní a neumožní vám dosáhnout takové rychlosti jako silniční modely, které jsou pro zpevněné cesty perfektně přizpůsobené. Vzhledem k výrazné struktuře podrážky nejsou trailové boty vhodné ani do tělocvičen.

Stejně tak není ideální používat silniční boty Nike v terénu. Nedisponují tak výraznými bezpečnostními prvky, navíc se rychleji opotřebí. Pokud běháte v obou typech prostředí, je nejvýhodnější investovat do dvou párů – silničního i trailového.

Lze běžecké boty Nike použít i pro běžné denní nošení nebo třeba turistiku?

Běžecké silniční boty Nike jsou díky elegantnímu designu a lehkosti docela dobře použitelné i pro běžné, každodenní nošení a poskytnou dobré pohodlí. Trailové modely se pak uplatní i při lehčí turistice. Pro náročnější turistiku je ale vhodnější zvolit specializovaný typ obuvi, který poskytne ty správné vlastnosti.

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Nike Zoom Fly 3


Taky dámský model
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3999 Kč Číst recenze
#2Nike Air Zoom Pegasus 36

 Pro každodenní použití 

Taky dámský model
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2250 Kč Číst recenze
#3Nike ZoomX Vaporfly Next%

 Nejrychlejší, nejlehčí (unisex) 
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]6999 Kč Číst recenze
#4Nike ZOOM WINFLO 6

 Nejpohodlnější (pánské) 
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2337 Kč Číst recenze
#5Nike Air Zoom Vomero 14

 Doporučuje runnersworld.com (dámské) 
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]2520 Kč Číst recenze
#6Nike Free RN 5.0

 Pro minimalisty 

Taky pánský model
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1680 Kč Číst recenze
0 Sdílení