Sport / outdoor

Nejlepší hlásiče záběru: TOP 5 produktů podle recenzí a testů

nejlepší hlásiče záberu
Chceš-li být šťastný jeden den, opij se. Chceš-li být šťastný týden, ožeň se. Chceš-li být šťastný celý život, staň se rybářem. Většina rybářů by zajisté souhlasila minimálně s poslední částí tohoto okřídleného přísloví, které se vyskytuje v četných parafrázích pro různé koníčky. Rybařina je však celoživotní vášeň, o tom není sporu.

Někteří rybáři kráčejí ryze tradičními cestami, které jsou často trnité. Jiní si toto hobby rádi zpříjemní moderními pomůckami a dopřejí si více komfortu. Jistě jim to nelze mít za zlé. Důležitá je radost z rybolovu. Velkým moderním pomocníkem pak mohou být elektronické signalizátory záběru. Takzvané „pípáky“. V dnešním článku se podíváme právě na to, jak vybrat nejlepší hlasiče záběru pro rybaření a jak může tato pomůcka zvýšit efektivitu či pohodlí při rybaření.

Nejlepší hlásiče záběru pro rybáře na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1DAM Hlásič B Alert W/Snag Ears Akce 1+1 zdarma
Nejlepší volba pro většinu lidí
✔️ Jasná modrá LED dioda
✔️ Odnímatelné záchytné uši
✔️ 7 úrovní hlasitosti včetně tichého režimu
📌 od 500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2NGT Hlásič Bite Alarm JHA AKCE 1+1 ZDARMA!
Cena / výkon
✔️ Spolehlivý a voděodolný indikátor záběru
✔️ Nastavení hlasitosti
✔️ Napájení na 9 V baterii, která zajišťuje dlouhou životnost
📌 od 400 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#3Delphin Memory 9V
✔️ Zapamatuje si všechny nastavení i po vypnutí či výměně baterií
✔️ Samozřejmostí je signalizace zpětného záběru.
✔️ S možností nastavit citlivost, hlasitost i samotný tón
📌 od 425 Kč
⭐ 93 % Číst recenze
#4Delphin Signalizátor Runer 9V
✔️ Světelná a zvuková signalizace záběru
✔️ Signalizace zpětného záběru
✔️ Vysoká citlivost záběru
📌 od 375 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#5Signalizátor záběru na lov kaprů Carp Spirit
✔️ Signalizátor záběru s LED diodou, která svítí 20 sekund po záběru
✔️ Vhodný i do špatného počasí
✔️ Regulace hlasitosti a tónu
📌 od 200 Kč
⭐ 87 % Číst recenze

Jak vybrat hlásič záběru pro rybáře

Při výběru hlásiče záběru se vyplatí vědět, jak tyto pomůcky fungují a kde a jak se dají nejlépe využít. Měli byste mít přehled i o základních technických parametrech a vlastnostech. S výběrem vám mohou v neposlední řadě pomoci i uživatelské recenze hlásičů záběru.

Co je to hlásič záběru a jak funguje?

Hlásiče neboli signalizátory záběru patří mezi praktické pomůcky pro rybolov a obvykle nechybí ve výbavě přinejmenším náročnějších rybářů. Jak název napovídá, jde o zařízení, která mají za úkol vás upozornit, pokud se ryba chytí na nastraženou návnadu. Takovou chvíli není radno propásnout, protože za vlasec může zrovna tahat kapitální kousek.

Číhátka a policajti vs. moderní technologie

První a dosud nezřídka používané signalizátory záběru jsou pouhé mechanické, velmi jednoduché pomůcky. Zejména starší generace rybářů, vyznavači „old school“ rybaření a odpůrci moderních technologií na ně stále nedají dopustit. Tyto pomůcky jsou v rybářské hantýrce označovány jako číhátka nebo policajti.

Úplně nejjednodušší číhátko je kolečko z nějakého výrazného materiálu, které se prořízne a nasadí na kmenový vlasec pod špičkou prutu a nechá se zde prověšené viset. Dokáže zareagovat i na nejjemnější rybí zatahání. Oblíbenou volbou je pak policajt, který má podobu balónku ve výrazných barvách.

Tato číhátka lze běžně v rybářských potřebách pořídit doslova za pár desítek korun. Policajti nejčastěji stojí mezi 20 až 50 Kč. Jde tedy o zcela minimální investici, která se přitom může parádně vyplatit. Ostatně, tato metoda je osvědčená již řadou generací. Při lovu na položenou v jarním nebo podzimním období berou ryby zvolna a číhátko vám může zachránit krásný úlovek a zefektivnit rybolov.

Náš tip: Nejlepší rybářské echoloty a sonary

Moderní elektronické hlásiče

Jednoduchá mechanická číhátka mají i své nevýhody. Například se mohou při záběru omotat kolem prutu, což zápolení s rybou znesnadní. U silnějších vlasců taky nemusí být citlivost číhátka dostatečná. A pak je tu samozřejmě ten problém, že mechanická číhátka vyžadují soustavnou pozornost rybáře.

Pokud však lovíte na větší množství prutů a po dlouhou dobu, pozornost se může snadno otupit. Zde vám však mohou skvěle vypomoci moderní elektronické hlásiče. Ty už de facto dokážou sledovat dění za rybáře a ten se tak může při dlouhém rybolovu věnovat i jiné činnosti nebo si i zdřímnout či odskočit, aniž by cokoli propásl.

Těchto moderních signalizátorů existuje velké množství typů a variací. V principu však sestávají z detektoru připojovaného k prutu a signalizátoru, který může vydávat světelné, zvukové nebo kombinované signály.

Co je to příposlech?

Příposlech je vlastně vzdálený signalizátor, který umožní vnést do rybolovu nečekané pohodlí a možnosti. Můžete si od prutu odskočit i na poměrně značnou vzdálenost, a přesto o nic nepřijdete. Příposlech vás o jakémkoli záběru informuje na vzdálenost desítek, ba i stovek metrů.

Chcete si jít udělat kávu do blízkého zázemí? Odskočit si pro něco do auta? Příposlech vám umožní vzdálit se od prutů, aniž byste museli například zvyšovat hlasitost signalizace a rušit tak ryby i ostatní rybáře v okolí.

Příposlech může mít dosah i 200 m a více. U některých je dosah i přes 1 km, i když něco takového v praxi sotva využijete. Na druhou stranu vysoký dosah umožní proniknutí i členitějším terénem. Příposlechy pak mívají barevně odlišené diody, abyste přesně věděli, na kterém prutu ryba zabrala. K sadě hlásičů vám tudíž stačí jediný příposlech.

Tyto pomůcky jsou bezesporu šikovné a komfortní. Pojí se s nimi však i jisté kontroverze. Zejména tradičnější rybáři mohou podobnými pomůckami opovrhovat. Jejich použití taky svádí k porušování rybářského řádu, který stanovuje, že rybář má být přítomen u svých prutů. Nicméně rozhodnutí, zda a jak budete příposlechy (i jiné moderní pomůcky) používat je pouze na vás. Někteří rybáři již na lovu preferují pohodlí a efektivitu.

rybaření na dva pruty

Pro koho jsou vhodné hlásiče záběru?

Obecně vzato je může využít prakticky každý rybář. Své uplatnění však najdou především při dlouhém rybolovu na položenou, kdy může rybář snadno ztratit ostražitost nebo si třeba i schrupnout. S příposlechy je možné i odejít od prutů. Opět šikovné při velmi dlouhém rybolovu.

Hlásiče jsou velmi užitečné při lovu na více prutů souběžně a mohou značně zefektivnit rybaření např. velmi opatrných ryb, což jsou nezřídka velké až trofejní kousky. Hlásiče představují osvědčenou metodu a rybáři, kteří je používají, vám zpravidla potvrdí, že přinášejí jasné výsledky.

A pro koho nemusejí být moderní hlásiče ideální? Například při kratším rybolovu s jedním prutem může jít o poměrně předimenzovanou pomůcku. Rovněž pokud si rádi rybaření užíváte se vším všudy a jde vám spíše o prožitek než měřitelný výkon, možná vám hlásič bude spíše překážet a kazit tradiční „romantiku“ a klid, které se s rybařením pojí.

Nevýhodou hlásičů je i vyšší cena oproti např. tradičnějším číhátkům. Signalizátory stojí stovky korun, pokročilejší sady a modely s příposlechy mohou vyjít na tisíce. Je tedy otázkou, zda se vám taková investice vyplatí.

Sady hlásičů a swingery

Princip elektronických hlásičů bývá podobný. V zásadě jde o magnet, na který reaguje snímač předávající signál procesoru, jenž aktivuje výstražný alarm – ať už světelný, či akustický. Hlásiče se často prodávají v sadách po dvou, třech i více. Součástí mohou být různé vidlice a variabilní stojánky, takže je možné pohodlně osadit několik prutů.

Další zajímavou možností je tzv. swinger. Představuje možnost zkombinování mechanického a elektronického hlásiče. Swinger se připevňuje mezi signalizátor a naviják a je schopný reagovat a poskytnout vizuální odezvu i při velmi jemných záběrech. Zároveň lze využít zvýšení hmotnosti a zajistit tak citlivou signalizaci při lovu v proudu a na velkou vzdálenost. Některé swingery mají světelnou signalizaci a skvěle se hodí pro noční rybaření.

Důležité a nastavitelné parametry

I když jsou hlásiče záběru v zásadě jednoduché pomůcky, moderní modely a sady mohou mít různé funkce a parametry, na které se vyplatí při výběru zaměřit a věnovat jim trochu pozornosti. Mezi důležité parametry patří…

Dosah

Dosah se týká přijímače/příposlechu, tedy zařízení, které budete mít u sebe, pokud se budete potřebovat vzdálit od prutů. Standardem je u solidních modelů dosah kolem 200 m, což je pro běžné použití dostačující hodnota. Dosah však může ovlivnit členitost terénu. Pokud rybaříte v náročném terénu nebo si tu a tam potřebujete odskočit na větší vzdálenost, můžete najít i výkonnější modely s dosahem i několikanásobně vyšším. Pochopitelně je zpravidla třeba počítat s vyšší cenou.

Citlivost

Citlivost je velmi důležitý parametr a u většiny „pípáků“ lze nastavit v určitém rozsahu či počtu kroků. K čemu to slouží? Například ve velmi klidné vodě oceníte vyšší citlivost, ale v proudu či při horším počasí nepotřebujete, aby hlásič neustále bzučel a svítil pokaždé, když za vlasec zatahá proud. Nastavuje se tedy, kolikrát se vnitřní magnet musí přiblížit čidlu pro spuštění zvukové či světelné signalizace.

Druh signalizace

U moderních hlásičů je možné se setkat s akustickou (pípání) či světelnou (diody) signalizací. Případně je možné kombinovat obojí. Světelnou signalizaci oceníte zejména při nočním rybolovu nebo v místě, kde nechcete rušit ostatní rybáře.

Kromě toho bývá u sad hlásičů i možnost odlišení signalizace u jednotlivých pípáků a tedy prutů. Například pro každý prut bude dioda jiné barvy. U příposlechu se rozsvítí dioda téže barvy, takže ihned víte, na který prut ryba zabrala. Podobně lze však nastavit i výšku tónu a takto zvukově odlišit jednotlivé pruty v případě akustické signalizace.

Náš tip: Nejlepší rybářské pruty

Hlasitost

Dalším nastavitelným parametrem je typicky hlasitost. Je logické, že hlasitost budete potřebovat dle okolností regulovat. Někdy opravdu nepotřebujete dělat diskotéku pro celou zátoku, ale jindy zas oceníte silnější tón.

rybaření kontrola

Napájení hlásičů záběru

Jak je to i signalizátorů záběru s napájením? Naprostá většina hlásičů stále využívá klasické článkové baterie. Mohou to být baterie AA či menší AAA, ale často se setkáte i s plochými články různého typu, například 23A a jinými.

Doporučuje se používat kvalitní baterie, které mají dostatečný výkon, a nestane se tudíž, že by stabilita výkonnosti a citlivosti pípáku kolísala. Výhodou článků je, že můžete mít dost náhradních a nemusíte řešit dobíjení v terénu. Na druhou stranu se nemusíte bát, že byste museli měnit baterie jak na běžícím pásu. Hlásiče jsou poměrně úsporná zařízení a baterie vydrží i týdny až měsíce.

Pro větší jistotu doporučujeme volit hlásiče, které disponují alespoň základní indikací stavu baterie. To abyste s vybitou baterií marně nečekali na signál.

Odolnost hlásičů záběru

Odolnost rybářského vybavení je samozřejmě velmi důležitý faktor – zejména pak voděodolnost. A právě zde dochází u hlásičů záběru na příslovečné lámání chleba. Narazit můžete na levné hlásiče, které zdánlivě mohou mít velmi lákavé parametry. Na první pohled se nemusejí lišit od dražších modelů renomovaných značek. Onen skrytý rozdíl může být právě v odolnosti.

Přežije laciný hlásič pád na zem, do vody nebo třeba obyčejný déšť, který bývá nedílnou součástí rybaření? Pokud ne, pak lze těžko mluvit o chytré investici. Většina kvalitních hlásičů má nicméně odolnost na výborné úrovni a nepřízně počasí se bát rozhodně nemusíte. Řídit se můžete podle značky výrobce, nápovědou může být i cena anebo recenze a testy hlásičů záběrů od jiných rybářů.

Ceny hlásičů záběru

Na kolik může vyjít pořízení kvalitního rybářského hlásiče záběru? Ne vždy se vyplatí hledat nejlevnější variantu. Výhodnější může být sáhnout po osvědčeném modelu od dobrého výrobce, kde budete mít jistotu citlivosti, spolehlivosti a odolnosti.

✅Hlásiče záběru do 1000 Kč

Od pár desítek Kč můžete pořídit mechanické hlásiče (číhátka) a ve stovkách Kč se pohybují swingery či cenově dostupnější elektronické hlásiče.

✅Hlásiče záběru do 2000 Kč

Tato kategorie zahrnuje především sady více kvalitních elektronických hlásičů. Jde o kategorii, de najdete většinu nejprodávanějších hlásičů záběru. Vybere si většina rybářů.

✅Hlásiče záběru nad 2000 Kč

Kvalitní signalizátory, modely s příposlechem s vysokým dosahem apod. Volba pro náročnější rybáře, kteří hledají spolehlivost a budou hlásiče hojně využívat.

Nejlepší značky hlásičů záběru

Které značky hlásičů záběru patří k nejprodávanějším a nejvíce kvalitním? Zde je pár tipů…

  • Mivardi – Populární značka hlásičů. Nabízí elektronické hlásiče, swingery i další modely a příslušenství.
  • Delphin – Velmi oblíbený, osvědčený slovenský výrobce. Skvělý výběr i kvalita.
  • NGT – Menší výběr, ale několik zajímavých modelů a sad, které stojí za pozornost.
  • ZFish – Specialista na swingery. Dobrý výběr a vysoká kvalita.
ProduktInfoHodnocení
#1DAM Hlásič B Alert W/Snag Ears Akce 1+1 zdarma
Nejlepší volba pro většinu lidí
✔️ Jasná modrá LED dioda
✔️ Odnímatelné záchytné uši
✔️ 7 úrovní hlasitosti včetně tichého režimu
📌 od 500 Kč
⭐ 100 % Číst recenze
#2NGT Hlásič Bite Alarm JHA AKCE 1+1 ZDARMA!
Cena / výkon
✔️ Spolehlivý a voděodolný indikátor záběru
✔️ Nastavení hlasitosti
✔️ Napájení na 9 V baterii, která zajišťuje dlouhou životnost
📌 od 400 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#3Delphin Memory 9V
✔️ Zapamatuje si všechny nastavení i po vypnutí či výměně baterií
✔️ Samozřejmostí je signalizace zpětného záběru.
✔️ S možností nastavit citlivost, hlasitost i samotný tón
📌 od 425 Kč
⭐ 93 % Číst recenze
#4Delphin Signalizátor Runer 9V
✔️ Světelná a zvuková signalizace záběru
✔️ Signalizace zpětného záběru
✔️ Vysoká citlivost záběru
📌 od 375 Kč
⭐ 90 % Číst recenze
#5Signalizátor záběru na lov kaprů Carp Spirit
✔️ Signalizátor záběru s LED diodou, která svítí 20 sekund po záběru
✔️ Vhodný i do špatného počasí
✔️ Regulace hlasitosti a tónu
📌 od 200 Kč
⭐ 87 % Číst recenze
0 Sdílení