Sport / outdoor

Nejlepší zátěžové vesty: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší zátěžové vesty
Zátěžová vesta je zajímavou moderní pomůckou, která však vychází z doslova prastaré tradice. Myšlenka není nijak objevná, naopak se selským rozumem přímo nabízí. Současné varianty kvalitních zátěžových vest však umožňují převést ji v praxi bez toho, abyste si museli cpát kapsy kamením nebo vymýšlet jiné neobratné metody zvýšení zátěže těla. Zátěžová vesta zatíží, ale nikde nepřekáží. Využít ji můžete v posilovně nebo při řadě jiných disciplín a druhů tréninku. Neustále vyvíjí zátěž na tělo a zvyšuje odpor při nejrůznějších cvicích. Kdy, k čemu a jak je možné tuto pomůcku využívat a jaké výhody, nevýhody, úskalí či omezení očekávat, to vše se dnes dozvíte. Především se však zaměříme na výběr nejlepší zátěžové vesty pro vaše potřeby.

Sportovní či spíše tréninková zátěžová vesta je dnes poměrně běžnou pomůckou. Avšak když se podíváte na nabídku obchodů, zjistíte, že nejde o zrovna levnou záležitost. Pod tisíc Kč žádnou opravdovou zátěžovou vestu nekoupíte, pod patnáct set jen ty úplně nejlevnější. Má tedy smysl nejdříve přemýšlet nad tím, zda tuto pomůcku skutečně dobře využijete – a taky se ujistit, že od ní očekáváte to, co vám reálně může dát. V neposlední řadě se vyplatí věnovat dostatek pozornosti samotnému výběru nejvhodnější varianty.

V našem průvodci najdete dostatek informací pro komplexní obeznámení se s tímto produktem. A to ze všech stran. Budete vědět, zda je vesta to pravé a podle čeho ji vybrat. Máme pro vás i žebříček nejlepších současných modelů, který můžete využít jako inspiraci. Pozornost však upřete i k odborným či uživatelským recenzím zátěžových vest. V nich se můžete dozvědět víc o konkrétních výrobcích.

Nejlepší zátěžové vesty na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Gymbeam 10 kg
Nejlepší 10 kg
✔️ Tvar vesty neomezuje váš pohyb
✔️ Vhodná na silové tréninky, běh, kardio cvičení či intenzivní vytrvalostní tréninky
✔️ Suchý zip po bočních stranách pro regulaci
📌 od 1000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2MASTER X - Weight Vest - 5 kg
Nejlepší zátěžová vesta na běhání
✔️ Rovnoměrné rozložení hmotnosti
✔️ Reflexní prvky pro běžecký trénink
✔️ Kompaktní a pohodlná konstrukce
📌 od 800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3inSPORTline Marine 30 kg
Nejlepší 30 kg
✔️ Pohodlná zátěžová vesta s užšími popruhy
✔️ Nastavitelná hmotnost 1,2 - 30 kg
✔️ Pro zvýšení dynamiky a vytrvalosti
📌 od 4000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Spokey ENDOW 20KG
Nejlepší 20 kg
✔️ Určena k rekreačnímu cvičení, silovému tréninku nebo při běhu
✔️ Možnost regulace vyjmutím závaží
✔️ Z materiálu příjemného na dotyk
📌 od 2000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Bushido DBX zátěžová vesta 1-40 kg
Možnost regulace závaží
✔️ Regulace šířky i délky
✔️ Extrémně odolná Codura, patentována v USA značkou DUPONT
✔️ Každou vložku je možné regulovat a tím váhu vesty měnit
📌 od 3600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6DOMYOS 10 kg (Decathlon)
Nejlepší zátěžová vesta do fitka
✔️ Vesta díky rozmístění hmotnosti a dotahovacím popruhům skvěle sedí
✔️ Přiléhavý tvar zajišťuje volnost pohybu
✔️ Vesta byla schválena při posilování a kruhových trénincích
📌 od 1300 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat zátěžovou vestu

Podle čeho zátěžovou vestu vybírat? Správně hádáte, že jedním z klíčových parametrů bude výše zátěže tedy hmotnost vesty – potažmo možnost ji upravovat (ubírat či přidávat zátěž). Dále bude důležité materiálové zpracování včetně druhu zátěže. Jistě vás budou zajímat i možnosti upravení a nastavení vesty, což je u této pomůcky naprosto zásadní (jinak si skutečně můžete nacpat kapsy olovem).

Co je to zátěžová vesta?

Když se v roce 520 př. n. l. konaly Olympijské hry, tehdy ještě stylově přímo v řecké Olympii, nastoupili na startovní pozice těžkoodění válečníci v plné zbroji, s přilbou, štítem i chrániči holení. Běželi tehdy na vzdálenost 4 stadií (necelých 800 metrů). Už staří Řekové tudíž dobře znali pravidlo: těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Zátěžová vesta není v principu nic než pokračování této tradice. Většina z nás však nemá doma kroužkovou nebo plátovou zbroj, kterou bychom při tréninku mohli využít – a zátěžová vesta stále představuje podstatně levnější volbu. Úkolem vesty je tedy zvyšovat intenzitu tréninku různého druhu.

jak vybrat zátěžovou vestu

Proč zrovna zátěžovou vestu?

Proč kupovat za velké peníze zátěžovou vestu a nezvolit jiný, dostupnější druh závaží? Například batoh plný těžkých předmětů, činky za opasek… cihly do kapes?

Všechny levnější možnosti bohužel přinášejí značné nevýhody. Znamenají zásadní omezení pohyblivosti a minimální pohodlí. Například s objemným batohem možná můžete chodit či běhat, ale těžko už posilovat. Některé svépomocné varianty mohou představovat i zdravotní riziko nebo riziko úrazu.

Zátěžová vesta naopak přilehne pevně k tělu. Je možné ji pomocí různých řemenů upravit tak, aby sedla opravdu perfektně. Hmotnost zátěže se pečlivě rozloží. Vesta představuje zátěž, ale nikde vás neomezuje, netlačí, nepřekáží. Můžete s ní posilovat a provádět stejné cviky a pohyby jako bez ní. Taky nehrozí, že vám závaží spadne na nohu nebo něco podobně nepříjemného.

Zátěžové vesty musejí být velmi odolné a kvalitně zpracované, což zvyšuje jejich cenu. Nejsou úplně za pakatel. Avšak pokud vás tento druh cvičení (či spíše zvyšování intenzity cvičení) oslovuje, pořízení vesty je přece jen optimální volba a investice časem jistě nebudete litovat.

Kde lze zátěžovou vestu využít a jaké jsou její přínosy?

  • Zátěžová vesta má prakticky neomezené využití zejména v tréninku nejrůznějších sportů. Můžete s ní posilovat při cvicích s činkami i s vlastním tělem (dřepy, kliky, shyby apod.). Pomůže budovat sílu, výbušnou sílu, kondici a vytrvalost.
  • Cvičení s vestou využijí sportovci v odvětvích, jako je box a ostatní bojové disciplíny, těžká atletika, bodybuilding a další.
  • Zátěžová vesta může být skvělým trenažérem při výcviku v rámci určitých profesí, které se potýkají s nutností nosit těžkou výstroj. Typickým příkladem jsou vojáci nebo třeba hasiči.
  • S vestou si můžete zkusit, jaké je to mít nadváhu 10, 20 nebo i více kilogramů. Možná to bude ten kýžený motivační faktor, který vás přiměje k častějšímu cvičení a lepšímu stravování. Vesta vám pak pomůže i se samotným udržováním zdravé váhy.

Má vesta nějaké omezení? Aneb na co si dávat pozor

Při pořizování a používání vesty byste neměli mít příliš velké oči a přehnané sebevědomí. Berte vždy v potaz svůj zdravotní stav a případné problémy s pohybovým aparátem. Pokud máte nějaké zdravotní potíže, nemusí být vesta ideální nápad – případně zvolte nízkou zátěž (k dostání jsou i např. 5kilogramové vesty).

Myslete taky na panující okolnosti. Např. použití vesty v horkém prostředí může logicky přispět ke kolapsu z horka, v nejhorším případě k vážným stavům, jako je infarkt apod. Myslete taky na to, že zatímco zahodit činku je v případě nenadálého zhoršení stavu velmi snadné, sundat ze sebe třeba i 30kilogramovou vestu je už trochu náročnější.

intenzivny trenink

Jsou zátěžové vesty vhodné pro běh?

Tohle je trochu kontroverzní téma. Běžně se vesty pro běh prodávají a doporučují a Zátopkovo srdce by nad nimi asi zaplesalo, ale mnozí současní odborníci se proti jejich použití spíše vyhrazují. Námitky se však týkají především zkušených a profesionálních běžců na dlouhé tratě.

Argumentují tím, že tito běžci mají stavbu těla, které použití vesty nijak zásadně neprospěje, a nevidí ani zvláštní přínos pro tréninkové a obecně sportovní výkony v dané disciplíně. S používáním zátěžových vest se u vrcholových běžců koneckonců v praxi příliš nesetkáte.

Vaše cíle však mohou být odlišné než cíle špičkových profesionálních vytrvalců a stále platí, že vesta umožní intenzivnější trénink. Myslete však na to, že běh je zátěž pro klouby a aparát i sám o sobě a dobře zvažujte, jakou tíhu navíc si naložíte. Použití vesty může potenciálně i zvýšit riziko zranění.

Jakou vestu zvolit na běhání?

Doporučili bychom pro tyto účely rozhodně spíše vesty při nejnižší hranici zátěže, např. 3 až 10 kg. Vycházejte při volbě taky z vlastní tělesné konstituce a stavu vašich kloubů a celkového zdraví. Volte raději speciální vesty určené na běh. Častěji jde o vesty s pevně danou zátěží (bez možnosti ubírat či přidávat) a jsou i poněkud odlišně konstruované, aby lépe odpovídali danému použití. Například více hmotnosti je v zádové části.

Zátěžové vesty s pevnou vs. upravitelnou hmotností

Jak už jsme zmínili. Zátěžové vesty jsou dvojího typu. U některých je možné zátěž regulovat, u jiných je zátěž pevně daná.

Upravitelné vesty jsou univerzálnější a velmi populární. Obvykle je zátěž rozmístěna v kapsách či uzavíratelných panelech a sestává z velkého počtu dílců z těžkého kovu, obvykle ze železa. Výhodou je pochopitelně možnost upravit si zátěž přesně podle aktuální potřeby. Např. podle konkrétního tréninku či cviku.

Tyto vesty se nejčastěji dělají ve vyšších zátěžích od 10 do 30 kg. Existují i verze s 40 nebo více kilogramy zátěže. Ty už využijí jen opravdu zkušení a trénovaní aktivní sportovci. Volba vesty s upravitelnou zátěží je rozhodně flexibilnější, variabilnější a může sloužit déle (začnete s nižší zátěží a s růstem kondice přidáváte). Většinou jsou však tyto vesty i dražší.

Vesty s pevnou zátěží mívají většinou nižší celkovou zátěž. Nejčastěji do 10 kg. Jsou vhodné pro začátečníky a méně náročné použití a obvykle jsou vhodnější pro běh. Zátěž bývá často písková. Jistou výhodou může být její rovnoměrnější rozložení a často pohodlnější navlékání a sundávání vesty.

Vesta podle zátěže (hmotnosti)

Jak zvolit tu správnou zátěž vesty? Vždy se v první uvádí maximální hmotnost, což je relevantní u upravitelných vest, u nichž se obvykle dozvíte i možné rozpětí. U pevných vest figuruje logicky jediné číslo. Podle čeho se ale rozhodovat?

  • Vesty do 10 kg jsou ideální volbou pro začátečníky a obecně kondiční cvičence, pro hubnutí a případně i pro běh (viz výše).
  • Vesty do 20 kg jsou vhodné pro zkušené a zdatné sportovce, pro aplikaci při tréninzích silových či bojových sportů a těžké atletiky.
  • Vesty do 30 kg jsou vhodné pro velmi náročné a zkušené nebo profesionální sportovce. Jde o hmotnost, kterou už bude mít průměrně zdatný jedinec problém byť jen uzvednout, natož nosit a cvičit v ní. Když se vrátíme k analogii s historií, odpovídá taková zátěž plné plátové rytířské zbroji. Tyto vesty jsou taky poměrně drahé.
  • Existují i těžší 40kilogramové vesty (vyrábí je např. značka Bushido), ale jde o extrémní a poměrně okrajovou záležitost.

Materiál vesty a výplně

Jako závaží se obvykle používá písková či železná výplň. U upravitelných vest jde obvykle o různé železné panely či kuličky, jichž může být i několik desítek a zátěž lze měnit po jednotkách někdy i od méně než 1 kg.

Materiálem vesty bývá odolný nylon. Zejména u těžších vest se pak setkáte s vydatným polstrováním proti otlakům a pro pohodlné nošení. Vesty mívají taky možnost úpravy velikosti popruhů či stažení v pase. Zejména u běžeckých modelů pak oceníte výrazný vzhled a reflexní prvky.

Naprostá většina vest se navléká přes hlavu. Při vyšší zátěži může být i samotné navlékání a sundávání vesty sportovní výkon. I na to myslete při výběru a zbytečně nepřeceňujte své síly.

Ceny zátěžových vest

Kolik stojí kvalitní zátěžová vesta? Zde se můžete podívat na stručný přehled.

✅ Vesty do 1300 Kč

Výběr levných vest s relativně nízkou zátěží od cca 3 do 10 kg. Najdete zde vesty vhodné pro začátečníky, méně náročné sportovce nebo běhání.

✅ Vesty do 3000 Kč

Obrovský výběr vest se zátěží až 30 kg. Vhodné i pro aktivní a náročné sportovce.

✅ Vesty nad 3000 Kč

Až 40kg vesty, špičkové zpracování. Volba pro nejnáročnější zájemce.

Nejlepší značky zátěžových vest

Kteří výrobci mohou nabídnout zajímavý sortiment zátěžových vest?

  • GymBeam – Oblíbená značka. Sice malý výběr, ale poctivá kvality. Vesty 10, 15 a 20 kg.
  • InSportLine – Osvědčená česká značka. Výborný výběr. Vesty od 3 do 30 kg pro začátečníky i velmi náročné jedince.
  • Capital Sport – Skvělý výběr, velmi žádané vesty od cca 4 do 20 kg.
  • Bushido – Značka zejména pro velmi náročné zájemce. Nabízí i 40kg vesty.
ProduktInfoHodnocení
#1Gymbeam 10 kg
Nejlepší 10 kg
✔️ Tvar vesty neomezuje váš pohyb
✔️ Vhodná na silové tréninky, běh, kardio cvičení či intenzivní vytrvalostní tréninky
✔️ Suchý zip po bočních stranách pro regulaci
📌 od 1000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2MASTER X - Weight Vest - 5 kg
Nejlepší zátěžová vesta na běhání
✔️ Rovnoměrné rozložení hmotnosti
✔️ Reflexní prvky pro běžecký trénink
✔️ Kompaktní a pohodlná konstrukce
📌 od 800 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3inSPORTline Marine 30 kg
Nejlepší 30 kg
✔️ Pohodlná zátěžová vesta s užšími popruhy
✔️ Nastavitelná hmotnost 1,2 - 30 kg
✔️ Pro zvýšení dynamiky a vytrvalosti
📌 od 4000 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Spokey ENDOW 20KG
Nejlepší 20 kg
✔️ Určena k rekreačnímu cvičení, silovému tréninku nebo při běhu
✔️ Možnost regulace vyjmutím závaží
✔️ Z materiálu příjemného na dotyk
📌 od 2000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Bushido DBX zátěžová vesta 1-40 kg
Možnost regulace závaží
✔️ Regulace šířky i délky
✔️ Extrémně odolná Codura, patentována v USA značkou DUPONT
✔️ Každou vložku je možné regulovat a tím váhu vesty měnit
📌 od 3600 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6DOMYOS 10 kg (Decathlon)
Nejlepší zátěžová vesta do fitka
✔️ Vesta díky rozmístění hmotnosti a dotahovacím popruhům skvěle sedí
✔️ Přiléhavý tvar zajišťuje volnost pohybu
✔️ Vesta byla schválena při posilování a kruhových trénincích
📌 od 1300 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení