Ostatní Sport / outdoor

Nejlepší vojenské boty: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší vojenské botyJe známo, že i příslušníci naší armády si velmi často dokupují vybavení na vlastní pěst a za své peníze, aby nemuseli být odkázaní jen na „fasované“ vybavení, které nejen u nás není vždy zrovna synonymem ideálu. Vojenské boty se však dávno netýkají jen vojny nebo bojového nasazení. Jejich použití prosáklo do mnoha civilních sfér. Je proto možné, že i vy uvažujete o pořízení kvalitní a pevné vojenské obuvi, ať už je vaše povolání jakékoli. Některé důvody pro pořízení tohoto druhu obuvi si shrneme přímo v našem článku. V první řadě se však budeme zabývat výběrem nejlepších vojenských bot. Nabídneme vám tedy podrobného průvodce, který vám umožní lépe se zorientovat v sortimentu a možnostech tohoto vybavení. Součástí našeho průvodce bude taky přehled cenových relací anebo krátké recenze výrobců, kteří nabízejí vysokou kvalitu. Znát dobré výrobce je v tomto případě poměrně důležité. Zvlášť pokud chcete, aby vojenská obuv byla i funkční, odolná a trvanlivá a neplnila jen účel vizuálního dojmu.

Počítejte s tím, že kvalitní a odolné vojenské boty vás vyjdou přece jen o něco dráž než vycházkové tenisky. Na druhou stranu – pokud si zvolíte dobře – mohou vám sloužit opravdu velmi dlouho. Investice se tudíž časem vrátí. Při nákupu je důležité klást důraz především na účel použití a samozřejmě taky na kvalitu materiálů a zpracování. Zejména kvalita řemeslného zpracování je pro neodborné oko těžko odhalitelná. Přesto se v našem článku pokusíme vám poradit, na jaké zásadní aspekty a jevy se zaměřit.

Abychom nemluvili pořád jen v rovině teoretické, máme pro vás samozřejmě i tentokrát žebříček konkrétních a osvědčených aktuálních modelů. Jako další zdroje inspirace a poznání vám pak mohou velmi dobře posloužit odborné i uživatelské recenze vojenské obuvi anebo třeba různé rozsáhlejší a podrobnější testy. S určitou mírou informovanosti se vždy nakupuje mnohem lépe a s mnohem vyšší pravděpodobností úspěchu a spokojenosti.

Nejlepší vojenské boty na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1LOWA® Zephyr GTX® MID TF
Oblíbená mezi vojáky
✔️ Nepromokavá a prodyšná obuv
✔️ Svršek z kůže
✔️ Kvalitní mezipodešvi, které zajišťují stabilitu se zachováním pohodlí
✔️ Vhodné i na celodenní nošení a dlouhé výšlapy
📌 od 4100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Salomon® Quest 4D
GTX Forces 2 EN

✔️ Odolné materiály, voděodolné, antistatické
✔️ Podrážka proti propíchnutí, neklouže, zesílená špička
✔️ Ochrana před vniknutím cizích předmětů
✔️ Efektivně odvádí vlhkost
📌 od 5900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Bennon Commodore Light 01
Lehké
✔️ Taktická, lehká zásahová obuv bez kovových součástí
✔️ Svršek z lícové přírodní usně v kombinaci s polstrovaným nylonem
✔️ Dvoukomponentní podešev pro účinné tlumení rázů při došlapu
📌 od 1400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Altama® OTB Maritime
Assault Mid

Nejlepší vojenské tenisky
✔️ Taktická obuv na operace ve vlhku či vodě
✔️ Povrch z oděru-vzdorného nylonu Cordura®
✔️ Extra prodyšná a rychleschnoucí síťovina
✔️ Nerezavějící okraje šněrovacích dírek nezpůsobující odlesky
📌 od 2150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Boty Classic 9“
ORIGINAL S.W.A.T.®

✔️ Vysoká taktická obuv kvalitní a prověřené značky
✔️ Podrážka odolná vůči olejům
✔️ Termoplastické opory na patě a na špičce
✔️ Vlhkost a pot odvádějící podšívka s antibakteriální ochranou AEGI
📌 od 2700 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Tanto Light Hiker
BlackHawk®

✔️ Lehká všestraná obuv, vhodná pro běžné nošení i do terénu, do služby
✔️ Pohodlné, omyvatelné a mají výbornou trakci a stabilitu
✔️ Voděodolné, dobře odvětrané a rychle schnou
✔️ Částečně vystužené paty a špičky poskytují uživateli pohodlí a ochranu
📌 od 3000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat vojenské boty

Na co se v našem článku zaměříme a podle čeho je vhodné boty vybírat? V první řadě nás bude zajímat, čím se vlastně vojenské boty vyznačují, k čemu slouží a jak je můžeme využít i v běžném životě. Dále se podíváme na některé varianty a posléze nás budou zajímat používané a vhodné materiály svrchní usně, vnitřní části i podrážky, ale taky to, co by měla bota zvládnout a „umět“. Jak jsme již řekli, podíváme se i na cenové relace a ověřené značky.

jak vybrat vojenské boty

Co jsou vojenské boty?

Vojenské boty nebo taky taktické boty či takzvané „kanady“. Tyto pojmy do značné míry splývají a de facto mají téměř totožný význam. Ačkoli ne všechny zahrnují celé jeho spektrum. Taktické boty představují v principu nejobecnější označení. Tyto boty jsou častým vybavením policejních složek, hasičů, ale třeba i lesáků, myslivců, horské záchranné služby nebo jiných náročných povolání, která vyžadují pohyb v terénu. Vojenské boty jsou taky poměrně široký pojem – obvykle běžně zcela splývající s taktickou obuví, přestože samotný název vyhrazuje jejich „armádní“ použití.

Je však třeba si uvědomit, že příslušníci armády, policejních sborů i jiných složek se musejí pohybovat v různých prostředích a používat různé druhy obuvi. Vycházková obuv nebo obuv pro misi v tropické džungli nebude stejná jako obuv do severských hor. Vojenská obuv tedy zahrnuje široké spektrum druhů bot, které se liší střihem, výškou, použitými materiály, uzpůsobením pro dané prostředí a způsob použití apod.

Rozhodně bychom neměli opomenout ani poněkud specifičtější výraz „kanady“. Kanady většinou splňují představu o tom, jak mají vypadat ty pravé vojenské boty. Jak vypadají a kde se vlastně vzaly?

Kanady jsou vysoké boty, které sahají typicky nad kotníky nebo i výš na holeň. Původ se odvozuje od bot kanadských dřevorubců, které byly opatřeny specifickou ochrannou manžetou kryjící tkaničky před zamotáním do porostu. Dalším klasickým rysem byly pevné kožené materiály. Tradice vysokých vojenských bot však sahá mnohem dál než ke kanadským dřevorubcům (lze ji vysledovat až k římským armádám – vysoké, pevné sandály caligae – nebo britským vojskům v dobách americké revoluce). Dnes jsou kanady spíše volně používaný pojem pro robustní vysoké boty budící „vojenský“ dojem. Takzvané kanady jsou taky stálou součástí výbavy mnoha armád, včetně té české. Modely pro jednotlivé země a armády se od sebe však obvykle značně liší. V současnosti tedy neexistuje nic jako univerzální a obecně platná podoba kanad.

Kdo využije vojenské boty?

Kromě již zmíněných složek, jako jsou vojska, hasiči, horské služby nebo třeba myslivci, mohou být vojenské boty vhodnou volbou i pro použití v mnoha jiných povoláních. Může jít o skvělé pracovní boty do těžkého terénu. Ať už v lese, dole, vlhkém nebo podmáčeném prostředí, mrazu nebo jinde. Tyto boty mají taky sportovní využití. Velmi oblíbené jsou např. pro disciplíny jako paintball či airsoft a další hry a akce s vojenskou tematikou. V neposlední řadě může být důvodem jejich pořízení pouze záliba v určitém stylu nebo příslušnost k nějaké „subkultuře“ – například u fanoušků metalu se lze často setkat s vysokou, pevnou obuví připomínající kanady.

Vojenské boty podle střihu

K jakým účelům jsou vhodné základní varianty bot a jak si vybrat ten správný střih a výšku pro vlastní potřeby. Zde je malá nápověda:

  • Nižší boty pod kotníky – Polobotky patří mezi obecně nejoblíbenější typ obuvi. Pevné taktické boty s nižším profilem jsou však vhodné spíše pro méně náročné použití. Předpokladem pro jejich úspěšné „nasazení“ je především sucho a teplejší prostředí. Taky krkolomný terén nebo pochod s těžkým nákladem nebudou ty správné příležitosti pro polobotky. U těchto bot oceníte lehkost, volnost pohybu a prodyšnost.
  • Kotníkové boty – Středně vysoká obuv, která již poskytuje fixaci kotníku, takže se můžete pustit i do náročnějších akcí. Například do práce nebo výšlapu v tvrdém terénu s nákladem na zádech. Nebo na vícedenní akci.
  • Vysoké boty – Vysoké kanady sahající různě vysoko nad kotník. Ideální volba pro dlouhé, náročné výpravy, expedice či pracovní nasazení v náročném nebo extrémním terénu. Perfektní oporu vysokých bot doceníte teprve s náloží nákladu na zádech a při zdolávání opravdu těžkých podmínek. Tyto boty jsou taky správnou volbou do vlhkého, mokrého, mrazivého počasí či podnebí. Nejlépe vás ochrání před zatečením při šlápnutí do hluboké kaluže nebo močálu apod. Boty jsou samozřejmě těžší, pevné a fixující. Při letní procházce lázeňskou kolonádou jejich vlastnosti nejspíš plně nedoceníte a budete snít o pohodlných polobotkách.

nepremokavá a prodyšná obuv

Materiál a zpracování svrchní části

S jakými materiály se lze setkat u svršku taktické obuvi? Klasikou, která rozhodně nezestárla, je pravá kůže. Pořádná (ideálně hovězí) useň má stále špičkové vlastnosti, pokud jde o odolnost a ochranu před vlhkostí. Důležitá je i tloušťka usně (ideál je cca 2,5 mm a víc). Nenechte se tedy ošálit jen tím, že je bota kožená. Zajímejte se o kvalitu a sílu kůže. Tenký materiál prostě nevydrží tolik co poctivá, silná useň. Nutno říct, že celokožené boty se vyrábějí především ve vysokém střihu. U nižších střihů už se setkáte častěji se syntetickými materiály a textilem nebo kombinacemi.

Textil a syntetické materiály jako polyester, umělá kůže nebo třeba nylon patří k oblíbeným a rovněž osvědčeným materiálům. Variabilita je zde nicméně pochopitelně mnohem vyšší než u kůže. Obecně oceníte na této obuvi prodyšnost, ale taky nižší hmotnost – obvykle i nižší cenu. Výhodou může být i vyšší flexibilita, jak v otázce přizpůsobení se noze – tak pokud jde o rozsah pohybu. Na druhou stranu tyto boty obvykle neposkytnou takovou ochranu před vodou ani takovou mechanickou odolnost a trvanlivost jako kožené varianty.

Kombinace kůže a syntetiky je dnes běžnou a populární volbou u vyšších i nižších taktických bot. Jde jakýsi kompromis, který má část výhod i nevýhod z obou táborů. Tedy o něco vyšší prodyšnost a lehkost než kůže, ale taky o něco nižší odolnost (proti vodě i poškození).

Dalšími důležitými prvky jsou různé izolační vrstvy a membrány. Membrány slouží především k vyšší ochraně proti vodě u obuvi ze syntetiky. Mezi nejznámější patentované technologie patří např. Gore-Tex. Polopropustná membrána zajistí vyšší voděodolnost, může ale úměrně tomu zhoršit prodyšnost boty. Speciální tepelné izolační vrstvy jsou pak důležité u bot určených do zvlášť chladných nebo mrazivých podmínek.

Podrážka

Pokud jde o podrážku vojenských, u kvalitních modelů pro náročné použití je její vnější část vyrobena z pevné gumy. Někdy s příměsí uhlíku, který by měl zajišťovat vyšší odolnost. Dále se používají materiály jako EVA, který nabízí především solidní poměr ceny a kvality, je lehký a pohodlný. Polyuretan je tužší, pevnější a vhodný pro náročnější použití.

Tužší, tvrdší podrážku oceníte v kamenitém terénu na dlouhých horských túrách apod. Sice omezují cit, ale chrání před únavou a bolestí nohy při zdolávání hrubého, tvrdého a kamenitého podloží.

Další otázkou je, zda sáhnout po podrážce lepené, vstřikované nebo šité? Lepené podrážky jsou klasickým řešením. Pokud jde o kvalitního výrobce, jsou odolné. Dají se navíc opravit, když se podrážka oddělí. Vstřikované podrážky jsou moderní, umožní velmi pevné spojení s botou a zajímavé designové kreace. Mají vysokou odolnost, ale opravit je posléze nelze. Nakonec je tu šitá podrážka, která může mít opravdu špičkovou kvalitu. Je však třeba za ni taky pořádně zaplatit. Levné šité podrážky obvykle nejsou rozumná volba.

Na co se ještě zaměřit?

Kompatibilita

Za zmínku stojí i fakt, že vojenské kanady mohou být kompatibilní s lyžařským vázáním anebo umožňují připevnění takzvaných „maček“ čili horolezeckých stoupacích želez. Umožněno je to pomocí speciální drážky. Touto drážkou jsou opatřeny i standardní kanady pro českou armádu.

Švy

Při výběru se zaměřte na kvalitu provedení šitých spojů, které by měly být perfektně symetrické a nikde neujíždět.

Jazyk

Zejména pokud vybíráte s ohledem na vysokou odolnost proti vodě, měl by být jazyk spojen s usní až nad úrovní kotníků.

boty do náročných podmínek

Ceny vojenské obuvi

Tak, parádní vojenské boty máme vybrané. Teď se ještě podíváme, kolik za ně budeme muset zaplatit. Rozpětí je poměrně velké, ale počítejte s tím, že poctivé a kvalitní kanady vás přece jen nevyjdou úplně levně. Jaké jsou tedy relace?

✅ Vojenské boty do 1500 Kč

V této ceně koupíte spíše „takticky laděné“ polobotky nebo kotníkové boty. Setkat se můžete i s vysokými botami do této ceny. Počítejte však s tím, že takové kanady budou spíš pro parádu nebo méně náročné použití, případně půjde o modely dostupnějších značek.

✅ Vojenské boty do 3000 Kč

V této ceně už lze pořídit velice solidní, odolné modely taktické obuvi pro náročnější použití. Výběr je opravdu pěkný a můžete sáhnout po renomovaných značkách.

✅ Vojenské boty nad 3000 Kč

Pokud už vám neroste noha a chcete si dopřát opravdu špičkovou obuv, zainvestujte do kvality. V této ceně najdete obuv, která vydrží opravdu velmi dlouho a obstojí i v extrémních podmínkách.

Nejlepší značky vojenské obuvi

Které značky vyrábějí kvalitní vojenskou a taktickou obuv? Máme pro vás výběr několika kandidátů, na jejichž sortiment se vyplatí alespoň hodit očkem.

  • Bennon – Značka Bennon nabízí kvalitní pracovní obuv. Nechybí ani velmi pevné, vysoké a odolné modely, které splňují nároky na taktickou obuv. Potěší přitom dostupnými cenami. Poměr ceny a kvality je na velmi pěkné úrovni.
  • Lowa – Tato značka patří mezi oceňovanou špičku v oblasti taktické obuvi. Nabízí opravdu vynikající modely i pro profesionální a velmi náročné použití. Tomu ovšem odpovídají i ceny od cca 3 tisíc Kč výše.
  • Original SWAT – Pěkné a kvalitní kanady (i nižší boty) klasického střihu, včetně celokožených modelů. Výborná volba v převážně střední cenové relaci.
  • AKU Tactical – Dražší, ale velmi kvalitní taktické a turistické boty vhodné i pro náročnější použití. Pěkný výběr kotníkových modelů.
ProduktInfoHodnocení
#1LOWA® Zephyr GTX® MID TF
Oblíbená mezi vojáky
✔️ Nepromokavá a prodyšná obuv
✔️ Svršek z kůže
✔️ Kvalitní mezipodešvi, které zajišťují stabilitu se zachováním pohodlí
✔️ Vhodné i na celodenní nošení a dlouhé výšlapy
📌 od 4100 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Salomon® Quest 4D
GTX Forces 2 EN

✔️ Odolné materiály, voděodolné, antistatické
✔️ Podrážka proti propíchnutí, neklouže, zesílená špička
✔️ Ochrana před vniknutím cizích předmětů
✔️ Efektivně odvádí vlhkost
📌 od 5900 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Bennon Commodore Light 01
Lehké
✔️ Taktická, lehká zásahová obuv bez kovových součástí
✔️ Svršek z lícové přírodní usně v kombinaci s polstrovaným nylonem
✔️ Dvoukomponentní podešev pro účinné tlumení rázů při došlapu
📌 od 1400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Altama® OTB Maritime
Assault Mid

Nejlepší vojenské tenisky
✔️ Taktická obuv na operace ve vlhku či vodě
✔️ Povrch z oděru-vzdorného nylonu Cordura®
✔️ Extra prodyšná a rychleschnoucí síťovina
✔️ Nerezavějící okraje šněrovacích dírek nezpůsobující odlesky
📌 od 2150 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Boty Classic 9“
ORIGINAL S.W.A.T.®

✔️ Vysoká taktická obuv kvalitní a prověřené značky
✔️ Podrážka odolná vůči olejům
✔️ Termoplastické opory na patě a na špičce
✔️ Vlhkost a pot odvádějící podšívka s antibakteriální ochranou AEGI
📌 od 2700 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Tanto Light Hiker
BlackHawk®

✔️ Lehká všestraná obuv, vhodná pro běžné nošení i do terénu, do služby
✔️ Pohodlné, omyvatelné a mají výbornou trakci a stabilitu
✔️ Voděodolné, dobře odvětrané a rychle schnou
✔️ Částečně vystužené paty a špičky poskytují uživateli pohodlí a ochranu
📌 od 3000 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení