Cestování

Nejlepší příruční zavazadla | dle recenzí a testů

Nejlepší palubní zavazadla Chystáte se na pracovní cestu, zájezd, dovolenou nebo cestu po cizí zemi? Letecká přeprava je při dalekých cestách jasná volba, ale má přinejmenším jednu nevýhodu. Obvykle si nemůžete vzít zavazadel, kolik chcete. Zvlášť pokud cestujete formou „low-budget“ – tedy se snahou o minimální cestovní výdaje. Právě zavazadla jsou často na letence to nejdražší. Většina aerolinií však v rámci základní ceny letenky umožňuje vzít si na palubu letadla jedno tzv. příruční zavazadlo. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak si vybrat nejlepší příruční zavazadlo, aby vám na letišti „prošlo“.

Prozradíme, jak je to s velikostí těchto zavazadel a jaké podmínky se na ně vztahují nebo jak postupovat na letišti, pokud odjíždíte právě pouze s příručním zavazadlem. Věnovat se budeme i tomu, jak může zavazadlo vypadat, jaké jsou vhodné materiály apod. Připravili jsme pro vás průvodce i žebříček nejoblíbenějších modelů těchto zavazadel. Inspiraci můžete načerpat i v testech a recenzích příručních zavazadel.

Nejlepší příruční a palubní zavazadla na trhu

PořadíProduktInfoHodnocení
#1CabinZero Classic
Nejlepší a nejoblíbenější příruční zavazadlo
✔️ Velikosti
1: 39 x 29,5 x 20 cm; 28 l; 600 g
2: 44 x 30 x 19 cm; 36 l; 700 g
3: 55 x 40 x 20 cm; 44 l; 760 g
✔️ Jednička na trhu
✔️ 3 velikosti, které se vejdou do příručního zavazadla
✔️ YKK zipy, nejodolnější zipy ve své třídě
✔️ desetiletá záruka
📌 do 2000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Peak Design Travel Backpack
Špičková kvalita pro náročné
✔️ Velikost: 56 x 33 x 24 cm; 30-45 l; 1000 g
✔️ Pomocí komprese lze snížit velikost na 30 nebo 35 l
✔️ Vhodný pro přepravu tabletu / notebooku
✔️ Počasí odolá 100% recyklovaná nylonová tkanina
✔️ Přední panel se 4 kapsami se zipem
📌 do 8500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Travelite Cabin 2w S
Palubní kufr na dvou kolečkách
✔️ Velikost: 52 x 39 x 20 cm; 39 l; 1900 g
✔️ Odlehčená teleskopická rukojeť
✔️ Integrovaný kombinační zámek
✔️ Dvě různě velké přední kapsy na zip
✔️ Dvě hladká kolečka pro tichý pojezd
📌 do 2100 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Thule Subterra
Palubní taška do letadla na několik dní
✔️ Velikost: 44 x 31 x 20 cm; 23 l; 0,95 kg
✔️ Taška na elektroniku, notebook či oblečení na několik dní
✔️ PowerPocket na nabíječku nebo power banku
✔️ Pevná konstrukce držící tvar
✔️ Vhodné i pokud aerolinky povolují jen 5 kg zavazadlo
📌 do 4000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5United Colors of Benetton Cocoon
Příruční skořepinový cestovní kufr na palubu
✔️ Velikost: 54,5 x 33,5 x 20 cm; 37 l; 2,7 kg
✔️ Vybavený TSA zámkem
✔️ Elegantní lesklé provedení vyrobené z ABS
✔️ 4 kolečka otočná o 360°
✔️ Splňuje požadavky na příruční zavazadlo u většiny leteckých společností
📌 do 2200 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Travelite Air Base S
Palubní kufr na čtyřech kolečkách
✔️ Velikost: 55 x 39 x 20 cm; 37 l; 2,1 kg
✔️ Vybavený TSA zámkem
✔️ Čtyři dvoukolečka otočná o 360°
✔️ Odlehčená výsuvná rukojeť s aretací
✔️ Splňuje podmínky příručního zavazadla
📌 do 3200 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat příruční zavazadlo?

Při výběru příručního zavazadla jsou zásadní rozměry, ale i typ zavazadla dle toho, jak ho budete používat. V našem průvodci se dozvíte, čemu při výběru zavazadla věnovat pozornost.

Jak velké může být příruční zavazadlo?

Velikost příručního zavazadla je zásadním faktorem. Nutno však říct, že může vznikat určitý zmatek v jednotlivých pojmech – a musíte mít zejména jasno v tom, o jaké zavazadlo se vlastně jedná a jakým způsobem s ním zacházet. Obecně jsou příruční zavazadla ta, která si můžete vzít na palubu letadla, čímž se liší od odbavovaných zavazadel, která se umísťují do zavazadlového prostoru a která si po příletu vyzvedáváte na pásu.

Příruční zavazadlo však může mít různé rozměry a podoby. Může být automatickou součástí letenky, nebo je za příplatek.

Příruční zavazadla

Jako příklad nám může posloužit irská společnost Ryanair. Jde o nízkonákladovou leteckou společnost a jednu z vůbec největších a nejvyužívanějších aerolinií na světě. V Česku jde o mimořádně populárního dopravce, který létá do desítek populárních destinací.

Osobní vs. palubní zavazadlo – kam ho umístit?

U Ryanair (i řady jiných aerolinií) mají cestující v rámci letenky právo na 1 zavazadlo, které je označováno jako „osobní zavazadlo“. Může to být kabelka, taška, brašna nebo třeba batoh o rozměrech max. 40 cm x 20 cm x 25 cm a hmotnosti max. 10 kg.

To odpovídá např. středně velkému batohu, takže minimalističtí turisté, cestovatelé a batůžkáři potenciálně na kratší (třeba několikadenní) cesty vystačí právě a jen s tímto zavazadlem. Osobní zavazadlo většinou nikdo nepřeměřuje ani neváží, ale podmínkou je, aby se vešlo do prostoru pod sedačkou před vámi, kam ho musíte před startem zasunout.

Tento prostor není až tak extrémně stísněný a zpravidla vám může „projít“, pokud bude mít zavazadlo o nějaký ten centimetřík víc. Pokud byste však přesáhli povolené rozměry přece jen víc, bude rozhodně jistější připlatit si za větší příruční (palubní, kabinové) zavazadlo. To může mít 55x40x20 cm a až 10 kg. Odpovídá to již např. větší krosně nebo palubnímu kufru a tentokrát je směrodatné, aby se zavazadlo vešlo do uzavíratelných přihrádek nad hlavou.

Povolené velikosti příručních a osobních zavazadel u významných aerolinií

Max. velikost nebo konkrétní podmínky pro příruční zavazadla nejsou standardizovaná. Je důležité se při výběru letenky seznámit s tím, jaké konkrétní podmínky má daná letecká společnost. Velmi důležité je ověřit si povolené rozměry a hmotnost, ale i to, jaká zavazadla jsou automaticky v ceně letenky – a za jaká je naopak případně třeba připlácet. Zde je přehled povolených rozměrů příručních zavazadel u některých významných aerolinií…

 • Ryanair: 40 x 25 x 20 cm; 10 kg (možnost dokoupení 55 x 40 x 20 cm; 10 kg)
 • Wizz Air: 40 x 30 x 20 cm; 10 kg (možnost dokoupení 55 x 40 x 23 cm; 10 kg)
 • EasyJet: 45 x 36 x 20 cm (možnost dokoupení 56 x 45 x 25 cm); bez limitu kg
 • British Airways: 56 x 45 x 25 cm; 23 kg
 • Air France: 55 x 35 x 25 cm; 12 kg
 • Lufthansa: 55 x 40 x 23 cm; 8 kg
 • KLM: 55 x 35 x 25 cm; 12 kg
 • Czech Airlines: 55 x 45 x 25 cm; 8 kg
 • Emirates: 55 x 38 x20 cm; 7 kg
 • Turkish Airlines: 55 x 40 x 23 cm; 8 kg
 • Eurowings: 55 x 40 x 23 cm; 8 kg
 • Smart Wings: 56 x 45 x 25 cm; 8 kg
 • Qatar Airways: 50 x 37 x 25 cm; 7 kg

Myslete přitom na to, že pokud budete mít s sebou zavazadla nadrozměrná (nebo více zavazadel), budete si za ně muset připlatit. Příplatky mohou být u některých společností opravdu velmi vysoké a třeba i přesahovat samotnou cenu letenky. Tento přístup je běžný u nízkonákladových společností, kde sice letenka s úplným minimem možností a komfortu vyjde levně, ale příplatkové sazby jsou velmi vysoké.

Musí se příruční zavazadlo odbavovat na letišti?

Pokud cestujete např. pouze s příručním, osobním zavazadlem, můžete se vyhnout frontám u odbavování zavazadel. Obvykle stačí odbavení (check-in) online, na letiště přijdete s vytištěnou letenkou (či letenkou v aplikaci, pokud to aerolinie dovoluje) a můžete se přesunout rovnou k pasové a bezpečností kontrole.

Vnitřek letadla a místo pro palubní zavazadla

Ušetřit tak můžete spoustu času. Odbavení online se obvykle zpřístupní 48 hodin před odletem. Někdy je možné si připlatit za dřívější check-in, pokud byste chtěli mít déle před cestou (nebo kvůli zpáteční cestě) vše hotové zavčasu.

Jak probíhá bezpečnostní kontrola příručního zavazadla?

K bezpečnostní kontrole se dostanete pomocí palubního lístku a cestovního dokladu. Příruční zavazadlo musíte položit na pás. Stejně tak všechny kovové předměty (včetně pásků, spon, zipů apod.), někdy vás obsluha požádá, abyste si i zuli boty nebo provede prohlídku osobním skenerem.

Zvlášť musíte mít i elektroniku, kterou je třeba vyndat do samostatné bedýnky na pás. Totéž musíte provést s tekutinami. Tekutiny mohou být v oddělených tubičkách do max. objemu 100 ml, celkový objem tekutin nesmí být vyšší než 1 l.

Následně zavazadla projdou skenerem. Pokud u vás kontrola odhalí nějaké nepovolené předměty či látky, poputují do koše. Dobře si tedy rozmyslete, co si vezmete s sebou a seznamte se s tím, co je povoleno, a co naopak ne. Předměty a látky, které nesmí na palubu, můžete případně přepravovat v odbaveném zavazadle, které poputuje do nákladního prostoru letadla.

Co nepatří do příručního zavazadla?

Mezi věci, jejichž přítomnost v příručním zavazadle vám jen tak neprojde, patří:

 • Zbraně a jejich napodobeniny
 • Ostré a bodné předměty – např. nůžky s ostřím delším než 6 cm (nůžky mohou být obecně problematické), žiletky a břitvy, špendlíky, šroubováky, vrtáky, pilky, břitvy atd.
 • Nástroje a nářadí – např. kladiva, kleště, sekery, pily, vrtačky, řetězové pily,…
 • Lékařské nástroje – třeba skalpely, injekční stříkačky (pokud nejsou pro lékařské účely), jehly apod.
 • Sportovní a rekreační vybavení – zejména různé pálky, rakety či dokonce luky se šípy, ale i jiné vybavení.
 • Tekutiny a gely – např. voda, nápoje, parfémy, krémy, šampony, pasty na zuby atd. Tyto látky jsou povoleny pouze v baleních do 100 ml a musí být umístěny v průhledném uzavřeném sáčku o maximálním objemu 1 litr. Výjimkou jsou tekutiny pro léčebné účely nebo kojeneckou stravu v množství nezbytném pro dobu letu.
 • Výbušniny a hořlaviny
 • Chemické a toxické látky – např. kyseliny, žíraviny, jedovaté látky, infekční látky atd.

Typy příručních zavazadel

Příručním zavazadlem může být víceméně jakékoli zavazadlo, které splňuje výše uvedené podmínky. Můžete si vzít jakoukoli odpovídající brašnu, batoh či kabelku. Ale pokud cestujete letadlem často, možná zatoužíte po praktickém, speciálním příručním zavazadle. Jde o batohy, tašky a brašny vyrobené tak, aby odpovídaly normám pro příruční zavazadla a zároveň byly pro cestování letadlem co nejpraktičtější.

Varianty v podobě klasických turistických batohů mají „sportovnější“ či turističtější charakter a jsou vhodné i pro následné použití na výletech, trecích apod. Pěkné a kvalitní modely nabízí např. značky Osprey či Titan Power.

Populární a zajímavé jsou i batohové tašky a brašny. Mají obdélný tvar a často široké otevírání podobné jako u kufru. Většinou jsou součástí boční přezky, které umožní stažení batohu do co nejúspornější podoby. Zároveň je zde horní poutko a popruhy pro nošení na ramenou. Typickým zástupcem jsou například příruční zavazadla značky CabinZero (řady Classic, Military,…).

A dále jsou tu samozřejmě různé kabinové kufříky a kufry. Obvykle jde o tašky, brašny nebo pevné plastové kufrové skořepiny opatřené i kolečky a teleskopickou rukojetí. Tato zavazadla jsou spíše tradičnější a elegantní. Prodávají se v různých velikostech. Oproti batohům jsou mimo letiště spíše méně praktická, na vycházky po městě či výlety si je jistě nevezmete.

Většina prodávaných příručních zavazadel, která jsou přímo určena pro použití v letadle, se vejde do rozměrů 56 x 45 x 25 cm, což jsou max. rozměry příručního zavazadla dle IATA (International Air Transport Association). Rozhodně však neplatí, že pokud si koupíte batoh či kufr honosící se označením „příruční zavazadlo“, budou aerolinie nějak zavázány vám ho uznat a vzít na palubu. Směrodatné jsou vždy rozměry stanovené samotnými konkrétními aeroliniemi – a ty jsou různorodé (viz tabulka výše).

Zpracování příručního zavazadla

Velmi důležitý je materiál zavazadla. U batohů a tašek se používají nejčastěji syntetické textilie. Jsou odolné vůči mechanickému poškození, rychle schnou, mohou mít i nepromokavou úpravu. Mezi oblíbené materiály patří polyester, který má výhodu i v nízké ceně. O něco lepší vlastnosti má nylon, který lépe odolává UV záření i dalším vlivům, je lehčí a pevnější.

Používat se mohou i prvky ze síťoviny (např. prodyšné části na zádech) nebo plastové výztuže pro lepší ergonomii a anatomické vlastnosti a setkat se můžete i s dalšími materiály včetně různých směsí tkanin a patentovanými textiliemi. Při výběru se rozhodujte podle toho, jak budete zavazadlo používat (prostředí, podnebí, intenzita,…).

Zavazadla bývají velmi chytře členěná, s různými kapsami na doklady a ukrytými kapsami nebo zipy umožňujícími snadný přístup do různých částí.

Ceny příručních zavazadel

Kvalitní příruční zavazadlo sice nepořídíte rovnou za pár korun, ale investice do odolného a bezpečného batohu či palubního kufru se vám jistě vrátí. Zvlášť cestujete-li často.

Příruční zavazadlo do 1500 Kč

Kolem cca 1300 Kč začínají první příruční zavazadla. Může jít nejčastěji o kufříky s kolečky a teleskopickou rukojetí. Ale najít se dají i jiné typy.

Příruční zavazadlo do 2000 Kč

Velký výběr velmi kvalitních zavazadel, včetně propracovaných brašen a batohů, které jsou praktické i pro každodenní nošení.

Příruční zavazadlo nad 2000 Kč

Zavazadla pro náročné zájemce. Velmi sofistikované kufry, tašky, batohy i brašny vhodné pro intenzivní cestování.

Nejlepší značky příručních zavazadel

Kteří výrobci nabízejí kvalitní příruční zavazadla?

 • Osprey – U této značky můžete pořídit např. parádní „příruční batohy“, které budou fungovat i jako klasické outdoor batohy na sport a turistiku.
 • Travelite – Populární značka, která nabízí obrovský výběr klasických příručních a palubních zavazadel, zejména kufrů s kolečky.
 • CabinZero – Vynikající příruční batohy a tašky. Velmi zajímavé a praktické zpracování, vysoká kvalita.
 • Peak Design – Příruční batohy i jiná zavazadla. Vysoká kvalita, sofistikované zpracování.

Nejprodávanější příruční a palubní zavazadla na trhu

Nejprodávanější příruční a palubní zavazadla na trhu podle portálu Heureka.cz

PořadíProduktInfoHodnocení
#1CabinZero Classic
Nejlepší a nejoblíbenější příruční zavazadlo
✔️ Velikosti
1: 39 x 29,5 x 20 cm; 28 l; 600 g
2: 44 x 30 x 19 cm; 36 l; 700 g
3: 55 x 40 x 20 cm; 44 l; 760 g
✔️ Jednička na trhu
✔️ 3 velikosti, které se vejdou do příručního zavazadla
✔️ YKK zipy, nejodolnější zipy ve své třídě
✔️ desetiletá záruka
📌 do 2000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Peak Design Travel Backpack
Špičková kvalita pro náročné
✔️ Velikost: 56 x 33 x 24 cm; 30-45 l; 1000 g
✔️ Pomocí komprese lze snížit velikost na 30 nebo 35 l
✔️ Vhodný pro přepravu tabletu / notebooku
✔️ Počasí odolá 100% recyklovaná nylonová tkanina
✔️ Přední panel se 4 kapsami se zipem
📌 do 8500 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Travelite Cabin 2w S
Palubní kufr na dvou kolečkách
✔️ Velikost: 52 x 39 x 20 cm; 39 l; 1900 g
✔️ Odlehčená teleskopická rukojeť
✔️ Integrovaný kombinační zámek
✔️ Dvě různě velké přední kapsy na zip
✔️ Dvě hladká kolečka pro tichý pojezd
📌 do 2100 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Thule Subterra
Palubní taška do letadla na několik dní
✔️ Velikost: 44 x 31 x 20 cm; 23 l; 0,95 kg
✔️ Taška na elektroniku, notebook či oblečení na několik dní
✔️ PowerPocket na nabíječku nebo power banku
✔️ Pevná konstrukce držící tvar
✔️ Vhodné i pokud aerolinky povolují jen 5 kg zavazadlo
📌 do 4000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5United Colors of Benetton Cocoon
Příruční skořepinový cestovní kufr na palubu
✔️ Velikost: 54,5 x 33,5 x 20 cm; 37 l; 2,7 kg
✔️ Vybavený TSA zámkem
✔️ Elegantní lesklé provedení vyrobené z ABS
✔️ 4 kolečka otočná o 360°
✔️ Splňuje požadavky na příruční zavazadlo u většiny leteckých společností
📌 do 2200 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Travelite Air Base S
Palubní kufr na čtyřech kolečkách
✔️ Velikost: 55 x 39 x 20 cm; 37 l; 2,1 kg
✔️ Vybavený TSA zámkem
✔️ Čtyři dvoukolečka otočná o 360°
✔️ Odlehčená výsuvná rukojeť s aretací
✔️ Splňuje podmínky příručního zavazadla
📌 do 3200 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce