Cestování Pro děti

Nejlepší kočárek do letadla: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Vybíráme nejlepší kočárek do letadla

Kočárek do letadla k moři Cestování s malými dětmi je vždycky nápor na nervy a pojí se s ním spousta starostí. Létání je sice pro dospělé cestující rychlé a relativně pohodlné. Létání s dětmi je však zcela jiná kategorie. A nejde jen o to, udržet je na palubě aspoň trochu v klidu. Je potřeba brát s sebou značně rozsáhlou výbavu. Čím menší dítě je, tím více toho paradoxně potřebuje. Což o to, pleny a různé drobné pomůcky můžete pořídit i na místě. Vyjde to nejspíš ve většině případů levněji než velké zavazadlo v letadle. Ale jsou věci, u kterých to obvykle neplatí. Konkrétně například kočárek. Cestujete-li s dětmi letadlem častěji, má zřejmě smysl vybírat kočárek už tak trochu s ohledem na tento fakt. Ale existuje snad opravdu něco jako speciální nebo nejlepší kočárek do letadla?

Nedá se říct, že by existovala vysloveně konstrukčně svébytná varianta kočárku do letadla. Na druhou stranu rozhodně najdete kočárky, které jsou do letadla vhodnější a které méně. Někteří výrobci pak konkrétní modely někdy rovnou označují jako „vhodné do letadla“. Co to ale vlastně obnáší? Jaké podmínky by měl takový kočárek vhodný do letadla splňovat? A jak ho vlastně přepravovat a na co se připravit? To vše jsou otázky, na které v našem článku dostanete odpovědi.

Kromě toho jsme pro vás připravili rovněž žebříček kočárků, které se do letadla výborně hodí a splňují všechna kritéria. Inspirovat se ovšem můžete i v různých uživatelských recenzích kočárků do letadla. Ty vám napoví, nakolik se daný model skutečně osvědčil v „ostrém provozu“.

Nejlepší kočárky vhodné do letadla na trhu

ProduktInfoHodnocení
#6BABYZEN YOYO2
✔️ lze skládat a rozkládat jednou rukou
✔️ lze jej přenášet jako ruční zavazadlo v letadle (verze 0+ i 6+)
✔️ celosvětově oblíbený model
✔️ skvělé recenze zákazníků
📌 od 11000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Doona Plus 2v1
✔️ autosedačka se přemění na kočárek 2v1
✔️ autosedačka (kategorie 0+)
✔️ splňuje všechny bezpečnostní normy
✔️ schválena TUV pro používání na palubě letadla
📌 od 11000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3ZOPA IQ
✔️ kočárek vhodný od 6ti měsíců do 15kg
✔️ splňuje podmínky kabinového zavazadla
✔️ splňuje normu EN 1888:2012
✔️ v ceně taška na přenos
📌 od 3700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4MAXI-COSI Lara 2
✔️ automatické skládání zmáčknutím tlačítka
✔️ složený kočárek je možné přenášet na rameni
✔️ kočárek je vhodný od narození do 22 kg
✔️ rozměry složeného: 26 x 51 × 50 cm
📌 od 6500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Anex Air-X
✔️ skládání jednou rukou
✔️ dostatek prostoru i pro větší děti
✔️ váha jen 8,7 kg
✔️ složený kočárek v tašce d/š/v 55/45/25 cm
📌 od 8750 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#1Skiddoü Espoo
✔️ skládání jednou rukou
✔️ složený kočárek d/š/v 55/45/21 cm
✔️ pěnová kola
✔️ rychlé odejmutí všech kol
📌 od 4900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat kočárek do letadla

Při výběru kočárku do letadla byste především měli vědět, jaké podmínky a možnosti se na leteckou přepravu kočárků vztahují – a na základě toho zvolit vhodnou variantu. Žádné specifické konstrukční řešení však není vyžadováno. Omezeny mohou být pouze rozměry a hmotnost.

Vhodný kočárek do letadla

 

Co by měl splňovat kočárek do letadla?

Jaký kočárek se nejlépe hodí do letadla? A jsou nějaké podmínky, které by měl splňovat? Tato otázka je ve skutečnosti trochu složitější. Záleží totiž na tom, jaké vlastně máte s kočárkem úmysly. Zda ho chcete nechat odbavit s ostatními zavazadly, vzít si ho s sebou až k letadlu – nebo ho dokonce mít na palubě jako příruční zavazadlo. Jednotlivými možnostmi se budeme zabývat podrobněji níže.

Obecně vzato platí, že na cestování jsou vhodnější skladné a lehké kočárky – ideálně velmi lehké sportovní nebo golfové modely. Jde o nejčastější typ kočárků, které bývají označovány jako kočárky do letadla.

Pokud mají adekvátní rozměry, projdete s nimi bez problémů s rentgenem, případně je můžete dostat i na palubu. Navíc celkově pro vás bude snazší s nimi na letišti manipulovat a manévrovat. Na druhou stranu je možné letecky přepravovat obvykle i kočárky větší – tedy s korbičkou nebo rozložitější sportovní modely. I to však má svá pravidla a omezení.

Na co si dát pozor při cestování s kočárkem?

V případě letecké dopravy platí, že štěstí přeje připraveným a informovaným. Při přepravě kočárku to platí v plné míře. Přihodit se může leccos.

Riziko poškození

V první řadě si dobře promyslete, jaký kočárek chcete vzít – a jakým způsobem ho chcete přepravit. Pakliže chcete kočárek nechat uložit do zavazadlového prostoru, počítejte s tím, že může doznat určitých poškození. Doporučujeme vzít si na něj vhodný obal, potažmo ho alespoň pevně spoutat balicí folií – což je obvykle možné i přímo na letišti.

Vyplatí se v této situaci taky zvážit, zda si nechat odbavit svůj krásný a drahý „hlavní“ kočárek. Zauvažujte o možnosti půjčení či zakoupení zánovního záložního kočárku, jehož poškození či případnou ztrátu budete schopni spíše oželet.

Informujte se o podmínkách

Počítejte taky s tím, že různé letecké společnosti a lety mají různá pravidla. Doporučujeme informovat se předem o tom, jaká konkrétní pravidla platí pro kočárky v rámci vašeho letu. Budete pak na letišti jistě klidnější.

Autosedačky, nosítka,…

Přemýšlejte taky nad náhradním přepravním prostředkem pro dítě. To samozřejmě platí zejména u velmi malých dětí, které se nezvládnou po letišti či v letadle pohybovat takříkajíc po svých. Pokud se rozhodnete vzít velký kočárek s korbičkou a nechat si ho odbavit s ostatními zavazadly, budete potřebovat miminko nebo velmi malé dítě nějak přenášet v odletové zóně a někam ho umístit v letadle.

Řešením mohou být nosítka či šátky, což je dnes velmi populární, a navíc praktické, řešení. Do letadla si pak přímo můžete vzít i autosedačku. Ta představuje velmi bezpečný přepravní prostředek pro dítě díky pevnému rámu a pásům. Sedačka však musí být pro použití v letadle certifikovaná. Možnost použití mohou pak některé společnosti limitovat věkem (např. do 3 let). Opět se vyplatí mít předem dostatek informací.

Neklesejte na mysli

Zvlášť pokud necestujete letadlem příliš často, je pochopitelné, že budete mít z letu s dětmi a spoustou zavazadel včetně kočárků obavy. Ale není třeba se přehnaně strachovat. Letecké společnosti jsou samozřejmě na tyto věci zvyklé a připravené. Ty kvalitní vycházejí rodinám a dětem v mnohém vstříc. Pokud nepodceníte přípravu, jistě vše zvládnete hladce.

Kočárek do letadla by měl být malý a skladný
Kočárek do letadla by měl být malý a skladný

Rozměry a hmotnost kočárku do letadla

Jak velký může být kočárek do letadla? Opět záleží na tom, jaké s ním máte úmysly. Pokud poputuje s ostatními zavazadly po odbavení rovnou do zavazadlového prostoru, na velikosti a hmotnosti až tolik nezáleží. Projevit se nicméně samozřejmě může na ceně letenky.

Pokud si chcete kočárek vzít s sebou až k letadlu a teprve zde ho odevzdat do péče personálu, měl by se kočárek vejít na kontrolní rentgenový pás. Ale nejde o nepřekonatelnou překážku. Větší kočárky vám zkontrolují ručním scannerem.

Pokud chcete mít kočárek na palubě jako příruční zavazadlo, pravidla už mohou být těsnější. Obvyklá povolená velikost příručních zavazadel je 55 × 45 × 25 cm (někde méně) při hmotnosti nejčastěji do 10 kg. Konkrétní parametry se mohou lišit, proto opět platí, že důležité je se předem informovat a zjistit, jaká pravidla se týkají přímo kočárků.

Řada golfových kočárků, které jsou označované jako vhodné do letadla, se drží právě kolem výše zmíněných rozměrů. Ve složeném stavu mohou skutečně mít jen kolem 50 x 40 x 20 cm. Hmotnost je pak často výrazně pod 10 kg – nejčastěji kolem 5-6 kg.

Jak probíhá odbavení kočárku?

Pokud si chcete nechat kočárek odbavit a nepotřebujete, nemůžete nebo nechcete ho brát s sebou na palubu letadla, máte rovnou dvě možnosti, jak postupovat.

První spočívá v tom, že si kočárek necháte jednoduše odbavit s ostatními zavazadly a pošlete ho rovnou do zavazadlového prostoru letadla. V takovém případě byste měli počítat s „náhradní přepravou“ pro dítě v podobě např. nosítka či šátku pro použití na letišti po odbavení.

Většina leteckých společností však umožňuje, abyste si kočárek ponechali až ke vstupu do letadla. Teprve zde ho personál převezme. Díky tomu může být dítě v pohodlí až do odletu. Na palubě pak dítě můžete vzít na klín. Toto řešení je povolené obvykle u dětí do 2 let a výhodou je značná cenová úspora. Za dítě často zaplatíte max. 10 až 20 % ceny dospělého. Další – a bezpečnější – možností je použití autosedačky (viz výše).

I pokud kočárek zanecháte až u vstupu do letadla, počítejte s tím, že budete muset následně překlenout dobu při výdeji zavazadel, kterou strávíte bez kočárku. Může to trvat i hodinu, nebo dokonce více. Výdej obvykle probíhá na přepážce pro speciální (velká) zavazadla.

Tip: U odbavovací přepážky byste měli nahlásit, že máte k odbavení kočárek a dostanete patřičný identifikační štítek. Na zahraničních letištích se většinou pro kočárek používá pojem buggy. Kočárek je možné poslat i rozložený na více části. Pak je ovšem potřeba hlásit tuto skutečnost a počet částí. Výhodou je, že rodiny s dětmi mívají obvykle přednost při odbavování. I při bezpečnostní kontrole můžete jít vstupem „fast track“ – tedy rychlým průchodem.

Lze mít kočárek jako příruční zavazadlo?

Kočárek může cestovat i přímo s vámi na palubě letadla. Tato možnost však může být omezená v závislosti na typu letu, letecké společnosti apod. Problém může být u nízkonákladových aerolinií. Obecně je důležité seznámit se s podmínkami a ověřit si, zda vůbec přichází taková možnost v úvahu. Pakliže ano, povolen může být pouze velmi skladný a skládací kočárek (rozměry viz výše).

Vyplatí se koupit speciální kočárek do letadla?

Zde pochopitelně záleží především na vaší vlastní úvaze. Lehké, skládací kočárky (obvykle golfové), které jsou označovány jako vhodné do letadla, jsou obvykle velmi subtilní a lehké modely. Jejich použitelnost je omezená, mívají malá kola, která se nehodí do terénu (často ani do „divočejších“ ulic). Konstrukce je relativně málo odolná. Tyto kočárky navíc nebývají vhodné pro miminka a nejmenší děti do cca 1 roku.

Na druhou stranu může mít význam pořídit si takový kočárek pro specifické účely. Jako záložní a cestovní. Tyto modely jsou totiž díky své flexibilitě a skladnosti ideální pro použití a manévrování v komplikovaných prostorách, jako jsou třeba právě letiště. Velmi snadno je složíte a rozložíte. I v autě zaberou minimum místa. Své výhody tedy rozhodně mají, záleží jen na tom, nakolik je využijete.

Je možné půjčení kočárku na místě nebo v hotelu?

Některá letiště dokonce nabízejí službu bezplatného zapůjčení kočárku pro použití v letištních prostorách. Týká se to i pražského letiště Václava Havla. Pokud letíte na dovolenou do resortu či hotelu, vyplatí se zjistit si, zda neumožňují zapůjčení kočárku. Někdy se s takovou službou můžete setkat a může jít o pohodlnější řešení než přepravování vlastního kočárku přes půl světa.

Ceny kvalitních kočárků do letadla

Kolik může stát kvalitní kočárek do letadla? Za dostupnější modely nemusíte utratit moc peněz. Existují ale i drahé varianty.

Kočárky do 2000 Kč

V této relaci najdete poměrně solidní výběr golfových kočárků i velmi úsporných rozměrů. Počítejte však s tím, že kvalita může být poměrně „kompromisní“. Hodí se tedy hlavně jako záložní či příležitostné řešení.

Kočárky do 10 000 Kč

Kvalitní a přitom lehké i skladné kočárky vhodné do letadla. Nabídnou solidní odolnost a zpracování i při subtilní konstrukci.

Kočárky nad 10 000 Kč

Velmi kvalitní nebo designové a značkové kočárky do letadla pro náročnější zájemce.

Nejlepší značky kočárků do letadla

Které značky nabízejí zajímavé a kvalitní kočárky do letadla?

  • Joolz – Značka velmi stylových a kvalitních kočárků, z nichž mnohé jsou natolik skladné a lehké, že poslouží i při cestování.
  • Cybex – Velmi známá a osvědčená značka. Vynikající výběr.
  • Britax – Další kočárkový lídr. Modely Britax patří mezi velmi oblíbené. Převažují středně drahé kočárky.
  • X-Lander – Tato značka zahrnuje především sportovní modely. Velmi dobrý poměr ceny a kvality.
ProduktInfoHodnocení
#6BABYZEN YOYO2
✔️ lze skládat a rozkládat jednou rukou
✔️ lze jej přenášet jako ruční zavazadlo v letadle (verze 0+ i 6+)
✔️ celosvětově oblíbený model
✔️ skvělé recenze zákazníků
📌 od 11000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Doona Plus 2v1
✔️ autosedačka se přemění na kočárek 2v1
✔️ autosedačka (kategorie 0+)
✔️ splňuje všechny bezpečnostní normy
✔️ schválena TUV pro používání na palubě letadla
📌 od 11000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3ZOPA IQ
✔️ kočárek vhodný od 6ti měsíců do 15kg
✔️ splňuje podmínky kabinového zavazadla
✔️ splňuje normu EN 1888:2012
✔️ v ceně taška na přenos
📌 od 3700 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4MAXI-COSI Lara 2
✔️ automatické skládání zmáčknutím tlačítka
✔️ složený kočárek je možné přenášet na rameni
✔️ kočárek je vhodný od narození do 22 kg
✔️ rozměry složeného: 26 x 51 × 50 cm
📌 od 6500 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Anex Air-X
✔️ skládání jednou rukou
✔️ dostatek prostoru i pro větší děti
✔️ váha jen 8,7 kg
✔️ složený kočárek v tašce d/š/v 55/45/25 cm
📌 od 8750 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#1Skiddoü Espoo
✔️ skládání jednou rukou
✔️ složený kočárek d/š/v 55/45/21 cm
✔️ pěnová kola
✔️ rychlé odejmutí všech kol
📌 od 4900 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení