Pro děti

Nejlepší autodráhy pro děti: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší autodráhy pro děti Autodráhy patří mezi nejvděčnější a nejoblíbenější dětské hračky a dárky – zejména pro kluky. Ale výběr je velký a trefit se do té správné varianty nemusí být úplně snadné. V dnešním článku vám však s tímto dilematem pomůžeme. Podíváme se v něm na to, jak vybrat nejlepší elektrickou autodráhu pro děti anebo i jiné druhy autodráh podle věku dítěte i dalších parametrů. S výběrem vám mohou pomoci i recenze autodráh a různé testy, kterých na internetu najdete dostatek.

Nejlepší autodráhy pro děti na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Autodráha Carrera GO!!! 62521
Nejoblíbenější volba pro většinu lidí
✔️ délka: 3,6 m
✔️ auta: 2015 SRT Viper a Chevrolet Corvette C7.R
✔️ můžete si sestavit další různé trati podle plánu
📌 od 1750 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Carrera GO 62480 DTM Master Class
Pro náročnější děti
✔️ délka: 8,9 m
✔️ dvě auta Audi RS 5 DTM
✔️ možnost připojení dalšího příslušenství
📌 od 2600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Carrera GO 63517 Hot Wheels
Elektrická autodráha HotWheels
✔️ délka: 4,3 m
✔️ 2 tratě na dráze
✔️ různé možnosti přestavby tratí
✔️ hlavně děti, kterým se líbí Hot Wheels
📌 od 1250 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Carrera FIRST 63038 CARS Power Duell
Originální licence PAW PATROL/ SPIN MASTER
✔️ délka: 2,4 m
✔️ 1x auto Blesk McQueen
✔️ 1x auto Jackson Storm
📌 od 850 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Carrera D132 30016 Spirit of Speed
I pro dospělé
✔️ délka: 8,0 m
✔️ auta: Porsche 911 RSR, Chevrolet Corvette a Aston Martin Vantage
✔️ až 6 řidičů může jezdit najednou na této autodráze
✔️ propojení autodráhy s mobilem/tabletem
✔️ individuální nastavení každého auta
📌 od 7000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Buddy Toys BST 1731 Hyper Loop
Cena / výkon
✔️ délka: 7,3 m
✔️ vhodné pro děti od 6 let
📌 od 1100 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat autodráhu

Při výběru autodráhy je nejdůležitější zvolit správný typ. Tak aby ladil se zájmy a temperamentem dítěte i jeho věkem a schopnostmi. Kreativnější a tvořivější děti více zabaví stavebnicové a variabilní dráhy, soutěživé ratolesti si zas nejvíc vyhrají s klasickými elektrickými autodráhami, dobrodružnější povahy mohou potěšit i interaktivní překážkové autodráhy. A možností je ještě mnohem víc. Roli při výběru jistě sehraje i kvalita zpracování, velikost, cena nebo značka výrobce.

Typy a varianty autodráh

Když se řekne autodráha, lze si představit obrovskou rozmanitost výrobků. Svět hraček je nesmírně bohatý, stejně jako svět dětské fantazie a zájmů. Díky tomu můžete svým ratolestem pořídit přesně takovou dráhu, která bude nejlépe odpovídat jejich zálibám a schopnostem. Stačí se jen pořádně zamyslet nad tím, co vaše dítě či děti nejvíce baví.

Dítě s autíčkem

Dráhy pro nejmenší

Děti do cca 2-3 let ještě obvykle nezaujmete zvlášť sofistikovanými hrami, detailním zpracováním a složitostí. Drobnější a křehčí dílky jsou spíše na škodu, snadno se rozbijí a hrozí i vyšší riziko spolknutí nějaké části.

Takto malé děti naopak potěší výraznější a větší prvky, se kterými zvládnou snadněji manipulovat a které snesou i horší zacházení. Existují dráhy, které tvoří menší počet velkých plastových dílců. Jsou tedy stavebnicové, ale nenáročné a bezpečné. Příkladem může být třeba stavebnice Unico Plus nebo autodráhy ze stavebnic Lego Duplo a podobně.

Další možností jsou dráhy „hotové“. Opět bývají jednodušší. Jde například o pod sebou kyvadlovitě umístěné úseky cesty, po kterých autíčka sjíždějí (např. dráha Playtive). Kvalitní dráhy bývají i ze dřeva a velmi odolné i stabilní.

Kuličkové dráhy (stavebnice)

Parádní a velmi trvanlivou zábavu nabízejí kuličkové stavebnicové dráhy. Jsou sice určeny pro kuličky, ale můžete po nich posílat i menší autíčka. A hlavně nabízejí obrovskou variabilitu. Ty nejvariabilnější a nejzábavnější jsou postaveny na systému Lego (resp. Lego Duplo) kostek a dají se z nich stavět skvělé dráhy a tobogány, klidně i velmi vysoké a promyšlené. Perfektní záležitost pro malé inženýry a architekty.

Navíc můžete postupně, s přibývajícím věkem dítěte, přikupovat další kompatibilní stavebnice a přizpůsobovat rozsah a obtížnost jeho schopnostem. Takováto „autodráha“ může děti zabavit na mnoho let.

Dráhy z plastových dílců (stavebnice)

Velmi oblíbené jsou autodráhy z plastových dílců, které rovněž fungují jako stavebnice. Nejosvědčenější je varianta, která využívá velké množství tenkých příčných dílců. Díky tomu se dráha dá flexibilně ohýbat a kroutit a různě tvarovat i formovat. Kromě autíček bývá součástí setů těchto drah i různé atraktivní a tematické příslušenství, třeba stromy, tunely, mosty, benzínky atd.

Na těchto drahách jezdí autíčka na baterie, takže jezdí samostatně. Samozřejmě je však může dítě použít pro nejrůznější autíčka a „angličáky“ a pohánět je i manuálně. Výhodou je značná šířka dráhy, na kterou se vejde většina běžných autíček. Další výhodou je opět kompatibilita. Dráhy stejného typu lze dokupovat, rozšiřovat, spojovat…

Dráhy s parkovacími domy či jiné sety

Velmi oblíbenou a atraktivní variantu autodráh představují různé parkovací domy. Jde o několikapodlažní konstrukci, kterou se klikatí plastové dráhy. Součástí bývá obvykle i výtah, benzínka, myčka, celý dům si lze polepit a ozdobit přiloženými samolepkami. Téma může být i jiné než garáž. Například stavba se stavebními stroji a jeřábem, závodní okruh apod.

Tento typ autodráh představuje parádní ozdobu dětského pokojíčku, se kterou si navíc velmi dobře vyhrají děti od cca 3 let věku. Dráhy ovšem nejsou variabilní a nefungují jako stavebnice. I když je třeba je sestavit, mají pouze jednu předem určenou podobu.

Dráhy s interaktivními prvky a překážkami

Zajímavou variantou autodráh jsou dráhy s různými funkčními prvky, jako jsou překážky, výtahy, padací mosty, zábrany a podobně. Ty jsou ovládány tlačítky a průjezd celou dráhou tudíž není tak snadný. Je třeba sladit všechny funkční prvky tak, aby autíčko mohlo dorazit bez zastávek do cíle.

Díky interaktivitě dokáže dráha zabavit na dlouhou dobu a taky si vynucuje jisté soustředění, čímž se dítě plně pohrouží do zábavy. Těchto autodráh je velký výběr a rozhodně může jít o parádní a vděčný dárek.

Kobercové dráhy

Jednou z nejjednodušších variant jsou takříkajíc 2D autodráhy. Neboli dráhy namalované na nějaké podložce. Mohou to být celoplošné nebo menší kusové koberce a běhouny, ale třeba i pěnové podložky, které se skládají z velkoformátových dílců jako puzzle a podobně. Takový koberec či podložka může být skvělou dekorací dětského pokoje či „hracího koutku“ v obýváku nebo jiné místnosti.

Na podložku můžete rozmístit i různé 3D prvky. Například postavit budovy z různých stavebnic nebo třeba pořídit i funkční semafor (např. od značky Lamps), který bude řídit dopravu.

Dřevěné dráhy s magnetickými vozy

Mimořádné popularitě se v poslední době těší stavebnicové autodráhy, které tvoří dřevěné kolejnicové dílce. Používají se na nich speciální autíčka, ale i vláčky s magnetickými spoji anebo třeba pracovní stroje a další vozidla. Součástí setů jsou vždy i další prvky. Kromě mostů, tunelů a průjezdů to mohou být třeba stromy, zvířata, domy atd.

Prodávají se i vysloveně tematické sety, například statek, město, staveniště nebo třeba i dinopark. Nejoblíbenější dráhy tohoto typu nabízí značka Playtive prodávaná řetězcem (či e-shopem) Lidl. Jednotlivé dráhy jsou opět vzájemně kompatibilní.

Elektrické dráhy

A konečným završením vývoje autodráh jsou samozřejmě pravověrné elektrické závodní autodráhy. Tyto autodráhy jsou určeny spíše pro starší děti od věku kolem 5 až 6 let, ale zajisté zabaví na dlouhé hodiny i rodiče, především tatínky.

Speciální autíčka jsou napájena skrze plechové vodicí kolejnice a ovládána dálkovými ovladači. Díky tomu mezi sebou mohou hráči závodit, kdo dojede do cíle dřív. U jednoduchých drah moc prostoru pro manévrování není, ale ty složitější už vyžadují určitý kumšt a schopnost správně odhadnout kdy ubrat či přidat plyn a jak udržet autíčko ve hře.

Autíčka mohou na dráze dosahovat i vysokých rychlostí, kolem 20 km/h. Na malém prostoru se pak zdá, že skutečně sviští jako střely. Autodráhy se vyrábějí především ve dvou měřítkách. Autodráhy v měřítku 1:43 jsou menší. Jezdí se na nich modely autíček o délce cca 7-8 cm. Tyto dráhy jsou obecně levnější, ale výběr je mnohem menší.

Mnohem propracovanější jsou dráhy v měřítku 1:32 a výběr je nesrovnatelně větší. Jde tedy bezesporu o lepší investici, pokud se chcete s dětmi autodráhám či jejich rozšiřování věnovat s větší vervou. Modely autíček mají kolem 10-15 cm a jsou velmi detailní.

Mezi jednoznačně nejoblíbenější výrobce těchto typů autodráh patří značka Carrera. Dále je nabízí značky jako SCX, Polistil a další.

Proč pořídit dětem autodráhu?

Autodráhy nebývají levnou záležitostí – a to bez ohledu na to, zda zvolíte klasickou elektrickou dráhu nebo některou z mnoha a mnoha jiných variant. Je ale autodráha vůbec dobrý dárek a zabaví děti na dostatečně dlouhou dobu, aby se investice vrátila?

Samozřejmě záleží na typu autodráhy. Většina z nich však dokáže nabídnout trvanlivou zábavu. Některé stavebnicové a interaktivní vydrží dětem i mnoho let. Stavebnicové dráhy tříbí motorické a logické dovednosti, schopnost logického myšlení a soustředění. Dítě si s nimi skvěle vyhraje samo, ale i s rodiči nebo kamarády. Navíc podporují rozvoj fantazie. Elektrické dráhy zase skvěle trénují postřeh a opět velmi úporné soustředění i schopnost pochopit mechanismy akce a reakce.

Autodráhy mohou přinést spoustu radosti a zábavy, ale počítejte s tím, že některým dětem mohou chvílemi i pěkně „hrát na nervy“. Zvlášť těm, které jsou poněkud výbušnější a méně trpělivé. Stačí, aby se jim chvíli nedařilo postavit to, co chtějí, nebo se jim párkrát při závodu nepovedlo dojet zdárně do cíle a výbuch vztekání může být na světě.

Není to zajisté důvod na autodráhy rezignovat. Každá hračka, která vyžaduje nějakou dovednost, může někdy vést k takové reakci. Děti se musejí naučit tyto emoce zvládat a s tím jim jednoduché hračky, které od nich nevyžadují žádný „výkon“, nepomohou.

Na co se zaměřit při výběru?

Výběr by se měl zajisté řídit věkem a zájmy i schopnostmi dítěte. Pokud pořídíte autodráhu, na kterou dítě ještě „nedozrálo“, nejspíš skončí brzy ve skříni. Ne vždy tomu tak musí být. Některé stavebnicové dráhy (např. kuličkové či z plastových nebo dřevěných dílců) můžete pořídit již dříve a zprvu převzít ve hře iniciativu, postupně se dítě bude stále více zapojovat, až jednou bude stavět vlastní dráhy zcela samo.

Při výběru jsou důležité i parametry samotné dráhy. Zajisté by vás měly zajímat použité materiály. Pokud jde o plast, rozhodně by měl být zdravotně nezávadný (bez BPA), velmi odolný a celek dráhy stabilní. V tomto směru vám mohou pomoci především testy autodráh anebo sázka na osvědčeného, renomovaného výrobce.

Stále více se do obliby dostává i dřevo. Výhodou je ekologičnost a nezávadnost (pokud je ošetřeno nezávadnými laky), ale i vysoká stabilita a odolnost. Nevýhodou je naopak vysoká hmotnost a hlučnost – zejména při dopadu dílců na zem. Dřevěné dráhy bývají taky dražší.

Ceny autodráh

Kvalitní autodráha obvykle není zrovna levná záležitost. Zde je stručný přehled cenových relací.

Autodráhy do 500 Kč

V této ceně moc velký výběr nenajdete. Půjde o velmi jednoduché a malé autodráhy různého typu. Elektrické závodní dráhy zde v podstatě nelze pořídit.

Autodráhy do 1500 Kč

Velmi štědrá relace, ve které lze najít obrovský výběr nejrůznějších stavebnicových, interaktivních i jiných autodráh. Avšak elektrické dráhy zde teprve začínají.

Autodráhy nad 1500 Kč

Pokud chcete pořádnou elektrickou dráhu, budete se muset dívat právě v této relaci. Kolem 1500 Kč začínají ty jednodušší. Propracované stojí dva a více tisíc Kč.

Nejlepší značky autodráh

Které značky autodráh patří k nejoblíbenějším a nejlepším?

  • Carrera ­– Lídr mezi elektrickými autodráhami. Nejlepší výběr, osvědčená kvalita, naprosto klasická značka.
  • SCX – Alternativa k elektrickým drahám Carrera. Rovněž velmi oblíbená a kvalitní značka s dobrým výběrem.
  • Plaitive – Nejoblíbenější dřevěné stavebnicové dráhy, ale i jiné typy. Výborný výběr. Velmi vděčné a skvěle hodnocené hry.
  • Lego – Různé druhy kuličkových i jiných autodráh nabízí i značka Lego a její četné variace. Může jít o velmi dobré stavebnice.
ProduktInfoHodnocení
#1Autodráha Carrera GO!!! 62521
Nejoblíbenější volba pro většinu lidí
✔️ délka: 3,6 m
✔️ auta: 2015 SRT Viper a Chevrolet Corvette C7.R
✔️ můžete si sestavit další různé trati podle plánu
📌 od 1750 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2Carrera GO 62480 DTM Master Class
Pro náročnější děti
✔️ délka: 8,9 m
✔️ dvě auta Audi RS 5 DTM
✔️ možnost připojení dalšího příslušenství
📌 od 2600 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Carrera GO 63517 Hot Wheels
Elektrická autodráha HotWheels
✔️ délka: 4,3 m
✔️ 2 tratě na dráze
✔️ různé možnosti přestavby tratí
✔️ hlavně děti, kterým se líbí Hot Wheels
📌 od 1250 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Carrera FIRST 63038 CARS Power Duell
Originální licence PAW PATROL/ SPIN MASTER
✔️ délka: 2,4 m
✔️ 1x auto Blesk McQueen
✔️ 1x auto Jackson Storm
📌 od 850 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Carrera D132 30016 Spirit of Speed
I pro dospělé
✔️ délka: 8,0 m
✔️ auta: Porsche 911 RSR, Chevrolet Corvette a Aston Martin Vantage
✔️ až 6 řidičů může jezdit najednou na této autodráze
✔️ propojení autodráhy s mobilem/tabletem
✔️ individuální nastavení každého auta
📌 od 7000 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6Buddy Toys BST 1731 Hyper Loop
Cena / výkon
✔️ délka: 7,3 m
✔️ vhodné pro děti od 6 let
📌 od 1100 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
0 Sdílení