Pro děti

Nejlepší ergonomická nosítka pro děti: TOP 7 produktů podle recenzí a testů

Čekáte přírůstek do rodiny a poohlížíte se po co nejlepším ergonomickém nosítku pro děti? V dnešním článku vás doslova zahrneme komplexními informacemi k tomuto populárnímu tématu. Nosítka pro děti všech možných druhů jsou dnes mimořádně in. Pro někoho jde o nový trend, jiní považují nošení dětí na těle jen za návrat k tradičnějšímu řešení. Pokud jste se však rozhodli, že chcete ergonomické nošení dítěte vyzkoušet, měli byste vědět, jak vybrat správné nosítko – a taky jak ho používat. Nekvalitní nebo špatně „střižené“ nosítko může dítěti spíše ublížit, zvlášť při dlouhodobějším používání. Totéž platí i při nesprávné poloze dítěte, byť v dobrém nosítku. V tomto návodu se tedy nebudeme zabývat pouze nosítky samotnými, ale všemu, co je potřeba o nich i jejich použití.

V dnešní době je výběr nosítek opravdu obrovský a rozmanitý. Existuje množství typových variant s různým vybavením, materiálovým zpracováním i designem. Dobrá zpráva je, že je k dostání spousta kvalitních výrobků, které skutečně odpovídají potřebám dítěte a podporují správný anatomický vývoj. Přesto je při výběru nutná obezřetnost. Dobré ergonomické nosítko je navíc obvykle otázkou spíše tisíců než stovek korun – nejde tedy o zanedbatelnou investici. Zvlášť pro rodiče malého dítěte, kteří mají obvykle dalších výdajů více než dost.

Doufáme však, že vám poskytneme dostatek rad, informací a tipů, abyste si byli schopni opravdu dobře a zodpovědně vybrat perfektní nosítko. Nabídneme i žebříček oblíbených současných modelů. Velkou pomocí vám však mohou být i uživatelské recenze ergonomických nosítek, které se zabývají konkrétními modely. Dozvíte se v nich spousty užitečných poznatků od rodičů, kteří nosítko vyzkoušeli v praxi.

Nejlepší ergonomická nosítka pro děti na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Lenka 4ever

 TOP PRODUKT 
Určení: od 3 měs. do 3 let
Materiál: 100% bavlna
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3590 Kč Číst recenze
#2Manduca Wickelkinder Pure

 Oblíbený mezi maminkami 
Určení: od narození do 5 let
Materiál: 100% biobavlna
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2790 Kč Číst recenze
#3Manduca XT

 Pro náročné maminky 
Určení: od narození do dětského věku (20 kg)
Materiál: 100% biobavlna
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3890 Kč Číst recenze
#4Tula Free to Grow
Určení: od 3,2 kg (od narození) do váhy 20 kg
Materiál: ručně vyrobený prodyšný a lehký kepr
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4355 Kč Číst recenze
#5Kinderkraft Milo
Určení: od 3 mes. do hmotnosti 20 kg
Materiál: 100% bavlna
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1199 Kč Číst recenze
#6Corazon PANDA

 Pro sportovně založené rodiče 
Určení: do max. 20 kg
Materiál: Nylon Ripstop, Cordura
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3780 Kč Číst recenze
#7BabyBjörn Dusty
Určení: od 3,2 do 11 kg (0 – 1 rok)
Materiál: 100% certifikovaná bavlna
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2199 Kč Číst recenze

Jak vybrat ergonomické nosítko pro dítě?

Výběru a pořízení ergonomického nosítka by mělo předcházet obeznámení se základními informacemi. Měli byste už předem vědět, jak nosítko správně používat; jaká nosítka jsou vhodná pro tu kterou věkovou skupinu dětí – a jaká nejsou vhodná vůbec. Vyplatí se alespoň základní orientace v různých typech nosítek. Taky byste měli mít představu o tom, jaké nároky na kvalitu, materiálové zpracování nebo vybavení na nosítko máte. S tím vším vám pomůžeme.

Taky se podíváme na cenové relace nosítek pro děti, abyste věděli, jaký zásah do rozpočtu můžete očekávat. V neposlední řadě zmíníme i některé významné a spolehlivé výrobce ergonomických nosítek, u nichž můžete očekávat vysokou kvalitu zpracování a samozřejmě odpovídající parametry pro zdravé nošení.

Nošení v historii

Řada lidí považuje nošení dětí v nosítku za módní trend či výstřelek a nedají dopustit na „starý dobrý“ kočárek. Vyplatí se proto udělat si malý exkurz do historie. V evropském prostředí lze nošení dětí na těle (obvykle, ale ne nezbytně, matky) vystopovat do nejstarších dob. Jistou paralelu s evropským pravěkem a starověkem mohou poskytnout současné domorodé národy např. Afriky, jihovýchodní Asie nebo Jižní Ameriky, pro které je nošení dětí v různých popruzích a šátcích samozřejmostí.

Podobné nošení se v Evropě zcela běžně uplatňovalo až do pozdního novověku. Ačkoli bylo taky běžné nechávat dítě v kolébkách, proutěných košících nebo je převážet na kárách. Ještě začátkem 19. století však matky obvykle nosili děti na těle při různých vycházkách, pochůzkách nebo nenáročných pracích.

Zlom přišel během druhé poloviny 19. století, kdy byl vynalezen kočárek. Nošení na těle se postupně stalo jakýmsi symbolem prostého a chudého lidu, který si takovou vymoženost nemohl dovolit. Zde nadchází v euroamerické kultuře naprostý útlum nošení dětí na těle. Ten trvá až do cca 70. let 20. století, kdy lze začít mluvit o velmi pozvolné renesanci nebo spíš rehabilitaci nosítek. Teprve začátek nového tisíciletí však přinesl výraznější zvrat a dětská nosítka se vracejí v plné síle. Rostoucí trend pokračuje dodnes.

Výhody a nevýhody nošení

Pro děti je nošení na těle v útlém věku naprosto přirozené. Člověk je totiž tzv. nošenec (z angl. clinging young). Tedy druh savce, pro nějž je v raném věku typické a nejbezpečnější nošení na těle rodiče. Na rozdíl od savců, kteří po narození sami chodí anebo jsou chováni v hnízdě. Toto chování lze dobře vidět i u našich příbuzných, primátů.

  • Výhodou nošení je tedy přirozenost, blízký kontakt s rodičem, pocit bezpečí, teplo.
  • Nošené děti díky tlaku taky často lépe zvládají nadýmání a koliky.
  • Rodič má volné ruce.
  • Podle některých studií nošené děti méně pláčou.
  • Podpora kojení, zmírnění rizika poporodní deprese, vyšší produkce oxytocinu u matky.

A jaké jsou nevýhody:

  • Nevýhody plynou především ze špatného nošení (nevhodné nosítko nebo technika), potažmo z příliš častého nošení (dítě rozhodně nemá trávit v nosítku celý den). V takovém případě může docházet k vývojovým problémům. Správné používání nosítka je tedy zásadní!
  • Další nevýhodou jsou vyšší nároky na fyzickou kondici rodiče. Zejména zpočátku nebo při delším nošení se může dostavit bolest zad či svalů.

Typy nosítek

Jak jsme uvedli, nosítek existuje celá řada druhů. Z hlediska vhodnosti pro častější použití je lze rozdělit na ergonomická a neergonomická.

⏩ Co je ergonomické nosítko?

Za ergonomické nosítko se považuje takové, které dítěti umožňuje zaujmout ortopedicky správnou polohu, kterou ještě později podrobněji popíšeme. V neergonomickém nosítku dítě spíše visí nebo je v nevhodné poloze – taková nosítka nepodporují správný vývoj dítěte.

  • Ergonomická nosítka – Do této kategorie patří například šátek, moderní ergonomické nosítko, asijské nosítko „Mei tai“ nebo tzv. ring sling.
  • Neergonomická nosítka – Těmto pomůckám se někdy přezdívá „visítka“. Patří sem například klokanka (pozor, podobné ergonomickému nosítku, ale neumožňuje zaujmout správnou polohu), nosící krosny a baby vaky.

⏩ Šátek

Šátky patří mezi nejoblíbenější ergonomická nosítka pro děti. Jejich výhodou je naprostá jednoduchost a dostupná cena. Lze je navíc používat už od narození. Šátky odpovídají tradičnímu způsobu nošení dětí. V dnešní době jich však existuje obrovský výběr.

Šátek může být pevný, z obyčejného širokého pruhu látky. Další možností je šátek elastický z úpletové látky, který je vhodný spíše pro nejmenší děti. O něco méně běžné jsou pak čtvercové šátky. Šátky se vyrábějí z různých látek – např. lnu, bavlny, hedvábí nebo i vlny či syntetických tkanin. Každý materiál má své přednosti. Bavlna je univerzální a dostupná, len je prodyšný, vlna příjemná, hřejivá.

???? Výhody šátků:

  • Tradiční řešení
  • Skladnost
  • Vhodné i při kojení
  • I pro novorozence
  • Velký výběr variant
  • Velmi univerzální

❌ Nevýhody:

  • Náročné na správný úvaz a techniku nošení

⏩ Moderní ergonomické nosítko

Tyto nosítka se u nás řadí k nejpopulárnějším. Částečně vycházejí ze střihu asijského nosítka Mei tai. Dítě je ve vertikální poloze a neposkytují takovou oporu hlavy jako šátky. Proto jsou tato nosítka vhodná spíše pro starší miminka od cca 4 měsíců věku.

Ergonomická nosítka jsou látková, opatřená plastovými prvky (zapínání). Mívají polstrovaný bederní pás a popruhy jako u batohu. Důležitý je dostatek látky v sedací ploše, která je rozprostřena mezi od jedné podkolenní jamce k druhé. Setkat se můžete i s různými doplňky, jako jsou slintáčky, extendor, kapucka přes hlavu apod.

Ergonomická nosítka umožňují nošení dítěte na hrudi, ale i na zádech nebo boku. Výhodou oproti šátku je mnohem snazší zvládnutí techniky a jednodušší manipulace. Nosítko stačí správně nastavit a pak už vždy jen nasadit jako batoh a vložit dítě. Opět je však nutné dbát na správné a zdravé usazení dítěte a vždy ho zkontrolovat. Nosítka jsou často rostoucí, takže je lze upravovat podle toho, jak dítě roste, a používat je poměrně dlouho. Díky polstrování jsou tato nosítka poměrně komfortní i pro rodiče.

???? Výhody:

  • Snadnější manipulace a zvládnutí techniky oproti šátku
  • Komfort pro dítě i rodiče
  • Vhodné i pro větší děti
  • Možnost nošení na zádech

❌ Nevýhody:

  • Vyšší cena
  • Méně skladné než šátek

⏩ Klokanka

Neergonomické, a přesto velmi rozšířené nosítko. Na první pohled je velmi podobné modernímu ergonomickému nosítku, ale je zde zásadní rozdíl. Klokanka totiž dítěti neumožňuje zaujmout zdravou polohu. Váha dítěte je celá směřována pouze do úzkého pruhu látky v rozkroku. Dítě je navíc často nošeno hlavou směrem od rodiče, což je zcela špatně.

Klokanka neumožňuje správné zakulacení zad ani podsazení nohou. Zejména pro děti nad cca 1 rok bude trpět silným diskomfortem. Tento typ nosítka proto nelze zodpovědně vůbec doporučit – tím spíš ne pro častější než velmi sporadické nošení.

???? Výhody:

  • Velmi snadné použití, prakticky nulové nároky na techniku nošení

❌ Nevýhody:

  • Nesprávné, nezdravé nošení

Video – Baby Tula Free-To-Grow

Jak správně nosit

Dostáváme se k možná nejdůležitější části našeho průvodce. Podíváme se teď na správnou techniku nošení. Ačkoli vás mohly předchozí řádky poněkud vystrašit, není třeba se obávat. Zvládnutí správné techniky není ve skutečnosti nic složitého. Jde pouze o dodržování několika jednoduchých podmínek. Situaci vám velmi usnadní, pokud si zapamatujete dvě písmena „M“ a „C“.

  • M– Miminko musí mít podsazenou pánev, kolínka mají být ve vyšší poloze než zadeček. Proto je důležité, aby sedací plochu nosítka tvořil dostatečně široký pruh látky, který dosáhne od jednoho kolene ke druhému. Pokud se podíváte s takto usazeným miminkem do zrcadla, uvidíte, že jeho nohy a zadeček svírají tvar podobný písmenu M. Tato poloha podporuje zdravý vývoj kyčlí. Miminko nesmí viset pouze za rozkrok.
  • C – Miminko je nutné nosit vždy čelem, resp. bříškem k nositeli. Jen tak se může páteř v nosítku správně zakulatit do tvaru písmene C. To zase poznáte při bočním pohledu do zrcadla. Jinými slovy, páteř dítěte v nosítku nemá být rovná, nýbrž pěkně zakulacená. Toho dosáhnete právě i správným podsazením pánve. Zakulacení zad omezuje přímý tlak na páteř a miminko si může i opřít hlavu o váš hrudník.

Pomoci si případně můžete i anglickou zkratkou T.I.C.K.S.

  • T (tight, těsné) – Přiměřeně pevné a těsné uvázaní, které zabraňuje vyosení hlavičky do stran. Dává pocit jistoty, rodič může mít volné ruce a necítí potřebu dítě přidržovat.
  • I (in view at all times) – Vždy mít výhled do obličeje dítěte.
  • C (close enough to kiss) – Dítě má být vždy dost blízko, abyste mu mohli dát pusu na čelo. Ne že by pusa na čelo byla tak zásadní (ačkoli jistě ničemu neuškodí), Jde spíš o pomůcku, podle které lze ověřit, že je dítě správně usazené.
  • K (keep chin of the chest) – Dítě nesmí mít hlavičku přitisknutou na vlastní hrudníček. Mohlo by dojít k problému s dýcháním.
  • S (supported back) – Pevně podepřená záda dítěte.

Nejčastější chyby při nošení

Jaké jsou nejčastější nebo nejhorší chyby, které rodiče dělají při nošení dítěte?

  • Volba špatného, tedy neergonomického nosítka.
  • Pořízení nekvalitního nosítka kvůli úspoře.
  • Příliš časté nošení. Dítě nemůže v nosítku trávit celý den, jelikož se v něm nemůže pohybově ani senzoricky rozvíjet.
  • Špatná technika nošení. Zejména při nezvládnutí techniky nebo používání neergonomických nosítek dochází ke špatnému a nezdravému nošeni. Nejčastěji lze vidět problémy jako rovná záda dítěte, svěšené nohy, nepodsazení pánve, vyklopená hlavička, nošení čelem ven apod.
  • Použití neadekvátního nosítka vzhledem k věku dítěte.
  • Neopatrnost při chůzi nebo činnostech s dítětem v nosítku! Zde hrozí i fatální následky, např. při pádu rodiče.

jak nosit dítě

Parametry ergonomického nosítka

Ergonomické nosítko je v zásadě kus látky opatřený případně sponami či zapínáním. Mluvit o parametrech je tedy poněkud zavádějící. Při výběru nosítka jsou zásadní spíše obecné znalosti o správném nošení. Při pořizování nosítka je nejlepší ho vyzkoušet – zvlášť pokud ho kupujete např. od domácího výrobce nebo z druhé ruky, což je u nosítek častý případ. U komerčně prodávaných nosítek se můžete orientovat podle značky a taky recenzí.

Velikost

Zejména u šátků, které nelze nijak zásadně nastavit, je důležitá velikost. Ta vybírá na základě konfekční velikosti nositele, obvykle tedy matky. Šátky se označují číslicemi 5 až 8. Každá odpovídá určitým konfekčním velikostem. Např. šátek číslo 5 odpovídá konfekční velikosti 36, délka šátku je 4,2 metrů atd.

Materiál a zpracování

O materiálovém zpracování jsme se už zmínili. Rozmanitost je u ergonomických nosítek a šátků poměrně velká. Lze volit různé tkaniny přírodní (bavlna, len, vlna, tencel, bambus,…) i syntetické (např. repreve). Jaké jsou vlastnosti těchto materiálů:

  • Len – Odolný, vysoká nosnost, prodyšnost, chladivost. Len je ale poněkud hrubší, zejména ze začátku.
  • Bavlna – Dostupnost, univerzálnost.
  • Vlna – Komfort, vysoká nosnost, měkkost, nemačkavost. Dobré tepelné vlastnosti v létě i zimě.
  • Bambus – Poddajnost, prodyšnost, dobrá tepelná regulace a odvod potu. Vhodné zejména na léto. Nižší nosnost.
  • Repreve – polyesterové vlákno. Prodyšné, příjemné, podobné vlastnosti jako vlna. Někdy zpočátku hrubší.

Tento výčet není kompletní, narazit můžete na různé další textilie (např. tencel, hedvábí apod.) a kombinace látek. Pro základní přehled to však může postačit.

Nosnost

Nosítka s nejmenší nosností umožňují použití u dětí do cca 15 kg. Většina šátků a nosítek však poskytuje nosnost do 20 až 22 kg. Výjimečně se můžete setkat i s odolnějšími variantami. Nosnost je samozřejmě velmi důležitý faktor a ovlivňuje, do jakého věku dítěte budete moci nosítko používat.

Video – Manduca XT

Ceny ergonomických nosítek

Na kolik rodiče vyjde kvalitní ergonomické nosítko? Máme pro vás krátký přehled.

✅ Nosítka pro děti do 1000 Kč

V této ceně je poměrně malý výběr moderních ergonomických nosítek a šátků. Poměrně dostupná a přitom oblíbená nosítka nabízí například značka Kindercraft. Dobré hodnocení v recenzích získává model Milo. Jinak lze v této ceně pořídit různá nosítka z druhé ruky.

✅ Nosítka pro děti do 3000 Kč

Zde najdete obrovský výběr a taky většinu nejprodávanějších ergonomických nosítek současnosti od značek jako Manduca nebo Ergo Baby, což jsou prestižní výrobci. Vyberou si i náročnější rodiče.

✅ Nosítka pro děti nad 3000 Kč

V této ceně najdete většinu špičkových nosítek značky Ergo Baby nebo Tula. Velmi vysoká kvalita i pro náročné rodiče a děti. Vysoká nosnost, nejlepší materiály a vybavení.

Nejlepší značky ergonomických nosítek

U ergonomických nosítek může být značka poměrně důležitým rozhodovacím faktorem, protože osvědčení a renomovaní výrobci jsou zárukou kvality. Pojďme se podívat, na které značky se lze spolehnout.

  • Ergo Baby – Americký průkopník ergonomických nosítek. Záruka vysoké kvality. Nevýhodou je většinou poměrně vysoká cena.
  • Manduca – Tento německý výrobce patří v současnosti k vůbec nejoblíbenějším. Vynikající ergonomie, kvalita a zpracování. Velmi dobrá volba a vysoká hodnocení v testech nosítek pro děti. Často dostupnější cena.
  • Tula – Další populární výrobce ergonomických nosítek vysoké kvality. Počítejte ovšem s vyšší cenou.
  • Kibi – Velmi kvalitní nosítka především střední cenové kategorie. Česká výroba a velmi poctivé zpracování

Nejčastější otázky nakupujících

Je lepší nosítko, nebo kočárek?

Tyto dvě pomůcky nemusejí a ani by neměly stát proti sobě, ale vzájemně se doplňovat. Málokterý rodič rezignuje kvůli nosítku na používání kočárku. Nosítko je příjemné a přirozené, kočárek pohodlný s větším úložným prostorem. Obojí má v prvních letech dítěte své využití.

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
#1Lenka 4ever

 TOP PRODUKT 
Určení: od 3 měs. do 3 let
Materiál: 100% bavlna
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3590 Kč Číst recenze
#2Manduca Wickelkinder Pure

 Oblíbený mezi maminkami 
Určení: od narození do 5 let
Materiál: 100% biobavlna
[usr 5 text="true" tooltip="true"]2790 Kč Číst recenze
#3Manduca XT

 Pro náročné maminky 
Určení: od narození do dětského věku (20 kg)
Materiál: 100% biobavlna
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]3890 Kč Číst recenze
#4Tula Free to Grow
Určení: od 3,2 kg (od narození) do váhy 20 kg
Materiál: ručně vyrobený prodyšný a lehký kepr
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]4355 Kč Číst recenze
#5Kinderkraft Milo
Určení: od 3 mes. do hmotnosti 20 kg
Materiál: 100% bavlna
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]1199 Kč Číst recenze
#6Corazon PANDA

 Pro sportovně založené rodiče 
Určení: do max. 20 kg
Materiál: Nylon Ripstop, Cordura
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"]3780 Kč Číst recenze
#7BabyBjörn Dusty
Určení: od 3,2 do 11 kg (0 – 1 rok)
Materiál: 100% certifikovaná bavlna
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2199 Kč Číst recenze
0 Sdílení