Pro děti

Test 12 nejlepších kočárků 2021: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší dětské kočárky Jak už tak bývá zvykem, snažíme se vám pravidelně přiblížit různé spotřebiče a produkty a pomoci vám s jejich výběrem. Tentokrát jsme si vzali na mušku nejlepší kočárky, aby měli vaše ratolesti maximální pohodlí. Do testu jsme zařadili hlavně kombinace a sportovní kočárky, tedy jen ty modely, které budete moci používat až do 3 let věku dítěte.

Co je při koupi kočárku nejdůležitější? Rozhodně jeho hmotnost, ta je zásadní pokud jde o manipulaci. Zajímala nás také nosnost a kola, ta jsou velmi důležitá, zejména pokud se s kočárkem pohybujete po městě, případně v přírodě atd. Pokud má být pohyb opravdu pohodlný, pak jsou ideální kola terénní či nafukovací.

Například mezi sportovními kočárky je velmi oblíbený JOIE Sport LITETRAX 4, vítězem českého testu je pak Britax B-Motion 4 Plus.

Celkově jsme se v našem testu kočárků rozhodli představit 12 zajímavých modelů, které rozhodně stojí za pozornost. Pod tabulkou pak najdete umístění kočárků v jednotlivých testech.

Nejlepší dětské kočárky na trhu podle nás

ProduktVlastnostiHodnoceníCena (od)
Nejlepší kombinované kočárky
#1BRITAX Go Big 2

 Oblíbený 
- vhodný do 17 kg
- lze složit do kompaktního formátu
- pětibodové bezpečnostní pásy
- špičkové centrální odpružení
- velká zadní kolečka
- držitel certifikátu TUV GS
[usr 5 text="true" tooltip="true"]19700 Kč Číst recenze
#2ABC Design Viper 4 (2021)

 Autosedačka Hazel 
- nafukovací kola
- výškově nastavitelná rukojeť
- pěti-bodový systém pásů
- otočná sportovní nástavba
- pevná odolná konstrukce
[usr 5 text="true" tooltip="true"]16800 Kč Číst recenze
#3Jasmine Bennetta Soft

 Luxusní kočárky 
- luxusní design
- hliníkový rám, dvě odpružení
- hluboká korba, jedna z největších na trhu
- gelová kola, která nepropíchnete
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]16500 Kč Číst recenze
Nejlepší sportovní kočárky
#1JOIE Sport LITETRAX 4

 Vítěz testů 
- jednoruční skládání
- odolná čtyřkolová konstrukce
- 4 pozice zádové opěrky
- 2 pozice opěrky nohou
- přední kola bez rizika defektu
- odpružení všech kol
[usr 5 text="true" tooltip="true"]4250 Kč Číst recenze
#2Britax B-Motion 4 Plus

 Vítěz dTestu 
- sklápění jednou rukou
- kvalitní zadní odpružení
- pokročilá ochrana proti počasí
- několik naklápěcích poloh
- lehká kola odolná proti propíchnutí
- velký úložný prostor
[usr 5 text="true" tooltip="true"]8000 Kč Číst recenze
#3MOON Sport JET-R (2020)

 TOP design 
- vynikajícímu odpružení
- jedním ohybem ruky lze složit
- pěnová, otočná, pevná gumová kola
- nastavitelná rukojeť (od 95 do 110 cm)
- optimální cirkulace vzduchu
- 5 bodový pás
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]5700 Kč Číst recenze
Nejlepší retro kočárky
#1Jasmine Bennetta Classic
- retro design s velkými nafukovacími koly
- maximální houpavost, vhodný kamkoliv
- velká korba, jedna z největších na trhu
- lehká, ale pevná konstrukce
[usr 5 text="true" tooltip="true"]18400 Kč Číst recenze
Nejlepší kočárky pro dvojčata
#1JASMINE Bennetta Duo

 Pro dvojčata 
- praktičnost, dobře omyvatelné prvky
- funkčnost, praktické skládání
- nepropíchnutelná gelová kola
- elegantní luxusní design
[usr 5 text="true" tooltip="true"]25000 Kč Číst recenze
#2VALCO BABY Snap Duo

 Sourozenecký 
- váha jen 9,8kg
- polohování zad pro každou sedačku
- bouda s XL úpravou a UV ochranou
- 5-ti bodový bezpečností pás
- relativně slušná cena
[usr 5 text="true" tooltip="true"]7500 Kč Číst recenze
Nejlepší kočárek na běhání
#1Britax Bob Revolution Pro
- na běh či jízdu na bruslích
- bubnová ruční brzda
- rukojeť s možností nastavení výšky
- špičkový systém odpružení
- ukládací prostory
- norma: EN1888:2012
[usr 5 text="true" tooltip="true"]11000 Kč Číst recenze
#2THULE Urban Glide 2 (2021)

 Sportovní 
- odlehčená konstrukce
- aerodynamický tvar
- složení jednou rukou
- otočná ruční brzda do kopce
- odpružení pro příjemnější jízdu
- reflexním ráfkům všech kol
[usr 5 text="true" tooltip="true"]21450 Kč Číst recenze

Test kočárků, kde a jak si vedli?

  • Německý test Stiftung Warentest (07/2020) – vítězem testu je kočárek Maxi-Cosi Lila XP s hodnocením 2,2 (dobré), na 2. místě skončil Hartan Yes GTS (v ČR není k dostání) a třetí pozici zaujal JOOLZ Hub (seženete i v ČR od 15000 Kč).
  • Německý Konsument / Stiftung Warentest otestoval v srpnu 2019 hned 11 kombinovaných kočárků. Vítězem testu se stal kočárek Hauck iPro Saturn R Duoset s hodnocením 64%. Na druhém místě s 62% hodnocením skončili kočárky ABC Design Salsa 4, BUGABOO Fox (základnu je možné pořídit na Feedo od 20000 Kč) a JOOLZ Day3 – cena však začíná na 25000 Kč. Konsument také v rámci tohoto testu otestoval kočárky pro dvojčata. Vítězem se stal model ABC Design Zoom (orientační cena 15000 Kč)
  • Sportovní kočárek Joie Litetrax 4 2019Vítěz německého testu Stiftung Warentest (obdoba českého dTestu) 04/2018 se známkou 2,2 (GUT)
  • Golfový kočárek ICOO Pace – 2. místo německého testu Stiftung Warentest 04/2018 se známkou 2,3 (GUT)
  • Sportovní kočárek Chicco Ohlala 2018 – 5. místo německého testu Stiftung Warentest 04/2018 se známkou 2,6 (USPOKOJIVÝ)
  • Jogger kočárek Britax Römer BOB Revolution Pro – 1. místo německého testu Stiftung Warentest 04/2018 v kategorii Jogger se známkou 2,7 (USPOKOJIVÝ)
  • Kombinovaný kočárek Gmini Grand – byl úspěšně testován ve Strojírenském zkušebním ústavu, s.p. v ČR, kde posuzují shodu k několika direktivám EU, tedy aby vše odpovídalo nařízení Evropské Unie.

Jaké kočárky si oblíbily zahraniční celebrity?

  • Zdá se, že nejvíce využívanou značkou kočárků pro celebrity je značka Bugaboo. Konkrétně s modelem Bugaboo Fox byli zachyceny na fotografiích celebrity jako: Meghan Markle, Pippa Middleton, herec Tom Hardy či modelka Gigi Hadid. Jen ta cena začíná na 33000 Kč.
  • Zůstaneme ještě u značky Bugaboo, protože je nesmírně populární. Třeba další z modelů BUGABOO Donkey2 má herec Chris Hemsworth, herečka Zooey Deschanel či influencerka Kim Kardashian. Pořídíte jej od 32500 Kč.
  • Zpěváci Joe Jonas a Adam Levine, plavec Michael Phelps, herečka Emily Blunt či Olivia Wilde, ti všichni mají jedno společné. Kočárek Uppababy Vista, který je na českém trhu těžko k dostání, ale přeci jen v jednom eshopu jej prozatím sežente. Cenovka od 28000 Kč.
  • Za relativně dobré peníze můžete mít kočárek, ve kterém vozí své děti influencerka Kourtney Kardashian, herečky Jessica Biel a Hillary Duff. Jedná se o model NUNA MIXX a pořídíte jej už za necelých 15 000 Kč.
  • Hned několik celebrit bylo zachyceno s kočárkem BABYZEN YOYO. Pořídíte jej už od 10000 Kč a budete na stejné lodi jako herečky Kiera Knightley, Blake Lively, Amanda Seyfried nebo tenistka Serena Williams.
  • Známá americká zpěvačka Gwen Stefani byla vyfotografována s kočárkem CYBEX BY JEREMY SCOTT jehož cenovka na českém trhu začíná na 47000 Kč.
  • Herec Matthew McConaughey má hned 3 ratolesti. Aby si s nimi poradil, pořídil si sourozenecký kočárek BABY JOGGER City Mini GT Double s nímž byl zvěčněm v Miami.

Jak vybrat kočárek

Kočárek je rozhodně základním prvkem výbavy každého novopečeného rodiče. Pokud ale pořizujete nový model, jistě víte, že nejde o zanedbatelnou investici. Výběru je proto třeba věnovat dostatečnou pozornost. Kočárek sice není zařízení, které byste používali v kuse po mnoho let. Je ale důležité, aby splňoval požadavky na bezpečnost, praktičnost i komfort. Kvalitní výrobek navíc může posloužit i budoucím sourozencům.

Typy kočárků

Abychom se vůbec mohli posunout k parametrům a dalším faktorům výběru, je nutné si kočárky nejdříve nějak rozdělit. V zásadě existuje pět typů.

Hluboký kočárek

První a nejtypičtější variantou je kočárek s rozměrnou a hlubokou korbičkou. Jde o dopravní prostředek pro nejmenší děti. Je sice nezbytný, ale příliš dlouho jej používat nebudete (alespoň ne s jedním a tím samým dítětem). Během půl roku až osmi měsíců života vaší ratolesti se s ním ale nejspíš najezdíte víc než dost.

Tyto kočárky jsou nejčastěji opatřeny čtyřmi (jindy třemi) koly a měly by nabízet dostatečné odpružení. To je důležité jednak kvůli pohodlné jízdě na hrubším povrchu, ale i kvůli snadnému houpání. Hluboký kočárek skýtá i dostatek úložného prostoru pro různé propriety. Součástí bývá větší taška pod korbičkou a taky menší kabelka. Samozřejmostí je stažitelná stříška, která chrání dítě před nečekaným deštěm nebo ostrým sluncem.

Sportovní kočárek

Když dítě odroste z hluboké korbičky (začne se v ní nudit a příliš vrtět), je čas přejít na sportovní model. Ten využijete déle (několik let). Velmi důležitá je kvalita odpružení a kol (záleží ale taky na předpokládaném prostředí a terénu používání). Zásadní je i bezpečnost a komfort v korbičce, která už umožňuje výhled do světa a dítě je v ní umístěno směrem od vás a v sedu.

Čím vyšší je nastavitelnost opěrek, tím lépe můžete kočárek přizpůsobit potřebám dítěte a tím větší bude radost z jízdy – pro vás oba. Bezpečnost zajišťují zejména pásy, které by měly být utaženy dostatečně, ale ne příliš. Důležitá je i nosnost.

Kombinace

Co se obliby týče, jasně vedou kočárky kombinované a těchto modelů je taky největší výběr. Je to naprosto pochopitelné. Místo jednoúčelového kočárku (sportovního nebo hlubokého) získáte dva nebo tři v jednom.

Základním provedením je dvojkombinace – na základní rám lze připevnit hlubokou i sportovní korbu. Další možností je trojkombinace, kdy je na konstrukci možné připevnit i autosedačku (vajíčko). Univerzálnost, délka použití, poměr cena/výkon – v tom všem kombinace vedou.

Sourozenecký kočárek

Speciální variantu představují sourozenecké modely. Existují kočárky pro dvojčata (výjimečně i trojčata), ale lze je použít i pro různě staré děti. Sourozeneckých kočárků navíc existuje více typů:

  • Děti vedle sebe – Oblíbená varianta, kdy děti sedí bok po boku. Konstrukce je široká a lze ji většinou opatřit hlubokou i sportovní sedačkou (popř. autosedačkou). Je zde i dostatek úložného prostoru. Taky pro děti je usazení vedle sebe jistě atraktivnější. Nevýhodou je ale právě šíře a obtížnější manipulace.
  • Za sebou – Tato varianta je méně praktická, co se týče variability a univerzálnosti. Na druhou stranu je obratnější při jízdě a skladnější.
  • Nad sebou – poměrně málo vídaný typ, kdy jsou korbičky umístěny vertikálně. Platí zde obdobné výhody a nevýhody jako u varianty „za sebou“ – a to včetně zhoršeného výhledu dítěte v zadní/spodní korbičce.

Golfový kočárek

Na první pohled se tato varianta příliš neliší od sportovní. Odlišuje ji hlavně subtilnější konstrukce. Golfové kočárky jsou lehké, určené spíše pro kratší odpočinek staršího dítěte, které už samo chodí, než pro delší vyjížďky.

Retro kočárek

Zajímavou sortou kočárků jsou tzv. retro kočárky, které jistě oceníte, pokud se vám občas zasteskne po starých zlatých časech. Retro modely se pochopitelně vyznačují tím, že jsou stylizované do podoby staromódních kočárků především z různých dob druhé poloviny 20. století. Hlavním rysem, který je odlišuje od běžných variant, je tudíž styl a design.

Příznačná jsou ale například i poměrně velmi rozměrná kola s dobrým odpružením, která si poradí i v horším terénu. Často se lze setkat i s použitím kvalitních, tradičních materiálů, jako je kůže (popř. eko kůže) – existují ale dokonce i proutěné modely. Jinak jsou však retro kočárky upraveny podle současných trendů a měly by každopádně splňovat všechny současné nároky na komfort i bezpečnost, ale taky míru vybavení. Jde tedy především o stylovou volbu. Výběr je u nás poměrně bohatý, a navíc v různých cenových kategoriích.

Další možnosti

Existuje i řada speciálních alternativ kočárků. Lze mezi ně zařadit například kočárky určené k zapřažení za jízdní kolo nebo běžecké kočárky, u kterých je nutná zvýšená bezpečnost.

Jaké otázky si klást při výběru kočárku?

Dřív, než se pustíte do vybírání a porovnávání různých kočárků, byste si měli udělat rámcovou představu o tom, jaký model vlastně hledáte a potřebujete. S tímto vědomím se budete mnohem snadněji orientovat. Zúží se vám totiž výběr. Navést vás mohou správně položené otázky. Zde jsou alespoň ty základní, na které byste měli znát odpověď…

  1. Kolik mohu do kočárku investovat? – Existují dostupné kočárky pod 5 tisíc, ale i exkluzivní modely za 30 a více tisíc Kč. Záleží na tom, jak napjatý je váš rozpočet – a jakou prioritu pro vás kočárek má. Spousta rodičů ušetří pořízením zánovního kočárku z druhé ruky. Může se to vyplatit zejména u hlubokého typu, který poslouží jen pár měsíců, nebo třeba pokud neplánujete další děti.
  2. V jakém ročním období se dítě narodilo? – Ano, i tohle může být důležité. Zimní a podzimní děti budou mít větší nároky na výbavu kočárku, ale třeba i na jeho konstrukci a kola. Ta by měla být spíše větší, s výraznějším vzorkem. Kvůli jízdě po sněhu nebo ledovce. Pro jarní nebo letní dítě lze pořídit subtilnější model.
  3. Potřebuji dvoj- nebo trojkombinaci? – Kombinované kočárky jsou kvůli své praktičnosti velmi výhodné. Zejména hluboký kočárek doslouží poměrně rychle a investice do samostatného a nového modelu by se při jednom dítěti nemusela příliš vrátit. Otázkou pak je, zda zvolit kombinaci hluboké a sportovní korby, nebo navíc i autosedačky?
  4. Budu kočárek často vynášet nebo přenášet? – Zde jde především o hmotnost a možnost pohodlného oddělení korbičky, abyste mohli například vynést spící dítko. Ale zaměřit byste se měli i na celkovou skladnost modelu.
  5. V jakém terénu budu jezdit? – U této otázky se zaměřte především na kola. Těm se ještě budeme věnovat. Menší a plastová kola jsou vhodná především na rovné plochy, větší gumová zvládnou i horší terén.

Tyto otázky jsou spíše základní a inspirativní, jistě vás napadnou další. Čím víc a přesněji dokážete pomocí otázek a odpovědí definovat, tím lépe můžete nakoupit.

Rozměry a hmotnost kočárku

Jak má být kočárek velký? Pokud jde o hluboké kočárky, korbička by měla skýtat dostatek prostoru. V prvních měsících dítě rychle roste a nemělo by se stát, že mu bude kočárek malý ještě před vypršením běžné doby používání (cca 6-8 měsíců). Délka by proto měla dosahovat alespoň 80 cm, šířka cca 35 cm. Výška korbičky od země by měla být okolo 60 cm – u sportovního kočárku méně.

A co hmotnost? Platí, že čím lehčí kočárek, tím snadnější manipulace a vyšší praktičnost. Nejčastější rozmezí (ale záleží na typu) je cca 8-14 kg. Příliš lehký kočárek na druhou stranu může ztrácet na stabilitě a kvalitě materiálového zpracování. Nižší hmotnost je důležitá, zejména pokud budete kočárek často vynášet do schodů nebo jinak ručně přemísťovat.

Nosnost

I tento faktor je důležitý. U hluboké varianty se jím příliš zabývat nemusíte, ale v případě sportovního nebo golfového kočárku už ano. Standardní nosnost se pohybuje okolo 15 kg. Existují i modely s vyšší nosností.

Na tomto parametru raději nešetřete, ať vám kočárek skutečně vydrží po celou dobu, po kterou by měl. Některé děti rostou výrazně rychleji než jiné a obecná doporučení se mohou míjet účinkem.

Materiálové zpracování

Svou roli při výběru hraje samozřejmě i materiál. Konstrukce by měla být dostatečně odolná a kvalitně zpracovaná s dobrou povrchovou úpravou proti korozi, mechanickému poškození, oděrům apod. U textilní části je důležitá zejména pevnost, ale i nepromokavé vlastnosti, prodyšnost nebo způsob údržby. Nejpraktičtější jsou nepromokavé a pratelné textilie.

Design

Design kočárku děti neřeší. Je proto důležitý takřka výhradně pro rodiče, řiďte se tedy vlastním vkusem. V současné době je doslova extrémní výběr všech možných variant, od sportovně laděných přes retro až po elegantní nebo luxusně působící kousky.

Kola kočárku

Kola a taky odpružení, to jsou dva faktory dost důležité pro jízdní komfort i použitelnost kočárku na různých površích. Silně odpružené kočárky si lépe povedou v nerovném terénu a zároveň umožňují snadné a příjemné houpání dítěte v korbičce. Nejlépe jsou na tom hluboké modely. Sportovní verze bývají „tužší“.

A co materiál a velikost kol? Větší kola jsou vhodná pro náročnější výšlapy v přírodě. V takovém případě rozhodně oceníte kola nafukovací. Menší plastová kola jsou levnější a mohou být dostačujícím řešením při projížďkách po úhledných silnicích a chodnících nebo cyklostezkách. Životnost takových kol je ale nižší, stejně tak jízdní komfort (nižší tlumení).

Možností, kterou jistě oceníte, je aretace předních kol. Na dlouhých a rovných trasách se vám bude kočár mnohem lépe ovládat.

Bezpečnostní prvky kočárku

Spousta rodičů vybírá kočárek především podle bezpečnostních prvků. Mezi základní patří:

  • Brzdy – Brzdy na zadních kolech jsou součástí prakticky všech kočárků. Pokud hledáte kočárek pro běhání nebo jiné sportovnější využití, rozhodně zvažte model s ruční brzdou.
  • Pásy – Pětibodové pásy jsou součástí sportovních kočárků a taky autosedaček.
  • Madlo – Madlo je dalším bezpečnostním prvkem sportovních a taky golfových kočárků.
  • GPS – Ztracený kočárek? V nejhorším případě i s dítětem? V takovém případě může být tzv. GPS lokátor k nezaplacení.
  • Zámek – Podobně jako u kola i u kočárku se vyplatí mít zámek. Zejména pokud jej chcete nechávat např. před obchodem nebo ve špatně zabezpečeném sklepě. Kočárek může být velmi nákladnou záležitostí a investice do zámku se vyplatí.

Z hlediska bezpečnosti kočárku je důležitá zejména evropská norma EN 1888. Ujistěte se, že ji daný model splňuje.

Norma ČSN EN 1888-1

Jde o aktuální verzi bezpečnostní normy, která se týká dětských kočárků, a vyšla v roce 2012. Norma zkoumá a zkouší například rozměry, brzy, kvalitu konstrukce, kola, ale i materiály a jejich nezávadnost i další náležitosti. Tato norma představuje jakési základní kritérium, na které byste při výběru určitě měli dbát. Nemusíte však spoléhat pouze na ni.

Pokud máte na bezpečnost, ergonomii nebo třeba i pohodlí vysoké nároky, neváhejte využít i informace z různých nezávislých testů. V ČR testuje kočárky poměrně přísně a poctivě známý dTEST. Velmi oblíbené jsou však různé německé testy, najdete je například na stránkách Test.de, kde si můžete vybraný model, jak se říká, proklepnout.

Příslušenství / vybavení kočárku

Konstrukce a korba je základ, ale co chtít víc? Kočárek může disponovat celou škálou dalšího vybavení, doplňků, příslušenství nebo možností. Při výběru byste se tedy měli zaměřit i na tyto faktory a ujistit se, že má kočárek vše, co budete potřebovat. Některé prvky se případně dají dokoupit, takže netřeba panikařit, pokud něco v základní výbavě chybí.

Úložiště pod kočárekTaška ke kočárkuFusakPláštěnka Nánožník Rukávník Nastavitelná rukojeťSlunečník, stříška či clonaMoskytiéraPostroje neboli kšíryStupátkoOtočná sedačkaPolohovatelná opěrka

Úložiště pod kočárek

Jde o standardní vybavení, které najdete zřejmě u každého hlubokého i sportovního kočárku (a kombinací), ale v omezenější podobě obvykle i u kočárků golfových. Úložiště může mít podobu košíku anebo i tašky a jde o mimořádně praktickou záležitost, kterou využijete nesčetněkrát.

Na vycházce s miminkem budete moci nakoupit, a to bez nutnosti tahat těžké tašky v rukou. V košíku můžete převážet i potřebnou výbavu. Ideální je, pokud máte možnost si vyzkoušet, zda je spodní úložiště pohodlně přístupné.

Taška ke kočárku

Další úložný prostor kočárku. Taška se obvykle zavěšuje pod rukojeť kočárku a může mít různé podoby. Například to může být objemnější a jednoduchá přebalovací taška na pleny, kosmetiku, hračky apod. Nebo naopak menší taška, za to s více přihrádkami na doklady, telefon, klíče a další drobnosti.

Samozřejmě si můžete pořídit více variant a pod rukojeť připnout vždy tu, která se vám aktuálně bude hodit nejvíce. Setkat se můžete i s boční taškou, pomocí které můžete úložný prostor kočárku ještě více nafouknout.

Fusak

Fusak je nepostradatelnou součástí výbavy především během chladných a zimních měsíců. Jde vlastně o jakýsi spacák pro děti, zpravidla velmi tlustý a teplý. Fusak nebývá vždy součástí základní výbavy kočárku, ale samozřejmě je možné ho přikoupit a výběr je opravdu velký. Fusaky mohou být nepromokavé, opatřené membránou, péřové, s vnitřkem z ovčí vlny, z přírodních i syntetických materiálů apod. Existují varianty lehčí (jaro, podzim) i vyloženě zimní.

Tuto pomůcku využijete zejména u podzimních a zimních dětí už v hluboké korbičce a zajisté se vám bude hodit i později ve sportovním kočárku.

Pláštěnka

Pláštěnka chrání dítě, ale i materiál kočárku před nepřízní počasí. Základní pláštěnka bývá často součástí výbavy už při pořízení kočárku. Můžete si však pořídit i kvalitnější verzi. Existují přitom varianty univerzální, nebo pro specifický typ kočárku (sportovní, hluboký, golf). Různí se taky mírou zakrytí kočárku. Vybírejte dle potřeby.

Nánožník

Pod pojmem nánožník se rozumí silná textilní ochrana, která se připne na kočárek a chrání nohy a trup dítěte před zimou, deštěm a větrem. V závislosti na počasí a okolnostech (nebo preferencích rodičů) jej lze nahradit fusakem nebo i použít společně s ním. Nánožníky se používají u hluboké korby i sportovní verze. Obvykle bývají součástí základní výbavy kočárku.

Rukávník

Rukávník je určen spíš pro pohodlí toho, kdo kočárek řídí. Slouží jako pohodlná ochrana rukou v zimních měsíců a má podobu návleku (či návleků), který se připevní na rukojeť. Při vedení kočárku tak můžete mít ruce v teple, aniž byste museli mít tlusté rukavice, které vám znesnadní manipulaci s mobilem, klíči apod.

Rukávník však často není součástí základní výbavy kočárku a je třeba ho případně dokoupit. Ujistěte se pouze, že jde buď o univerzální variantu, nebo typ, který bude kompatibilní s vaším kočárkem.

Nastavitelná rukojeť

Většina hlubokých, sportovních a kombinovaných kočárků tuto možnost má. Lze si upravit výšku rukojeti, tak aby vám maximálně vyhovovala. Je to praktické především v případě, kdy kočárek vozí více lidí různorodé výšky. Vysoký tatínek bude mít jistě jiné nároky než drobná maminka nebo třeba starší sourozenec. Mechanismy jsou obvykle řešeny velmi intuitivně a jednoduše.

Slunečník, stříška či clona

Letní slunce bývá žhavé a jemnou, citlivou dětskou pokožku dokáže zranit a spálit během překvapivě krátké chvíle. Tomu se chce zajisté každý rodič vyhnout. Zejména u velmi malých dětí, kdy ještě není vhodné používání opalovacích krémů, je proto nutné zajistit v kočárku ochranu proti slunci. Ne vždy stačí jen samotná stříška, která je součástí kočárku.

Řešení může spočívat v pořízení slunečníku nebo clony. Clona může mít různé podoby. V principu jde však o textilii, která se připne za stříšku na jedné straně a druhý konec kočárku nebo rukojeť na druhé straně. Vytvoří tak kompletní ochranu proti slunci. Zejména clony, které se připínají na rukojeť, jsou přitom prodyšné a ponechávají prostor pro výhled.

Pokud jde o druhou variantu, jde o klasický slunečník, který je však opatřen speciální koncovkou. Ta umožňuje jeho připevnění ke kočárku.

Moskytiéra

Síť ke kočárku neboli moskytiéra je variantou pláštěnky, která však nechrání před deštěm, nýbrž před dotěrným hmyzem. Tuto pomůcku pravděpodobně využijete v letních měsících, zejména pokud necháváte dítko v kočárku i spinkat. Síť musí být prodyšná, ale zároveň dostatečně hustá, aby dovnitř nepronikli komáři ani jiná havěť.

Postroje neboli kšíry

Zní to sice trochu děsivě, ale možná i tuto pomůcku jednoho dne oceníte. Jde jednoduše o pásy, které dítě v kočárku upevní. Týká se to zejména starších dětí, které se rády snaží kočárek ze všech sil opustit. Hrozí pak nebezpečný pád.

Stupátko

Speciální nástavec s kolečky, který se připne ke kočárku, aby se mohl vézt i starší sourozenec, který už je na kočárek moc velký. Jde o speciální, nadstandardní výbavu, kterou je třeba dokoupit.

Otočná sedačka

Otočná sedačka umožňuje změnit směr jízdy dítěte. Můžete se tak na dítě při jízdě dívat, anebo mu naopak umožnit sledovat cestu před sebou, což ocení zejména starší děti, které se v kočárku začínají nudit.

Polohovatelná opěrka

U většiny kvalitních kočárků – zejména sportovních, ale i hlubokých – se setkáte s polohovatelnou opěrkou zad, kterou můžete přizpůsobit potřebám dítěte. Když dítě usne, lze ji sklopit apod.

Alternativy a další pomůcky pro cestování s dětmi

Jaké další „dopravní prostředky“ pro děti lze kromě kočárku použít?

Autosedačka

Pro nejmenší děti se používá tzv. vajíčko, které může být i součástí trojkombinace u kočárku. Větší děti potřebují klasickou autosedačku.

Nosítko

Moderní trend, který se vrací se kořenům a tradičnímu nošení dětí na těle. Existuje velké množství typů nosítek nebo šátků. Důležité je, aby šlo o tzv. ergonomické nosítko, které podporuje zdravý vývoj dítěte.

Vozík za kolo

Speciální lehký „kočárek“ či spíše kára, která se připevní za kolo, a můžete tak s dítětem vyrážet na cyklovýlety. Kára může mít jen dvě, ale taky tři nebo i čtyři kola. Má i zadní rukojeť.

Cena kočárků

Někteří rodiče na kočárku nešetří a chtějí exkluzivitu, jiní zvolí dostupnější variantu. Jaké jsou cenové relace kočárků a jaký sortiment v nich najdete?

Kočárky do 10 000 Kč

Kočárek je bohužel drahá záležitost, takže i ty nejlevnější se pohybují až okolo cca 5 až 10 tisíc korun. V této ceně najdete zejména sportovní a kombinované modely, menší je výběr hlubokých kočárků a naprosté minimum sourozeneckých. Řada modelů v této cenové kategorii patří k nejprodávanějším kočárkům.

Kočárky do 20 000 Kč

Pokud chcete a dovolí vám to rozpočet, můžete v této relaci zakoupit velmi dobře vybavený a kvalitní značkový kočárek. Sortiment je podobně rozsáhlý jako v předchozí kategorii. Převažují zde kombinované modely, které jsou však obecně nejoblíbenější.

Kočárky nad 20 000 Kč

Kočárky pro náročné s důrazem na styl a design, špičkové materiály i zpracování. Jde především o výrobky exkluzivních značek.

Nejlepší značky kočárků

Kteří výrobci kočárků se těší oblibě a lze u nich očekávat bezpečnost, kvalitu a taky přiměřenou cenu?

  • KinderKraft – Kočárky této značky jsou u nás velmi prodávané a oblíbené. Značka nabízí kombinované a sportovní modely především v ceně do 10 tisíc.
  • Cybex – Enormní výběr různých typů kočárků. Především ale sportovních. Výběr ve všech cenových relacích. Nejvíce modelů je však nad 20 tisíc.
  • Britax – Známá značka kočárků, autosedaček a dalších výrobků pro děti. Velký a mimořádně rozmanitý výběr, řada dostupných modelů, poctivá kvalita.
  • Petite&Mars – Značka nabízí i opravdu velmi dostupné kočárky. Sportovní, kombinované i golfové.

Jak vybírat prakticky?

Při výběru kočárku je důležité si model prohlédnout na vlastní oči a vyzkoušet si jej. Proto je vhodné vyrazit na „exkurzi“ do nějaké kamenné prodejny, i kdybyste si poté vyhlédnutý model objednali přes internet. Na co se při zkoušení kočárku zaměřit.

  • Ergonomie a manipulace – Zejména u kombinací je důležité, aby bylo možné korbičky hladce měnit. Korbičku by mělo být možné oddělit i nasadit bez pomoci a větší námahy.
  • Skladnost – Nakolik je možné kočárek rozložit? Kolik místa zabírá konstrukce, korbičky apod.?
  • Mechanismy – Brzdy, klouby umožňující nastavení stříšky a další mechanismy. Všechny si je vyzkoušejte a ujistěte se, že je lze pohodlně ovládat a fungují, jak mají.
  • Údržba – Ověřte si, zda jsou potahy snímatelné a pratelné.
  • Držení, jízda – Zkuste se s kočárkem trochu projet. Drží se vám dobře? Nemusíte se hrbit? Je možné měnit nastavení rukojeti? Kočárek by měl být pohodlný i pro vás.

Univerzální rada závěrem zní, nenechte se okouzlit prvním modelem, který vám padne do oka. Nenechte se zlákat designem, ale pokud možno ani nejatraktivnější cenovkou. Zkoušejte a porovnávejte.

Tip: Víte, že kočárek můžete mít dnes bez stresu v kočárkárnách? Stačí mít správné pojištění domácnosti.

Nejprodávanější kočárky podle Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového dětského kočárku. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího kočárku na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

1 Komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře

  • Bohužel nikde v testech se neporovnavaji kočárky americke zn. Baby Jogger,ty by všechny strcily do kapsy.Jsou TOP i co se designu týče!Tak škoda!