Test 12 nejlepších kočárků: Recenze & Jak vybrat

Nejlepší dětské kočárky Jak už tak bývá zvykem, snažíme se vám pravidelně přiblížit různé spotřebiče a produkty a pomoci vám s jejich výběrem. Tentokrát jsme si vzali na mušku nejlepší kočárky, aby měli vaše ratolesti maximální pohodlí. Do testu jsme zařadili hlavně kombinace a sportovní kočárky, tedy jen ty modely, které budete moci používat až do 3 let věku dítěte.

Co je při koupi kočárku nejdůležitější? Rozhodně jeho hmotnost, ta je zásadní pokud jde o manipulaci. Zajímala nás také nosnost a kola, ta jsou velmi důležitá, zejména pokud se s kočárkem pohybujete po městě, případně v přírodě atd. Pokud má být pohyb opravdu pohodlný, pak jsou ideální kola terénní či nafukovací.

Například mezi sportovními kočárky je velmi oblíbený Joie Litetrax 4 2019, vítězem českého testu je pak Britax B-Motion 4 Plus.

Celkově jsme se v našem testu kočárků rozhodli představit 12 zajímavých modelů, které rozhodně stojí za pozornost. Pod tabulkou pak najdete umístění kočárků v jednotlivých testech.

Nejlepší dětské kočárky na trhu podle nás

 ProduktHodnoceníCena (od) 
Nejlepší kombinované kočárky
#1BRITAX Go Big 2

 Oblíbený 
5 out of 5 stars (5 / 5)18 990 Kč Číst recenze
#2ABC Design Set Viper 4 2019

 Autosedačka Hazel 
5 out of 5 stars (5 / 5)15 640 Kč Číst recenze
#3Gmini Grand

 Prověřená kvalita 
4.8 out of 5 stars (4,8 / 5)5 949 Kč Číst recenze
Nejlepší sportovní kočárky
#1Joie Litetrax 4 2019

 Vítěz testů 
5 out of 5 stars (5 / 5)5 990 Kč Číst recenze
#2Britax B-Motion 4 Plus

 Vítěz dTestu 
5 out of 5 stars (5 / 5)7 000 Kč Číst recenze
#3Valco baby Snap 4

 Nejprodávanější 
4.9 out of 5 stars (4,9 / 5)4 999 Kč Číst recenze
Nejlepší golfky (golfové hole)
#1ICOO Pace

 Vítěz testu 
5 out of 5 stars (5 / 5)4 999 Kč Číst recenze
#2BRITAX Holiday

 Známá značka 
5 out of 5 stars (5 / 5)4 490 Kč Číst recenze
Nejlepší kočárky pro dvojčata
#3Britax B-AGILE DOUBLE

 Pro dvojčata 
5 out of 5 stars (5 / 5)9 990 Kč Číst recenze
#10ABC DESIGN CIRCLE TANDEM

 Sourozenecký 
5 out of 5 stars (5 / 5)6 499 Kč Číst recenze
Nejlepší kočárek na běhání
#1Britax BOB Revolution PRO

 Vítěz testu 
5 out of 5 stars (5 / 5)14 390 Kč Číst recenze
#2THULE Glide2

 Sportovní 
5 out of 5 stars (5 / 5)15 690 Kč Číst recenze

Kočárky v testech, kde a jak si vedli

 • Sportovní kočárek Britax B-Motion 4 PlusVítěz dTestu z 05/2017 při celkovém hodnocení 76%
 • Sportovní kočárek Joie Litetrax 4 2019Vítěz německého testu Stiftung Warentest (obdoba českého dTestu) 04/2018 se známkou 2,2 (GUT)
 • Golfový kočárek ICOO Pace – 2. místo německého testu Stiftung Warentest 04/2018 se známkou 2,3 (GUT)
 • Sportovní kočárek Chicco Ohlala 2018 – 5. místo německého testu Stiftung Warentest 04/2018 se známkou 2,6 (USPOKOJIVÝ)
 • Jogger kočárek Britax Römer BOB Revolution Pro – 1. místo německého testu Stiftung Warentest 04/2018 v kategorii Jogger se známkou 2,7 (USPOKOJIVÝ)
 • Kombinovaný kočárek Gmini Grand – byl úspěšně testován ve Strojírenském zkušebním ústavu, s.p. v ČR, kde posuzují shodu k několika direktivám EU, tedy aby vše odpovídalo nařízení Evropské Unie.

Jak vybrat kočárek

Kočárek je rozhodně základním prvkem výbavy každého novopečeného rodiče. Pokud ale pořizujete nový model, jistě víte, že nejde o zanedbatelnou investici. Výběru je proto třeba věnovat dostatečnou pozornost. Kočárek sice není zařízení, které byste používali v kuse po mnoho let. Je ale důležité, aby splňoval požadavky na bezpečnost, praktičnost i komfort. Kvalitní výrobek navíc může posloužit i budoucím sourozencům.

Typy kočárků

Abychom se vůbec mohli posunout k parametrům a dalším faktorům výběru, je nutné si kočárky nejdříve nějak rozdělit. V zásadě existuje pět typů.

Hluboký kočárek

První a nejtypičtější variantou je kočárek s rozměrnou a hlubokou korbičkou. Jde o dopravní prostředek pro nejmenší děti. Je sice nezbytný, ale příliš dlouho jej používat nebudete (alespoň ne s jedním a tím samým dítětem). Během půl roku až osmi měsíců života vaší ratolesti se s ním ale nejspíš najezdíte víc než dost.

Tyto kočárky jsou nejčastěji opatřeny čtyřmi (jindy třemi) koly a měly by nabízet dostatečné odpružení. To je důležité jednak kvůli pohodlné jízdě na hrubším povrchu, ale i kvůli snadnému houpání. Hluboký kočárek skýtá i dostatek úložného prostoru pro různé propriety. Součástí bývá větší taška pod korbičkou a taky menší kabelka. Samozřejmostí je stažitelná stříška, která chrání dítě před nečekaným deštěm nebo ostrým sluncem.

Sportovní kočárek

Když dítě odroste z hluboké korbičky (začne se v ní nudit a příliš vrtět), je čas přejít na sportovní model. Ten využijete déle (několik let). Velmi důležitá je kvalita odpružení a kol (záleží ale taky na předpokládaném prostředí a terénu používání). Zásadní je i bezpečnost a komfort v korbičce, která už umožňuje výhled do světa a dítě je v ní umístěno směrem od vás a v sedu.

Čím vyšší je nastavitelnost opěrek, tím lépe můžete kočárek přizpůsobit potřebám dítěte a tím větší bude radost z jízdy – pro vás oba. Bezpečnost zajišťují zejména pásy, které by měly být utaženy dostatečně, ale ne příliš. Důležitá je i nosnost.

Kombinace

Co se obliby týče, jasně vedou kočárky kombinované a těchto modelů je taky největší výběr. Je to naprosto pochopitelné. Místo jednoúčelového kočárku (sportovního nebo hlubokého) získáte dva nebo tři v jednom.

Základním provedením je dvojkombinace – na základní rám lze připevnit hlubokou i sportovní korbu. Další možností je trojkombinace, kdy je na konstrukci možné připevnit i autosedačku (vajíčko). Univerzálnost, délka použití, poměr cena/výkon – v tom všem kombinace vedou.

Sourozenecký kočárek

Speciální variantu představují sourozenecké modely. Existují kočárky pro dvojčata (výjimečně i trojčata), ale lze je použít i pro různě staré děti. Sourozeneckých kočárků navíc existuje více typů:

 • Děti vedle sebe – Oblíbená varianta, kdy děti sedí bok po boku. Konstrukce je široká a lze ji většinou opatřit hlubokou i sportovní sedačkou (popř. autosedačkou). Je zde i dostatek úložného prostoru. Taky pro děti je usazení vedle sebe jistě atraktivnější. Nevýhodou je ale právě šíře a obtížnější manipulace.
 • Za sebou – Tato varianta je méně praktická, co se týče variability a univerzálnosti. Na druhou stranu je obratnější při jízdě a skladnější.
 • Nad sebou – poměrně málo vídaný typ, kdy jsou korbičky umístěny vertikálně. Platí zde obdobné výhody a nevýhody jako u varianty „za sebou“ – a to včetně zhoršeného výhledu dítěte v zadní/spodní korbičce.

Golfový kočárek

Na první pohled se tato varianta příliš neliší od sportovní. Odlišuje ji hlavně subtilnější konstrukce. Golfové kočárky jsou lehké, určené spíše pro kratší odpočinek staršího dítěte, které už samo chodí, než pro delší vyjížďky.

Další možnosti

Existuje i řada speciálních alternativ kočárků. Lze mezi ně zařadit například kočárky určené k zapřažení za jízdní kolo nebo běžecké kočárky, u kterých je nutná zvýšená bezpečnost.

Rozměry a hmotnost kočárku

Jak má být kočárek velký? Pokud jde o hluboké kočárky, korbička by měla skýtat dostatek prostoru. V prvních měsících dítě rychle roste a nemělo by se stát, že mu bude kočárek malý ještě před vypršením běžné doby používání (cca 6-8 měsíců). Délka by proto měla dosahovat alespoň 80 cm, šířka cca 35 cm. Výška korbičky od země by měla být okolo 60 cm – u sportovního kočárku méně.

A co hmotnost? Platí, že čím lehčí kočárek, tím snadnější manipulace a vyšší praktičnost. Nejčastější rozmezí (ale záleží na typu) je cca 8-14 kg. Příliš lehký kočárek na druhou stranu může ztrácet na stabilitě a kvalitě materiálového zpracování. Nižší hmotnost je důležitá, zejména pokud budete kočárek často vynášet do schodů nebo jinak ručně přemísťovat.

Nosnost

I tento faktor je důležitý. U hluboké varianty se jím příliš zabývat nemusíte, ale v případě sportovního nebo golfového kočárku už ano. Standardní nosnost se pohybuje okolo 15 kg. Existují i modely s vyšší nosností.

Na tomto parametru raději nešetřete, ať vám kočárek skutečně vydrží po celou dobu, po kterou by měl. Některé děti rostou výrazně rychleji než jiné a obecná doporučení se mohou míjet účinkem.

Materiálové zpracování

Svou roli při výběru hraje samozřejmě i materiál. Konstrukce by měla být dostatečně odolná a kvalitně zpracovaná s dobrou povrchovou úpravou proti korozi, mechanickému poškození, oděrům apod. U textilní části je důležitá zejména pevnost, ale i nepromokavé vlastnosti, prodyšnost nebo způsob údržby. Nejpraktičtější jsou nepromokavé a pratelné textilie.

Design

Design kočárku děti neřeší. Je proto důležitý takřka výhradně pro rodiče, řiďte se tedy vlastním vkusem. V současné době je doslova extrémní výběr všech možných variant, od sportovně laděných přes retro až po elegantní nebo luxusně působící kousky.

Kola kočárku

Kola a taky odpružení, to jsou dva faktory dost důležité pro jízdní komfort i použitelnost kočárku na různých površích. Silně odpružené kočárky si lépe povedou v nerovném terénu a zároveň umožňují snadné a příjemné houpání dítěte v korbičce. Nejlépe jsou na tom hluboké modely. Sportovní verze bývají „tužší“.

A co materiál a velikost kol? Větší kola jsou vhodná pro náročnější výšlapy v přírodě. V takovém případě rozhodně oceníte kola nafukovací. Menší plastová kola jsou levnější a mohou být dostačujícím řešením při projížďkách po úhledných silnicích a chodnících nebo cyklostezkách. Životnost takových kol je ale nižší, stejně tak jízdní komfort (nižší tlumení).

Možností, kterou jistě oceníte, je aretace předních kol. Na dlouhých a rovných trasách se vám bude kočár mnohem lépe ovládat.

Bezpečnostní prvky kočárku

Spousta rodičů vybírá kočárek především podle bezpečnostních prvků. Mezi základní patří:

 • Brzdy – Brzdy na zadních kolech jsou součástí prakticky všech kočárků. Pokud hledáte kočárek pro běhání nebo jiné sportovnější využití, rozhodně zvažte model s ruční brzdou.
 • Pásy – Pětibodové pásy jsou součástí sportovních kočárků a taky autosedaček.
 • Madlo – Madlo je dalším bezpečnostním prvkem sportovních a taky golfových kočárků.
 • GPS – Ztracený kočárek? V nejhorším případě i s dítětem? V takovém případě může být tzv. GPS lokátor k nezaplacení.
 • Zámek – Podobně jako u kola i u kočárku se vyplatí mít zámek. Zejména pokud jej chcete nechávat např. před obchodem nebo ve špatně zabezpečeném sklepě. Kočárek může být velmi nákladnou záležitostí a investice do zámku se vyplatí.

Z hlediska bezpečnosti kočárku je důležitá zejména evropská norma EN 1888. Ujistěte se, že ji daný model splňuje.

Příslušenství ke kočárkům

Součástí kočárků může být celá řada příslušenství. Základem je spodní a příruční zavazadlo. Může to být ale taky pláštěnka, moskytiéra, návleky na ruce pro „řidiče“, dokonce i držáky na pití. Pohodlí dítěte ve větším chladu zase zvýší nánožník.

Jak vybírat prakticky?

Při výběru kočárku je důležité si model prohlédnout na vlastní oči a vyzkoušet si jej. Proto je vhodné vyrazit na „exkurzi“ do nějaké kamenné prodejny, i kdybyste si poté vyhlédnutý model objednali přes internet. Na co se při zkoušení kočárku zaměřit.

 • Ergonomie a manipulace – Zejména u kombinací je důležité, aby bylo možné korbičky hladce měnit. Korbičku by mělo být možné oddělit i nasadit bez pomoci a větší námahy.
 • Skladnost – Nakolik je možné kočárek rozložit? Kolik místa zabírá konstrukce, korbičky apod.?
 • Mechanismy – Brzdy, klouby umožňující nastavení stříšky a další mechanismy. Všechny si je vyzkoušejte a ujistěte se, že je lze pohodlně ovládat a fungují, jak mají.
 • Údržba – Ověřte si, zda jsou potahy snímatelné a pratelné.
 • Držení, jízda – Zkuste se s kočárkem trochu projet. Drží se vám dobře? Nemusíte se hrbit? Je možné měnit nastavení rukojeti? Kočárek by měl být pohodlný i pro vás.

Univerzální rada závěrem zní, nenechte se okouzlit prvním modelem, který vám padne do oka. Nenechte se zlákat designem, ale pokud možno ani nejatraktivnější cenovkou. Zkoušejte a porovnávejte.

Jaké kočárky si oblíbily zahraniční celebrity?

 • Známá americká zpěvačka Gwen Stefani byla vyfotografována s kočárkem CYBEX BY JEREMY SCOTT jehož cenovka na českém trhu začíná na 35000 Kč.
 • Herec Matthew McConaughey má hned 3 ratolesti. Aby si s nimi poradil, pořídil si sourozenecký kočárek BABY JOGGER City Mini GT Double s nímž byl zvěčněm v Miami.
 • Miranda Kerr je australská topmodelka, jejímž manželem byl známý herec Orlando Bloom s nímž má syna Flynna, zvěčněni byli s kočárkem BABY JOGGER CITY MINI 3.
 • Tenista Roger Federer má hned 4 děti a hned 2x dvojčata. S kočárkem má tedy přinejmenším slušné zkušenosti. I proto byl zvěčněn s modelem Baby Jogger City Select, na nějž lze dokoupit přídavnou sedačku pro dvojčata.
Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nového dětského kočárku. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepšího kočárku na trhu.
19 Sdílení

Jedna odpověď

 1. Zuzana

Přidat komentář

TOPlist
19 Sdílení
Sdílet19
Tweet
Pin