Pro děti

Nejlepší odsávačky hlenů: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

nejlepší odsávačky hlenů

Potřebujete nutně co nejlepší odsávačku hlenů pro své dítě? Tak se pusťte do čtení, protože pro vás máme opět vyčerpávající soubor informací, rad a tipů k tomuto tématu. V dnešním článku se budeme podrobně věnovat výběru nosní odsávačky, což je praktická pomůcka pro rodiče malých dětí, které se ještě nenaučily samy smrkat. Toto zařízení bude pravděpodobně někdy potřebovat většina rodičů a může vaší ratolesti rychle a výrazně ulevit od ucpaného nosu při rýmě, nachlazení nebo podobných nepříjemnostech.

V tomto průvodci se podíváme na různé typy odsávaček, na důležité parametry a vlastnosti a obecně na to, čemu při výběru věnovat pozornost, co požadovat, a čemu se naopak vyhýbat. Kromě toho se ale budeme věnovat i samotnému použití odsávačky a taky se zmíníme o tom, jak u velmi malého dítěte rozpoznat příznaky rýmy, jak ji léčit a jak dítě učit smrkat, abyste mohli odsávačku co nejdříve zase odložit. Přestože jde o šikovnou pomůcku, vždy je mnohem lepší, když jdou věci přirozenou cestou.

K samotnému návodu na výběr vám nabídneme i žebříček zajímavých aktuálních modelů, mezi nimiž možná najdete ten pravý produkt. Před nákupem konkrétního modelu je však vhodné udělat si malý průzkum. Největší pomocí vám mohou být různé uživatelské recenze odsávaček hlenů na internetu. Spoustu zajímavých rad a postřehů najdete taky v různých tematických diskuzích a s trochou štěstí možná narazíte i na odborné testy některých výrobků.

Nejlepší odsávačky hlenů na trhu

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
NEJLEPŠÍ ELEKTRICKÉ ODSÁVAČKY HLENŮ

#1BRAUN BNA100

Napájení: 2 x AA batérie
Průhledná nádoba: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1049 Kč Číst recenze
#2Beurer NA 20
Napájení: AA batérie
Průhledná nádoba: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#3Comfort Plus Lime
Napájení: 2 x AA batérie
Průhledná nádoba: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]960 Kč Číst recenze
NEJLEPŠÍ ODSÁVAČKY HLENŮ (na vysavač, balónkové apod.

#1NOSÁTKO Nosní odsávačka hlenů
Průhledná nádoba: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]299 Kč Číst recenze
#2BABY Odsávač nosních hlenů
Průhledná nádoba: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]219 Kč Číst recenze
#3Odsávačka hlenů balónková NUK
Průhledná nádoba: ne
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]99 Kč Číst recenze

Jak vybrat odsávačku hlenů

Při výběru odsávačky je důležité zvolit především správný typ. Existuje jich několik a se všemi vás seznámíme a pokusíme se o shrnutí jejich specifik, výhod i nevýhod. Kromě toho si povíme něco málo o tom, jak odsávačku správně používat a jak ji udržet v čistotě. Budeme se trochu věnovat i rýmě u dětí jako takové. Tento článek vám tedy poskytne povšechné a doufáme, že i docela komplexní informace o dané problematice.

Ke konci dáme prostor i shrnutí odsávaček z hlediska cenových hladin a taky zmíníme několik známých výrobců, kteří nabízejí solidní produkty s ověřenou funkčností – a navíc i za rozumný peníz.

jak vybrat odsávačku hlenů

Kdy se dítě naučí samo smrkat a jak ho to učit?

Asi byste nečekali, že si malý kojenec v kočárku sám vytáhne kapesník a vysmrká se. Opravdu to tak většinou nebývá. Přesto lze s nenásilným učením smrkání začít překvapivě poměrně brzo – ba je to dokonce velmi dobrý nápad.

Před koncem prvního roku života – především cca mezi 8. až 10. měsícem se dítě dostává do fáze, kdy velice rádo napodobuje to, co kolem sebe vidí. Tedy především chování rodičů. Je to období velké vnímavosti a schopnosti vstřebávat a opakovat předávané vzory. Právě nyní přichází správný čas začít dítě učit smrkat. A jak na to?

  • Především jděte příkladem. Sami před dítětem smrkejte a taky mu ukazujte, jak silně foukat nosem bez otevřených úst. Posléze můžete i přiložit k nosíku dítěte kapesník – a pokud si to dítě nechá líbit, ucpat mu při „funění“ jednu a potom druhou nosní dírku. Neučte ho však smrkání s „troubením“, tak jak to spousta lidí dělá. Nejenom, že jde o dost odpudivý zvuk pro okolí, ale jedná se i o špatný návyk z hygienického hlediska. Tento způsob smrkání může vést k roznášení infekce po dutinách a vést i zánětu středního ucha.

Pokud se vám nepodaří naučit dítě smrkat v oné přístupné fázi života, netřeba panikařit. Prostě pokračujte v nacvičování, jak jsme popsali. Možná ale budete potřebovat výrazně více času a trpělivosti. A taky odsávačku.

Jak poznat, že má dítě ucpaný nos?

Poznat, že se batole potýká s rýmou či nachlazením není nijak obtížné. Poznáte to podle hlasitého až sípavého dýchání. Při spánku se může přidat i poměrně hlasité chrápání nebo jiné neobvyklé zvuky. Taky dojde k výtoku (obvykle velmi průzračného) hlenu. Když se do nosních dírek dítěte podíváte, můžete spatřit i pevnější „zátky“ obvykle bílého (šedého) hlenu.

Jak léčit dítě s rýmou a nachlazením?

Jak miminko s rýmou léčit? Stejně jako u dospělých nelze dělat o moc víc než zbavovat se hlenů. To je velmi důležité, aby nedocházelo k šíření infekce k dutinami a k následným vážnějším komplikacím v podobě různých zánětů. Buď tedy dítě nechávejte podle potřeby smrkat, anebo berte do ruky odsávačku. Velkou pomocí mohou být i nosní kapky na bázi roztoku vody a mořské soli. Jsou velice šetrné a přitom účinné a můžete je používat i u kojenců.

Prevence onemocnění

Jak omezit riziko vzniku rýmy a nachlazení u velmi malého dítěte?

  • V domě či bytě by neměl být příliš suchý vzduch. Vhodná vlhkost se pohybuje okolo 50 % (rozptyl cca 45-65%), jinak dochází k vysoušení sliznic, větší náchylnosti k infekcím a třeba i zhoršení alergických nebo astmatických projevů. Problém se suchým vzduchem řešte častým a vydatným větráním (i v zimě!) a případně i zvlhčovačem vzduchu.
  • Omezte styky s osobami, které se s nějakým infekčním onemocněním právě potýkají.
  • I v zimě berte dítě často ven, na čerstvý vzduch. Oblečte ho dostatečně, ale rozhodně není vhodné dítě neustále nadměrně navlékat, doma přetápět a chránit ho před sebemenším chladem nebo ofouknutím. I dítě se musí přiměřeně „otužovat“.

Typy odsávaček

Jak jsme nastínili v úvodu, existuje hned několik variant dětských odsávaček hlenů. Úplně základně můžeme tyto zařízení rozdělit na ruční a „s pohonem“ – do první kategorie se řadí odsávačky hadičkové a balónkové, do druhé pak modely na vysavač a bateriové typy. Každé provedení má nějaké plusy a mínusy – vybírejte tedy pečlivě podle toho, co potřebujete a očekáváte.

⏩ Odsávačky balónkové

Začneme balónkovými odsávačkami, které bývají často nejlevnější a jsou taky nejjednodušší a nejskladnější. Pomůcka sestává pouze z balónku a úzké odsávací části, kterou vložíte dítěti do nosu. Poté prostým pumpováním odsáváte hleny. Balónkový model se pohodlně vejde například do kabelky a manipulace s ním je maximálně jednoduchá – je proto vhodný především na cestovní a nouzové použití. Cena je obvykle do 100 Kč, takže se nejedná o žádnou velkou investici.

Balónkové odsávačky mají ale i své vážné nedostatky. Ten základní spočívá především v opravdu minimálním výkonu sání. Balónky jsou pouze malé, do jedné ruky – pumpování tedy nevytváří dostatečně dlouhý a silný podtlak, aby se dutiny dobře pročistili. Počítejte proto s tím, že tuto pomůcku využijete spíše při běžném a preventivním čištění než přímo při rýmě, kdy už je nosík ucpaný výrazněji.

S tímto typem (resp. s některými modely) se pojí ještě dvě mouchy. Pokud je balónek vyroben z netransparentního materiálu, neuvidíte dost dobře, kolik hlenu se vám povedlo odsát. Některé modely navíc nejsou příliš šetrné ke sliznici a mohou být docela nepříjemné nebo i způsobit drobná poranění.

⏩ Hadičkové odsávačky

Další varianta je o malinký kousek sofistikovanější. Z nádobky na hleny (která by měla být transparentní) vedou dvě hadičky. Jednu vložíte dítěti do nosu, druhou sobě do úst a pak odsáváte hleny vlastními ústy. Díky rozdvojení nedojde k tomu, že byste odsáté hleny nedopatřením polkli.

Manipulace je poměrně jednoduchá, ačkoli budete zřejmě potřebovat obě ruce a s příliš živým dítětem často nepůjde o úplnou procházku růžovým sadem, protože hadičku musíte udržet v jeho nose a druhou ve vlastních ústech. Který konec patří kam, poznáte snadno podle koncovky.

Tento typ odsávaček obvykle není o moc efektivnější než balónkový a manipulace je obtížnější. Podtlak ale můžete do jisté míry sami regulovat. Opět jde o skladnou, a navíc velice levnou záležitost, ale je možné, že se vám s některými modely nepodaří vyhrát nad výrazněji zahleněným nosíkem.

⏩ Bateriové odsávačky

Elektronické odsávačky na baterie jsou moderní a dalo by se říct, že velice šikovné řešení. Obvykle trochu připomínají nějakou kosmetickou pomůcku, například elektrický zastřihovač chloupků v nose. Tvoří je plastová rukojeť, ze které vychází nástavec do nosíku (někdy je k dispozici několik různých nástavců).

Nástavec jednoduše vložíte dítěti do nosu, zmáčknete tlačítko a odsáváte. Tyto odsávačky nejsou příliš hlučné, takže obvykle ani malé děti nijak neděsí. Zároveň jsou výkonné, rychlé a perfektně snadné a pohodlné, pokud jde o manipulaci. Celkově tedy jde o velmi komfortní a (zpravidla) efektivní řešení. Ale jsou tu i nějaká úskalí…

Především je to cena. Oproti dvěma předchozím typům bývá deseti i vícenásobná – a to už je vážná komplikace. Dále je nutné měnit baterie, což je další výdaj, ačkoli s jedněmi články zařízení vydrží dost dlouho. A nakonec, ne všechny modely jsou dostatečně výkonné, proto je třeba dobře vybírat. O tom, které skutečně dobře fungují, se nejlépe dozvíte z recenzí a testů nosních odsávaček.

⏩ Odsávačky na vysavač

Zní to děsivě, ale skutečně to existuje. Odsávačka tohoto typu se prostě připevní k ústí hubice domácího vysavače, druhý konec se vloží dítěti do nosu – a odsává se. Ačkoli to zní docela hrůzostrašně, tyto odsávačky jsou velice oblíbené a patří k vůbec nejúčinnějším, zároveň jsou překvapivě mimořádně šetrné. Je to díky tomu, že mezi vysavačem a nosem vede delší a tenká hadička, která zásadně omezí podtlak, který by samozřejmě jinak mohl dítěti velmi fatálně ublížit.

Odsávačka na vysavač představuje zřejmě nejlepší variantu v poměru ceny a výkonu odsávání. Cena se obvykle pohybuje mezi cca 100 až 300 Kč a výkonnostně jde o zřejmě nejsilnější typ, který si poradí i se zatvrzelou rýmou. Zásadní nevýhodou je ovšem hlučnost a nesnadná manipulace a fakt, že k použití potřebujete vysavač. Některé děti za těchto poněkud divokých okolností odmítnou spolupracovat. Pokud však máte děťátko, které má trochu pevnější nervy – může to být velmi dobrá volba.

Ceny odsávaček hlenů

Za kolik lze pořídit kvalitní odsávačku hlenů? Máme pro vás shrnutí a přehled tří základních cenových kategorií.

Odsávačky do nosu do 100 Kč

V této ceně najdete oba typy „ručních“ odsávaček – tedy hadičkové i balónkové. Ceny obou variant se pohybují v řádech desítek korun a jsou víceméně srovnatelné. Existují ale samozřejmě i dražší modely.

Odsávačky do 500 Kč

V této kategorii můžete hledat především odsávačky určené pro připojení k vysavači, ale taky lepší varianty ručních odsávaček (zejména hadičkových). V této cenové kategorii najdete většinu nejprodávanějších odsávaček hlenů na našem trhu.

Odsávačky nad 500 Kč

Dostáváme se do kategorie, ve které se vyskytují především bateriové modely. Ale počítejte s tím, že u spodní hranice jich najdete ještě poměrně velmi málo. Zdaleka největší výběr je mezi cca 900 až 1500 Kč, ale setkat se můžete i s výrazně dražšími kousky.

Nejlepší značky odsávaček hlenů

U jakého výrobce se porozhlédnout? Které značky nabízejí rozumný poměr ceny a kvality, dobrý výkon a slušné zpracování? Máme tu pro vás pár tipů.

  • Nosátko – Odsávačky značky Nosátko se těší velké oblibě. Jde především o modely určené k odsávání s pomocí vysavače. Cena je velice rozumná a účinnost poměrně vysoká.
  • Baby-Vac – Modely Baby-Vac jsou velmi rozšířené, populární a taky výborně hodnocené. Odsávačka Baby-Vac 2 je dokonce aktuálně nejprodávanější u nás. Opět jde o model určený na vysavač.
  • Plus Comfort – Tato značka nabízí velký výběr a řada modelů se těší značné oblibě a obsazuje přední příčky prodejnosti. Jde však o dražší bateriové modely.
  • GAMA – Výběr velmi dostupných odsávaček hadičkových a na vysavač.

Nejčastější otázky nakupujících

Který typ odsávačky je nejúčinnější?

Odsávačky hadičkové a balonkové jsou vhodné především pro občasné a nouzové použití. Při silné rýmě už nemusejí stačit. Vysavačové a bateriové modely jsou výkonnější, ale dražší.

odsávačka hlenů pro novorozence

ProduktParametryHodnoceníCena (od)
NEJLEPŠÍ ELEKTRICKÉ ODSÁVAČKY HLENŮ

#1BRAUN BNA100

Napájení: 2 x AA batérie
Průhledná nádoba: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]1049 Kč Číst recenze
#2Beurer NA 20
Napájení: AA batérie
Průhledná nádoba: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]999 Kč Číst recenze
#3Comfort Plus Lime
Napájení: 2 x AA batérie
Průhledná nádoba: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]960 Kč Číst recenze
NEJLEPŠÍ ODSÁVAČKY HLENŮ (na vysavač, balónkové apod.

#1NOSÁTKO Nosní odsávačka hlenů
Průhledná nádoba: ano
[usr 5 text="true" tooltip="true"]299 Kč Číst recenze
#2BABY Odsávač nosních hlenů
Průhledná nádoba: ano
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]219 Kč Číst recenze
#3Odsávačka hlenů balónková NUK
Průhledná nádoba: ne
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]99 Kč Číst recenze
0 Sdílení