Pro děti

Test 8 nejlepších školních tašek a batohů : Recenze & Jak vybrat

Nejlepší školní tašky

Jak vybrat nejlepší školní batoh pro prvňáčka? Dnes a denně můžeme na ulicích a u škol vidět malé děti, které se vláčejí s naprosto neadekvátním batohem, který vypadá větší a těžší než ony samy. Špatně vybraná aktovka nebo taška přitom může mít negativní dopad na vyvíjející se anatomii začínajícího školáka. Při pořizování batohu nebo aktovky – zejména prvního – byste se proto neměli nechat zmámit akčními nabídkami.

Věnujte výběru dostatečnou pozornost. Pohodlná taška nejenže ušetří záda vašeho dítěte nepřiměřené a špatně rozložené námahy, ale jistě podpoří i jeho chuť do školy vůbec chodit. Elegantní batoh si dítě oblíbí a nebude pro něj pouze nenáviděným břemenem. Nabídka je dnes navíc natolik obrovská, že si nikdo nemůže stěžovat na nedostatek možností.

V našem článku se dozvíte, na jaké faktory byste se měli při nákupu zaměřit a jak poznáte, že je konkrétní taška pro dítě vhodná. Důležité informace o kvalitě nebo vlastnostech konkrétních produktů vám pak mohou poskytnout i uživatelské recenze školních batohů. Píšou je lidé, kteří už produkt vyzkoušeli a často se dozvíte věci, které zběžným pohledem nezjistíte a projeví se až postupně.

Nejlepší školní tašky a batohy na trhu

PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
Školní tašky pro prvňáčky
#1Školní aktovka COCO 21017
Hmotnost: 1,08 kg
Rozměry: h.21 x š.27 x v.40 cm
Materiál: 100% Nylon
Nosnost: 7,00 kg
⭐ 100 %1300 Kč Číst recenze
#2Baagl Zippy Panda
Hmotnost: 1,1 kg
Rozměry: 28 × 37 × 17 cm (š×v×h)
Materiál: 100% Polyester
Nosnost: 6 kg
⭐ 100 %2200 Kč Číst recenze
#3Hama Step by Step LIGHT 2
Hmotnost: 0,9 kg
Rozměry: h.21 x š.29 x v.37,5 cm
Materiál: Polyester
Nosnost: 7,00 kg

Prověřené a doporučené svazem
nezávislých německých odborníků AGR
⭐ 100 %3000 Kč Číst recenze
#4Topgal BEBE 23001 G
Hmotnost: 1,08 kg
Rozměry: 37 x 19 x 28 cm
Materiál: 100% Polyester
Nosnost: 7,00 kg
⭐ 98 %2550 Kč Číst recenze
Školní tašky pro 2. až 5. třídu
#1Topgal batoh ELLY 19014 B
Hmotnost: 0,86 kg
Rozměry: 41 x 20 x 30 cm
Materiál: 100% Polyester
Nosnost: - kg

Produkt roku 2022
⭐ 100 %1950 Kč Číst recenze
#2Baagl Core Boho
Hmotnost: 0,82 kg
Rozměry: 29 × 43 × 20 cm (š×v×h)
Materiál: 100% Polyester
Nosnost: 7,00 kg
⭐ 99 %1300 Kč Číst recenze
Školní tašky pro 2. stupeň
#1Baagl Skate Gold
Hmotnost: 0,85 kg
Rozměry: 29 × 43 × 20 cm (š×v×h)
Materiál: 100% Polyester
Nosnost: 7,00 kg
⭐ 100 %2000 Kč Číst recenze
#2Karton P+P batoh Oxy Sport
Hmotnost: 0,87 kg
Rozměry: h.15 x š.33 x v.46 cm
Materiál: 100% polyester
Nosnost: 8 kg
⭐ 97 %1350 Kč Číst recenze

Jak vybrat školní tašku / batoh

Jaký batoh koupit prvňákovi? A jaké jsou výhody a nevýhody aktovek a batohů? Jak by měla vypadat správně padnoucí taška a jaké vybavení by měla mít? Na to vše – a ještě víc – se pokusíme odpovědět na následujících řádcích. Začneme představením základních typů školních tašek.

Typy školních tašek

Školní aktovka

Stará známá aktovka. Nějakou měl pravděpodobně každý z nás a každý ví, jak vypadá. Poznávacím znamením je pevná, vyztužená konstrukce – zavírání je taky řešeno vyztuženým „víkem“, které se zaklapne na jednu nebo více přezek.

Aktovky jsou klasika a obvykle jasná volba zejména pro začínající školáky. Na prvním stupni ani dnes nepotkáte mnoho žáčků s batohy. Aktovka je tedy pro nástup do školy celkem jasná volba. A není to jen kvůli nějaké zvyklosti nebo tradici. Má to své logické a praktické odůvodnění. Pro malá záda dětí do deseti let je pevná forma, která drží tvar při naplnění i vyprázdnění, vhodnější než měkčí batoh.

Ve prospěch aktovky hovoří i snadná organizace vnitřního prostoru. Ve zpevněné brašně s jedním nebo dvěma oddíly se malé dítě podstatně lépe zorientuje. Taky otevírání klopy s přezkou je pro malé děti pohodlnější než používání zipu. Takže jak zní verdikt? Pro první a druhou třídu je aktovka nejvhodnější řešení.

Školní batoh

Protože postupujeme chronologicky, je další na řadě školní batoh pro menší děti. Tento typ batohu využijí děti zejména v pozdějších ročnících prvního stupně nebo na začátku druhého stupně. Rozdíl oproti aktovce je patrný na první pohled. Celé tělo brašny už není zpevněno, stále ale zůstává vyztužení zádové části.

Organizace batohu už bývá složitější, uvnitř je více oddělení a batohy mívají i větší počet menších vnějších přihrádek pro různé účely. Na školní batoh přecházejí děti často ve třetí třídě – což lze považovat za optimální. Některé jdou ale s batohem už do prvního ročníku, jiné si zase ponechají aktovku i do vyšších tříd.

Studentský batoh

Tady už opouštíme sladkou náruč raného dětství. Studentské batohy se ale netýkají pouze studentů středních a vyšších škol. Často na ně přecházejí už děti ve vyšších ročnících druhého stupně. Studentský batoh už může mít komplikované vnitřní i vnější členění, disponuje třeba speciální přihrádkou na tablet nebo notebook apod. Stále by ale měla být zachována polstrovaná a pevnější záda.

Na co se zaměřit?

Jaké prvky, vlastnosti nebo parametry jsou u školních aktovek a batohů důležité? Na následující faktory rozhodně zaměřte svou pozornost.

Ergonomie zádové části

Každá kvalitní školní taška, ať už aktovka nebo batoh, musí mít ergonomické, polstrované a samozřejmě vyztužené provedení zádové části. U aktovek pro nejmenší školáky je to zvlášť důležité kvůli správnému rozložení váhy! Páteř ještě není zcela vyvinutá a aktovka představuje obvykle první zátěž svého druhu, se kterou se dítě setkává.

Moderní a kvalitní aktovky už jsou v tomhle často velmi propracované. Záda jsou speciálně tvarované, někdy je dokonce možné určité nastavení podle výšky dítěte. Případně jsou k dispozici různé speciální bederní opěrky a klenutí nebo popruhy.

Polstrování

Zádová část je opatřena polstrováním. Kvalitní polstrování zajistí komfort při nošení. Musí být dostatečně měkké, ale ne zase příliš poddajné, jinak by se rychle zdeformovalo a životnost aktovky či batohu by byla nižší.

Polstrování by ale mělo taky dobře odvětrávat (využívají se různé perforace) – jinak se v teplejších měsících budou žákovi či studentovi velice potit záda. Polstrované bývají taky ramenní popruhy, aby netlačily ani při delším nošení nebo vyšší zátěži.

Ramenní popruhy

Na co se zaměřit u popruhů? Především na dostatečnou šířku, kvalitu polstrování nebo nastavitelnost. Ta by měla být dostatečně jednoduchá, aby si popruhy zvládlo v případě potřeby upravit i samotné dítě, fixace musí být ale zároveň pevná.

Co se týče šířky, obecně jsou doporučovány popruhy široké alespoň 4 cm. Široké popruhy zajistí lepší rozložení zátěže a dítě nebudou bolet ramena nebo za krkem. Popruhy se ale při nošení nesmí dotýkat krku. To by bylo velmi nepříjemné. V některých případech jsou popruhy opatřeny i zpevňujícím bederním či hrudním pásem. Zejména při delším nošení a vyšší zátěži je dítě jistě využije a ocení.

školní aktovka
Povinná výbava pro prvňáčka – polstrování, ramenní popruhy, reflexní prvky

Hmotnost

Tento faktor je velmi důležitý. Zejména robustní aktovky mohou mít někdy naprosto nepřiměřenou hmotnost. Rozhodně by ale neměla přesáhnout cca 1,2 kg. Pokud možno sáhněte po tašce s hmotností pod 1000 g. Pamatujte, že ke kilogramové tašce se ještě přidá hromada učebnic a dalších propriet – a malé dítě by nemělo nosit více než cca jednu desetinu své vlastní váhy.

Dno tašky

Taky provedení dna může hrát roli. U aktovek je dno zpevněné běžně, ale i u školního batohu je toto řešení praktické – a to z mnoha důvodů. V tašce s pevným dnem se mnohem lépe hledá a organizuje obsah. Taška navíc při odložení stojí i bez opory. Taky životnost je delší. Na škodu rozhodně nejsou ani případné nožičky, které aspoň částečně chrání dno před ušpiněním nebo namočením.

Poutko/ucho

Součástí každé aktovky i tašky je horní poutko pro krátké přenášení. Poutko musí být především pevné a obalené ochranným materiálem, aby se nezařezávalo do ruky. Důležitý je taky dostatek prostoru. Ruka se do něj musí vejít i s rezervou na rukavice apod.

Materiálové zpracování

Kromě mechanické odolnosti a nezávadnosti použitých materiálů je značnou výhodou taky nepromokavost. Dítě se ne vždy bude vyhýbat dešti a zmoklé učebnice a sešity pak rozhodně nepotěší. Povrch tašky by měl být taky snadno omyvatelný.

Klopna/zavírání

U batohů je zavírání řešeno již standardně zipem. U aktovek je ale typické vyztužené zavírání – klopna s přezkami (přezkou), která funguje jako víko. Měla by být nepromokavá a přezky musí jít snadno otevřít i zacvaknout, ale nesmí samovolně vyskakovat. Samotná klopna musí při otevření držet v horní poloze a nezavírat se samovolně.

Členění

U aktovek je žádoucí minimální komplikovanost. U batohů už je členění propracovanější. Vždy by ale měla být k dispozici samostatná přihrádka na svačinu a pití. Obvyklá je taky kapsička na drobné předměty (klíče apod.).

Co je ještě důležité?

 • Nosnost – Nejběžnější je nosnost v rozmezí 7-8 kg u aktovek a tašek pro menší děti. U batohů pro starší školáky je pak obvyklá nosnost 9-10 kg. Jde ale o maximální zátěž, nikoli doporučené zatížení!
 • Objem – Objem aktovek a školních tašek se nejčastěji pohybuje v rozmezí 15-20 l, což by mělo být dostačující.

Jak školní tašku nosit a používat

U aktovek a školních batohů většinou nenajdete obšírný návod k použití. Proto pro vás máme aspoň pár tipů, které se mohou hodit při výběru i následném používání tašky.

Jak má aktovka/batoh vypadat při nošení?

 • Horní část brašny by měla být v rovině s rameny.
 • Šíře aktovky by neměla výrazně přesahovat šíři ramen dítěte.
 • Spodní část tašky by měla dosahovat ke kyčlím.
 • Zadní část musí co nejlépe přiléhat k zádům a kopírovat tvar páteře.
 • Ramenní popruhy nesmí odstávat, padat z ramen nebo se dotýkat krku.
 • Správné nastavení délky popruhů pravidelně kontrolujte.
 • Taška musí při nošení poskytovat volnost pohybu, ale zároveň má sedět pevně, nepřesouvat se po zádech nebo podobně.
Správná pozice, která kopíruje tvar páteře vs. nesprávné nastavení délky popruhů

Další tipy

Nenacpávejte dítěti aktovku zbytečnostmi „pro jistotu“. Naopak se snažte, aby v ní bylo jen to opravdu nejnutnější. Učebnice a sešity, které nejsou daný den potřeba, může dítě nechat ve škole nebo doma.
Při ukládání věcí do batohu nebo aktovky je třeba skládat nejtěžší pomůcky nejblíže zádům. Nejlehčí naopak dopředu.

Ceny školních tašek a batohů

Kolik investovat do kvalitní školní tašky?

Tašky do 1000 Kč

Nejnižší cenová kategorie, a přesto skýtá dostatek možností – zejména pokud jde o školní a studentské batohy. Aktovek najdete v této relaci o něco méně. Pokud nebudete vybírat unáhleně, můžete i do tisícovky pořídit pěknou a kvalitní školní tašku.

Tašky do 2000 Kč

Většina nejprodávanějších školních tašek spadá do této kategorie a taky zde najdete největší výběr batohů i aktovek. V této ceně není problém najít velmi pěkný a kvalitní produkt, i pokud patříte k náročnějším rodičům.

Tašky nad 2000 Kč

V této kategorii najdete už především různé speciální, propracované modely. Může jít o batohy a aktovky exkluzivních značek, u nichž je důraz kladen na životnost, odolnost, minimální váhu, a naopak maximální vybavení. Tato investice se ale vyplatí spíš u školního batohu, který bude dítě přece jen nejspíš nosit déle než aktovku.

Nejlepší značky školních tašek a batohů

Které značky nabízejí nejvyšší kvalitu provedení anebo nejlepší poměr ceny a kvality?

 • Topgal – Tato česká značka se těší velké oblibě a pronikla i do zahraničí. Topgal nabízí především velký výběr batohů a mnohé z nich se umísťují na předních příčkách v oblíbenosti. Obvykle se taky těší velmi dobrému hodnocení v testech školních tašek. Většina výrobků spadá do cenové kategorie 1 až 2 tisíce korun. Batohy této značky koupíte například ZDE.
 • Baagl – Společně s Topgalem nejoblíbenější a nejprodávanější značky školních batohů. Česká značka, certifikované výrobky a široká škála produktů do školy. Batohy této značky nakoupíte třeba přímo na webu Baagl.cz
 • Bagmaster – Český výrobce s bezkonkurenčním výběrem. Opět nabízí především batohy a v sortimentu najdete i dostatek modelů pod 1000 Kč.
 • Karton P+P – Poměrně známá značka s velkým výběrem batohů, ale i aktovek. Nabízí často dostupné kousky do 1000 Kč.
 • Stil – Velmi oblíbená značka s takřka vyrovnaným sortimentem batohů a aktovek. Některé jsou velmi oblíbené. Cena nejčastěji do 1000 Kč.
 • Hama – Tašky této značky patří k dražším, ale jsou taky skvěle vybavené a zpracované.
 • Nejčastější otázky nakupujících

  Co je u aktovek důležité z hlediska bezpečnosti?

  Taška musí být z nezávadných materiálů a být opatřena dostatečným množstvím reflexních prvků (min. 70 cm2 na čelní straně, 15 cm2 na bocích). U aktovek je důležité, aby se klopna sama nezavírala.

  Jaké normy by měla taška splňovat?

  Zásadní normou je ČSN 79 6506. Tu by měla taška rozhodně splňovat. O kvalitě vás mohou přesvědčit taky české (ITC, Česká kvalita) nebo zahraniční certifikace (např. AGR).

  Jak vybrat správný design tašky?

  Atraktivní provedení je u školních tašek důležité a výrobci to vědí. Děti ale často podléhají módním vlnám a batohy nebo aktovky s nějakou filmovou postavičkou mohou rychle zastarat. Pokud má taška dlouho vydržet, je lepší zvolit pěkný ale zároveň nadčasový, méně konkrétní design. Platí to zejména u batohů.

  Je výhodnější pořídit si samotnou tašku nebo kompletní sadu?

  V kompletní sadě může být kromě tašky i školní penál, vak na přezuvky nebo třeba i lahev, krabička na svačinu apod. Výhodou je sladěný design a „kompatibilita“ s taškou, co se týče velikosti. Taky jedním šmahem pořídíte spoustu věcí, které byste museli nakupovat zvlášť.

  Nevýhodou může být vyšší cena sady, než kdybyste hledali výhodné nabídky a nakupovali věci samostatně. Některé věci ze sady taky nemusejí být vyhovující.

  Mělo by si dítě vybrat tašku samo?

  Rozhodně by se mělo vybírání účastnit a mít v něm významné slovo. Postavit dítě před hotovou věc není v tomto případě rozumné. Taška mu vůbec nemusí padnout, nehledě na to, že se mu nemusí ani líbit. Pokud uvažujete o překvapení na vánoce nebo narozeniny, radši vymyslete něco jiného.

  Nejprodávanější školní batohy a tašky

  Nejprodávanější školní batohy a tašky podle nákupního portálu Heureka.cz

  PořadíProduktParametryHodnoceníCena (od)
  Školní tašky pro prvňáčky
  #1Školní aktovka COCO 21017
  Hmotnost: 1,08 kg
  Rozměry: h.21 x š.27 x v.40 cm
  Materiál: 100% Nylon
  Nosnost: 7,00 kg
  ⭐ 100 %1300 Kč Číst recenze
  #2Baagl Zippy Panda
  Hmotnost: 1,1 kg
  Rozměry: 28 × 37 × 17 cm (š×v×h)
  Materiál: 100% Polyester
  Nosnost: 6 kg
  ⭐ 100 %2200 Kč Číst recenze
  #3Hama Step by Step LIGHT 2
  Hmotnost: 0,9 kg
  Rozměry: h.21 x š.29 x v.37,5 cm
  Materiál: Polyester
  Nosnost: 7,00 kg

  Prověřené a doporučené svazem
  nezávislých německých odborníků AGR
  ⭐ 100 %3000 Kč Číst recenze
  #4Topgal BEBE 23001 G
  Hmotnost: 1,08 kg
  Rozměry: 37 x 19 x 28 cm
  Materiál: 100% Polyester
  Nosnost: 7,00 kg
  ⭐ 98 %2550 Kč Číst recenze
  Školní tašky pro 2. až 5. třídu
  #1Topgal batoh ELLY 19014 B
  Hmotnost: 0,86 kg
  Rozměry: 41 x 20 x 30 cm
  Materiál: 100% Polyester
  Nosnost: - kg

  Produkt roku 2022
  ⭐ 100 %1950 Kč Číst recenze
  #2Baagl Core Boho
  Hmotnost: 0,82 kg
  Rozměry: 29 × 43 × 20 cm (š×v×h)
  Materiál: 100% Polyester
  Nosnost: 7,00 kg
  ⭐ 99 %1300 Kč Číst recenze
  Školní tašky pro 2. stupeň
  #1Baagl Skate Gold
  Hmotnost: 0,85 kg
  Rozměry: 29 × 43 × 20 cm (š×v×h)
  Materiál: 100% Polyester
  Nosnost: 7,00 kg
  ⭐ 100 %2000 Kč Číst recenze
  #2Karton P+P batoh Oxy Sport
  Hmotnost: 0,87 kg
  Rozměry: h.15 x š.33 x v.46 cm
  Materiál: 100% polyester
  Nosnost: 8 kg
  ⭐ 97 %1350 Kč Číst recenze
  0 Sdílení