Pro děti

Nejlepší zavinovačky: TOP 6 produktů podle recenzí a testů

Nejlepší zavinovačkyČekáte přírůstek do rodiny a sháníte výbavu, aby mělo miminko po narození veškeré pohodlí a vše, co potřebuje? Jednou z důležitých položek na seznamu je pro mnoho rodičů i takzvaná zavinovačka, což je takový speciální látkový „spacáček“ pro děti. Nejde o žádnou moderní novinku. Zavinovačky jsou naopak ověřeny mnoha generacemi. Naopak se dá říct, že zatímco dříve byly v podstatě neodmyslitelnou výbavou, dnes od jejich používání někteří rodiče ustupují – nebo na ně možná spíš zapomínají. Proč je to škoda a snad i chyba, o tom si v dnešním článku povíme taky. V první řadě nás však bude zajímat výběr nejlepší zavinovačky pro miminko. Vycházet přitom budeme z důležitých vlastností a parametrů, ale třeba i recenzí známých výrobců a pochopitelně nemůžeme opomenout ani záležitosti týkající se cen.

Zavinovačky nejsou v principu nic komplikovaného nebo sofistikovaného. Jde zkrátka o pevnou látku, do které je možné dítě zabalit. Jistě však nepřekvapí, že pokrok přinesl různá vylepšení a moderní varianty. Výběr zavinovaček je tedy dnes zajímavý a široký – zahrnuje vše od úplně klasických přes šikovné rychlozavinovačky až po různé univerzálnější nebo speciální varianty. Zvláštně u prvního dítěte mohou rodiče s výběrem nejlepšího řešení poněkud tápat. V našem článku se vám pokusíme srozumitelně popsat, na co se při výběru této pomůcky zaměřit. Případně na co si dát pozor. Věnovat se budeme nejen nákupu zavinovačky, ale i jejímu používání.

Kromě, snad, užitečného rádce a průvodce pro vás i tentokrát máme taky žebříček aktuálně oblíbených variant a modelů zavinovaček. Jistě vám může být zdrojem inspirace. Další poznatky a informace můžete načerpat i z uživatelských recenzí zavinovaček. Dozvíte se v nich leckdy zajímavé postřehy od rodičů, kteří mají s danou zavinovačkou osobní zkušenosti. Tyto poznatky však berte s nadhledem, jelikož bývají subjektivní – každý rodič i dítě mají jiné nároky a potřeby.

Nejlepší zavinovačky na trhu

ProduktInfoHodnocení
#1Zavinovačka LITTLE ANGEL Outlast
Náš vítěz, péřová, pevná záda
✔️ Zavinovačka české značky Dita Tábor
✔️ Vyrobena ze 100% bavlny, polyesterového rouna a termoregulačního materiálu Outlast®
✔️ Unikátní schopnost spočívající v odebrání přebytečného tepla
✔️ Poslouží také jako měkká podložka na hraní či přebalování, její rozměr je 77 x 77 cm
📌 od 1000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2NEW BABY Luxusní Zavinovačka z Minky
Nejprodávanější zavinovačka
✔️ Vyrobena z velmi kvalitního materiálu, který nepouští barvu a nevyvolává alergické reakce
✔️ Zdobena krásným vyšívaným srdíčkem a šedým puntíkovaným bavlněným podkladem
✔️ Luxusní vzhled
✔️ Pro miminka od narození, i pro větší děti jako deka na hraní, do kočárků nebo na ven
📌 od 480 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Zavinovačka Baby Nellys
Různé druhy, hypoalergenní
✔️ Luxusní zavinovačka pro novozence
✔️ Vše vyrobeno z kvalitní 100% bavlny
✔️ Zavinovačku lze později používat i jako podložku, dečku
✔️ Vnitřek z dutého vlákna - hypoalergenní
📌 od 400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Eva Kiedroňová zavinovačka Maxi Dráček
Péřová, vhodná i pro větší miminka
✔️ Vhodná jako příjemný podklad ke spánku do 2 let nebo přikrývka pro děti do 6 let
✔️ Plněná čerstvě vyčištěným novým provětraným ručně draným husím peřím
✔️ Nabízí pohodlí, pocit jistoty, bezpečí a tepla, ale také pevný základ
📌 od 1700 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Sleepee Zavinovačka Royal Baby
Zavinovačka do postýlky i kočárku
✔️ Měkoučká, úžasně příjemná a pohodlná
✔️ Ručně šitá ze 100% bavlny na vnitřní straně a umělého sametu
✔️ Peřinka je vystlána antialergenní silikonovou výplní
✔️ Nádherný a stylový doplněk nejen do postýlky
📌 od 1050 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6LODGER Wrapper Fleece Empire Sensitive
Vhodná také do autosedačky
✔️ Multifunkční produkt – klasická zavinovačka, zavinovačka do autosedačky skupiny 0+ a hrací podložka v jednom
✔️ Snadné zavinutí díky systému suchých zipů
✔️ Bezpečnostní pásy se zapínají přes zavinovačku
📌 od 1300 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Jak vybrat zavinovačku pro miminko

V první řadě je dobré seznámit se s tím, proč se zavinovačky vlastně používají a jaké jsou jejich přínosy, ale i potenciální negativa. Při samotném výběru pak věnujte pozornost materiálovému zpracování, rozměrům nebo způsobu zapínání. Typ, hřejivost a další vlastnosti volte podle vlastních požadavků a nároků a podle toho, jak často, kde a jakým způsobem budete zavinovačku používat. Teď už se můžeme přesunout k části, v níž si povíme něco o významu zavinovaček…

jak vybrat zavinovačku

Kdy zavinovačku (ne)používat?

Pokud jde o děti a jejich potřeby nebo vybavení pro ně, je zvykem, že bují divoké diskuze, kdy se často střetávají protichůdné názorové proudy. Existují příznivci i odpůrci kočárku, a naopak i nošení dětí na těle. Snad nejbouřlivější polemiky se týkají kojení, stravování a bezpečnosti. A jak jsou na tom zavinovačky?

Dobrá zpráva je, že používání zavinovaček doporučuje většinová část odborné i běžné veřejnosti. Pediatři, dětští psychologové, ale i zkušenější rodiče a prarodiče – od těch všech obvykle uslyšíte na zavinovačky chválu. Později si přínosy probereme konkrétněji. Pokud jde o výhrady, ty se objevují spíš sporadicky. Například někteří dětští ortopedové tvrdí, že dítě v zavinovačce nemá prostor pro roztažení kyčlí, což může zbrzdit nebo nepříznivě ovlivnit vývoj. Jako obvykle platí, že k použití zavinovačky je třeba přistupovat s rozumem, individuálně (protože každé dítě je jiné a má jiné potřeby a požadavky, včetně zdravotních a vývojových) a s mírou.

 • Miminko by nemělo být v zavinovačce soustavně, dopřejte mu i prostor pro volný pohyb.
 • V případě problémového vývoje kyčlí se o použití zavinovačky poraďte s lékařem.
 • Použití silné zavinovačky může nést riziko tepelného nepohodlí a přehřátí dítěte např. v případě: teplot či horeček, vysokých teplot prostředí, dlouhého a intenzivního pláče…
 • Nikdy nenechávejte dítě v zavinovačce na bříšku.

Proč zavinovačku používat?

S použitím zavinovaček se pojí celá škála výhod a přínosů pro dítě. Zde se pokusíme o přehledné shrnutí aspoň nejdůležitějších bodů a pozitiv:

 • Psychologické aspekty. Dítě je z dělohy zvyklé na útulné prostředí, které bychom asi označili za stísněné. Miminku to však vyhovuje a zavinovačka lehce imituje tento stav. Tím pomáhá miminku ve fázi zvykání na nové prostředí. Je prokázáno zkušenostmi i výzkumy, že zavinované děti bývají klidnější, méně plačtivé, lépe svůj vstup do života snášejí. Zavinovačka dodává pocit bezpečí.
 • Tepelný komfort. Novorozenci ještě nemají vyvinutou termoregulaci. Zavinovačka z kvalitního materiálu jim poskytne tepelný komfort, který tolik potřebují – a to i v zimních měsících.
 • Ochrana a lepší spánek. Miminka konají různé škubavé pohyby (Moorův reflex) rukama i nohama. Tyto pohyby je mohou zbytečně a nepříjemně probouzet ze spánku a taky se při nich děti často nechtěně poškrábou v obličeji. Nejde o žádný problematický jev, ale přirozenou součást vývoje. Zavinovačka však pomáhá nepříjemné dopady těchto pohybů omezit.
 • Ochrana před SIDS. Podle některých výzkumů dokáže zavinovačka dokonce snížit riziko tolik obávaného syndromu náhlého úmrtí kojence.
 • Praktičnost. Zavinuté dítě se taky lépe přenáší a drží. Zejména pro prvorodiče anebo tety, strýce a jiné blízké osoby bez zkušeností s dětmi je taková manipulace s miminkem mnohem snazší a vzbuzuje menší obavy.

Na co si dát pozor? Vždy se snažte vnímat potřeby dítěte. Ne každé musí být milovníkem zavinování, některá miminka upřednostní volnost. Nesnažte se jim pobyt v zavinovačce vnucovat, pokud je zjevně, že jim nepřináší kýžené pocity. Zavinovačka by taky neměla rozhodně suplovat přítomnost a fyzickou blízkost a náruč matky či otce, která je nenahraditelná.

Jak dlouho používat zavinovačku?

Jde o velmi individuální rozhodnutí a je třeba přihlížet k potřebám dítěte. Některé „odloží“ zavinovačku třeba hned za pár týdnů. Jiné si v ní bude spokojeně hovět mnoho měsíců života. Někdy se mluví o 9. měsíci jako o pomyslné hranici, kdy už by mělo používání zavinovačky ustupovat nebo skončit. Jde ale jen o jeden z názorů a opět – záleží na okolnostech a individuálních potřebách.

Typy zavinovaček

Už jsme řekli, že zavinovačky mohou mít více podob. Pokusíme se představit aspoň základní varianty a vysvětlit nejdůležitější rozdíly.

Tradiční zavinovačka

Klasická zavinovačka má v principu podobu čtvercové peřinky. Tradiční je péřová vložka a bavlněný povlak. V chladných měsících využijete zavinovačku s péřovou vložkou, v teplých měsících ji jednoduše vyjmete. Manipulace s touto zavinovačkou vyžaduje jistý cvik, zejména při zavazování. Jde v každém případě o volbu, která je ověřená desetiletími a dodnes velmi populární, přestože existují i alternativy.

Výhody a nevýhody:

 • Skvělý tepelný komfort, díky vložce možnost přizpůsobení okolní teplotě.
 • Útulná, nadýchaná a pro dítě velmi příjemná peřinka.
 • Lze použít i jen jako měkoučký podklad nebo peřinku (i ve vyšším věku).
 • Náročnější manipulace a údržba.

Rychlozavinovačky

Modernější a velmi oblíbené zavinovačky se snadnou manipulací díky jednoduchému systému zapínání (např. suchý zip). Tyto zavinovačky jsou materiálově mnohem různorodější než klasické, často jde o prošívané textilie. Dalším rozdílem je to, že nemají zimní péřovou vložku. Je tedy třeba zvolit rychlozavinovačku podle ročního období – a mít jich třeba víc.

Výhody a nevýhody:

 • Velmi jednoduché řešení a použití.
 • Značná designová a materiálová variabilita.
 • Nelze přizpůsobit ročnímu období.

Univerzální a speciální zavinovačky, zavinovací deky

Kromě dvou výše uvedených základních variant existuje i výběr různých specifických typů. Jsou to různé deky a vaky kompatibilní třeba i s autosedačkami. Systémy zavazování či zapínání jsou různé (např. stahování gumou) a variabilní jsou i tvary, materiálové zpracování, o designu nemluvě. I tyto typy mohou najít své uplatnění.

zavinovačka pro miminko

Materiálové zpracování

Jaké materiály se používají při výrobě zavinovaček a jaké mají vlastnosti? Zde je výběr těch nejběžnějších.

 • Bavlna, úplet, bavlněné froté – S tímto osvědčeným přírodním materiálem bude dítě „jako“ v bavlnce. Jde o klasickou volbu u tradičních zavinovaček a běžně se používá i u rychlozavinovaček. Bavlna je prodyšná, savá, odolná, dobře se udržuje v čistotě.
 • Peří – U poctivé, tradiční zavinovačky nesmí chybět péřová vložka. Ideálně s dostatečným podílem prachového husího peří (ideálně okolo 25 %). Peří má skvělé tepelné i jiné vlastnosti. Nevýhodou je vyšší cena a náročnější údržba.
 • Syntetika – Zejména u rychlozavinovaček se setkáte i umělými textiliemi. Nejčastěji jde o polyesterové textilie (samostatné nebo v kombinaci s bavlnou). Příroda je příroda, ale ani tyto syntetické materiály netřeba hned odsuzovat. Mají velmi dobré praktické vlastnosti a odolnost. Potěší i cenová dostupnost.
 • Bambus – Bambusová vláka, bambusová viskóza… moderní materiály se zajímavými vlastnostmi. Vhodné pro děti s citlivou pokožkou, antialergenní. Výborné hygienické vlastnosti.

Velikost

Jaký rozměr zavinovačky vybrat? Samozřejmě záleží na dítěti. Za jakýsi standardní rozměr lze považovat 80×80 cm. Pro některé děti však může být tento rozměr zbytečně velký (pak zavinovačka neposkytne dostatečnou „těsnost“), anebo naopak nedostačující. Proto se vyrábějí taky menší i větší varianty.

Hřejivost

V souvislosti se zavinovačkami narazíte i na parametr hřejivosti vyjádřený jednotkou tog. Čím vyšší číslo Tog, tím teplejší zavinovačka. Jakou hodnotu ale zvolit?

 • Kolem 0,5 tog jde o lehké zavinovačky vhodné pro trochu starší miminka a do teplejšího prostředí od cca 23°C.
 • Kolem 1 tog mluvíme o středně hřejivých modelech. Doporučované teplotní rozmezí je cca 17 až 23°C.
 • Kolem 2,5 tog už jde o silné zavinovačky. Ty se uplatní v chladnějších měsících a jsou vhodné pro novorozence, kteří mají vyšší nároky na teplotní komfort.

Ceny zavinovaček

Cena zavinovačky se odvíjí především od materiálu a kvality zpracování, taky od designu a značky. Za kolik lze pořídit kvalitní zavinovačku pro miminko?

✅ Zavinovačky do 500 Kč

Obrovský výběr dostupnějších zavinovaček. Najdete zde klasické i moderní modely. Materiálem bude převážně bavlna nebo polyester. Nachází se zde řada nejprodávanějších zavinovaček.

✅ Zavinovačky do 1000 Kč

Krásné, značkové modely pro náročnější. Najdete zde více modelů s kvalitní péřovou výplní nebo s bambusovými vlákny. Opět vynikající výběr.

✅ Zavinovačky nad 1000 Kč

Špičkové zavinovačky renomovaných výrobců s použitím exkluzivních materiálů. Vhodné pro náročné rodiče a děti.

Nejlepší značky zavinovaček

Máme pro vás i pár tipů na spolehlivé výrobce zavinovaček.

 • Eva Kiedroňová – Velmi populární, poctivé a vysoce kvalitní zavinovačky klasického typu. Nicméně vyšší ceny.
 • New Baby – Obrovský výběr zejména dostupnějších zavinovaček. Rychloupínací, klasické i speciální modely.
 • Lupilu – Malý výběr (především moderní zavinovačky a spací pytle), ale vysoká oblíbenost a skvělá cena.
 • Little Angel – Kvalitní zavinovačky tradičního typu. Dobrý poměr ceny a kvality.
ProduktInfoHodnocení
#1Zavinovačka LITTLE ANGEL Outlast
Náš vítěz, péřová, pevná záda
✔️ Zavinovačka české značky Dita Tábor
✔️ Vyrobena ze 100% bavlny, polyesterového rouna a termoregulačního materiálu Outlast®
✔️ Unikátní schopnost spočívající v odebrání přebytečného tepla
✔️ Poslouží také jako měkká podložka na hraní či přebalování, její rozměr je 77 x 77 cm
📌 od 1000 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#2NEW BABY Luxusní Zavinovačka z Minky
Nejprodávanější zavinovačka
✔️ Vyrobena z velmi kvalitního materiálu, který nepouští barvu a nevyvolává alergické reakce
✔️ Zdobena krásným vyšívaným srdíčkem a šedým puntíkovaným bavlněným podkladem
✔️ Luxusní vzhled
✔️ Pro miminka od narození, i pro větší děti jako deka na hraní, do kočárků nebo na ven
📌 od 480 Kč
[usr 5 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#3Zavinovačka Baby Nellys
Různé druhy, hypoalergenní
✔️ Luxusní zavinovačka pro novozence
✔️ Vše vyrobeno z kvalitní 100% bavlny
✔️ Zavinovačku lze později používat i jako podložku, dečku
✔️ Vnitřek z dutého vlákna - hypoalergenní
📌 od 400 Kč
[usr 4.9 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#4Eva Kiedroňová zavinovačka Maxi Dráček
Péřová, vhodná i pro větší miminka
✔️ Vhodná jako příjemný podklad ke spánku do 2 let nebo přikrývka pro děti do 6 let
✔️ Plněná čerstvě vyčištěným novým provětraným ručně draným husím peřím
✔️ Nabízí pohodlí, pocit jistoty, bezpečí a tepla, ale také pevný základ
📌 od 1700 Kč
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#5Sleepee Zavinovačka Royal Baby
Zavinovačka do postýlky i kočárku
✔️ Měkoučká, úžasně příjemná a pohodlná
✔️ Ručně šitá ze 100% bavlny na vnitřní straně a umělého sametu
✔️ Peřinka je vystlána antialergenní silikonovou výplní
✔️ Nádherný a stylový doplněk nejen do postýlky
📌 od 1050 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze
#6LODGER Wrapper Fleece Empire Sensitive
Vhodná také do autosedačky
✔️ Multifunkční produkt – klasická zavinovačka, zavinovačka do autosedačky skupiny 0+ a hrací podložka v jednom
✔️ Snadné zavinutí díky systému suchých zipů
✔️ Bezpečnostní pásy se zapínají přes zavinovačku
📌 od 1300 Kč
[usr 4.7 text="true" tooltip="true"] Číst recenze

Obrázky zdroj: Pixabay.com

0 Sdílení