Domácnost

Recenze 7 nejlepších čističek vzduchu

Nejlepší čístička vzduchu na trhu Dnešní moderní doba se často zabývá různými společenskými nemocemi, mezi něž patří zejména různé typy alergií. To je také důvod, proč jsme se v recenzi zaměřili na nejlepší čističky vzduchu, jež jsou schopné filtrovat vzduch v místnosti a tím zachytit až 99,99 % nečistot. Díky tomu se snižuje obsah alergenů ve vzduchu, což alergikům ulehčuje život.

Na trhu narazíte na velké množství modelů od různých výrobců, ovšem ne každá čistička skutečně dělá to, co by měla. Navíc je běžné, že jednotlivé druhy pracují odlišným způsobem a na jiném principu. Některé jsou totiž určeny na odstraňování virů a bakterií, jiné zase pro likvidaci prachu a roztočů, dokonce jsou i schopné zbavit vaší domácnost nepříjemného západu a také zvlhčovat vzduch, záleží na tom, jaký typ zvolíte.

My jsme pro vás vybrali celkem 7 čističek, které vám chceme představit. Doufáme, že vám tím usnadníme výběr. Z parametrů jsme se zajímali o výkon, schopnost zachycovat nečistoty, hlučnost atd. Pro začátek nás asi nejvíce zaujala Ionic-CARE Triton X6, která je nejprodávanější čističkou vzduchu, navíc se stala produktem roku 2018 a má i skvělé recenze. Své fanoušky si získala také díky dokonalému poměru cena / výkon.

Nejlepší čističky vzduchu podle recenzí zákazníků

ProduktHodnoceníCena (od)
#1Ionic-CARE Triton X6
[usr 5 text="true" tooltip="true"]3 500 Kč Číst recenze
#2SHARP KC D40EUW
[usr 5 text="true" tooltip="true"]11 000 Kč Číst recenze
#3Xiaomi Mi Air Purifier 2S
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]3 700 Kč Číst recenze
#4Daikin MC70L
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]13 000 Kč Číst recenze
#5Winix WAC U300
[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]6 490 Kč Číst recenze
#6Airbi Twin
[usr 4.6 text="true" tooltip="true"]2 300 Kč Číst recenze
#7DeLonghi - AC 75
[usr 4.5 text="true" tooltip="true"]4 000 Kč Číst recenze

1. Ionic-CARE Triton X6

Nejlepší v kategorii cena / výkon

 Recenze Ionic-CARE Triton X6  Na první místo v seznamu nejlepších čističek vzduchu jsme zařadili Ionic-CARE Triton X6, která již na první pohled zaujme svým věžovitým vzhledem připomínajícím malý mrakodrap.

Kombinovaná čistička s ionizátorem se pyšní minimálními provozními náklady, ale maximální účinností čištění až 96 %, kdy nás zbavuje alergenů, plísní, pylu, mikroprachu a cigaretového kouře. Má absolutně tichý provoz, elegantní moderní design a vestavěný generátor aniontů, jež prospívají zdraví.

Cirkulace vzduchu v přístroji je zajišťována soustavou elektrod, jež se pohybují pomocí tzv. elektronového větru, což je náhrada za dříve používané a zastaralé ventilátory. Nečistoty se zachycují na elektrostatický filtr, který pochytá nejen prach, ale také chemikálie, kouř z cigaret atd. Výkon je regulován automaticky a čistička vás sama upozorní, že je čas očistit filtr.

Ionic-CARE Triton X6 používá nejúspěšnější koncepci domácích čističek vzduchu. Tichý provoz v podobě pouhých 8 dB a příkonu 12 Wattů, nezvyšuje provozní náklady a ještě uděláte něco pro svoje zdraví. Náklady ušetříte i za filtry, jež není nutno vyměňovat, neboť jsou to moderní elektrostatické filtry s doživotní zárukou. Zvládnou pochytat až 96 % nečistot a celá údržba vypadá tak že je otřete vlhkým hadříkem, případně je omyjete vodou se saponátem, pokud se v místnostech kouří.

Tato čistička je zároveň nejprodávanější čističkou vzduchu na trhu, produktem roku 2018 a jednou z nejlepších čističek podle recenzí uživatelů.

Klíčové technické parametry: Příkon – 12 W | Hlučnost – 8 dB | Čištěný prostor – 75 m2 | Ionizace – ANO | Typ filtru – elektrostatický | Dálkové ovládání – NE

Video

Co potěší

 • lehce se přenáší, váží jen 3,2 kg
 • maximálně tichý chod jen 8 dB
 • bez dodatečných filtrů, které je nutné kupovat
 • nízká spotřeba energie, bude vás to stát cca jen 1,6 Kč denně (nepřetržitý provoz)
 • kvalitně a rychle vyčištěný vzduch

Co zamrzí

 • nevyčistí vzduch na 99% jako některé 3-4x dražší modely

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3 490 Kč

Koupit v obchodě

2. SHARP KC D40EUW

Vysoce výkonná čistička a zvlhčovač vzduchu i pro náročné zákazníky

 Recenze SHARP KC D40EUW  Čistička a zároveň zvlhčovač vzduchu SHARP KC D40EUW patří mezi velmi podařené modely, které zajisté ocení i náročnější zákazníci. Toto elegantní a poměrně kompaktní zařízení nabízí docela slušný výkon a dokáže se díky tomu postarat o vysokou kvalitu vzduchu v místnostech o rozloze až 26 m2. Konkrétní vzduchový výkon je pak 216 m3 za hodinu. Tato čistička si poradí s roztoči a alergeny, s viry, bakteriemi, prachem a dalšími nepříjemnosti, které mohou citlivějším osobám působit nepříjemné zdravotní obtíže.

Filtrace je na vysoké úrovni a pracuje ve 4 stupních, které zahrnují předfiltr, výkonný filtr typu HEPA a dále vodní a uhlíkovou filtraci. Jak jsme již řekli, toto zařízení vzduch čistí a disponuje i zvlhčovací funkcí. Zásobník na vodu má kapacitu 2,5 l a výkon zvlhčování dosahuje 440 ml za hodinu. SHARP KC D40EUW přitom dokáže fungovat při nepříliš vysokých hladinách hluku, od 23 do max. 43 dB. Čistička je vybavena senzory prachu i vlhkosti. Umí sama regulovat a udržovat optimální vlhkost v místnosti. Vybavení zahrnuje i ionizační sprchu. V létě můžete přidáním ledu do vodního zásobníku dokonce dosáhnout snížení teploty v místnosti o několik stupňů. Jde tedy o mimořádně dobře vybavený a pokročilý model. Tomu však taky odpovídá cena, která se pohybuje okolo 9 tisíc korun.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 13 990 Kč

Koupit v obchodě

3. Xiaomi Mi Air Purifier 2S

 Recenze Xiaomi Mi Air Purifier 2S  Čínská značka Xiami je sice mladá, ale daří se jí zcela mimořádným způsobem v mnoha odvětvích. Většina lidí ji bude znát díky mobilním telefonům a možná vás překvapí, že nabízí i velmi populární čističky vzduchu. Model Xiaomi Mi Air Purifier 2S patří dokonce mezi vůbec nejprodávanější čističky vzduchu u nás. Cena tohoto zařízení začíná už okolo 3500 Kč a lze jej tedy považovat za spíše dostupnější volbu. Výkonem vás ale rozhodně mile překvapí. Především díky tomu, že je schopná pečovat o prostor o rozloze až 35 m2. Vzduchový výkon pak činí 310 m3 za hodinu, což je velice dobrá hodnota.

Tuto čističku, lze ovládat i přes mobilní aplikaci, takže se může stát součástí moderní chytré domácnosti. O kvalitu vzduchu se stará speciální třívrstvý 360° filtr, který zachytí na 99,9 % nečistot. Velmi potěší i opravdu elegantní designové provedení. Čistička tak rozhodně nebude nikde překážet, ale může posloužit jako vkusný prvek. Značka Xiaomi opět předvedla, že ví, jak si získat zákazníky. Poměr ceny a výkonu je na výborné úrovni.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 3 700 Kč

Koupit v obchodě

4. Daikin MC70L

Kvalitní a spolehlivá japonská čistička vzduchu Daikin se skvělými recenzemi zákazníků.

 Recenze Daikin MC70L  Jestli stále nevíte jakou koupit čističku vzduchu, pak zkuste japonskou technologii v podobě Daikin MC70L, která hravě vyčistí místnosti o velikosti do 46 m2.

Pomocí technologie Flash Streamer je účinnost čištění vzduchu mnohem vyšší než u jiných modelů, k čemuž přispívá šestinásobná filtrace vzduchu. Uvnitř čističky je schránka se 4 skládanými výměnnými filtry a 1 skládaným filtrem vloženým v čističce. Celkem tak při nákupu získáte 5 skládaných filtrů.

Když se v místnosti nekouří, je životnost filtru zhruba 2 roky, u kuřáků je to jen asi jeden rok. Když se rozsvítí či rozbliká kontrolka, je to signál pro výměnu filtru. Pokud se tedy nekouří, pak máte filtry na 10 let používání čističky. Co se týká průtoku vzduchu, ten se automaticky přizpůsobí znečištění vzduchu. Režim na pyl jej zachycuje ještě předtím, než se stačí usadit.

Tichý režim umožňuje použití i v noci, kdy vás nebude rušit během spánku, navíc lze nastavit i jas signalizačních diod. Daikin MC70L je možné obsluhovat pomocí dálkového ovládání. Hlučnost se pohybuje mezi 16 – 48 dB.

Klíčové technické parametry: Příkon – 65 W | Hlučnost – max. 48 dB dB | Čištěný prostor – 46 m2 | Ionizace – ANO | Typ filtru – HEPA+Flash streamer+TIO2 filtr | Dálkové ovládání – ANO

Co potěší

 • možnost zavěšení na stěnu
 • dálkové ovládání
 • citlivé senzory na prach i pachy
 • vysoký stupeň filtrace
 • jednoduchá obsluha

Co zamrzí

 • cena náhradních filtrů
 • nelze vypnout ionizátor

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 13 000 Kč

Koupit v obchodě

5. Winix WAC U300

Jedna z nejlepších čističek vzduchu podle recenzí a zároveň slušný poměr ceny / kvality ve své kategorii

 Recenze Winix WAC U300  Winix WAC U300 pochází z dílny korejského výrobce a vyniká omyvatelnými filtry, antibakteriálním nátěrem Cleancel a prachovým předfiltrem. Do naší recenze čističek vzduchu jsme ji zařadili záměrně, neboť má slušný vzduchový výkon až 330 m3/h, přičemž doporučený velikost místnosti je v běžném provozu 44 m2, u alergika pak 33 m2. Integrovaný pachový a prachový senzor zajišťuje automatický provoz, který přizpůsobí vzduchový výkon aktuální potřebě.

Jakmile bude nutná výměna filtrů, indikátor vás na to sám upozorní. Světelný senzor upraví osvětlení čističky, když se setmí, třeba v ložnici. Winix WAC U300 má 4stupňový systém filtrace, navíc jsou filtry omyvatelné. Co se týká základní životnosti filtrů (prachový, uhlíkový a HEPA) ten je 12 měsíců. HEPA filtr má účinnost 99,97 % a dokáže zachytit roztoče, plísně, pyly, částečky zvířecích chlupů a různé další alergeny.

Prachový předfiltr zachycuje částice prachu, vláken atd. Příkon je 60 W a hlučnost se pohybuje v rozmezí 26 – 55 dB. Nesmíme zapomenout také na technologii PlasmaWave, která vytváří množství kladných i záporných iontů, čímž se rychleji shlukují a sedimentují prašné částice z ovzduší, takže je dříve čisté a svěží.

Klíčové technické parametry: Příkon – 60 W | Hlučnost – 26 – 55 dB dB | Čištěný prostor – 44 m2 | Ionizace – ANO | Typ filtru – HEPA+uhlíkový+Cleansel™+Plasma | Dálkové ovládání – ANO

Video

Co potěší

 • jednoduchá obsluha
 • kvalitní omyvatelné filtry
 • senzor na světlo
 • neprodukuje ozón
 • náhradní filtry za přijatelnou cenu
 • technologie PlasmaWave

Co zamrzí

 • dost jasné světlo i při nočním režimu

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.8 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 6 490 Kč

Koupit v obchodě

6. Airbi Twin

 Recenze Airbi Twin  Airbi Twin je velmi kompaktní a zároveň účinný zvlhčovač a ionizační čistič vzduchu v domácnosti. A ukrývá dokonce i třetí funkci – lze jej totiž použít jako aroma difuzér pro osvěžení a provonění místnosti. Zařízení je vhodné pro místnosti o ploše až 45 m2. Disponuje poměrně objemnou vodní nádobkou na 5 l. Příkon pak činí 30 W, což není úplně nejnižší hodnota, ale rozhodně taky nejde o žádného velkého žrouta energie. Hlučnost pod 35 dB potěší zajisté taky.

Airbi Twin má ještě jednu zásadní výhodu. Tou je poměrně přívětivá cena, která se pohybuje okolo 2300 Kč. To je vzhledem k solidním parametrům a vybavení více než příznivá částka. Zařízení navíc zvládá zcela samo udržovat optimální zdravou vlhkost vzduchu a disponuje antibakteriálním i vodním filtrem. Rozhodně jde o kvalitní a zároveň dostupnější variantu.

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2 300 Kč

Koupit v obchodě

7. DeLonghi – AC 75

Levná základní čistička vzduchu

 Recenze DeLonghi – AC 75  Když už jsme se do testu čističek vzduchu pustili, nemohli jsme vynechat DeLonghi – AC 75. Hodí se do místností o maximální rozloze 25 m2. Díky technologii trojitého filtru jsou spolehlivě a rychle zlikvidovány skoro veškeré nečistoty. Hned na vstupu je prachový filtr, který je omyvatelný a tím se snadno udržuje v čistotě.

Nechybí ani HEPA filtr, jenž zachytí mikročástečky prachu ve velikosti až 0,3 mikrometrů. Součástí je také inovativní uhlíkový filtr, schopný zachytit škodlivé plyny. DeLonghi – AC 75 má dokonce i zabudovaný Ionizátor, ten neutralizuje výfukové plyny, pyly, prachové částice i kouř. Celkově se dají nastavit 3 úrovně filtrace. Ovládání je možné pomocí dotykového panelu.

Čistička je vybavena nastavitelným časovačem automatického vypnutí. Má velmi tichý chod, takže se hodí do kanceláře i do ložnice. Nebude ani rušivým elementem co se týká vzhledu, neboť má slušné rozměry, takže zapadne do jakéhokoliv interiéru, ať už bude stát v ložnici, obývacím pokoji nebo třeba v kuchyni. Hlučnost se pohybuje od 30 do 40 dB.

Klíčové technické parametry: Příkon – 50 W | Hlučnost – 30 – 40 dB | Čištěný prostor – 25 m2 | Ionizace – ANO | Typ filtru – HEPA filtr. uhlíkový filtr | Dálkové ovládání – NE

Co potěší

 • tichý chod
 • jednoduchá obsluha
 • trojitá filtrace
 • zabudovaný Ionizátor
 • časovač automatického vypnutí

Co zamrzí

 • menší tah
 • základní model

NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 4 000 Kč

Koupit v obchodě

Jak vybrat čističku vzduchu?

Kvalitní čistička vzduchu sice představuje investici v řádu minimálně několika tisíc korun. Na druhou stranu – šetřit na kvalitě vzduchu, který dýcháme, není zrovna vychytralé řešení. Jaké mohou být důvody pro pořízení tohoto zařízení? A jak si vybrat ten správný model? Na to se podíváme v následujícím návodu.

Kdy se vyplatí pořízení čističky vzduchu?

Přístroj čistící vzduch jistě není nezbytností pro každého. Kdy byste však měli o nákupu uvažovat?

 • Bydlíte v rušné zástavbě, u vytížené ulice apod.
 • Víte, že kvalita vzduchu ve vašem regionu/oblasti není dobrá
 • Máte problém s alergií na prach, s plísněmi apod.
 • Máte malé dítě, které je citlivé na prach nebo jiné nečistoty v ovzduší

Co čističky vzduchu umí?

Čističky vzduchu pomocí filtru zbavují vzduch nečistot různého druhu. Především je to prach, alergeny, plísňové spory, případně i chemické látky, spaliny a další. Některé čističky mohou zbavovat i zápachu, což se může hodit například v domácnosti, kde jsou kuřáci i nekuřáci.

Alternativy

Kromě čističek na vzduch existují ještě i další přístroje pro úpravu ovzduší v domácnosti. Některé přístroje mohou být do jisté míry zaměňovány, ale to je chyba. Každý má totiž na ovzduší úplně jiný vliv.

 • Pračky a zvlhčovače vzduchu – Obě zařízení odpařují do prostoru vodu, aby došlo ke zvýšení vlhkosti vzduchu v místnosti. Příliš suchý vzduch vysušuje a dráždí sliznice, drží se v něm více prachu a má další negativní dopady zejména na osoby alergické a citlivé. Suchý vzduch trápí mnoho domácnosti zejména v zimě, kdy se vytápí.
 • Ionizátor – Přístroj „vyzařuje“ do prostoru záporné ionty, které dokážou neutralizovat působení kladně nabitých alergenů a dalších nečistot. Funkcí ionizace mohou být vybaveny i některé čističky.

Druhy filtrace

Čističky mohou využívat různé typy filtrů. Které to jsou a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých možností?

 • Vodní filtr – Účinnost čistění vzduchu ne maximálně 70 %, ale čistička může zároveň vzduch i zvlhčovat, což je na druhou stranu výhoda (pokud zvlhčování potřebujete). Tento typ filtrů si nejlépe poradí s prachem, ale obvykle nedokáže odstranit zápachy. Pokud chcete čističku a zároveň doma trpíte na suchý vzduch, jde o dobrou volbu. Pokud vás trápí spíše například alergie nebo pachy, zvolte jinou variantu.
 • HEPA filtry – HEPA jsou vysoce účinné filtry používané v různých spotřebičích – např. vysavačích. O tuto variantu by se rozhodně měli zajímat alergici, protože je pro jejich účely nejvýhodnější. HEPA filtr nabízí účinnost přes 99 %, pokud jde o prach, potažmo alergeny, viry, plísňové zárodky, ale i kouř nebo pyly apod. Může být ale hlučnější a filtry je třeba měnit.
 • Elektrostatický principVysoce účinné řešení zejména proti prachu nebo alergenům a plísním. Naopak zápachů vás nezbaví. Jeho výhodou je ale nízkonákladový (filtr není třeba měnit, jen čistit) a naprosto tichý provoz. Ideální do ložnice.
 • Uhlíkový filtr – Potřebujete zbavit domov zápachů a kouře? Pak je uhlíkový filtr jasná volba. Bohužel, s ničím jiným (prach, alergeny) si příliš dobře – nebo spíš vůbec – neporadí. Funguje de facto jako digestoř.
 • Fotokatalytický princip – Využívá chemické procesy podporované UV zářením. Ideální proti chemickým a toxickým látkám v ovzduší, ale i virům či bakteriím. Jeho chod je bezúdržbový a beznákladový. Nevýhodou může být vyšší produkce ozónu.
 • TSS – Zajímavé řešení, které je velmi tiché a účinné. Dokáže zničit bakterie, viry, alergeny či plísněmi, a dokonce zatočí i se zápachem. Nevýhodou jsou vyšší pořizovací i provozní náklady.

Důležité je zmínit, že některé čističky mohou využívat i vícestupňovou filtraci s různými typy filtrů. Mohou tak poskytnout velmi komplexní čisticí vlastnosti zahrnující celé spektrum nežádoucích látek, které se mohou v ovzduší vyskytnout.

Na co se při výběru zaměřit?

Velikost prostoru a vzduchový výkon

U každé čističky je uváděn vzduchový výkon. Jak jej ale správně číst? Tento výkon udává, kolik m3 je čistička schopna přefiltrovat za hodinu. V reálu by ale měl vzduch čističkou projít minimálně dvakrát. K optimálnímu výkonu tedy dojdete tak, že prostor místnosti v m3 vynásobíte dvěma. V případě, že trpíte alergiemi, vynásobte „objem“ prostoru čtyřmi.

Příkon

Příkon udává spotřebu elektrické energie. Ta je u těchto zařízení obvykle velmi nízká, proto se nemusíte bát výraznějšího zásahu do financí ani při častém používání. Příkon se pohybuje nejčastěji v rozmezí 25-100 W. Nejmenší čističky mohou být i slabší, ale najdou se naopak i modely s vyšší spotřebou. Stále se však víceméně jedná o ekvivalent žárovky.

Hluk

U čističek může být tento faktor dost zásadní, zejména pokud chcete čistit vzduch například v ložnici. Vyšší hluk mohou způsobovat některé typy filtrů (např. HEPA), ale i vysoký výkon. Pro místnost, kde spíte, je vhodné volit přístroj s hlučností ideálně do cca 30 dB. Do 40 dB se stále jedná o hlučnost, která by při běžném provozu v domácnosti neměla být na obtíž. Jsou ale i výrazně hlučnější čističky (i více než 50 dB).

Hmotnost

Čističky jsou většinou poměrně kompaktní a snadno přenosná zařízení. Používat je tedy můžete v různých místnostech podle aktuální potřeby. Nejmenší čističky mají pod cca 3 kg, největší mohou mít i 10 kg nebo více. Takové čističky už mohou být vhodnější pro statické umístění.

Funkce

Jaké funkce mohou čističky mít?

 • Ionizace – Vyzařování záporně nabitých iontů (viz výše).
 • Zvlhčování vzduchu – Čističky s vodním filtrem mohou zároveň sloužit i jako zvlhčovače vzduchu.
 • Časovač – Nastavení délky provozu čističky v hodinách. Po nastavené době se čistička sama vypne.
 • Odložený start – Nastavení zapnutí čističky v určitou dobu.
 • Regulace výkonu – Umožňuje nastavení intenzity práce čističky podle potřeby.
 • Kontrolka výměny filtrů – Zejména HEPA filtry je třeba pravidelně měnit, aby čistička pracovala efektivně. Modely s touto funkcí vás samy upozorní, že je čas na nový filtr.
 • Senzor kvality vzduchu – Užitečný nástroj, který vám podává zpětnou vazbu o kvalitě vzduchu v místnosti, popř. době potřebné pro jeho vyčištění.
 • UV lampa – Nástroj pro účinnější likvidaci mikrobů, bakterií a virů.
 • Noční režim – Dojde ke snížení hlučnosti a zhasnutí jinak svítících prvků (indikátory, displej apod.).

Nejprodávanější čističky vzduchu podle Heureka.cz

Doufáme, že jsme vám pomohli nebo vás alespoň inspirovali při výběru nové čističky vzduchu. Pokud ano, budeme rádi za vaši zpětnou vazbu, zkušenost, recenzi, srovnání či hodnocení vámi zakoupeného produktu. Učinit tak můžete v komentářích, níže na této stránce. Možná právě váš názor pomůže ostatním s výběrem nejlepší čističky vzduchu na trhu.
0 Sdílení

Lukáš Pavelka

Připravuji pro vás recenze, žebříčky a testy nejlepších produktů pro snažší výběr a rozhodnutí. Procházím zahraniční testy, čtu recenze zákazníků a oslovuji odborníky v oboru, abych vás inspiroval při vašich nákupech.
O nás | Spolupráce

Přidat komentář

Klikněte sem pro zanechání komentáře