Udržet domácnost v čistotě dá někdy zabrat a ne vždycky je dost času věnovat se potřebnému úklidu. V dnešní době existuje naštěstí spousta zařízení, pomůcek a vychytávek, které dělají uklízení snadnějším, pohodlnějším a rychlejším (už jste viděli náš žebříček kvalitních vysavačů na okna?). Pokud si chcete trochu zjednodušit domácí povinnosti, aniž by to bylo znát na kvalitě výsledku, jednou z možností jsou i parní čističe. V následujícím článku vám pomůžeme najít nejlepší parní čistič, který vám s údržbou domova pomůže.
Protože jsou parní čističe velice populární, výběr je víc než nepřehledný a rozsáhlý. Ne každý přístroj ale splňuje nároky na dobrý poměr ceny a kvality. Vybrali jsme pro vás proto 6 modelů v různých cenových kategoriích, mezi kterými si možná vyberete vhodného kandidáta.
A pokud ne, na konci naší recenze parních čističů najdete alespoň průvodce, který vám poradí, jak se v těchto domácích pomocnících, jejich možnostech a nejdůležitějších parametrech zorientovat, a zvýšit tak možnost na výhodnou koupi.
Protože existuje více typů parních čističů, najdete v našem testu zastoupeny různé varianty – od ručních, přes mopy až po vysavače. Jaké jsou mezi jednotlivými typy rozdíly, to se dozvíte v našem průvodci.
Test nejlepších parních čističů podle redakce
Obsah článku
- Test nejlepších parních čističů podle redakce
- #6 Sencor SSC 3001YL (od 699 Kč)
- #5 ECG PM 3151 (od 1 099 Kč)
- #4 ETA 2266 90000 Aquatic (od 2 999 Kč)
- #3 Kärcher SC 2 DELUXE EasyFix (od 4 200 Kč)
- #2 Polti Vaporetto Lecoaspira FAV30 (od 9 990 Kč)
- #1 Kärcher SV 7 (od 16 900 Kč)
- Jak správně vybrat parní čistič?
- Nejprodávanější parní čističe na trhu
#6 Sencor SSC 3001YL (od 699 Kč)
Recenze Sencor SSC 3001YLNejlevnějším modelem v testu bude Sencor SSC 3001YL. Jedná se o základní ruční čistič, který vám pomůže vypořádat se s nečistotami ve spárách a těžko přístupných prostorách. Nabízí topný výkon 1000 W a čistí pod tlakem 3 bary. Tyto parametry nejsou právě obdivuhodné, ale s ohledem k ceně dokáže SSC 3001YL podat solidní výkon.
Přístroj se snadno ovládá, je lehký a můžete s ním pohodlně pracovat jednou rukou. Nižší hmotnost jde ale pochopitelně na úkor objemu zásobní nádoby, který je pouze 0,35 l. Vodu je tedy třeba častěji doplňovat a čekat na ohřátí, což při uklízení větších ploch může zdržovat a obtěžovat.
Čistič si velmi dobře poradí s tvrdými povrchy, do kuchyně nebo koupelny je proto ideální. Lze s ním ale čistit i oblečení nebo potahy. K dispozici jsou navíc různé nástavce.
Video
Co potěší
- Levný a přitom kvalitní čistič
- Nízká hmotnost
- Pohodlné ovládání, dlouhý kabel
- Více nástavců
- Výborný pro čištění spár, těžko přístupných míst a složitých povrchů (trouby, umyvadla apod.)
Co zamrzí
- Menší zásobník na vodu
- Slabší topný výkon a tlak
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 699 Kč
Koupit v obchodě#5 ECG PM 3151 (od 1 099 Kč)
Recenze ECG PM 3151ECG PM 3151 je parní mop, který nabízí dobré vlastnosti za velmi dostupnou cenu. Zařízení disponuje vodním zásobníkem o objemu 0,45 l, který vystačí cca na 20 minut čištění. Ohřev vody po novém doplnění je však poměrně rychlý (v řádu desítek vteřin). Příkon je 1500 W.
Mop ECG PM 3151 se pohodlně ovládá a disponuje otočnou hlavou s rozsahem 180°. Také hmotnost přístroje 2,6 kg je velice přívětivá. K vysoké flexibilitě přispívá i dlouhý přívodní kabel. Mop je vhodný na podlahy, ale součástí výbavy je navíc nástavec na koberce.
Tento parní čistič nabízí v rámci své cenové hladiny přijatelné vlastnosti. Jeho největší výhodou je snadné ovládání a manipulace – a zaujme i pěkným designovým provedením
Co potěší
- Nízká hmotnost
- Snadná manipulace
- Nízká cena
- Rychlé ohřívání páry
- Povedený design
- Rychlý ohřev a delší výdrž
Co zamrzí
- Nižší tlak a výkon
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.3 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 1 099 Kč
Koupit v obchodě#4 ETA 2266 90000 Aquatic (od 2 999 Kč)
Recenze ETA 2266 90000 AquaticA dostáváme se do střední cenové kategorie parních čističů, kde už lze od zařízení požadovat zajímavější výsledky. V tomto ohledu ETA 2266 90000 Aquatic nezklame. Ne nadarmo se jedná o jeden z nejprodávanějších parních čističů u nás.
Tento model můžete používat jako tyčový parní čistič i jako parní mop. S příkonem 1200 W nelze od tohoto přístroje čekat zázraky, co se výkonosti týče, ale tento nedostatek je vynahrazen úsporností a skvělou výbavou.
Poměrně velmi rychlý je také ohřev páry, který trvá cca 30 vteřin. Díky tomu ani tak nevadí menší nádobka, která vydrží na zhruba 15 minut uklízení. Dostatečně dlouhý je i 5metrový přívodní kabel. Hmotnost mopu je však poněkud vyšší, a to 5,3 kg.
ETA 2266 90000 Aquatic umožňuje nastavení množství páry. To velmi oceníte při čistění háklivějších povrchů, jako jsou různé potahy, koberce apod. Model nabízí i možnost čistění spár a nepřístupných míst.
Video
Co potěší
- Velmi dobrý poměr ceny a výkonu
- Užitečné funkce, dobré vybavení
- Regulace páry
Co zamrzí
- Vyšší hmotnost
- Menší zásobník
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 4.6 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 2 999 Kč
Koupit v obchodě#3 Kärcher SC 2 DELUXE EasyFix (od 4 200 Kč)
Recenze Kärcher SC 2 DELUXE EasyFix
Německý výrobce Kärcher je světový přeborník v oblasti parních čističů a spousta modelů této značky se objevuje na prvních místech prodejnosti ve své kategorii. Nejinak je tomu i u pojízdného čističe Kärcher SC 2 DELUXE EasyFix, který se může pochlubit vysokým topným výkonem 1500 W.Kärcher SC 2 DELUXE EasyFix je vybaven poměrně velkou zásobní nádobou o objemu 1 l. Co se týče ovladatelnosti, je na tom SC 4 průměrně. Disponuje 4 m hadicí a váží 3,7 kg bez příslušenství.
Největší předností tohoto modelu je však vybavenost a funkce. Je zde možnost regulace intenzity páry na rukojeti, indikátor hladiny vody, systém automatického odvápňování a další vymoženosti. Svým výkonem a funkcemi Kärcher SC 4 určitě osloví i náročnější zákazníky.
Co potěší
- Výborná kvalita čištění, vysoký výkon
- Skvělé vybavení a funkce
- Možnost čištění větších ploch i spár a těžko dostupných míst
- Odolná konstrukce
- Dobrá ovladatelnost
Co zamrzí
- Delší příprava páry
- Kratší kabel
- Dražší příslušenství
NAŠE HODNOCENÍ: [usr 5 size=18 text=”true” tooltip=”true”] CENA: od 4 200 Kč
Koupit v obchodě#2 Polti Vaporetto Lecoaspira FAV30 (od 9 990 Kč)
Předposledním produktem v testu parních čističů bude italský model Polti Vaporetto Lecoaspira FAV30. Tento čistič a vysavač zaujme na první pohled velkým množstvím příslušenství a možností.
Velký důraz byl kladen na hygienické vlastnosti a schopnost likvidovat bakterie, roztoče a další nevítané spolubydlící. Z toho důvodu mohou tento přístroj ocenit zejména alergici, astmatici a citlivé osoby.
Polti Vaporetto Lecoaspira FAV30 disponuje nijak oslnivým, ale solidním tlakem 4 bary, sacím výkonem 190 W a je vybaven vodní nádobou o objemu 1,1 l a 1,8litrovou sběrnou nádobou pro vysávání. Vysavač je s různými násadami možné použít na mokré plochy, okna, čištění koberců, potahů, na spáry atd.
Množství možností může být trochu nepřehledné až zmatečné, ale pokud máte podobné multifunkční přístroje rádi, budete jistě nadšeni.
Co potěší
- Parní čistění a vysávání přes vodní filtr
- Na suché i mokré plochy
- 4 úrovně vodní filtrace
- Univerzálnost
- Velké množství nástavců a příslušenství
Co zamrzí
- Přístroj působí plastově a choulostivě
- Vysoká hlučnost
- Různá kvalita a funkčnost nástavců a režimů
#1 Kärcher SV 7 (od 16 900 Kč)
Kärcher SV 7 je nejdražším modelem v naší recenzi parních čističů a nutno říct, že nabízí opravdu hodně možností.
V první řadě kombinuje možnost parního čištění i suchého vysávání. Vysávání probíhá přes vícestupňový filtrační systém a volit můžete ze čtyř intenzit výkonu podle povrchu a znečištění. Podobně i parní čištění má několik variant intenzity – a to tentokrát rovnou pět.
Kärcher SV 7 disponuje příkonem 2200 W a topným výkonem 1100 W. Tlak páry je 4 bary a ohřev vody v půllitrovém zásobníku trvá přibližně 5 minut. Vodu lze ale doplňovat průběžně při práci. Velmi praktické je, že SV 7 čistí párou, vysušuje a ještě vysává nečistoty zároveň.
Možnosti tohoto vysavače a čističe v jednom zvyšuje různorodé, praktické příslušenství. Použít jej tak můžete na tvrdé povrchy a podlahy, na koberce, nábytek a potahy, okna i těžko přístupná místa.
Co potěší
- Univerzální použití a kvalitní příslušenství
- Odolné zpracování
- Tichý chod
- Velmi účinné vysávání i parní čištění
- Kombinace vysávání, čištění a sušení
- Nastavitelná intenzita výkonu
Co zamrzí
- Vysoká cena
- Vyšší hmotnost a obtížnější manipulace
- Kratší kabel, který nelze navíjet
Jak správně vybrat parní čistič?
Velký test parních čističů zakončíme slíbeným průvodcem, který vám pomůže vybrat si optimální variantu pro vaše potřeby a neudělat při nákupu chybu. Jak už jste si mohli všimnout v recenzích, těchto přístrojů existuje velké množství druhů, které se od sebe diametrálně liší už na první pohled a také možnostmi a parametry.
V první řadě se tedy pokusíme rozlišit od sebe jednotlivé základní typy a poskytnout vám obecné informace o jejich rozdílech, možnostech, výhodách a nevýhodách.
Ruční, tyčový, pojízdný nebo jiný?
Rozdělení vyplývá z podoby čističe. Základní varianty jsou: ruční čistič, pojízdný čistič, tyčový čistič (parní mop) a poněkud specifickou variantu pak představuje parní vysavač. Jednotlivé druhy se liší velikostí, cenou, maximálním výkonem a dalšími vlastnostmi. Pojďme se na ně tedy podívat jednotlivě a zblízka.
Ruční parní čistič
Představuje základní a cenově nejdostupnější alternativu. Cena těchto příručních uklízečů se pohybuje od několika stovek do cca 2000 Kč. Protože jsou značně rozměrově omezeny, nelze od ručních čističů pochopitelně očekávat závratné výkony.
Nevýhody
Velmi malý bývá zásobník na vodu (obvykle v rozmezí 2-3,5 dcl) a maximální tlak páry dosahuje hodnot okolo 3 barů. Příkon těchto modelů je pak zpravidla v rozmezí 1000-1200 W. Omezený příkon a menší zásobník vedou samozřejmě k tomu, že vodu je třeba častěji doplňovat a její ohřátí trvá alespoň 2 minuty, ale obvykle více.
Na jedno naplnění ruční čistič zpravidla vydrží fungovat 5-10 minut. Kvůli svým proporcím a omezením se ruční čističe nehodí pro použití na rozměrnějších plochách.
Výhody
Hlavní předností ručního čističe je nízká cena a také velmi snadná manipulovatelnost. Váha přístroje i s plným zásobníkem obvykle nepřesáhne cca 2,5 kg a můžete jej tak obsluhovat jednou rukou a dostat se i do velmi obtížně přístupných míst. Ruční čistič je skvělý pomocník při čištění spár a různých komplikovaných povrchů. Na kuchyňských spotřebičích, kachličkách, v koupelně a na podobných místech dokáže skutečně zazářit a plně využít svůj potenciál.
Parní mop
Parní mop vzhledově připomíná tyčový vysavač. Výkonově a možnostmi je spíš blíže ručním čističům než pojízdným. Cenově se tento typ nejčastěji drží v rozmezí 1000-3000 Kč, ale jsou i výrazně dražší modely, které mohou například kombinovat parní čištění a vysávání.
Nevýhody
Výkon těchto zařízení je poměrně slabý, tlak páry bývá obvykle okolo 3 barů, příkon do cca 1500 W. Parní mopy nemívají obvykle příliš univerzální využití a v důsledku slabé výkonnosti si neporadí s odolným znečištěním.
Výhody
Parní mopy dokážou být velice efektivními pomocníky pro pravidelné čištění tvrdých povrchů, zejména podlah (linoleum, dlažba apod.). Většinou disponují zásobníkem s objemem okolo 4 dcl, se kterým však vystačí často na 15, ale také až na 25 minut. Doba ohřátí vody bývá přitom poměrně nízká (často do minuty). Lze tedy pohodlně obsloužit i větší plochy.
Výhodou je také snadná manipulace – a to zejména u modelů, které se pohybují na spodní hranici hmotnostního rozpětí, které začíná někde na 2,5 kg.
Pojízdné parní čističe
Tato varianta parního čističe je nejdražší, ale také nejvýkonnější a nejúčinnější. V případě domácích modelů se cena pohybuje obvykle v rozmezí 3 až 15 tisíc korun. Pojízdné čističe připomínají vzhledem klasický vysavač – a v případě dražších modelů (podobně jako mopy) mohou někdy vysávání s parním čištěním kombinovat.
Nevýhody
Hlavní nevýhodou pojízdných čističů je vyšší hmotnost a rozměry, a tedy mnohem horší skladnost než u předešlých typů (zvlášť když připočítáte hadici a příslušenství). Obtížnější je také manipulace s nimi, která vyžaduje cvik, abyste se nezaplétali do kabelů a hadice a dokázali dosáhnout dostatečné pracovní efektivity a ergonomie.
Výhody
Stěžejní předností pojízdných čističů je jejich výkon a také univerzálnost. Většinou jsou ke každému modelu k dispozici různé druhy příslušenství (násad, kartáčů apod.), které umožňují čištění různých druhů prostor a povrchů – od podlah, přes okna až po spáry a obtížně dostupná místa.
Tlak páry bývá u domácích verzí od 3 do 4 barů, protože zásobník obsáhne zpravidla alespoň půl litru vody, předehřívání obvykle trvá déle (obvykle několik minut) – často je ale možné vodu přilévat i průběžně během práce.
Důležité funkce
Lepší parní čističe mohou mít různé nadstandardní funkce a možnosti. Největší potenciál mají v tomto ohledu čističe pojízdné. Jednou z nejdůležitějších funkcí je možnost regulace intenzity páry. Ta je u pojízdných čističů důležitá, aby bylo možné použít je i na citlivější povrchy, jako jsou různé potahy, oděvy, koberce a podobně. Většinou je dostupných 4-5 stupňů regulace.
Další užitečnou funkcí jsou různé systémy automatického odvápňování. Vodní kámen je samozřejmě nepříjemným průvodcem parních čističů a tyto systémy mohou pomoci s ním účinně a pohodlně bojovat.
Příjemnou funkcí zvyšující komfort je také indikace upozorňující na klesající hladinu vody. Zejména u pojízdných typů je navíc výhodné, pokud je možné vodu do zásobníků dolévat průběžně během čištění.
Bezpečnost
A závěrem něco k bezpečnosti. Parní čističe pracují s vysokými teplotami, a měly by být proto vybaveny patřičnými pojistkami. Jedná se zejména o bezpečnostní ventil, který zabraňuje otevření bojleru, dokud tlak nepoklesne na bezpečnou úroveň. Tím předchází riziku opaření nebo poškození podlahy, nábytku nebo čehokoli jiného.
Většina čističů je také vybavena dětskou pojistkou, která zabraňuje našim ratolestem v rizikové manipulaci se zařízením.
Nejprodávanější parní čističe na trhu
Nejprodávanější parní čističe na trhu podle dat Heureka.cz
Přidat komentář