Domácnost

Nejlepší kotle na pelety: TOP 6 podle recenzí a testů

Nejlepší kotle na pelety Jak se doma zahřát a neprotopit boty? To je otázka, kterou si lidé kladou neustále. Zvláště majitelé rodinných domů, chat či chalup, kde není možné využívat ústřední vytápění. V současné době se přitom do hry stále více vrací topení dřevem – dřevo přitom nemusejí být jen surové špalky, může mít různou, i zpracovanou, podobu. Mezi takové podoby patří jednak brikety, ale taky mnohem menší pelety. Vytápění peletami může být velmi ekonomicky i ekologicky výhodné. Avšak je potřeba mít správné zařízení. V dnešním článku vám proto pomůžeme s výběrem nejlepšího kotle na pelety.

Nejlepší kotle na pelety na trhu

ProduktSpecifikaceHodnocení
#1Atmos D 50 P
✔️ Instalace: stacionární
✔️ Výkon: 45 kW
✔️ Také na dřevo: ANO
✔️ Účinnost: 90,2 až 92,4 % dle typu

📌 od 95000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#2Mareli Systems Peletový kotel Ecostar Auto 30 kW
✔️ Automatický teplovodní kotel na pelety
✔️ Výkon: od 9,0 - 30,5 kW
✔️ Spotřeba pelet při optimálním hoření je 1,9 - 6,8 Kg / hod
✔️ Účinnost hoření topeniště je 94%

📌 od 96500 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Atmos D 14 P
✔️ Velký komfort vytápění
✔️ Výkon: 14 kW
✔️ Automatický provoz a vypnutí kotle po dohoření paliva
✔️ Účinnost: 90,2 až 92,4 % dle typu

📌 od 89500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Defro Heat EVOPELL 12 kW
✔️ Automatický teplovodní kotel na pelety
✔️ Možnost regulace výkonu od 3,5 - 12,3 kW
✔️ Spotřeba pelet při optimálním hoření je 3,5 Kg / hod
✔️ Účinnost hoření topeniště je 93,5%

📌 od 76000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Opop Biopel Mini Tower Set 11
✔️ Vyznačuje se velmi malými rozměry
✔️ Výkon: 11 kW
✔️ Velmi jednoduché ovládání řídící jednotky.
✔️ Online systém pro ovládání kotle přes internet

📌 od 98000 Kč
⭐ 94 % Číst recenze

Jak správně vybrat kotel na pelety?

V první řadě byste měli dobře zvážit všechny výhody, nevýhody a specifika topení peletami a zvolit adekvátní typ zařízení na jejich spalování. Z konkrétních parametrů jsou logicky nejdůležitější výkon, účinnost či emisní třída. Ale roli bude hrát i další vybavení, ovládání, funkce apod.

Co jsou pelety a proč si pořídit kotel na pelety?

Co jsou to vlastně pelety? Toto palivo se stává stále populárnějším i díky energetické krizi, která v posledních letech válcuje nejen českou kotlinu. Pelety jsou alternativou topení klasickým dřevem s vysokou ekologickou i ekonomickou výhodností.

Pelety jsou čistě dřevní hmota bez jakýchkoli dalších příměsí. Vyrábějí se z dřevního odpadu (pilin) při zpracování dřeva na pilách, v tesařských dílnách apod. Obrovská ekologická výhoda tedy tkví už v samotném faktu, že jde o způsob velmi efektivního a smysluplného zpracování odpadních hmot.

Pelety mají podobu válečků, které se pod extrémním tlakem lisují na speciálních strojích právě z čistých pilin. Skvělé je, že peletovačky jsou zařízení, která nemusí být nutně vybavením jen velkých fabrik a zpracovatelských závodů či pil. Takový stroj si lze pořídit i domů a může to být skvělá volba, pokud například provozujete soukromou řemeslnou dílnu – tesařskou, truhlářskou apod. Pelety můžete prodávat anebo s nimi sami vytápět.

Takto vypadají pelety
Takto vypadají pelety

Alternativní pelety

Kromě klasických pelet z pilin je možné vyrábět pelety i z jiných materiálů (biomasy). Známé jsou například slámové pelety vyráběné z obilného odpadu. Jejich výhřevnost je poněkud nižší než u pilinových pelet – kolem 14 až 15 MJ/kg. Pelety mohou být taky z kůry a dalších rostlinných hmot, včetně například rašeliny anebo různých směsí. I tyto alternativní pelety mohou fungovat jako velmi dobré, ekonomické, ekologické a efektivní palivo.

Jaká je výhřevnost pelet?

Lisované pelety mají vynikající výhřevnost, která v průměru o cca třetinu překonává výhřevnost běžného kusového dřeva. Čím to je? Pelety jsou díky lisování velmi hustá a energeticky vydatná hmota. Oproti kusovému dřevu mají výrazně méně vlhkosti.

Zatímco čerstvé dřevo má vlhkost i kolem 60 % a přirozeně vysušené kolem 20 %, přičemž proces sušení trvá i několik let, pelety vykazují vlhkost jen do cca 10 %. Ve výsledku se tak jejich vlhkost pohybuje kolem 17 až 19 MJ/kg oproti průměrným 12 až 14 MJ/kg u dobře vysušeného palivového dřeva. Celková efektivita kotlů na pelety pak dosahuje i 90 % (u velmi účinných, kvalitních modelů).

Pelety vs. dřevo – další faktory

Topením dřevem pálíte čistou surovinu, kdežto topením peletami pálíte odpad, který z této suroviny zbyl po jejím jiném zpracování. Už tento prostý fakt jasně mluví ve prospěch pelet. O vyšší výhřevnosti už jsme pak mluvili výše. A jsou tu i další faktory, které mluví ve prospěch pelet.

Především jsou to nesrovnatelně nižší nároky na zpracování, obsluhu, manipulaci. Kusové dřevo je neskladné, je třeba ho naštípat, přikládat… zkrátka je s ním spousta práce, nepořádku a zabraného místa. Pelety koupíte už hotové (nebo si je vyrobíte v peletovačce), jde o zhuštěnou formu topiva, která dělá minimum nepořádku. Navíc – díky minimálním rozměrům – můžete snadno pelety přikládat automaticky pomocí dopravníku s hadicí připojenému ke kotli.

Práce je tudíž kolem pelet minimum. Jde tedy o topivo vhodné i pro seniory a zaneprázdněné lidi, kteří nemohou nebo nechtějí pracovat se dřevem.

Samozřejmě nechceme tvrdit, že pelety jsou za všech okolností lepší než dřevo. Nevýhodou je například o něco vyšší cena samotného paliva a vyšší cena topného zařízení (kotle). Přesto mohou pelety nabídnout řadu výhod, kvůli nimž se o nich vyplatí uvažovat.

Pelety vs. brikety

Jaký je rozdíl mezi peletami a briketami? Principiálně jde v obou případech o palivo vyrobené z dřevního odpadu. Ale již na první pohled je rozdíl ve velikosti. Brikety mají formu větších cihliček. Pelety jsou úzké válečky, které mají jen dva tři centimetry na délku. Kromě tohoto kosmetického rozdílu je rozdíl i v použití.

Zatímco pelety jsou určeny především coby topivo pro speciální kotle, brikety jsou univerzálnější a dají se použít do různých krbů, kamen apod. jako alternativa kusového dřeva. Peletové kotle na druhou stranu umožňují automatické přikládání a mají i další výhody.

Co vše umí kotle na pelety a pro koho jsou vhodné?

Moderní, efektivní a výkonné kotle na pelety lze používat jako doplňkový zdroj tepla, ale i jako primárné topné zařízení či zařízení pro ohřev vody. Tyto kotle jsou vhodné především jako pohodlnější, ekologičtější a účinná alternativa spalování kusového dřeva nebo jiných pevných paliv, např. uhlí.

Tvrdit, že kotle na pelety jsou zároveň nejlevnější či nejekonomičtější forma vytápění by však bylo zavádějící. Možností je dnes mnoho – od klasických krbových kamen přes plynové kotle až k tepelným čerpadlům či přímotopům.

Nevýhody topení peletami

Topení peletami má i své nevýhody. Jednou z nich jsou nároky na skladovací prostor. Přestože jsou pelety výrazně skladnější a lépe se s nimi manipuluje než např. s uhlím či kusovým dřevem nebo briketami, pořád vytápění peletami vyžaduje více prostoru než např. zemním plynem, tepelným čerpadlem, elektřinou apod.

Rovněž pořizovací cena samotného kotle není zanedbatelná a kotel vyžaduje pravidelné odborné revize. Navzdory pár nevýhodám jde o velmi konkurenceschopný a efektivní způsob vytápění.

Kotle na pelety dle velikosti a způsobu použití

Kotle na pelety mohou mít různý výkon a podobu a hodit se pro různé účely. Je tedy důležité zhodnotit, jakou variantu a velikost kotle potřebujete.

Menší automatické kotle do interiéru

Zajímavou možností jsou nepochybně menší kotle na pelety. Takové nemusejí vyžadovat zvláštní prostory (kotelna, sklep apod.) a jsou relativně méně náročné na instalaci. Nemusejí být nutné náročné stavební úpravy.

Menší kotle na pelety lze umístit i přímo do obytné části domu – třeba na chodbu, do šatny, pod schody nebo na jiné vhodné místo, kde bude co nejméně překážet. Existují i designové modely, které nemusíte schovávat, naopak se mohou stát důležitým interiérovým prvkem. Takové kotle mohou mít i průzor s výhledem na otevřený oheň. Součástí menších automatických kotlů bývá i objemný zásobník a podavač.

Menší automatické kotle jsou vhodné jako primární, ale případně i jako sekundární zdroj vytápění pro chaty, chalupy, rodinné domy a nízkoenergetické novostavby apod. Maximální jmenovitý výkon těchto kotlů se nejčastěji pohybuje kolem 7 až 20 kW.

Krby a kamna na pelety

Běžné krby, kamna a krbové vložky si s peletami moc dobře neporadí. Existují však i speciální krby a kamna, která jsou uzpůsobená i pro spalování pelet. Pelety se obvykle dávkují do krbového zásobníku, kam se snadno vejde zásoba na celodenní vytápění.

Výhodou krbů na pelety je stylový vzhled a cena bývá dostupnější než u automatických kotlů. Často do 50 až 60 000 Kč. Nicméně výkon těchto topných zařízení je spíše nižší, většinou do 5 až 7 kW. Hodí se do chat, chalup nebo jako doplňkové vytápění.

Velké automatické kotle a zplynovací kotle na pelety

Kotle s hořáky na pelety s vysokou kapacitou a výkonem. Jde již o řešení, které vyžaduje vlastní prostory v podobě kotelny, sklepa apod. Mnohé modely nabízejí špičkový výkon i účinnost a jsou vysoce automatizované pro extrémně efektivní a komfortní chod. Výkon pak může být i dalece přes 30 kW.

Výkon kotle

Jak zvolit výkon kotle na pelety? Pochopitelně jde o jeden z vůbec nejdůležitějších faktorů. Tak jako u každého topného zařízení je výkon směrodatným parametrem. Pokud bude topné zařízení poddimenzované, tedy bude mít příliš nízký výkon, nebude fungovat dostatečně efektivně, spotřeba paliva bude zbytečně vysoká, může se zkracovat i životnost zařízení, nároky na údržbu apod. Podobně však nedává ekonomický (ani jiný) smysl pořízení příliš předimenzovaného zařízení.

Optimální výkon může být obtížné vyhodnotit, rozhodně byste ho neměli volit od oka. Na takové pokusy jsou investice do kotlů a jejich instalace příliš vysoké. Je třeba vzít v potaz nejen rozlohu vytápěných prostor, ale taky stav objektu, jeho tepelné ztráty apod.

Výkon kotlů na pelety se může pohybovat od cca 7 až po 80, 100 nebo i více kW.

  • V případě nízkoenergetických, velmi dobře izolovaných novostaveb může být dostačující výkon kolem 10 kW.
  • U starších rodinných domů se obvykle požadavek pohybuje někde v rozmezí 15 až 25 kW.
  • Pro vytápění či přitápění v chatě či chalupě mohou stačit i peletová kamna s výkonem pod 10 nebo i pod 7 kW.
  • Pro velké domy a objekty naopak budou nutné kotle s výkonem v řádu i vyšších desítek kW.

Nejlepší je propočet optimálního výkonu přenechat odborníkovi. Další možností je vycházet z výkonu předchozího topného zařízení, za předpokladu, že fungovalo efektivně.

Účinnost kotle

Vedle výkonu je logicky zásadní i účinnost kotle. Právě ta nejvíce ovlivní ekonomickou efektivitu a spotřebu paliva. Celkovou účinnost ovlivňuje množství faktorů a vypočítává se na základě míry různých ztrát, jako je komínová ztráta, ztráta plynným a mechanickým nedopalem, sdílením tepla do okolí apod.

U nejšpičkovějších kotlů na pelety lze dosahovat celkové účinnosti i cca 91 %, což je na hranici technologických i jiných možností. Optimální je tedy požadovat kotel s účinností právě kolem 90 %, který zajistí maximální využití paliva a provozní ekonomické úspory. V levných, nekvalitních kotlích s nízkou účinností můžete protopit tolik, že i za jednu sezónu se lze dostat do ztráty, i když jste na pořizovací ceně ušetřili. Kotel nepořizujete na rok ani dva, takže dává smysl investovat do kvality a účinnosti.

Emisní třídy

Emisní třída vypovídá samozřejmě o míře emisí – tedy produkovaných zplodin. De facto informuje o „ekologičnosti“ kotle a vychází z normy ČSN EN 3035. Těchto tříd je celkem pět (čím vyšší, tím lepší) a u současných, kvalitních peletových kotlů se setkáte v podstatě s třídami 4 nebo 5 – tedy dvěma nejvyššími. Samozřejmě doporučujeme volit ideálně nejvyšší (resp. nejlepší) emisní třídu.

FAQ

Kolik pelet spotřebujete vytápěním domu za rok?

Odpověď na takovou otázku je samozřejmě extrémně individuální. Pokud však chcete mít aspoň rámcovou představu, v průměru se spotřeba pelet za rok v běžném rodinném domě pohybuje kolem 4 až 5 tun.

Je lepší kotel s automatickým, nebo ručním přikládáním?

Velkou výhodou peletových kotlů je možnost automatického dávkování paliva, které vás zbaví povinnosti věnovat se přípravě paliva a přikládání. Můžete však volit i variantu s manuální obsluhou, která vyjde levněji. Tento typ peletových kotlů je však méně běžný a může mít horší parametry.

Jaké funkce může mít kotel na pelety?

Kvalitní kotle nabízejí různé funkce samočištění a automatického odvodu popela, které zásadně omezí nároky na údržbu a servis. Samozřejmě se můžete setkat s různými automatizovanými regulacemi výkonu na základě vnitřní a venkovní teploty. Standardem je klasický termostat. Zajímavou možností je i ovládání např. přes dálkový ovladač nebo i přes aplikaci v mobilu či PC.

Ceny kotlů na pelety

Kolik stojí kvalitní kotel na pelety? Investice je výrazná, ale nejde v průměru o nejdražší topné zařízení.

Kotle do 50 000 Kč

V této relaci najdete spíše krbová peletová kamna, velmi malé a málo výkonné kotle apod. Vhodné pro méně náročné zájemce.

Kotle do 120 000 Kč

Zde najdete většinu kotlů na pelety pro rodinné domy. Od cca 80 000 Kč výše běžně pořídíte velmi efektivní, automatické kotle.

Kotle nad 120 000 Kč

Vysoce výkonné kotle na pelety pro velké objekty.

Nejlepší značky kotlů na pelety

Kteří výrobci nabízejí kvalitní, efektivní kotle na pelety?

  • Atmos – Velmi známá a oblíbená značka. Osvědčené a kvalitní kotle s velkou účinností.
  • Kalor – Další populární, osvědčený a vysoce hodnocený výrobce. Výborný výběr kotlů v různých relacích.
  • Rojek – Kvalitní kotle na tuhá paliva včetně automatických kotlů na pelety s vysokou účinností.
  • Benekov – I tohoto českého výrobce kotlů lze doporučit. Velmi dobrý výběr a špičkové zpracování a účinnost.

Nejprodávanější kotle na pelety

ProduktSpecifikaceHodnocení
#1Atmos D 50 P
✔️ Instalace: stacionární
✔️ Výkon: 45 kW
✔️ Také na dřevo: ANO
✔️ Účinnost: 90,2 až 92,4 % dle typu

📌 od 95000 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#2Mareli Systems Peletový kotel Ecostar Auto 30 kW
✔️ Automatický teplovodní kotel na pelety
✔️ Výkon: od 9,0 - 30,5 kW
✔️ Spotřeba pelet při optimálním hoření je 1,9 - 6,8 Kg / hod
✔️ Účinnost hoření topeniště je 94%

📌 od 96500 Kč
⭐ 98 % Číst recenze
#3Atmos D 14 P
✔️ Velký komfort vytápění
✔️ Výkon: 14 kW
✔️ Automatický provoz a vypnutí kotle po dohoření paliva
✔️ Účinnost: 90,2 až 92,4 % dle typu

📌 od 89500 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#4Defro Heat EVOPELL 12 kW
✔️ Automatický teplovodní kotel na pelety
✔️ Možnost regulace výkonu od 3,5 - 12,3 kW
✔️ Spotřeba pelet při optimálním hoření je 3,5 Kg / hod
✔️ Účinnost hoření topeniště je 93,5%

📌 od 76000 Kč
⭐ 96 % Číst recenze
#5Opop Biopel Mini Tower Set 11
✔️ Vyznačuje se velmi malými rozměry
✔️ Výkon: 11 kW
✔️ Velmi jednoduché ovládání řídící jednotky.
✔️ Online systém pro ovládání kotle přes internet

📌 od 98000 Kč
⭐ 94 % Číst recenze
0 Sdílení